Ridderhof - de parel van Koudekerk - gaat zaterdag open Zoeterwoudse VVD wil beleid van gemeente bijsturen OORZAAK VAN FATALE SLIP OP RIPSELAAN DUIDELIJK Sport- en cultuurburcht kan nu bestormd worden Begroting Hazerswoude is reëel sluitend Begroting zal in 1975 niet meer sluiten rijn- en veenstreek Middenstand R'veen zal verlichting beperken PAGINA 7 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 U;lrSE COURANT (OUDDKERK AAN DEN RIJN De Ridderhof is gereed om bestormd te worden. Althans bijna gereed. Op het ogenblik wordt nog de laatste hand ge legd aan dit fraaie spiksplinter nieuwe vrijetijdscentrum in Koudekerk. Aanstaande zater dag zal opperridder van de pro vincie Zuid-Holland, Mr. M. Vrolijk het sein op groen zetten voor een stormloop van de Kou- dekerkse horigen. En dan is de Ridderhof definitief van en voor het volk. De Koudekerkse Ridderhof is ten lange leste een bijzonder fraai, knus en o zo handig gebouw ge worden. Met recht is men trots op wat hier gepresteerd is. Op een gegeven moment moest het vrijetijdscentrum er gewoon ko men. Dat was iets dat zeker was. Met deze instelling werd in maart van dit jaar een groot scheepse actie gestart onder het motto „Geef Grof Voor De Rid derhof". Dat „Grof" is toen door de Koudekerkers zeer let terlijk opgenomen. Binnen een week was er 45.000 gulden op tafel. In de gemeente wonen on geveer 4000 mensen dus dat be tekent gemiddeld ruim een tien tje per inwoner. Deze bereke ning klopt natuurlijk niet hele maal daar de plaatselijke mid denstand voor een flinke hap van die 45 mille zorgdroeg. Maar toch, het tekent duidelijk de mentaliteit die aanwezig was om te bereiken dat de Ridder hof werd wat het nu is. De Koudekerkse Kerklaan aan de rand van de plaatselijke nieuw bouw is rijd om van naam te gaan veranderen. Een nieuwe betiteling zou dan eventueel „Sportlaan" kunnen zijn. Want naast elkaar liggen nu aan deze laan de tennisbanen, de voetbal velden. het fraaie zwembad en de Ridderhof. Een sporthoek waar menige gemeente zeer ja loers naar zal blikken om ver volgens blozend tot de conclusie te komen, dat er in de eigen ge meente nog wel werk voorhan den is de komende jaren. Hoewel de naam Ridderhof onze gedachten in de richting van de Middeleeuwen stuurt, is de prijs van dit sport- e ncultuur bol werk bepaald niet uit die tijd. Een komma een miljoen gulden heeft het complex al met al ge kost. In 1970 toen men net met de plannen voor een vrijetijds centrum bezig was hebben de stichters nog even met een be drag van zes ton gestoeid maar al spoedig kwam men erachter, dat het op zijn minst acht ton moest worden. Maar de prijzen zijn de laatste jaren dermate de pan uitgevlogen, dat tenslotte 1,1 miljoen onder aan de reke ning kwam te staan. Het opval lende is, dat op 23 januari van dit jaar de subsidie van het mi nisterie pas los kwam. Dat was op een moment dat velen al de moed in de winterschoenen was gezakt. Een nieuwe regeling van het rijk bood namelijk in dertijd (en ook nu nog) bijzon der weinig perspectieven voor stichters van dorpshuizen en vrijetijdscentra. Maar plotseling kwam toch een telefoontje uit Den Haag, dat er ergens nog een hoopje bankbiljetten was gevonden en dat Koudekerk daarover mocht beschikken. dus boffen. In allerijl werd met de constructie begon nen. Deze haast was hard nodig omdat een van de subsidievoor- Dat waarden was, dat de scholieren van de beide plaatselijke basis scholen per 16 september 1973 in de grote gymnastiekzaal van de Ridderhof hun eerste koprol len en handstanden konden ma ken. Bloed, zweet en tranen werden in ruime mate vergoten om dit doel te bereiken. Het doel wérd bereikt. Tussen het gerammel en geknetter van drilboren en betonmolens wer den de eerste gymnastiekin- structies de zaal in ge schreeuwd. De Ridderhof wordt „duur ge zegd" ook wel aangeduid als „multl-functioneel centrum" hetgeen ongeveer zoveel wil zeggen, dat binnen de voor het grootste deel glazen mu ren alles en nog wat mogelijk is. Zo goed als alle plaatselijke verenigingen hebben dan ook al tijd en plaats gereserveerd. De organisatoren hebben zeker niet te klagen over de belangstel ling. Een paar uurtjes per week kunnen nog worden gehuurd maar dan is de koek op. De prijzen liggen voor zogenaamde grootgebruikers uiteraard lager dan voor de „kleintjes" maar ze kunnen over het algemeen genomen bepaald niet hoog wor den genoemd. Een uur huur van de allergrootste zaal kost bij voorbeeld 15 gulden. Zonder meer een vriendenprijs. In het gebouw zijn onder andere de volgende ruimtes te vinden: Grote zaal, afmetingen 13 bij 22 bij 7; enkele ontmoetingsruim tes: bar met keuken en buffet, dat 's zomers ook voor het aan grenzende zwembad dienst zal doen vergaderlokaal: kleed- en douchelokalen: ruimte, even tueel voor creatieve activiteiten en dan is er nog een grote mu ziekzaal in een aparte vleugel van de Ridderhof. De Koudeker kers kunnen het aanstaande za terdag allemaal zelf aanschou wen tijdens het „open hof", dat van 13.30 tot 18.00 uur wordt ge houden. Die middag kunnen de diverse plaatselijke verenigin gen aan werving doen om het ledenbestand de lucht in te schroeven. Er zullen tevens de monstraties (sport) worden ge geven. Het zal veel Koudekerkers genoe gen doen te vernemen, dat het echtpaar Van Kempen het be heer van de Ridderhof op zich zal nemen. De goede ervaringen die de inwoners reeds in het Voorhof met deze twee getrou wen had, blijven zodoende ge waarborgd. Ook de katholieke gemeenschap verhuist van de Voorhof naar het niéuwe ge bouw. Elke zondagmorgen om 10.30 uur wordt er een mis op gedragen, waarmee het „multi" van het „functionele" gelijk wordt waargemaakt. Het afwer ken van de Ridderhof zal nog wel enige tijd in beslag nemen, vooral wat het terrein om het centrum heen betreft. Bulldo zers en mensen van de beplan- tingsdlenst waren gisteren nog actief om de zaak voor zaterdag een zo goed mogelijk gezicht te verschaffen. De schelp opent zich snel en zeker. De parel is al voor een groot deel zicht baar. Zaterdag kan men daar van zelf getuige zijn. Ridderhof genoemd naar boerderij KOUDEKERK AAN DEN RIJN De naam Ridder hof, die het vrijetijdscen trum van Koudekerk bi] de geboorte meekreeg, Is afgeleid van de In do buurt van het huidige complex liggende boerde rij „Ridderhofstad Den Toll". Over de naam Rid derhof is in het verleden nogal wat te doen ge weest. De gemeente Al phen aan den Rijn noem de namelijk later een van haar nieuwbouwprojecten ook zo. Pogingen vanuit Koudekerk om de Alphe- naren tot andere gedach ten te brengen mislukten daar dat op de eerste plaats grote kosten met zich mee zou brengen. Men heeft er toen in Kou dekerk maar in berust. „De enige echter Ridder hof staat in Koudekerk", zo oordeelt men. Zonder anderen tekort te doen moet vermeld wor den, dat vooral het stich- tingsbestuurslld de heer M. Kroes zich tot het ui terste heeft ingespannen en nog steeds inspant voor de nieuwe Koude kerkse trots. Hij heeft alle waardering van de mede-stichters om zijn nimmer aflatende ijver en doorzettingsvermogen. Het huidige stichtingsbe stuur bestaat momenteel uit de volgende ridders: C. M. van der Linden, A. Slot (voorzitter) M. van Oosten penningmees ter), D. van Brakel (se cretaris), A. Hogenes, me vrouw F. Hamers- Joris- sen, A. Kroon, A. Ernens, A. Vergunst, mevrouw R. Le Large en eerder ge roemde en genoemde M. Kroes. DEN HAAG/RIJPWETERING Op 27 mei van het vorig jaar zou een 46-jarige banketbakker uit Delft met de door hem bestuurde auto op de Ripselaan te Rijpwetering op roekeloze manier een voor hem rijdende auto hebben ingehaald, als gevolg waarvan zijn auto in de berm terecht kwam, tegen een boom botste, vervolgens vrij wel stuurloos naar de rechterkant van de weg slingerde, waarbij een wielrijder werd aangereden en gedood en tenslotte de auto on dersteboven aan de slootkant bleef liggen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste dinsdagmiddag tegen de banketbakker een maand gevangenisstraf en een jaar en zes maanden ontzegging rijbevoegdheid. Verdachte was bezig twee voor hem rijdende auto's te passeren; vol gens die bestuurders reed hij met een snelheid van tegen de hon derd kilometer. Verdachte kon geen verklaring geven waardoor de linkerwielen in de wegberm terecht kwamen. De achterzijde van de auto sloeg tegen de boom, waarna, aldus ge- tuigen het voertuig dwars over de weg doorgleed naar de rech terzijde, waar de 18-jarige wielrijder Joh. F. M. Klink van de weg werd geschoven en om het leven kwam. De verdediger, mr. Van Schellen, zei, dat de schuld van verdachte niet is aangetoond, zodat hij vrijsprook vroeg, subs, volstaan met gro- i tendeels voorwaardelijke straf. Het vonnis is op 27 nov. HAZERSWOUDE De begroting 1974 van de ge meente Hazerswoude is reëel sluitend. Er moest, volgens burgemeester en wethouders, geen be roep worden gedaan op de saldireserves, die nog aanwezig zijn, en er zullen geen belangrijke las tenverhogingen behoeven te worden voorgesteld. De belastingverhogingen kunnen, aldus het colle ga, worden bestempeld als prijsaanpassingen, die geen reële verhoging inhouden. De ongeveer 30.000 die met deze verhogingen zijn gemoeid, zijn „dan ook bijna te verwaarlozen" (woorden van B. en W.). Een verhoging van de hondenbelasting van 10 per hond vindt het college gerechtvaardigd, mede ge zien de ontstellende overlast en de hinder die door honden worden veroorzaakt en de extra kos ten van reiniging die hiervoor door de overheid moeten worden gemaakt. Verhoging van de reini gingsrechten is onvermijdelijk geworden, nu de kosten van de reinigingsdienst door autonome kostenstijgingen aanmerkelijk hoger zijn gewor den en een hoger bedrag aan kosten moet wor den geraamd ten gevolge van het feit dat hel huisvuil in Alphen aan den Rijn wordt gestort. De gemeenteraadsleden moeten, aldus b. en w. in hun ntfta van aanbieding, niet uit het oog verlie zen dat bij ongewijzigde tarieven steeds meer huisvuil voor dezelfde prijs moet worden afge voerd. De verhoging van de reinigingsrechten blijft beperkt, omdat in de toekomst nog ruimte beschikbaar moet blijven om de kostenstijging die zal ontstaan bij de overgang op verbranding van het huisvuil, zoveel mogelijk te kunnen op vangen. De cijfers van de begrotingen voor het dienstjaar 1974 van de gemeente Hazerswoude zien er als volgt uit: Algemene dienst: 1. gewone dienst: uit gaven en inkomsten 11.696.112,42; onvoorziene uitgaven 194.835,25. 2. Kapitaaldienst: uitgaven 23.055.155,90; inkomsten 21.005.678,63 (nadelig slot 2.049.477,27). Dienst voor sociale zaken: Baten en lasten 287.243,05; nadelig slot uit te keren door ge meente: 287.243,05. Grondbedrijf: Baten/inkomsten en lasten/uitgaven afdeling I 82.955,69; afdeling II 80.000. Sportstichting; inkomsten en uitgaven terreinen: 25.448,08; openluchtzwembad De Hazelaar 77.050; instructie/overdekt zwembad De Dolfijn 139.850,—; subsidie gemeente 88.208,10. ROELOFARENDSVEEN De plaatselijke middenstandszaken aan gesloten bij de MICO organ'seren even als in voorgaande jaren weer een St. Nicolaas actie. Bij kontante aankopen worden nu ze gels verstrekt welke een dubbele waarde hebben, terwijl tevens zeer aantrekkelijke prijzen zijn te winnen. Als hoofdprijs o.a. een 8-daagse vliegreis voor 2 personen naar Mai- lorca, 2e prijs 3-daagse vliegreis naar Parijs of Londen, 3e pr. een vierdaa.-.se autooarreis naar Parijs (allen voor 2 pers.), 4e t/m 20e Pr. waardebonnen van 250,—; 200,—; 150,—; 100.—; 50,—: 40 - 30,—; 25,— en 10,—. Tevens nog 275 extra prijzen in de vorr -an karbonade of slagroomtaart. Ook voor dit jaar is een fee 'lichting aangebracht. Het bestuur heeft echter haar aange- slo; .eden geadviseerd deze alleen tijdens de verkoopuren aan te *lui VOLGEND JAAR RIOOL HEFFING IN HAZERS WOUDE HAZERSWOUDE De finan ciële positie van de gemeen te Hazerswoude zou voor 1974 aanmerkelijk gunstiger zijn, indien burgemeester en wethouders zouden voorstel len tot de invoering van een rioolheffing. De heffing zal overigens in het leven kun nen worden geroepen, voor dat in de hele gemeente een behoorlijk rioleringssysteem aanwezig is. Omdat dezer dagen (om pre cies te ziin op 3 december e.k.) wordt gestart met de rioleringswerkzaamheden in het oostelijke gedeelte van het dorp én de noodzaak van een rioolheffing opgang maakt, staat nu al vast dat de invoering van deze hef fing in 1975 onafwendbaar is. De voorstellen tot verhoging van de belasting op het hou den van honden en van de reinigingsrechten zullen ove rigens binnen zeer afzienba re tijd aan de gemeenteraad worden voorgelegd. In de loop van 1974 willen de leden van het college met het voorstel komen tot het doen van een principiële keu ze betreffende Lavoering van een belasting op onroerend goed. Invoering van déze be lasting acht het college voor alsnog niet noodzakelijk voor 1 januari 1976. HAZERSWOUDE In tegenstel ling tot de begroting voor het dienstjaar 1974, die reëel slui tend is. is het college van b. en w. van Hazerswoude reeds nu duidelijk geworden, dat de be groting voor 1975 niet of zeer moeilijk sluitend gehouden zal kunnen worden Indien de kosteninflatie voortgaat en er geen bijzondere maatrege len van invoering van nieuwe of verhoging van bestaande belas tingen worden genomen, zien ze een sluitende begroting voor het jaar 1975 niet „zitten" (zie bo ven). Vandaar dus de medede ling van een in 1975 in te voe ren rioolheffing en (eventueel) belasting op onroerend goed. Afgezien van de planologische kant van de zaak is het onder de huidige financiële verhouding noodzaak dat Hazerswoude de 10.000-inwonersgrens over schrijdt. Al enkele jaren blijft de geméente juist voor dit ma gische getal „hangen" (aantal inwoners per 30 september jl. 9608). Het voorzieningenpeil is al jaren afge&temd op dat inwo nertal van 10.000 of meer. En dat terwijl de inkomsten via het schaalbedrag "an de algemene uitkering uit het gemeentefonds nog steeds gelijk zijn aan die van elke gemeente van 5000— 10.000 inwoners. Dit betekent voor de begroting 1974 een ge mis aan inkomsten van onge veer 10.000,— ZOETERWOUDE De Initiatief nemers om te komen tot de op richting van een plaatselijke V.V.D.-afdcIing, om vandaaruit met een liberale lijst deel te nemen aan de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar, doen dit met het oogmerk „om bij te sturen". Dat verklaarden de heer A. J. Swaans en drs. F. Mulder die resp. als voorlopig voorzitter en secretaris funge ren, bij een eerste kennisma king met de persvertegenwoor digers. Men wil een tegenwicht vormen van de linkse groepering welke naar buiten zal treden als „Pro gressief Zoeterwoude" De V.V.D. meent ook, dat vele kie zers niet gebaat zijn met de blokvorming in de confessionele hoek die gestalte krijgt in het Christen Democratisch Applé. De aanhang van Wiegel was in een jaar tijds verdubbeld zo bleek bij de vervroegde Kamer verkiezingen van vorig jaar en kwam op 487 kiezers (geen 700 dus zoals door het voorlopig be stuur werd medegedeeld red.). De toekomst wordt dan ook met veel optimisme tegemoet gezien wat ook weer steunt op de uit slag van de jongste verkiezin gen in Zaanstad waar bleek dat de samenwerking op nationaal niveau tussen de PvdA en K.V.P. bepaald in de kaart van de V.V.D. speelt. Tijdens de officiële oprichtings vergadering van 29 november in Ons Huis waar ook mr. F. Por- theine een inleiding zal houden mag men in ieder geval reke nen op de 30 leden welke gere gistreerd staan. Afgaand op het aantal reakties wordt het aantal sympathiesanten geschat op 70 tot 100. De V.V.D. acht de aanleg van de Burg. Smeetsweg een zeer dis cutabele zaak en voelt zich erg aangesproken door de discussie nota van de betreffende aktie- groep. Zij staat ook een wijzi ging voor van het financiële be leid van de gemeente en wil ook ruim aandacht schenken aan de milieu-hygiënische aspecten, met name ten opzichte van de vestiging van Heineken. Vele van de nieuwe inwoners zijn huizenbezitters en hun belangen zijn het beste in handen van do V.V.D., zo zei drs. Mulder. Veel aandacht ook voor het gemeen- tedeel Hoge Rijndijk ondanks wat geografische ongemakken. Men is bereid in de gemeente politiek tot samenwerking op zakelijk gebied „mits dit niet indruist tegen onze belangen" aldus dhr. Swaans. V

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7