„IK HAD DIE WEDSTRIJD TEGEN BELGIË NOOIT MOETEN SPELEN" Neder land wint omdat het wereld voetballers heeft en België niet" Donderdag 15 november 1973 Wim Tap over laatste interland: Voor Koos van Gelder is uitslag geen punt: leidse courant PAGINA 19 W'im Tap (70) is na de reeds overleden Harrie Denis Haags record-international. Hij verzamelde 33 caps in de periode van 1925 tot 1931. Wim Tap speelde in totaal zestien keer tegen België en trok voor het laatst het Oranjeshirt aan tijdens een duel met onze Zuiderburen. In onderstaand verhaal vertelt Wim Tap over zijn carrière en wat hij verwacht van de belangrijkste Derby der Lage Landen aanstaande zondag in Amsterdam. „Ik heb slechte herinneringen aan een interland tegen België. Op 3 mei 1931 moesten we in Antwerpen spelen. In de week daarvoor had ik in een spijker getrapt, waardoor ik moeilijk liep. Ik had het '.Nederlands elftal al afgeschreven, maar Karei Lotsy haalde me over om toch te spelen. Dat heb ik toen gedaan, hoewel dk er wei nig vertrouwen in had. In het begin ging het nog wel, maar later Lkreeg ik pijn in m'n voet. Ik kon nauwelijks meer lopen en het is dus niet zo vreemd dat ik een slechte wedstrijd speelde. Daarna ben ik nooit meer in het Nederlands elftal gekomen. Er kwamen anderen en dan ben je niet meer nodig. I ■%Maar dat afscheid was toen niet I nodig. Ik was pas 28 en ik had l een conditie als geen ander. Ik trainde drie keer in de week en dat was voor die tijd een uitzon dering. Maar ondanks die goede j conditie kwam ik niet meer te rug. Achteraf zeg ik: ik had die wedstrijd nooit moeten spelen. Dan had ik misschien nog een paar jaar in het Nederlands elf tal gespeeld, ik Den nu blijven staan op 33 interlands. Dat is het officiële aantal. Ik heb r.og drie andere wedstrijden in het l Nederlands elftal gespeeld, maar die zijn nooit officieel er bij geteld. Ach, het maakt niet zoveel uit. Of je er nou 33 of 36 achter je naam hebt staan." Vaste keus ,jlk ben in de periode van oktober 1925 tot mei 1931 vaste keus voor de middenvoorplaats ge weest. Behalve in 1928. Toen de Olympische Spelen. Door de pers zijn Smeets van HBS en ik toen afgevallen, want ze wilden een elftal hebben dat uit elke provincie een speler had. Daardoor wiel ik er buiten miste ik de wedstrijd Neder land—Uruguay." Tegen België heb ik verscheide ne keren gespeeld. Het was in die tijd zo dat je elke andere 'wedstrijd zou willen laten lopen voor een wedstrijd tegen de Bel gen. Het waren altijd harde, maar wel eerlijke ontmoetingen. Natuurlijk liep je toen ook wel eens een blessure op als je hard door iemand was gera,akt, maar torpederen en dat soort din gen was toen geen sprake. Dan is het nu wel wat anders. Ik heb tegen de Belgen ook een paar belangrijke doelpunten ge maakt. In '26 maakte ik het eni ge doelpunt in Antwerpen, waardoor we met 1—0 wonnen; de return in '26 wonnen we ook met 1—0 en ook in die wedstrijd maakte ik het enige doelpunt; een jaar later versloegen we de Belgen in Amsterdam met 3—2 na twee doelpunten van mij; in Deze pagina is de eerste van een serie van drie die betrekking heeft op de Inter land Nederland—België, ko mend weekeinde in het Olympisch Stadion in Am sterdam, die beslissend ls over deelname aan het we- reldtoernooi in West-Duits, land. De volgende twee pa gina's hopen wij morgen en zaterdag mee te nemen. '28 wonnen we ook met t—0 door een doelpunt van mij. Maar in m'n laatste wedstrijd verloren we met 3—2." Tonnen verdienen „Ik droom er wel eens van dat ik in deze tijd zou spelen. Dan zou ik ook tonnen hebben kunnen verdienen. Ik wil niet onbeschei den zijn, maar Ik durf te zeggen dat ik over een begenadigde techniek beschikte. Ik kon het zelfde met de bal doen als Cruyff nu. Je kunt het natuurlijk niet verge lijken, maar in mijn tijd was ik een middenvoor met goede tech niek. Ik had in die tijd en daarmee was ik ook een uitzon dering speciaal gemaakte schoenen. Niet die dingen met die staalharde neuzen, maar zachte soepele schoentjes die aan je voeten zitten als pantof fels. Ik speelde nogal individua listisch, ze noemden mij de pin gelaar. Maar daardoor neb ik wel veel oplazers gekregen." ,Ik heb altijd bij ADO gespeeld. Na mijn juniorentijd bij VIOS ben ik op mijn achttiende bij ADO gekomen. Daar ben ik al tijd gebleven. In die tijd be stond er nog clubtrouw. Ik heb wel veel aanbiedingen gehad. Onder meer van Philips uit Eindhoven, maar lk ben geble ven. Ik heb ook ooit nog de mo gelijkheid gehad om naar Enge land te gaan. Ik maakte eens in een wedstrijd tegen Newcastle twee geweldige doelpunten, zo van meteen op je slof in het doel. Een paar Engelsen hebben toen geprobeerd me naar Enge land te halen maar op aandrang van mensen hier heb ik dat toen niet gedaan. Na mijn afscheid In het eerste van ADO ben lk trainer gewor den. Ik was toen 34 en ik heb geen moment geaarzeld toen ADO me aanbood trainer te worden. Het was toen in de cri sistijd en als stukadoor was je meer werkloos dan aan de slag. Die keus was niet zo moeilijk. Ik heb ADO getraind vair 1937 tot 1946 en in die tijd werd ADO drie keer kampioen, twee keer kampioen van Nederland en be reikte tweemaal de tweede plaats. Dat was met spelers als Choufoer, De Jong en Loof uit stekende prestaties. Daarna heb lk twee jaar HBS getraind, twee jaar ZFC en in '49 ben ik een café begonnen. Daar ben ik in '55 mee gestopt. Ik ben nu 70 en na een jaar niets doen na mijn pensionering werk ik nu als por tier bij Rijkswaterstaat. Daar door blijf ik in beweging en het houd je gezond." Nederland wint „Zondag dus Nederland—België. Ik geloof dat Nederland wel gaat winnen. Maar ze moeten oppassen voor een snelle achter stand. Want dan gooien die Bel gen alles dicht en komt er nie mand meer door. Het zal toch een erg harde strijd worden. En dat terwijl het hele maal niet nodig was geweest. In Antwerpen heeft Nederland het vergokt. Fadrhonc zei later dat er resultaatvoetbal was ge speeld. Maar het was dan wel een negatief resultaat. Waarom moest daar nou gelijk worden gespeeld. Nederland was zo veel beter dat de zaak daar al be slist hd kunnen worden. Nou slist had kunnen worden. Nou krijg je hier nog een zenuwen toestand en die was niet nodig geweest." „Ze hebben overigens wel allebei een koude oorlog gevoerd met al die lijsten van blessures. Er is geprobeerd elkaar In de ma ling te nemen, maar let maar op zowel Nederland als België verschijnt in de sterkste opstel ling. Daarom moet Nederland oppassen. De achterhoede is niet meer zo sterk. De angst die de spelers van Ajax hebben daar zijn ze nog niet overheen. En die Belgen gaan natuurlijk loeren op een foutje. Dat is hun enige kans. Maar ik heb toch vertrouwen in het Nederlands elftal. Ze zullen wel winnen". FRANK WERKMAN DEN HAAG In 1935 hield geld de voetballers ook al bezig, al was de beweegreden anders dan nu. Na de wedstrijd Nederland-België die met 4-2 door Neder land werd gewonnen schreven de kranten daags na de wedstrijd: „Een tegenvaller in de voorhoede was Smit, de anders zoo pit tige Haarlemmer, van wien thans bijna niets is uitgegaan. Kan het volgende merkwaardige geval er eenigermate debet aan zijn? Smit is melkboer in Haarlem en doet erg zijn best in dat beroep een behoorlijk bestaan te vinden. De spelers van de na tionale ploeg komen 's-Zaterdags-avonds bijeen om te „concen- treeren". Smit wil er ook graag bij zijn, maar zit met zijn melkhandel, want 's-zondagsmorgena moet er nog gewerkt wor den. Er is natuurlijk hulp te krijgen, doch deze kost den Haar lemmer twee gulden, welke hij best zelf kan gebruiken. Het is logisch, dat hij zich tot den schatrijke KNVB wendt en vraagt deze hulp voor hem te betalen opdat hij kan zorgen, /it and well aan den start te verschijnen. De bond acht dit in strijd met de amateursbepalingen met het gevolg, dat Smit rus tig thuis blijft en eerst zijn eigen werkzaamheden in de vroegte verricht". Smit was ook een international, en een goede. Tegen woordig springt de KNVB heel wat anders met zijn ..porceleinachtige" internationals om. DEN HAAG - Op een manier die geen enkele tegenspraak duldt profeteert Koos van Gelder in een van de „zweetka- mers" van de health-spa („Zet alsjeblieft geen sauna") aan het Haagse De Savornin Lohmanplein: „Over het re sultaat van zondag hoef je niet in te zitten- Nederland wint van België met een nulletje of drie." De eens flitsen de buitenspeler (links of rechts maakte voor hem geen verschil) van VUC die voor de oorlog vijf maal het oran jeshirt droeg waaronder tweemaal tegen België vindt zijn bewering helemaal niet boud. „Want," argumenteert hij „Nederland heeft in Neeskens, Van Hanegem, Krol en Cruyff wereldvoetballers, en België heeft er geen een." hij driemaal in de De vitale, vorige week 65 jaar ge worden, Koos van Gelder vindt bijval van de andere „zweters" en gaat even op de rustbank verzitten om te genieten van het effect dat hij teweeg heeft ge bracht. Bovendien vind ik dat er in Nederland helemaal beter wordt gevoetbald dan in België dus reden om ons ongerust te maken hebben we niet." Zondag zal Koos van Gelder zelf met eigen ogen kunnen consta teren of hij gelijk heeft gehad of niet, dan is hij één van de bijna 65.000 voetbalfanaten die in het Olympisch Stadion aan wezig zullen zijn. Uitgenodigd wel te verstaan want Koos van Gelder heeft voor het leven een vrijkaart voor alle in Nederland te spelen interlandwedstrijden verdiend, ondanks het feit dat hij maar vijf maal in het Ne derlandse elftal speelde. ,,Ik viel nog net ln die periode dat je al na vijf wedstrijden een vrijkaartje verdiende," zegt hij opgewekt. Eigenwijs „De interland carrière van Koos van Gelder zou ongetwijfeld veel langer hebben geduurd, maar door jeugdig overmoed en Inherente eigenwijsheid bleef het maar tot vijf wedstrijden beperkt. „In oktober 1926 maakte ik mijn debuut, ik was toen pas 17 jaar. Een week voordat ik voor de eerste maal in het Nederlands elftal zou komen, we moesten in Amsterdam tegen Duitsland spelen, speelde ik met VUC te gen Ajax. Ik had een enkelbles sure en dat was duidelijk te merken, maar ik wilde toch meedoen. Dolf van Kol van Ajax die me zag stumperen zei me: „Koos je moet je terug trekken voor volgende week je bent nog zo jong, je krijgt nog kansen zat." Ik heb mijn kapot te enkel in de zwachtels gezet want ik dacht, nu is het oktober en de volgende interland is pas ln maart van het volgende jaar. Dat geduld om zolang te wachten kon ik niet opbrengen. Dus ik met die kapotte poot toch spelen in het Nederlands elftal. Waan zin natuurlijk. Die hele linker kant was die middag waarde loos er kwam niets uit. En na tuurlijk zag iedereen dat 'en praatte men er later over. Mij kostte dat ln elk geval mijn plaats." Rentree Pas acht jaar later maakte Koos van Gelder zijn renfrée in een ander elftal het „We gaan naar Rome"-elftal dat in de achtste ronde van het wereldkampioen schap verrassend In Milaan door Zwitserland werd uitge schakeld. In het najaar was Bern de eer gegund een op wraak belust Nederlands elftal te mogen herbergen. Koos van Gelder maakte daar zijn rentrée en hielp met zijn rushes en lan ge voorzetten Nederland aan een overwinning van 42 door twee doelpunten van Bakhuys Kick Smit en Van Gelder zelf. „Ze hadden toen beter in Milaan van die Zwitsers kunnen win nen,' verzucht de pas benoemde AOW'er. In die tijd werd Koos van Gelder een bekende in Nederland, een begrip vanwege zijn voorzetten en draaiende hoekschoppen. Wijlen Han Hollander die toch al weinig nodig had om in op perste extase te raken werd voor de radio helemaal lyrisch als Koos van Gelder een hoek schop voor Nederland mocht ne men. „Daar teer ik nog steeds op, maar dat is niet terecht. We moesten eens met VUC in ,IJ- muiden tegen Stormvogels spe len. Bij de rust stonden we met 30 achter. Een wind niet nor maal meer, zeker storm wind kracht 8 en in IJmuiden kon het toch zo spoken. Ik heb er inder daad toen drie uit hoekschoppen gemaakt, maar dat kwam door die wind, die zorgde er wel voor dat ze erin draaiden. Een'kwes tie van veel geluk. Ik heb heus nog wel eens wat anders ge daan dan hoekschoppen ne men." De tweede wedstrijd van Koos van Gelder was wederom tegen Duitsland, maar er zat voor hem geen revanche in. Neder land verloor met 3—2, maar de volgende interlands In dat zelfde jaar, allebei tegen België, brachten de oranjehemden winst. „In Amsterdam werd het 4—2 Zelf heb ik niet gescoord. Ja, er was wel een kans, maar die liet ik maar aan Lagendaal over, die was tenslotte voor de doel punten, ik voor de voorzetten." In die wedstrijd maakte Bep Bak huys een hattrick en dat ft enorme indruk op Koos an Gelder gemaakt. „Dat was een voetballer. Neen, geweldig. Toen dacht je dat er maar een in de honderd jaar geboren zou worden. Nu heb je Cruyff. dus het is maar eens in de 50 jaar." Niet zo idioot Daarom vindt Koos van Gelder het bedrag dat CF Barcelona voor „Croeff" neertelde niet zo idioot. „Het is een kwestie van vraag en aanbod. Wat ls Ie mand waard? Dat kan Je toch nooit zeggen, maar als Barcelo na door een verdubbelde recctt» zijn geld al bijna terug hoeft, ls Cruvff dat hedrai/ voor Barcelo na kennelljK wel waard ge weest. In onze tijd was dat wel anders. Als je een jongen als Kick Smit zag lopen voetballen, liep Jc te watertanden. Ik verzeker je dat het toen een nuttiger voetballer was dan nu Van Hanegem. En Smit mocht niet eens twee gul den van de KNVB vangen om dat hij een hulp voor zijn zaak moest huren, daar blijf Je nu toch om lachen. Maar goed we voetballen nu anno 1973 cn dat is beter dan vroe ger. Duidelijke zaak, er wordt meer getraind, maar vroeger was het zo dat er meer kijkge not in zat. Mandékking kende men toen niet, alhoewel ze na tuurlijk probeerden om Je dwars te zitten. En omdat Nederland In die nieu we tactiek beter voor de dag kan komen, omdat het nu een maal voetballers van wereld klasse heeft, ben ik cr van overtuigd dat we zondag win nen." BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19