mm Vijftien van onze hammen en worsten. Anglicaanse kerk wil los van staat Frans episcopaat schonk aandacht aan experimenten Basis gelegd voor goed begrip tussen Vaticaan en Polen HBBHt ggpsi T KSS5S K0RTE metten bimbam. ztianse antieke. KLOKKEN VERHEUL 03 ESS pllsli pern De kleine verschillen zijn het grote versdiil in^eBijenkor^^^ DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 Onder de volgende aartsbis schop van Canterbury zal de vraag acuut worden of de Ang- likaanse kerk van Engeland, op het ogenblik staatskerk, haar banden met de staat zal verbreken. Dit schrijft dr. Erie Treacy, bisschop van Wake field, in een herderlijk schrij ven. De huidige aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, wordt 14 november 1974 zeventig jaar, de leeftijd waarop hij met pensioen gaat. Volgens bisschop Treacy is de scheiding van kerk en staat niet academisch meer, maar staat de beslissing voor de deur. De bisschop wijst in dit verband op de toenemende druk van de Anglikaanse syno de in de richting van scheiding stitutionele verbinding met een staat, welks wetten in toene mende mate de christelijke waarden veronachtzamen. De kerkstructuur van de Angli kaanse kerk van Engeland heeft het karakter van een episcopale staatskerk, waarbij zesentwintig van de vijfenveer tig bisschoppen een zetel heb ben in het Hogerhuis en aan de regering tot aan 1919 de ei genlijke wetgevende macht toekwam. Deze nauwe binding van kerk en staat hangt behal ve met haar historische oor sprong ook samen met het oor spronkelijke volkskarakter der Engelse kerk. Toen er dan ook door de zoge naamde vrije kerken een breuk kwam in dit volkskarak- De bisschoppen werden aan vankelijk benoemd door de ko ning, doch bij de latere ont wikkeling van het parlement kwam deze bevoegdheid toe aan de minister-president, die sedert 1828 zelfs geen lid van de Anglikaanse kerk behoeft te zijn. Voorzichtige pogingen om de nog bestaande banden geheel te slechten zijn vooral gedaan sinds 1970, toen de algemene synode van de Anglikaanse kerk in Engeland werd opge richt. Maar ook die voorzichti ge pogingen gaan niet zonder moeilijkheden. En zo kan het gebeuren, dat een maatregel, die de synode in staat moet stellen iets te doen aan liturgi sche vernieuwing en experi- zegt de synode, dat dit gebe denboek voor gebruik beschik baar moet blijven. De maatregel, die de synode voorstaat, moet de goedkeu ring hebben van het parle ment, omdat doorvoering van de plannen voor liturgiever nieuwing verandering noodza kelijk maakt van de uniformi- teitswet van 1662. De minder heidsgroepering heeft al een pressiegroep gevormd, die de parlementsleden moet bewer ken om de wetswijziging tegen te houden. De meerderheid in de Anglikaanse kerk is duide lijk van mening, dat de kerk haar eigen liturgische boontjes moet kunnen doppen. Een ander gebied waar span ning toeneemt is de benoeming van bisschoppen. De meeste Anglikanen willen dit niet overlaten aan de uiteindelijke beslissing van de minister-pre sident. Zij vinden, dat de kerk haar eigen leiders moet kun- benoemen op democrati- open wijze. verblijf zou dan samen- er. met de uiterst moei lij- roblemen, die dat heen- zou oproepen in verband de opvolging. rtemoires van de 81-jarige maal Joszef Mindszenty jereed. De kardinaal heeft ereldrechten van het zes pagina's tellende boek ragen aan de Berlijnse ij Ullstein/Propylhen. de Verenigde Staten heeft litgeverij MacMillan de ?n verkregen. Het Lon- blad „Daily Telegraph" het recht van voorpubli- verworven. Gote beslissingen zijn uitgeble ven tijdens de plenaire verga dering, die de Franse bis schoppen ongeveer honderd dertig In totaal in Lourdes hebben gehouden. Men heeft zich voornamelijk bezig gehou den met de situatie in de prak tijk, waarbij vooral aandacht werd geschonken aan experi menten, die over het gehele land aan de gang zijn. Onder meer kwamen hierbij aan de orde het verzorgen van de katechese op de openbare school door gezinnen, het ver vullen van pastorale taken door zusters, het runnen door leken van parochies zonder vaste priesters en het ontstaan van basisgroepen, soms zich afzettend tegen de kerk als in stituut, maar toch in contact met een priester. Een historische gebeurtenis.. Zo typeerde de Poolse mnister van buitenlandse zaken, Stefan Olszowski zijn bezoek bij paus. Paulus. De betekenis van deze audiëntie zo verklaarde hij bij zijn vertrek uit Rome is. niet alleen het feit dat het de eerste ontmoeting was tussen een Poolse minister van bui tenlandse zaken en de paus, de besprekingen op het Vatikaan hebben tevens de basis gelegd, voor betere wederzijdse be trekkingen. Gevraagd naar een mogelijke „modus vivendi" tussen de ka tholieken en de communisten, in Polen, antwoordde de minis ter, dat er zowel bij het Vati kaan als bij zijn regering de bereidheid bestaat om spoe dig een regeling te treffen. Volgens minister Olszowski gaat het daarbij vooral om drie problemen: het kerkelijk bezit, de normalisering van de betrekkingen tussen Polen en het Vatikaan, en het kerkelijke bouwbeleid. De Poolse minis ter deelde mede dat de laatste verleend voor het bouwen van de minister, dat deze afspra- fcieuwe katholieke kerken. ken inderdaad de noodzakelij- De theoloog dr. Y. Congar toonde aan, dat deze nieuwe vormen van kerk-zijn passen in de lijn van het tweede Vati caans concilie en van het Nieuwe Testament. Met opzet heeft de vergadering zich be perkt tot het aanmoedigen van deze experimenten en van on derzoek naar de resultaten er van. Ook bij het onderwerp „terug naar het gebed" ging de ver gadering uit var de praktijk. De bisschoppen constateerden een nieuwe behoefte aan fees ten, vieringen en uitingen van gemeenschapszin, De kerk moet nieuwe gebedsvormen aanvaarden. De vergadering besloot de per manente raad van de bisschop penconferentie terug te bren gen van vijfentwintig tot elf le den. zodat men vaker en ge makkelijker bijeen kan komen. VOOR DE GROOTSTE COLLECTIE ENV. OE BESTE SERVICE NATUURLIJK NAAR EB™ 5 SERVIESCOMB 60 dig. tafel thee tfYarMïJï ÏÏSSH.tiSZ.TS.*"' swa/ffis jskus: Te koop aangeboden ■jgAsasa '47-49.Leider?. Tel. ïiir1 En dan zwijgen we nog over de salades, kazen, patés en broodsoorten. Pragcr ham. Gekookte ham. Normaal 100 gram voor 1,98 Als Prijswinncr 150 gram 2,50. Parmaham. Gedroogde r met milde smaak. Per 100 gram 3,12. Boules de Biarritz. Kleine borrclworstjes met likeur. 100 gram 2,40. Kafcnwurst. Specialiteit uit Wcstfalcn met sterke rooksmaak. Per 100 gram 2,05. Kolbasz. Hongaarse worst mi tien verschillende kruiden. 100 gram 1,95. Schinkcnwurst. Grofkorrcl gerookte worst van rund varkensvlees, naar bocrcnret Per 100 gram 2,05. Collier d'Ardcnnc. Gerookt met ardcnncr-en jeneverhout. Ca. 250 gram 3,50. Chorizo. Spaanse, grof gemalen ccrvelaatworst met veel kruiden, o.a. paprika. Per 100 gram 2,06. Ardcnncr pijpjes. Kleine orstjes van ca. 100 gram. 1,15. Marcassou. Klein hard worstje van 250 gram. Met of zonder knoflook. Normaal 3,25. Als Prijswinncr^ Qtt Bij twee stuks2 75. Salami de Milan. De beste uit Italië, volgens zeer oud recept. 100 gram 1,55. Mortadclla. Uit Italië. Met verse kruiden en chianti. Ca. 450 gram. Normaal 5,10. Als Prijswinner^

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6