Deense film over Jezus gaat te ver „Parlementaire controle wordt wassen neus" Geen moeilijkheden meer te verwachten voor O.M.O.-cursus Paus betreurt ambtsverlating van priesters Sint zoekt kaarsen met sinaasappelgeur. Sint zoekt gard. Sint zoekt peper en zoutgansjes. Sint zoekt suiker met rumsmaak. +Jj, Groeiende bezorgdheid over rol parlement KORTE METTEN DINSDAG 13 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Parlemen taire controle wordt een wassen neus." Deze uit spraak is van dr. Jan Ter louw, leider van de Tweede Kamerfractie van D'66. Het klinkt nogal alarme rend. Bovendien is zijn be zorgdheid over de rol van het parlement niet exclu sief. In het opinieweekblad Vrij Nederland luchtte de KVP-er Ad Hermes on langs zijn hart over het Kamerwerk. „Het wordt ondoenlijk", vindt hij, en zijn conclusie is: „Dit par lement beslist al lang niet meer." En, wie zich de re cente algemene beschou wingen over het regerings beleid nog voor de geest kan halen, herinnert zich de pijnlijke vraag die de radikaal mr. Eric Jurgens de geachte afgevaardigden voorlegde: „Wat doen we hier eigenlijk?" De (zelf)-kritiek van de .drie volksvertegenwoordigers is ei genlijk niet nieuw, met de groei van de overheidstaken, in om vang en gecompliceerdheid, is de greep van het parlement daarop losser geworden en de ontevredenheid daarover even redig toegenomen. Met z'n hon derdvijftigen staan de parle mentariërs nu tegenover een ko lossaal en voor de buitenstaan der ondoorzichtig georganiseerd overheidsapparaat, waarop ken nelijk nauwelijks nog vat te krijgen is. „Het parlement zegt alleen maar „ja" tegen voorgebakken maat regelen", verkondigt Hermes. En Terlouw vult hem aan: „We moeten noodgedwongen de denklijnen volgen, die op de de partementen zijn uitgestippeld. In een vroeger stadium zijn er wel alternatieven, maar als het definitieve voorstel eenmaal op tafel ligt, zijn die al lang in de prullebak verdwenen. Je loopt altijd stuk op het uiteinde lijke voorstel. Met controle heeft dat niet veel meer te ma ken." Het parlement zou zich zo wordt ook wel gezegd slechts moeten bemoeien met de grote Kijk es in de Bijenkorft lijnen van het regeringsbeleid. In de praktijk blijkt, dat de volksvertegenwoordigers zich vooral verdiepen in de details; de behandeling van menig wets ontwerp gaat gepaard met een onafzienbare reeks amendemen ten (voorstellen tot wetswijzi ging) en bij de algemene be schouwingen was de kamer hoogzwanger van vragen, vraagjes en moties, wat aan premier Den Uyl de verzuchting ontlcJcte, dat zoiets een debat „tot een wanhoop" maakt. Een mening die van harte gedeeld wordt door Eric Jurgens. Hij vindt ook en zei dat ook onomwonden bij de be schouwingen dat je geen al gemeen debat kunt voeren aan de hand van de begroting, ..de begroting is een star en moei lijk hanteerbaar beleidsinstru ment en er zijn nu eenmaal hoofdlijnen die niet vertaald kunnen worden in cijfers." Jur gens zegt blij te zijn, dat de de batten niet rechtstreeks op de televisie zijn uitgezonden. „De kijkers zouden door de bomen het bos niet meer hebben ge zien." Hij vertelt dat hij na zijn kritische betoog over de al gemene beschouwingen in de huidige vorm opmerkingen te horen kreeg als „nieuwlichterij" en „je komt pas in de Kamer kijken en wilt nu de boel al on dersteboven halen." Toch meent Jurgens. dat iedereen het er wel over eens is dat het zo niet lan ger kan. Daarom is hij een beetje teleurgesteld over d® reacties. „Afgezien van die op merkingen over nieuwlichterij was het allemaal een beetje lauw. Zo van: doe je best maar, vye zien wel wat er van komt." Zowel Jurgens als Terlouw zien mogelijkheden om uit de door hen en anderen gevoelde Kijk es inde Bijenkorf impasse te breken. De D'66-er is van mening, dat het parlement wil het zijn controlerende taak voldoende kunnen uitvoe ren de middelen moet krijgen wetenschappelijk onderzoek te laten verrichten. Hij haalt als voorbeeld de situatie in de Ver enigde Staten aan, waar het congres van afgevaardigden en senaat de beschikking heeft over een bureau dat in opdracht van de congresleden onafhan kelijk van de adviesorganen van de regering onderzoekingen doet. In de Bondsrepubliek is iets dergelijks in voorbereiding. Zo'n bureau als in Amerika is voor ons land misschien wat zwaar", zegt Terlouw, maar hij heeft nog wat originele oplossin gen op een rijtje gezet: uitbrei ding van het enquêterecht van het parlement (het recht om in bijzondere gevallen een onder zoek in te stellen), het instellen van fondsen, waaruit opdrach ten voor onderzoek aan de uni versiteiten kunnen worden gefi nancierd en het oprichten van een wetenschappelijk centrum voor het parlement, bemand dóór academici (volgens Ter louw kan dit tegelijkertijd een oplossing zijn voor het vraag stuk van de werkloosheid onder academici). Terlouw onderstreept de noodzaak van een dergelijk apparaat ten behoeve van de volksvertegen woordiging door te wijzen op ontwikkelingen in de samenle ving, waarvan de gevolgen voor de verre toekomst niet te over zien zijn, maar waarover de Kamerleden toch moeten oorde len. Als voorbeelden somt de kernfysioloog Terlouw op het gebruik van medicijnen, met name tranquillizers (zenuwstil- lende middelen), de verhoogde radio-activiteit als gevolg van uitbreiding van kerncentrales en een techniek om sperma te scheiden in vrouwelijk ên man nelijk vruchtgevend. De kritiek van Jurgens ligt, zou je kunnen zeggen, dichter bij huis en de oplossingen lijken meer onder handbereik, hoewel de radicaal zich er terdege van bewust is, hoe moeilijk het zal zijn aan de zo overvloedig met tradities omgeven gedragslijnen van het parlement te tornen. „De werkwijze van de Kamer zal in overleg met het kabinet geleidelijk veranderd moeten worden." Wat de algemene beschouwingen aangaat, denkt Jurgens aan een kort debat in elk geval kor ter dan de drie dagen van nu over de hoofdlijnen van de rege ringsplannen. Daarna zou de Kamer, zo is zijn filosofie, in een periode van bijvoorbeeld twee jaar over de grote lijnen van beleidsterreinen kunnen discussiëren, waarbij meer de partementen zijn betrokken. Zo denkt hij aan een debat over het economisch beleid met de bewindslieden van Economische Zaken, Financiën, Verkeer en Waterstaat en Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. „Daarmee voorkom je", meent Jurgens, „dat alle minis ters en staatssecretarissen drie dagen in de Kamer aanwezig moeten zijn. Nu zit er bij de al gemene beschouwingen voor miljoenen aan salaris achter de regeringstafel, alleen maar uit hoffelijkheid, want alleen de premier en de minister van Fi nanciën komen aan het woord. Ik kan me voorstellen, dat de overige bewindslieden hun tijd beter kunnen besteden. Dit geldt trouwens ook voor de meerderheid van de Kamerle den." Het PPR-kamerlid zal in zoverre zijn zin krijgen, dat vermoede lijk binnen niet al te lange tijd de discussie tussen regering en parlement over de werkwijze van de Kamer op gang zal ko men. Installatie Van der Lee wordt' sober EINDHOVEN (ANP) De In- stallatie van mr. Van der Lee (PvdA) tot burgemees ter van Eindhoven zal - op verzoek van de b urge mees ter - een sober krakter heb ben. De installatie is vastge steld op maandag 3decem- ber. „Ik vindhet een geweldige uit daging om de eerste PvdA- burgemeester te zijn in een grote gemeente in Zuid-Ne derland", zo verklaarde mr. vander Lee bij zijn kennis- j makingsbezoek, „net zo'n uitdaging als het moet zijr geweest voor de heer Kolf schoten, de eerste katholiek burgemeester van Dc Haag". De burgemeester zei zich verheugen op de begrotir debatten, die medio dece ber beginnen. „De bef tingsbehandeling is een gr genheid bij uitstek op verschillende hete hangijz- bij de diverse politieke p: tijen duidelijk geformulee. te krijgen". Kijk es in de Bijenkorf Pijpleiding door Alaska goedgekeurd WASHINGTON (Rtr) - Het Ame rikaanse huis van afgevaardig den heeft met 361 tegen 14 stemmen toestemming geven voor de aanleg van de reeds 'arig op het program staande 'jpleiding van 1.280 km. door Jaska naar de stad Valdez. De uivaard:ng van het pmstreden lan is duidelijk verhaast door e oliecrisis die wellicht zal lei en tot een beirinedistributie. wacht wordt dat de senaat noa leze week het voorstel zal aan- ■aarden, waarnaa president •^ixon het kan ondertekenen Via de leiding zal per dag ong* veer 10 procent van de olie stro men die de VS naar schatrinp zullen nodig hebben tegen het eind van de jaren zeventig. Boskoop wijst distributie- ambtenaar aan BOSKOOP De heer M. J. Riet dijk, ambtenaar van de secreta rie. is door het gemeentebestuur aangewezen als plaatselijk lei der van de distributiedienst voor olie. Boskoop, dat voor zo ver bekend, de eerste gemeente is die iemand heeft aangewezen, heeft ook al de distributiebon nen klaar liggen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Deense film maker Jens Thorsen heeft zijn plannen tot het maken van een film over het „liefdeleven van Jezus Christus" niet opgegeven, maar de film is er bepaald nog niet. Frankrijk, Israël en landen in Noord-Afrika hebben al toe stemming geweigerd daar opna men te maken. Kijk es in de BijenkorfJxTTÉ Het lid van de Tweede Kamer, Hans de oer (A.R.) is tot deze conclusie gekomen na ee zoek aan Denemarken, waar hij gesprekken heeft gevoerd,onder anderen met Thorsen. Deze wil met de film schokeffecten te weeg brengen. Hij is anarchist I Hij gaat er van uit, dat Christuj I zo menselijk mogelijk mos worden uitgebeeld en wil ziö j afzetten tegen het christendom, dat volgens hem in naam van Christus veel ongerechtigheid heeft bedreven. Er zijn ook in Denemarken veel protesten tegen de plannen, maar men vindt, dat men zich beter niet druk om kan maken. „God lacht er alleen maar om" zei een lutherse geestelijke tegen De Boer, die echter meent, dat er grenzen worden overschreden. Als de film wordt gemaakt en in Ne derland zou worden ingevoerd, zou het triest zijn als de centrale filmkeuring die grenzen niet zou zien, aldus het kamerlid. Milanees blad Vaticaan en regering van Portugal in open conflict Het Milanese weekblad Euro- peo weet te melden dat er een openlijk conflict is ontstaan tussen het Vaticaan en de Por tugese regering. Volgens het blad heeft de aartsbisschop van Lissabon, kardinaal Anto nio Ribeiro, de hulp van paus Paulus gevraagd na een dras tisch gesprek met de Portuge se premier Marcello Caetano Bij dit onderhoud ging het om oe brief van de bisschoppen van Mozambique, waarin de „groepsmoord" van de Portu gese troepen in Afrika met kracht wordt veroordeeld. De brief is clandestien in omloop gt bracht. Kardinaal Ribeiro zou Caetano verzocht hebben de inhoud van de brief te veri fiëren en daarna toestemming te geven voor publikatie op korte termijn. Caetano zou de kardinaal in feite de deur heb ben gewezen. Daarop zou deze de brief aan alle Portugese kranten en tijdschriften hebben gezonden met het verzoek hem ondanks de censuur te publice ren. De bladen wilden dit wel doen, maar alleen dan als zij in het bezit waren van een ei genhandig geschreven brief van de kardinaal waarin deze, zo het tot een gerechtelijke vervolging mocht komen, de verantwoordelijkheid voor de miWikatie op zich noemt. uMrop zou de kf&dmaal naar Komt zijn gegaan om het ad- ViÊs van paus Paulus te vra- Jaufr' OT, De bisschop van Den Bosch, mgr. J. Bluyssen, die een be zoek heelt gebracht aan Rome, heeft in het Vaticaan onder meer verslag uitgebracht over de stand van zaken met be trekking tot de godsdienstcur sus zoals die gebruikt wordt op de scholen van Ons Middel baar-Onderwijs (OMO) en die in oorspronkelijke opzet geen genade kon vinden in het Vati- „Ik heb ze op de congregatie voor de clerus verteld, dat we druk bezig zijn met de nieuwe tekst voor de cursus. Ik had daarvoor een stuk opgesteld en ik heb daarbij de nodige toe lichting gegeven", aldus mgr. Bluyssen. tegenover onze Ro meinse correspondent. De Bossche bisschop heeft in Rome een groot aantal ge sprekken gevoerd en werd door paus Paulus in audiëntie ont vangen. Na de verschillen van mening die indertijd ontstonden over de eerste versie van de OMO- cursus, is men vrij snel begon nen aan het grondig herschrij ven van de teksten. ,De opmerkingen vanuit het Vaticaan maakten inderdaad een grondig herschrijven nood zakelijk'. Je kon moeilijk van een aanpassing van de tekst spreken. Ik heb grote bewon dering voor de katecheten die in januari ogenblikkelijk een volle week bijeen zijn gekomen om nieuwe teksten te schrijven voor de rest van het studie jaar", aldus mgr. Bluyssen. Een soort overbruggingsmaat regel, want op de Brabantse middelbare scholen v/as men aanvankelijk enigszins ontred derd door het verbod de oor spronkelijke cursus verder te blijven gebruiken. In oktober is diezelfde groep katecheten opnieuw een week bijeen geweest om het grootste deel van de teksten voor het nu lopende schooljaar te schrijven. „In mei volgend jaar volgt dan een derde bijeenkomst tij dens welke men de meer defi nitieve redactie wil samenstel len. Helemaal een afgeronde cursus wordt het in feite toch nooit, omdat ook in het gods dienstonderwijs op middelbare scholen steeds ruimte moet blijven om teksten aan te pas sen aan de ontwikkelingen van de tijd", aldus de Bossche bis schop. Het Vaticaan. en met name de congregatie voor de clerus zal tussentijds doorlopend op de hoogte worden gehouden. „Mgr. Ernst en ik zullen het werk van de katecheten in eer ste instantie bekijken, maar ik verwacht nu geen moeilijkhe den meer, nadat 'van weerszij den begrip is getoond voor el- kaars standpunten en wensen. Ik wil dan ook zeggen dat ik in Rome allerplezierigst en uitslui tend in positieve zin over de OMO-cursus heb kunnen spre ken", aldus mgr. Bluyssen. Tegenover de diocesane commissie voor het heilig jaar van de Italiaanse bisdommen heeft paus Paulus zich beklaagd over het hoge aantal priesters, die hun ambt verlaten. Hij noemde dit „zijn doornenkroon". Tijdens de audiëntie aan deze commissies verklaarde de paus dat ook in deze tijd de priester steeds beschikbaar moet zijn voor het volk en als priester steeds herkenbaar moet zijn. Hij be treurde het, dat veel priesters zozeer in de wereld opgaan. Het is aisof ze zich schamen pries:er te zijn, aldus de paus. Zaterdagmiddag heeft de paus met een eucharistieviering zijn bisschopkerk, de St. Jan van Lateranen, het heilig jaar 1975 voor het bisdom Rome geopend. In andere bisdommen over de hele wereld beginnen de lokale kerken het heilig jaar op de eerste zondag van de advent, 2 december. In zijn predikatie richtte de paus zich in het bijzonder tot de priesters met de uitnodiging dat zij de ogenblikken van zwakheid en contestatie voorgoed zouden overwinnen. Voor de priesters geldt aldus de paus in het bijzonder, dat zij zich geheel en al afhankelijk matten van. Christus en het od Christus gebaseerde priesterschap temidden van he. volk beleven. Hei eigenlijke hoogtepunt van het heilig jaar zal in 1975 in het Vaticaan vallen. De Katholieken dienen zich hierop voor te berei den met geestelijke oefeningen en kerkelijke bijeenkomsten in hun eigen diocees. De paus wees erop, dat de bedevaarten naar Rome ter gelegenheid van het heilig jaar de „karakteristieke vorm van de boetetocht" moeten hebben. Het is geen toerisme. Het heilig jaar, waarin naar in Rome verwacht wordt vijf entwintig miljoen katholieken naar Rome zullen pelgrimeren, moet volgens de paus gekenmerkt worden door „geloofsvernieu wing en verzoening met God en de mensen onderling" O De bisschop van Paramari bo, i.w. A. Zichc i neenii in Jnrv-ica deel ra:i de opr cii- uj Raad van k.rkcn in .i t Cartbisch gebied". Dit gebeurt op een bijzondere con ferentie van de „Caribbean Conference of Ciu'rrV,", dis uitgaat vaa de W 'raad van Kerken. Dï :l i Broedergemeente heeft ds. Rudi Polanen afgevaardigd uls vertegenwoordiger. Met ingang van 1 januari zal pater Ed. J. van den Berge zijn funefce van procurator der kapucijnenmissies overdragen aan pater C.W.V. 't Hoen. Pa ter 't Hoen is nu nog gardiaan in Rotterdam en p. s oor van do parochie Michael en Cle- daa.r. I'atei den er 1 januari mo derator-godsdienstleraar van de Hogere Technische School te Tilburg. In het afgelopen jaar wer den in het bisdom Rotterdam veertien keer bezinningsdagen gehouden vorr priesters en pastorale werkerVoer bijna aile dekenaten werden deze dagen gehcud«u en er hebben on<v eer MO pastores aan declg-::cmcn. Dj ervaringen waren over het algemeen posi tief, ondanks alle verschillen, die ook naar voren traden. Ook voor het komend jaar worden weer dergelijke bezin ning dagen belegd, met als een.raai thema: leven en wer ken als pastores in deze tijd. •De leider van de passiespe len in Oherammergau Anton Preisingei «,3I> heeft zich om grr ndheidsredenen terugge trokken als regisseur. Preisin- ger, vertolker van de Christus- rol bij de passiespelen van 1960 en 1970 is een verklaard tegenstander van een grondige hervorming van de spelen in Oberammergau. Van de nieu we leider zal het afhangen of het tot een gedeeltelijke herzie- i de t De ex<«ehaa.\£iuin-eóst -i Ludek Pachman heeft bij de DUsseldorfse Walter-Rauverlag een boek uitgegeven onder de titel „Nu kan ik spreken". Hij behandelt daarin de ontwikke lingen in Tsjecïioslowakije ge durende de laatste vijf decen nia. Paclimnnn, die van over tuigd marxist c .risten is ge worden, werd na de bezetting r de Sovjet-Rus- c ii ~n tot staatsvijand verklaard en no rmalen gear resteerd. In 1972 kreeg hij toe stemming om naar de Bonds republiek te gaan.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 10