Martinusparochie van Hillegom is 725 jaar oud In subsidiepot van Wassenaar zit f. 1,5 miljoen UITBOUW VAN HUIZEN NIET TE KLEINE MOCELIIK DOOR VOORSCHRIFTEN Gemeenten in Leidse regio willen woon wagenbewoners weren streeknïeuws LDG BOEKT SUCCES Subsidiemogelijkheden beperkt Voorschotense recreatie op een laag pitje DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT HILLEGOM Vier weeken den lang (tot en met zondag 2 december) viert Hillegom onder het motto „Van paro chie tot wereldkerk" het 725-jarig bestaan van de St. Martinusparochie. Reeds vóór 1200 stond hier een kerkje, dat vanouds was toe gewijd aan St. Martinus van Tours, die in deze streken een grote verering genoot. De abt van Efemond benoem de de eerste pastoor in 124S. Tot diens parochie behoorden o.a. Heemstede, Vogelsangh, Schalkwijk, Ben- nebroek en Sillick. Op i5 juli 1871 werd de bouw van de huidige kerk aanbesteed. Deze kerk werd later in en kele fasen uitgebreid en ver nieuwd. Zondagmorgen be gonnen de kerkelijke feesten met een plechtige hoogmis, opgedragen door mgr. dr. A. Mgr. Simonis op eerste viering J. Simonis, bisschop van Rotterdam, die geassisteerd werd door pastoor A. J. H. Drost en rector Van der Poel. Het jeugd- en heren koor voerde een Mis van Haydn en het „Haec Dies" van A(gera uit. In zijn predi katie gaf de 'bisschop een „blauwdruk" van de kerk die in Handelingen 2 (4247) terug te vinden is. „Daar heeft het „Ze legden zich ernstig toe op de leer der apostelen". Verder dienen we de gemeenschap der Kerk trouw te zijn. Mgr. Si monis zag in het minder worden van het aantal „gelo vigen in der Kerk" een ge brek aan identiteit. Hij drong er bij de (vele aanwe zige) jongeren op aan, trouw te blijven. Als laatste deel van de blauwdruk noemde hij het breken van het brood en de viering van de H. Eu charistie gepaard gaande aan het gebed. „De lofzang voor God is de goede zaak van mondigheid: de Heer bracht ons bij elkaar, Zijn Geest wil ons inschakelen „opdat zijn Huis vol worde" aldus bisschop Simonis. Ook zaterdagavond was hij in de eucharistieviering de predi kant. Met het oog op de begrotingsbe handeling heeft het college van burgemeester en wethouders van Wassenaar een volledige Hjst opgesteld van alle gemeen telijke subsidies, waarin bij de opstelling van de begroting voor 1974 rekening is gehouden. De lijst geeft een totaal aan van 1.558.849,36. Van dat bedrag wordt 17,6% besteed aan cultu rele doeleinden, 16,9% aan sub sidies uit de rubriek „alge meen", 16,1% voor de sport, 15,2% voor onderwijsdoeleinden, 9,3% voor instellingen op het gebied van de sociale zorg en 4,8% aan jeugd- en jongeren werk. De hoogte van de sulbsidiebedra- genvarieert van 25,- (jaarlijkse bijdrage aan het Nationaal Brandweermuzeum te Hellevoet- sluis) en ƒ30,- (comité ter be studering en bestrijding van ziekten in iepen en andere bo men) tot bedragen van 240.000 (Het Wassenaarse Kruiswerk) en 252.000 (exploitatietekort en kalitaalslasten Sportfondsenbad) Andere grote happen uit de sub sidiepot gaan naar de Wasse- narse Openbare Bibliotheek 161.200) schoolzwemmen 90.000,-) onderwijs aan spraakgebrekkigen 82.700), Wassenaarse muziekschool 40.000,-). De Molen Windlust kost de gemeente ruim 25.000,- per jaar, de exploitatie van de sportvelden van de gemeente (De Kieviten, Blauw Zwart en SV Wassenaar) bijna 100.000,-. De Sporthal, waarvan de totale kosten per jaar 270.000,- be dragen ontvangt aan huur 106.000.- zodat uit de gemeen tekas een bedrag van 163.000,- gedekt moet worden. In de raadsvergadering van 19 no vember a.s. zullen een aantal sibsidieverzoeken worden behan deld. De onlangs opgerichte Vereniging van amateur beel dende kunstenaars zal, aldus het voorstel per jaar 400,- sub sidie ontvangen in de huisves tingskosten. Het subsidie aan de Haagse Kunststichting voor de Jeugd zal enigszins verhoogd worden. De streekmuziekschool Wassenaar vraagt een verho ging van het jaarlijks subsidie van 40.000,- tot 50.000.- Het subsidiebedrag voor de Wasse naarse sportverenigingen zal, als de raad akkoord gaat, ver hoogd worden van 17.500.- tot 22.500.-. Voor het comité Zo- mervakantieaktiviteiten zal in de begroting een post van 5000.- worden opgenomen. Voorgesteld wordt tenslotte toe te treden als lid van de Stichting Culturele Raad van Zuid-Hol land en van de Landelijke Con- tactraad voor de gemeentelijke bemoeiingen met de lichamelijke opvoeding en de sport. Tenslotte zijn er de subsidieverzoeken van het Jeugd Advies Bureau, van de Algemene Stichting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinszorg en van de sticht'ng Wassenaarse Kinderweikplaats waarover al eerder bericht werd. 300,- boete sluitstuk van dolle rit Bodegraven Het was een forse dagvaarding welke de Officier van justitie bij de Haagse poli tierechter had samengesteld te gen een 21-jarige emballeur uit Bodegraven. Niet alleen, dat hij over de Overtocht en omgeving een ritje had gemaakt in een auto die hij had weggenomen, doch hij botste toen eerst nog tegen een auto en vervolgens te gen een boom. Zodat de rit spoedig ten einde was. Bovendien was de jongeman niet in het bezit van een rijbewijs. „Op die manier telt het aantal strafzaken tegen u aardig aan, „zo constateerde de Officier van justitie. Het was weliswaar geen echte au todiefstal doch meer „plezier- rijden". Maar vooor de eige naar van de auto leverde dat geen plezier op. De rekening voor de schade zal verdachte nog wel worden gepresenteerd en daarmee rekening houdend, veroordeelde de rechter hem tot een totaal van ƒ300 aan boete en voorwaardelijk een week ge vangenisstraf met proeftijd van 2 jaar. LEIDEN Het jaarlijkse muziekfeest van de Algemene Muziekunie, dat dit jaar voor de twaalfde achtereenvolgende maal in de Leidse Stadsgehoorzaal wordt gehouden is nu al weer een groot suc ces gebleken. Afgelopen weekeind traden 22 corpsen uit heel Nederland op om hun kunnen bij het publiek en de grote jury ten gehore te brengen. Aankomende zaterdag en zondag komen de werke lijk zware jongensnaar Leiden. Hieronder bevinden zich de corpsen van bij voorbeeld de Hoog ovens en Albert Heijn. Zoals gebruikelijk spelen de muziekcorpsen een verplicht en een vrij num mer. Aan de hand hiervan vindt een puntenwaardering plaats, die tot handhaving, promoveren of degraderen in of naar een bepaalde klasse zal leiden. Zondagavond wordt door de beschermheer van de Muziekunie de grote prijsuitreiking verricht. Zoals mogelijk bekend nemen de vier Leidse muziekcorpsen niet deel aan het festijn daar zij de controlerende taak op zich hebben genomen. Over de publieke belangstelling hebben de organisatoren dit jaar bepaald niet te klagen. Het Leids Damgenootschap heeft eindelijk weer een overwinning behaald. In de vijfde ronde de nationale hoofdklasse-compe titie werd in Nijmegen de dam vereniging NOAD met 14-6 ver slagen. Een overwinning, waar op, gezien de uitslag, niets viel af te dingen, temeer daar de Leidenaren geen enkele partij verloren. De vier winstpartijen kwamen op naam van W. Klein, H. v. Winkel, C. Tazelaar en P. Bron- string, terwijl de overige zes partijen remise werden. Door deze overwinning is LDG vrij wel zeker van het behoud van het hoofdklasseschap. De stand onderaan, met nog twee ronden te spelen is nu: LDG, NOAD en Almelo 4, OG Utrecht 2 en Aal ten 0 punten. Zaterdag a.s. speelt LDG 1 tegen DV Aalten. Een belangrijke wedstrijd, omdat LDG zich hier in veilig kan stellen tegen de gradatie. Aanvang 13.00 uur, Pieterskerkstraat 1, Leiden. UW MENING Loos alarm ROELOFARENDSVEEN - Op de avond van 7 november werd de vrijwillige brandweer van Alke made tot twee maal toe voor een loos alarm opgeroepen. Eenmaal voor een zogenaamde brand in Rijpwetering en een maal voor Oude Wetering. De dader of daders mogen dit mis schien als een grap beschouwen doch het is blijkbaar niet tot hen doorgedrongen, dat hij of zij zich hebben schuldig ge maakt aan een misdrijf. Voor het opzettelijk vals alarm geven kan men volgens artikel 142 van het wetboek van strafrecht twee weken gevangenisstraf oplopen. Het is blijkbaar ook niet tot de grappenmaker(s) doorgedron gen welke rampzalige gevolgen een vals alarm kan hebben in-1 dien tezelfder tijd elders werke lijk een brand uitbreekt. En dan nog maar te zwijgen over het ongemak, dat de vrijwilligers van de brandweer ondervinden bij loos alarm. Ik voel mij ver plicht een en ander kenbaar te m^k^K vooral in het belang van^de bevolking vón Alkema de. OEGSTGEEST - Door 131 bewo ners uit de Grunerielaan en om liggende straten Is een verzoek bij de Raad ingediend. Zij wen sen de bebouwingsvoorschriften voor hun buurt zodanig te wijzi gen, dat het mogelijk wordt aan de achterzijde een uitbouw te maken, waarbij zowel de woon kamer als de keuken kunnen worden vergroot en ook andere bijgebouwen kunnen worden ge plaatst o.a. garages bij de hoek huizen. Een eerder verzoek tot wijziging van het bestemmingsplan "Oegstgeest Noord 1964" werd In augustus 1973 in de Raad be handeld onder zeer grote be langstelling van de buurtbewo ners op de publieke tribune. Het verzoek werd afgewezen. De Raad wees daarbij op de ruime re mogelijkheden die het toe komstige bestemmingsplan "Centrum" voor dit gebied zou inhouden. Na bestudering van dit in voorbe reiding zijnde plan "Centrum" door enkele initiatiefnemers en een planoloog, die bekend is met bebouwingsvoorschriften, BEWONERS GRUNERIELAAN DIENEN WEER VERZOEK IN bleek dat deze verruiming bitter weinig inhield en dat dit plan ook op andere punten te weinig verbetering beloofde. Er werd toen een nieuw verzoek opgesteld. Duidelijk zijn hierin de wensen van de bewoners aangegeven en tevens is aange geven hoe hieraan voldaan kan worden. Tijdens een vergadering met een aantal buurtbewoners is het verzoek uitvoerig toege licht door een deskundige. Be sloten werd het namens de buurt naar de Raad te zenden. Na een handtekeningenaktie van enkele dagen bleek reeds, dat het over grote deel van de buurtbewo ners het verzoek ondersteunde. Zij hebben zich op een eigentijd se manier tot de gemeenteraad gewend, om door inspraak en overleg tot een billijke regeling te komen. Het gaat hier om technisch goede woningen, die in de jaren vijftig zijn gebouwd. De grootte ech ter. vooral de woonkamer en de keuken, voldoen niet aan de normen, die heden ten dagen worden aangelegd. Daarentegen zijn vele tuinen zeer ruim, zodat er ook in dit opzicht geen rede lijk argument is aan te voeren, waarom men niet zou toestaan binnen redelijke grenzen uit te bouwen of bijgebouwen te plaat sen. tot bijvoorbeeld een hoogte van maximaal 3 meter. Zowel de geldende als de ontworpen bebouwingsvoorschriften laten uitbouw slechts toe over twee vijfde van de pandbreedte, zo dat slechts een minimale uit breiding van de keuken of van de woonkamer mogelijk is. Ook de toegestane diepte van de uit bouw is te gering. De voornaamste regelingen gaan als verbodsbepalingen veel ver der dan strikt noodzakelijk is. Dit verhindert volkomen, dat de bewoners op eigen initiatief zin volle verbeteringen aan kunnen brengen in hun woonomstandig heden. Bij hun afwijzing van een eerder soortgelijk verzoek hebben Bur gemeester en Wethouders ook gesteld, dat degenen die deze woningen hebben betrokken wis ten dat zij een klein type wo ning hadden gekocht. Met an dere woorden: „Wie het niet meer bevalt moet maar verhui zen". Vele bewoners zijn echter gehecht aan de buurt om zijn rustige ligging en karakteristie ke prettige woonomgeving en zullen deze ongaarne noodge dwongen verlaten. Bovendien staan de koopprijzen van een grotere woning elders in Oegst geest in geen verhouding tot de kosten van het bouwen van een aanbouw of uitbouw. Verhuizen is daarenboven voor de meesten niet betaalbaar. De indieners van het verzoek aan de Raad zijn overtuigd van de redelijkheid ervan. Zij vertrou wen er daarom op dat de Ge meenteraad, Burgemeester Wethouders zal kunnen overtui gen van de wenselijkheid om aan het verzoek gehoor te geven en het ontwerp bestemmings plan "Centrum" conform aan te passen. RIJNSBURG De aangesloten gemeenten bij de regionale woonwagencentra willen kleine kampjes in hun plaats weren. Alle afgevaardigden waren in de gisteren gehouden vergade ring bereid subsidie te geven aan de gemeente die dergelijk kampjes gaat inrichten. Van een kamp in eigen woonplaats wilde men echter niet horen. Het voorstel was gedaan omdat het regionale kamp aan de Haarlemmerweg in Leiden aan drie of vier wagens geen stand plaats kan geven. „Het is op so ciale gronden ondoenlijk die be woners in een huis te praten", aldus voorzitster mevrouw Den Haan. Ook van de kant van CRM wordt er weer overwogen over te gaan tot het stichten van kleinere kampen, waarin de bewoners zoveel mogelijk com fort wordt geboden. Met name de heer Van der Venne uit Hil legom was hier sterk tegen ge kant. „Ik meen dat wij zo'n zes jaar geleden bij elkaar kwamen om te komen tot een concöLira- tie van woonwagenbewoners. Nu wil het ministerie dat we al onze met moeite vrijgekregen terreinen weer beschikbaar stel len aan de woonwagenbewo ners". Als groot gevaar voor het oprich ten van meerdere kampen zag burgemeester Van 't Wout (Val kenburg) dat dan het trekken zal worden bevorderd. „En ik geloof dat we dat zoveel moge lijk moeten tegengaan". Me vrouw Desuin uit Noordwijker- hout was dit niet met hem eens. „Die mensen hebben toch ook vakantie nodig?" Zij stelde voor in iedere gemeente een klein Geen van de afgevaardigden juichte dit voorstel toe. Haar felste tegenstanders vond zij in de heer Van Leeuwen (Noord- wijk) en de heer Van Klaveren (Wassenaar). De eerste achtte de last die de woonwagenbewoners de toeris ten bezorgen te groot. De twee de vond dat de bewoners van de vier wagens in zijn gemeente al als „God in Frankrijk" leefden en dat ze niet nog meer in de watten gelegd moesten worden door ze andere woonruimte te verschaffen voor „het tweede huis". Vaak is namelijk geble ken dat woonwagenbewoners kun grote wagen op een stand plaats zetten en met een kleiner model van kamp naar kamp trekken. Wethouder Ham tot Jongeren" LEIDEN In een brief aan de Aktle Kamernood schrijft wethouder Ham van Volkshuisvesting en Openbare Werken dat de rijksregeling, die 80% subsidieert van kosten gemaakt door het opknap pen van slooppanden, niet van toepassing is op de huisvestingsprojecten zelf. „Daarvoor geldt de normale woningbouwsubsidië- ring". Deze is o.a. gebruikt bij de projecten „Rijnoever"/Morsweg 66 en, Hoge Rijndijk/U trechtse Jaagpad van de S~"chting Hu esting Werkende Jongeren. „Verder kan van toepassing zijn de premieregeling woningverbetering, welke echter slechts geringe bijdragen toekent", aldus de wethouder. Hij meldt tevens, dat zijn mening intussen is bevestigd door het ministerie. Intussen blijft de gemeente wel „attent op alle mo gelijkheden tot subsidieverkrijging". Zo is on langs een rijkssubsidie toegezegd voor noodher- stel t.b.v. instandhouding van tenminste 50 wo ningen in L«vendaal-oost en de Ververstraat. VOORSCHOTEN De jaarlijks terugkerende vraag bij de behande ling van de Voorschotense gemeentebegroting is een trimbaan. Ook dit jaar wist wethouder Pels nog geen concrete datum van aanleg te geven en misschien komt die er wal nooit, omdat er gemeenten zijn, die nadat de trimbaan aangelegd werd het raadslid dat voor aanleg gevraagd had, inmiddels de raad verlaten had en de burge rij echt niet zo hard loopt. Toch zagen de comminsieleden graag wat meer aktiviteit op het ge bied van de recreatie. De wethouder deed alle vragen af met de mededeling: „Over recreatie kunnen we een hele avond leuteren. Men heeft mij verteld dat het gaan naar de kerk ook een vorm van recreatie is". Er is overleg gaande met d«_ gemeente Wassenaar om te komen tot een betere beveiliging van de schooljeugd, die via de Papelaan per fiets naar Wassenaarse scholen gaat. Bij de oversteek op de grens tussen de twee gemeenten heeft Voorschoten al extra lantaarnpalen gezet. Op de mededeling van Ir. Van Dalen (WD) dat het waar schijnlijk voor Voorschoten voordeliger dn om de vaste klanten voor het badhuis per taxi naar Leiden te vervoeren voor een bad, gaf dit commissielid de raad om een doucheruimte in het instruktiebad be schikbaar te stellen voor de 30 wekelijkse vaste klanten. Wethouder Pels zal dit laten onderzoeken. Volgens berekening van een ander commissielid kost de gemeente Voorschoten één bad in het badhuis I thans 66.20 per persoon. Over de aktiviteiten op het gebied van de sport waren alle commis sieleden van „vol lof" tot „tevreden". De reinigingsdienst moet ge moderniseerd worden, volgens Ir. Franken (KVP) omdat de auto's te veel leegstand hebben. De wethouder kon mededelen dat inder daad aan poule-vorming gedacht werd. Na 1 januari behoeven de vuilniszakken niet meer voorzien t«£ zijn van het gemeentewapen. NOORDWIJKSE POLITIESPORT IN ZILVER Noorwijk - De Noordwijkse Poli- tiesportvereniging vierde haar 25-jarig bestaan met een feeste lijke kegelavond in het bow lingscentrum Faase. Nagenoeg 'net gehele politiekorps gaf acte de présence op dit zilveren feest, terwijl burgemeester mr. J. M.' Bonnike, de wethouders Van Leeuwen, Van Duyn en Jansen, alsmede gemeentesecretaris W. van Sprang als gasten deze avond bijwoonden. Voorzitter F. M. Vink wierp in zijn welkomstwoord een blik te rug, waarbij hij onder meer wees op de veelheid van spor ten, die onder auspiciën van N. P. S. V. waren bedreven: varië rend van voetbal, atletiek en schaatsen tot denksporten als dammen en schaken, in deze kwart eeuw was de prijzenkast ruim gevuld geraakt. Burgemeester mr. Bonnike, die de gelukwensen van het gemeente bestuur overbracht, legde ver band tussen het 25-jarig bestaan van N. P. S. V. en het praktisch nieuwe politiebureau. Zinspelend op de verbouwing zei hij: "U bent nu tenminste één avond uit het stof". Mr. Bonnike roemde de sportieve geest, welke het NSPV in het politiekorps had gekweekt. Een voorbeeld daarvan is de rijwiel- surveillance op de autoloze zon dagen. Daarna was het woord aan briga dier J. M. Huijbers. Dank zij diens bekwame leiding verliep het spel vlot en vlekkeloos. Bij de dames waren de prijzen voor: 1. Mevr. Van Duyn. 2. mevr. Ruinemans. 3. mevr. Brussee, 4. mevr. Knauf 5. mevr. M. van der Plas, 6. mevr. Lubberding. In de heren afdeling luidde de uitslag: 1. N. Langeveld. 2. A. de Vries, 3. J. van Leeuwen jr. 4. J. Braaksma 5. M. Both 6. G. J. van de Meent. Verder waren er prijzen voor de beste heren- en damesploeg, een prijs van bur gemeester mr. Bonnike, prijzen voor de poedelaars en andere prijsjes. Korpschef J. F. Basten reikte de prijzen uit en wenste NPSV ge luk met het jubileum en zichzelf feliciteerde hij met het feit een korps te hebben waarin zo'n ka meraadschappelijke sfeer be stond, dat tijdens zijn ziekte spontaan het jaarfeest werd uit gesteld tot de korpschef er weer bij zou kunnen zijn. Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek officiële stichting Lisse - Het Laboratorium voor Bloembol lienonderzoek te Lisse is nu een officiële Stichting ge worden, waarvan de akte Maandagmiddag passeerde, waarna een bijeenkomst werd gehouden voor genodigden in de aula van het Bloembollenlabora torium. De heer J. N. Fit, voor zitter van de nieuwe Stichting, zei dat met deze Stichting "ook de zorgen op het financiële vlak voor ons staan". Frof Dr. Ir. P, K. Schenk, direc teur van het BloembollenJab. te lisse, hield een causerie over de gehele ontwikkeling van het L. B. O. en van het streven om tot een zelfstandige Stichting te komen, waarheen men vanaf 1963 langzaam historisch heen- gegroeid is. Door ir. P. Stadhouders werd ge sproken namen het Dept., die er o.m. mede op wees, dat naast de bloembollencultuur nu ook de bolbloem (trekketrij) alle aan dacht verdient in de voorlich ting. Er is nu een einde geko men aan de band met de Land bouw Hogeschool te Wagenin- gen. Afscheid twee bestuursleden Nut en Vermaak LEIMUIDEN Vrijdag jl. heeft ijsclubvereniging „Nut en Ver maak" zijn jaarlijkse algemene vergadering gehouden. De voor zitter sprak de scheidende se cretaris, de heer H. Meijer, toe en dankte hem voor het werk, dat hij gedurende 25 jaar voor de vereniging heeft gedaan. La ter dankte de heer Mooren op zijn beurt de voorzitter, die ge durende 10 jaar lang deze taak heeft vervuld. In hun plaats zijn de nieuwe bestuursleden, de he ren L. de Rijk en L. Zemel ge kozen. Na afloop van de verga dering is er gesjoeld en gekaard en werden prachtige fotorepro ducties en pakketten vlees als prijzen uitgereikt. Marktberichten KATWIJK 12 nov. Groenten Was- peen p. kist: AI 5.30-9.00, All 3.30—6.40, BI 7.50—10.40, Bil 2.00— 4 50, Cl 4.101.40: Bloemkool: 61 1.44—1.61. en 73. SI 1.12—1.3S. MI 4S—65. 101 1.01. 10 II 27—67,121 74 —102. 1211 52: Andijvie 17—79. Boe. renkool 4245. Bospeen 85. Gele kool 39, Groene kool 43. Knolselderie 25—39, Krirlpeterselle 44, Rode Kool IS—35. Selderie 20—24, Breekpeen p. kist 1.40—6.30, Aanvoer waspeen. 73000 kg. ROEIXDFARENDSVEEN. Bloemen Anjers Rose. Wit. Arthur, GJ. Sim 323S,Rood, Keefcr, Lena, Espe- rence, Nora 3247, Rozen Garnette, Carol, Roswltha. Marimba 14—39, Zorlna. Annabelle, Coral Princess 2D—01. Sonia 35-61.Belinda, Precll- la. Motrca 30—39, Esther Ofarim. Prominent, Carina, Evergold 2432. Ilona, Baccara 7179. Gerbera 42. Lllcs 39—51, Strelllzla 1,80—2,70. Ne- rlno 24—72, Geplozen Chrysanten 19—54 p.st. Troschrysanten 80—1.76, Snljgroen 5095. Trosanjers 2.60 2,7(). Irissen 1,90—2.95, Freesia 1,05—3,55, Dahlia's 86 per bos.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 4