RESULTAAT REGIONAAL DENKEN GEWESTVORMING LEIDEN OP LOSSE SCHROEVEN St. Elisabeth-ziekenhuis: BS Leiden in laatste seconden op winst streeknieuws „HET GAAT ZEER GOED MET ONS" Kweker in beroep tegen uitstel bouwvergunning mm PAGINA 3 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LE1DSE COURANT LEIDERDORP Bijna een jaar nadat de eerste patiënt het eerste bed „belag" (begin januari van dit jaar) is het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leider dorp helemaal officieel in het volle daglicht getreden. Een .aangeklede" opening was na al die tijd niet meer zinvol, daarom besloot het ziekenhuis bestuur tot een soort herden kingsbijeenkomst, waarvoor gistermiddag enkele honder den genodigden in de toneel zaal van de woonflat van het ziekenhuis waren uitgenodigd. Waarom juist die 14e novem ber. Burgemeester M. A. van der Have deed een gooi naar de juiste motivering: „Er zijn heel wat St. Elisabethen, die allemaal hun feest op een an dere datum vieren", zei hij als feestredenaar van refor matorische huize, „maar geen enkele Elisabeth „valt" op de 14e november. Toevallig was er de t.v.-uitzending over het huwelijk van prinses Anne van Engeland, dochter van konin gin Elizabeth van Engeland. Dat zal de aanleiding zijn ge weest, denk ik". Overigens was de burgemeester van Leiderdorp best te spre ken over „het huwelijk" van het ziekenhuis met zijn ge meente. „Elisabeth Leider dorp, klinkt als een harmoni sche melodie van twee zaken die een eenheid zijn gewor den". De burgemeester herin nerde in dit verband nog even aan het geschenk van Leider dorp aan het nieuwe zieken huis; het bruine wandkleed in de hal, dat een herinnering op roept aan een donkerbruin sta- mineeke, vertrouwd en gast vrij. De voorzitter van het zieken huisbestuur, mr. J. M. Bonni- ke, burgemeester van Noord- wijk, noemde deze dag als een markering van een heuglijk Voorzitter mr. J. M. Bonnike: feit, samen met de „beste re laties en vrienden die wij in een selectie hier bijeen hebben geroepen". Het was, volgens de heer Bonnike, geen opening van het ziekenhuis, dat al 80 jaar bestaat. Het ging alleen om een samen even stilstaan bij een gebeuren. Het zieken huis was aan de Hooigracht begonnen als een soort concur rent van het katholieke zieken huis te Delft: „de eerste ope ratie betrof zuster Agnes. Maar die was van een andere congregatie dan die (van Til burg) dit werk in Leiden be gon". De heer Bonnike ging de geschiedenis na van ver bouwingen, aanbouw en ver nieuwingen. De eerste opzet aan de Hooigracht kostte een half miljoen gulden. Later ging men regionaal denken. Toen kwam Leiderdorp (in juli 69 werd hier de grond ver kocht aan het ziekenhuis) waar op 20 december 1972 de verhuizing begon. Het nieuwe ziekenhuis, dat nu alweer bijna een jaar draait, heeft 83 miljoen gulden gekost. „Een enorme besteding van gemeenschapsgelden, daarom mag men vragen hoe het thans met ons ziekenhuis gaat", aldus de heer Bonnike; „wel, het gaat goed, het gaat zeer goed met ons. Leiderdorp is uitstekend gekozen. Er zijn meer patiënten dan er in Lei den waren en de verpleegduur is met gemiddeld één dag te ruggelopen". De grootste zorg van het bestuur betreft de pa tiënten, niet alleen de finan ciën. De heer Bonnike prees de volledige inzet en de be kwaamheid van iedere mede werker in deze toch moeilijke tijd. Er was sprake van een uitstekende samenwerking tus sen directie, het bouwteam, specialisten enz. „We zijn daar dankbaar voor", zei de voorzitter Bonnike. Architect ir. Knibbeler sprak als een exponent van het team dat dit ziekenhuis heeft ge bouwd. Hij bood het bestuur symbolisch een kunstwerk aan voor de achterwand van het restaurant. Het ontwerp (van een Griekse kunstenaar) ver toont „een patiënt, die als een schaduw in het ziekenhuis komt en er weeT vertrekt als een compleet mens". Voorts werd nog het woord ge voerd door de heer M. Baer- veldt namens de directie van de bouwmaatschappij, dokter C. H. Otto, voorzitter van de medische staf, en zuster Theo- dosia, als vertegenwoordigster van alle medewerkenden van het ziekenhuis. Een en ander ging gepaard met het aanbie den van geschenken. Na het officiële bijeenzijn maakten tal rijke gasten gebruik van de gelegenheid om de bouw- en verhuisfilm te gaan zien. Ook werd veel aandacht besteed aan een ingerichte tentoonstel ling van tekeningen van jonge patiëntjes, die in het St. Elisa- bethziekenhuis hebben gele gen. Vanmiddag wordt in specialisti sche kring, ter gelegenheid van de officiële ingebruikstel ling van het ziekenhuis, een symposium gehouden, dat door de medische staf van het zie kenhuis is georganiseerd. Het thema van dit symposium is; „Het functioneren van het St Elisabeth Ziekenhuis in de re gio". Enkele specifieke inlei dingen worden daarbij o.a. ga- houden door de hulsarts G. A de Bruyne te Leiderdorp en vrouwenarts dr. H. A. L. M Mudde over „Huisarts en vrouwenarts", en door de chi rurg E. M. Vroom over het onderwerp „Polikliniek Trau matologie: eerste-lijns-gezond- heidszorg?" Als afsluiting zal, met als gespreksleider prof. dr. H. J. P. M Dijkhuis, een forumdiscussie worden gehou den. Een aantal medische staf leden van het ziekenhuis heeft laten weten, dat zij niet tegen woordig zullen zijn bij dit symposium, in verband met. de positieve stellingname t.o.v. de abortuspraktijk die o.m. door dokter De Bruyne wordt voorgestaan. RIJNSBURG Na ruim tien uur vergaderen, verdeeld over twee avonden, heeft de Gewestraad Leiden de honderd artikelen van de ontwerpregeling besproken. Vele amendementen werden in gediend, zij behaalden met uit zondering van twee, geen van alle de meerderheid en tenslot te kwam de stemming over de nieuwe ontwerpregeling. Tot verbazing van vriend en vijand stemde een lid van het Dage lijks Bestuur tegen de nieuwe ontwerpregeling, welke door het Dagelijks Bestuur ingediend Burgemeester Vermeulen deed de mededeling dat Katwijk zich niet zou kunnen uitspreken voor de nieuwe regeling. Onder de tegenstemmers bevond zich ook Mr. Driessen (kvp), Toelen (Leiderdorp), terwijl de Leidse p.a.k.-afgevaardigdeh zich van stemming onthielden. In totaal stemden 17 gewestraadleden vóór de nieuwe ontwerpregeling, voldoende om deze regeling te zenden naar de gemeenteraden van de elf deelnemende gemeen ten. De tegenstemmers stonden echter lijnrecht tegenover elkaar. Kat wijk stemde tegen de nieuwe ontwerpregeling, omdat zij de oude lichte regeling wilde ver lengen tot het tijdstip waarop de gemeenteraad zou vinden dat de nieuwe ontwerpregeling in zou moeten gaan. Leiderdorp en een deel van de Leidse afvaar diging vonden de nieuwe ont werpregeling te veel afgezwakt, waardoor ook bij de handhaving van die regeling nog niet tot praktische samenwerking te ko men zou zijn, omdat het geheel te vrijblijvend is. Van Aken (Leiden) verklaarde namens de PvdA dat zijn frac tiegenoten niet op een hoop ge gooid willen worden met de mensen, die tegen gewestvor ming zijn. De thans aan te ne men ontwerpregeling kan nau welijks de naam gewestvorming dragen. Er is ruim vijf jaar ge praat, er is niets tot stand geko men. Dat is een grote teleurstel ling. r is tijdens de gehele voorberei ding om te komen tot een bete re samenwerking tussen de ge meenten een spelletje gespeeld, heel bewust o.a. door Katwijk. Het spelletje van „vertraging". Gewestvorming wil zeggen sa menwerken daar waar samen gewerkt moet worden, gemeen schappelijk doen wat ons ge meenschappelijk raakt. We ma ken er geen breekpunt van en geven ieder nog de kans om te beseffen dat gewestvorming ge woon noodzakelijk is en daarom onthouden we ons van stem ming. Mevrouw Geelkerken (Leiden) wilde namens de prot. christ. groep in de Leidse raad mede delen vóór de ontwerpregeling te stemmen, maar de kans is er dat tijdens de behandeling in de Leidse gemeenteraad er fakto- ren en overwegingen zijn, die ons noodzaken tegen deze vorm van een Gewest te stemmen. Ir. Driessen (Leiden) zag totaal geen heil in een gewest, dat zo zwak geregeld werd waardoor goed functioneren onmogelijk zou worden. Omdat er nog en kele leden waren, die een „dub bele pet" wilden opzetten, in de Gewestraad gewestelijke en in de toekomst in de gemeente een raadspet, kwam de ontwerpre geling met de hakken over de „diepe sloot", die er ligt tussen de elf gemeenten onderling, die het gewest moeten gaan vor men. Voorzitter Vis (Leiden) stelde na drukkelijk dat na vijf jaar pra ten gebleken is dat een Gewest nimmer kan functioneren indien er geen drang en dwang in de regeling zit. Knelpunt was ook de benoeming van de voorzitter. Het voorstel van Leiden en Leiderdorp om zelf de voorzitter te kiezen werd afgestemd. De aanwezige burge meesters gaven de doorslag door te kiezen voor benoeming van de voorzitter door de Kroon. De ontwerpregeling gaat nu naar de deelnemende ge meenteraden, die zullen, ieder afzonderlijk beslissen over deel name aan het Gewest. Vast staat inmiddels dat het huidige ontwerp onaanvaardbaar is voor Katwijk en voor Wassenaar, omdat deze niet wil binden voor een lange termijn. O C DIEMEN „Dit was het absolute dieptepunt. Het was afgrijselijk". De woorden van BS Leiden - coach Rob de Wit na afloop van de „narow-es- cape" tegen Gerard de Lange BC spraken boek delen. Door een treffer van Wim Petrici won BS Leiden 4 seconden voor het einde toch nog met 1 punt verschil: 77—78. BS Leiden speelde waar schijnlijk de slechtste wedstrijd, die het tot nu toe in deze kompetitie speelde. „Toch", stelde Rob de Wit na afloop, „heb ik bewondering voor deze ploeg. Als alles fout gaat. dan gaat het karakter de doorslag geven. Voor hetzelfde geld kun je ook de pijp aan Maarten geven". BS Leiden, gestart in de basisopstelling met Web ster, Royals, Heuts, Stol en Kop, begon sterk. Toch slaagde de Leidse equipe er niet in om van de Amsterdamse gastheren weg te lopen. Het verschil bleef miniem en bedroeg zelden meer dan een punt of vier. Het schieten van BS LeideD bleef ver onder de maat. Het uiteindelijke per centage was beschamend laag: nog geen 30%. Gerard de Lange kwam in de 6e minuut langszij (2020) en rram daarna zelfs een voorsprong van een paar punten. Niemand maakte zich daarom eigenlijk zorgen. Ook niet de vele Leidse suppor ters. aie met de speciale bus waren meegeko men. Tenslotte stond Star-Tapijt afgelopen zater dag ook een hele tijd vcor, maar kon de race uit eindelijk niet volhouden. Ook in de eerste wed strijd tegen Gerard de Lange in Leiden kon de Amsterdamse ploeg lang stand houden, maar werd in de tweede helft weggespeeld. Ditmaal was het toch anders. Gerard de Lange handhaaf de zijn voorsprong, die op een gegeven moment zelfs 9 punten bedroeg: 32—2 3. Rob de Wit nam toen zijn tweede time-out en gaf opdracht tot eer full-press-verdediging. Dat hielp aanvankelijk niet maar na een paar minuten ging het iets beter Iedereen verwachtte eigenlijk, dat BS Leiden na de hervatting zou doorstomen en Gerard de Lange zijn hielen zou laten zien. Maar niets was minder waar. Ondans het voortreffelijke spel van Reggie Royals draaide BS Leiden maar zeer moeizaam. In de 7e minuut werd eindelijk weer een Leidse voorsprong genoteerd: 5354. Daarna ging het gelijk op met nu weer Gerard de Lange dan weer BS Leiden aan de winnende hand. Het werd een zenuwslopende aangelegenheid, die een spporter later zou doen opmerken, dat het hem 10 jaar van zijn leven had gekost. In de 15e minuut gaf Rob de Wit opnieuw opdracht voor een press. Op dat moment had Gerard de Lange een kleine voorsprong. Die werd 4 minu ten voor het einde pas teniet gedaan (7373). Ie dereen trilde van de zenuwen. Tussenstanden in de allerlaatste fase van de strijd geven de enorme spanning duidelijk weer: 7575, 7576 en 7776 met nog 30 seconden te spelen. Gerard de Lange had de bal en een treffer zou absoluut een neder laag voor de Leidse ploeg hebben betekend. De Amsterdamse ploeg kwam echter in moeilijkhe den met de 30 seconden-regeling en móést schie ten. Tot opluchting van alles wat BS Leiden lief was. schoot Rowland mis. Leiden had met nog luttele seconden te spelen weer een kans. Tenslot te zou Wim Petrici de beslissende punten sco ren. De seconden erna kwa.n BS Leiden zonder kleerscheuren door. Dolgelukkig vielen de spelers elkaar om de hals. De zege was binnen, al' was het op het nippertje. Scores: Butch Webster 27, Reggie Royals 26, Wim Petrici 11, Bob Heuts 7, Har Stol 4, Peter Kop 2, Rob Wallaart 1. NOORDWIJK De heer A. J. van der Zalm uit Den Haag heeft een beroepschrift ingediend tegen het besluit van B. en W. om de beslis sing aan te houden op een verzoek van Van der Zalm om vergun ning voor de bouw van een woning met schuur op een perceel grond aan de Zwarteweg, Het bouwperceel ligt binnen 't bestemmingsplan Buitengebied en is be stemd voor agrarische doeleinden. Tegen het bestemmingsplan is beroep ingesteld bij de Kroon, zodat het nog geen formele rechts kracht heeft. B. en W. hebben Ged. Staten verzocht om de afgifte van de wettelijk voorgeschreven verklaring van geen bezwaar. Ged. Staten hebben de afgifte echter geweigerd. Gezien de zeer geringe oppervlakte van de beteelde grond, zijn Ged. Staten van oordeel, dat het hier dn feite gaat om de bouw van een burgerwoning in het agrarische gebied en dit ncht men uit planologisch oogpunt onge wenst. Ook zou de schuu. niet voldoen aan de eisen, welke aan een moderne bollenschuur ges.eld moeten worden. Men sluit zich wat dat betreft aan bij het advies dat de consulent voor de tuinbouw t» Lisse heeft uitgebracht. Bij gebreke van de verklaring van geen be zwaar blijft er niets anders over dan de beslissing op de bouwver gunning aan te houden, delen B. en W. aan de gemeenteraad mede. De agrarische commissie en de commissie van openbare werken zijn over deze zaak gehoord, doch hebben blijkbaar geen advies uitge bracht. In de raadsvergadering van dinsdag a.s. zal men er dus wel op terugkomen.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3