NA 35 JAAR Alleen Oranje heeft recht op plaatsing BELGIE WAS UNDERDOG EN SPEELDE ER OOK NAAR Yaste groep f Ontxfctón van alle vreugde betook» en voldoening over het bereiken van de eind- rondeel, resten de nuch tere cijfers van de eind stand van groep 3, waar van Nederland winnaar werdl Een poule mét twee lande» drie nooit ofte nin* mer 'in aanmerking kon den "komen voor de eerste plaaills, ondanks het te waarlderen verzet dat Noorfwegan leverde. Het ging >oni Nederland en Bel gië 'ém dan moet in alle nudhiterheid worden gecon- cludcpeald, dat Nederland op 'weinig overtuigende wijze» de prijs" heeft be haald. Winstpunt ten op zichte van het eerste duel in Ahtwerpen is dat giste ren wel inzet werd ge- tioon^ en de wil aanwezig was om tot scoren te ko nen. In de resterende maatiden tot Duitsland zal er alles aan gedaan moe ten worden om het besef te lajben doordringen dat in een wereld toernooi inzet en wil nriet genoeg zrijn. Eerstte voorwaarde om tot meer te komen is een vas te groep vormen die ge heel aan elkaar kan wen nen en een sterk blok wordt. Steeds wijzigen is bepaald niet bevorderlijk om dat doel te bereiken. Revanche i Hét doet 'in dit verband vreemd aam dat een af spraak gemaakt schijnt te zijn dat de verliezer als sparring partner zal fun geren voor de winnaar. Mr. Hogewoning sprak zelfs: „Als België had ge wonnen, zouden we hier onze revanche krijgen, nu gaan we naar België". Vooral dat woord revan che houdt gevaren in, ze ker indien de Belgen het ook als zodanig opvatten. Voor eigen publiek zullen zij wellicht toch nog wil len uithalen om alsnog te bewijzen dat Nederland naar Duitsland een „ver gissing" is. Dat zou dan een hard duel kunnen wor den en daarop zit Neder land niet te wachten in de voorbereidingsperiode. WMBÊÊÊÊÊ Grote werk Er wordt deze week door de verantwoordelijke per sonen besproken wat alle maal gedaan moet worden in de voorbereidingsperio de. Daarvan weet men in Nederland nog niet zoveel af. want het is sinds 1938 geheel nieuw. Er komen drie, misschien vier, oefenwedstrijden. Ploegen als West-Duits- land en Brazilië, die zich tot de favorieten mogen rekenen, spelen er veel meer. Dat zou voor Neder land ook aan te bevelen zijn en dan liefst in een korte periode, omdat daardoor de situatie in een wereld toernooi het dicht9t wordt benaderd. Ook het trainingskamp in de we ken voor het begin van het toernooi zal nauwgezet moeten worden bekeken* De ervaring heeft geleerd dat er problemen kunnen ontstaan als 22 spelers lange tijd bijeen moeten zijn. Voorts zal een strak ke omschrijving van de bevoegdheden van de lei ders moeten worden ont worpen, waarin geen ruimte is voor enige twij fel. Het bereiken van de laatste zestien is pas het begin. Het grote werk komt nu. 1 Coach Raymond Goethals, al toos afgeschilderd als de slu we. met kennis van zaken wer kende „oppergod" van het Bel gische voetbal, hanteerde we derom in dit belangrijkste duel dat Nederland en België sinds vele jaren uitvochten, het oude, afgezaagde stramien, stoelend op de hoop dat zich een onverwachte kans zou voordoen. Goetb-als schuwde het risico, terwijl juist hij dat had moeten nemen omdat voor hem, voor zijn ploeg en voor België, slechts een zege red ding kon brengen. Goethals durfde niet, stelde zich tevre den met de beperking dat Ne derland dan toch maar alleen op moyenne van doelpunten had gewonnen. Hij wisselde, gedwongen door een blessure, verdediger Van Binst voor een andere verdedi ger. Desanghere, terwijl hij een aanvaller (Denul) op de bank liet zitten. Hij durfde de gok niet aan om zijn ploeg stootkracht te geven met nog een wissel terwijl het toch in die laatste minuten had moe- tes gebeuren. Raymond Goet hals speelde, hoe wreed het moge klinken, laf. Hij ontweek een eventuele nederlaag met flinke cijfers door de risicofac tor zo stevig in te bouwen in zijn concept dat hij vergat dat het beter is met enige doelpun ten verschil te verliezen maar voor de eigen kans te strijden dan een op het oog eervol ge lijkspel, zonder doelpunten te benalen waaraan België, bii voorbaat, niéts had. Ruggegraat België speelde een onbegrijpe lijke wedstrijd. Een underdog die zich als zodanig gedroeg en de destructieve speelmetho- de verkoos boven de positieve instellingen. Het wist alleen sterk te zullen zijn als de ploeg een compacte eenheid kon vormen tegenover de In dividueel met meer talent geze gende ..Ollanders" die echter, naarmate de wedstrijd vorder de, ook als groep groeiden. Daaraan was uiteraard de rug gegraat van zeven Ajacieden N&derland verscheen menigvuldiger voor het Belgische doel dan omgekeerd. De Belgische afweer was echter hard, wat tweede bondscoach Cor van der Hart de op merking ontlokte: ,,Onze aanval was daardoor wat te voorzichtig". Op de foto niettemin een forse poging van Johan Cruyff maar ook een typerende afweer van de Belgen, met twee man, terwijl Piot op het punt staat in te grijpen. Rechts Rensenbrink. niet vreemd, waaraan gevoe gelijk Cruyff als achtste man kan worden toegevoegd. Omdat Van Hanegem onlast werd in overleg met aanvoer der Johan Cruyff werd de middenveldbezetting gevormd door Gerrie Mühren, Neeskens en Haan. Zelfs na aandrang van diverse Ajacieden moest Van Hanegem zijn, door hem zelf zeer betreurde, besluit handhaven om niet te spelen wegens een schouderblessure. Met een formatie, die toch nog verschilde met hetgeen alge- .V2L Eenmaal miste Hulshoff, eenmaal ook kreeg Raoul Lambert een schietkans maar de bal lag voor zijn rechtervoet en eer hij hem voor zijn linker schietbeen" had, was het gevaar al ontzenuwd. Vaste bewaker liet voor het overige Lambert geen enkele kans, al moest hij (op de foto) daartoe wel eens zijn toevlucht nemen tot e&n onoirbare daad. In het geheel van de tientallen overtredin gen over en weer niet eens opvallend. AMSTERDAM Voor het eerst sinds 1938 heeft Nederland zich geplaatst voor 't eindtoernooi om de wereldtitel. De eindstand in groep 3 luidt: 1. Nederland6 4 2 0 10 24—2 2. België6 4 2 0 10 12—0 3. Noorwegen6 2 0 4 4 916 4. IJsland6 0 0 6 0 2—29 Er hebben zich tot nu toe twaalf landen (van de zestien) geplaatst: Brazilië, West-Duitsland, Italië, Schotland, Bulgarije, Oost-Duitsland, Polen, Uruguay, Argentinië, Chili, Australië, Nederland. Het is de derde maal dat Nederland aan de eindronden deelneemt: in 1934 bij de laatste zestien (uitgeschakeld door Zwitserland in de achtste finales), in 1938, uitgeschakeld door Tsjecho-Slowakije in de achtste finales. meen werd verwacht, begon Oranje aan het, wat ook alge meen werd verwacht, bikkel harde duel. Unanieme mening echter van Oranjezijde na de wedstrijd „dat het allemaal nog wel was meegevallen". Maar Van Binst torpedeerde wel in het allerprilste begiö Rensenbrink en de Belgische defensie greep wel meedogen loos in. De Belgen schuwden niet het lichaamsgewicht volop in de strijd te werpen. Dat Ne derland zich evenmin onbe tuigd liet, blijkt uit de vrije trappen die de (terecht) strak maar nagenoeg feilloos leiden de scheidsrechter - alleen eni ge malen „anders" bij het toe passen van de voordeelregel maar ook dat deed hij conse quent - moest uitdelen: (exclu sief fluiten voor hands) 29 te gen Nederland en 26 tegen Bel gië. Van Nederland Met zo veel overtredingen kan natuurlijk geen wedstrijd voor een schoonheidsprijs worden gespeeld maar als er schoon heden ten toon werden ge spreid, kwamen ze - na een vlakke eerste helft - van Ne derlandse zijde. Cruyff, in te ruggetrokken positie, demon streerde enige malen zijn on berispelijke techniek, maar was toch niet de „grote spelbe paler". Zijn aanwezigheid was evenwel van zo grote invloed dat hij meer „drager" van de ploeg was dan de Belgische aanvoerder-vedette Pol van Himst, na het eerste duel in Antwerpen klagend over de hardheid van Neeskens - weer slechtste man op middenveld en „de grote breker" bewaker met gelijke munt betalend. Er vloeiden ook enige schitte rende combinaties naar het Belgische doel maar ze werden niet afgerond met een treffer, waar Johnny Rep tweemaal een schone kans voor kreeg en zelfs 'n keer moederziel alleen voor de vrij betrouwbare Piot verscheen. Hij „sprong" de bal naast en zag zijn effectvol le kopbal gestopt. Cruyff was tevreden met een enkele sco- ringsmogelijkheid maar zijn schot was, van de zijkant af, niet krom genoeg en ging voorlangs. Heersend Maar er kwamen tenminste mogelijkheden uit. Bij België niet. Piet Schrijvers kreeg voor de rust niet één schot tp verwerken, erna wel en hij verkeek zich eens op een voor zet door geheel onnodig zijn doel te verlaten terwijl vier verdedigers gereed stonden om weg te werken. Schrijvers mis te grandioos maar er kwam geen gevaar uit. Zijn defensie, met een heersen de Hulshoff die Lambert geen schijn van kans gaf - eens dreigde gewoon toen Hulshoff miste maar de louter linksbe nige Belg had de bal voor de rechtervoet - en zonodig ook Van Himst degradeerde als deze een enkele maal Nees kens was kwijtgeraakt, smoor de het (te) zachte Belgische aandringen al voor het gebied van Schrijvers. Nederland zorgde er inmiddels wel voor de Belgen steeds voldoende on der druk te houden en die druk werd groter toen na de rust de combinaties rustiger werden uitgevoerd en er zelfs een Hol lands kwartiertje dreigde na de hervatting. Dat werkte zo op de zenuwen van de Belgen dat Lambert zich verstoutte Kasakov van repliek te dienen wat de kalme en onverstoorbare Rus meteen „honoreerde" met een gele kaart wegens aanmerkingen maken op de leiding. Kasakov voelde de sfeer in het veld uit stekend aan en kon zelfs vrede hebben met de wijze waarop Thissen van achteren Arie Haan bestreed en de manier waarop Martens rauw Rep te gen de grond kleunde. Maar ook de nogal grove wijze waarop Neeskens de langs hem glippende Van Himst pak te. Verzet tegen zijn leiding accepteerde Kasakov evenwel niet. Zeker na de rust toonde Oran je dit alleen deze ploeg recht had op West-Duitsland. Maar er zou - dacht men - nog een furieus slotoffensief volgen van de Belgen. Johnny Rep, die ln jeugdige overmoed Martens te hardhandig aanpakte, zou zich voor eeuwig geblameerd heb ben als de vrije trap van Van Himst - door zijn overtreding - niet in een buitenspel was om gezet. België zou dit droomeln- de ook beslist niet verdiend hebben. Zelfs in die laatste pe riode, waarin het dan had moeten gebeuren en die Oran je diep in het achterhoofd vreesde, werd de bal van zo'n twintig meter op Piot terugge speeld. Zelfs in die periode wisselde Goethals een verdedi ger voor een verdediger. Noch tans vond hij dat België het slot van het duel, dat nimmer herinneringen opriep aan de gloeiend hete tweestrijden der Lage Landen die in vroeger tijden werden uitgevochten, had gedecreteerd. Het zij Goet hals gegund. Op alle wapens Hij was op alle wapens versla gen. Zelden of nooit ontglipte Nederland de greep op de wed strijd, het schiep zich kansen, waarbij echter wel als manco moet worden aangetekend dat er niet een werd verzilverd. West-Duitsland is gehaald, op de wijze die tevoren mocht worden verwacht van Neder landse zijde: geen risico, punt loos gelijkspel is voldoende. Niet van Belgische zijde, dat zich slechts mag koesteren in de zachte glans van eenzelfde puntentotaal in groep 3 maar dat niet in staat was te strij den voor de laatste kans. Het „Belgische collectief" was daartoe niet sterk genoeg en er ontbrak een grote man die de strijd kon bepalen en Oran je naar Belgische hand zetten. En bovendien: Goethals mag dan alle Nederlanders tevoren hebben uitgekruist. het ontbrak hem aan moed om zijn forma tie va banque te laten spelen. En dat was zijn enige kans. Goethals heeft hem niet dur ven, maar met dit elftal dat speelde zoals het al jaren op treedt. zelfs niet kunnen grij pen. Hij heeft het niet eens ge probeerd. waardoor België te recht werd uitgeschakeld. Er was ondanks het gemis aan treffers, gezien het spelbeeld. maar èèn winnaar: Oranje. Vreugde alom en voldoening over het bereiken van de eindronden. Dr. Fadrhonc, boordevol emo tie, demonstreerde dat door direct na het laatste fluitsignaal Johan Neeskens te omarmen en te tje nog zijn (gewaardeerde) medewerking konknufjelen als de verloren zoon, die op het nipper verlenen. AMSTERDAM Het droomeinde van het „duel om West Duitsland 1974" was bijna, hoewel de Belgen het verre van verdiend zouden hebben, toch nog gekomen. De selectie van dr. Fadrhonc had elkaar de dagen in het KNVB-centrum in Zeist voortdurend attent gemaakt op de taktiek, die de witte duivels zouden volgen. Het stond vast, dat zij zouden trachten de nul te handhaven, zouden gokken op een uitval. Als daartoe geen moge lijkheden zouden zijn, moest een heftig slotoffensief ontbranden. Zo althans hadden de Belgen zich in voor gaande wedstrijden steeds gedragen en ze hadden er succesvolle resultaten mee bereikt. Twee minuten voor tijd nam Pol van Himst een vrije trap. Met de buiten kant van de rechtervoet creëerde hij een pass waarop Jan Verheyen toesnelde, en scoorde. Er kwam geen en kele beweging, niet bij de Nederlanders, noch bij de Belgen. Geen woede-aanvallen, geen protesten. Het su blieme Russische arbitrale trio - inderdaad een drieëen- heid die feilloos op elkaar was afgestemd - had het bui- tenspelgeval onderkend. Barry Hulshoff sprak uit naam van allen toen hij na afloop zei: „Die scheidsrechter had de gehele wedstrijd zo goed gevolgd en zo attent gefloten, dat we er niet aan twijfelden dat hij zou flui ten". Kasakov floot en Nederland mag de FIFA dank baar zijn dat deze uitmuntende scheidsrechter werd aangewezen. Bij een spelleider van minder formaat zou Nederland wellicht op de valreep nog de boot hebben gemist. En er was van beide ploegen slechts één team dat West-Duitsland verdiende: Oranje.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13