Leprozen worden ook in Thailand verbannen 2 Generaals va Israël denken aan stem bus DE IRONIE VAN HET GEZONDE DORP SHARON «F De NOS-televisie zal in het programma Panoramiek i 28 november aandacht besteden aan de Reis van n Hornman naar Thailand. Tijdens die reis be zocht Homman een metlaatsenkamp. dat luistert naar de cynische naam Het Gezonde Dorp. In nevenstaan de reportage schrijft Hornman over de tegenstellingen tussen het Thailand van de toeristen en het land van de lepralijders. Het Nederlands Leprafonds te Was senaar heeft zijn gironummer 219600 opengesteld voor - en deze naam hierbij vermelden - Het Ge zonde Dorp. Thailand, het vroegere Siam, is voor honderdduizenden toeristen een sprookjesland,- ondanks het feit dat het grenst aan Cambodja, aan Birma, waar de handel in ver dovende middelen welig bloëit, ondanks het feit dat er talloze Amerikaanse bases zijn en ondanks het feit dat er nog middeleeuwse gevange nissen. bestaan, waar je ge vangenen met enorme loden ballen aan hun benen ziet rondlopen. Maar dat ziet de toerist nooit. Die gaat kijken naar de Oosterse pracht en praal van het koninklijk pa leis, waar je, zelfs in een hitte van 40 graden toch je jasje aan moet houden, naar de kapel van de Esmerald Boeddha, naar het gigantische tempel complex van Phra Pathom Chediof, naar het beroemde nationale museum of naar de unieke tempel van Dawn. Hij zal denken dat Thailand dus een rijk land is, maar hij vergist zich. Hij zal denken dat er amper armoede in Bangkok is en hij vergist zich voor de tweede maal. Want zelfs de be roemde Turkse baden, waar beeldschone meisjes je masse ren. nadat je ze eerst uit een soort etalage zelf hebt mogen uitzoeken, is in feite een de monstratie van de armoede op het platteland, want van daar uit zijn ze gevlucht naar de stad. weg uit de ellende van een honger-bestaan. Op het eerste oog heeft Thai land alles wat een land zich maar wensen kan. Door de Boeddhistische godsdienst is iedereen verdraagzaam voor de ander en daarom wordt het wel eens "het land van de glim lach" genoemd. Het heeft de mooiste vrouwen van de we reld, zegt een folder, en waar achtig het is waar. Het heeft niet alleen de mooiste, maar ook de liefste vrouwen en de Thaise mannen zijn een toon beeld van gastvrijheid. Bangkok, een metropool van drie en een half miljoen inwo ners, is een super-moderne stad met een nachtleven waar op Amsterdam terecht jaloers kan zijn. Gigantische hotels zijn de laatste jaren als padde stoelen uit de grond verrezen en zijn 't gehele jaar bezet.Het verkeer is niet te beschrijven, evenmin als de kleurige Chine se wijk, de drijvende markt, de talloze nachtclubs en restau rants. waar zowel klassieke Thailandse dansen op het to neel te zien zijn als stripteases, die met nachtvoorstellingen in Hamburg of Parijs zijn te ver gelijken. Rondom Bangkok strekken de rijstvelden zich eindeloos uit, zijn de geasfal teerde wegen goed, ziet men, zoals in de stad de monniken in hun gele pijen met de bedel nap in de hand. monniken, waarvoor zelfs de koning moet buigen. Steeds armoediger Maar wie Bangkok verlaat en zijn auto naar het Noord- Oosten stuurt, richting Khon Kean. richting Cambodja, wordt geconfronteerd met een heel ander Thailand, het Thai land van de armoede, waar maar weinig toeristen komen. De eerste honderden kilome ters 'ijkt het of Thailand alleen naar uit rijstvelden bestaat, maar dan wordt het minder en minder, omdat er om één of andere duistere reden teveel zout in het water zit. Hoe dich ter men de provinciale hoofd stad Khon Kean nadert, hoe slechter de rijst er groeit en hoe armoediger de hutten worden. Als gids had ik op deze rit mee Adri Schrama. een lange, tani ge Nederlander, die in Bang kok een hostell heeft, waar hij jonge mensen, die in de stad aan lager wal dreigen te gera ken, opvangt en probeert werk voor hen te vinden. De mees ten van deze jonge mensen kwamen uit het Noordoosten, uit de goot van de armoede van het platteland en verdwenen in de goot van de armoede in de metropool Bangkok. Voor hij. met dit werk begon, had hij met een Spaanse leproloog in het Noordoosten rondgezwor ven, om te proberen iets te doen aan een ander reusachtig probleem van Thailand de- lepra. Adri Schrama. afkomstig uit de Haarlemmermeer, vertrok in 1959 naar het verre Zuid- Een van de lepraslachtoffers, zonder voldoende, hulp. Oost Azie om in opdracht van de Kajotters-beweging te trachten de jonge arbeiders ginds te organiseren. Toen zijn tijd om was, besloot hij in Thai land te blijven en hij heeft er geen spijt van gehad. Hij noemt zich nu een Thai onder de Thai's, spreekt vloeiend de' moeilijke zangerige taal en heeft me door zijn kennis van land en volk vele diensten kun nen bewijzen. Khon Kean heeft één groot ho tel met een nachtclub, een bar, en natuurlijk een Turks bad, want Thai landers kunnen nu eenmaal niet buiten een goede massage. Het is de hoofdstad van het Noordoosten, een uni versiteitsstad. vroeger een stad waar duizenden Amerikanen woonden, die verspreid waren over vele luchtmacht-bases aan de grens van Cambodja. Men treft er geen oude palei zen geen fraaie tempels, geen oude gebouwen, want Khon Kaen is gloednieuw, een onge zellig vierkant, waar zelfs de buffels en de rikshaw's mis staan. Het is een stad die lijdt aan een minderwaardigheids complex, omdat de straten slecht onderhouden zijn, de modder soms opgehoopt is, de elektriciteit slecht en de cor ruptie groot. Er zijn geen oli fanten zoals in Chingmai in het noorden, dat eens de hoofd beeld van het land van d stad was, geen musea zoals in Bangkok. Wat er wel eens was, was een lepra-kamp. maar toen de universiteit kwam, eisten de studenten dat dit dorp zo'n twintig kilometer verderop zou worden herbouwd, want deze schande wilde men niet in de stad hebben. Het Gezonde Dorp Ze hebben hun zin gekregen en zo verrees jaren geleden BAN NONSOMBON, Het Ge zonde Dorp, zoals bij de ingang staat aangegeven. Zeven jaar geleden werd dokter Aman te gen zijn zin benoemd tot gou vernementsarts voor de lepra. Hij kwam voor een gigantisch probleem te staan. In het. Noordoosten waren meer dan 150.000 leprozen, waarvan er een kleine duizend waren on dergebracht in Het Gezonde Dorp. een naam als een zweepslag, want Het Gezonde Dorp is helemaal geen gezond dorp, integendeel. Dat ontdek ten we al spoedig. Ten eerste was het met prikkeldraad om geven en ten tweede werd de grote poort bewaakt door een politieman met een revolver op de heup. Waarom? Dat zou den we spoedig ontdekken. De Boeddhistische godsdienst, die overal in Thailand de ver draagzaamheid predikt, zegt dat lepra de straf is voor de zonden, die iemand in zijn vo rige reïncarnatie heeft begaan', dus de vloek van het Christen dom ten opzichte van de lepra staat niét alleen. Dat betekent dat de meiaatse niet opgeno men wordt in de maatschappij, geen werk kan krijgen en als hij bedelt zelfs opgesloten wordt in de gevangenis van Het Gezonde Dorp, waar hij verstoken is van alles wat een gezond mens nodig heeft, laat staan een zieke. Na lang gepraat liet de politie man ons door en kwamen we in dat dorp, bewoond door mensen die nooit meer door de poort naar buiten kunnen. Krotten, modder, eenzaam heid. Nog zeven kilometer ver der kwamen we bij het zieken huis. vier vergane barakken, waar de meest ernstige geval len in een bijna onheilspellen de stilte lagen dood te gaan. Geen radio, geen televisie, geen bloemen, geen lakens, geen medicijnen, behalve de D.D.S.-tabletten, geen fruit, slecht eten. eigenlijk niets meer dan een sterfhuis. Geen verpleegsters of verplegers, geen artsen, behalve die eenza me dokter Aman, die al zeven jaar formulieren invult van wal er allemaal gedaan moet wor den, maar die formulieren ver dwijnen in een bureaulade op het Ministerie van Gezond heid. dat ook niet over vol doende geld beschikt. Ik vond die man bijna even eenzaam als zijn 150.000 patiënten toen ik hem 's middags sprak. Ze- ■■'■n jaar lang smeekt hij nu al om hull mi-ar die k'-mt niet Zeven jaar lang vraagt hij art sen en verpleegsters, maar ze1 komen niet. Zeven jaar lang heeft hij geen salarisverhoging gekregen, terwijl hij een deel van zijn salaris weggeeft aan eten voor de patiënten. Hij wil de van Het Gezonde Dorp' een gezond dorp maken, maar hij werd door niemand ontdekt en dus bleef hij daar eenzaam dicht bij de grens van Cambod ja achter tussen zijn stervende patiënten. Hij ziet het niet meer zitten, evenmin als de zie ken, die te weinig verbandmid delen hebben en te weinig ver pleging. Enkele jaren geleden heeft hij een gloednieuw gebouw ge kregen van het ministerie. Hij vraagt ons het te bekijken. We schrikken als we er binnenko men. ..De operatie-zaal" zegt hij ironisch. We stonden per- - plex. De operatie-zaal was leeg en op de operatie-tafel lag mil- limeters dik het stof. De ande re zaaltjes waren ook leeg. be halve de kakkerlakken, de sa lamanders en de torren, om over de spinnen niet eens te spreken. Ons Hospitaal Toen later de televisie-ploeg vandeNOS-Panoramiekkwam en filmde, zei camera-man Mees van Deth me: -„Ver schrikkelijk. Dit is het ergste dat ik ooit van mijn leven ge zien heb. Ik heb met mijn ca mera de dood op 50 cm bena derd. Hier moet geholpen wor den". We dwaalden nog lang door het dorp. Eerst was dok ter Aman wat schichtig, maar later begreep hij dat we niet kwamen voor sensatie, dat we er niet waren om dat prachtige Thailand een slechte naam te bezorgen, dat we er niet rond liepen om ons te verkneukelen dat dit natuurlijk weer in een ontwikkelingsland mogelijk was, maar dat we er alleen van de armsten te kunnen hel pen. Bij ons afscheid zei hij dan ook: ..Dat is niet mijn hospi taal, niet uw hospitaal, maar Ons Hospitaal. Ik dacht aan dat vrouwtje aan wie Adri Schrama had gevraagd wat haar liefste wens was. Ze ant woordde: Voor één keer eens lekker te kunnen eten" en aan die jon geman van dertig jaar, die zei dat hij nog een vriend had. Die "vriend" was hem vijf jaar geleden op komen zoe ken. En nu ik terug ben en door de winkelstraten loop, denk ik: „Een beetje van onze welvaart naar hen, dat moet toch kunnen, een beetje van het geld dat we nu zondags niet in benzine omzetten of in een dinertje buitenshuis. Dan heeft die autoloze zondag ten minste nog tot nut gehad dat Het Gezonde Dorp eindelijk een gezond dorp kan worden. WÏM HORNMAN (Van onze correspondent Eric Silver) JERUZALEM - Isra'él is een klein land, en het openbai leven is er vaak kleingeestig. De opvattingen van ieman zijn vaak minder belangrijk dan het feit dat hij i jan-man is, of een Allon-man, en of dat hij in Gold ken gevraagd wordt of in Shapiro's spreekkamer. Iedereini nister heeft zijn „vriendjes", die weer „vriendjes'' plaatselijke pers hebben. Besluiten worden op goed gelu genomen, de bureaucratie is ingewikkeld en inefficient. Is raël rommelt maar wat aan, en dat merken de meeste bt wonderaars niet op. Echter tot deze herfst scheen een onderdeel van het natii nale leven immuun te zijn voor de nationale malaise. Hf leger was anders. De legerleiding was bekwaai door het roulatiesysteem en de vroege pensionering. I struktuur was streng en de bewapening volmaakt. Het wo gevechten met vermetelheid en snelheid. Het werkelijke trauma van de Grote Verzoendagoorlog dat gebleken is, dat het leger niet anders wgs dan de r_ van Israël. Het knoeide en improviseerde, hel zat zeifyo daan te 'dutten. De zogenaamd uitstekende inlichtingei dienst zou even goed op het onderzoek-department ministerie van immigratie hebben kunnen zitten. El/i nu beginnen de generaals zich te gedragen als de pol jfci - vooral degenen die werkelijk politici zijn. Luite nant-generaal Chairn Bar-Lev. vroeger stafchef nu ministe van handel in de labourregering. werd aangewezen om he grootste deel van de oorlog toezicht te houden op het zuide lljke commando. Toen hij binnen tien dagen teruggestuuri werd naar het ministerie, publiceerde hij een artikel zowel een verdediging van zijn strategisch denken als s chef was, als een slecht verhulde aanval op zijn opvolge .David Elazar. Israël, schreef hij. moet nooit meer ..i vreselijke positie" gebracht worden. Tezelfdertijd spuide generaal-majoor Arik Sharon zijn ha telijkhedcn in de pers. Drie maanden, nadat hij boos me pensioen gegaan was omdat het duidelijk werd dat hij de volgende stafchef zou zijn. werd Sharon weer in dien: geroepen: hij is één van de onbetwistbare militaire helde van zowel deze als voorgaande oorlogen. Hij leidde commandotroepen die voor het eerst het Suezkanaal o\ staken. Door dat te doen, bracht hij Israël op winst vervroegde hij het einde van de oorlog. Hij hield zich ech ter niet aan de bevelen en dat kostte meer levens dan di generale staf bedoeld had. Sharon is nog steeds in het leger en heeft het bevel ovi een belangrijke sector ten westen van Suez. Maar zijn ge dachten zijn al bij de algemene verkiezingen op 31 decern r. ber, waar hij de belangrijkste kandidaat is voo we rechtse coalitiepartij. Doordat het opperbevel zijn doorbraak zo laat ondersteun de, had Israël een beslissende overwinning gemist, zei Sha ron in een- Amerikaans interview. Het Egyptische derdt leger was gespaard gebleven. Dezelfde traagheid had de besluiten van de Israëlische bevelhebbers vanaf het begin van de oorlog achtervolgd. Generaal Elazar heeft geprobeerd om de discipline en c trole te herstellen, hij veroordeelde „bevooroordeelde •eenzijdige beschrijvmgen en interviews" die alleen goed e| zijn voor „persoonlijke verheffing". Elazar heeft ook een ongelimiteerd onderzoek naar het verloop.van de oorlog aangekondigd. Zijn tussenkomst zou .echter meer effect hebben als zijn eigen optreden niet bij' het probleem betrokken was. De hele kronkelige informele Israëlische machtsstructuur, wordt duidelijk en onderhoudend geanalyseerd in het boek ..Wie regeert Israël?", dat kort geleden in Londen door e Harper en Row uitgegeven is. De journalisten die het ge schreven hebben. Yuval Elizur en Eliahu Salpeter, kunnen alle kritiek doorstaan. Hun hoofdstuk over de generaals heeft aparte paragrafen over Arik Sharon en het andere onbesmette succes van de oorlog. Yariv, de man die het bestand tekende en bij kilometerpaal 101 met de Egyptena- ren onderhandelt. Yariv is ook politicus, met het vooruit zicht op een veilige labourzetel en een functie in de volgen de regering van Golda Meir. Hij heeft, zo zegt het bock, het zeldzame voordeel dat hij zowel een beschermeling is van Mosje Dajan als iemand die vertrouwd wordt door mevrouw Meir. Het is de moeite waard hem in de gaten te houden. Een Israëlische gevechtswagen aan de spoorlün Cairo-Su- ez: een te weinig uitgebuite situatie vohc-.ns ceneraal Sha-

Leidse Courant | 1973 | | pagina 16