1 Kloppende motor is erg slecht Vauxhall toont nieuwe Firenza Fijn rijden in de Passat LS Kamelen hebben vreemde bloedcellen Simca priizen ---• LEIDSE COURANT jOr •DINSDAG 13 NOVEMBER 1972 Dragen autogordel eind '74 verplicht Minister Westerterp denkt de verplichting tot het dragen van autogordels voor de voorste in zittenden van een auto de tweede helft van volgend jaar te kunnen invoeren. Een groen licht aan de buitenzijde van de auto om de controle op het dragen te vergemakkelijken ziet de minister niet zitten. Een groene lamp aan de ach terkant van de au'o, die alleen brandt indien de aanwezige au togordels op de juiste .wijze worden gebruikt en waarbij voldoende voorzieningen zijn getroffen om te voorkomen, dat deze lamp niet op andere wijze kan worden ingescha keld, is volgens de minister technisch gezien niet eenvou dig realiseerbaar. Bovendien brengt het eenzijdig invoeren van een extra licht met het oog op internationale afspraken over de verlichting van motorvoertuigen grote be zwaren met zich mee. Het voornaamste bezwaar tegen het groene licht is echter, dat het onnodige informatie ver schaft aan andere weggebrui kers, terwijl de groene kleur ook nog tot vergissingen kan leiden. Het voordeel van het groene licht bij politiecontrole weegt niet op tegen de bezwaren. Overigens zal de draagplicht van autogordels slechts gelden voor de voorste zittingen van auto's welke na 1 januari 1971 zijn geregistreerd, omdat van af die datum de aanwezigheid van gordels verplicht is voor auto's, welke na deze datum zijn geregistreerd. Nog geen hausse in verkoop auto's In de eerste negen maanden van dit jaar zijn in ons land in totaal 339.573 nieuwe personen- en combinatiewagens verkocht tegen 333.620 stuks in dezelfde periode van vorig jaar. Dit be tekent een meerverkoop van 5.953 automobielen, maar in vergelijking met de verkoopcij fers in de voorgaande maan den is er sprake van een steeds verdergaande terug gang: Na drie maanden een toeneming van 14,6 procent, na zes maanden 5,1 procent en thans nog 1,8 procent. Volgens de RAI is er na 18 september, toen als gevolg van de revaluatie van de gulden de auto twee procent goedkoper werd, (nog) geen sprake ge weest van een koopgolf. Hieronder volgen de vijftien meest verkochte personenauto- merken in Nederland in de eersre negen maanden van 1973. De cijfers geven achter eenvolgens aan het verkochte aantal tot op heden, tussen haakjes het aantal in de over eenkomstige maanden van 1972 en daarachter het huidige martkaandeel: 1. Opel 2.Ford 3. Simca 4. Fiat 5. Renauit 6. Citroen 7. Peugeot 8. Toyota 9. V.W. 10. Daf 11. Datsum 12. Br. Leyl. 13. Audi 14. Merc. B. 15. Mazda 44.353 (45.250) 13,1 36.617 (32.298) 10,8 32.730 (31.848) 9,6 30.613 (39.357) 9,0 25.356 (25.207) 7,5 21.898 (25.677 6.4 20.133 (18.632) 5,9 19.038 (13.159) 5,6 18.845 (20.244) 5.5 18.424 (19.699) 5.4 13.470 (12.868) 4,0 11.603 (11.369) 3,4 8.144 4.968) 2,4 5.736 5.606) 1,7 5.537 3.406) 1,6 De eerste zeven plaatsen op de ranglijst zijn in vergelijking met de halfjaarcijfers onveran derd gebleven. Een goed derde kwartaal had Toyota, dat twee plaatsen is geklommen en nu al achtste is. Volkswagen en DAF zakten ieder een plaats. In vergelijking met de eerste negen maanden van vorig jaar hebben Ford, Toyota en Audi aanmerkelijk meer auto's ver kocht. Fiat moest mede als ge volg van leveringsproblemen een flinke teruggang incasse ren, maar ook Opel, Volkswa gen en DAF verkochten min der. De meest verkochte personen auto in ons land is nog altijd de Opel Kadett. Er werden er tot nu toe dit jaar rond 18.000 van verkocht. WEGWIJS De nieuwe coupé van Vauxhall, de Firenza, met zijn zeer op merkelijke voorsteven, welke een minimale luchtweerstand moet garanderen. Na de autotentoonstellingen in Frankfurt en Parijs kon de Lon don Motor Show niet veel nieuws bieden. Gelukkig maar, dat de Britse automobielmakers nog wat achter de hand gehou den hadden. Overigens kampt de Britse autoindustrie op het ogen blik met grote leveringsproble men als gevolg van vele stakin gen. Vauxhall. dat enkele weken ge leden de nieuwe Magnum-serie introduceerde, lanceerde in Lon den een nieuwe coupé, die de al eerder gebruikte naam Firenza kreeg. De Firenza heeft een zeer opvallende voorsteven. Ver der heeft de wagen veel weg van de nieuwe Magnum. Het zal nog wel een tijdje duren voordat de nieuwe Firenza in top is vooral te danken aan de schikt, zal begin volgend jaar in ons land komt. want de produk- sipec'aal ontworpen voorsteven ons land verkrijgbaar zijn met tie zal pas begin volgend jaar met geringe luchtweerstand. 1100, 1300 of 1500 cc motor, een aanvang nemen. De Firenza Het publ ek kon ook voor het Andere blikvangers van British zal worden uitgerust met een eerst kennismaken met de Leyland zijn de Rover 2200, wel- 2300 cc motor, die volgens de fa- nieuwe Austin A'legro. Deze ke het 2000 type opvolgt, de briek de wagen een topsnelhe'd compacte voorw'eiaandrijver, Triumph 1500 TS, welke het 1500 geeft van 190 km/u. Die hoge die over vloeistof-gasvering be- type vervangt, en een nieuw klein stads autootje, de Minissi- ma, welke sterk doet denken aan eerder tentoongestelde elek trische autootjes. De Minissima wordt echter aangedreven door een Mini-motor van 850 cc. Ford toont een verbeterde versie van de Cortina. Deze Cortina 2000 E vervangt de GXL uitvoe ring en zal verkrijgbaar zijn in achttien varianten, waarbij ge kozen kan worden uit drie moto ren (1300, 1600 en 2000 cc). Ui terlijk onderscheidt deze wagen zich door z'n gewijzigde grille Chrysler gaf de Avenger-serie zwaardere motoren. De Avenger wordt in ons land verkocht als Sunbeam. De 1250 kreeg een 1300 en de 1500 een 1600 cc mo tor. Een auto waarvan de stoelen je eigenlijk niet voldoen, waarin je moeite hebt om de bestuurders stoel zover naar voren te klap pen dat de inzittenden (kinde ren), die organiek op de achter bank thuishoren, daar slechts met moeite via de enge door gang kunnen komen, een auto waarvan de (automatische) cho ke blijft hangen, waardoor de wagen zonder gas te geven toch rijdt, een auto tenslotte waarvan de benzinedop slechs met be hulp van een tang is los te krij ger., verdient zo'n wagen toch nog het predikaat ruim voldoen de" Antwoord: Ja. De Passat, en om deze wagen gaat het dit maal, heeft zoveel positieve pun ten, die de in de aanhef genoem de negatieve toch overtreffen. Waarschijnlijk zijn de door ons gesignaleerde mankementen een gevolg van de omstandigheid dat de auto op een maandag morgen is gemaakt, een tijdstip waarop men volgens .verhalen" aar de lopende band nog wel eens een steekje laat vallen. De Passat is voor Volkswagen juist op tijd op de markt ver schenen. De belangstelling voor de modellen van dit merk liep terug. De Passat is het eerste VW-model dat een einde moet maken aan deze voor Duitsland grootste industriële onderneming vervelende periode. Als de voor tekenen niet bedriegen, lijkt de kans daarop inderdaad aanwe zig. De Passat is het tweede VW-mo- del, dat uit de Audi-keuken komt. Het eerste was de K 70, welke van de zeer acieve ont werp afdeling van Audi/NSU kwam. Voor de technische con ceptie van de Passat stond de Audi-80 model. Het technisch verschil tussen de Audi-80 en de Passat moet worden gezocht in de achteras. Bij de Audi schroefveren die om de schok demper gemonteerd zijn, bij de Passat zit de schokdemper voor de laaggeplaatste schroefveer. Dit houdt dan weer verband met de binnenkort te verwachten Passat-Variant. Een hoogge plaatste schroefveer zou veel van de voordelen, die een com binatiewagen biedt, teniet doen. Voor de rest is er (bijna) geen verschil, zij het dat de Audi-80 een typische sedan is en de Pa- sai eer. fast-back. De Passat LS met zijn 75 DIN pk ir.otor is een plezierige reis wagen. Men kan met deze auto flink opschieten. De krachtbron trekt zeer goed en reageert flit send op het gaspedaal. Start moeilijkheden zijn er niet, sleu tel omdraaien en wegrijden, kenmerkend voor VW. Dat het wegrijden, althans in ons geval, aanvankelijk ten koste ging van veel benzine werd veroorzaakt dooi de „hangende" choke, een euvs-1 dat naderhand is verhol pen Wij kwamen toen na een enkele honderden kilometers lange rit uit op een gemiddeld vtrbruik van 1 op 11,2, voor een 1.5 liter auto zeker geen slechte comsumptie. De motor hoor je tot snelheden rcr.d de 100 km. niet. Daarboven wordt het wat lawaaierig, ze- kei als men snelheden aanhoudt tussen de 125 en 160 km/u. Op euL oe teller kwamen wij tot een top van even boven de 170 km/u, in werkeljkheid was dat 161 km/u. De motor is gecombineerd met een prima te schakelen vierbak. Op da. punt behoeft Volkswagen van niemand iets te leren. De overbrengingsverhoudingen zijn zu gekozen dat het bereik van de versnelling elkaar overlapt, waarbij de drie vanwege zijn vele mogelijkheden extra aan dacht verdient. Dn wegligging is een van de al lersterkste punten van de Pas sat. Tweede sterke punt is de fraaie carrosserie. Wat het weg gedrag betreft, moeilijkheden doen zich niet voor, noch in de bochten, noch op de rechte weg. Ooi niet als er sprake is van meer dan normale zijwind. Eni ge kritiek zou men kunnen heb ben op het feit dat de Passat bij hoge snelheden wat „licht" in het stuur aanvoelt. Het interieur ziet er voor een auto in de prijsklasse tussen de 12 en 13 mille wel wat sober uit. In het interieur zijn geen por- tiertassen, ze zouden gemakke lijk zijn, want de opbergruimte :s gering. De sigarenaansteker zit op een onmogelijke plaats Moeilijkheden hadden wij ook om de juiste verlichting te vin den. Dat moet gebeuren middels twee ongelijk gekleurde druk- toelser. links op het dashboard. Het is af en tóe gewoon raden. Het verklikkerlichtje van de ebgnoteur zie je niet of nauwe lijks en van horen is helemaal geer, sprake. Ventilatie en verwarming eisen ook enige research in het in structieboekje, voordat de juiste afstelling is gevonden. De Pas sat heeft voor geen tochtraamp- jes; achter kan ook niets open. De ventilatiemogelijkheden zijn hierdoor beperkt, hetgeen tot ui ting komt bij regenachig weer. Dan beslaan de ramen zeer snel De bagageruime is voor deze wagen ruim voldoende. In de koffer ook het reservewiel, ver zonken in de kofferbodem, het geen bij de Audi niet het geval is. Daat staat de band tegen de voorwand. Conclusie: De Passat LS valt op door zijn uitstekende rij-eigen- schappen, aansprekende vorm geving en zeer gunstig brand stofverbruik. Nadelen zijn de slecht zittende stoelen en rumoe rige motor bij hoge snelheden. De prijs van de Passat LS 75 DIN pk motor is thans 12.632 gulden. Chrysler Nederland heeft de prijzen bekend ge maakt van de onlangs geïntroduceerde nieuwe sportwagen Matra Simca Bagheera en de Simca 100 TI. De Bagheera met 3 zitplaatsen voorin gaat inclusief btw 18.257.- kosten De tweedeurs TI kost 10.294,- de vier- deurs 10.680,-. Sommige auto's rijden op normale benzine, andere op super. De meeste'automobilisten volgen hierbij stipt de aanbevelingen neer gelegd in het bij de auto behorende instruc tieboekje. En terecht. Want wie normale benzine tankt voor een auto die op super moet rijden, ondervindt heel gauw dat de motor protesteert. Hij begint te kloppen c.q. te stotteren bij snel optrekken. Dat kloppen is niet zo onschuldig als op het eerste gezicht lijkt. Want daarbij kan de motor ernstige schade oplopen, vooral bij snel rijden. Het kloppen, of detonatie zoals dat in vak termen heet, houdt verba.,d i. ct Je iruk in de verbrandingsruimte in de druk waarbij de benzine nt nt- ploft (detoneert). Benzine met i oc taangehalte ontploft bij eeq, lagere o.uk dan benzine met een hoog oktaai.getal. Vandaar dat een motor met een hoge com- pressieverhouding bijna altijd benzine met een hoog oktaangetal vereist. En vice-ver- sa. Bijna altijd. Want de druk wordt ook nog beïnvloed door andere factoren. Zoals de vorm van de verbrandingskamer, de hoeveelheid benzine en het ontstekingsmo ment. Wanneer een motor ontworpen is, test de fabrikant welk oktaangetal het meest ge schikt is. En wanneer u dat opnieuw zou testen, kan dat alleen maar nadelig zijn voor uw motor. Indien de aanbevelingen van de fabrikanten worden opgevolgd, zal detonatie (meestal) niet optreden. De voornaamste reden voor liet optreden van de;onatie in een motor is een te vroeg m ekingsmoment. Hierbij verschijnt er f er een vonk tussen de bougie-elektro- lan de bedoeling is, hetgeen betekent c... de zuiger nog ffl opgaande beweging is tijdens de kompressieslag. Hierdoor ont staat er een tegengestelde, abnormaal hoge druk op de zuiger en een spontaan ontbran den van nog aanwezige brandstof in de ver brandingsruimte. Dit veroorzaakt het „kloppen". Als de motor detoneert bij hoge snelheden, wanneer de verbrandingstemperaturen al hoger zijn dan normaal, dan kan de schok de zuigerbodem beschadigen. Het is niet denkbeeldig dat ook de kleppen, bougies, cilinders en zelfs de komplete motor moet worden vervangen. Het vereiste oktaangetal staat in direct teroa J mei het ontstekingstijdstip. Daar om is het belangrijk dat zowel voor het ene als voor het andere instrukties van de fa brikant worden opgevolgd. Regelmatig af stellen van de motor kan het ontstaan van dit soort-schade bij gebruik van de juiste benzine voorkomen. Legendarisch is de droogte- en warmtetolerantie van de kameel. Dit dier kan wel 30 pet. van zijn lichaamsgewicht door „ontwate ring" verliezen en kan daarna enorme hoeveelheden water met een snelheid van 10 liter per minuut tot zich nemen zonder nadeli ge gevolgen'. Hoe moet het organisme, in het bijzonder het bioed dit alles verwerken? Livne en Kuiper hebben onlangs de rode bloedcellen van de ka meel aan een grondig onderzoek onderworpen en zijn daarbij op hun unieke eigenschappen gestuit. Bij de meeste dieren vertoont.' het bloedplasma een tamelijk constante concentratie van de daarin opgeloste zouten. Bij de kameel is dit niet zo. Bij dit dier fluc tueert de bedoelde concentratie aanzienlijk. Dit heeft ten gevolge dat de druk in de bloedcellen van de kameel aanmerkelijk snel kan variëren. Zulk een schommeling in spanning zou een bloedcel' van een ander dier of van de mens al lang hebben doen barstetv De rode bloedcel van de kameel evenwel stoort zich er niet aar trotseert triomfantelijk de snelle wisselingen in de druk. Dit moet te danken zijn aan de celmembraam. En inderdaad blijkt dit ook zo te zijn. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de eiwit- inhoud van de rode bloedcel van de kameel verrassend groot is en tevens ongewoon omdat de gehalten aan de animozuren (bouw stenen van het eiwit) proline en arginine eveneens aan de hoge kant zijn. Onderzoekers denken nu, dat deze verschillen in gehal ten en inhoud tussen de membramen van de rode bloedcellen van kamelen en die van andere dieren een speciale vorming en r passing van het eiwit en een sterkere wisselwerking met de vet- achtige stoffen in de membramen weerspiegelen. Er zijn mensen die beweren nooit alcohol te hebben gedronken en daarom hun lichaam nooit met alcohol te hebben vergiftigd. Aan het eerste twijfelen wij geen moment, maar des te meer aan tweede uitspraak. Wat is nu het geval met de mens, ja zelfs niet de pricipiële geheelonthouder? Dat hij, ondanks zijn brave levfen toch dagelijks met alcohol in aanraking komt. Er worden volgens Krebs relatief vrij grote hoeveelheden aethylalcohol door micro-or ganismen in de darm vervaardigd in ongeveer dezelfde hoeveel heid als in 1,13 liter bier. Eigenlijk hoeft deze onthulling ons niet te verbazen omdat reeds lang bekend is, dat in het organisme van het paard dat normaal en van nature toch geen alcoholdrinker is. het alcoholsplitsende enzym (een eiwitachtige stof met katalytische werking) alcohol dehydro genase, geen onbekende is. De door de mens geconsumeerde alcohol en de alcohol, die in zijn darm ver vaardigd wordt, wordt door de poortader naar de lever getranspor teerd. Hier wordt 80 pet. van de alcohol afgebroken, gespitst dooi de alcohol dehydrogenase, de rest van 20 pet. wordt naar alle waarschijnlijkhid door een ander enzym afgebroken (catalase). De doeltreffendheid van dit proces was de reden waarom de pro- duktie in de darm niet zo opviel. Een van de grote successen van de „groene revolutie" is de ver betering van het eiwitgehalte van maïs, voor sommige gewesten van de nieuwe wereld het voornaamste voedingsgewas. Een bijzon dere maïsstam, de „opaque 2" mutant, bevat nu alle animozuren (bouwstenen van het eiwit) die de mens nodig heeft. Men heeft de nieuwe aanwinst reeds gebruikt om de gezondheid van de mensen in vele ontwikkelingslanden te verbeteren. In Columbia herstellen de kinderen, lijdend aan kwashiorkor (ziekte veroorzaakt door ge brek aan eiwit en gekenmerkt door verkleuring van de huid, ver val van krachten, zwelling van handen, voeten en gezicht, vettige degeneratie van de lever, verschrompeling van de alvleesklier) op merkelijk en snel. Maar, en nu komt de negatieve kant, verbeter de mais kan helaas de groei belemmeren- Proeven met volwasse nen en verricht in het stadsziekenhuis van Boston hebben inrrtfd- dels aangetoond, dat een dieet, uitsluitend gebaseerd op deze mais- soort, de uitscheiding van groeihormonen vermindert. Merimée~en 1 Fineberg schrijven deze teruggang resp. vermindering toe aan het hoge gehalte aan koolhydraten van de mais. Ze hebben gevonden dat diëten met een geringer koalby Iraterr,:: ïalte resp van een geringer aantal calorieën den de op qü: 2 nutnnt. de gnn hor moon uitscheiding bij Je volwassen •--•cfpers ^en niet vnderdrukt. Zouden kinderen wier dieet goeddeels is samengesteld uit bedoelde mais eveneens een vermindering in groeihormoonproduktie te zien geven? Niemand weet het (althans nog niet). Ook is niet bekend of de uiteindelijke lengtegroei mei dat dieet normaal of abnormaal onderzoekers zijn nu bezig met de beantwoording lopend onderzoek in Brazilië. HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP ..o r. ;V •citv ST J .-V

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12