S Belangstelling- voor Staatsloten ia verdubbeld ONTSLAG WATERGATE ONDERZOEKER TEN ONRECHTE winterpot f 5.75kdmirf IBK>. 57133 Mislukt akkoord middelpunt PRACHT EN PRAAL BIJ HUWELIJK PRINSES ANNE Werkgevers moeten betalen voor werkgelegenheidsfonds d<®ENE Voordelig en lekker eten? DONDERDAG 15 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) De belangstelling voor staatsloten is sedert de reorganisatie in augustus elf loterijen per jaar in plaats van zes bijna verdubbeld, zo heeft staatssecretaris de Goede van finan ciën in antwoord op vragen meegedeeld. Het aantal verkochte loten van de loterij in oktober was al 96 pro cent van het aantal dat voor hen gemiddeld per loterij aan de man werd gebracht, dit bete kent op jaarbasis een hogere omzet van bijna elf/zesde, vrij wel twee maal zoveel als voor heen. In 1974 kunnen de bestedingen van de Nederlanders aan staats loten wel eens de 400 miljoen gulden gaan overtreffen. Daar ongeveer zeventig procent van de inzet weer naar de deelne mers terugvloeit betekent dit dat er dan bijna 300 miljoen gulden aan winnaars wordt uit gekeerd. Voor de schatkist is de toegeno men belangstelling een meeval ler. Op basis van e°n verwachte deelneming aan de staatsloterij en nieuwe stijl van gemiddeld 75 procent van de deelneming aan de oude zes loterijen per jaar, begrootte financiën de nei- to-opbrengst van de staatsloterij op 66 miljoen in 1973 en 85 mil joen in 1974. Het ziet er naar uit dat vooral de opbrengst van 1974 boven het begrote cijfer zal uitkomen. Per loterij gaan er bijna twee miljoen loten over de toonbank, wat er ruwweg op neerkomt dat van elke twee gezinnen in ops land er één meespeelt in de Staatsloterij. De Staatsloterij is niet bang voor concurrentie van de Nederland se lotto omdat haar uitkerings percentage „zeer" gunstig is. WASHINGTON Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren uitgemaakt dat het ontslag van Archibald Cox als officier van justi tie speciaal belast met het uitzoeken van het Watergate-schandaal onwettig was. Cox werd op 20 oktober op last van president Nixon door de waarnemend minister van justitie Robert H. Bork ontsla gen. Tevoren had de president de toen malige minister van justitie, El liot Richardson, gevraagd Cox naar huis te sturen. Richardson weigerde dit met het argument dat hij het congres beloofd had dat de speciale aanklager alleen zou worden ontslagen als hij schuldig zou worden bevonden aan buitensporig onbehoorlijk (ADVERTENTIE) Vraag naar dc Voor slechts l een heerlijke, Hollandse s maaltijd. |j Bij de meeste stations- restaurants. voordelig uit met NS Militairen boos op staatssecretaris UTRECHT (ANP) De belan genverenigingen van 'militairen iijn boos op staatssecretaris Mommersteeg van defensie om dat die naar hun mening de eer ste stap heeft gezet naar invoe ring van de vertrouwensman bij de krijgsmacht zonder voldoen- de overleg met de verenigingen en zonder rekening te houden met hun verlangens. De ver trouwensman moet militairen gaan bijstaan wanneer ze zich aan een krijgstuchtelijk vergrijp hebben schuldig gemaakt. In een gisteren uitgegeven geza menlijke verklaring zeggen de belangenverenigingen dat ze in augustus j.l. verschillende be zwaren inzake de vertrouwens man van de heer Mommersteeg hadden aangevoerd. Maar voor bijgaand aan deze bezwaren heeft de staatssecretaris vol gens de organisaties nu de be velhebbers van de verschillende krijgsmachtonderdelen de op dracht gegeven om bindende richtlijnen voor invoering van «^vertrouwensman op te stel len. optreden. President Nixon wilde Cox ontslaan omdat deze geen gehoor wilde geven aan zijn be vel tot staking van zijn gerech telijke actie om documenten van het Witte Huis betreffende de Watergate-zaak in handen te krijgen. Nadat Richardson was afgetreden gaf Nixon diens plaatsvervanger, William Rüc- kelhaus, bevel Cox ontslag te geven. Toen Ruckelhaus ook weigerde werd hij door de pre sident ontslagen. Tenslotte werd de waarnemend minister Bork bereid gevonden de opdracht tot ontslag van Cox uit te voeren. Districtsrechter Gerard Gesell gaf als zijn mening te kennen dat Cox niet door de president, maar door de minister van jus titie was benoemd. Bijgevolg werkte hij meer onder verant woordelijkheid van het congres dan onder die van het staats hoofd. President Nixon heeft gisteren verklaard dat hij de bandopna men en ander materiaal van het Witte Huis betreffende de Wa tergate-zaak openbaar zal ma ken als rechter John Sirica hiermee akkoord gaat. De presi dent zei dit tegenover 75 repu blikeinse leden van het huis van afgevaardigden die hij had uit genodigd om van gedachten te wisselen over het Watergate- schandaal. Rechter Sirica die de bewuste bandopnamen heeft opgeëist, zal naar aanleiding van Nixons ver klaring dat de president vrij was de inhoud van het genoem de materiaal bekend te maken zonder dat hij hiervoor een ge rechtelijke toestemming nodig had. Elsevier interviewt deze week NVV-leider Wim Kok over de slag aan het loonfront. Hij zegt: "Zoveel geruchten als er zijn, zo weinig harde feiten zijn er op dit moment. Dat paniekerige dat we aan de vooravond van een ramp staan, staat nog lang niet vast. Voor sommige werk gevers en commentatoren komt het aankweken van °en psycho se op dit moment best uit. Die indruk heb ik wel". Esso-direc- teur van Duivenbooden voorspelt in een ander interview. „Echt. het wordt nijpend, maar met behulp van een strikt energiebe leid. hoeft het zeker niet wanho pig te worden". „Voorts krijgt minister van der Stoel het woord. "Ik geloof te kunnen volhouden dit de onder kenning van het feit dat het Pa lestijnse probleem ook een poli tieke dimensie heeft, geen radi cale breuk is met het door Ne derland steeds g"-oerde be leid." Rn tenslotte in het blad de waarheid over Cruyff en Ajaj. "Na een telefoongesprek dat een half uur duurde, kwam Cruyff terug, lijkbleek. Het was Danny. Ik kan toch niet bij Ajax blijver. Danny eist dat we naar Barcelona gaan. anders gaat ze van me af, met de Kin deren." De Haagse Post reagert als -2 CD volgt op de open brief van prol L. de Jong aan minister van der Stoel. "Dat Nederlandse 'o- den een lichte voorkeur hebben voor Israël, dat hun politieke stellingname daar enigszins door gekleurd wordt, kan nie mand hun kwalijk nemen. Maar als zij uit die positie schoten in de rug en onder de gordel afvu ren. dan wordt het echt te gor tig." V.N.O.-voorzitter Bartels wordt geinterviewd over het mislukte centraal akkoord. „Laat ik het maar eerlijk zeggen. Zonder de oliecrisis had ik het pakket voorstellen vorige maandag met geaccepteerd. We waren alle maal erg somber over die olie- crisis. Dat ben ik nu nog." Hef blad heeft ook een verhaal vol jeugdsentiment over Neder land/België. VRIJ NKOKHLXWO i V; Jl Vrij Nederland preludeert over "de belangrijkste verkiezingen ooit in Suriname gehouden" Conclusie: "Het gaat dit keer om de vraag of de Hindoesta nen hun, bij de verkiezingen van 1969 zo verrassend en stor- menderhand veroverde posities, zullen handhaven en verder uit bouwen. Om dat te verhinderen zijn de creolen op elkaar gedre ven in een politiek verbond, dat. bij zulke verschillende opvattin gen onder de deelnemende par tijen, met politiek niets te ma ken heeft". Ook een voorhe- schouwing over het binnenkort verschijnende boek "Voedsel in Nederland". Citaat: "Ondanks alle mogelijke acties zal het nog wel een generatie duren voor de Nederlanders de afstomping van hun natuurlijke smaakbesef kwijt zijn. Dan is de maag van de consument niet meer het vuilnisvat van de voedingsindu strie". Voorts een verhaal over de 121 ambtenaren die de hygië ne van het milieu moeten in specteren. "Milieubeheer is ka binetsbeleid. En als het kabinet niet deugt, kan één enkele mi nister niet de schijn ophouden. Interessante gesprekken tenslotte met noeblprijswinaar prof. Tin bergen en met Ajax-aanvoerder Piet Keizer. ÜIEUWE UNIE De Nieuwe Linie vraagt zich af: "Waarom geen energie uit me taangas, wind en zon?" Citaat: Een eenheid van reusachtige, in totaal tot 180 meter hoogte rei kende molens op een eiland in zee, zou een 10.000 megawatt kunnen leveren, dat is de hoe veelheid van alle electrische centrales in Nederland samen. De kilowatt-huusprijs zou ong. dezelfde zijn als wat we nu be talen". Ook een interview met de koning van de Koeweitse pers Al-Massaeed. "Het gaat ons om officiële "erklaringen van neutraal gedrag. Denkt u dat wij niet weten dat West- Duitsland eigenlijk nog dichter bij Amerika en dus bij Israël staat dan Nederland? Maar in Bonn zijn ze kritischer jegens de Amerikanen dan in Den Haag. Wat ik me afvraag is of Nederland wel goed begrijpt dat het echte gevecht tussen Wa shington en Moskou gaat. Ne derland en Koeweit zitten als kleine landen tussen die groot machten ingeklemd. Daarom geef ik uw regering de raad: hou je afzijdig, laat je toch niet meeslepen in het spel van de supermachten." De groene Amsterdammer analy seert het mislukken van het Centraal Akkord. "Een harde opstelling van de vakbonden zal de relatie met de regering pro blematischer maken en wellicht het kabinet nopen tot ingrij pen." Ook in dit blad aandacht voor "Voedsel in Nederland". Con clusie: "De slechte situatie bij de voedselvoorziening bestaat goeddeels bij de gratie van het ontbreken van een sterk ev.er- ontbreken van een sterke, ver standige consumentenbeweging op dit punt. Accent legt het arcent op boeken voor de sinterklaastijd. Prof. Latzko van de Th. Delft gaat in op vervangende energiebronnen en vindt: .De olieboycot kwam eigenlij't op tijd." Hij zegt: "De man die zijn woning zou neerzetten naast de kern centrale in Borselle zou onge veer drie procent straling meer krijgen dan wanneer deze cen trale niet bestond. De mensen die dan zeggen dat zo iemand daar dood gevaarlijk leeft, kun je nauwelijks serieus nomen. Wie over dit soort dingen wil meepraten moet het serieuskun- nen doen, anders is het zin loos". Ook in andere verhalen veel aandacht voor de oilesitua- tie.. De schilder Carel Willink wordt uitvoerig geintervieuwd. Hij blijkt per jaar drie schilde rijen te maken: "Een om van te leven, een voor de belasting, een voor de kleren van Mithil- de". Peperduur spektakel zonder wanklank Na het voltrekken van het huwelijk poseerden prinses Anne en Mark Phillips in het Buckingham Paleis voor de officiële bruidsfoto. Bruids jonker was prins Edward, jongste broer van de bruid. Als bruids meisje fungeerde Lady Sarah Armstrong Jones, dochter van prinses Margareth. tante van de bruid. ADVERTENTIE Surprise Cheque 025: Kinderen mogen graaien j in de Surprise Grabbelzak 1911 t/m 2411. I Kijk es in de Bijenkorf fTTÉ (ADVERTENTIE) 619e Staatsloterij De heer H.J.J. Hoogenboom, voorzitter van de Mederlandse Kathobeke militaire ambtena- renvereniging St. Martinus zei dat de belangenverenigingen zeer ontstemd zijn over de gang van zaken. Melk 1 cent goedkoper RIJSWIJK (ANP) De mini- mum prijs voor verpakte volle melk gaaf binnenkort met een cent omlaag van 71 tot 70 cent per liter. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft hiertoe gisteren besloten op ver- zoefc van de minister van econo mische zaken. De Minister acht. nu per 1 oktober j.l. de gewone prijs,voor volle melk in literver pakkingen met een cent omlaag is gegaan, ook deze verlaging van de minimumprijs nodig. eerste trekking Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 58 50 zijn gevallen op nummers eindigende op. 94 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 411 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 760 200 zijn gevallen op nummers eindigende op. 806 400 zijn gevallen op nummers eindigenae op: 087* 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op. 2523 Een prijs van f 2.000 is gevallen op het nummer: 042877* 2.000 is gevallen op het nummer: 091815 f 2.000 is gevallen op het nummer: 065172 f 2.000 is gevallen op het nummer: 047595 f 2.000 is gevallen op het nummer: 034601 De prijs van f 5.000 is gevallen op het nummer: 072780 f 25.000 is gevallen op het nummer: 043502 Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie M op het nummer: 060700 en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 060700 van elk van de andere series. Een extra prijs van f 50.000 is gevallen in de serie H op het nummer: 002286 en een troostprijs van f 1.000 op nummer: 002286 van elk van de andere series. Attentie: op een met een gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geind. Bondspresident Heineniann niet verkiesbaar BONN (AP) Bondspresident Gustav Hcinemann heeft giste ren officieel bekend gemaakt dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor een tweede ambt stermijn. In een verklaring die werd uitgegeven loor zijn kabi net zegt Heienmann dat hij de door het SPD-bestuur geofferde kandidatuur heeft geweigerd. Heinemann is de eerste sociaal democratische president van de Bondsrepubliek, De 74-jarige Heinemann geniet een grote po pulariteit drie stoelt op zijn re putatie van absolute onkreuk baarheid. Zijn vijfjarige mabtstermijn loopt in maart 1974 af. Intussen wordt er in brede kring gespeculeerd over een mogelij ke kandidatuur van de huidige liberale minister van buiten landse zaken Walter Scheel. Nieuw griepvaccin vrij voor gebruik DEN HAAG (ANP) - Hel riiksln. stltuut voor de Volksgezondheid heeft het nieuwe griepvaccin Mutagrip vrijgegeven. Dit bete kent dat het aan medische krin gen mag worden verkocht en door artsen mag worden toege past. Dit vaccin van het Pasteur-insti tuut te Parijs zou als entstof een voorsprong op de natuur hebben van vijf jaar. De huidi ge en de toekomstige varianten '*>n het influenza-virus ver- ht men ermee te kunnen be iden. LONDEN Het machtige orgel van de collegiale kerk van Sint Pieter in Westminster, beter be kend als Westminster Abbey, speelde de Radetzsky mars van Johan Strauss. Het tempo was opzettelijk iets trager dan nor maal. Zo kwam het mooi uit voor de stralende bruid en brui degom. die niet de indruk moch ten geven dat ze op een holletje uit de kerk kwamen. Kapitein en mevrouw Mark Phil lips stonden daar voor de weste lijke deur van Westminster Ab bey schuchter te glimlachen in het schrale novemberzonnetje. Het was koud maar droog weer. de klokken beierden vrolijk en duizenden toeschouwers juichten hun kelen schor. Het jonge paar moest even wachten op de gla zen koets, die maar niet voor reed Kapitein Phillips (24) lach te en scheen tot prinses Anne (22) te zeggen: „Hebben ze nou een taxi vergeten te bestellen?" pa massa op de brede trottoirs was op sommige plaatsen 30 rijen dik. Volgens de politie had Londen de laatste jaren niet meer zo veel volk bij elkaar ge zien. Twee uur voor de aanvang van de huwelijksplechtigheid werd het aantal toeschouwers in het centrum van de hoofdstad, waar 30 straten afgesloten wa ren voor het normale verkeer, al op ruim 30.000 geschat. De organisatoren van het huwe lijk van prinses Anne en kapi tein Phillips hadden zich kenne lijk voorgenomen er de mooiste ceremonie van deze eeuw van te maken. Hun opzet slaagde volkomen. Alles liep gesmeerd en de vakkundige Britse televi sie zorgde ervoor, dat in heel de wereld ruim 500 miljoen mensen het kleurrijke, dure spektakel konden volgen. Iedereen die er wat van gezien heeft, geeft toe, dat de Britten meesters zijn op het gebied van dit soort plechtigheden. Ze heb ben er de gebouwen, de solda ten. de uniformen, de paarden en de koetsen voor. Het was al koperwerk dat gistermorgen vonken schoot in het november zonnetje. De koninklijke koetsen waren sinds 4 uur in de ochtend opgepoetst en de trotse paarden nog eens extra geroskamd. De soldaten en de 4000 politie mannen, die de koninklijke rou te tussen Buckingham Palace en Westminster Abbey bewaak ten, hadden hun mooiste uni form aan. Het toezicht op de menigte was erg streng. Alle pakketjes, dozen en tassen wer den nagekeken, ook wanneer ze slechts belegde broodjes en ter- mosflessen hete thee bevatten. In Westminster Abbey had zelfs een corps politiemannen over nacht. Londen leeft nog steeds in angstpsychose vanwege de mogelijkheid van bomaansla gen. Maar er gebeurde niets dat niet door de beugel kon. Iedereen in centraal Londen was weer eens extra koningsgezind. Duizenden schoolkinderen, die voor deze gelegenheid een vrije dag ge kregen hadden, wuifden dapper met kleine „union jacks" om wat leven in de brouwerij te brengen en om het warm te krijgen. Ofschoon Buckingham Palace dit huwelijk een familiefeest noem de, waren er toch 1500 genodig den. Een groot deel daarvan kon de ceremonie slechts volgen op het scherm van 12 televisietoestel len, opgesteld tegen de pilaren van de kerk. De eigenlijke hu welijksinzegening nam slechts enkele minuten in beslag. De prinses en kapitein Phillips ga ven elkaar met vaste stem hun jawoord onder de leiding van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey (70), die volgend jaar met pensioen gaat. Na de eigenlijke plechtighid begaf het pasgehuwde paar zich met de koninklijke familie en de ouders van kapitein Philips ach ter het hoofdaltaar in de kapel van Edward de belijder, waar 12 getuigen drie huwelijksacten moesten ondertekenen. En zo is prinses Anne nu de echt genote van een beroepsmilitair, een gewone jongeman, die zijn carrière in het leger verder hoopt te kunnen maken, maar die niet voor zijn 30ste jaar ge neraal wil worden. Het sprookje dat in mei j.l, begon met de af kondiging van hun verloving, werd afgesloten met een fraai vertoon van pracht en praal, waarbij de Britten weer even in hun groots verleden konden le ven en hun enorme financiële en economische problemen ge durende enkele uren mochten vergeten. Kapitein en mevrouw Phillips ver lieten gisteravond het koninklijk paleis met een onbekende be stemming. Vanmorgen zijn ze hun lange huwelijksreis begon nen aan boord van het konink lijke jacht Britannia. Pas in de cember start voor Anne het ge wone leven van iedere dag nan de militaire school van Sand hurst, waar kapitein Phillips in structeur wordt. Elsa Schiaparelli Mode-ont>verpster Schiaparelli overleden PARIJS (AP) Ela Schlaperelll, de vroegere parijse mode- en parfumkoningin is gisteren in haar woning in Parijs op 77-ja- rige leeftijd overleden. Aan haar dood is een langdurige ziekte voorafgegaan. Els Schiaparelli. geboren In Italië en lang de grote rivale van de thans ook overleden couturiere Coco Chanel, heeft na de tweede Wereldoorlog geen kleren meer ontworpen en zich uitsluitend bepaald met de handel in parfu merieën. e DEN HAAG Namen als van Heyst, Verbllfa, Demka, Werkspoor, KNTU en Spandon staan In de herinneringen van vele duizenden ge grift om een heel bepaalde reden: binnen de kortste keren zetten deze grote bedrijven arbeiders op straat. Geruchtmakende collectie ve ontslagen bij reorganisaties, sluitingen, fusies en faillissementen zijn vandaag de dag geen zeldzaamheid meer. Sinds 1965 werden meer dan 120.000 werknemers erdoor getroffen. De Stichting weten schappelijk onderzoek vakcentrales heelt de afvloeiingsregelingen, die bij deze ontslaggevallen tot stand kwamen nagegaan en in een rapport gebundeld. Als In het lijvige boekwerk „Af vloeiingsregelingen in Neder land" worden de oorzaken van de collectieve ontslagen geana lyseerd en voorts aangegeven wat de vakbonden aan voorzie ningen en regelingen bereikten. Enkele uitkomsten: in 88 pro cent van deze regelingen komt een uitkering ineens voor. in 60 procent een aanvulling door de ontslaggevendt werkgever bo- ven de wettelijke werkloOsheids- suitkering. Aan de hand van wat werd bp- reikt en wat ontbreekt in de overeenkomsten bij afvloeiing toepassing zijn voor werkne mers, die binnen de opzeggings termijn „vrijwillig" vertrek ken: er moet voor worden ge zorgd, dat ploegen- en vakantie toeslag onder het laatstverdien de loon, basis voor de af vloeiingsuitkeringen, vallen: voorrang moet worden toege kend aan een welvaartsvast en 100 procent wachtgeld voor de leeftijdsgroep van 60-64 jaar en voorkomen moet worden, dat deze ouderen onder de w.w. of w.a.o. worden gebracht met daarbij een lage vergoeding van de ex-werkgever. doet rapporteur M. van Klave- In het boek worden ook de kansen ren ook aanbevelingen: De hele om een afvloeiingsregeling, dus afvloeiingsregeling moet van ook een collectief ontslag, te verhinderen, besproken. Grote ondernemingen, aldus het rap port, beschikken hiervoor over zeer aanzienlijke economische en technische mogelijKheden. op afvloeiingsregelingen Is aangewezen dan moet er ook een wettelijk geregeld garantie- fonds komen, dat een mini mum-uitkering bij collectief onl- slag garandeert boven de be staande werkloosheidsgclden, zo meent het apport. Wellicht kan zo'n fonds ook uitgebouwd wor den tot werkgelegenheidsfonds, waaruit, landelijk voor financie ring in aanmerking zouden kun nen komen de stichting van overheidsbedrijven. tijdelijke overname van bedrijven die failliet gaan (of sluiten) door de overheid teneinde vervangende werkgelegenheid ie garanderen. De ve rantwooru.;! ijkheid voor de werkgelegenheid berust vol gens het rapport in de eerste plaats bij de ondernemingen en dus zouden de gelden voor zo'n fonds door hen opgejiacht moe ten worden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11