Zondagsrijverbod is rechtsgeldig Sparen is goed. Maar 't kan béter. Bij de ABN. Franse steden vandaag „dood" Ccidaeöowva/nt Tweede proces inzake abortus in België Succes met anti-rook- methode Studenten betogen in Athene -s DAF 33 uit produktie Algemene Bank Nederland DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ALKMAAR (ANP) Het zondagsrijverbod is rechtsgeldig. Het daartegen door de Alkmaarse advocaat mr. A. van Driel gevoerde verweer is door de Alkmaarse economische politierechter mr. B. Posch verworpen. Mr Van Driel had maandag in een strafzaak tegen een zondagsrijder aangevoerd dat het koninklijk besluit, waarbij de autoloze zondag in ihet leven werd geroepen, onverbindend zou zijn. Zijn ver weer berustte op de stelling, dat de Raad van State niet vooraf is gehoord voor het uitvaardi gen van het K.B. De politierechter verwierp dit verweer, „omdat de strekking van het betreffende K.B. niet anders is dan het onder de huidige buitengewone omstan digheden snel doen herleven van enkele sluime rende bepalingen uit de distributiewet". Deze strekking achtte de politierechter te beperkt, dan dat de Raad van State zou moeten zijn gehoord voordat het K.B. werd uitgevaardigd. De rechter oordeelde het K.B. dus wel verbindend en veroor deelde de betrokken verdachte tot 400 gulden boete of 20 dagen hechtenis. Pe Amerikaanse kustwacht heeft onlangs proeven genomen met een -.opblaasbare glijbaan. De glijbaan, ontwikkeld door B.F. Goodrich is speciaal bestemd om mensen van schepen af te halen in moeilijke 'iomstandigheden. De kustwacht testte de glijbaan bij verschillende ■.zware weersomstandigheden en kwam tot de conclusie, dat het aan de verwachtingen voldeed. (van onze correspondent) PARIJS - Vandaag werd in heel Frankrijk door de kleinhandel en door de neringdoenden „ope ratie dode steden" georgani seerd. Alle winkels, zaken, ga rages, - café's, restaurants, ben zinestations, wasserijen, kap- Erszaken, tabakswinkels, de ntoren voor het populaire wedden op de dagelijkse paar denrennen enz. zijn gesloten be halve de apotheken en super markten. Gen enkele nachtver lichting of lichtreclame zal ont stoken worden. De kleinhandel wilde daarmee protesteren tegen de door de overheid voor bepaalde vak groepen en bepaalde artikelen ingevoerde prijsbeheersings- maatregelen. De Franse consu menten hebben, hoewel slecht ijüNCHEN (AP) Het befaamde ;Max Planck instituut voor psy- .chiatrie in Mlinchen heeft be kend gemaakt dat het een voor 67 procent effectieve schriftelij ke methode heeft ontwikkeld, .waarmee rokers van hun ver slaving kunen worden afgehol- C. Een team van psychologen ft de methode op 240 zware rokers uitgetest. Ie regels die aan <1e proefperso nen worden toegezonden zij ^noesten natuurlijk wel geïnte resseerd zijn waren onder verdeeld in „37 stappen op weg naar. succes". ^ze „stappen" bestacn uit sug gesties ais het per keer kopen van slechts een kleine hoeveel heid sigaretten, het om de dag van merk veranderen en het »iet roken op b"naaide tijdstip pen en bij bepaalde gelegenhe den. Het gaat om het aankwe- georganiseerd besloten „tegen de tirannie van de winkeliers" na het weer openen van de win kels een koopboycot door te voeren. Gisteren organiseerden de Franse taxichauffeurs een staking met in Marseille het volkomen blok keren van de voornaamste ver keersaders. Zij protesteerden eveneens tegen de prijsbeheer- sing. Tenslotte heeft de autono me bond van spoorwegpersoneel voor dinsdag in diverse streken van het land en op de zuid-oost- lijnen vanuit Parijs een 48-uurs- staking uitgeroepen, telkens met 24 uur verlengbaar om loonsver hoging af te dwingen. De stakingen van de kleinhandel van vandaag is een direct uit vloeisel van die van de groente handelaren, die al sinds ruim een week het werk neergelegd hebben, hetgeen de producenten en grossiers reeds tientallen miljoenen schade berokkend heeft. In diverse steden en van af vandaag in Parijs, zullen de grossiers indirecte straatver koop van groenten en fruit on der politiebescherming organise- De tegenwoordige crisis heeft zich ontwikkeld tegen de achter grond van de felle strijd tussen de alom uit de grond schietende supermarkten en winkelcentra en de traditioneel en vaak mo nopoliserende buurt-kleinhandel. Taiwan erkent geen akkoord Peking-VS TAIPEH (RTR) Taiwan ia] ak- koorden die tussen de Verenigde Staten en de Chinese Volksrepu bliek tot stand komen, niet er kennen, zo is woensdag in Tal- peh bekendgemaakt naar aan. leiding van dr. Henry Kissin gers bezoek aan Peking. „Het regime dat het Chinese vas teland bezet houdt is onderdruk kend op het thuis- en agressief op het buitenlandse front en heeft geen enkel recht het Chi nese volk te vertegenwoordi- ATHENE (UPI) Studenten heb ben vanochtend vroeg het ge bouw van de bouwkundefaculteit van de technische hogeschool in Athene bezet, terwijl 1500 me de-studenten een betoging hiel den op straat. De ongeveer 3000 studenten in het gebouw hebben alle studenten opgeroepen deel te nemen aan anti-regeringsbe togingen. Met de demonstratie van de 1500 die leuzen als „weg met Pa- padopoulos", ,,weg met de jun ta", en „weg met de Amerika nen" riepen bemoeide de po- litie zich evenmin als met de bezetting. Gisteren is in Athene een aantal betogers veroor deeld. Bijstand voor militair bij strafzaak DEN HAAG (ANP) Militairen kunnen zich met ingang van 10 december bij de behandeling van krijgstuchtelijke vergrijpen laten bijstaan door een zelf te kiezen of op zijn verzoek toege voegde vertrouwensman. Op die datum treden bij de marine, de landmacht en de luchtmacht re gelingen over de vertrouwens man in het militaire tuchtproces in werking. Deze regeling loopt vooruit op de algehele herziening van het mi litaire straf- en tuchtrecht. Staatssecretaris Stemerdink achtte de instelling van de ver trouwensman zo belangrijk, dat. hij daarmee niet langer wilde wachten. De militair kan de vertrouwens man, die in alle fasen van be handeling van ret vergrijp kan blijven, kiezen uit militair of burger in zijn naaste omgeving in de krijgsmacht. Ter wille van het verweer en het overleg met de vertrouwensman kan een mi litair voortaan een schriftelijke uiteenzetting vragen van de te gen hem ingebrachte beschuldi ging- Hoge Raad DEN HAAG (ANP) De vroege re staatssecretaris van justitie mr. K. Wiersma staat als eerste op de lijst van aanbeveling voor de vacature van een raadseer- plaats in de Hoge Raad der Ne derlanden. Mr. Wiersma is thans hoogleraar aan de rijksu niversiteit te Leiden en tevens raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Den Haag. Bij een explosie in een metaalfabriek in het Engelse Birmingham kwamen gisteren zeker zes mensen om het leven. Vele anderen werden gewond. De ontploffing is ontstaan in de afdeling sportammunitie. Door de luchtdruk werd het hele dak weggeblazen. Kernenergie eerst in Kamer bespreken DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer moet vrij kunnen discus siëren over de bouw van een mogelijke tweede kernenergie centrale in Borssele. Namens PvdA en PPR stelde het Ka merlid Jansen (PPR) gisteren tijdens het debat over de begro ting van Economische Zaken, dat de regering geen financiële of andere verplichtingen voor die centrale mag aangaan en de centrale niet in haar program ma dient op te nemen. „De Ka mer moet eerst over de kerne nergie in het algemeen praten". Het Kamerlid betreurde het dat het parlement zo weinig invloed heeft op de besluitvorming inza ke de energievoorzieningen. De PvdA-fractie vindt, dat minis ter Lubbers overleg moet ple gen met België en Duitsland over het stopzetten van de reac tor in Kalkar in West-Duitsland. De fractie heeft bezwaar tegen zowel de reactor zelf als de hef fing van 3 procent op alle elec- triciteitstarieven. De heer W. A. Smit in Ide. gem. Vries (Gr.) is vermoedelijk als eerste Nederlander afgesneden van stroomvoorziening omdat hij weigert de'drie procent hef fing voor de reactor van Kalkar te betalen. De heer Smit heeft drie procent afgetrokken van zijn electriciteitsrekening. Hij wil wel drie procent extra beta len, maar dan voor andere doel einden dan de reactor. BRUSSEL België krijgt meer en meer te maken met abortus. Sedert de ophefmakende rechts zaak tegen dr. Peers is de dis cussie niet meer verflauwd. Veel Belgische vrouwen nemen hun toevlucht tot buurlanden waar de abortus gelegaliseerd of geli beraliseerd is, waaronder Ne derland waarheen tal van reizen worden ondernomen. De liberale minister Van der Poorten van justitie heeft inmid dels een wetsontwerp ingediend. De behoefte aan een wettelijke regeling wordt algemeen ge voeld. Maar het ontwerp van Van der Poor'en gaat de katho lieken te ver. de socialisten niet ver genoeg en die zijn dan ook met een eigen ontwerp voor de dag gekomen. Daarop hebben de katholieken een nogal stren ge beginselverklaring afgelegd. Het wordt niet onmogelijk geacht dat de socialistisch-katholiek-li- berale regering onder Edmond Leburton. die ook over vele an dere probletnen zou kunnen struikelen, uiteindelijk ten val komt over de diepgaande me ningsverschillen inzake deze wetgeving. Het is in d:t verband interessant dat juist nu een uit 1971 date rende abortuszaak dient voor de correctionele rechtbank te Brug ge. Het gaat daar over de prin cipiële vraag of een vrouw die zich in Nederland laat aborte ren terug in België strafbaar is en wel omdat ook in Nederland abortus naar de letter van de wet een strafbaar feit is, of schoon het gedoogd en niet ver volgd wordt. Een Belgisch,, vrouw die zich in Engeland laat aborteren is in België niet strafbaar, omdat aborteren in Engeland legaal kan geschieden. Anfci-scheepsraket WASHINGTON De Sovjet-Unie werkt momenteel aan de verbe tering van een nieuwe raket die over een a'stand van 600 kilo meter doel kan treffen, zo heb- ben Amerikaanse inlichtingen bronnen bekend gemaakt. Het gaat om de SSNX-13, een anti- scheepsraket. Bedachtzaam HOEWEL DOOR HET VOORUITZICHT van een langdurige olieboy cot en het afketsen van een centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers de vooruitzichten in Nederland verre van florissant zijn, gaat het kabinet-Den Uyl bedachtzaam te werk met het treffen van voorzorgsmaatregelen. Terecht wordt bij het sparen van olie alles nagelaten wat paniek zou kunnen veroorzaken; als de autoloze zondag samen met zuinig om springen met verlichting en verwarming een redelijk kwantum be sparingen geeft, moet de overheid zelfs oppassen met invoeren van varianten, daar de baten hiervan vanwege het veel grotere aantal ontheffingen kleiner zouden kunnen worden en aan veel meer last gepaard kunnen gaan. EVEN TERECHT IS HET dat de regering aarzelt met ingrijpen in de loonontwikkeling; want hoe zij ook handelt, het zal altijd op groot verzet stuiten. Voorbereidingen treffen voor het opstellen van een machtigingswet is overigens wel het minimum dat minister Boersma kan doen. Dc er varing leert immers dat wanneer er aan het loonfront eenmaal een flinke bres geslagen is, de doorbraak nog moeilijk kan worden ge keerd. Eigenlijk zou een regering de kracht en moed moeten hebben om op dit moment een nul-lijn te decreteren, maar dan voor iedereen (werknemer, zelfstandige, ondernemer cn „vrije beroepen") met een fijn-afgewogen regeling voor de prijsstijgingscompensatie. Via het fiscaal beleid zou dan wel voorkomen moeten worden, dat be paalde groepen toch in welvaart vooruitgaan, terwijl langs dezelfde weg zelfs voor enige inkomenstoenadering gezorgd kan worden. JUIST OP DIE MANIER zou de overheid aanzienlijk meer armslag kunnen krijgen om via de algemene middelen beter in collectieve behoeften te voorzien en om internationaal haar bijdrage te leveren aan een betere samenleving, zal geen regering zich daaraan wagen. De situatie is kennelijk nog niet zo dwingend ernstig en minister Boersma zal zich wel ervoor hoeden zijn handen aan een steekvlam te branden, waar voorganger en partijgenoot Roolvink destijds van wege een veel kleiner vuurtje al op de blaren heeft moeten zitten. Het gecompliceerde karakfr van onze samenleving komt niettemin door de gedwongen behoedzaamheid van onze regering scherp in het daglicht te staan. Vakbonden, werkgevers, kapitaal en stille profiteurs, ze oefenen allen op hun beurt een invloed uit waarvan meestal wel heet dat rechtvaardigheid en algemeen belang ermee gediend zijn, maar het bewijs, zelfs achteraf, ontbreekt. De hoogheid van gezag Voor de Evangelische Omroep hebben woensdag enkele bezorgde pro testanten -onder wie oud-minister Beernink- verklaard waarom zij tegen erkenning van het stakingsrecht voor overheidsdienaren blij- Er werden praktische motieven genoemd, waarvan we direct erken nen dat ze inderdaad dwingen tot beperkter grenzen bij het sta kingsrecht voor werknemers in de overheidssector dan in het vrije bedrijfsleven gelden. Maar de meeste geïnterviewden legden toch het zwaartepunt bij hun opvatting dat staken van overheidsperso neel een act van verzet is tegen het wettig gezag, welk gezag zijn mandaat aan de Schepper ontleent. Alleen gewetensnood zou een geldige reden zijn om zich tegen zijn overheld-opdrachtgever te ver zetten. De hoogheid van het gezag wordt in onze tijd soms op gevaarlijke wijze ondermijnd; we beamen dit. Maar een gezagsopvatting zoals bijvoorbeeld Mr. Beernink beleed, zal in een geseculariseerde samenleving voor een groot deel van de overheidsdienaren onverstaanbaar zijn. Ook vele christenen valt het moeilijk om in de manier waarop tegenwoordig gezag vaak wordt gevestigd en de manier waarop gezag wordt uitgeoefend, nog het mandaat, laat staan de presentatie van de Schepper te zien. Zelfs in een democratie valt het moeilijk om te stellen; vox populi, vox Dei; vrij vertaald: in wat het volk beslist, klinkt de atem van God door. Weeroverzicht (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De produktie van de DAF 33 zal komend voor-1 jaar worden stopgezet. Het werd volgens DAF steeds moei lijker deze kleinste auto met i volautomatische versnellingsbak ter wereld aan te passen aan de strenger wordende veiligheidsei- De DAF 33 is afgeleid van de eer ste personenauto van DAF, het 600-modeI, dat in 1959 in pro- duktie kwam. De afgeleide ver-1 sies van de 600 waren het type 750, de Daffodil en de 33. zorm-g r=. mist 19 temperaturen kmo luchtdruk in minibaren ook lamoen -O-hagel ■ww warmtefront H hoge-dnitgebied jgg» bewoning «^sneeuw -r-r kou-front L lage-cki>gebed tjc. onweer wndrichting verpiaatsngsnehtrio Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen,met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente 4'/z%. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bij! En - dat is eigenlijk nog een vierde reden - als uhet leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. Een echte bank, óók om te sparen. Oceaanstoringen die het weer bij ons een wisselvallig karakter geven blijven in snel tempo el kaar opvolgen. Een dergelijke storing trok in de nacht van gis teren op vandaag over het zui den van het land. Op het vlieg veld Beek werd ruim tien milli meter neerslag afgetapt. Achter deze storing nam de wind toe doordat een uitdiepend lage drukgebied over de Faroer ei landen naar het noordelijk deel van de Noordzee trok. Deze de pressie verplaatst zich in snel tempo naar het oosten en wordt mogenochtend boven de Oostzee verwacht. Als gevolg hiervan neemt de wind morgen geleide lijk weer iets af. Wel zal de noordwestelijke wind onstabiele lucht blijven aanvoeren, zodat opnieuw op enkele buien gere kend moet worden. Vooruitzichten voor zaterdag op- Ulster: meisje doodgeschoten BELFAST In de katholieke stadswijk Bogside van Belfast Is gisteravond een veertienjarig katholiek meisje doodgeschoten toen een Britse militaire pa trouille onder vuur werd geno- Het meisje, Kathleen Feeney. werd in de hals gestroffen en overleed onderweg naar een zie kenhuis. Eveneens in Belfast werden twee café's van katholieke eigenaars door bomaanslagen zwaar be- gesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Voortduren van het onbestendige Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp. van 3—7 gr. Max. temp. omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. WEERRAPPORTEN Eelde Eindhoven Den Helder Luchih. Rld. Twente Vllsslngcn ZA. Limburg Aberdeen Alhene Barcelona Berlijn Bordeaux Brunei Frankfort Genèv. Helsinki lnnsbrück Kopenhagen

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13