COMMISSIE MIST ONDERWIJSBELEID ALPHENAREN MAKEN BEZWAREN TEGEN CENTRUM PLAN BIJ GRUYTERS RAADSLID VAN DIEMEN WIL GEMEENTEHUIS KERN ZOETERWOUDE rijn- en veenstreek Weth. Pels ziveeg over zwembad „St. Pancratius" „volle bak" Bevolkingsgroei ook inpassen in overheidsbeleid Arbeids- controle in horeca bedrijven schoot tekort DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT VOOSRCHOTEN De gecombi neerde commissievergadering ter behandeling van de gemeen tebegroting was zeer kritisch ten aanzien van de voorgeno men onderwijsinvesteringen. Uit de discussie bleek dat vooral de voorzieningen aan het scholen complex Noord-Hofland, de bouw van de Mariaschool en de voorzieningen aan de J. M. van Kempenschool als niet zo urgent gezien worden. De P.v.d.A. wil eerst een scholenplanningsnota en pas daai..a gaan denken over scholenbouw. Drs. Menne- ma (PvdA) liet overduidelijk blijken dat zijn fractie van me ning verschilt met wethouder Esselaar. Het ontbreken van een onderwijsbeleid in de aan biedingsbrief werd ook aange roerd door de heer Marcelis (KVP), die zich wel afvroeg of de gemeente nog een eigen be leid kan uitstippelen door alle rijksmaatregelen. De bibliotheek stond in het mid- del punt van de belangstelling. Wethouder Esselaar (KVP) zet te uiteen dat de Oranjeschool verbouwd moet worden. Volgens de architect van de bibliotheek vraagt dat aan bouwkundige voorzieningen minstens 550.000,--. Het Cultureel Cen trum is strikt genomen niet school, die thans dependance is van de Rembrandtscholenge- meenschap. Alleen daarom al is het moeilijk om dit gebouw in tensiever te doen gebruiken, al dus de wethouder Esselaar. meer dan de aula van de De derde gecombineerde commis sievergadering richtte zich op bak, waarin de deelwerkzaam- de portefeuille van dr. Pels: heden zitten die gevoegelijk bij Maatschappelijk Welzijn, Ge- andere portefeuilles ingedeeld zondheidszorg, Verkeer en Mid- zouden kunnen worden, denstandsaangelegenheden. Wethouder Pels (PvdA)) was niet Naast deze onderdelen heeft de bereid zijn visie te geven op het heer Pels nog een soort prulle- zwembad, dat zal hij eerst doen tijdens de behandeling van de algemene beschouwingen in de gemeenteraad. Het was een te leurstelling voor alle fracties. In zijn verweer over de door enige commissieleden genoemde trage gang van zaken op het gebied van het welzijn verklaarde de wethouder dat ook de gemeente lijke secretarie gelegenheid moet krijgen zich in te spelen op deze nieuwe materie. Kritiek was er op de sterke kos tenstijging van de schoolartsen- dienst en de schooltandartsver- zorging. Wethouder Pels had zelf ook grote zorg om de Schooltandverzorging. De schoolartsendienst heeft een sterke kostenstijging door het uittreden van de gemeenten Leidschendam en Zoetermeer. Er zijn gesprekken met de huisr artsen om te komen tot een zgn. groeppraktijk. Het Gezondheids centrum Wijngaardenlaan heeft ruimte over, maar er wordt ge zocht door middel van uitbrei ding van het takenpakket deze ruimte goed t° gaan benutten. ROELOFARENDSVEEN De laatste jaren mocht de toneel vereniging St. Pancratius zich reeds in een weer groeiende belangstelling verheugen. Met dit keer daarbij nog de autolo ze zondag, wat blijkbaar nog gunstiger is voor het bezoek aan een toneeluitvoering. Zondagavond bleek de toneelzaal van de Alkeburcht zelfs te klein. De tafeltjes moesten ruimte maken voor 60 extra stoelen en toen kon men niet anders als de zaal voor uitverkocht houden. Het was daarom voor de heer Leo van der Meer, die deze avond namens het bestuur inleidde, een zichtbaar genoegen dit te mogen doen voor een zo grote belangstelling, waaron der een afvaardiging van de collega toneelvereniging St. Theodulfus, pater Koomen en de heer J. W. Dresscher, ge meentelijk ambtenaar voor cultuur, jeugd- en sportzaken. Met het blijspel „Een aap op visite" van Dick van Maasland heeft het Pancratiustoneel een zeer goede beurt gemaakt. De aanwezigen hebben met een gulle lach genoten van het bijzon der komische verhaal dat onder bekwame regie van de heer J. Genang op vlotte wijze werd gebracht. Vele open doekjes en welgemeend applaus kunnen ongetwijfeld beschouwd wor den als een inleiding voor wederom een uitverkochte zaal op zondag 18 november a.s. als de tweede uitvoering zal worden gegeven. ALPHEN AAN DEN RIJN Bewoners van Alphen aan den Rijn ben minister Gruyters en de staatssecretarissen Schaefer Dam verzocht hen in audiëntie te ontvangen. Zij willen hun ge voor de vernieuwing van het goedkeuringsbesluit van ged teerde staten, inzake de afgifte van een verklaring van geen zwaar voor de bouw van een winkel- en kantorencomplex centrum van Alphen door bouwmaatschappij Empeo te Ut kracht bijzetten. Be bewoners voelen zich door de aanpak en de opzet van het bou project in hun rechts- en bestaanszekerheden gefrustreerd. Met name gelden bezwaren ten aanzien van: de gevolgde procedure waarmee zonder goedgekeurd bestemmin) plan gebouwd kan worden. Gezien de aard en de omvang van 1 project, dat bijzondere consequenties heeft voor de bewoners, vin den zij dat deze een normale bestemmingsplan procedure dient t< doorlopen. De te verwachten overbewinkeling ten gevolge van de bouw. De vormgeving van het complex dat door het schrille contrast In maat- en schaalverhoudingen ten opzichte van de karakteristiekt bestaande bebouwing het woon- en leefmilieu in kwaliteit aantast. Bezwaren tegen verkeers maatregel op Raap horstlaan Wassenaar - Enkele weken ge leden hebben B en W een verkeersmaatregel voor de Raaphorstlaan bekend ge maakt, die verband houdt met de in- en uitrit naar de in aanbouw zijnde serviceflat "Zomerland". Tot dan was het gedeelte van de Raap horstlaan tussen Dierenpark en Eikenlaan gesloten voor het verkeer in noordoostelij ke richting. Het eerste gedeelte van de Raaphorstlaan - gerekend vanaf het Dierenpark - is nu opengesteld voor verkeer in beide richtingen. Een aantal bewoners van de Raaphorst laan heeft te kennen gegeven bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen de beslissing van B. en W. Zij wijzen er o.m. op dat de rijweg maar V/i meter breed is, dat er veel verkeer is na het be zoekuur van de Ursulakliniek, dat patiënten van deze kli niek geregeld wandelen op de Raaphorstlaan en dat een verbodsbord halverwege de de Raaphorstlaan verkeers overtredingen uitlokt. Een en ander zal bespro ken worden op de eerst volgende vergadering van het "Verkeersoverleg", die op donderdag 29 november a.s. gehouden zal worden. ALKEMADE In zijn antwoord op de algemene beschouwingen inzake de gemeentebegroting '74 deelde burgemeester Smolders o.a. mede dat nog dit jaar be gonnen zal worden met het bouwrijp maken van de gronden gelegen ten westen van de Chrysantensingel en ten oosten van het industrieterrein, het z.g. uitbreidingsplan „De Gogh" UW-VI. Hoe het er gaat uitzien kunt u zien op bijgaande foto van de hiervoor vervaardigde maquette. Nog dit jaar hoopt men' met de eerste fase van de bouw van in totaal 196 woningen te begin nen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het vrijetijdscentrum „De Ridderhof" in Koude kerk aan den Rijn wordt op zaterdag 17 november offi cieel geopend. D« commissa ris van de Koningin in Zuid- Holland, de heer mr. M. Vro lijk zal de openingshandeling verrichten. De aanvang is om 10.30 uur. BODEGRAVEN - De heer mr. J. J. Croles neemt op 30 no vember afscheid als burge meester van Bodegraven. In een speciale raadsvergade ring, die om 10.00 uur begint zal de heer Croles na een pe riode van 28 jaar zijn burge meestersambt neerleggen. Van 16.00 tot 17.30 uur, de zelfde dag is er een af scheidsreceptie in de trouw zaal van het gemeentehuis. Twee maanden celstraf na steekpartij Bodegraven De Haagse recht bank heeft een 21-jarige poe- lersknecht uit Bodegraven ver oordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf voor 't toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tij dens een vechtpartij te Nieuw koop. In een dancing was tevoren ruzie ontstaan en zou verdachte door anderen naar buiten zijn ge werkt, waar hij werd aangeval len. Hij nam de vlucht en werd toen door zijn slachtoffer ach tervolgd. Omdat hij zich be dreigd voelde, trok verdachte een mes en stak daarmee zijn tegenstander, waardoor o.a. de linkerlong werd getroffen. De Officier van justitie wees een beroep op noodweer af en eiste teggji de poelier drie maanden gevangenisstraf waarvan een nriaand voorwaardelijk. Ook de rechtbank heeft in zijn vonnis het beroep op noodweer verwor- tVfiSg- ZOETERWOUDE De heer Van Diemen van de Vrije Lijst be steedde bij algemene begro tingsbeschouwingen aandacht aan de uitbreiding van het ge meentehuis, maar had daar wel geheel eigen gedachten over. Hij bracht deze in relatie met de plannen voor een winkelcen trum in het Plan „Kern". Hij zag de hiervoor gereserveerde plaats liever bezet door een nieuw gemeentehuis. Dit zou, samen met de historische kerk, de dorpskern een waardig aan zien kunnen geven. Met een parkeer-etage op souterrain-ni veau zouden ook geen parkeer problemen kunnen ontstaan. Overigens had de heer Van Die- men zijn alg. beschouwingen grotendeels in het teken van het verkeer staan. Hij had waarde ring voor de studie van de k.V.P.-fraktie over het tracé van rijksweg 11 langs de spoor baar. Wel verschilde hij van mering over het aantal rijstro ken, dat 4 zou moeten bedragen. Direct hierna dient zich de vraag aan, over de noodzaak van de aanleg van de Burg. Smeetsweg. „In de noodzaak hiervan heb ik nooit geloofd". Hel is een opbeurende gedachte, dot anderen, na studie, ook tot dtze slotsom zijn gekomen. Het zou verstandig zijn de plannen voor de Burg. Smeetsweg te an nuleren en de vrijkomende gel den te beschikken voor de P.W.17 tussen Europa-viaduct en Dr. Kortmannstraat. Hij verzette zich ook met kracht te gen het plan om een verbin dingsweg te maken tussen de Weipoort en de Zuidbuurt. De eerste heeft al meer dan genoeg verkeer. Minder goed was hij te spreken over de behandeling van som mige bouw-aanvragen en illus- streerde dit met een voorbeeld UT het WesteLnde. De heer Stra- ver beschreef de moeilijkheden waarvoor een raadslid als part time gemeentebestuurder komt te staan ten opzichte van het dagelijks bestuur in concreto b. en w. die begeleid worden door medewerkers en adviseurs die deels gelukkig, maar goed en heel duur getraind zijn. De taak van het raadslid splitst zich in drie mogelijkheden: 1. Je levert geen kritiek en beperkt te tot lof tuitingen; 2. Het college prijzen maar dit dan gepaard gaand met een beetje kritiek en je probeert een compromis te bereiken; 3. Je trekt je nergens wat van aan en je zegt zo je h-et meent. Bij dat laatste loop je het gevaar dat men je gaat zien als een doordouwer, een dwarsligger. Straver meende, dat er te wei nig publiciteit is gegeven aan de twee hearings die in de afgelo pen maanden zijn gehouden. Hij twijfelt aan het bedrag dat is bestemd voor de zo noodzakelij ke verbetering van de Zuid- buurtseweg en meende dat dit zeker niet toereikend zal zijn. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Reeds lange tijd is de accommo datie van de post Koudekerk aan den Rijn van de Rijkspoli tie onvoldoende. Daar gaat zeer waarschijnlijk binnenkort veran dering in komen. Door de inge bruikneming van een nieuwe PTT-centrale kwam de oude, gelegen nabij 't Voorhof, be schikbaar voor andere doelein den. Op grond van de centrale ligging, grootte en indeling leent het gebouwtje zich bij uitstek voor de huisvesting van de Rijkspolitiepost. Er zal echter wel een garage bijgebouwd moeten worden en daarvoor moet grond van de gemeente worden gekocht. Een voorstel hiertoe komt vanavond in de ge meenteraad van Koudekerk. De verkoop van grond heeft overi gens geen gevolgen voor het toekomstige gebruik van 't Voorhof. C. STRAVER Trots op vele voorzieningen voor de sport MWmmWUKSBM Wat betreft de sport en recreatie wil Ik zeggen dat de voorzienin gen hiervoor op een niveau lig gen waarop elke rechtgeaarde Zoc-terwoudonaar trots kan zijn.", aldus de heer Straver var. de Vrije lijst in zijn alge mene beschouwingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overheid moet nu al over een apparaat be schikken, dat het mogelijk maakt om de consequenties van de bevolkingsgroei in het rege ringsbeleid te betrekken. Dit heeft de staatscommissie-Mun tendam, vorig jaar in het leven geroepen om het bevolkings vraagstuk te bestuderen, gesteld in een tussentijds rapport, dat dezer dagen is gereedgekomen. De commissie wil in 1975 met haar werk klaar zijn, maar wil ook de bevolk:ng zelf in de gele- genhe d stellen opvattingen ken baar te maken. De opvattingen van de commissie lopen ten dele uiteen. Enkele le den vinden, dat ons land nu al zo overbevolkt is en nog sterker overbevolkt zal worden, dat meteen gestreefd moet worden naar een daling. De meerder heid wil zich nu nog ni#f^uit spreken over de noodzaak van een snelle daling en enkelen van hen menen bovendien dat een bevolkingsvermindering op korte termijn toch geen reële oplossing biedt voor ruimtelijke en milieuproblemen. De commissie wil de bevolking bewust maken, dat er een pro bleem is. Weliswaar neemt de bewustwording toe, zo wordt ge constateerd, maar de indruk be staat toch, dat de voorlichting lang niet iedereen bereikt. Dat geldt trouwens op vele gebie den. De comm:ssie is bijvoor beeld uit onderzoek gebleken, dat de kennis over de voorbe hoedmiddelen duidelijk geringer is dan de openheid, waarmee te genwoordig de sexualiteit wordt behandeld. Ze hekelt voorts de opvatting, dat voor de vrouw het moederschap het hoogste ideaal is, omdat er voor een vrouw vele andere mogelijkhe den zijn om zich te ontplofclen. In dit verband krijgt de overheid ook een terechtwijzing: de over heid zou volgens de commissie aan vrouwen betere carrièremo gelijkheden moeten bieden. In het algemeen stelt de commis sie, dat aan de voortdurende be volkingsgroei meer nadelige dan positieve kanten zitten en dat het zaak is, de bevolking daar op te wijzen. De verantwoorde lijkheid moet bij de mensen zelf blijven berusten, maar de over heid moet in haar beleid al wel 1 de wetenschap dat een groeien de bevolking grote problemen op allerlei gebied veroorzaakt, inbouwen. Die nadelen liggen volgens de commissie vooral in de sfeer van ruimtelijke orde ning en milieu. VERNIEUWING GASLEIDINGEN OUDE RIJN LEIDEN De Stedelijke Fabrie ken van Gas en Elektriciteit be ginnen morgen met de vernie- wlng van de gasaanslultingen van panden aan de Oude Rijn tussen de Donkersteeg en de Hooglandse Kerkstraat. De werkzaamheden zullen één week in beslag nemen. In die tijd is er geen doorgaand ver- keer mogelijk op dit stuk van de Oude Rijn. HAZERSWOUDE - Sint NIco- laas en de zijnen arriveren op zaterdag 24 november, om 10.30 uur bij het gemeen tehuis aan de Hazerswoudse Rijndijk. Het tamboer- en trompetterkorps verleent me dewerking aa» de tocht door de wijk Rhynenburch, even als het majorettenkorps van het jeugdcircus Capriole. Ca priole heeft het overigens druk de komende weken, want op diezelfde zaterdag 24 november staat een optre den geplanned in Leiden en een week later een in Leider dorp. HAZERSWOUDE - De eerst volgende openbare vergade ring van de raad van de ge meente Hazerswoude wordt gehouden op donderdag 29 november. Op maandag 17 december hoopt de gemeen teraad zich te gaan bezig houden met de begrotingen voor het jaar 1974. HAZERSWOUDE - Iedere twee de en vierde maandag van de maand wordt het spreekuur van het Wit Gele Kruis be treffende de kraamhulp ge houden in het gebouw van het Groene Kruis te Koude kerk aan den Rijn. Het uit leenmagazijn is verplaatst naar het Anker (aan de Rhy- nenburcherlaan); openings tijden: maandag en woens dag 17.30—18.00 uur vrijdag 13.00—13.30 uur. Standaardteams Avanti winnen HAZERSWOUDE - Hel eersle damesteam van de Hazerswoud se tafeltennisvereniging Avanti won de streekderby tegen TOGB met 7—3. Els Vreeburg, de laatste weken niet zo in vorin, herstelde het ietwat ge schonden prestige door ongesla gen uit de strijd te komen. Mi riam van de Poel was goed voor twee winstpunten en Anne ke de Boer voor een; Els en Miriam wonnen ook het dubbel spel. Avanti's eerste herenteam kwam goed weg bij DITO, getuige een 3—7 overw'nning. Theo Louwers eiste alle winst die er voor hem te halen was op. Leo Straathof hees twee keer de vlag en Jan van Wetten een maal. Het dub bel werd door Jan en Theo ge wonnen. De plaats van Avanti 2 in de overgangsklas hangt aan een zijden draadje, nu ook bij Valkenberg/AMVJ 4 met 9-1 werd verloren. Aartjan Panne bakker was de enige van het team, dat Ron Fase In de gele deren had in plaats van Wim Steenbergen, die een keer scoor de. Bij de jongens verloor Avanti 1 met 9—1 bij Wibats 1, omdat Leon van de Werf slechts een punt scoorde en zijn twee „ma ten" helemaal niet tot winst kwamen. NOORDWIJK Onder leHng van voorzitter W. Wijnands ver gaderde in hotel-rest. Royal de afdeling Horeca van de A.V.G. (NKV). De heer Wijnands stel- de in zijn openingswoord vast, dat bet in de horecabedrijven niet gaat, zoals men dat als vakergnisatie graag zou zien. Hoofdbestuurder Lodierse haak te op het betoog van de voorzit ter in. De mensen, die in de ho- reca-sector werkzaam zijn, heb ben een zwaar seizoen achter de rug, merkte hij op. Voor het seizoen had de inspecteur-gene raal van de arbeid toegezegd, dat deze zomer in de toeristen plaatsen een strenge controle zou worden uitgeoefend op de arbeids- en rusttijden. Lodierse informeerde bij de leden'of deze controle ook metterdaad was uitgevoerd. Unaniem bleek men van mening, dat er geen contro le van de arbeidsinspectie was geweest. Het hoofdbestuurslid kondigde aan, dat in de provincies Noord en Zuid-Holland vergaderingen zullen worden gehouden om de situaties in de sector van de ho recabedrijven te bespreken. Al gemeen waren de leden van oordeel, dat na het seizoen wel de hand aan de vastgestelde werktijden wordt gehouden, maar in heit seizoen in het ge heel niet. Een uitgebreide discussie ontstond daarna over de kwestie van de christelijke feestdagen. Deze zes dagen per jaar zijn geen snip perdagen. Mem stelde zich op het standpunt, dat voor deze da gen vrije tijd moet worden ge geven. Verder kwam de autolo ze zondag aan de orde. Men kwam tot de conclusie, dat door deze maatregel gedupeerd hore- capersonee! compensatie voor het verlies moet kunnen clai men bij de bedrijfsvereniging. „Mooi Boskoop" wil gecultiveerde brievenbussen BOSKOOP Tante Pos is het snelwandelen moe! Uit oogpunt van efficiëntie zai het loopwerk van de postbeambten worden beperkt tot het hoog nodige en derhalve zullen de mensen die ver van de openbare weg wonen een brievenbus moeten plaatsen bij de ingang van hun tuin eventueel voor hun brug of „oprijlaan". Deze P.T.T. verordening baart het gemeentebestuur wel enige zorg, want men wil „Mooi Bos koop" niet laten „verslodderen" doordat her en der strikt zake lijke en ongezellige brievenbus sen verschijnen. In het zo gecul tiveerde „groene" dorp passen dus - zo vindt men - slechts ge cultiveerde brievenbussen, niet afstotend en aardig om te zien. De dienst gemeentewerken heeft over deze materie een rapport samengesteld, dat 20 november besproken wordt door B. en W.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6