Geen aanwijzingen opheffen oliebocoyt Kerk in Chili verdedigt geen politiek regime NVV en NKV voor federatieplan £cidae(2oii/ïfl/nt Groot deel bandjes niet te verstaan CJSV aarzelt nog Landbouwer vermoordt echtgenote Verlaging ministers salarissen los van ambtelijke topinkomens Van der Stoel is niet oprecht :R%UJDAG 9 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA Woonschepen- ver ordening strenger fTRECHT (ANP) De provin cies Utrecht, Noord- en Zuid- Holland hebben strengere regels opgesteld voor het verkrijgen van een ligplaats voor woon schepen. j de nieuwe verordening wordt rekening gehouden met de be scherming van terrein en wate ren van biologische of andere [bijzondere waarden. De drie [provincies hebben tot een geza menlijke studie becloten, omdat het woonschepenTubleem in de drie Randstad-piovincies gelijk lis. Bovendien wil men in die provincies een gelijkgericht be leid voeren. BEIROET (AP) Niets wijst erop dat de vijf Arabische lan den die e«n olie-embargo heb ben uitgevaardigd tegen Neder land, voorbereidingen aan het treffen zijn om deze maatregel in te trekken. In de fSnanciële wereld is gisteren gespeculeerd op een spoedige afloop van de Arabische olieboycot. De beur zen in Amsterdam en New York Heten zich hierbij vooral leiden door de succesvolle Ameri kaans-Egyptische besprekingen. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Van der Stoel, verklaarde gisteren na een gesprek met de Franse mi nister-president Pompidou over de olieboycot, dat Nederland van de EEG-Ianden verwacht, dat zij zich zullen opstellen als van partners in een gemeen schap kan worden verwacht. De president-directeur van Shell, mr. G. A. Wagner, heeft giste ren in Brussel gepleit voor het instellen van een internationale, onafhankelijke groep, die zich zou moeten bezighouden met het probleem van de olie-produktie en consumptie in de komende tien k twintig jaar. De groep zou de economische belangen van olie-exporterende, zowel als olie-importerende landen ten bestuderen, plus het gehele scala van aspekten die met de energievoorziening samenhan gen. Mr. Wagner liet zich niet optimistisch uit over de toe komst. Aan een llangdurige pe riode waarin energie goedkoop en overvloedig beschikbaar was, is sneller een eind gekomen dan werd gedacht. De chef van Shell noemde als mo gelijkheden om de moeilijheden het hoofd te bieden: het zoveel mogelijk opvoeren van de steen- koolproduktie, versnelling van de ontwikkeling van kernenergie en ontginning van olie en aard gas uit eigen bodem, vooral uit de zeebodem langs de kust. Zeventig procent Oostenrijkers antisemiet WENEN (DPA) Volgens een bericht in het tijdschrift Profil in Wenen heeft zeventig procent van de Oostenrijkers antisemiti sche neigingen. Volgens een opi niepeiling die voor het blad en de Oostenrijkse omroep door "een instituut voor marktonder zoek werd uitgevoerd, zijn de anti-semitische neigingen bij 24 procent van de Oostenrijkers boven de 16 jaar „sterk". Vijf endertig procent van alle Oos tenrijkers zou niet met een jood willen trouwen. Eenentwintig procent van de Oos tenrijkers zou het bijzonder aanstaan als er in Oostenrijk geen joden woonden. Kanselier Bruno Kreisky, die aan zijn ei gen joodse afstamming niet wfl worden herinnerd, heeft na de gebeurtenissen rond het vlieg veld Schwechat van Wenen en het doorgangscentrum SchÖnau voor Russische joden meer dan 2.000 brieven gekregen. Negen tig procent bestaat uit dankbrie ven voor zijn besluit het cen trum te sluiten. Het sterkste anti-semitisme in Oostenrijk wordt volgens de enquête aangetroffen onder land arbeiders, gevolgd door arbei ders. zelfstandigen en kantoor bedienden. ,-v L Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken had gisteren in Parijs een gesprek met premier Pompidou. Na afloop stond hij verslag gevers te woord. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixons privé-secretaresse Vakcentrales gematigd bij cao-overleg JtrECHT De verbondsraden van NVV, NKV en CNV hebben t gisteravond na anderhalf uur 'gemeenschappelijk vergaderen "in Utrecht besloten terug te ke- "V ren naar het precies een week v geleden gekozen uitgangspunt. Dat betekent dat aan de achter ban zal worden geadviseerd ak- koortd te gaan met het toen vastgestelde centraal gecoördi neerde arbeidsvoorwaarden be leid. ~i llechts op één punt hebben de verbondsraden wat gas terug genomen. De methodiek voor de prijscompensatie uit het maan dag in het „zeven voorzitters overleg'' bereikte compromis (in- middels door de achterban van de werkgevers verwoipen) werd overgenomen. Dat betekent dat een procentuele prijscompensa tie voor inkomens tot 35.000 ^volledig zal plaats vinden, voor jnkomens van 35 *ot 45 mille 3/4 net., van 45 tot 60 mill eeen half iCt. en voor inkomens boven 60 kwart pet. In het oor spronkelijke beleidsadvies was Je formule respectievelijk volle dige compensatie, een half pt., Hen kwart pet. en niets. Mc kamerlid naar ^Denemarken om film er Jezus Se verhinderen parlementaire redac tie) (Van DEN HAAG Het Tweede Ka- "tnerlid De Boer (AR) is in over leg met de A R - Tweede Ka- "tmer-fractie naar Denemarken "Vertrokken in gezelschap van Fred Borgman, voorzitter van de Arjos, (de vereniging van anti-revolutionaire jongeren) om hun verontrusting tot uitdruk king te brengen over de plannen tot het maken van een film over -«.het liefdesleven van Jezus ■.Christus". Zij zullen erop aandringen dat piet tot de produktie van deze film wordt overgegaan. Beiden ..zullen in Denemarken gesprek ken voeren met vertegenwoordi gers van politieke partijen en van de Lutherse kerk. Ook zul len zij een gesprek hebben met de filmmaker Thorsen. De heer De Boer zal dinsdag in de ïweede Kamer-fractie van de A R verslag uitbrengen over zijn jprvaringen in Denemarken. Van onze parlementaire redactie UTRECHT Het CNV is er nog niet in geslaagd een standpunt te bepalen inzake het door een organisatiebureau opgesteld plan voor de vorming van eer zware federatie van vakcentra les. De verbondsbesturen var het NVV en het NKV hebber wel hun Instemming met het plan betuigd, evenals het perso neel van alle drie de centrales. Het CNV, dat voortdurend moeite heeft gehad met het accepteren van een zeer ver gaande sa menwerkingsvorm, zal waar schijnlijk volgende week beslis sen. NVV en NKV hadden zich al eerder uitgesproken voor een zgn. zware federatie, waarmee wordt aangeduid dat de samen- Werking (en dus overdracht van bevoegdheden) zeer ver kan gaan. Zij verenigen zich nu ook met de grote lijnen van de or ganisatorische opzet. Over onderdelen wordt echter nog verschillend gedacht. Zo vindt het NVV dat de voorzitter van de grootste centrale (dus van het NVV) voorzitter van de fe- deratie moet zijn. Het NKV wil j de voorzitters van de drie cen trales bij toerbeurt laten preci-1 deren. De huisvesting van de centrales en hun federatie-apparaat in één gebouw, wordt door NVV en NKV als noodzakelijk erkend. Het NKV vindt met het organi satiebureau Utrecht de meest geschikte vestigingsplaats en wil eventueel ook wel het nieu we CNV-gebouw voor de huis vesting gebruiken, al zou het een nieuw pand prefereren. Het NVV daaren'egen wil een nieuw kantoor stichten ergens in de driehoek Den Haag/U trecht/Amsterdam. POORTVLIET (ANP) Op een afgelegen boerderij in het Zeeuwse Poortvliet heeft een landbouwer gisteren zijn echtge note met een geweerschot van het leven beroofd. Vervolgens stak hij zichzelf met een vlijm scherp mes in de buik De man werd levensgevaarlijk gewond In een ziekenhuis opgenomen. De moord gebeurde na een ech telijke ruzie. Chili De Haagse scholierenor ganisatie De Vonk organiseert vanavond om acht uur een le zing door Frans Weymer, Ne derlandse pater uit Chili. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Rijksoplei ding Pedagogische Akademie, Diamanthorst 183 in Den Haag. DEN HAAG De verlaging de ministerssalarissen staat los van de hoogte van de ambtelij ke topinkomens. Dat valt op te maken uit de gisteren in de Tweede Kamer door de minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) uitgesproken mondelinge antwoorden op vragen van het PPR-Kamerlid Van Gorkum. Minister De Gaay Fortman zei dat het kabinet ernaar streeft een alle groepen omvattend in komensbeleid te voeren. Binnen kort zal daarover een nota naar de Tweede Kamer worden ge zonden. Deze nota komt ter snrake In de ministerraad. Griekse marinemannen vormen aan de haven van Piraeus een lange spiegelwand, om de proef op de som te nemen. De beroemde wisfeundige Archimedes zou in de derde eeuw voor Christus voor Syracuse de Romeinse vloot met behulp van spiegels in brand hebben gestoken. Dat moest natuurlijk alsnog worden bewezen. Of de proef volledig geslaagd is, is nog niet bekend. heeft gisteren verklaard dat het geluid van sommige van de bandopnamen over Watergate zeer slecht was en dat grote stukken zelfs onverstaanbaar Rose Mary Woods, die sedert 29 september een verslag van de bandopnamen heeft uitgewerkt, zei voor de federale districts rechtbank: „Ik kon niet elk woord horen en ik geloof dat niemand dat zou kunnen." Zij ontkende dat er een hiaat was in een van de banden, zoals was verklaard door de presidentiële assistent John Bennet. Het 13,5 miljoen leden tellende Amerikaanse vakverbond AFL/CIO is gisteren een natio nale campagne begonnen voor afzetting van president Nixon. De bond roept zijn leden op bij hun afgevaardigden in het Con gres aan te dringen op onmid dellijke afzetting van de presi dent. In een oproep in het week blad van de AFL/CIO stelt voorzitter George Meany onder meer dat Nixon het Amerikaan se volk „voortdurend belogen heeft", „het ambt van president te hebben benut voor persoonlij ke verrijking" en „het publieke vertrouwen in ons democra- sche regeringsstelsel te hebben uitgehold". Meany heeft Nixon al eerder „psychische labiliteit" verwe ten. Touwtjes strakker EEN DEEL VAN DE UNIVERSITAIRE WERELD doet onthutst: men had niet verwacht dat bewindslieden van een progressief kabi net in belangrijke mate de plannen o hiervorming van he univer- siair onderwijs van vorige kabinetten zou overnemen. Vóór minister Van Kemenade en zijn staatssecretarissen voor de gro te slag van het begrotingsdebat in de Tweede Kamer komen, heb ben ze in woord en daad laten blijken, dat ze wat betreft het be suur van universiteiten en hogescholen bereidzijn in wat andere schoenen te stappen dan hun voorgangers droegen; ook dat ze over collegegeld, beurzen, studieloon en dergelijke zaken wat eigen ge- dachten hebben. Maar op dat punt van de reorganisatie van het hoger onderwijs staat het herstructureringsplan van wijlen Posthumus nog alijd cenral. OP WELKE GRONDEN minister Van Kemenade c.s. dat doet, ls ons niet helemaal duidelijk. Gelooft hij op die manier tot een beter uni versitair onderwijs te komen, of heeft hij begrepen dat een en an der verkorting van de studieduur staat immers centraal nood zakelijk is om n de toekomst het hoger onderwijs te kunnen beta len zonder korting op andere urgente overheidstaken? Komende weken en maanden zullen de protesten tegen het hersrucu- reringsplan Van Kemenade wel losbarseh. De eerste protesten inzake „keurslijf", „lopende-band-onderwijs", „de guillotine van het propadeutisch jaar" hebben al geklonken. Eerlijk gezegd begrijpen we het niet dat deze protesten soms komen uit hoeken, waar men de plannen van minister Van Kemenade ter zake van het voortgezet onderwijs pleegt toe e juichen. Wie vrees dat de universiteit volgens de weg-Post-humus een supermarkt nav vakscholen gaat worden, zou zich toch ook wel eens moeten afvra gen, of thans het voortgezet onderwijs al niet in die richting wordt gestuwd. ZEKER WANNER STRAKS de gemeenschap veel geld moet gaan steken in de kwantitatieve en kwaliatieve expansie van het hoger onderwijs, wanneer verder door studieloon en andere maatregelen voor de studenten redelijke financiële voorzieningen worden getrof fen, mag de keerzijde van de medaille voorzien in regels om een efficient gebruik van het voor hoger onderwijs benodigde geld. Als vergeleken bij de situatie van nu op sommige punten de touwtjes srakker aan moeen, mag daarover niet gejammerd worden. Zeker niet bij studieloon; de student worden dan ergens werknemers met alle rechten en plichten van dien. Weeroverzicht UTRECHT (ANP) De kerk in Chili wil niet worden gebruikt als instrument om een politiek regime te verdedigen, te vesti gen of te legitimeren. Zij wil onder alle regimes het belang van het volk dienen en vooral de stem zijn van diegenen, die geen stem hebben. Daarom wil de kerk zich niet politiek com promitteren. Dit standpunt bracht de Chileense kardinaal R. Silva Henriquez gisteren naar voren, nadat hij een onderhoud van anderhalf uur had gehad met kardinaal Alfrink in het kader van zijn reis door de VS en Europa om de situatie van de kerk in Chili te verklaren. Hij zei het vooral belangrijk te vinden, dat zijn optreden ten aanzien van het bewind doel treffend is, vooral ten gunste van de armen en onderdrukten. Dat is niet per se het geval met openlijke verklaringen, zo zei hij. Hij noemde de bewering, dat hij en de Chileense kerk „hun jas gekeerd zouden heb ben" na de staatsgreep volko men onjuist. „Wij hebben steeds dezelfde wijze van omgaan ge had met alle regeringen", zo zei hij. „De kerk zet al haar over tuigingskracht en prestige in, om het tussen junta en oppositie te laten komen tot een democra tische, rechtvaardige oplos- K-"c!naal Al.'rink voegde er aan to°. dat pub'iek reageren niet °i»jjH le". beste beleid is, ook als er dingen gebeuren, die men i de Chileense bisschoppenconferentie, kardinaal duidelijk moet afkeuren. De bis schoppen moeten altijd bezorgd zijn voor de levens van duizen den anderen. Dat was in de oor log altijd ook de grootste zorg van kardinaal De Jong. Wat de buitenlandse priesters betreft, hoopt kardinaal Silva Henri- Ongeveer veertig leden van het „Chili-comité Nederland" en „Sjaloom" hebben tijdens het bezoek stilzwijgend geprotes teerd tegen de junta en de hou ding van de Chileense kerk. De demonstranten hadden voor de deur van het bisschoppelijk pa leis een groot kruis opgesteld met de tekst: „Christenen wor den gekruisigd in Chili". Voorts hadden zij tal van spandoeken bij zich. 2ormg met 19 temperaturen /oio luchtdruk m millibaren c23 Opklarngen -ft. hagel w-v warmtefront H hoge-dnkgebed jE^bewokhg sneeuw r kou-front L lage-dnkgebed onweer wndrichting verplaatsngsnchting DE BILT Tussen een krachtig gebied van hoge luchtdruk bij de Azoren en een depressie bo ven Noorwegen staat al enkele dagen een krachtige westelijke stroming. Met deze stroming trekken oceaanstoringen snel over de Britse eilanden naar het oosten. Hierdoor heeft het weer in onze streken een onbestendig karakter met veel wind en af en toe regen. Zo'n storing trekt het komende etmaal over Midden- Engeland en de Noordzee naar de Oostzee en kan vooral in het noorden van het land tijdelijk regen brengen. Daar de aange voerde lucht van oceanische oorsprong is zijn de temperatu ren iets boven normaal met waarden van ongeveer 13 gra den overdag en rond 10 graden in de nacht. Vooruitzichten voor zondag, opge steld door het KNMI op donder dag om 18.00 uur: Plaatselijk regen of motregen. Later opklaringen en minder acht. Weersvooruitzichten incij- fer voor zondag: Aar.tal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van 5 tot 9 gr. Max. temp.: omstreeks 10 graden. Kans op een droege periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal 50 procent. WEERRAPPORTEN Eindhoven Den Helder Luchth. Rld. Twente Vllsslnxen Zd. Limburg Frankfort Genève Helsinki Innsbrtlck EOpSBhlgM Islnnbul Las Palmas New York motregen motregen geh. bew. e Prof. dr. L. de Jong in open brief Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG. „Als staatsburger en als partijgenoot is het mij zij het met groot leedwezen een behoefte u te beschuldigen van onoprechtheid". Zo begint prof. dr. Lou de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, een open brief aan het adres van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken). Prof. De Jong beticht de minis ter in deze brief onomwonden vqn leugens. Letterlijk schrijft hij: „Naar aan leiding van de zgn. verklaring van de Negen over het Midden- Oosten hebt U jegens de pers verklaard: „De Nederlandse re gering is niet van standpunt veranderd. Alles wat ze al eer der heeft verklaard, zit In deze gemeenschappelijke verklaring verwerkt". De eerste van deze twee zinnen is een leugen, de tweede een halve waarheid en dus ook een leu gen". Prof. De Jong schrijft het oprech ter te hebben gevonden als mi nister Van der Stoel gezegd had onder druk van de olieboycot het standpunt tegenover Israël te hebben gewijzigd. „Uw onoprechtheid bewijst dat u zich schaamt. Daar is ook alle reden voor". Prof. De Jong besluit zijn open brief als volgt: „Dat Israël hebt u. als één van de negen, een trap in de rug gegeven. Het is beschamend".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9