Jappie van Dijk verlaat Chili viert kwalificatie voor wereldkampioenschap Boksprogramma met amusementswaarde Schaatskampioen prof bij WISO j| Beklede „balk" voor turnsters moet wachten Rusland bleef bij weigering Vier sponsors Residentie als derde Zweden-Oostenrijk in Gelseiikirchen IINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURAN1 EN HAAG Door de bedenktijd van Jappie van Dijk, de Neder- andse schaatskampioen van 1972 was het bestuur van de Koninklij- [e Nederlandse Schaatsenrijdersbond natuurlijk allang duidelijk ge worden wat er loos was. De Fries wilde het door de KNSB voorge legde contract met allerlei beperkende clausules niet tekenen omdat een carrière als prof hem attractiever leek. Het ultimatum van vrij/ dagavond van de KNSB was dan ook zuiver een formaliteit. Dat op xjch wekt dan ook geen wrevel bij de schaatsbond, wie beter kan, noet immers beter gaan. Maar bet feit dat de WISO - de nieuwe lederlandse proforganisatie - midden in de voorbereidingstijd op hèt nieuwe seizoen een poging doet Jappie van Dijk te „strikken", tot wel kwaad bloed. Jonkheer Mr. W. H. D. Quarles van Ufford, i voorzitter van de KNSB, reageert in antwoord op de laatste ont- llckeling met: „De zaak Van Dijk bewijst weer eens hoe ongezond de schaatssport aan de top momenteel is. Er bestaan twee aparte werelden, die los van elkaar werken, punt uit. Deze affaire komt de verhouding tussen de KNSB en de WISO natuurlijk niet ten goede." mogelijk tegenhouden". Hennie Roos, bestuurslid van de ISU (international skating union) bleek even laconiek. .Ik kan Wrevel het niet helpen. Als Jappie bij de WISO gelukkig denkt te wor den moet hij het maar doen. Dat neemt overigens niet weg dat het me van hem wel tegen valt.". De heer Roos bekriti seert ook de houding van de an dere, reeds aangesloten rijders. pleister op de wonde deed de secretaris van de WISO, de heer H. J. van Marle gisteren op een persconferentie in Den Haag, waarop Jappie van Dijk in het schaatscentrum De Uithof zijn handtekening plaatste onder een contract als prof, uit de doeken dat de nieuwe organisatie van plan was de gemaakte reiskos ten van Van Dijk in de reeds begonnen voorbereidingstijd van dit seizoen te vergoeden. ,Üat ben ik moreel verplicht te genover de KNSB", zei de nieu we profschaatser, die in de voetsporen van Ard Schenk, Kees Verkerk, Jan Bols treedt. Als opvolger van Eddie Ver- heyen, die zijn studie dit seizoen laat prevaleren. Voorzitter Quarles van Ufford: „Dat is in ieder geval iets. We maken ten slotte kosten en houden een plaats vrij in de kernploeg, die anders beter besteed zou zijn geweest aan een jonge rijder". Amateurcoach Leen Pfrommer is tot het laatste toe van alle overwegingen van Jappie van Dijk op de hoogte geweest. Hij wist hoe moeilijk de Fries het had met zijn beslissing, zegde hem alle steun toe bij wat hij zou doen en bleek gisteren in zijn commentaar dan ook niet wrevelig. „Het is jammer, dat Jappie uit mijn ploeg wegvalt. „Het vorig jaar hebben jongens als Schenk, Verkerk en Bols zo'n knaap als Jos Valentijn volledig omgepraat. Zij wisten dat ze bijna voor een hopeloze zaak vochten en haalden toch Valentijn over prof te worden. Dat vind ik geen faire zaak. Ik hoop dat Jappie niet hetzelfde overkomt." En over de zaak Jos Valentijn, die zoals bekend weer aansluiting zoekt bij de KNSB en de ISU: „We hebben er deze week een vergadering met de schaatsbond over. Als- men ermee akkoord gaat zal er een verzoek bij de ISU worden ingediend. Al beloof ik in mijn leven zelden ooit iets, toch ben ik van mening dat Valentijn een betere kans op rehabilitatie heeft dan ooit tevoren. Dat con stateer ik dan zuiver op basis van wat ik zo hier en daar heb opgevangen. Het is overigens wel zo, dat eerherstel voor Jos Vrijwel elke reactie van de men sen van de KNSB bestaat uit begrip ten aanzien van het be sluit van Jappie van Dijk (Wie beter kan moet beter gaan!) en uit wrevel ten aanzien van de WISO, die doordramt en het ei gen belang duidelijk laat preva leren. En al zei de heer Jacques Klok, de initiatiefnemer van deze profgroep, gisteren met nog zoveel nadruk, dat het stre ven van de WISO gericht is op een gezonde samenwerking met de KNSB en de ISU. En dat de hoop bestaat in de toekomst één organisatie te vormen, een on geregeldheid als de zaak Van Dijk schaadt de gehele situatie natuurlijk wel. Quarles van Ufford: „Wat me ook na deze affaire weer blijkt is dat de profleiders geen lange termijnpolitiek bedrijven". Dat zal Jappie, die zich voor een seizoen aan de WISO bond, ver der een zorg zijn. Hij zegt zijn besluit om prof te worden vrij dagavond definitief te hebben genomen. ,,Ik had vooral be zwaar tegen de honderdduizend gulden, die de KNSB voor me zou kunnen vragen als ik in de toekomst naar een proforganisa tie mocht overstappen. Dat was een clausule in het contract, waar ik me vanaf het begin van dit seizoen tegen verzette. Dat wisten de betrokkenen". Toen vrijdagmiddag de termijn ver streken was, waarop hij moest tekenen van de KNSB, was er voor hem geen man over boord, daar hij een aanbieding van de WISO op zak had. „De officiële bekendmaking van het feit, dat ik uit de kernploeg gestoten was, deed voor mij de deur dicht". De KNSB vindt dat een zwak excuus. Hij wist waar hij zich aan te houden had en dat deed hij niet. Dan moet Jappie van Dijk het verder zelf maar uitzoeken, luidde de algemene gedachlengang van de bond. Vreemd Het is toch vreemd, dat de schaatsbond haar rijders pas de afgelopen vrijdag verplichtte een handtekening onder het be wuste contract te zetten. De voorberéiding op het seizoen is tenslotte al maanden In volle gang. KNSB-voorzitter Quarles van Uf ford: „Ach, je moet dit in het licht bezien van de hele situatie. Door dat congres van de zomer in Kopenhagen, waar de ISU een voorstel tot de vorming van een soort non-amateurlsme in studie nam, kwam er een regle mentaire drukte op ons af. Daarbij kwam nog de onzeker heid dat niemand wist wat er precies met de proforganisatie zou gaan gebeuren. Dat alles te zamen, met de wetenschap dat het opstellen van een contract voor een amateurrijder ook nog zoiets als een juridische steek spelletje is, maakte gewoon dat de KNSB niet eerder met de overeenkomsten op tafel kon ko men". De konsekwentie van dat wachten kent de KNSB nu. Jappie van Dijk vertrok midden in de voor bereidingstijd op het wedstrijd- seizoen naar ac W.I.S.O. HANS DE BRUYN Jappie van Dijk tekent zijn con tract bij de WISO. Rechts van hem: de heer Van Marle, de se cretaris van de nieuwe profbond. Van onze sportredactie DEN HAAG De WISO gokt op een sterke start van het seizoen. Het al eer der bekend geworden be drijfskapitaal van twee ton van deze „bond", is reeds verantwoord als een of twee topevenementen aan slaan. Daarvoor staan in to taal vier sponsors borg. Dat zijn de Melkunie, Centurion Accu, Robot en de Neder landse Credietbank. Feyenoord dag eerder in actie b:.ir - r ROTTERDAM - Mede in verband met de voorbereiding vnr. Feyenoord op het UFFA cup duel tegen Standard Luik. zal de competitiewedstrijd Feyen oord—FC Groningen op zater dag 24 november worden ge speeld. Ten eindj de Groningers in de gelegenheid te stellen per trein terug te keren, is het aan- vangsuur vastgesteld op 19.30 uur. DEN HAAG Het Haagse Resi dentie is gisteren teruggekeerd van een succesvol sterk interna tionaal rolhockeytoemooi in het West-Duitse Walsum. Doelman Connie Zuidgeest, voor het eerst internationaal in actie voor zijn nieuwe club, is een geduchte versterking. Hij kreeg de prijs voor de beste doelman. Residentie won van de kamp oen van Zwitserland: Basel met 4— 1, versloeg het Franse Saint Omer met 9—1, speelde gelijk met 3—3 tegen Rolta uit België, kwam 2—2 overeen met het Duitse Ober Ramstadt en ver loor in de laatste minuut van de Duitse kampioen Waisum met 2—1. Residentie kwant up de derde plaats in het tournooi dat door Walsum werd gewonnen. Friese ploeg HEERENVEEN De Friese schaatsploeg voor de wedstrijd om de IJssel Cup, die op 17 no vember in Deventer wordt ge houden, bestaat uit: Hans v. Helden, Jan Palsma, Eppie Bleeker (allen Heerenveen). Piet de Boer (Jellum) en Tjibbe Hoks (Vegelinsoord). (Van onze sportredactie) (OTTERDAM De beklede of zachte evenwichtsbalk bij het dames turnen zal pas in 1975 officieel worden inge voerd. Dat was een van de belangrijkste besluiten, die het technisch comité voor het dames turnen van de inter nationale gymnastiek federatie (FI.G.) maandag tijdens de algemene vergadering in De Doelen te Rotterdam nam. jpalerle Nagy, de Hongaarse voor zitster van het technisch comité, was zeer teleurgesteld over het feit dat het voorstel om de be klede balk, zo snel mogelijk tr W voeren met 21 tegen 8 werd ifgestemd. „De bonden denken niet aan de gezondheid van üp turnsters. Er is de laatste jaren vóortdurend geklaagd over hals- wèrvelblessures. die optreden bi] het werken op de harde balk. Nu hebben wij een oplos sing gevonden en wil men de in voering van de beklede balk on danks talrijke goede argumen ten voor toch tegen houden tot 1975". Bij de wereldkamptoenschappe: volgend jaar oktober in Varna (Bulgarije), zullen de turnsters dus nog werken op de oude balk. Voor de weieldkampioen- schappen zullen de dames ploe gen bij de paardsprong zes ge lijke sprongen mogen maken. Dat houdt in dat elke turns^ei slechts twee sprongen behoeft te beheersen. Dit in tegenstelling tot hetgeen nu gebruikelijk is Namelijk het kunnen uitvoeren van drie verschillende sprongen. In de damejvergadering bleek het feit dat volgend jaar bij de we reldkampioenschappen in Varna slechts 24 ploegen mogen de»i nemen geen probleem. De eer ste zestien landen van de Olym pische spelen van Müncheo zijn zeker van deelneming. Ook het punt van de gevaarlijke onder delen op de verschillende toe stellen van de dames kwam ter sprake. „We hebben niets ver boden. Ook de gehoekte salie die bijvoorbeeld Loedmilla Toe ristjeva op de evenwichtsbalk maakt. niet. Wel hebben wij de bonden gewezen op hun verant woordelijkheid bij eventuele blessures". aldus mevrouw Nagy. De kwestie var de 24 landen bij het wereldkampioenschap bleek voor de technische vergadering van de heren een moeilijk te verteren zaak. Voorzitter Ivan Ivancevic (Zuid-Slavië) moest de vergadering zelfs een keer schorsen. Ook daarna kwam men er niet uit en men hoopt nu dat er vandaag op het alge mene congres van de F.I.G. een oplossing wordt gevonden. Het gezin Johan Cruyfj" kwam gisteren op Schiphol aan. De ex-Ajacied voegde zich bij de selectiegroep van het Nederlands elftal, die zich voorbereidt op de wedstrijd tegen België. DEN HAAG De beslissing van de internationale voetbal federatie (FIFA) om Rusland uit te sluiten van de eind ronde in het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1974 heeft nog niet tot officiële reacties geleid in de oost Europese landen. Helmut Këser, secretaris-gene raal van de FIFA zei gister avond voor geen enkel land een reden op het vlak van de sport te zién om het toernooi te boy cotten. Een mogelijke solidari teitsverklaring zou kunnen ko men van Oost Duitsland en Po len, de Oosteuropese landen die al zeker zijn van een plaats in het eindtoernooi. Bulgarije (vrijwel zeker) en Zuid Slavië gjjj (mogelijk) behoren tot de kan- -j didaten voor een plaats bi) de "e b"' laatste zestien. vangen en de voetbalbond Rusland werd onmiddellijk van een eventuele uitwijkmogelijk heid op de hoogte gesteld. Het telegram: „wedstrijd in Chili onmogelijk" maakte echter ver dere stappen van de FIFA over bodig. kwaad daglicht stellen." De De afdeling voetbal van de sport- reactie uit Chili te hebben ont- De Westduitse bondscoach Helmut positief op gereageerd. Het eni ge dat zij wilden was ons in een Chileense voorzitter voegde er aan toe dat zijn bond er niets voor had gevoeld de wedstrijd in een andere stad te spelen. „Wij hebben geen andere grote stadions en uitwijken had ons dus veel geld gekost." Francisco Fluxa, voorzitter van de Chileense bond bekritiseerde de weigering van Rusland om te spelen ln het stadion van Santiago. Fluxa zei: „In principe had het standpunt van Rusland alleen met politiek te maken en niet met sport. Daarom is er niet zijn bond verschrikkelijk blij Is met de plaats bij de laatste zes- Men. „Wij hadden het recht tot bond van Rusland weigerde ie der commentaar op de „zaak- Chili". Op vragen werd door de voetbalbond verwezen naar de overkoepelende sportbond, een instelling die rechtstreeks resul teert onder het ministerie dat de sportzaken behartigt. Daar werd geantwoord dat geen enke le mededeling zou worden ver strekt tot het moment dat de FIFA de belanghebbenden offi cieel van zijn beslissing op de hoogte zou heboen gesteld Schön vond het jammer dat Rusland niet naar de eindronde komt, „Ik had onze tegenstan der in de finale van het laatste Europese kampioenschap graag teruggezien. Ik geloof ook dat het elftal van Rusland het pu bliek veel meer aanspreekt dan de ploeg van Chili. Door dit be sluit is het eindtoernooi al van drie vooraanstaande voetballan den beroofd: Hongarije, Enge land en Rusland. deelneming in Duitsland natuur- Het konsekwente verwijzi nü verschenen De „ware" waarheid over de Watergate-affaire Wounded Knee „a deal is a deal" den Uyl versus Wiegel W.W.W.'74. •en bundeling van nieuws en informatie, brengt u verder: alles ovor plastics, nieuwe religieuze stromingen, het nieuwe kabinet, automodellen 1974, het einde van de Vietnam oorlog. Wla? Wat? Waar? 1974 wordt gekompleteerd met handige naslagtabellen en een chronologische lijst met „nooit te vergeten data". Bestel dit boek door storting/- I overschrijving van 7,50 op giro 531000 t.n.v. Silthott Pers, Den I Hssg. met vermelding: Wie?Wat?Wsar?1974. V Het boekje wordt u zonder extra kosten thuisbezorgd. Den Haag - De toeschouwers in "Amicitia" beëidigden de "p'K,"r'«S;; °"i" boksavond, georganisserd door de vereniging "Te Pas" -- I gillend van de pret. Uit de eigen stal trad Biekman aan, die een soort folkloristisch dansnummer weggaf en onder wijl ook nog wat bokste. Het gelach daverde door de zaal. Ook dit onderdeel, dat onverbrekelijk aan een boksavond voor amateurs schijnt te zijn verbonden telde het pro gramma. Vandaar dat de avond meer op amusements- dan op bokswaarde moet worden geschat. Zo bezien heeft het publiek zich toch niet verveeld, ondanks het wat scha- mele programma dat niet verder kwam dan twee B-klas- j separtijen als hoogste niveau. Daarin traden aan de zwaarwel- Vanzelfsprekend had Rotterdam), B. te Pas (Te Pas) w.o.p. van v.d Wiel 'DTS. Leiden). Zoutendijk (Hoogenband) w.o.p. van SUP!RPMHPM. kosters SIJp (Kristalljn) (Van "T Hot) :Junloren: Rous (Van C-klasse: llchtwelter Said •T Hof) onbeslist tegen Von Tol (Te (Bouwlust) w.o.p. van Biekman (Te Pas. Den Haag). De Jonge (Krista lljn, Den Haag) sol (Van 't '.d. Tak (Te Pas); nieuwelingenv.d. Spek (Hoogen band, Den Haag) w.o.p. van Vier ling (Te Pas), Lageweg (Te Pas) eerste ronde van Ros (Te Pas), rwaarwelter De Rooy(Bouwlust) on beslist tegen Benros (Hulzenaar) Stljlprljzen Vierling en Van Ham HERMAN VAN BERGEM. lijk liever op het veld bevochten en wij hebben hard getraind om dat doel te bereiken. Maar ook nu zijn wij tevreden omdat wij weten de reis naar Duitsland te hebben verdiend. Ons gelijkspel in Moskou heeft de kracht van het Chileense voetbalelftal aan getoond. Wil zullen onze plaatsing voor Duitsland uitgebreid vieren. Wij hebben Santos gevraagd tegen ons te komen spelen en zij heeft toegestemd en zal Pele meenemen. Een telegram van vier woorden uit Moskou aan de FIFA zorgde er gisteren voor dat eventuele bemiddelingspogingen onmoge lijk werden. De internationale voetbalfederatie namelijk had geprobeerd Chili te bewegen de wedstrijd in een andere stad dan Santiago te spelen. De FIFA meende een redelijke belangstellenden naar het semi- overheidsorgaan, werd in Mos kou algemeen gezien als een aanwijzing dat de beslissing om niet naar Chili te gaan op rege ringsniveau was genomen en niet door de voetballeiders in de Sovjet Unie. Laszlo Papp, de Hongaarse bok ser. die drie Olympische titels veroverde, noemde de beslissing van de FIFA eer stoot onder de gordel. Ferenc Bene, aanvoer der van het Hongaarse elftal zei: „Ik kan mij voorstellen hoe de Russische spelers zich moe ten voelen nu zij zo dicht bij de eindronde waren. Deelnemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap Is het hoogte punt in de loopbaan van iedere voetballer. Niemand zal kunnen beweren dat het een fout van de spelers is dat zij niet naar Westduitsland gaan. (ADVERTENTIE) Argenla Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde siroomkosten I3E7 ters Landrok en Ros, die in het vorige seizoen finalisten C-klas se in de Zuidhollandse titelstrijd waren. Na een break in de eer ste ronde was Ros even te non chalant. Landrok plaatste een zuivere stoot op de maag en won door opgave. Dat was weer een ander onderdeel dat erbij hoort. "Te Pas" zelf een behoorlijke inbreng in het programma, waarbij opviel dat verscheidene boksers condi tioneel zeer matig waren. Een maal was de tandbeschermer zelfs al in de eerste ronde een te groot obstakel voor een onge stoorde ademhaling. Uitblinkend De nieuwelingen Vierling en v.d. Nieuwelingen, junioren Spek zorgden voor nog een an der aspect. Ze voerden een enorme "knokpartij" op die abrupt eindigde toen Vierling getroffen en als e-n blok ach terover sloeg. Hfj was zuiver k.o. maar had de grond nog net niet bereikt toen de laatste slag op de gong werd gegeven. Hij verlor." wel, maar op punten. In zijn startboekje komt dus geen k.o. te staan maar hij zal toch de verplichte ru-tperiode van acht weken in acht moeten ne- ftien. aspl- ranten vulden het grootste deel 1 van ds avond. Uitblinkende par tij in deze categorieën was die j tussen Rous en Van Tol, die de juiste uitslag onbeslist verw.erf. I Daarmee was eenieder het eens. Niet met de jurering van de C- kiassepartij tussen Said Doubü j en Biekman, de snelle schuife- laar in de ring. Na het lachen volgde even een rumoerige ZURICH - Zweden en Oostenrijk zullen hun beslissingswedstrijd voor een plaats in de eindronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal te Gelsenkirchen spelen. De wedstrijd vindt plaats op dinsdag 27 november. De onderhandelingen in het kan toor van de FIFA te Zürich zijn nogal moeizaam geweest. Zwe den wilde de wedstrijd het liefst in Nederland spelen. Oostenrijk hield vast aan het oorspronkelij ke plan: West Duitsland. Secre taris Helmut Kaiser vond ten- Voor een andere beslissingswed slotte het compromis, Gelsenkir- strijd Australië—Zuid Korea chen. Het is voor de Zweden de vanavond in Houkong waren tweede keer dat zij een beslis- alle 28000 toegangskaarten bin nen twee uur uitverkocht. ronde door te dringen in West Duitsland moeten spelen. Op 12 november 1961 verloren de Zwe den te Berlijn de beslissings wedstrijd tegen Zwitserland mei 1—2. stemming. Maar ook dat is een singswedstrijd om tot de eind- onderdeel waardoor een boksa- p mij ij, lil liiiswi 11iiijiii -L_l Mond kan slagen. J ■- .-O De druiven zijn zuur voor Henk Wery. maar het lachen vergaat hem nog steeds niet. De Feyenoordsti^lrp' moest eind vorige week aan een liesblessure geopereerd worden. Jan Boskamp en trainer1 Wiel Coerycr kwarpen hem gisteren in het ziekenhuis opzoeken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13