UEFA-jeugd 'in Oranje nauwelijks gevaarlijk Bulgarije plaatste zich ook voor West-Duitsland SPARTA NA STRAFSCHOP PAS GELIJK MET AZ: 1-1 Chili eist schadevergoeding LOUK SANDERS BOOS OVER KEUZE FLEURY DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ROTTERDAM AZ'67 is ook na de zevende competitie wedstrijd nog ongeslagen. Gisteravond op het zeer schaars bezette kasteel van Sparta speelden de Alkmaar- ders in de inhaalwedstrijd gelijk: 11. Een gehavend AZ overigens, dat Kabel en Hoogesteger aan de kant had zit ten, maar dat toch kort na het begin een voorsprong wist te nemen. Sparta wist na rust tenslotte nog via een straf schop langszij te komen. AZ startte overrompelend. Het niet in de basisopstelling staan van voorstopper Wim Kabel en het niet meespelen van Hooge steger maakte het zelfvertrou wen van de Alkmaarders er n;ct irtinder om. Zelfverzekerd zocht AZ zich een weg naar het Sparta-doel. Daarin slaagde het al in de tweeae minuut. Midden velder Nygaard mocht door het centrum opkomen en hij zag op tijd Wolfgang Frank de ruimte in sprinten. Ter Horst kon zich ric-t goed genoeg meer om draaien en zo kreeg Frank vol ledig de vrijheid. Doelman Doesburg was kansloos. De snelle openingstreffer gaf AZ c!u;de!ijk meer vertrouwen, al ram Sparta wel het initiatief. Co Meijer gelukte het in de ne gende minuut niet op tijd in te grijpen. Heyermans kon hem daardoor passeren en kwam oog in oog met doelman Vooys. De Alkmaarder toont echter aan wekelijks beter te gaan spelen en moedig wierp hij zich nu in de baan van het schot. Ook de vrije trap van Venneker ver buiten het strafschopgebied ran selde Vooys uit zijn doel. In die eerste helft hield AZ Sparta goed in bedwang. De sterk spe lende Nygaard was het, die een hoge bal van verdediger Mol voor het hoofd vaji Ter Horst «n Doesburg achterwaarts inkopte. De bal stuiterde voor het doel langs en werd vervolgens haar- zuiver door Frank ingekopt. Frank kwam van achter de bal. Onbegrijpelijk was het derhalve aat Van Gastel voor buitenspel floot. Het afkeuren van deze tieffer leek Sparta moed te ge ven. Furieus trok het ten aan val. Via Kreuz sloeg het de AZ- öefensie aan diggelen, maar Kreuz trof met twee kopballen Vooys op zijn weg. Kort voor de rust mikte Kreuz na slecht weg werken van aanvoerder Suuren- donk net naast het doel. Sparta zette het offensief ook na de rust voort. Nog harder spelend probeerde het AZ aan banden te leggen. De Alkmaarders raak- Sparta gelijk gemaakt tegen AZ'67. SANTIAGO De Chileense voetbalbond zal een scha declaim van naar schatting drie-kwart miljoen gulden indienen bij de FIFA wegens het niet spelen van de wedstrijd Chili—Rusland uit de kwalificatieronden voor het wereldkampioenschap, binnenhof Francisco Fluxa, de voorzitter van de Chileense voetbalbond, vertelde dat zijn bond via de FIFA, Rusland zal vorderen de gederfde inkomsten van de wedstrijd te vergoeden. ,,Wij zullen eerst precies bepalen", zei de heer Fluxa, „wat het niet door- gaon van de wedstrijd ons kost. De rekening zullen wij de FIFA presenteren met het verzoek hem door te zenden naar de voetbalbond van Rusland. Hoewel de reglementen van de FIFA niet in een dergelijk geval voorzien, menen wij recht te hebben op een schadevergoeding die volgens een voorlopige raming on geveer 750.000 gulden zal bedragen. Wij missen de opbrengsten van de kaartverkoop, van de radio-, televisie- en reclamerech ten. Bovendien zullen wij kosten moet maken om de mensen die al een kaartje hadden gekocht, hun geld terug te geven." De heer Fluxa wees erop dat zijn bond van de FIFA nog niet het officiële bericht had ontvangen, dat de wedstrijd niet door gaat. Tot gisteren zijn de Chileense spelers doorgegaan met hun oefencampagne voor de wedstrijd. Op bepaalde adressen in Santiago werden zelfs nog kaarten verkocht voor de wedstrijd ChiliRusland. ten kennelijk onder de indruk van het bikkelharde optreden van Sparta, want de aanval werd nog nauwelijks opgezocht. Met zeven a acht man hokte het voor het doel om de hoge ballen letterlijk het hoc.fd te kunnen bieden. Een lichte paniek maak te zich meeser van verdedi gers. Zo kopte invaller Co Meyer rakelings naast zijn ei- - gen doel, terwijl doelman Vooys op nog geen meter van hem af srond. In de 12e minuut zou Sparta dan toch gelijk komen. Wiily Kreuz probeerde links achter De Vries heen te draaien en liei zien vorstelijk vallen. Van Gastel legde de bal onmid- ae Hijk op de stip. Kreuz zelf be- rutte de strafschop. De Vries „Het was helemaal geen straf schop. Ik raakte Kreuz niet cexs aan. Maar de Sparta-spe- lers maakten het de arbiter zo moeilijk, dat de man floot voor bet minste en geringste. Waar re hem allemaal voor uitmaak ten was ongelooflijk." En Joop Brand: „Die spelers lokten overtredingen uit. Dat irriteert. Ze kregen ze nog mee ook." Scoreverloop: 2. Frank 01, 57. Kreuz (strafschop (1—1). Toe schouwers 5000. Scheidsrechter Van Gastel. Den Haag Bulgarije is na Polen als tweede Oostblokland zeker van een plaats in het eindtoernooi van het wereld kampioenschap geworden Voor poule zes moest Portugal gisteravond in Lissabon tegen Noord Ierland persé win nen om nog een minimale kans te behouden. Dat is er echter niet van gekomen, want de eindstand werd een ge lijkspel van 1-1. De doelpunten werden gemaakt door Jor- dao (34e minuut) en O'Kane (63e minuut). Bulgarije moet nog tegen het zwakke Cyprus spelen. De stand in deze groep is: 1. Bulgarije 5-8; 2. Portugal 6-7; 3 Noord Ier land 6-5; 4. Cyprus 5-2. Voor Engeland, door Polen de weg versperd naar het toernooi om het wereldkampioenschap, blijft de teleurstelling aanhou den. Er zou gisteravond op Wembley prestige-winst geboekt moeten worden in de vriend en Billy Bremner een straf schop mocht nemen, twijfelde haast niemand meer aan de zege voor Schotland. Maar Maier, die na de rust Kleff had vervangen, stopte het schot van hem. Negen minuten voor het einde kwam Duitsland verras send gelijk door een uitval via Netzer en Heynckes waarna Hoeness inkopte. Chinaglia. De door Ramsey weer in ere herstelde Bobby Moore was vier minuten voor het einde verantwoordelijk voor het enige doelpunt. Hij liet Fa- bio Capello lopen, die gemakke lijk kon scoren. schappelijke wedstrijd tegen West Duitsland heeft gisteravond Italië. Daar is niets van terecht gekomen. Doelman Dino Zoff hield de aanvalsgolven van En geland knap tegen en bleef in tien achtereenvolgende, inter lands ongeslagen. Binnen een kwartier verrichtte hij drie bril jante reddingen op schoten van Osgood, Channon en Currie. Maar ook de T*aiianen waren gevaarlijk: in de tiende minuut had doelman Shil'ton de grootste moeite met de doorgebroken met moeite en tamelijk veel ge luk een gelijkspel weggesleept uit het Hampden-park van Glas gow in de wedstrijd tegen Schotland: 1-1. De thuisploeg kwam al na vijf minuten aan de leiding door Horton. De goed in vorm zijnde Denis Law was met een kopbal op de lat en een beste kans voor rust zelfs dicht bij een tweedo treffer. Toen Beckenbauer een overtreding nodig had om Smit te stoppen Zweden dinsdag in Zuiderpark DEN HAAG Het Zweedse na tionale voetbalelftal zal volgen de week dinsdag in het Zuider park een laatste oefenwedstrijd tegen FC Den Haag spelen, voordat het afreist naar Gclsen- kirchen waar het kwalifikatie- duel tegen Oostenrijk om een plaats in het toernooi om het wereldkampioenschap afgewerkt zal worden. De voltallige Zweedse ploeg zal acte de pré- sence geven, dus met Kindvall en Edstrom. Johan Neeskens uit ziekenhuis AMSTERDAM Johan Neeskens is woensdagmorgen uit het Am sterdamse St. Lucas-ziekenhuis ontslagen, waar hij met een lichte hersenschudding was op genomen. Hij heeft zich onmiddellijk naar het Ajax-stadion begeven, waar hij met de nieuwe aanwinsten Varga en Steffenhagen .onder leiding van George Knobel een lichte training heeft gevolgd. Vandaag zal Neeskens zich als zestiende man voegen bij de se lectie-groep van het Nederlands elftal, dat zich reeds in Zeist be vindt. Bij een laatste controle bezoek dat Neeskens vrijdag bij dr. B. J. J. Ansink van het St. Lucas-ziekenhuis zal brengen, wordt uiteindelijk beslist in hoe verre het verantwoord is de Ajax-middenvelder op te stellen bij Nederland-België van zondag DEN HAAG De eis van bondscoach Cor van der Hart om zijn UEFA-elftal in een oranje-shirt te laten voetballen heeft niet de stimulerende uitwerking op de profs-in-spe gehad welke ervan verwacht werd. Want hoe groot gister avond in het Zuiderpark de inzet van Nederland ook bleek te zijn, de tegenstander Wales bleef nuchter en beheerst spelen en slaagde er dan ook in de verdediging gesloten te houden. Daar het UEFA-elftal bovendien worstelde met een ontstellend spitsprobleem, handhaafde zich de begin- stand, welk resultaat een lichte teleurstelling was omdat deze wedstrijd in het kader stond van de voorronde om het Europese kampioenschap. (Van onze sportredactie) Amsterdam - In het Nederlandse tennisteam dat morgen en zaterdag In Amsterdam voor de tweede ronde van het toernooi om de koning Gustaafbeker uitkomt tegen Spanje, speelt Niek Fleury het tweede enkelspel. Tot dit besluit kwamen Dick Lameris (teamcaptain) en Rinus Buytelaar (bondstrainer) ondanks het feit dat Fleury gisteren in een laatste oefenpartij, voordat het team zou worden samenge steld, niet forse cijfers (8-6, 6-1) verloor van Louk Sanders. Deze had, mede gebaseerd op deze uitslag, min of meer erop gerekend dat hij naast Jan Hordijk de enkelspelen voor zijn rekening zou mo gen nemen. Maar het duo Lameris/Buytelaar oordeelde anders. Deze bèslissing betekende een te leurstelling voor Louk Sanders die had gehoopt eindelijk eens zijn officiële debuut te mogen maken. Vooral nu hij de concur rentie van Fred Hemmes en Rolf Thung miste, die beiden deelnemen aan een toernee door India. "Ik vind het erg jam mer", zei Louk Sanders gister avond kort na de bekendmaking van de ploeg. "Ik ben vooral te leurgesteld en verbaasd over de motivering van de keuze van Fleury. Lameris en Buytelaar gaven toe dat er tussen mij en Fleury geen krachtsverschil be staat en daarom zijn grotere routine de doorslag had gege ven. Met dat eerste argument ben ik het helemaal niet eens. In twee partijen heb ik bewezen op dit moment sterker te zijn. Gisteren forceerde ik zelfs vijf service breaks. Dat zegt toch wel iets. Hoewel Lameris en Buytelaar vantevoren haddén gezegd dat niet geselecteerd zou worden op grond van resultaten van die oefenpartijen had dat toch wel een rol mogen spelen bij de uiteindelijke keuze. Dat is dus kennelijk niet gebeurd". Ook met het tweede argument kon Louk Sanders geen vrede hebben. "Zoals de zaken er nu voorstaan zal Fleury altijd meer routine hebben dan ik. Maar hij is 29 en ook afgelopen seizoen heeft hij zich een paar keer niet zo sterk gemanifes teerd. Ik dacht dat ik nu wel- eens aan de beurt zou komen. Eens moet toch de eerste keer zijn". Niet alleen tegen de argumenten, die zijn gehanteerd, maar ook tegen de procedure heeft Louk Sanders bezwaar. „Er was ook nu weer geen duidelijkheid in de selectiemethode. Tijdens de voorbereiding werd gezegd: Spelen jullie nu maar tegen el kaar. we kijken later wel wie we kiezen. Na deze ervaring ga ik bepleiten dat we bij de vol gende gelegenheden anders te werk gaan. Een veel eerlijker systeem is het laten spelen van selectiewedstrijden. Dan weet iedèreen vantevoren waar hij aan toe is. En dan kun je ook nooit meer bezwaren achteraf hebben. Ook dan blijft natuur lijk de mogelijkheid bestaan dat de uiteindelijk gekozene tijdens de wedstrijd een off-day heeft. Maar daar kun je niet onderuit. Deze gang van zaken is niet be vredigend. Enfin ik zal er toch bij zijn, hoewel ik niet hoef te spelen. Er kan altijd iemand door zijn enkel gaan...". Het duel tegen Spanje, dat erken de grootheden als Gisbert, Orantes en Gimeno thuis liet, geldt voor de tweede ronde. Ne derland had in de eerste een bye. In de Spaanse ploeg zijn jonge spelers opgenomen: Hi- queras, Munoz, Muntanola, Mo reno en Herrera. Van dit vijftal spelen Hiqueras, die afgelopen seizoen doorbrak en onder meer Björn Borg versloeg, en Munoz de enkelspelen. Het Nederlandse team moet niet kansloos worden geacht. Maar veel zal afhangen van de prestaties van ....Niek Fleury. FRANK WERKMAN De loting voor het tennisduel tus sen Nederland en Spanje had het volgende resultaat. VRIJDAG (19.00 uur): Niek Fleu ry (N) - Antonio Munoz (S) Jan Hordijk (N) - Jose Hiqueras (S) ZATERDAG: Fleury - Hiqueras en Hordijk-Munoz, Pas na de enkelspelen zal worden beslist wie in het dubbelspel uitkomen. De 22-jarige Munoz maakt deel uit van de profgroep WCT, waar ook Okker toe behoort. Hij versloeg de Nederlander twee weken na het toernooi op het Melkhuisje. Munoz is door de Spaanse bond geschorst geweest nadat hij had deelgenomen aan de door de beroepsspelers geboycotte strijd op Wimbledon. Hiqueras is 20 jaar en veroverde met Moreno dit jaar de Galeabeker. ,,Ik heb bewust vastgehouden aan mijn eis om het UEFA-elftal in Oranje te laten spelen. Je kan wel gemakzuchtig concluderen: Och, wat maakt het uit en dan doen we wel een ander shirt aan. Maar ik herinner me uit mijn jeugdperiode nog hoe trots ik in het Oranje rondstapte". De vasthoudendheid van Cor van der Hart („Prachtig werk, met deze knapen omgaan") werd door de spelers niet be loond. De min of meer verwach te triomf van het UEFA-jeugd- elftal kwam er niet uit dror het al eerder genoemde spits- manko en het leit, dat er veel te afwachtend gevoetbald werd. Vooral het verdedigende mid denveld verzuimde het initiatief naar zich toe te trekken, ul werd er wel sterk aan de bal gespeeld. Daardoor kwamen de Wales-spelers in een licht voor deel en werd er steeds voldoen de ruimte geschapen om uit de verdrukking te kruipen. Dat heeft zich van het begin tot het einde herhaald. Deze tactische onvolkomenheid wilde Cor van der Hart („ook de aunpak van de voorbereiding op Zeist liep meestal parallel met het A-elf- tal") zijn onervaren elftal later niet aanrekenen. „Door de in terland Nederland-België. waar voor ik veel in het buitenland zat, kon ik weinig doen aan de UEFA-jeugd. Alle mogelijkhe den zijn dan ook nog niet vol doende afgewogen. Al weet ik nu al misschien een oplossing voor een spits. Ik heb een knaap van het zaterdagmiddag voetbal op het oog, die ik al eni ge tijd volg en waarvan ik ver wacht dat hij het kan worden. De enige onzekerheid is de vraag of hij wil". Kans Wanneer wordt voorzien in die moeilijkheid dan heeft dit UE FA-elftal een kans zich, te plaat sen voor het eindtoernooi in Zweden. Het zal dan de uitont- moeting tegen Wules minstens in een gelijkspel moeten zetten, terwijl belde wedstrijden tegen Engeland succesvol zullen moe ten aflopen. Over deze laatste opgave mag echter niet te licht worden ge dacht. Ook gisteravond in het Zuiderpark heeft het jeugdteam van Van der Hart, met in het centrum de sterk verdedigende Deventenaar Norel, enkele ke ren de kans gehad een beslis- was de Brabander Vreysen dicht bij een treffer en kreeg Leen Swanenburg de kans van de dag. Na een dieplepass kwam hij vrij voor doelman Letheren te staan. Swaantje, miste echter. In de tweede helft was Freysen weer de man van wie het gevaar moest uitgaan. Maar ook dit keer zonder het succes van een doelpunt, al was hij er dicht bij toen hij drie Britten omspeelde en vervol gens slecht richtte. Naarmate het spelverloop vorder de werd de strijd harder. En niet alleen van Wales, waarvan men het kon verwachten, maar ook van de Nederlandse jeugd. De Zweedse scheidsrechter Arnshed had er bovendien een slecht zicht op, waardoor het niet veel scheelde of het was nog lichtelijk uit de hand gelo pen ook. Cor van der Hart: „Het was op het laats' hard, maar niet te hard. Je moet niat vergeten dal er enkele speler* tussenlopen, die al in de eredivi sie voetballen". Het aantal toe schouwers in het Zuiderpark be droeg tweeduizend HANS DE BRUYN Opstellingen: Nederland: Ge- rards, Wisman, Norel, Veenen- daal en Dusbaba, Toet, Witjens en Plasman, Vreijsen, Jol en Szanenburg. Wales: Letheren, Bater, Stevenson, Smith en Ce- gielski, Morgan. James en Flynn, Powell, Davies en Vas- salo. Leen Swanenburg was steeds dicht bij een Irejjer. maar toch lukte het hem niet om te scoren. Nidi wil wèl DEN HAAG N. den Hertog, dc jongere broer van Fedor heeft fessional bij Frisol. Eenzelfde stap werd gezet door Henk Prln- In de afgelopen weken hebben al zes amateurs zich verbonden In het nieuwe seizoen te rijden voor Frisol, dat vorig jaar een grote amateurploeg cn een klei ne professional equipe op de weg had. De zes nieuwe profs zijn naast Nidi den Hertog en Henk Prinsen. Louis "estrus. Henk Poppe, Gerard 1 ,jer en Janus van Tol.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17