KUNST OP ZICHT Nieuwe dirigent Madrigaalkoor wil onbekende werken brengen Flamencokunst in moeilijkheden door toeristisch Spaans knoeiwerk Kunstkortjes kunst PAGINA 5 ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 T l-II\SE COURANT Voor het laatst Fiesta Gitana ■npi mamoM LEIDEN Enkele weken geleden vroegen wij op deze pagina uw aandacht voor het jaarlijkse optreden van Féerie Africaine, het bekende folkloristische gezelschap uit Senegal. Deze week is het de beurt van een niet minder bekend folkloristisch evenement, dat eveneens ieder jaar terugkeert:- Fiesta Gitana. Een nieuwigheid daarbij is dat dit flamenco-festival dit jaar voor het eerst niet in de Stadsgehoorzaal zal plaatsvinden, maar in het Rijnlands Lyceum. Voo de liefhebbers van deze typische mengeling van het Spaanse leefklimaat met het zigeunerbloed is dit jaar een extra waarschuwing wel op zijn plaats: Deze ze ventiende Fiesta Gitana zou wel eens de laatste of in ieder geval één van de laatste kunnen zijn. Organi sator Da Silva ziet zich namelijk steeds meer voor de moeilijkheid geplaatst, dat het langzamerhand onmoge lijk gaat worden dansers en danseressen van werkelijk niveau aan te trekken. Niet dat ze er niet zijn, er zijn er genoeg, maar wat ze presteren is over het algemeen ver beneden de maat en heeft met de echte, aan stren ge wetten gebonden Flamenco-kunst nog maar bijzon der weinig te maken. De schuld hiervoor schuift De Silva voornamelijk op de toeristen, die in grote stromen Spanje bezoeken. In het vakantie-programma wordt dan meestal het obligate Flamenco-avondje opgenomen, tot groot plezier van de toerist, maar met desastreuze gevolgen voor de Fla menco. Het merendeel van deze bezoekers is namelijk absoluut geen kenner en komt bovendien alleen maar kijken en luisteren om zich een avondje te vermaken. De danser wordt daardoor geconfronteerd met een pu bliek. dat tota-ail niet kritisch staat tegenover het gebo- dene en al gauw geïmponeerd is door een paar kleurige jurken, een beetje voetengetrappel en geschreeuw en middelmatig gitaarspel. Geheel tegen mijn gewoonte in heb ik de afgelopen zo mer ook zo'n avond bezocht met als trekpleister'n dan seres. die toch echt tot de groten behoord heeft. Wat ik te zien kreeg was beschamend: in een dure nacht club-sfeer waren een paar uiterst ongeïnteresseerde „Flamenco-specialisten" bezig met een slordig en on geïnspireerd nummertje geld verdienen. De danseres sen koketteerden alleen maar een beetje, het voeten werk van de dansers leek werkelijk nergens op en de die er werkelijk nog iets van terecht bracht, was een gitaristen speelden alsof ze doodmoe waren. De enige van de zangers. Het publiek, een groep Nederlandse en Duitse toeristen, was echter voorspeld dat ze voor hun kostbare geld (en de prijzen lagen hoog) een grandioze Flamenco-show voorgezet zouden krijgen, die rijkelijk overspoeld zou worden door champagne (bij de prijs in begrepen). De champagne bleek echter wrange, goed kope cider met een flinke scheut alcohol, die gemaakt scheen te zijn om aspirine-fabrikanten aan een behoor lijke winst te helpen. Het was echter bij de prijs inbe grepen, dus werd het flink gedronken. Als Hollander wil je waar voor je geld, nietwaar? Na drie glazen had iedereen een beetje de hoogte, er werd enthousiast olé geroepen en meegeklapt en ieder een vermaakte zich uitstekend, behalve ondergeteken de, die zich gruwelijk zat te ergeren. Niet aan het pu bliek. Als je een paar keer in het buitenland geweest bent, raak je wel gewend aan het gedrag van je land genoten. Waar ik me werkelijk aan ergerde, dat was aan de „artiesten", die gedreven door een geweldige gemakzucht hun eigen flamenco-kunst door het slijk haalden. Laten we blij zijn dat we woensdag 21 november in onze eigen Sleutelstad in ieder geval nog wel van de echte flamenco kunnen genieten. PAUL KORENHOF. IN MEMORIAM BRUNA MADERNA De dood van Bruno Maderna kwam voor ingewijden niet als een donderslag bij heldere he mel. Dat deze begaafde com ponist en dirigent nog zóveel krachten kon blijven verzame len om actief in de hem zo dierbare kunstuiting werk zaam te blijven, verbaasde ie dereen, die wist hóé ziek hij Het schokt omdat de berichtge ving in de internationale pers hem als kunstenaar zozeer te kort doet. Het mag waa>r zijn. dat Maderna een proponent van het muzikale avangardis- me is geweest. Het is ónwaar om zijn kunstenaarschap al leen in dié richting te trekken. Het Nederlands Madrigaalkoor heeft onder zijn directie ver schillende keren óók in het kader van het Holland Festi val en ook ia die entourage landelijk en internationaal op verschillende plaatsen mo- werken. die tot het avantgar- i distische genre gerekend mo gen worden. Als koor stellen wij er prijs op daarvan met dankbaarheid te getuigen, want zowel de „Orfeo" van Monteverdi, het „Beatus Vir" van Vivaldi, het „Magnificat" van Josquin des Prez, of de „Historia Divitis" van Carissi- mi waren voor ons als uitvoe renden onder zijn leiding mu zikale evenementen, waaraan het terugdenken een muzikale herbeleving bekent, die zelden onverklant tot klinken komen i zal. Namens het nederlands Madri gaalkoor. Esther Hillinga, scretaresse. C. Zandbergen, voorzitter. HUISMUZIEK IN KOORD STUDIO Leiden Op zondagmiddag aanstaande, aanvang rond 3 uur, wordt in de .KOORD Stu- I dio, Oude Rijn 88, een huismu- ziek-middag gegeven door Jan van Iersel blokfluit, Bert Kruissen cldvecimbel en i Hans de Vries spinet. JAN v. RHENEN EN CAESAR Leiden Vanavond organiseert i de begeleidingscommissie van j het Cultureel Jongeren Pas- j poort een muzikale en infor- I matieve avond, in het K en j O-gebouw Oude Vest 45. De I avond wordt opgeluisterd door de bekende troubadour Jan i van Rhenen (20.0022.00 uur) en de nieuwe pop-groep, Kaag concours winnaar Julius (Cae sar) (vanaf 22.30 uur). Behalve muziek zijn er op deze l avond, georganiseerd onder auspiciën van de Culturele Raad Leiden, informatiestands van K en O de Schouwburg, Leidse musea, openbare biblio theek, de tekenschool Henk I Hollebeek. het CJP zelf, etc. etc. De Filmclub 16 zal een filmprogramma verzorgen en bovendien geeft de pottenbak ster Clara Sikking gelegenheid tot het uiten van eigen kreati- viteit. De toegangsprijs voor deze avond is 1.50 (CJP f 0.75). Aanvang: 20.00 uur (zaal open vanaf 19.30 uur). Leiden Het Nederlands Madrigaalkoor is uit de dirigen ten-nood. Opvolger van Herman Strategier wordt per ja nuari 1974 Frits Kox, dirigent van 'het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Het Madrigaalkoor heeft daarmee in de roos geschoten. Want het is natuurlijk te verwachten dat er een nauwe relatie zal ontstaan met bovengenoemd orkest, dat sinds de komst van Frits Kox zich een goede naam verwerft. Frits Kox wordt de krachttoer bespaard van iedere andere koordiri gent, die in twee repetities een koor en een handjevol leden van een „gerenommeerd orkest" aan elkaar moet praten, waarbij het dan bovendien nog geen zeldzaamheid is, dat de heren leden van dat ge renommeerde orkest hun partij niet kennen, omdat het „maar een schnabbeltje" was. Gaat het op de uitvoering fout, dan is dat altijd de schuld van de koordirigent, die, zo zeggen de heren leden van het gerenommeerde orkest, niet dirigeren kan. Frits Kox heeft zich op het standpunt gesteld, dat het Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland een taak heeft als begeleidingsorkest, en hij heeft daar hard aan getrokken. Bij het instuderen van een nieuw werk zal één dirigent zowel het orkest als het koor vormen en zij zullen voor de uitvoering elkaar niet als een schnabbeltje ontmoe ten. Dat is het grote voordcel voor het Madrigaalkoor en het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dit houdt natuurlijk niet in. dat alleen het Madrigaalkoor een beroep kan doen op bovengenoemd or kest, dat kunnen alle koren. Nu Fritx Kox in de Leidse koorgelederen is opgenomen, moge het volgende ter kennismaking dienen. Als vele anderen, begon hij zijn carrière als organist (in Haarlem), na daartoe het Staatsexamen met een onderscheiding te hebben behaald. Orkestdirectie volgde bij Jaap Spaanderman, waarna hij studentenkoren en -orkesten leid de in Amsterdam, Utrecht en Wageningen. Eveneens stonden onder zijn leiding het Toonkunstkoor in Doetinchem (10 jaar) en het Ope rakoor Maasstad in Rotterdam. Frits Kox is docent repertoireklasse van het Twents Conservatorium. Sinds september 1972 is hij diri gent van het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland. Dit laatste is hij niet zomaar geworden. Hij vestigde de aandacht op zich, nadat hij de eerste prijs had behaald op een dirigentencursus in Rotterdam, die onder leiding stond van Piet Ketting. Vervolgens nam hij deel aan de bekende dirigentencursus in Hilversum, toen onder leiding van Willem van Otterloo en aan de dirigentencursus in Perugia, onder leiding van Ferrara, om vervolgens mee te dingen in het dirigentenconcours in New York van Dimitry Mitropoulos. Frits Kox werd 10 juni 1932 in Arnhem geboren en doorliep daar het Gymnasium. Dit zijn zo de voornaamste antecedenten van een diri gent, wiens taak als opvolger van Herman Strategier niet gemakke lijk zal zijn. Maar zowel het Madrigaalkoor als Frits Kox hebben een goede naam op te houden, en wij twijfelen er niet* aan dat zij hun idealen hoog zullen houden. De belangstelling van Frits Kox omvat zowat alle perioden uit de muziekgeschiedenis tot op de hui dige dag. Mèt Herman Strategier heeft hij gemeen dat hij streeft naar het brengen van minder bekende werken (Britten, Strawinsky, Poulenc, maar ook Scarlatti). In studie wordt nu genomen Canticum Simenionis van Helmuth Barbe, voor koor, tenorsolo, strijkorkest en slagwerk. Het stre ven is naar het brengen van meer dan één concert per jaar. met de hoofdschotel" tegen Kerstmis volgend jaar. Het ziet er naar uit, dat het Madrigaalkoor heel blij mag zijn, dat het een dirigent van groot formaat heeft gevon den, hetgeen natuurlijk verrijkend zal zijn voor de ont plooiing van het Leidse culturele leven. B. RIJNDERS. LEIDEN Ir» de foyer van het LAK-theater aan het Levendaal expo seert van 15 november tot 20 december Hannah Bouman met edel smeedkunst, sieraden en objecten. DEN HAAG/LEIDEN Zaterdagmiddag 1 december om half 5 opent prof. dr. S. Dresden, hoogleraar Franse letterkunde te Leiden, in hole! Des Indes te Den Haag een schildenjententoonsieHing van de Leidse kunstenares Anneke Boot. De expositie (met gelegenheid tot a. .:xp) o -dt gehouden tot en met 31 januari '74 en is op alle da gen jeoptrd van 9.03 tot 21.00 uur. Anneke Boot zal zelf aanwezig zijn op alle za.erdagen van 14.00 tot 16.00 uur. LEIDEN De Stichting Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24, orga niseert op vrijdagavond 23 november een concert door het Rob Agerbeek Kwintet (Rob Agerbeek, piano, Willem Reinen', bügel, Dick Vennik. tenorsax/fluit. Rob Langereis, bas. en Eric Ineke, drums). LEIDEN Tot en met 28 december wordt in Kabinet Gaper. Joh. de Wittstraat 40, een expositie van grafiek en keramiek gehouden (on der het decembermotto: o, kom er eens kopen, kijken is geen kunst). Het betreft werk van Joop Beekwilder, Petra van Heesbeen. Jet Wery (keramiek), en Willem Breddels, José Calsina Fabrega, Hans Dingjan. Georg Hadeier, Aad van Houwelingen, Rien van der Nat. Ab Steenvoorden. Marijs van der Stoep en Koos van de Water (prenten). VOORSCHOTEN „Als op Duivenvoorde de stenen spreken" is een klank- en lichtspel over het dagelijks leven in het Voorschoten rond 1700. Rode draad hierin: Duivenvoorde met enige van zijn illus'err bewoners. Verteller is Frans van Mrr be j-.n, i 'e intermezzi door fluitist Ellen Mac Gillavty en c.avcc.mst Gei van Surksum. Aanvang half 9, vrijdagavond 23 november. WASSENAAR Tot zaterdag 8 dec. is in Galerie-biblioiheek. Lillfej- baan 1, een expositie ingericht van keramische gebruiksartikelen naar eigen ontwerpen van Potterie de Uilenspiegel (atelier Duin- rell). Tevens wordt geëxposeerd door Wil Brink (Amsterdam) met grafiek, schilderijen en plastiek. WAND- TEGELS UIT DE XVIIe EEUW LEIDEN Van mijnheer V. te L. kregen we een tiental fotocopieën van zeventiende eeuwse wandtegels. Zij zijn in blauw beschilderd met ktijgslieden van verschillen de rangen en In verschillen de houdingen. Behalve aan de gelijksoortigheid van de figuren is ook aan de hoekor- namenten te zien dat zij bij elkaar horen. De figuren zijn vrij groot en gedetailleerd geschilderd. De tegels date ren uit het midden van de 17e eeuw, hierop duiden o.a. de uniformen. Het glazuren van bakstenen werd in het midden-oosten al zeer lang gedaan (b.v. de zgn. Isch- tar-poort uit Babyion 80 v. Chr. met draken en antilo pen op een blauwe onder grond). Aan het eind van de middeleeuwen wordt de tech niek overgenomen door de 'èf \S - - M Italianen en de Spanjaarden. In Spanje worden de tegels van de Moren geïmiteerd, Deze zijn onder invloed van de Islam ornarqentaul. In het begin van de 16e eeuvy komen in de zuidelijke Ne derlanden de eerste bukkerlj- en, vaak o.l.v. Italianen. In het midden van deze eeuw komt hier het maken van aardewerk en tegels op gang, en in de zeventiende eeuw is dit zo populair dat in bijna elke belangrijke plaats wel een plateel- en tegelbak kerij te vinden is. De decoratie van de vroege te-, gels staat nog onder invloed van de Italiaanse en Spaanse voorbeelden. In het begin van de 17e eeuw wordt In grote hoeveelheden Chinees porselein ingevoerd. Dit Is - zeer geliefd en men trachl dan ook al snel dit te imite- ren. Er worden nu vnl. wit met blauw beschilderde te gels gemaakt. De voorstellin- 4 gen worden realistisch en zijn afspiegelingen van wat er op zeventiende eeuwse Nederlandse schilderijen te zien is. Er zijn tegels met landschappen, schepen, bloe men, fruitschalen, dieren, menselijke figuren b.v. bij beltaferelen, series met am bachten, krijgslieden, kinder spelen) etc. De wil tot natu ralistische uitbeelding gaaf zelfs zover dat er ook een kategorie „pissertjes en kak- kertjes bestaat. In de tweede helft van de 17e eeuw worden de hoekorna- menten en de figuren klei ner, in de 18e eeuw over- heerst het wit sterk. De kleu ren worden fletser en vaak wordt het paars gebruikt. De hoekornamenten zijn meestal variaties op een en kele basisfiguur. Op de afge beelde tegels ziet men een vorm van de Bourgondische lelie. Andere basisvormen zijn: de ossekop (waar met enige fantasie twee horens in te ontdekken zijn), de heilige drievuldigheid (met een op een klaver gelijkend figuur), spinnekop (zeer kleine orna menten) en het wan-li orna ment (dit is een imitatie van de randen van Chinese wan- li borden, het is vaak geheel verbasterd en ~»iet meer als Chineès te herkennen). Op tegels uit de 18e eeuw ziel men soms anjers. In de 17e eeuw zaten de tegels in de schouw, plint en muur in de kamers, in de 18e eeuw worden ze naar de gangen, kelder en keuken „verban nen". Waarde tegels per stuk 1 60. serie 10 700.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5