Bejaarden slikken veel e veel geneesmiddelen Negenvoudige moord in VS LIMBURGSE KOLEN ZIJN GEEN OPLOSSING VOOR ENERGIECRISIS i Jonge huisvrouwen zijn zorgelijker i 4 4 4 i Deens kabinet „verraden" Defensienota zal rust brengen in krijgsmacht V1 Ms lid van het NW ben ie minder afhankelijk (a {bon [VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT RECHT (ANP) „Bij de bejaarden is sprake van een overmatig druggebruik dat niet wordt vervolgd maar dat eerder wordt gestimuleerd door het bestaande systeem". Dit verklaarde dr. J.M.A. Munnichs, voorzitter van de so- :iaal wetenschappelijke sectie van de Nederlandse Ver eniging voor Gerontologie, op een persconferentie ter ge legenheid van het congres van de vereniging over „Ge jonde ouderdom" vandaag in Utrecht. maar 10 pet. va de totale be volking uitmaken. Van het totaal aantal verpleegda- ziekenhuizen nemen de I Munnichs, lector aan de ka tholieke universiteit in Nijme- igen, zei dat dit misschien een ,wat generaliserende uitspraak maar dat er zeker sprake is [van overmatig en onnodig ge bruik van medicijnen door 65- nlussers. de sector van de curatieve ïorg (behandeling door artsen, "rerpleging in ziekenhuizen en dergelijke) blijkt dat bij bena- Hering ongeveer 1.5 miljard gul- Nederlanders van 65 jaar der 25 pet voor hun rekening. Van de gezinsuitgaven voor ge nees- en verbandmiddelen (dus exclusief bijvoorbeeld de uilga ven in verpleegtehuizen) nemen de bejaarden 570 miljoen gul den, voor hun rekening, 64 pet. i de totale uitgaven. :n, ofwel 29 pet. van de totale Dit laatste cijfer illustreert duide- Ihtgaven in deze sector ten be- lijk „het schandaal van de over- van bejaarden wordt uit- medicatie van oe ouderen". Het Jegeven, terwijl de bejaarden ligt weliswaar voor de hand dat bejaarden meer zorg nodig heb ben dan de gemiddelde Neder lander, maar volgens dr. Lee ring is er zeker wat de genees middelen betreft duidelijk spra ke van een geweldige verspil ling. Uit eigen ervaring (geria trische verpleegtehuizen) is dr. Leering tot de conclusie geko men. dat waarschijnlijk met een kwart van de geneesmiddelen die de bejaarden nu slikken (of weggooien) zou kunnen worden volstaan. Goed omgaan met bejaarden is veel belangrijker zei hij, met een andere begeleiding valt veel meer te bereiken. Veel ouderen leven met angstgevoelens. De dokter schrijft dan gemakkelijk psychofarmaca voor genees middelen tegen depressies en dergelijke maar als de be jaarden zich veiliger voelen, bij voorbeeld omdat zij ;n een ver pleegtehuis zijn opgenomen. stapt men toch moeilijk van het dan overbodige pillen slikken Dr. F.J.G. Oostvogel, secretaris van de vereniging en weten schappelijk medewerker aan de universiteit van Leiden, stelde, dat vaak niemand genoeg tijd heeft om naar de klachten en problemen van de bejaarden te luisteren. Er zijn veel psychoso matische klachten die verdwij nen als er wel aandacht of aflei ding is. „Als je met bejaarden naar een vakantieoord gaat kun je de meeste medicijnen thuis laten", aldus dr. Oostvogel. De bedoeling van het congres in Utrecht is alle „gezondheidsbe schermers" die met bejaarden in aanraking komen de vraag voor te leggen wat er moet ge beuren om de ouderen optimaal te laten functioneren, kortom KOPENHAGEN Het so ciaal-democratisch minder heidskabinet van premier Jörgensen van Denemar ken is gisteren door „ver raad" gevallen. Het kabi net leed een nederlaag toen bij de stemming over een belastingvoorstel 86 stem men voor en 86 tegen wer den uitgebracht, waardoor het van de baan was. De regering kwam één stem te kort. Die ene stem had moeten komen van de daags tevoren uit de partij gestapte sociaal-demo craat Jacobsen, die een eigen partij gaat oprichten, de Cen trum Democraten, ook wel an ti-belastingpartij genoemd. Ja cobsen had gezegd, dat hij tot de verkiezingen in 1975 het ka binet zou blijven steunen. Toen er gisteren gestemd moest worden, kwam Jacobsen echter eenvoudigweg niet opdagen. Zelfs oppositieleiders waren het met premier Jörgensen eens, dat zijn gedrag „fantastisch" Om tijd te winnen en het afwezige parlementslid nog te vinden voor de stemming zou zijn ge sloten, vroeg de regering hoof delijke stemming. Jacobsen bleef onvindbaar. Zijn telefoon nummer thuis was constant in gesprek. Hij bleek later gewoon thuis te zitten. Toen Jacobsen na de stemming in het parlement verscheen, kwam het bijna tot handgemeen. Hij werd uitgemaakt voor „idioot" en „verrader". Premier Jörgensen heeft nu voor 4 december vervroegde verkie zingen uitgeschreven. Jacobsen is een race tegen de klok begon nen om zijn nieuwe partij tijdig ingeschreven te krijgen. Zeker is reeds, dat zowel de regerings partijen als de oppositie stem men aan zijn partij zullen ver liezen. waardoor wel eens een politieke chaos zou kunnen ont staan. In Engeland wordt momenteel een tentoonstelling gehouden nese kunstschatten. Koningin Elisabeth bracht er gisteren een bezoek aan en bekijkt hier het jaden „omhulsel" van prinses Tou Wan, uit de tweede eeuw voor Christus. De vier kinderen onder de slachtoffers van de negenvoudige moord, links Debbie en Ricfey Earl, rechts Lisa en Bobby Parkin Victor (Califomie) In een luxe boerderij bij Victor, 125 km ten oosten van San Francisco, zijn negen mensen vermoord, vier kinderen en vijf volwassenen. Alle slachtoffers waren door het hoofd gescho ten. De volwassenen waren geboeid, hun mond was gesnoerd. De politie zoekt twee mannen, waarvan er man, diens vrouw en twee kinderen van 15 en 18 jaar en een vriend (20) van de familie. een destijds in de buurt van de plaats van de moord heeft gewoond en die ook moorden in Phoenix, in de staat Arizone hebben gepleegd. De slachtoffers zijn een 33-jarige eigenaar Uit het huis is een som geld verdwenen, van een supermarkt en zijn vrouw, hun maar of dit iets maken heeft met de twee kinderen van 11 en 9 jaar, en de moord is nog niet bekend. De brandkast buurman en boekhouder van de zaken- was niet geforceerd. DUITSER ONTVOERDE ZICHZELF BONN (AP) De extreem recht se Westduitse professor Ber- thold Rubin (62). die bekend staat om zijn politieke stunts, is gisteren tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den veroordeeld omdat hij zich zelf had ontvoerd. Rubin had in april 1971 zijn eigen ontvoering op touw gezet en zich later laten „terugvinden" in een bosrijk gebied. Hij deed dit om linkse groeperingen in West-Duitslancl in diskredit te brengen en zo Willy Brandt te gen te werken in zijn pogingen om vriendschappelijke banden met Moskou aan te knopen. Verlaging van gren9 meerderjarig DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt (Justitie) zal het vraagstuk van de verlaging van de meerderjarigheidsgrens van 21 tot achttien jaar In het kabi net ter sprake brengen. In de - Tweede Kamer zei hij gister avond dat de wijziging op zich een simpele zaal; is, maar dat de bijkomende voorzieningen vragen oproepen. MINISTER VREDELING Van onze parlementaire redactie Den Haag Minister Vredeling (Defensie) geeft toe dat onzekerheid over de toekomst van de krijgsmacht de voornaamste oorzaak is van de ontslagaanvragen van generaals gedurende de laatste maan den. De minister zei een en ander in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van Eisen (KVP en generaal b.d over deze ontslagaanvragen en de oorzaken daarvan. Het ontslag dat de luitenant-gene raal IJsselstein deze week nam had bij Van Eisen de emmer doen overlopen. De minister zei dat op zijn depar tement momenteel met man en macht gewerkt wordt aan de defensienota. Als deze is ver schenen zullen de beleidsvoorne mens van het kabinet op Defen siegebied bekend zijn. Na de be handeling van deze nota in het parlement zal er klaarheid zijn over het in de komende jaren te voeren Defensiebeleid. Om die reden zei minister Vredeling dat hij er niet aan twijfelde dat dit de stemming in de krijgsmacht in gunstige zin zal be'nvloeden, omdat de jarenlange onzeker heid dan zal zijn weggenomen. De minister zei voorts dat hij er evenmin aan twijfelde, dat alle medewerkers in de krijgsmacht en op het ministerie loyaal zul len meewerken aan de uitvoe ring van dat beleid. De minister zei tenslotte nog dat hij ver wachtte op 1 december in de vacature IJsselstein te kunnen voorzien. (ADVERTENTIE) Premier iörgensen van Denemar ken, wiens kabinet gisteren een j}ed,?rlaag leed, heeft voor 4 de cember vervroegde verkiezingen uitgeschreven. DEN HAAG De jongere huisvrouwen, dat wil zeggen de huisvrouwen tot en met de leeftijd van 24 jaar, maken zich ten aanzien van een tal aspecten veel meer zorgen dan de oudere hulsvrouwen. Dit heeft een onderzoek van d Nederlandse Stichting - Statistiek aan het licht ge bracht. Zoals dit onderzoekin stituut het uitdrukt: de jongen vrouwen hebben een veel hoge re „zorgscore". Het onderzoek leerde, dat 58 procent van de jongere huis vrouwen zich zorgen maakt over de gezondheid van hun kinderen. Dit tegenover een ge middelde van 44 procent. Deze bezorgdheid neemt af met het ouder worden van de huisvrouw om dan plaats te maken voor zorgen omtrent het gedrag van de kinderen. De „zorgscore" over de eigen gezondheid is bij de huisvrou wen in de verschillende leef tijdsklassen «ïven groot 47 procent. De huisvrouw van 50 tot 64 jaar is het meest bezorgd over de gezondheid van haar man. Zorgen heeft de huisvrouw dik wijls ook over het gedrag van haar echtgenoot en uit het on derzoek blijken de jongere vrouwen het meest geplaagd te worden door zorgen op dit punt, 21 procent tegenover 8 procent van alle vrouwen. Deze grotere bezorgdheid van de jongere huisvrouw hangt waarschijnlijk nauw sa men met het feit dat zij zich ook het meeste zorgen maakt over haar verhouding met da echtgenoot. Van de jongere vrouwen heeft 18 procent zor gen over de huwelijksverhou ding: van alle huisvrouwen te zamen negen procent De jongere huisvrouw heeft het eveneens het moeilijkst in haar relaties met anderen. De relaties met haar ouders, fa milie, en buren schijnen haar het minst van alle huisvrou wen te bevredigen. Haar zor gen liggen met resp. 34 pro cent, 25 procent en 23 procent duidelijk boven de gemiddel den (resp 17 procent, 14 pro cent en 16 procent). De jongere huisvrouw is ook minder gerust op de financiële kant van het leven: dertig per cent maakt zich tenminste zor gen over het betalen van reke ningen (gemiddeld 21 procent). Er zijn aanwijzingen, zegt het onderzoekinstituut conclude rend. dat de jongere huisvrouw nog op zoek is naar vastheid in haar leven en dat zij daar bij op uiteenlopende terreinen moeilijkheden ondervindt. De oudere huisvrouwen maken zich duidelijk in veel mindere mate zorgen, de huisvrouwen van 65 jaar en ouder nog wel het minst. A Mijn nuffl l. Straat: P Plaat»: Geboortedatum: Nationaliteit: Adraa bedrijf: Aard bedrijf: (code Onderzoek alternatieve straffen Den Haag Minister van Agt (Justitie heeft de Tweede Ka mer toegezegd dat hij een com missi" zal instellen die de mo gelijkheden van een wettelijke regeling voor alternatieve straf fen een ruimere keuze voor de rechter moet onderzoeken. De minister noemde deze materie aantrekkelijk, ofschoon niet een voudig. De juridische vormge ving van een regeling, het vin den van bruikbare uitgangspun ten voor de toepassing en de wijze van toezicht op de tenuit voerlegging vormen moeilijke, doch wel oplosbare problemen, aldus de minister. Het nieuwe type straffen vindt In de prak tijk reeds een zekere toepassing in de vorm van betaling van schadevergoeding of verplich ting tot reparatie van het ver nielde. Ook de verplichting tot verzorging van verkeersslachtof fers of hulpbehoevenden werd in enkele gevallen -eeds opgelegd als voorwaarde bij een voor waardelijke veroordeling. De toezegging van de minister kwam gisteravond in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de Justitie-begro- ting. (ADVERTENTIE) KAAS IN DE BIOSCOOP (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN De wereld gaat gebukt onder een energiecri sis, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Nederland is een van de zwaarst getroffen landen door de olieboycot en toch gaat uitgerekend datzelfde Nederland einde dit jaar de laatste nog kolenproducerende mijn, de Emma-Hen- drik, sluiten. Zijn de kolen dan plots toch te onbelangrijk geworden als energiebon, of zijn er andere factoren die het voortbestaan van de kolenwinning belemmeren? In het Thalassa Theater wordt voortaan in de pauze ook kaas uit het vuistje verkocht. Een origineel verkoop-idee van serveuse Mieke Kanneman. "De mensen uillen best wel eens wat hartigs", meent Mieke. "en kaas is ook beter voor hun tanden dan al dat zoete". Op de foto ons glimwormpje met een gretige kaasklant. (NZB-foto) D.S.M., de oude „Staatsmijnen" zegt er dit over: „Theoretisch is het natuurlijk mogelijk om m t behulp van veel mensen en ten koste van zeer veel geld in Lim burg de kolenproduktie voort te zetten. Het sluitingsproces is echter onherroepelijk. De mijn industrie werd indertijd ge dwongen tot inkrimping en slui ting. De thans nog aanwezige kolenreserves zijn verloren. Ze kunnen niet opnieuw worden aangesproken dan tegen uitzon derlijk hoge kosten. Gedacht moet worden aan enige honder den miljoenen guldens voor ten produktie van een miljoen ton kolen per jaar. Bovend.en zou den de hoeveelheden steenkool, die na zo'n „krachttoer" uit de Limburgse bodem worden ge haald. geen rol van betekenis kunnen spelen in de totale ener gievoorziening van N derland, Stillegging van de Limburgse mijnen is en was geen zaak van vandaag of morgen. Het is een langjarig proces, waarin het so ciale element primair staat. Langs de weg van het systema tisch inkrimpen van de produc tie trekt men zich terug uit een steenkolenmijn. In een aflopend sch.ma worden alleen nog de beste pijlers ontgonnen. Momen teel produceren op de Em ma/Hendrik nog maar twee kleine pijiers. Voorbereidende werkzaamheden zoals de aanleg van steengangen, die bij een normaal bedrijf tijdig werden voorb reid en uitgevierd om de weg vrij te maken naar nieuwe pijlers, z.jn al geiuimte tijd achterwege gebleven. Het zou jaren duren voordat een aflo pende mijn weer een redelijk produktieniveau kan halen. Waarbij dan wordt veronder steld dat er voldoende mijnwer kers beschikbaar zouden zijn. Bij de nog „maagdelijke" staatsmijn Beatrix, zou het be reiken van een eerste produktie minstens drie jaar vergen. Naast de technische moeilijkhe den en de econiomische haal baarheid, zou bij dit alles de personeelsvoorziening een on overkomelijk probleem beteke nen. Wanneer b~staande mijn- werkersgemeenschappon een maal zijn ontbonden of wanneer men bestaande mijnwerkersmi lieus laat afvloeien, is het on mogelijk op korte termijn een nieuwe mijnwerkarsbavolklng te creëren. Daaraan verandert ook een dringende behoefte aan energie niets. De mijnarbeid heeft nu eenmaal het karakter van een traditie." Waarom dan geen gastarbeiders aangetrokken? „Theoretisch lijkt het mogelijk om met inschakeling van grote aantallen buitenlandse arbeids kracht de mijnb drijven dra. icnde te houden. In de praktijK blijkt echter, dat voor een goede bedrijfsvoering het percentage buitenlanders in de produktie-afdelingen niet hoger mag zijn dan ca. 25. Op de tota le personeelsbezetting van een mijn is dit maximaal zo'n 10 procent. Bovendien doen zich de volgende problemen voor: op korte termijn kunnen niet vol doende mensen worden gewor ven; geschoolde buitenlandse krachten zijn er nauwelijks; een opleiding tot houwer duurt min stens 2,5 jaar, terwijl men pas na vijf jaar van een ervaren kracht kan spreken. Het verloop onder buitenlanders is zo groot dat telkens nieuwe mijnwerkers moeten worden opgeleid om de openvallende plaatsen in te ne men." Gesteld dat er mijnen zouden openblijven of weer opengesteld worden, zouden we daarmee een stapje verder gedaan heb ben op de weg naar een oplos sing van de energiecrisis In Ne derland? Afgezien van de technische en personeelsproblemen zal indien deze problemen oplosbaar wa ren, de betekenis en de bijdrage door de Limburgse steenkolen aan de nationale energievoorzie ning uiterst gering zijn. Uit de cijfers van de afgelopen jaren blijkt, dat het steenkolenver- bruik zowel absoluut als relatief sterk gedaald is. Bij een norma le ontwikkeling In hot energie verbruik zal qua volume het ge bruik van kolen zien stabilise ren op zo'n vijf miljard mS aardgasequivalent. Dit Is voornamelijk een gevolg van het cokesverbruik In de staalin dustrie. Op den duur zal het verbruik van steenkool in de huisbrandsector, in de verwer kende Industrie en bij de stroomopwekking tot vrijwel nul teruglopen. In 1980 zal steenkool Inclusief de importkolen nog maar ca. 3,5 procent van de to tale energiebehoefte in Neder land kunnen dekken. Indien de mijn Beatrix in produktie zou komen en bovendien een of meer Zuid-Limburgse mijnen zouden openblijven, zal theore tisch over enkele jaren niet meer dan ca. drie miljoen steenkool per jaar gedolven kunnen worden. Een percentage dat niet groter Is dan ongeveer twee procent van het totale energieverbuik van Nederland in 1980. Het zou in geen enkele verhouding staan ten opzichte van de inspanningen en het geld dat voor realisering daarvan no dig zou zijn. De bijdrage die steenkool van eigen bodem zou kunnen leveren in de totale energiebehoefte, is derhalve te verwaarlozen. Ook het onder gronds vergassen van steenkool moet In Limburg worden uitge sloten om technische redenen, die verband houden met de geo logische omstandigheden van het mljnbekken. Voor deze wijze van ontginning voor die kolen- voorkomens die zich elders In de wereld daarvoor lenen, Is trouwens nog veel research no- dig." Kan de steenkool ook niet wor den gebruikt om er benzine uit te winnen? „Winning van benzine uit steen kool is economisch gezien onmo gelijk. Mogelijkheden om op langere termijn do energievoor ziening veilig te stellen moeten voor Nederland en 'indere wes terse landen dan ook worden gezocht in exploiratie van olie en gas op eigen gebied, versnel de ontwikkeling van kernenergie en het bestuderen van de moge lijkheden van alternatieve ener- g.edragers. Voor de verre toe komst kan daarbij worden ge dacht aan kernfusie, zonne-ener- gie, wind- en getijde-energie. De Limburgse kolen zijn uitge speeld. Ook een oliecrisis veran dert daar niets aan", aldus de D.S.M.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7