Ont^ooche end een geli jk verre Sfeerloos stadion anticlimax an Piot won pokerspel met Johnny Rep Witte Duivels hebben het aanvallen verleerd Tiket voor Mün ging aan Witte Duiv Gazet vu Antwerpen DAGBLAD GESTICHT IN 1891 REDACTIE EN ADMINISTRATIE NATIONALESTRAAT 46, 2000 ANTWERPEN TELEFOON (03) 31.28.80 (20 LIJNEN) TELEX 31.385 en 31.386 PRK 778.14 BTW Br. 404.810.593 PRIJS 5 fr. NEDERLAND 50 CENT m. m MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 AMSTERDAM. Werd een gelijk spel in het Olympisch stadion 'door de duizenden Belgische supporters In het kader van de vriendschappelijke interlandenwedstrijden tegen Nederland altijd als een morele overwinning gevierd, dit keer mag het 0-0 brilresultaat niet ais een sukses worden beschouwd. Het eervol gelijk spel op Nederlandse bodem terloops gezegd, de uitslag was dezelfde als te Antwerpen betekent dat onze landgenoten volgend jaar niet zullen aanwezig zijn in de eindronde om de wereldbeker 1974. Johan Cruyff en zijn ploeggenoten zullen dit keer de plaats van de Belgische ploeg innemen. Het lied «We gaan naar Rome- dat het Nederlandse legioen met zoveel overtuiging in 1934 'heeft gezongen is vervangen door «We gaan naar Miinchen», dat onmiddellijk na de 104de interland werd gespeeld en gezongen. kennelijk het 0-0 gelijk spel nastreven, waarmee zij echter niet rijker zou worden. Betreurd mag dan ook dat Raymond Goethals in de slotfa- ze van het treffen geen risico's heeft genomen. Met een eervol gelijk spel waren wij immers nergens, zodat men resoluut het offensief had moeten kie zen, ook al had men de kans gelopen doelpunten in koop te nemen. Pol Van Himst heeft zijn ploegmaats herhaaldelijk met brede armgebaren zwaaiend aangespoord op te rukken, de verdedigende stellingen op te geven. Hij vond geen gehoor, hetgeen ik jammer heb gevon den. Hiermee werd weer het bewijs geleverd, iets wat we in de voorbeschouwingen lieten doorschemeren, 'dat het Bel gisch elftal gewapend is om waar ook ter wereld een gelijk spel at te dwingen, doch blijk baar niet meer de kracht bezit en de overtuiging mist om offensief te trachten op roem volle wijze het stadion te verla ten. Het is daarom dat ik ondanks het feit, dat het zo gereputeerd Nederlands elftal de Belgen niet kon overwinnen, de Nederlandse hoofdstad eer der ontgoocheld heb verlaten. RENE MARIEN Eén moment heeft het er naar uitgezien dat de Nederlandse speelplaat niet op de markt zou moeten gebracht worden. Pre cies 60 sekonden vóór het einde van een weinig verwarmend duel scoorde Jan Verheyen uit vrije schop, door Van Himst op meesterlijke wijze, getrapt, het enige doelpunt. Het werd ech ter door de Russische scheids rechter Kazakov onmiddellijk geannuleerd wegens buiten spelstand van de Anderlecht - speler, ontegenzeggelijk een van onze beste en meest ver dienstelijke vertegenwoordi gers. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen dat het Bel gisch elftal dit doelpunt met een eindzege als gevolg niet zou hebben verdiend. Dë^Ne- derlandse doelman Schrijvers, nochtans niet zeer sekuur, werd maar één keer ernstig bedreigd wanneer hij een ver schot, afgevuurd door Verhey en diende te stoppen. Voor het 'overige werd Schrijvers nooit onder vuur geüomen en kwam het grootste gevaar wanneer Hulshoff of Krol bij hoge voor zetten onder de bal liepen en Lambert bijna de kans boden te veld, terwijl Hulshoff zich daar enboven met de persoonlijke bewaking van de Bruggeling gelastte. Eén keer was er een knappe aktie op rechts tussen Semme- ling en Lambert Thissen, die geenszins teleurstelde, stelde, kreeg de bal in dezelfde positie als aan de Bosuil toen hij de doelpaal trof. Ditmaal miste de Standard-speler zodat de aktie niet kon worden verlengd. Voor het overige was er weinig te beleven en keken de toeschou wers meer op een schaakbord met pionnen die een bepaalde opdracht hadden, dikwijls ver schoven werden, maar nog meer tegen de vlakte gingen. Risico Onstuimig Het beslissend duel in groep 3 verdient geen schoonheids prijs hetgeen trouwens nie mand zal hebben verwacht Hiervoor was de inzet een plaats onder de laatste zestien veel te groot. Men stelde het 'trouwens van de eerste minuut vast wanneer al te onstuimige spelers in beide elftallen een groot aantal overtredingen maakten. De bedoeling van de Witte Duivels was zeer duide lijk: in het centrum alles stevig gesloten houden en trachten de Nederlanders uit hun tent te lokken. Dit laatste is niet gebeurd; Lambert, de énige Belgische puntspeler, werd herhaaldelijk in de tang geno men door Haan of door Mans- Kon Cruyff 'zijn maats niet inspireren in de tweede speel- helft, akteerde het Oranje - elftal onder zijn leiding noch tans heel wat vloeiender en gevaarlijker. De schutter, ter zelfder tijd gevaarlijk met het hoofd, was Rep die faalde net als Cruyff, na 70 minuten dicht bij een doelpunt In de periode van de Nederlandse druk was Piot nochtans bij de zaak alhoewel hij af en toe wel een tikkeltje meeval kende. Pro beerden de Nederlanders als winnaar uit de strijd te komen, de Belgische formatie bleef AMSTERDAM. We staan weer met beide voeten op de begane grond. Wat de match van de eeuw» had moeten worden is zoals iedereen al weet, uitgegroeid tot een gooi en smijtpartij op grote schaal. Dat werd wel door de meeste insiders voorspeld. Maardatde anticlimax zo groot ging worden, hadden we toch niet verondersteld. Vooral de Nederlanders leefden dagen en weken naar deze beslissende wedstrijd toe. De Nederlandse kranten meer nog dan de Belgische hadden hun publiek en hun spelers opgepept, maar toen de Rus Kazakov dan het verlos send startsignaal gaf, kregen we zelden of nooit de verwachte uitbarstingen van zoveel weken opgespaarde morele krachten. Het feit dat het zeer lang duurde vooraleer er werkelijk spannende en gevaarlijke fa zen voor doel te noteren vielen, was natuurlijk niet van aard om de massa direkt gaar te stoven. Maar toch hadden we van meet af meer animo en sfeer ver wacht. De Belgische spionkop was er wel, maar stond hele maal aan het uiteinde van het veld, ver achter een van beide doelen. Zijn kreten, gezangen en slogans stierven uit in de grote ruimte en bereikten zel den de spelers. Wanneer de spionkop zich toch liet horen,, werd hij zelfs nietonmiddellijk opgenomen en terugstoten door de Nederlandse kijkers. Hun «Hup, Holland, hup» galmde maar enkele keren door het stadion. Na de rust, toen Nederland meer door drukte, kwam erwel een beetje meer sfeer, maar het lag er vingerdik op dat de massa steeds bevreesd bleef voor een Belgische counter en ze bleef zwijgen. Pas bij het eindsignaal voelde iedereen zich opgelucht en werden de vele Belgische vlaggen opgeborgen, ook de enige aanwezige Vlaamse Leeuw. Die leeuw, het symbool van Vlaamse spierkracht heeft op het veld fel gevochten, maar spijtig genoeg was het meer om te verdedigen dan om te klauwen. Nu is het ook waar: Goethals heeft in te vele wedstrijden Een van de saves van Chris tian Piot. de Belgische nummer één, letterlijk en figuurlijk. Christian stopte een venijnige kopbal van Johny Rep, terwijl Rensenbrink (11), Muhren (9) en Haau (6) de faze nauwlettend volgen. deze leeuw opgeleid als verde diger van zijn kooi, zijn nagels niet gescherpt om agressief te veroveren. ROGER ROBBERECHTS Raoul Lambert kreeg als speciale bewaker Barry Hulshoff mee, wat de ondankbare taak van de Belgische aanvalsleider, voortdurend alleen in de spits, er nog onmogelijker op maakte. Amsterdam. We hadden graag Goethals in de bloempjes gezet, omdat een 0-0 in het hol van de Nederlandse leeuw ten slotte nog altijd een referentie is, maar we kunnen de Belgi sche bondstrainer helaas niet feliciteren. Hij nam in de tweede helft nooit enig risiko. Een «Oscar» kunnen we overi gens ook niet toekennen in deze hyper - nerveuze, door de angst verkrampte wedstrijd, want zelfs Johan Cruyff, het Amster damse «lieverdje*, dat uit Bar celona was overgekomen, kon zich zelden doorzetten, al gaf hij dan na de rust wel enkele flitsen van zijn individuele klasse. In het Belgisch elftal kon men niemand de steen werpen, al was het voor iedereen duidelijk dat Semmeling en Thissen kom petitie misten. Laatstgenoem de, uiteraard met een defensie ve en meestal destruktieve opdracht, zoals de meeste Bel gen, kon zich toch beter door zetten dan zijn klubmaat. •De meest imponerende figu ren uit deze middelmatige in terland zijn naar ons gevoelen Christian Piot en Johnny Rep geweest. De Standard-doelman, die pas vóór een week zijn weder- optreden had gedaan, heeft in de tweede helft en dan vooral in AMSTERDAM. Zelfs al heeft het Belgisch elftal van Raymond Goethals ook in het Olympisch stadion van onze Noorderburen het aan tal tegendoelpunten op nihil kunnen houden, en verdien den de Witte Duivels daar voor een zekere waardering, dan werd meteen ook het verdikt geveld: België zal aan de wereldbeker 1974 in Duitsland niet deelnemen. Wij menen niet dat er, op grond van wat onze landge noten aan «voetbal» op de grasmat van dat Olympisch stadion legden, iemand zal zijn die zou durven beweren dat België die plaats in de eindronde meer zou ver diend hebben dan het Oran je - elftal. Zonder bepaald grootse dingen te doen bleek toch, dat de elf, door Cruyff ge leid, heel wat meer moge lijkheden in de benen en vooral in het'hoofd had zo letterlijk als figuurlijk zodat er een meer dan uitstekende Piot tussen de doelpalen nodig was om te beletten dat Nederland deze 30ste uitgave van dit soort wedstrijd in het Olympisch stadion, met duidelijke cij fers in het voordeel zou beslecht hebben. Het elftal dat Raymond Goethals in het veld had was, naar onze mening, zo verde digend ingesteld dat slechts een voetbalmirakel - dat dan nog bijna gebeurde toen Jan Verheyen even voortijd een door Van Himst getrap te vrijschop overnam en uit buitenspel voorbij de alles behalve sekure en uitgelo pen Schrijvers stuurde het tiket voorMünchen had kunnen te voorschijn toveren. Eén aanvaller Men weet dat Raymond Goéthals in België vele aan hangers telt Zelfs in het buitenland heeft men meest al alle bewondering opge bracht voor de uitslagen die hij, steeds opnieuw, met zijn volgens hem zelf toch beperkt spelerspotentiëël heeft verwezenlijkt. In deze Nederland - Bel gië, waarbij winnen een «to be or not to be betekende, is het Witte Duivels - elftal klaarblijkelijk aan de in het verleden ook steeds gebe zigde taktiekenten onder gegaan. Tijdens de ganse negentig minuten is duidelijk geble ken dat Goethals al zijn hoop gesteld had in hooguit één aanvaller, de steeds even afgezonderde Raoul Lam bert, die geen enkele kans maakte tegen het verdedi gend blok dat door Hulshoff, Mansveld, Krol rond hem word opgetrokken. Taktisch Negen andere veldspelers werden allen betrokken in het taktisch plan dat de Nederlanders moest belet ten dicht bij Piot te komen. Dit plan slaagde slechts gedeeltelijk, vermits de Oranje wel enkele opgeleg de kansen lieten verloren gaan en loste ten slotte niets op vermits de 0-0, die Goe thals duidelijk had voorop gesteld, de Belgen in genen- dele baat kon bijbrengen. Iedereen had verwacht dat Goethals, toen bleek dat de Nederlandse verdediging niet op sterke benen stond als er toevallig meer witte aanvallers in de buurt van Schrijvers geraakten, een aanvaller meer in het veld 'zou gebracht hebben toen de tijd begon te dringen. Maar toen zelfs Van Binst zich 'gekwetst meldde, gaf Goe thals de voorkeur aan De Sanghere waarvan niet mocht verwacht worden dat hij het aanvalsspel mee zou gaan stofferen zoals een Van der Eist dat mogelijk had gekund. De uitschakeling van Bel gië voor de eindronde van de wereldbeker 1974 is voor Goethals vermoedelijk geen verrassing geweest. Hij had er zich ongetwijfeld reeds lange tijd meer verzoend. Wij menen nochtans dat velen het naar waarde zou den geschat hebben moest hij zijn Witte Duivels, die oude getrouwen die hem reeds zoveel genoegen ver schaft hadden, de kans had gegeven in schoonheid ten onder te gaan. MARCEL GEYSEN. de laatste 20 minuten Neder land van de zege gehouden. Hij had eerst al een paar kopstoten van Rep en Neeskens moeten pareren, maar hij werd pas briljant toen hij een loeier van Cruyff in twee tijden kon stop pen en bij een scrimmage groggy geraakte. Een kwartier vóór tijd zorgde hij voor «de» save van de wedstrijd, toen hij een giftige kopbal van Rep, die eerst nog de grond raakte, er uit ranselde. Bewees Piot, gouden schoen van 1972, dat hij nog niets van zijn kwaliteiten heeft ingeboet, ook Jan Verheyen en Nico Dewalque hebben zich in het anonimaat van een kompakte verdediging kunnen doen gelden: Verheyen als de eerste schokbreker, die praktisch nooit faalde, en Dewalque als Europees libero van formaat. Zonder de verdienste van Van den Daele en Martens te nege ren, met minder lef dan ge woonlijk, was het trio Piot - Verheyen - Dewalque het groot steunpunt in de Belgische de fensie. In het Ajax - gezelschap, dat heel de ruggegraat vormde van dit Nederlands elftal, waren er weliswaar geen hiaten, maar toch ook geen persoonlijkhe den, ondanks Cruyff, Neeskens en Hulshoff tussen de bedrij ven door in de aktualiteit kwamen. De meest merkwaar dige figuur, ook de ongelukkig ste aanvaller, was per slot van rekening Johnny Rep, die een viertal keren ook in oog kwam met Piot, maar zijn partijtje poker verspeelde. De rechts buiten, die vorig seizoen in ditzelfde Olympisch Stadion Ajax aan de wereldbeker der klubs hielp, kon het dit keer niet waar maken. Frans Van Bergen Amsterdam. De meest bie- zondere faze uit een zelden boeiend en opwindend duel was langs Belgische zijde al thans ontegenzeggelijk de door Van Himst getrapte vrije schop op zowat een minuut vóór tijd. Na een zoveelste overtreding ven Hushoff trapte de Belgi sche aanvoerder op een werke lijk fantastische manier het leder over de Oranje - muur. De ingelopen Jan Verheyen, die in het middenveld onophoudend had gewerkt en bijsprong waar het moest, scoorde een doel punt. Jammer genoeg voor de man uit Hoogstraten was hij. iets te vroeg gestart, zodat hij het doelpunt maakte uit buiten spelstand. Persoonlijk heb ik dit be treurd omdat het voor de dyna mische Verheyen werkelijk de bekroning zou zijn geweest voor zijn hard ploeteren, zijn nooit versagen en het breken van de Nederlandse akties in de eerste lijn. Een ander knappe Belgische aanval werd door Thissen in de 58ste minuut ingeleid. Na een paar tegenstanders te hebben uitgeschakeld trapten de Stan dard - spelers de bal naar Martens die de ruimte voor zich kreeg op de linker flank. Mar tens werd door Suurbier spij kerhard tegen de vlakte ge haald. De Russische scheids rechter, die wel een gele kaart gaf een Lambert omdat de Bruggeling protesteerde, had de Nederlandse rechtsachter, die vaak mee in het offensief ging, eveneens een gele kaart voor de ogen moeten houden. Lagen de fraaie Belgische akties aan de lage kant, de Nederlanders bouwden vooral in de tweede speelhelft heel wat meer knappe aanvallen in elkaar. Meestal lag een terug getrokken Johan Cruyff aan de basis van de kombinaties. De gewezen Ajacied leidde de akties in,' die werden verder gezet door Haan of Rensen brink en over het algemeen afgewerkt door Rep. Tweemaal was Cruyf himself geen opbou wer, wel afwerker. Hij ver scheen voor Thissen - Piot, kon nog schieten, maar het leder zeilde enkele centimeters naast de doelpaal. Nauwelijks een minuut later greep Cruyf weer de kans. Het schot was zo hart dat Piot de bal diende los te laten, maar vooraleer Ren senbrink en Rep wilden beslui ten, greep de Belgische doel man snel duikelend weer in Een van de meest opwinden de aanvallen zagen de toe schouwers zo wat een kwartier voor tijd, wanneer Cruyff op links Dockx en Van Binst had uitgeschakeld, de bal prachtig voor de doelmond inzond waar Rep opnieuw klaar stond. De kopbal van de rechtsbuiten werd zeer moeilijk gestopt door Piot, die eerst geen kijk had op deze verraderlijke bal. De Standard - doelman die in alle opzichten een zeer uitstekende prestatie leverde, was ver plicht om de bal in een nieuwe hoekschop weg te stompen. René Marien

Leidse Courant | 1973 | | pagina 18