(SAUNA SHUGUROYA KONINGIN RITMISCHE GYMNASTIEK NA SHOW VOL RISICO'S Toch nog draaglijke uitslag tennisteam ONTLUISTERENDE NEDERLAAG PUNCH BU TRANSOL: 92-68 OPNIEUW ZEGE OKKER TEGEN ILIE NASTASE AUSTRALIë DANKZIJ OUDJES IN EINDSTRIJD Rotterdam Victor Fergejev keek omhoog en glimlachte minzaam. Hij knikt eens vriendelijk en leek het klaterend applaus met volle teugen te proeven alsof hij, de Russi sche trainer zojuist wereldkampioentrainer ritmische gymnastiek was geworden. Na een korte aarzeling knikte hij nogmaals en liep toen met zwierige passen naar Gali- na Shugurova, de gymnaste die de kroon van de heersen de kampioene Maria Gigova had overgenomen en voor wie de ovaties bestemd waren. Victor Fergejev, gekleed in een stemmig blauw kostuum, dat afstak bij de groene ondergrond van het Ahoy sportpaleis, deed toen pas enke le passen terug. De Russische trainer mocht meedelen in de vreugde rondom een van de vele huldigingen, waar in zijn land de hoofdrol vertolkte. pleet zijn geweest, ware het niet dat de Bulgaarse meisjes onder aanvoering van de 26-jarige Gi gova op het onderdeel hoepel nog van ongeëvenaarde klasse zijn. In een show die het hoogte punt van de wereldkampioen schappen ritmische gymnastiek werd, veroverden zij de eerste drie plaatsen. Eerst kwam Krassindra Filipova in een nauwpassend rood pakje op om even later onder donde rend applaus - er waren gisteren 5500 toeschouwers - de arena weer te verlaten. Haar waarde ring van de jury: 9.70, goed voor zilver. De Koreaanse Myung Shim Tschee - zij was de enige finaliste niet afkomstig uit een Oosteuropees land - viel met 9.30 uit de toon. De volgende, Natalia Krachenininnekova, deed in een fantastische show ook onnavolgbare dingen met de hoepel: 9,70. Toen Maria Gigova opkwam in een feloranje kos tuum werd het stil op de volge pakte tribunes. Alleen snorrende camera's waren hoorbaar. De Bulgaarse benaderde dan ook de perfectie, hetgeen werd uit gedrukt in het één na hoogste cijfer Shugurova scoorde 9.90 met de bal van het wereldkam pioenschap: 9,85. Goed voor goud. na Shugurova, de nieuwe onbe twiste koningin van de ritmische gymnastiek. Het was reden voor Welizar Geut- scher, niet voordat hij de knap pe donkere Russin eerst uitvoe rig geluk had gewenst, om wat zuur op te merken: "Er waren tijden, dat ploegen alleen met de wereldkam- Immers in Rotterdam had Rus land een geslaagde greep naar de macht gedaan. Dat was Fer- gejws werk. De balletmeester wilde er niet van horen. Hij, aangezocht toen Bulgarije lang zaam maar zeker de hegemonie versterkte, wijst dan bescheiden naar zijn pupillen. Zoals Galina Shugurova en Natalia Krache- ninnekova. Toonbeelden van gratie en souplesse. Al voordat de finale van de vier verschil lende onderdelen (knots, hoepel, bal en lint) begon had trainster Akke Smit al op de favorieten- rol van de Russinnen gewezen. "Wij hopen", zei zij, "dat Shu gurova wint. Ze neemt veel meer risico met het materiaal. Gigova daarentegen doet teveel met haar lichaam." Kracht De Bulgaarse wereldkampioene had zaterdagavond laat, nadat zij samen met haar Russische tegenstandster de wereldtitel in de vierkamp had moeten delen, tijdens de persconferentie die uitliep in een discussie over de toekomst van de ritmische gym nastiek haar standpunt, dat „snelheid en souplesse belang rijker zullen worden dan kracht" met klem verdedigd. De Russin nen verlegden de aandacht reeds naar kracht, voor welke overschakeling Victor Fergejev, de balletmeester, werd aange zocht. Het mondde in Rotter dam uit tot de herovering van vele wereldtitels. - Want ook bij de ploegen bleek Rusland het. sterkst - Het succes zou com- Maria Gigova, de heersende wereldkampioen uit Bulgarije moest haar positie afstaan. Zij kwam ondanks een sprankelende show tijdens de lintoefening niet verder dan een derde plaats. pioensohappen deelnamen. Alles wat Maria Gigova deed, werd opgenomen. En nu doet ieder een, waar Maria het patent op had". De begeleider, die tevens als pianist van de Bulgaarse nummer één optrad, bracht de teleurstelling in de Bulgaarse ploeg onder woorden. Ritmische gymnastiek gaat door de in vloed van de Russische balletle raar steeds meer op een show lijken, volgens hem. "Een slechte show. Natuurlijk heeft Shugurova veel mogelijk heden, maar de moeilijkheden laat ze weg. Het wordt nog ge waardeerd ook door het publiek en jury. Het lijkt wel, of de mensen Maria liever niet meer als wereldkampioene zien." Lo gisch, dat de donkere Geut- scher vervolgde met de beschul diging van combines. Dat sloeg dan op de jury. "Ik kan anders niet begrijpen, waarom er een zo groot verschil was tussen Maria en Shugurova op het on derdeel bal. Hoorde u het ap plaus voor Maria?" Wanklank Het was de enige wanklank in een wereldkampioenschap, dat als zeer geslaagd de toekomst in zal gaan. Van de strenge con- Galina Shugurova, de nieuwe koningin van de ritmische gymnastiek trole rondom de Israëlische bezig met de baloefening, die haar de hoogste score van het we- Uitbundigheid Taferelen van uitbundigheid volg den, die de nederlaag geleden op het onderdeel knotsen even deden vergeten. Daarna echter zou het Russische volkslied nog twee maal opklinken. Voor Gali- ploeg - voor elke deelneemster was er een rechercheur - was nauwelijks iets te merken. En verder vierde de sportiviteit in 't wereldje van gymnastes, waar onder velen die niet alleen door prestaties indruk wekten, hoogtij. Akko Smit: "Eigenlijk waren er teveel deelneemsters. De wed strijden duurden veel te lang". De 52-jarige trainster, wilde de nadruk leggen op de onverwach te prestaties van haar pupillen „Een tweede plaats van Janny reldkampioenschap opleverde: 9.90. Oost, zij is mentaal zo sterk, en een positie als tweede land van West-Europa is boven verwach tingen." Akke Smit hoopt - in haar hart is zij er zeker van - dat ritmische gymnastiek door "Rotterdam" een vlucht zal ne men in Nederland. Het KNGV zal het echter zonder haar en Grietje Molenbeek („Dit was voor mij het afscheid. De jeugd, Janny Oost, heeft de toe komst") moeten doen. Akke Smit: "Het werd teveel. Ik hoop, dat ze voor mij een bui tenlandse train(st)er aan kun nen trekken". Het woord afscheid viel ook in de Bulgaarse ploeg. Maria Gigova overweegt te stoppen. Uit te leurstelling? KEES KOOMAN AMSTERDAM Met de toch nog draaglijke uitslag van 3—2 hebben wat vlotter, maar de Spanjaar- Jan Hordijk en Niek Fleury afscheid genomen van het Koning Gus- den capituleerden toch pas bij taafbekertoernooi. En daarmee mag Spanje, vrijdag en zaterdag te- 8—6. genstander van de Nederlandse tennisploeg in Amsterdam, zich Daarmee was de eindstand geenszins ongelukkig prijzen. Want het had weinig gescheeld of het resultaat zou andersom zijn geweest. Na het teleurstellende optreden van Jan Hordijk vrijdag tegen de Spaanse coming-man Jose Higue- ras keek Nederland tegen een achterstand van 20 aan. Niek Fleu ry werd vervolgens weinig kans toegedacht tegen dezelfde Higue- ras, maar de om zijn keuze gekritiseerde Rijswijker overtrof zich zelf door in de derde set Higueras bijna te verrassen. Na de eerste set met 6—1 te heb ben verloren en vervolgens de tweede reeks met 63 te heb ben veroverd gaf Fleury blijk van een sterk moreel door een achterstand van 53 in de be slissende set teniet te doen. He laas hield het serviceniveau van Fleury geen gelijke tred met zijn moreel, want na eerst een wedstrijdpunt te hebben onscha- Hierdoor was in leder geval delijk gemaakt bezegelde hij -»-»•« zijn eigen lot door op het twee de matchpoint zijn zoveelste dubbele fout te slaan: 7—5. te verslaan, waarna het dubbel spel nog voor het nodige spekta kel en de „eervolle" eindstand zorgde. Fleury en Hordijk kon den pas in de 44e game de eer ste set naar zich toehalen (23— 21). waarna de tweede reeks iets minder tijd vergde: 8—6. 3—2 bereikt en kan Jan Hordijk met een gerust geweten afreizen naar Australië. Dat had hij ook kunnen doen als Nederland had gewonnen, want zijn vertrek stond hoe dan ook vast. Zo veel vertrouwen had het bondsbe- stuur in het resultaat van de wedstrijd tegen Spanje. FRANK WEERMAN Daarmee stond het definitieve verlies van Nederland vast. Er resteerden nog de partij tussen Jan Hordijk en Antonio Minoz en het dubbelspel waarvoor de Hordijk ging vrijdag onnodig ten- Spanjaarden hun „tweede keus" onder tegtm Higueras, die zich redelijke einduitslag bewerkstel ligd, maar opnieuw moest wor den vastgesteld dat het Neder landse tennis team zelfs tegen een weinig opzienbarend tegen stander als deze Spaanse ploeg op de beslissende momenten niet kon toeslaan. Jose Moreno en Juan Herrera inzetten. Jan Hordijk revan cheerde zich door WCT-prof Mu- noz in drie sets (3—6 64. 6—3) ROTTERDAM Ontluisterend. Dat was de manier waarop Raak Punch zaterdagavond zijn tweede nederlaag van dit sei zoen leed. Een vooral in de eer ste periode magistraal Transol Pouw gaandeweg verdedigend wat beter organiseerde bleef het in de aanval tobben. len, maar slaagde daarin niet. Na tien minuten had Transol een voorsprong van 32—10 en de naderende catastrofe voor Raak Punch begon zich al af te tekp- Lace Strong en Terry Foster faal- nen den volkomen bij hun schietpo- gingen en ook de reboundacties wees het scorebord de stand van 4020 aan, een marge die bij het rustsignaal was gehand haafd: 5232 Twintig punten RZ onderstreepte zijn titelaspi- Geïmponeerd raties door de Delftenaars met De Delftenaars bleken geïmpo neerd door de geweldige ope ningsacties van Transol, dat over alle Unies de betere ploeg Pouw, door er lustig op los te was. Hoewel het team van Dolf scoren. Na vijftien minuten De teleurstellende Terry Foster tracht zich te ontdoen - bach (links) en de Amerikaan Dinkins. Haal ook goedkoper uw rijbewijs sneller en zekerder - dus goedkoper-uw rijbewijs te halen. Dank zij de nieuwe manier van rijden. Volautomatisch. MetDAF. Alles wat u erover wilt de monsterscore van 9268 te rug te wijzen. En dat verschil van 24 punten was niet eens ge flatteerd. De Rotterdammers |^H hadden zelfs een nog veel grote- re overwinning kunnen behalen ijl" MyS als niet gedurende lange tijd in ijjfc 1S iè de tweede helft de scoringsdrift |L beperkt was gebleven. Van de twaalfde tot de achttiende mi- y nuut breidden de Rotterdam- B$j mers hun produktle met slechts gj drie punten uit. Maar in die H fase was Raak Punch mentaal - r- al dermate aangeslagen dat W SS''- deze improduktivltelt zonder ge- 4 pp* i-,/Ot volgen bleef. In de eerste vijf minuten heeft H Transol de basis gelegd voor de Hj verrassend groot uitgevallen KSSwjF vSM overwinning. De Rotterdam- ^^H^*SHb9§ Ml mers scoorden er in die fase Jj. - jHraL JBH lustig op los en hadden al k «gö i twaalf treffers gescoord, voor- f 2 dat de eerste bal van Raak rfe&tatj V V BH Punch door de Rotterdamse ft A r'B ring verdween. Met die bliksem- yg start heeft Transol zijn tegen- jr - l!'CftV\ stander in feite al verslagen. De '1 fi 2 v Y J§ acties van de Delftse equipe -'FPNi >!fea|^H hebben daarna geen moment tm meer kunnen overtuigen. De f'; :S| 1 M ploeg van coach Jan Bruin IJ»' I» daarentegen bracht zijn grote aanhang er waren ruim 2000 toeschouwers in sporthal de Enk tot groot enthousiasme. H Transol, dat met de Amerikanen AMF *hH Dinkins en Richardson, Welch, JOt JBH Dekker en Loorbach in de basis H9I startte vormde een voortreffelij- IwgjT isK ke eenheid, waartegen de defen- d®/'/' '.'Sw J»'-?" H Jul sie van Raak Punch geen af- V 3 jfflj doende maatregelen kon nemen. r Herhaaldelijk werden de Delftse i linies opengespleten door knap fBMMBwBBwy opgezette combinaties, waarbii MSB Loorbach, Dinkins en Richard- son zich in de rebound verre de I t A "s meerderen toonden. Pas bij 12 j jw' 1 —0 kon Raak Punch iets terug- doen, maar de Rotterdammers stokten niet. Het vijftal Sikking, jBEÈBESBBSlttÜÊÈKÈÊ**. JHBv ■Hl Smit, Strong, Foster en Van Tuyll zocht vertwijfeld naar af- Anton van Helfteren tracht Jan Dekker, wiens hoofd geheel schuilgaat weermethodes om de Rotter- achter de bal. te verdedigen, terwijl Erik van Woerkom op de ach- damse offensieven te ontrege- tergrond toekijkt. van Pieter van Tuyll sorteerden Net als to ie E cup-ontmoe- geen effect. Transol profiteerde van de wanorde bij Raak Punch, die ook niet werd ver holpen door het wisselen zaterdag Fleury ternauwernood van het lijf kon houden. Hoe zwaar het verlies van Hordijk tegen Higueras woog bleek in de twee resterende partijen. De Nederlandse kampioen dreigde ook in zijn ontmoeting met An tonio Munoz naar de nederlaag te worden gespeeld, want de Spanjaard, die overigens aan vankelijk niet had willen spelen, maar er door de wedstrijdlei ding op grond van de reglemen ten toe werd gedwongen, ver overde de eerste set gladjes met 6—3. Maar in de tweede reeks ging het minder met Mu noz. De zeer ontspannen Hor dijk kende weinig problemen meer met de opslag van zijn te genstander en mede daardoor kon hij de tweede set met 64 op zijn naam brengen. In de be slissende reeks bevestigde Hor dijk zijn prestige winst door met 6—4 te zegevieren JEUGDSPELERS ting tegen Bus Fruit keek Raak J1° 'iet „verplichte nummer" het 1 dubbelspel, liet de Spaanse cap tain Bartroli zijn jeugdspelers Herrera en Moreno opdraven, Punch bij het begin van de tweede periode dus tegen een achterstand van twintig punten aan, maar ditmaal geloofde Dolf Pouw niet meer in een om mekeer. „Dat zag ik dit keer niet meer zitten", aldus de Delftse coach. „We waren in de eerste helft gewoon helemaal weggespeeld. Maar nu achtte ik een herstel in de tweede periode niet moge lijk". Met Kees Smit en Jan Sikking op de bank probeerde Pouw toch met Van Tuyll, Side- ris, Strong, Van Helfteren en Scheurwater nog 't onmogelijke te realiseren. Maar de ploeg van Transol, waarin Welch en Dekker zich onderscheidden door fraaie passes, gaf aanvan kelijk geen blijk van verslap ping. De Rotterdammers breid den hun produktie gestadig uit, waartegenover Raak Punch wei nig tastbaars kon stellen. Na vijf minuten was het verschil zelfs 25 punten (6540) gewor den en vanaf dat moment was het volslagen ondenkbaar dat Transol de zege nog uit handen zou moeten geven. Toch stokte het Rotterdamse rit me nog, maar Raak Punch was onmachtig hiervan te profiteren. Het schieten bleef zo onder maats dat Transol moeiteloos op afstand kon blijven. Ook het uitvallen van Marcel Welch, de kleine spelverdeler van de Rotterdammers, was daarop van geen invloed. Want Raak Punch kon geen goed meer doen. De Delftse ploeg verloor bovendien achtereenvol gens Van Woerkom en Foster met vijf persoonlijke fouten en doordat Smit en de overigens tegenvallende Strong érg lang op de bank bleven kon Transol vrijwel freewheelend op de fi nish afgaan. Die kwam bij 92 68. En dit resultaat zal ook bij Levi's Flamingo's, eind deze week te gast in de Enk, met de nodige zorgrimpels zijn ontvan gen. FRANK WERKMAN terwijl de Nederlandse leiding ondanks het reeds vaststaande resultaat geen experimenten aandurfde. Dat leverde wel de overwinning op, maar het heeft lang geduurd voor het steeds meer uitdunnen de publiek de laatste klap kon begroeten. In de eerste set, die ruim anderhalf uur duurde, hiel den beide teams elkaar tot 16— 16 in evenwicht, waarna captain Batroli het welletjes vond. Hij meende dat er maar een eind aan gemaakt moest worden, maar evenals in het geval Mu noz, dia een reservespeler tegen Hordijk had willen laten spelen, ging de wedstrijdleiding door de knieën. Het duurde vervolgens nog tot 22—21 voor de Neder landse combinatie de set inpalm de. In de tweede reeks ging het MELBOURNE Australië heeft zich geplaatst voor de finale van het tennistoernooi om de Davis Cup door gisteren in Mel bourne de wedstrijd voor de halve finales tegen Tsjechoslo- waklje met 4—1 te winnen. De teruggekeerde „oudjes" heb ben Australië voor het eerst sinds 1968 weer in de finale van het toernooi om de Davis Cup geholpen. Na soms vinnige par tijen wonnen de Australiërs het duel. Voor de 27e maal in de historie van dit toernooi komen Australië en de Verenigde Sta ten nu tegenover elkaar te staan in de eindstrijd, die 30 no vember in Cleveland begint. De held van Melbourne was Rod Laver (35) die zijn twee enkel spelen won en zaterdag met de 39-jarige Ken Rosewall (hij had 17 jaar niet voor de Davis Cup gespeeld) ook in het dubbelspel zegevierde. De meeste moeite had Laver met de 24-jarige Jiri Hrebec, die zich bijzonder fana tiek weerde. De kleine, roodha rige tennismiljonair moest gedu rende drie uur en een kwartier keihard knokken om Hrebec met 57 63 64 46 6—4 te kunnen verslaan en Australië een beslissende voorsprong van 31 te geven. In de pauze van vijf minuten tussen de derde en de vierde set liet Laver zich masseren, maar hij verloor de vierde set. In de vijfde set nam Laver met 5—2 de leiding. Hre bec, die vrijdag van Newcombe won, haalde nog op tot 4—5, maar in de tiende game produ ceerde Laver twee onnavolgba re services, voldoende basis voor 64. Na afloop brachten de 11.000 bezoekers de spelers een staande ovatie. Laver ver klaarde later: „Hrebec sloeg soms ballen terug, die ik als onmogelijk zag gekwalificeerd". Newcombe maakte in het laat ste enkelspel korte metten met Wimbledonkampioen Jan Kodes, die in Melbourne de zwakste Tsjech was. LONDEN Tom Okker heeft zaterdagavond in Londen de Dewar tenniscup gewonnen door in de finale van dit toernooi in twee sets te winnen va nde Roemeen Ilie Nastase: 63, 61. De finale in het damesenkelspel werd gewonnen door de Britse Virginia Wade. In de finale versloeg zij Julie Heldman uit de Verenigde Staten met 6—2, 3-6, 7—5. Okker, die als tweede was geplaatst, verklaarde na afloop dat hij tót een uur voor de wedstrijd behandeld was aan een polsblessure. Dank zij bestralingen was hij echter op tijd in conditie. De overwin ning op Nastase, de vierde in de zes partijen die Okker dit seizoen tegen de Roemeen speelde, leverde hem 3.000 pond op (ongeveer 19.000 gulden). Omdat het het toernooi ook telt voor het Grand- Prix-puntenklassement, heeft Tom Okker zich nu vaster op de twee de plaats genesteld. Nastase kan de eerste plaats op deze ranglijst al niet meer ontgaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16