Boskoopse kwekers kunnen in buitenland weinig kwijt Kamers van Koophandel moeten adviseren bij de toepassing van het vergu nningenstelsel vogelshow in Bloemencorso Rijnsburg goed reclameobject Middenstanders uiten verlangens aan raadsfracties Start bouw van nieuw woningtype in de Merenwijk OOK Wat u moet weten Leidse agenda PAGINA 5 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN Dit is' een van de I praalwagens, die mee zullen rijden in de stoet, waarmee za den bijgezet. Het is de bedoeling j dat Pipo de Clown deze wagen, j zijn woonwagen voorstellend, zal j bemannen. St. Nikolaas zal zater- dagmiddag, zoals wij al eerder bericht hebben, in Leiden per i boot aan de Haven arriveren. De stoet met zijn gevolg zal dan nu voor de derde maal in han- j vanaf 14.00 van de Haven. De organisatie van de intocht is nu voor de derde maal in han- den van het Leidse City Cen trum. Financieel wordt het voor j de organisatoren echter steeds moeilijker om eruit te springen. Om de festiviteit grootser op te zetten dan vorig jaar heeft zoveel mogelijk sponsors aange trokken. Toch zou meer steun van het bedrijfsleven noodzake lijk zijn. De totale kosten bedra gen zo'n 10.000. Onder de 400 deelnemers aan de stoet zijn ongeveer 35 Zwarte Pieten aanwezig. Politie te paard zal het geheel escorteren. Voorzitter K.v.K. in Leiden: LEIDEN De Kamer van Koop- l handel en Fabrieken voor Rijn land vindt de aanpassingen, die minister Lubbers heeft aange bracht in het wetsontwerp voor de selectieve investeringsheffing van zijn voorganger Langman „niet onwelgevallig". Dit zei voorzitter A. Koningsveld gister middag in de ledenvergadering van de Kamer van Koophandel. De wet op de selectieve investe ringsregeling werd dinsdag jl. aangenomen door de tweede Kamer. „We vinden nl. met name het zwaardere accent, dat Langeraar Ter Aar Vrijdag 16, zaterdag 17 en zondag 18 november a.s. zal een vogeltentoonstelling wor den gehouden in het Parochie huis te Langeraar. De organisa tie van deze tentoonstelling is in handen van de Ter Aarse vogel vereniging. Voorafgaande aan de tentoonstelling zullen drie keurmeesters vrijdag om 9.00 uur beginnen met het beoorde. len van en keuren van de tallo ze vogels, die door de leden van de vereniging worden ingezon den. Vrijdagavond om 20.00 uur zal de tentoonstelling officieel worden geopend, waarna om half negen alle vogelliefhebbers uit de om geving welkom zijn om de prachtige vogels w.o. parkieten, tropische vogels en kleur-kana- ries te bewonderen. De tentoonstelling zal geopend zijn vrijdagavond tot 22.00 uur, zaterdag van 10.30 uur tot 22.00 uur en zondag van 10.30 uur tot 18.00 uur. Aan deze tentoonstel ling is ook een loterij verbonden waarvan de trekking zaterdag avond zal plaatsvinden. Noordwijkse politie won j ubi leu mwedstrijd Noordwijk In het kader van de viering van het 25-jarig bestaan speelde het elftal van de Noord wijkse politiesportvereniging een jubileumwedstrijd tegen een ploeg van de Zwolse politie. Hiermede werd tevens voldaan aan een eerder gedane uitda ging van korpschef J. F. Rasten aan de politiemannen uit zijn vorige standplaats om in Noord- wijk eens „echt" te komen voet ballen. Op het gemeentelijk sportpark za gen de Zwolse en Noordwijkse supporters, onder wie de hoofd inspecteurs C. Oostdijk en J. F. Basten, een aantrekkelijke en sportieve kamp, die tot de laatste minuut spannig bood. In het om-en-om-spel trokken de jubilarissen tenslotte aan het langste eind (3—2). De Bonds spaarbank Noordwijk had een wisselbeker beschikbaar ge steld, waaraan door MPSV de naam van de korpschef was verbonden. RIJNSBURG De Hollandse land- en tuinbouwprodukten hebben deze zomer bijzonder in de belangstelling gestaan mede dankzij het Rijnsburgse bloemencorso, dat zich ook dit jaar weer alsgroots eve nement en prima reclameobject heeft gepresenteerd. Aldus voorzit ter C. Leeuwenburg maandagavond toen hij in de kantine van Flora de deelnemers aan het corso welkom heette. Hoofddoel van dit treffen was de uitreiking van de behaalde prijzen, welke werden uitgereikt door de voorzitter van veiling Flora, de heer P. van Delft. Deze laatste had bijzonder veel waarderende woorden voor de deelnemers en in het bijzonder de prijswinnaars. De aanwezigen konden deze avond het hele corso nog eens bekijken op film. De filmclub Rijnsburg had namelijk zorggedragen voor een fraaie overzichtsfilm. DE ZILK Het Wit-Gele Kruis heet sinds enige tijd „Vereniging Gezondheidszorg De Zilk". Deze naamsverandering was no dig omdat het Wit Gele kruis samenwerkt met alle kruisver enigingen in de bollenstreek. Op de onlangs gehouden jaarver gadering werd dc naamsveran dering zonder stemming aange nomen. Enig protest was er te- gen de contributieverhoging. Deze zal evenals bij de andere kruisverenigingen in de bollen streek verhoogd worden van 20,- naar 25. De voorzitter van de bejaardenbond had wel begrip voor de verhoging, maar hij vroeg toch aandacht voor de financiële positie van veel be jaarde Zilkenaren. Of er voor hen nog een speciale regeling gaat komen, is nog niet zeker. De heer Th. van der Geest nam afscheid als bestuurslid. Elf jaar lang heeft hij een bestuurs functie bekleed. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer L. van der Weijden. Door druk ke werkzaamheden moest me vrouw GeerlingsVan der ploeg bedanken als penningmeester. Haar functie zal worden ingeno men door de heer L. van Schie. Mevrouw Geerlings blijft als ge woon lid wel in het bestuur. ZOETERWOUDE Het bedrijf voor fabricage van bedrijfshallen, metalen dak. en wandconstructies e.d., Prince Cladding b.v., heeft onlangs haar be huizing aan de Energieweg in de Grote Polder te Zoeterwoude in gebruik genomen. Hiermee is een einde gemaakt aan de decentralisatie van het be drijf van de laatste jaren. De nieuwbouw in de Grote Polder omvat een kantoorgebouw, een showroom, binnen- en buitenopslagruimten, maga zijnen en een werkplaats' en heeft een vrije situe ring op een groot, door drie wegen omgeven ter rein. Het complex geeft, zowel aan de achter- als aan de rechterzijde, mogelijkheden tot uitbreiding. Bovendien is er een ruime gelegenheid voor par keren van auto's van medewerkers en van bezoe kers. Bij de bouw is ruimschoots gebruik gemaakt van de door Prince Cladding b.v. in de handel gebrachte metalen bouwconstructies. Op de foto: de kantoorruimte op de hoek Energieweg/Indus trieweg in de Grote Polder. BOSKOOP De toestand op de wereld markt ten aanzien van de verkoop van boomkwekerijprodukten is, in verband met de sterk schommelende valuta en de, door de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten zeer onstabiele geldmarkt. UCVBunlidowdkafamt van dien aard dat de buitenlandse afne mers niet zó vlot meer bestellen in Bos koop. Met name Engeland, Italië en Amerika kopen duidelijk minder vergeleken met vorig jaar. Juist door de recente sterke monetaire veranderingen hebben vele afnemers aanzienlijk meer moeten beta len. dan de prijs waarvoor in eerste in stantie werd'gekocht. Volgens een aantal kwekers-exporteurs is de export van boomkwekerijprodukten een zaak van wikken en wegen gewor den. Enerzijds moeten de richtprijzen vast gesteld door de exporteurs in gezamen lijk overleg gehandhaafd blijven. An derzijds moeten er ook kwaliteitspro- dukten geleverd worden. Een vooruit ziend exporteur-kweker dacht dat in Engeland, Italië en Amerika op een da ling van de omzet gerekend moet wor den voor volgend jaar. Een ander punt is dat de prijzen voor de „kweker aan land" de leverancier voor de export ook moeilijker komen te liggen. Het zal voor deze kwekers een puzzel worden ondanks de jaarlijk se kostenverhogingen, kwaliteitsproduk- ten te leveren voor het buitenland voor konkurrerende prijzen. Dit zal een kwestie worden van mechanisatie en ef ficiënte bedrijfsvoering. Volgens de exporteurs is het nog altijd beter met minder winst genoegen te ne men, dan helemaal niet te verkopen. Het komt er op aan, dat de handelsge bieden voor Boskoop behouden blijven. Ondanks deze wat sombere vooruitzichten kwam Boskoop na een terugval van 70% tot 65% in de periode 1970 via 68% in 1971/72 nu weer tot 70 van de tota le uitvoer van boomkwekerijprodukten. De bollenstreek die tijdens de terugval van Boskoop 4'^% steeg, is nu gedaald tot 16%. Veendam, Limburg en de rest van Nederland hebben resp. 3,4'/2 en Sl/3 van de export in handen. De tota le export van Nederlands „groen" uit gedrukt in cijfers bedraagt 142.691.715. Dit werd gepubliceerd in het jaarver slag van het bedrijfschap voor de Ex port van boomkwekerijprodukten. er gekomen is op het vergunnin genstelsel en het minder zware accent op de heffingen alleen maar in ons Graatje passen", aldus de heer Koningsveld. Hij was het er echter niet mee eens, dat minister Lubbers van plan is alleen de regionale ra den voor de arbeidsmarkt als adviesgevende instantie in te schakelen bij het vaststellen van de maatstaven en de nor men waarlangs het vergunnin genstelsel gehanteerd gaat wor den. De voorzitter van de KvK In Lei den vreesde dat het stelsel daardoor „een wat te eenzijdig en een ietwat gekleurde benade ring zou krijgen, omdat de werkgelegenheid, hoe belangrijk dan ook, toch maar een facet is van het economisch gebeuren". Hij was van mening dat de Ka mers van Koophandel met een vertegenwoordiging van werkgevers, werknemers, indus triëlen en middenstand in dit verband „de meest gekwali ficeerde figuur" zijn om de overheid van advies te dienen: „Laat de overheid maar eens waar maken waarom een ander daartoe beter gekwalificeerd zou zijn dan juist die Kamers met hun schat aan gegevens, met hun inzicht in het gehele economische gebeuren, en m.n. in Zuid-Holland met onze eerste aanzet tot de regionale economi sche planning." De voorzitter van de KvK maakte zich zorgen over de konsekwen- ties van de olieboycot van de Arabische landen. Hoewel alle gevolgen nog niet te overzien zijn meende hij, „dat er geen enkele twijfel over behoeft te bestaan, dat die konsekwenties zonder uitzondering in ongunsti ge richting wijzen. De jongste ontwikkelingen van deze olie boycot hebbenons allemaal dui delijk laten zien hoe pijnlijk af hankelijk we zijn van een onge stoorde gang van onze econo mie. Dat is een doodgriezelige zaak." Als positieve kant zag de heer Ko ningsveld persoonlijk dat men dat laatste gaat inzien en er een mentaliteitsverandering te be speuren is in de richting van meer solidariteit. In dit verband bracht hij zijn waardering naar voren voor het initiatief, dat de Leidse middenstand genomen heeft om wat te doen aan ener giebeperking. Hij verwachtte dat de gemeente niet achter zou blijven. COUTURE EXCLUSIEF MAARSMANSTEEG 2 LEIDEN - TEL. 40800 voor exclusieve kleding Ontvangen Tricots: MAX HEYMANS JUMPERS f 79.75 LEIDEN De Leidse Midden standscentrale heeft in een brief aan alle raadsfracties van de politieke partijen in de Leidse gemeenteraad in het kader van de samenstelling van het ver kiezingsprogramma 19741978 gewezen op de verlangens van de groepering ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. In hun brief wijzen zij op: het tot stand komen van een goed wan delgebied; goed openbaar ver voer naar en van de binnen stad: voldoende parkeerruimte met als maximum loopafstand naar het winkelgebied 200 me ter; voorzichtig zijn met het verlenen van vergunningen aan grote tot zeer grote onderne mers welke veel schade berok kenen aan zelfstandige electrici- teitstarieven aangezien de win keliers zwaar belast worden j indien zij na 18.00 uur de etala- J gelampen laten branden en een betere sociale begeleiding van die ondernemers die door sane ring, concurrentie, leeftijd of welke oorzaak ook genoodzaakt zijn hun bedrijf te beëindigen. De winkeliers geven verder nog enige aanwijzingen ter ver betering van het -woonklimaat in de binnenstad. ijzingen. Ondanks zijn omhooggestoken maak meer gebruik van onze uitgebreide service LEIDEN In het kader van de tweemaandelijkse ledenverga dering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde zal de beeldhouwer en schrijver L.P.J. Braat vrijdag a.s. een lezing houden in de Dousakamer van de R.U.-bibliotheek, Rapenburg 73. LEIDEN Zaterdag houdt de roeivereniging Asopos/De Vliet haar jaarlijkse najaarswedstrij den aan de Dwarsweteringkade LEIDEN De Leidse lector mr. J.A. Nota heeft zijn ambt aan vaard met hei uitspreken van een oratie over „Veranderend gezinsrecht." LEIDEN Met ingang van van daag is ten gemeentehuize de nota „Ontwikkeling Stevenshof- jespolder" voor het publiek te LEIDERDORP De onderwijs- kommissie vergadert op donder dag 15 november a.s. om 20.00 uur in het gemeentehuis. De kommissie zal met de schoolbe sturen en het Bouwteam Midden Holland praten over de scholen bouw in Voorhof. Verder komen aan de orde: Het bouwplan voor de sportzaal Binnenhof en de exploitatiesubsidies voor de Lei- derdorpse sport-, jeugd, en cul turele verenigingen over het jaar 1973. VOORSCHOTEN De burge meester van Voorschoten de heer J.v.d. Haar is verhinderd morgen zijn spreekuur te hou den. OEGSTGEEST De jeugdcom missie van UDO heeft van de supportersvereniging veertig plaa'sen gekregen voor de wed strijd Nederland/België. Aan staande zondag zullen de voet ballertjes om 12.00 uur vanaf café „De Roode Leeuw" naar de hoofdstad vertrekken. Sint komt met de boot aan in O.-Wetering OUDE WETERING - Door de mid- denstendszaken aangesloten bij de MCOW wordt weer de jaar- lijkse St. Nicolaas aktie georga niseerd o.a. op zaterdag 24 nov. intocht van St. Nicolaas. Route start bij de pont om 2 uur. De Sint zal per boot door de Wete ring varen naar de steiger bij de Lisserweg waar hij overstapt in zijn koets en dan via Wete- ringbrug. Bruggestraat. Kerk straat. Veerstraat. Plantage. Voorts worden bij aankopen bon nen verstrekt welke kans geven op een 7 daagse reis voor 2 per sonen naar Mallorca (geheel verzorgd). Voorts waardebonnen van 10.- tot 100,- LEIDEN Met het plaatsen van een element als alternatief voor het min of meer afgezaag de palen slaan heeft de heer A. Stikkelorum voorzitter van woningbouwvereniging „Ons Doel" gisteren een begin ge maakt met de bouw van 104 eengezinswoningen in de Meren wijk. Het complex, het op één na laatste in de Merenwijk, zal gaan bestaan uit een betrekke lijk nieuw type woningen, die ontworpen zijn door het 75 jaar bestaande Nationaal Grondbezit N.V. Elementum N.V., een dochteronderneming van Natio naal Grondbezit, Is met de bouw belast. De N.G.-75 woningen, zoals ze ge doopt zijn, worden gebouwd vol gens het principe „bouwen is fa briceren plus monteren". Een groot bouwpakket dus. In ele menten wordt de toekomstige woning op de bouwplaats aange voerd hetgeen enorm tijdsbespa- rend is. Reeds 17 weken na de aanzet van voorzitter Stikkelo rum zal de eerste elempntenwo- ning kant en klaar opgeleverd worden. Met de voltooiing van de overige 103 woningen zijn daarna nog maar 16 weken ge moeid. dat wil zeggen dat het hele complex eind mei 1974 klaar is. Door deze korte bouw tijd wordt een belangrijke be sparing op de rentekosten ver kregen hetgeen de- koopsom (66.500 gulden) en de maand huur van ongeveer 275 gulden bijzonder aantrekkelijk maakt. Natuurlijk wordt de lage koop som ook veroorzaakt door de geïndustrialiseerde bouwwijze. Alle woningen hebben een stan daardbreedte van 4.30 meter en een begane grondlengte van. 11.40 meter. Op de begane grond bevinden zich een woon kamer (6.70x4.12) een keuken (4.43 x 2.20) een entree, een hal, een toilet en en trap naar de eerste verdieping. Op deze 1ste verdieping bevinden zich twee slaapkamers van resp. 15.5 m2 en 13.5 m2, waarvan de laatste grootte. Hier bevindt zich ook de hier een badkamer, een 2e toilet en een douche. Over de volle breedte van de woning loopt een 1.75 meter breed balkon. Op de 2e verdieping van dit vrij hoge huis zijn nog eens twee slaapka mers van ongeveer dezelfde grote. Hier bevindt zich ook de ruimte voor de centrale verwar mingsketel. Boven een der slaapkamers is een ruime vlie ring. Ondanks de geavanceerde produktie-techniek geschiedt de afwerking op de conventionele wijze. De directe woonomgeving (huiskamer) blijft hierdoor zijn aantrekkelijkheid behouden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vanavond geeft Daniël Wayenberg in de Oudhoornse kerk te Alphen een pianore cital. Aanvang 20.15. Op het programma staan werken van Haydn, Debussy en Liszt. LEIDSCHENDAM In Leid- schendani is vanaf vorige week een proef genomen met de beperking van de straat verlichting B en w hebben naar aanleiding hiervan be sloten vanaf a.s. maandag de beperking definitief te maken. Dit Jaar zal voorts geen kerstboom bij het raad huis worden geplaatst. LISSE De openbare Biblio theek aan de Grachtweg zal wegens tijdelijke verhuizing naar het noodgebouw van de Alg. Bank Ned. (eveneens aan de Grachtweg tegenover huidige gebouw) gesloten zijn in de week van 16 t.m. 23 november a.s. en houde daarmede wel rekening bij het betrekken van boeken' LISSE Ter vervulling van de 4 vacatures wegen het aftreden van voorzitter, se cretaris en twee bestuursle den op de laatstgehouden vergadering, op welke verga dering de fusie afgestemd werd, zijn candidnat gesteld: arts G. C. B. v. Dijk, C. A. J. Strikkers, mej. M. Woag- meester en W. A. van Zijp. Op 26 nov. a.s. komt de ver kiezing aan de orde. SASSENHEIM Van de zijde der politie wordt het publiek erop gewezen geen repara ties te loten verrichten door onbekenden aan daken, schoorstenen e.d. dnnr vol gens klachten gebleken is dat hiervoor exorbitante be dragen worden berekend! STREEK Voor alle geïnte resseerden is er aanstaando vrijdag een forumavond over vliegtuiggeluidshinder in de aula van de scholengemeen schap aan de Hoofdweg 709 in Hoofddorp. Aanvang 20.00 uur. WARMOND In de week van 19 tot 25 november zal In Warmond huis aan huls ge- kollekteerd worden door jeugdnatuurwachters ten bate van de dierenbescher ming in Nederland. Wilt u deze jonge en enthousiaste collectanten niet teleurstellen? WOUBRUGGE - Zaterdag komt St. Nicolaas aan in Woubrugge. Aankomst om 15 uur per boot aan de Comrlc- kade. Na toespraak door burgemeester aan kade, rondgang door dorp met me dewerking van de harmonie. WOUBRUGGE Vanavond vertoont mevrouw De Wilde voor de Plattelandsvrouwen van Woubrugge en omatre* ken dia's over Ethiopië en Kameroen. Aanvang 19.45 uur in het Oude Raedthuys. DONDERDAG 16 NOVEMBER ISTAfDHUIS - Kamer B en W com missie Politionele aangelegenheden; aanvang IC 00 uur HOLIDAY INN algemene leden vergadering prov. raad R.O. (Leidse Industriëlen)iinnvnng 20 00 uur STADHUIS - kamer 304, commissie economische zaken; aunvnng 20,00 STADSGEHOORZAAL —concert re»l- dentle-orkest en concert gebouwor kest; aanvang 20.15 uur LAK-THEATER - „Diepen" een pro ject van Justn Mnaberk en Wouter Klomp; aanvang 20.16 uur IMPERIUM „Stofneaton"aanvang SCH EPPINGSK ERK Leiderdorp, optreden popgroep „Kajak" ann- vang 20.15 uur. ZATERDAG 17 NOVEMBER GROKNOOKDHAL - achoolhandbal- ..Young'73" GROENOORDHAL schoolhandbla- loernoolaanvang 12 00 uur „DE DOES" - Leiderdorp, ultre'klng „Spa ai ivond; aanvang 2 ille delen van hei land van 12 00-22 30 uur RIJNLANDS LYCEUM Toneelgroep „Podium" speelt „De Clrcel" van W Somerset Maugham: aanvang IMPERIUM „Stolneeten"aanvang 20.31' uur DE BURCHT antiekmarkt van

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5