50 jaar LBB. Jan Kroon: Jeugd laat het afweten Randstad bij koplopers Alecto op schot, 7-2 Treffers moeiteloos langs zwak TTCV V. Dijken nieuwe zolderkampioen MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 L3 LEIDENGoud voor de Leid- se Biljartbond, 50 jaar vol ca- romboles en klossen. Jan Kroon, competitieleider, sloot rich aan in 1945. Zelf een gere nommeerd biljarter, eens nog spelend met een gemiddelde van 7, nu nog slechts 4 waar de bestuursfunctie niet geheel vreemd aan zal zijn. Dit jaar veroverde Jan Kroon voor het eerst de driebandentitel na reeds 7 maal als tweede te zijn geëindigd. Het is duidelijk dat voor Jan Kroon de biljartsport een noodzaak ls; een stuk van zijn leven. Fel reageert hij op de duidelijke achteruitgang die in zijn sport in Leiden te bespeuren valt. „Logisch dat we achteruitgaan, de bar-dansings achttien al pad destoelen uit de grond, waar zie je nog café-biljarts verrijzen?" Jan Kroon vervolgt: „Alleen al dit jaar een 100 leden minder. Oorzaak? Een drietal cafés op geheven, een vereniging weg door moeilijkheden met de kas telein, een vijfde vereniging sloot zich aan bij de Kon. Ne derlandse Biljartbond". Onder het genot van een goed glas bier duiken we eens in de ge schiedenis van de LBB. Opge richt. 14 november 1923. De op richters: 7 arbeiders spelend in een werkelozenzaaltje. Toen was er nog slechts een handje vol verenigingen. Nu uitge groeid tot 21 verenigingen die bij elkaar 375 leden opleveren. Kwistig strooiend met grote na men uit het verleden veert Jan Kroon weer op, even de achter uitgang vergetend. „Natuurlijk hadden we Bert Tegelaar die bij ons bleef spelen tot we uit de Kon. Ned. Biljart Bond stapten en onze eigen weg gingen. Ook Jan Verhulst en Toon Verstra ten waren goed voor 700 caram boles". De telefoon onderbreekt ons ge sprek. Natuurlijk een telefoontje i.v.m. de LBB. Vier avonden in de week zit Jan Kroon achter zijn tafel uitslagen te verzame len, te controleren en te note ren. Hij is tevens nog redacteur van het officieel orgaan, een maandelijks mededelingenblad voor de aangesloten leden. Na zich verontschuldigd te hebben voor het onderbreken van het gesprek gaat hij onverstoord verder. „Momenteel hebben we geen echte top. Wat spelers goed voor ruim 200 caramboles zoals Graafland en Hemesen van de Groene Valck en nog en kele anderen. Tot 1947 hebben we in de KNBB gespeeld. Een conflict was de aanleiding dat de toenmalige voorzitter de heer J. Bonnet voor het leven ge schorst werd. We zijn resoluut uit de KNBB gestapt. Een stap waar we geen spijt van hebben. Gewesten als Amsterdam en Haarlem zijn ook „wilde" bon den. Een groot voordeel is de lagere contributie. Natuurlijk zijn er ook nadelen aan verbon den zoals het niet kunnen uitko men in districtswedstrijden of persoonlijke kampioenschappen. Maar zelfs al zouden we ons willen aansluiten ontbreekt hel nog aan goede speelgelegenhe- den. Slechts één aangesloten vereniging heeft de beschikking over twee biljarts namelijk de Carambole uit Leiden. Elke keer een biljart plaatsen voor wedstrijden is te kostbaar". LEIDEN Het tweede Leids Zoldersnelschaaktoernooi kan bogen op een ongekende sterke bezetting. Philidor kopstukken als Ad v.d. Berg, Joop Piket en R. A. G. de Graaff hadden het zwaar te verduren tegen de snelste jongens van LSG, t.w. Kuy- pers, Mieremet, Sikkel en Bakker, Bert v. d. Dijken van het Haagse Moerwijk profi teerde goed van het prestige- duel tussen dé twee Leidse topclubs. Slechts een verlies tegen Joop Piket ontsierde zijn monsterscore van 8 winstpunten uit 9 partijen enigszins. Hoe fel de onder linge strijd tussen Philidor en LSG wel is geweest toont het volgende: Kuypers wint van de Graaff en v.d. Berg; Sikkel remise tegen De Graaff; Mieremet remise te gen v.d. Berg en verlies te gen Joop Piket. Van Dijken vloerde alle kanshebbers wat bet verlies tegen Joep Piket ruimschoots compenseerde. Een slippertje van Joop Piket al in de tweede remise, te gen Gerard Weber is achter af bekeken hem fataal ge worden. Na 5 ronden was Van Dijken nog steeds onge slagen, Mieremet volgde op een 1/2 punt achterstand. Ad v.d. Berg en J. Piket ston den toen reeds op punt verschil met de koploper. Kuypers, De Graaff en Sik kel waren met 4 pnt nog vol op in de running. Van Dij ken ontmoette verrassend weinig tegenstand. Kuypers schonk de dame na 4 zetten. v.d. Berg verspeelde een ge wonnen stelling en Sikkel of freerde een kostbare pion. Niet alleen tussen Philidor en LSG ontbrandde een hevi ge strijd. Ook in de eigen ge lederen werden fraaie stuk ken vuurwerk afgestoken. Uit de Philidor-driekamp tus sen De Graaff, Piket en v.d. Berg kwam niemand onge schonden uit de strijd tevoor schijn. Het drietal verdeelde de punten eerlijk, wat elk op een verliespunt kwam te staan. In de LSG-gelederen ging het nagenoeg analoog. Mieremet kwam het op slechts een half punt te staan. De goed in vorm zijn de Kuypers kwam tegen clubgenoot Mieremet niet goed uit de startblokken en verspeelde een vol punt. De enige die in dit door de Leid se Jeugdschaak Sociëteit georganiseerde toernooi on geslagen bleef was Van Reek. Pas in de vierde ronde trad hij de speelzaal binnen. Begon aldus met 03. Scoor de er rustig op los. Ging met 55 nog met een geldprijs weg ook. In een spannende laatste ronde verspeelde Bakker de winst tegen Van Dijken wat Piket het kam pioenschap kostte. Bij gelijk eindigen beslisten de weer- standspunten (tussen haakjes achter re score). Eindstand: 1. en Leids Zolder Kam pioen: R. v. Dijken 8; 2. J. Piket 7V4; 3. Ch. Kuypers 7: 4. Mieremet 5 (49>/:); 5. Sik- 5 (48); 6. v. Reek 5 (27,.5); 7. A. v. d. Berg 5'^ (54), 8. De Graaff (48). Het ontbreken van de jeugd is een groot gemis. Na een tweede fles bier aangerukt te hebben geeft Kroon zijn uitgesproken mening. „Ja het ontbreekt ons aan jeugd, vooral de groep tussen 16 en 20 jaar laat het volledig af weten. Natuurlijk is biljarten een dure sport maar ik zie dit niet als hoofdoorzaak. De jeugd gaat liever naar bar-dancings dan naar een café. Het image van biljarten als kroegensport werkt bepaald ook niet bevoor- derlijk. In Brabant zijn er veel jeugdhui zen met een biljart. Daar bloeit de biljartsport dan ook. In Lei den krijg je zoiets niet voor el kaar. Er is geen geld. Ook ont breekt het in Leiden aan de zo genaamde biljartpaleizen waar gewoonlijk 16 biljarts in kunnen staan. De economische achter uitgang veroorzaakt ook een te rugslag in de biljartsport. Kijk 's avonds maar eens tussen 8 en 11 uur in de cafés. Slechts handjevol vaste klanten. Alle maal jammer maar we moeten het zo goed mogelijk zien op te vangen". Ja, het ziet er inderdaad naar uit dat de biljartbond in Leiden de magere jaren ingaat. Maar het actieve huidige bestuur onder voorzitterschap van W. Crama zal er zeker alles aan doen om de volgende 50 jaar vol te ma ken. In ieder geval geen onmo gelijke taak. Jaques van Veen in duel met zijn opponent van Jasski. Docos won In de feestelijk versierde kantine van het korfbalcomplex van de Voscuyl te Oegstgeest recipieer de de Leidse Korfbalvereniging KNS. 25 jaar „Korfbal na schooltijd" was een sportief feit geworden. Onder de velen die het bestuur kwamen kompli- menteren waren o.m. de wet houders M. v.d. Voet, J. J. Thorn en J. E. Temmink alsme de de gemeentesecretaris de heer Jac. Vreeken. En wethou- derlijke belangstelling die niet zo verwonderlijk genoemd mag worden omdat zij vanwege hun portefeuilles alles te maken heb ben gehad met de totstandko ming van het korfbalkomplex waarop de Leidse korfbalvereni ging KNS is neergestreken. De heer Biegstraten, voorzitter van de Leidse Sportstichting „Wij Het 'raadslid Van Veen feliciteert voorzitter Van Ulzen van de recipiërende vereniging KNS zijn KNS nog niet vergeten, al trekken zij de stad uit: wij zijn blij dat wij er naar toe kunnen gaan. Hier in deze kantine staat op de kast „L.K.V-K.N.S., bij eventuele annexatie hoeft dat dus niet veranderd te worden". Een grapje dat wel enige hilari teit veroorzaakte. Uiteraard was de heer Biegstraten verheugd dat men bij het beoefenen van de sport gebruik kan maken en onderdak kan vinden in een na burige gemeente. Dat moet de mentaliteit zijn in ons land. „K.N.S. heeft sfeer, waarvan je hier proeft dat ie fijn is". Spre ker bood namens de Leidse sportstichting het bestuur een specifieke Leidse bal aan: ,,'n rooie". De heer Biegstraten was één der sprekers uit een lange rij. Die geopend werd door de oprichter van KNS de heer D. Voortman, afdeling oud-schoolhoofd van de „Pie- sleutels 7—H terskerkschool". Ook de mede oprichter en de mannen van het GWS 7—12 eerste uur waren aanwezig, nl. g_ia de heren Loene, Aad Schouten Randstad 6—10 en Wim van Hees. Achter het spreekgestoelte werden oud« lism herinneringen opgehaald en viel de naam „Vicus Oriëntis" van- waaruit de heren Schouten en VWS Van Hees aan KNS de eerste „stoot" gaven. De heer Schou ten bood het bestuur van KNS Valken een veertiental shirts aan „voor het geval dat de tegenpartij in dezelfde kleuren op het Voscuyl- VVSB terrein verschijnt als KNS". Andere sprekers waren de heer Van Nierop, voorzitter Rijn-Delf land en mede optredende na mens de K.N.K.V.; de voorzit ter van de jeugdcommissie van KNS, de heer Hogerdljk en Oegstgeests wethouder van openbare werken, wethouder M. v.d. Voet. Twee jeugdleden van KNS Hansje Kooien en Inge Mattes boden het bestuur een prachtige bak met planten aan. De voorzitter, de heer Bob van Ulzen sprak namens het bestuur woorden van dank en terugblik: KNS was een der eerste Leidse verenigingen die ging kamperen en deelnam aan de eerste j KNKB-kampen. „Dit beteken-1 de", aldus spreker, „op de fiets naar Amsterdam en met de boot het IJsselmeer over...." KNS was ook de eerste korfbal- j vereniging die In de Leidse Hout een eigen home had", le klas afdeling zaterdag. In de afdeling is het nu goed vechten om de leiding. GWS had de kans om alleen aan de leiding te komen omdat Sleutels stilstond maar verzaakte om to winnen, het speelde gelijk tegen Valken. Hazerswoudse Boys voegde zich bij de kop door van Sc. Llsse met 3—6 te winnen. MVKV versloeg medemidden moter VWS met eveneens 3—0 en Randstad Sport won zoals verwacht van Leiden met 1—0 en de wedstrijd tussen de hek- kesluiters KRV en VVSB werd een 2—1 overwinning voor KRV. Het verbeten vechtende Valken heeft het ongeslagen GWS van de volledige winst afgehouden. Eén minuut van deze wedstrijd was beslissend n.l. de 15e. In deze minuut was de openings treffer voor Valken van Jan Hoekstra, maar enkele seconden later was de gelijkmaker al daar. Cor Lent schoot op het doel van Valken; de bal werd van richting veranderd en be landde in het doel 1—1. Dit was tevens de einduitslag. In de sportieve wedstrijd tussen MVKV en VWS was het met de rust nog 00. De goedleidende scheidsrechter Stikkelorum mocht in de tweede helft toch drie doelpunten van MVKV in zijn boekje noteren. De doelpun ten waren van Houwers lx en Dorresteyn 2x. KRV-WSB was een bijzonder matige wedstrijd die toch wel verdiend door KRV gewonnen werd. VVSB, die in eerste in stantie voorkwam, kreeg echter twee doelpunten tegen. Voor KRV scoorden Houwers en de Koning. Een ook niet al te beste wedstrijd speelden Randstad Sport en Leiden. Na 8 minuten scoorde Aad Keyzer van Rand stad Sport het enige doelpunt. Leiden dat op het laatst van de wedstrijd nog iets terug wildo doen zag dit gestuit door scheidsrechter Bogaard die 10 minuten voor tijd affloot. De beide grensrechters konden hem niet tot andere gedachten bren gen, zo bleef de uitslag 1—0. Hazerswoudse Boys herstelde zich van de nederlaag tegen Sleutels. De SC Lisse werd het slachtof fer, want met 0—3 namen de Boys duidelijk afstand. Toch kwam de overwinning pas in het tweede bedrijf tot stand, toen de gasten wat zuiverder gingen richten, dan in de eerste helft het geval was. Achtereen volgens schoten Van Dorp, Von deling eh nogmaals Vondeling raak. Lisse kon daar niets ef fectiefs tegenover stellen. Naast de stoffelijke geschenken zoals ballen en shirts ontving het bestuur een groot aantal bloemstukken van sportvereni gingen als UDO. „Oegstgeest", „Zuiderkwartier" etc. etc. Za- terdagavond werd er een reünie I gehouden en feestelijkheden rond het 25-jarig bestaan wor den afgesloten met een bonte avond in het Ant. Clubhuis aan de Lange Mare zaterdag a.s. LEIDEN Alecto heeft een drie-punten voorsprong geno men op zijn naaste konkur- renten, doordat mede-koplo per U.S.H.C. verloor en Alec to zelf tegen Maarssen beide punten in de wacht wist te slepen. Hierdoor stellen de Leiderdorpers zich duidelijk kandidaat voor het kam pioenschap in de vierde klas se B K.N.H.B. Tot en met een kwartier voor het einde van de wedstrijd heeft het er niet naar uit ge zien dat de monsterscore 7-2 er uit zou komen. Alecto kwam al zeer snel achter met 1-0. Ze maakten nog in dezelfde minuut gelijk. Maar de Utrechtenaren wisten nog voor de rust de stand op 1-2 te brengen. Alecto ging in de tweede helft met man en macht in de aanval, doch in eerste instantie leverde dit niet meer op dan enkele schoten over of naast. Tot ineens, niemand wist de oor zaak te vertellen, alles bij Alecto klopte: de Maarssen- se keeper kon in een tijdsbe stek van tien minuten zes maal de bal achter zich van daan halen. De conditie bleek in deze laatste minuten een duidelijke rol te spelen en daarover beschikten de Leiderdorpers gisteren ge woon weer. De doelpunten makers waren: Robbert Hol (3 x), )Hans van Ulden (2x) Karei Dekker (lx), Ron En ger (lx). ROOMBURG heeft de aanslui ting met de kop behouden op de afgelopen inhaalzondag. Tegen het als een na laagst geplaatste Phoenix werd een 3-1 overwinning behaald. Do eerste helft gaf een gelijk opgaande strijd te zien, met aan het einde een iets ster ker Roomburg. De rust ging in met een gelijke stand: 1-1. Na de rust wilde de Room burgers toch wel enige af stand nemen van de Zeiste- naren, maar de kansen, die zij zich schiepen werden te nonchalant behandeld. Er was zelfs een strafbal (Ger- ris doelpuntte beheerst) voor )nodig om de toch wel ver diende eindstand van 3-1 te bereiken. Jan Kroon drinkt er nog maar eens een pilsje op. Op de volgende 50 jaar dan maar LEIDEN Sanocel ls door Ne derlandse deelname aan de open Hongaarse kampioenschap pen niet tegen Iduna in actie gekomen. De reserves speelden het uiterst belangrijke duel te gen Tempo Team 2 en verloren met 6-4. Dit ondanks een uitste kend optreden van Peter v. Schie die ongeslagen en daarbij met broer Karei ook het dubbel won. Karei v. Schie en Theo Bakker moesten zeer slecht spe lend echter drie keer verlies In casseren waardoor volkomen te recht toch nog met 6-4 werd verloren. Sanocel 3 heeft TOG netaan kunnen verslaan 4-6. Bert v. Schie hield met drie ne derlagen de spanning er flink in maar Hans de Roode en Wibo v. Gennip konden met leder drie zeges deze spanning duidelijk de baas. Samen verloren zij wel het dubbel. Sanocel 4 speelde tegen AMVJ 3 niet best. Joly Sojim overwon al zijn tegenstanders keurig. Heib Chrispijn verloor een keer ln het enkelspel en in het dubbel met Dick Springer die met een zege in het enkelspel onder de maat bleef. Sanocel 5 heeft met 3-7 het onderspit gedolven tegen Quick. Voor Rini Hansen verliep het dubbel positief. Samen met Roodenburg die niets won zege vierde hij in het dubbel en scoorde ook in het enkel twee keer fraai. Blansjaar bleef zon der winst. TOV overwon Tw. One Up dankzij de ongeslagen v.d. Ploeg en Alkemade met 7-3. Derde man v.d. Holst verloor weer drie partijen maar consta teerde toch een opgaande lijn ln zijn spel. Twee van de drie ver liezen waren met 20-22 in de derde game. Een resultaat dat toch hoopvol voor <la toekomst van TOV is. Docos heeft Jasski onderschat. Men startte in een fantasieop stelling waardoor men door ne derlagen van een steeds beter spelende Fred Brackee en Ge rard v.d. Klauw Jasski op 3-2 zag komen. Daarna speelden Jacques v. Veen c.s. de wedstrijd echter simpel naar een 8-2 zege uit. Avanti verzekerde zich vrijwel zeker van de tweede plaats na een mooie 6-4 overwinning In het lastige duel tegen het gerouti neerde Wibats. Louwers bezat genoeg klasse om deze routine drie keer te doorbreken. Van Wetten en Straathof gelukte dat slechts een maal. Het dubbel le verde Avanti de volle winst op. De Treffers beleefde een uiterst geestig week-end. Team 1 veeg de TTVC na een 0-1 achterstand door verlies van Hans van der Zwet volledig van tafel. Van Ruiten, Vesseur en ook v. d. Zwet stonden geen partij meer af 9-1. Hetzelfde deden de reserves met Noad 3 hier was Coos van Beek de enige die een partij verloor naast v. d. Veer en War merdam die ongeslagen bleven. Voor de routiniers van team 3 lijkt het herstel zich inderdaad voort te zetten. Wout Heems kerk verloor niets tegen Vrien denschaar. scoorde in het dub bel en zag zich door Hoogen- boom en v.d. Meer voldoende gesteund om deze club met een 6-4 verlies naar Gouda terug te sturen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17