Fadrhonc: „België heeft tol betaald Goethals: „lang geweest voor Ajax Defensie Oranje had het niet moeilijk KEIZER EN V. HANEGEM DE GROTE AFWEZIGEN Telegram Mansveld rustgevende factor ZAKKENROLLERS WEER ACTIEF Scheidsrechter Kasakov „Hard maar vriendelijk" MAANDAG 19 NOVEMBER 1973 A3 Amsterdam Met een in plastic ver pakte tuil bloemen stapte dr. Fadr honc de bestuurskamer van hei Olympisch stadion binnen, nam plaats achter een tafel en sprak: „Sinds Mexico heeft België steeds hetzelfde gespeeld, niet omgescha keld, niet meegegaan met de ont wikkelingen in het voetbal. België heeft daarvoor nu de tol moeten be talen". Niet mis te verstane woorden van de coach, die er altijd op uit is te vermijden ook maar enigszins kwetsende woorden te ui ten. Fadrhonc verduidelijkte zijn (wat toch zo mag worden verstaan) kritiek: ,,Ze spe len met anderhalve spits, Lambert heel en Van Himst half, en dan met Semmeling langs de lijn. De Delgen hebben geloofd dat die indeling van spelers juist was maar de tijd is voorbij om met datzelfde schabloon voort te gaan". Het antwoord op de vraag of Fadrhonc vol daan was over de prestatie van zijn volge lingen, ontlokte de veel pratende - daar mee wellicht afreagerende - bondscoach de voorspelling: „Ik ben er zeker van dat ik met dit jonge team in West Duitsland goed voetbal zal spelen, wat iets anders is dan directe resultaten behalen". Oe voorbereiding op Duitsland 1974 zal enige zorg baren. Fadrhonc: „We zullen moeten zien hoe ver Feyenoord en FC Twente in de UE F A-Cupstri jd komen. Er staan twee wedstrijden vast, tegen Oostenrijk en Spanje. Maar het zullen er vier worden en elke speler van de kern krijgt dan de kans zijn instelling en mogelijkheden te tonen. Wie geen vaste plaats heeft, krijgt van mij de kans om die te Wereldkampioen tn de Belgische kleedkamer heerste bepaald geen downstemming, hoewel coach Ray mond Goethals vanzelfsprekend niet bijster vrolijk was. Echter ook niet teneergesla- gen. „De beste ploeg uit onze groep heeft zich ge plaatst maar het Belgische elftal heeft zich voor een afgang behoed. We waren bang te worden weggespeeld. België vreesde Ajax, niet het Nederlands elftal. We speelden im mers tegen een aangevuld Ajax en die club is wereldkampioen", zei Goethals glimla chend. Goethals had tijdens de wedstrijd twee pak jes filtersigaretten gerookt en maakte zijn derde open in de kleedkamer. Hij zocht naar België te worden teruggestuurd was Vlaams en Frans de oorzaak van de uit schakeling duidelijk te maken. „Onze tak- tiek was erop gericht het Nederlands elftal te laten komen. Lambert, die razendsnel kan zijn, moest proberen een doelpunt te forceren. De spelers hadden de opdracht vooral de laatste twintig minuten alles op de aanval te zetten. In de slotfase waren we dan ook veel beter, zelfs gevaarlijker dan de Hollanders". Toen kwam de aap uit de mouw. „We heb ben behoudend gespeeld. We waren bang voor Ajax, Cruyff en het Nederlandse pu bliek. Het zou niet in het belang van het Belgische voetbal zijn geweest als we aan vallend hadden gespeeld. Het risico om dan met vier of vijf doelpunten verschil naar Belgë tei worden teruggestuurd was veel te groot". Goethals gaf tot slot een sneer: „Zonder Cruyff is dit Nederlands elftal bijzonder kwetsbaar Toch winst Aanvoerder Pol van Himst vond dat zijn ploeg pech had gehad. „Deze scheidsrech ter keurde het doelpunt af. een andere had het wellicht goedgekeurd", wat een nogal vreemde opvatting van pech genoemd kan worden. Meer zei Van Himst niet. Een ver slaggever van het grootste landelijke och tendblad telde zes briefjes van honderd 'in JSL Van Himst handpalmen uit voor een exclu- 1 sief verhaal. Nederland-België toch winst Johan Cruyff in de aanval maar Piot heeft de bal al te pakken en Erwin Vandendaele is erbij voor Van Himst.... nog in te grijp,?n als het nodig mocht zijn. Zonder Cruyff is dit Nederlands elftal bijzonder kwetsbaar" Wil v. d. Plas meende de Belgische coach te moeten opmerken. Schenk en Merckx op de fiets Amsterdam De veel voudig Tour-de Fran- ce-winnaar, Eddie Merckx, en de veel voudig wereldkam pioen schaatsen Ard Schenk, waren door de NOS uitgenodigd om de interland Ne derland-België bij te wonen. Beide topsporters ver trokken vanaf het centraal station per fiets naar het Olym pisch stadion. Ard Schenk kreeg 1 mi nuut voorsprong van de Belgische wieier. keizer, die vrijwel ge lijktijdig bij de sta dionpoorten aan kwam. Eddie Merckx en Ard Schenk ver dienden niet alleen een vrijkaartje, imaar ook 250 gulden "reiskostenvergoe ding" voor deze stunt. Premier Den Uyl kwam ook op de fiets maar hij kreeg van niemand zijn kosten vergoed. AMSTERDAM De internationale organisatie van zakkenrollers >was gisteren in Amsterdam weer pre sent. Tijdens de rust van de interland Nederland- België attendeerde stadion-speaker Fred Harting de 65.000 toeschouwers op de aanwezigheid van deze bende, die ook tijdens Europacupontmoetingen van Ajax erg actief is geweest. De Belg Louis Gerard uit Namen, kon na afloop van de interland zijn portefeuille met identiteitskaart af halen in de bestuurskamer. De 300 gulden die in zijn portefeuille zaten, waren verdwenen. De Amster damse politie kreeg gisteren honderden klachten over zakkenrollers. Een politiefunctionaris zei na af loop: „Tegen deze organisatie staan we machteloos. Ze opereren altijd bij grote evenementen. Het pu bliek had daar rekening mee moeten houden". w&m-' daarom legde Van Binst me maar meteen op de sin AMSTERDAM Om half tien zaterdagavond hoorde de van Anderlecht „geleende" Rob Rensenbrink dat hij moest spelen. Het kwam voor hem niet geheel onver wacht want hij had gedacht op rechts te worden opge steld „omdat ik daar in de oefenwedstrijd ben begon nen". Doordat Fadrhonc Piet Keizer niet opstelde, kreeg Rensenbrink, die een goede wedstrijd speelde, zijn grote kans in Oranje. ten zouden vallen. Maar ze blp- ven hardnekkig in de verdedi ging. Het belangrijkste is dat we Duitsland hebben gehaald en dan moet je kwaliteit maar op de koop toe nemen, hoewel ik vind dat er zeker niet slecht is gevoetbald". Rensenbrink: „Ze kennen me na tuurlijk in België en daarom lag ik de eerste minuut al op de sintelbaan. Van Binst, dat neem ik voetstoots aan, had opdracht gekregen me maar meteen aan te pakken. Dat deed ie dan ook. Toch was het niet zo hard als ik had gedacht, op het laatste kwartier na. Ik wrst wèl dat de Belgen verschrikkelijk bang voor ons waren maar toen het 00 bleef, kregen ze wat ver trouwen. Maar Goethals heeft op die ene kans gegokt, en die kwam niet". Rob Rensenbrink was tevreden over zijn optreden „maar het was natuurlijk geen mooie wedstrijd. Wat wil je ook onder deze omstandigheden". Eenzelfde mening van Johan Cruyff: „Toch geloof ik dat het publiek zich heeft geamuseerd. Er was spanning, al was het maar of wij het zouden halen. En we hebben serieus gepro beerd om te scoren. Daarom bleef ik achter, in de hoop dat daardoor de Belgen wat naar voren zouden komen en er ga- Gemakkelijk Het doel bereikt was de teneur van alle bespiegelingen die de spelers aan de wedstrijd wijd den. Bijster moeilijk hadden ze het karwei niet gevonden. Ruud Krol: „Ik heb zelden zo'n gemakkelijke wedstrijd ge speeld. Die Belgen oefenden toch bijna geen druk uit. En we zijn er. Leuk voor de jongens die al wat ouder zijn want voor hen is het een mooie bekroning van hun voetballoopbaan". Ook Barry Hulshof had het niet zwaar gevonden. „Het spelpa- troon van de Belgen is bekend. Ik had tegen het eind een groter offensief verwacht maar daar voor hadden ze geen kracht meer. We hadden hen steeds te veel bezig gehouden. Lambert? Dat is een jongen waar je je hoofd bij moet houden en dan gebeurt er niets. Als je steeds oplet, kan hij je niet in de luren leggen". Wim Suurbier: „Niet lastig. Ik kon meer opkomen dan ik had gedacht. Terzijde, wat stil maar hij is toch niet zo'n „herriemaker", Wim Jansen, die niet aantrad. Hij had er pauwelijks op gerekend maar kreeg hoop toen Van Ha- negems blessure ernstiger was dan men. en hijzelf, dacht. „Fadrhonc heeft Haan geno men, waarschijnlijk omdat hij er rekening mee hield dat toch iemand een doelpunt zou moe ten maken en dan is Haan daar voor beter dan ik. Ik ben in elk geval bij de selectie en dat is voor mij het'belangrijkste". Gerrie Mühren hoorde pas vlak voor de wedstrijd dat hij Van Hanegem moest vervangen. „Dat is niet eenvoudig want ik rekende er niet op en was niet volledig geconcentreerd. Daar om duurde het even voor ik in mijn normale spel kwam. Maar wat geeft dat allemaal. We heb ben het gehaald, al hadden die twee grote kansen echt wel een doelpunt mogen opleveren". Prikkel Ook Johan Neeskens had wat last met de concentratie gehad. „Ik was er zeker van dat ik zou spelen maar omdat ik later in het oefenkamp kwam, miste ik toch een deel van de noodzake lijke voorbereiding. Mijn zeker heid had dan ook plaats ge maakt voor iets wat ik prikkel zou willen noemen. Hard? Laten we zeggen: fors. Van beide kan ten want ik heb gekregen r ook gegeven. Overigens niet te verklaren dat de Belgen zo speelden. Ze waren natuurlijk bang om een flinke nederlaag te lijden als ze zouden aanvallen. Maar als je zo speelt, heb je er niets aan; daar schiet je toch niets mee op". En daarmee was tweede bonds coach Cor van der Hart het hartgrondig eens. „Als je moet winnen, is het onzin om 2 spelen. Alleen wij hebben gevallen maar ik dacht dat de jongens zich toch wat ingehou den hebben tegen die stevige Belgische verdediging. Daarom zijn er ook geen doelpunten ge- HERMAN VAN BERGEM AMSTERDAM Aad Mansveld kwam later nog met dat telegram voor de dag. Bestuur, trainer en spelers wensen je veel succes toe, stond erin te lezen. Deze laatste sim pele toespeling van zijn naaste omgeving, waarin hij vaak zo kritisch werd beoordeeld, had hem goed gedaan. Door dat dokument voelde hij zich een ander mens, een speler, die in zijn carrière, op het punt stond een histori sche drempel te overwinnen. Dat gevoel, dat belangrijk zijn, is een rustgevende factor geworden voor de Aad Mansveld met het kleine hartje (een uitspraak van trai ner Teunissen), die zo hard heeft moeten knokken om zo ver te komen. Het toegejuichte initiatief van FC Den Haag kwam op het psycho logisch goede moment, waarop Mansveld in ieder geval van zijn „achterban" erkenning meekreeg. Maar er is rond Aad Mansveld in de voorbereiding op de wedstrijd tegen België,veel meer gebeurd. Behalve het thuisfront heeft óók Oranjes spelerskern hem erkend als de ausputzer van Nederland. Dat laatste aspect is voor Aad mis schien van nog meer waarde. „Het omgaan met iedereen was in Zeist heel anders dan voor gaande interlandwedstrijden. Er werden over en weer grapjes gemaakt in de geest van oom Aad en zijn neefjes of van de Haagse Tom Jones, zoals ze me noemen. Daarna katte ik op mijn manier terug en dat viel lekker. Dit was dan ook de eer ste keer, dat ik bij het Neder landse elftal het gevoel had door iedereen helemaal geac cepteerd te worden". Als Aad Mansveld >dit zegt maakt hij een ontspannen indruk. Een opgeluchte indruk ook, want de spanningen van de laatste we ken zijn toch niet helmaal onop gemerkt aan hem voorbijgegaan. „Toen ik last van mijn voetbles sure kreeg heb ik nachten wak ker gelegetn. Tegen België wilde ik erbij zijn en dan zal je er door zo'n ongelukkige zaak je grote kans net missen". De onzeker heid heeft alleen zijn prestatie bij FC Den Haag nadelig beïnvloed, want gisteren was Mansveld volledig terug van weggeweest. „Er zijn interlands geweest, waarin ik de bal liever kwijt dan rijk was. Dat lag in deze wedstrijd totaal anders. Ik voelde me, ik wist wat ik Voorbij De moeilijke periode voor Aad Mansveld lijkt voorbij. Hij heeft tot het laatst toe gevochten voor een bewijs van zijn capaciteiten en is er in geslaagd zijn plei dooi te voltooien. „Ik wil niet vervelend doen, hoor. Maar ik heb de landelijke pers zelden meegehad. Steeds was het Mansveld, die zo nodig op de korrel genomen moest wor den. Vaak terecht natuurlijk, maar vaak mijns inziens ook niet. In het treffen tegen Polen was bijvoorbeeld de hele achter hoede slecht, maar ik, als laat ste verdediger werd als de zon debok afgeschilderd. Dat lezen de spelers van Ajax dan en on bewust houden ze er in hun beoordeling rekening mee. Ik hoop'er nu van af te zijn". Zoals Aad Mansveld hoopt van nog veel meer af te komen. Trainer Evert Teunissen (Aad: „Deze man heeft me zeker voor tach tig procent zo in het veld ge bracht") veoht er al lang voor. „Ik heb in de gesprekken met Aad hem altijd proberen bewust te maken van het moderne voet bal. En dat heb ik willen berei ken door hem vertrouwen te schenken. Want daarin heeft mijns inziens iedereen zich al tijd in hem in vergist. Het is een vreselijk eerlijke kerel met een piepklein hartje. Dat moet erkennen. Daarom heeft hij in mijn ogen in het verleden te weinig geloof vanuit de club meegekregen en is hij b/ altijd als een kracht-, als een sponta ne speler beoordeeld. Hij schold maar wat en maakte een bruuske indruk. Maar dat is de laatste tijd sterk veranderd. Aad is beredeneerder aan het worden, er zit meer overleg in zijn spel." Mansveld is dus als voetballer meer mens in het veld. welk voordeel hij voorna melijk vanuit de club heeft meegekregen. Door met jonge spelers competitiewedstrijden te moeten afwerken werd veel van zijn geduld en tolerantie ge vergd. Ballen, die verkeerd werden geplaatst, nam Mansveld dit seizoen op de koop toe en combinaties, die mislukten óók. „Vanaf het moment dat FC Den Haag de jeugd binnenhaalde heb ik leren inzien welke nade len aan deze operatie vastzitten. Dat heb te verwerkt en daar door ben ik misschien niet als individualist, maar als totale voetballer vooruit gegaan". Ook de situatie rond het Nederlands elftal heeft tot deze ommezwaai bijgedragen. „Bij FC Den Haag had ik me tot de vedette van het elftal opgewerkt. Dan kom je in het Nederlands elftal. Daarin ben jo de laagst go- plaatste vedette. Dat was in het begin ontzettend wennen. Je moet je in allea anders opstel len". Moeilijk Toen er weinig begrip loskwam voor deze problematiek had Mansveld het er moeilijk mee. Door de psychologisch sterke opvang van de FC Den Haag trainer („Aad was de kerel, die me bij dc spelers enorm goed introduceerde en Ik was hem daarom iets schuldig") Is er een einde aan gekomen. Uit de woorden van Johan Cruyff, die rond het Nederlands elftal zeer veel te vertellen heeft, mag deze conclusie tenminste getrokken worden. „Niet alleen in de wedstrijd maar ook in de voorbereidingsperiode Is Aad anders op mij overgeko men. Hij was een speler, die in de groep paste, zonder meer". Trainer Teunissen vult nog aan: ..Onmiddellijk na de wedstrijd heb ik met Johan nog wat zitten napraten. Over alles en nog wat natuurlijk, maar in het bijzon der over dat moment waarop hij de bal kreeg en Aad ver wachtte dat hij hem terug zou krijgen. Dan had Aad bij ver rassing zo door de Belgische verdediging gelopen. Kijk, dat gebeurt bij de club. Bij FC Den Haag weet ledereen dat Aad in zo'n situatie gevaarlijk kan zijn. Maar in het Nederlands elftal moet men dat nog zien. Dat heeft Johan later ook toegege ven tegenover me". HANS DE BRUYN AMSTERDAM De Russische scheidsrechter Pavel Kasakov, die gisteren de interland tegen België op voortreffelijke wijzo H heeft gefloten, was voor de tweede maal in Nederland. In 1970 floot de Rus de vriend schappelijke wedstrijd Neder landEngeland (11), die ge speeld werd in het kader van het 75-jarig bestaan van de KNVB. Pavel Kasakov, die sinds 1949 scheidsrechter is en reeds 60 in ternationale ontmoetingen op zijn erelijst heeft staan, was na afloop bijzonder tevreden over de uitslag. „Ik moest af en toe ingrijpen, vooral in het begin van de wedstrijd moest ik laten zien dat ik de baas in het veld was. Er werd soms hard ge vochten en ik begrijp bijzonder goed dat grote belangen op het spel stonden. De 0—0 uitslag is eigenlijk een eerlijke verde ling", aldus de Russische scheidsrechter. Na afloop zei de Russische scheidsrechter, die vloeiend Duits sprak: „De gele kaart van Lambert was voor alle spelers een waarschuwing. Ik heb veel gefloten (57 maal, red.) voor grove overtredingen. In Engeland en België is het spel veel harder, omdat het profvoetballers zijn. In Rusland zijn er geen grote geldbedragen gemoeid met de voetbalsport en daarom Is het spel misschien vriendschappelijker. Toch vond ik Nederland—België geen uit gesproken harde en onsportieve wedstrijd. De spelers waren wel hard, maar vriendelijk.tegen el kaar". VERA FADRHONC: „Ik droomde van wilde beesten" AMSTERDAM Mevrouw Vera Fadrhonc, de echtgenote van de bondscoach van de KNVB, deel de gistermiddag in de vreugde van het Nederlands succes. „Ik heb de nacht van zaterdag op zondag niet kunnen slapen. Steeds werd ik wakker en moest ik aan de wedstrijd denken. Ie dere keer als ik in slaap viel, droomde ik van wilde beesten. Misschien waren het wel de wit te duivels van trainer Goet hals", zei Vera Fadrhonc na afloop van de interland. Amsterdam De twee grote afwezigen: Plet Kei zer en Wim van Hanegem. De Ajacied bleef ook afwezig toen de spelers na afloop in de bestuurs kamer van hel Olympisch Stadion bijeen kwa men. Hij was direct na de wedstrijd vertrokken. Er bleek een moeilijke periode te zijn voorafge gaan aan de „eliminatie" van Keizer. Dr. Fadrhonc: „Ik heb nog nooit zo hard gehan deld als deze week. Om tien over twee vanmid dag ben ik zelfs heel hard geweest maar het ging om the struggle for life en dan moet je scherp de situatie bezien, harde beslissingen nemen". Zaterdagavond om half tien had dr. Fadrhonc het elftal bekend gemaakt. Piet Keizer stond er niet in. De voorgaande dagen, tijdens het verblijf in het KNVB-centrum in Zeist, had Fadrhonc veel met Keizer gepraat. „Ik heb hem ervan over tuigd dat ik op de vleugels twee harde werkers nodig had omdat Cruyff in teruggetrokken positie zou spelen. Ik heb Rensenbrink verkozen boven Keizer en daar had hij begrip voor, hoewel het moeilijk was met hem tot overeenstemming te komen. Hij was ook bereid eventueel in te vallen. Het was niet nodig. Met Wim van Hanegem lag het geheel anders. Hij stond weliswaar dicht bij de deur van de be stuurskamer maar was er toch. Van Hanegem: „Ik liep donderdagavond in een oefenwedstrijdje tegen HMS een schouderblessure op". Daarvan zei dr. Fadrhonc: „Een botsing met de doelman van HMS. Wat onbesuisd van die kant maar ook een wat slordige houding van Van Hanegem daarbij". In elk geval had Van Hanegem er een blessure aan overgehouden. Hij stond wel in de basisopstelling. Zaterdagavond zag de blessure er nog ernstig uit. Nochtans deed Van Hanegem mee aan de warming-up gister middag en nam toen zelf het besluit niet te spe len. Van Hanegem. die een heilige afkeer heeft van spuiten: „Ik heb vijf spuiten gekregen. Je weet hoe ik daar tegenover sta maar ik wilde al les doen om mee te kunnen spelen. Juist deze wedstrijd. Ik heb zelfs oefeningen moeten doen om aan te tonen dat ik geen last meer had van de blessure maar bij de warmiitg-up voelde ik dat het niet ging. Ik heb wel meer met pijn ge speeld maar dit was onmogelijk. Ik wilde met het risico lopen dat ik er na een kwa» Lier uit had gemoeten. Maar toch, als ze me ~*lig hadden gehad, zou ik erin zijn gegaan". Van Hanegem bleek niet nodig. Fadrhonc zette Gerrie Mühren voor hem in. - HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15