SCHRIJVERS: „ALS IK WORD OPGESTELD, KAN IK NIET MEER DAN MIJN BEST DOEN" KNVB-centrum kweekbak van de twijfel Doelman van FC Twente niet in glansvorm Noteer bij de radio WMI ZATERDAG 17 NOVEMBER 1973 LEïDSE COURANT ZEIST Uïtgereken'd in een van de schaarse, minder sterke pentodes 'in de doelmanscarrière van Piet Schrijvers valt de zo gewichtige interland Nederland —België. De liesblessure van Jan van Be- veren heeft voor de laatste man in de de fensie van FC Twente tot gevolg, dat hij eindelijk weer eens voor een breed front lin de belangstelling is komen te staan. Het is echter onwaarschijnlijk, dat Schrijvers daarmee echt gelukkig is. Een aantal blessures, die inmiddels overigens wel zijn hersteld, beïnvloeden zijn vcrm nadelig. In Twente's competitieduels te gen Telstar en FC Amsterdam speelde Schrijvers zelfs, hij geeft dat zelf onmid dellijk toe, uitgesproken zwak. Hij leek toen niet alleen te wor den gehinderd door een verrek te bilspier (erg hinderlijk bij het afzetten) cn een gekneusde •enkel, maar ook door de afwe zigheid van Epi Drost, wiens naam begin vorige week moest worden geschrapt uit de lijst van kandidaten voor Oranje. Schrijvers erkent, dat hij zich onwennig voelt wanneer Drost niet voor hem staat. ,,Maar", aldus de doelman van Twente, ,,dat vind ik niet verontrustend. Als je vijf of zes jaar met ie mand hebt samengewerkt, mis je hem natuurlijk wel als hij er een tijdje niet is. Elke doelman speelt nu eenmaal het liefst met zijn eigen partner. En omge keerd. Gewijzigd Schrijvers heeft nog een verkla ring voor zijn minder overtui gende optreden in de eerste fase van dit seizoen: een gewijzigde traingsmethode. „Vorig jaar begon de competitie voor mij met een meniscus-ope ratie. Dat was een klap omdat het seizoen ervoor het sterkste was geweest, dat ik ooit had ge speeld. Minder dan vier weken na die operatie speelde iik weer. Misschien is dat iets te snel ge gaan, maar ja, ik wilde zelf dol graag spelen en Twente had me nodig. Met Zoran Misic (vorig seizoen tweede doelman in En schede) heb ik keihard gewerkt om zo snel mogelijk terug te ko men. Ik geloof nu, dat er toen te veel aandacht is besteed aan athletische oefeningen. Ik werd wel leniger en slanker, maar het flitsende verdween uit mijn spel. En dat was altijd mijn grote kracht geweest", is voor Piet Schrijvers erg belangrijk. „Een paar kilo piet Schrijvers is daarom dit sei- net de beslissende centimeter schelen". zoen net zoals twee jaar geleden Piet Schrijvers werpt altijd zijn hele (forse) lichaamsgewicht in de strijd. „Als ik dat niet doe, doet een onder het wel" van start gegaan. Hij wordt weer getraind door Spitz Kohn, die er ooit als assistent van Kees Rijvers zoveel toe bij droeg, dat Schrijvers uitgroeide tot een doelman van internatio naal formaat. Ook tweede trai ner Jan Morsing houdt zich ge regeld bezig met het onder vuur nemen van de stevige doelman, die van zichzelf zegt, dat hij de laatste twee weken beter in vorm begint te komen. Schrij vers: ,,Ik ben nu weer vrij van blessures. Bovendien kom ik weer aardig in de buurt van mijn normale gewicht. Omdat ik een paar weken geleden vrij wel niet kon trainen, was ik steeds een paar kilo's te zwaar. Dat kan, als je de lucht in moet, net de beslissende halve centimeter uitmaken". Gewicht Zijn gewicht rond de 90 kilo is zowel zijn grootste kracht als probleem. Schrijvers dankt een niet gering deel van zijn reputa tie aan zijn forse lichaamsbouw. Maar tegelijkertijd moet hij voortdurend attent zijn om te voorkomen, dat hij te zwaar wordt. Piet Schrijvers is nu echter weer waar hij wil zijn. Conditioneel heeft hij het oude niveau vrij wel bereikt en mentaal staat hij er ook beter voor dan een paar maanden geleden, toen hij kampte met de naweeën van de vooral door hem aangestichte rel tijdens FC Twente's UEFA- cup uitwedstrijd tegen Borussia MUnchen-Gladbach. Piet Schrijvers weet, dat hij mor gen zelfvertrouwen nodig heeft. Hij kan rimmers niet bogen op een riike ervaring als doelman van het Nederlands elftal. Hoe wel hij al een jaar of vier een vaste keus in de Oranjeselectie is, bracht hij het slechts tot tweeëneenhalve interland. Op zijn debuut in december 1971 te gen Schotland, volgde slechts een optreden tegen IJsland (in augustus j.l.) en een halve wed strijd tegen Polen vorige maand. Schrijvers: „Ik be schouw het wel als een nadeel, dat ik niet vaker een kans heb gehad, maar ja, meer dan miijn Eerste man Schrijvers rekent er niet op, dat hij door een goede prestatie te gen de Belgen de rol van eerste man zal kunnen overnemen. „Vorig jaar", zegt hij, „zou ik dat wel hebben gezegd. Toen was Jan van Beveren kwets baar en voelde ik me sterk. Maar Jan is nu aan een ver schrikkelijk goed seizoen bezig. Wat natuurlijk ook te danken ris aan de toegenomen kracht van PSV. Zelf heb ik het er tot dus verre minder goed afgebracht. Daarom kan ik me wel vereni gen met de volgorde zoals die op dit moment is." Wat niet wegneemt, dat Schrij vers' ambitie groot is. De doel man, die acht jaar geleden als 18-jarige werd afgeschreven na dat hij bij een auto-ongeluk drie lendewervels had gebroken en gedurende twiintig weken van nek tot liezen in het gips ver toefde, zal zonder bedenkingen zijn forse gestalte in de strijd werpen. „Voor mezelf wil ik be wijzen, dat de minder sterke pe riode inderdaad ten einde is. Ik wil ook laten zien, dat Neder land niet in zak en as behoeft te zitten, als Jan van Beveren een keer geblesseerd is." De Belgen zijn gewaarschuwd. Schrijvers zal zich niet sparen. Dat heeft hij trouwens nooit ge daan, al vindt hij zelf, dat hem ten onrechte het etiket van een onsportieve doelman is opge plakt. Schrijvers: „Dat ik gebruik maak van mijn lichaamskracht is toch niet onsportief. Ik zal nooit be wust proberen iemand te blesse ren. Het is zelden voorgekomen, dat ik een tegenstander echt te grazen heb genomen. Ik geef toe, dat ik er stevig inga, maar dat is ook nodig. Doe ik het niet, dan doet een ander het en word ik in elkaar geramd." TON VAN DALEN Onzekeren overtreffen zekeren Den Haag Vraag tijdens het befaamde „praatuurtje" op het KNVB-centrum in Zeist: „Ik mag aannemen, dr. Fadrhonc, dat u de samenstelling van het elftal pas vlak voor de wedstrijd prijs zult geven". Antwoord van Fadr honc: „Die vraag hebt u goed beantwoord". Aandringen heeft derhalve weinig zin meer. Bovendien, zo lijkt het sterk, heeft dr. Fadrhonc zo'n „doorzichtige" selectie ge formeerd dat met vrij grote zekerheid het elftal eruit kan worden gedistilleerd. Maar er blijft tot het laatst onzeker heid heersen onder dat groepje geselecteerden, dat niet, zoals Cruyff en Neeskens die speciaal daarvoor uit zijn ziekenhuisbed is gekomen, Aad Mansveld die een perti nente toezegging heeft van Fadrhonc en de verdedigers Suurbier, Hulshoff en Krol, het het oranjeshirt al in de kast kan hangen. Zuiver beschouwd verkeert de rest in onzekerheid, hoewel allerlei onderhandse toezeggingen zijn gedaan maar wel zodanig dat de docter hier en daar heeft ook tweede coach Van der Hart gefluisterd „je staat erin" - er nog altijd onderuit kan. Een weinig benij denswaardige positie, waarin diverse spelers zijn gema noeuvreerd. Het aantal „onzekeren" overtreft verre het getal van hen die zich optimaal kunnen voorbereiden. Jan van Beveren viel weg wegens een blessure. Er zijn doelman nen op te noemen, die van de zelfde klasse zijn als Schrijvers en Stuy, zelfs beter dan de laat ste: Doesburg van Sparta en Thie van FC Den Haag, welke laatste wonderlijkerwijs als doelman met een uiterst accep tabel „gemiddelde" nooit in de kijker blijkt te komen. Fadr honc koos Schrijvers en Stuy, Piet Schrijvers heeft toezeggin gen gekregen, vrij positieve zelfs. Tussen de gemompelde opmerkingen van spelersz 'de door valt af te leiden dat het drietal achter - Suurbier, Huis- hoff, Krol - meer geporteerd zou zijn met Stuy als laatste man „omdat we hem kennen". Waar bij de niet van zinnigheid ont blote uitleg werd gevoegd dat Schrijvers een doelman is, d e daadwerkelijk meespeelt, in die zin dat hij rap is in het verlaten van zijn doel. En daar Aad Mansveld, die er voor honderd procent van uitgaat dat hij staat opgesteld, omdat het hem nu eenmaal is toegezegd, perti nent heeft verklaard geen avon turen te zullen ondernemen en consequent zijn plaats te zullen houden, vreest de Ajaxmoot on zekerheid, verwa.ring en zelfs botsingen, gezien Schrijvers' tur'julen.e wijze van doelverde- dgen. Xeeekens vast bank. Zijn laatste sprankje ver trouwen in het Oranjeshiit ver dween toen Neeskens, door Fadrhonc even belangrijk geacht als Cruyff, uit zijn spon de klom. En er zal uit de mid denlinie eveneens „geschrapt" moeten worden want de bonds coach heeft de keus uit Nees kens, Haan, Gerrie Milhren en Van Hanegem, eventueel ook Jansen die dan wel als verdedi ger in de opgegeven sslec.ie te boek staat maar wiens vaste plaats bij Feyenoord midden- veldspeler is. Neeskens staat vost, over de keus van Van Ha negem behoeft ook niet veel ge discussieerd te worden. Resten de niet in topvorm zajnde Arie Haan, de onvermoeibare zwoe ger Wim Jansen, de technisch enorm begaafde maar niet zo felle Mühren Wellicht zal de veel opkomende Arie Haan het veld moeten rui men want he» staat vast dat Oranje geen risico's zal nemen omdat zelfs 00 voldoende is voor plaatsing in de eindronden. Een verdedigend middenveld ligt dus voor de hand en daarin zou Van Hanegem, die een der gelijke rol bij Feyenoord dik wijls noodgedwongen moet ver vullen. keurig passen. Maar ze kerheid ontbreekt ook hier. Slechts gefluisterde aanwijzin gen. die met veel goede wil toe zeggingen genoemd kunnen wor den; meer niet. schrik Daarvan behoeft uiteraard Johan Cruyff zich niets aan te trek ken. Maar Keizer, Rep, Rensen- brink en Brokamp wel. De MW'er mengde zich nauwelijks NederlandBelgië TurkijeZwitserland BulgarijeCyprus EERSTE DIVISIE FC DordrechtWillem II ExcelsiorSC Cambuur VolendamHeracles Fortune VI.Vitesse EindhovenVeendam Helmond SportPEC Zwolle De VolewijckersSW WageningenFC VW HeerenveenFC Den Bosch Fortuna SCSC Amersfoort De wedstrijden komen voor op het totoformulier ■Wiüie t - ip: „Waarom i'< nie: J in de discussie die de spelers aal duo kan vormen, vcor Rcn- onderling op touw zetten maar senbrink dat hij in België de hij stond er vorig jaar in Ant- schrik van verdedigers is en werpen wel in. Vóór Piet Keizer derhalve een psychologische in- pleit dat hij met Cruyff een ide- vloed op dat deel van de Belgi sche defensie zou kunnen uitoe fenen. In de koude oorlog voor een zo belangrijk duel als tegen België hand usance geworden dat voor wedstrijden van veel minder importantie de tra'ners hun for matie geheim houden - zou het als normaal beschouwd kunnen worden dat de coach deze ge dragslijn volgt. De optimistische Frantisek Fadrhonc kan dan in grote lijnen zijn ploeg in het achterhoofd hebben, hij is wel al dagen bezig twijfel en hoop te kweken bij zijn geselecteer den. van wie er zijn die moge lijk toch nog onverwacht zullen worden opgeroepen en zich daarop niet optimaal mentaal hebben ingesteld of dat wel heb ben gedaan en tot hun schrik, .ontsteltenis en zelfs woede be merken dat zi| langs het veld in hun trainingspak mogen zitten. Toch smal Spelers, die een vaste keus zoiv den zijn geweest, rijn weliswaa» door blessures afgevallen maar het kan typerend worden ge noemd voor de toch smalle ba sis dat Fadrhonc in feite zo wet- nig pertinente toezeggingen heeft kunnen doen. overigens is het langzamer- Een onzekere factor is ook de Russische scheidsrechter Kaza- kov, wellicht gJnstig gestemd ten opzichte van Nederland na het telegram dat de KNVB meende te moeten verzenden aan de FIFA omtrent de kwes tie Chili—Rusland. Er mag Im mers verwacht'worden dat van beide zijden alle middelen te baat genomen zullen worden om plaatsing te bereiken. Van de mate van tolerantie van Kazn- kov hangt het af of het een „hel van Amsterdam" zal worden. Niet voor niets stelt de selectie van Fadrhonc zich gereserveerd der op tegenover het verwachte resultaat dan de „voetbalmae- sa" die bij wijze van spreken ai onderweg is naar Duitsland. Zi] hebben grotendeels aan den lij ve, in Antwerpen, ondervonden dat het Belgische nationale team ver kan uitsteken boven het gemiddelde pe-' van het clubvoetbal. En dat is tot nu toe met het Nederlands elftal pre cies andersom geweest. Vandaar: redelijk optimisme is gerechtvaardigd, ongenuanceerd optimisme niet. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11