Leiden gaat steen bijdragen aan ziekenhuis in Vietnam Wijkcomité „Plan Noord" is ziedend Vonkende Ibert onder leiding van Martinon stad Wat u OOK moet weten Welzijns- raad wil veranderde „panden- politiek Une belle fille comme moi Chato's land' PAGINA 3 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Een maquette LEIDEN Het Medisch Comité Ne- derland-Vietnam, de stichting die medische hulp geeft aan Noord-Viet- nam en de bevrijdingsfronten van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja, wil in de Hooglanden in het noorden van Zuid-Vietnam een door de bevol king van Nederland betaald zieken huis gaan bouwen. Met alles erop en eraan. De totale kosten van dit pro- jekt bedragen ongeveer 2.500.000 gul den. Het Medisch Comité Neder- land-Vietnam (MCNV) reserveerde reeds een deel van de donaties voor de bouw van het ziekenhuis eind 1973 hoopt men een miljoen gulden bij elkaar te hebben maar voor het resterende anderhalf miljoen is de hulp van de Nederlandse bevol king nodig. Ook van de Leidse. De plaatselijke afdeling van het MCNV houdt daarom in de periode van 19 tot 24 november in Lelden een huis- aan-huis- en straatcollecte. Om de mensen er op attent te maken zijn er reeds 500 affiches verspreid over heel Leiden. Ook het gemeentebe stuur zal zijn (financiële) steentje bijdragen. Er bestaat in Leiden een post „steun aan initiatieven uit bur gerij". Behalve algemene medewerking is het ook mogelijk deel te nemen in de bouw of inrichting van een bepaald onderdeel van het ziekenhuis. Nijme gen bijvoorbeeld, zamelt voor de realisering van de afdeling „keel-. neus- en oogheelkunde" 100.000 gul den bijeen; Schagen neemt een klei ne operatiekamer voor haar reke ning (20.000 gulden) en Groningen doet hetzelfde met de tandheelkunde. Vele andere acties zijn reeds in voorbereiding, ook voor kleinere bij dragen (een compleet ziekenhuisbed kost 350 gulden, een couveuse 500). Aan het ziekenhuis heeft men speciale eisen gesteld o.a. in verband met bar slechte plaatselijke en de klima tologische omstandigheden (moes sons, typhoons). Het MCNV heeft daarom in nauwe samenwerking met prof. ir. Carel Weeber, verbonden aan de TH te Delft, een geprefabri ceerd ziekenhuis ontwikkeld met een complete medische in' 220 bedden (zie foto). In het midden liggen de afdelingen ten dienste van het gehele ziekenhuis: patiëntenop- vang, röntgenkamers, laboratorium, apotheek, operatiekamers, enz. Daar omheen gegroepeerd rond centrale voorzieningen (verpleging, kleine keuken, sanitair blok) liggen steeds 3 ziekenzaaltjes voor 12 patiënten. Een aantal van deze verpleeggroepen hebben een bijzondere functie zoals verloskunde, kinderafdeling, isolatie. Een vleugel van het ziekenhuis zal worden bestemd voor de belangrijk ste afdeling, de polikliniek. De opzet is overigens uiterst flexibel, plaatse lijke of tijdelijke omstandigheden kunnen het noodzakelijk maken de ruimte anders te gebruiken. Het ziekenhuis is zelfstandig wat be treft de electriciteits- en watervoor ziening: generatoren, waterpompen en opslagtanks worden meegezonden. De bouw zal geen problemen geven: drie of vier leidinggevende personen zullen voldoende zijn het gebouw door ongeschoolde arbeiders te laten realiseren. Hert bouwpakket, dat zo'n 500 ton kilogram gaat wegen, wordt bovendien vergezeld van een monta gefilmpje. Indien alles wil lukken met de inzame ling de organisatoren hebben hier het grootste vertrouwen in: in het eerste halfjaar van 1973 ontving het MCNV reeds 4,5 miljoen gulden kan al in januari met fabriceren be gonnen worden. Eind juni zal men dan met de bouw. waarvoor twee maanden nodig zijn, klaar zijn. In dien men van tevoren ziet dat eind juni niet gehaald wordt, begint het gehele project in oktober, na de moessontijd. Leiden kan eenvoudig niet achter blij ven en zal dat ook niet doen. Weder opbouw van Vietnam, waar vier keer zoveel bommen vielen als in Europa tijdens de Tweede Wereld oorlog, is slechts mogelijk met hulp van andere landen. De eigenlijke strijd gaat nu pas beginnen. Men kan zich opgeven als collectant bij mevr. C. Volmer, de Mey van Streefkerkstraat 19. Leiden, tel. 23928 en bij mevr. K. Go, Leidse- straatweg 7, Oegstgeest, tel. 51477. LEIDEN De jeugdsoos „Mi rakel", adres Jeugdhuis Breestraat 19, houdt wegens reorganisatie zijn deuren in het weekend gesloten. LEIDEN De twee vestigin gen van RADAR-Consumen- tenmarkt, op het 5-meiplein 176-178 en op de Beatrix- straat 15—17, zullen woens dag 14 november om 9.00 uur geopend worden. LEIDEN De R.K. Vrouwen- Deweging van het NKV had woensdag een gezellige bij eenkomst in het Anthonius Clubhuis. Medewerking aan deze avond verleende de band De Randstadspelers die o.a. een Mexicaanse show ten beste gaf. LEIDEN Om het energie verbruik te reduceren zal het winkelbedrijf van Hulshof zijn etalageverlichting eén uur na sluitingstijd uitdoen. WOUBRUGGE De AR- kiesvereniging vergadert op donderdag 15 november in de Bijzondere school om 7.30 uur. Ondermeer komt ter sprake mogelijke samenwer king bij de gemeenteraads verkiezingen met de CHU en/of KVP. VOORSCHOTEN Het Prin senbal van carnavalsvereni ging „De Forse Caters" wordt morgenavond gehou den in „de Gouden Leeuw" in Voorschoten. De laatste kaartjes zijn te verkrijgen na bellen tel. 01717-4211. LEIDEN De Welzijnsraad heeft zich gisteren tijdens de vergade ring van de leden en de advi seurs uitvoerig beziggehouden met de problematiek rond de hulsvesting van bijzondere groe pen, zoals werkende jongeren, HBO-ers buitenlandse werkne mers e.d. In verband hiermee heeft de werkgroep Bijzondere Huisvesting die bestaat uit en kele bestuursleden van de «Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren (SHWJ) een gemeente raadslid en een stagiaire van de Welzijnsraad, een beleidsplan opgesteld, waarin een nieuwe „panden-politiek4 voorgesteld wordt. De werkgroep heeft hiertoe, ook uit het oogpunt van de aan te vragen subsidie, het voorstel geopperd tot de oprichting over te gaan van een „Stichting Bij zondere Huisvesting". Tijdens de vergadering van de Welzijns raad werd gewezen op de be voorrechte positie die de Stich ting Studenten Huisvesting (SSH) in Leiden inneemt. Het is namelijk altijd al het streven van het SSH geweest een over schot aan kamers in bezit te krijgen. De leden van de Wel zijnsraad vonden het „de hoog ste tijd" dat er een integratie kwam van alle bijzondere groe- epen. PTT plaatste experimentele telefoonpaal op Beesten markt Leiden in het kader van een landelijk experiment heeft de PTT gisteren in overleg met de dienst ge meentewerken een nieuwe „telefoonpaal" geplaatst op de Beestenmarkt nabij de oversteekplaats naar de Blauwpoortsbrug. Een dergelijke telefoonpaal werd reeds geplaatst ln Den Haag, Zoetermeer, Delft en een viertal ande re steden in ons land. De proef met dit nieuwe ap paraat wordt uitgevoerd, omdat met name in de binnensteden, en andere plaatsen met concentra ties voetgangers, proble men ontstonden bij het plaatsen van nieuwe tele fooncellen vanwege de veelal onvoldoende plaats ruimte. Daarom ontwikkelde de PTT een paal (uitgevoerd in groen en zwart) met een metalen, van een geluid dempende laag voorziene kap waaronder een tele foonautomaat is aange bracht. De „paal" neemt minder plaats in dan de traditionele cel en ook de exploitatiekosten liggen een stuk lager. Voor deze proef is dus een plekje op de Beesten markt uitverkoren, omdat daar sprake is van een vrijwel constante stroom voetgangers en hier het beste kan worden nage gaan wat de reakties van het publiek zijn. «nrvnp - LEIDEN Op donderdagavond gaat in Leiden de voorkeur uit naar patates frites, niet naar een concertzaal. Dit hebben K. en O. alsmede het Residentie-or kest tot hun schade moeten er varen, toen zij het gisteravond tegen een wat slome en naar geestig aandoende voor de helft gevulde Stadsgehoorzaal moes ten opnemen. Voor de pauze bleef het boksen; na de pauae was iedereen ineens klaarwak ker. Dat gebeurde toen een springle vende Jean Martinch samen met een sterk uitgedund niette min opgewekt Residentie-orkest het Divertissement voor Kamer orkest van Jacques Ibert ten doop hielden, en wel zo spiri tueel en zo puntig, dat zij voor ons de hele avond geen kwaad meer konden doen. Uit die ene Ibert hebben we Jean Martinon leren kennen als een eminent dirigent, dre zijn mensen tot hoogspanning weet op te laden, en die hen weet te doordringen van dit rake en geestige werk. Daardoor hebben we zelfs de zoetgevooisde Méditation uit Thais" van Massenet die erop volgde, kunnen doorslikken en die een vioolsolo voortbracht door Jaring Walta met volle overtuiging uitgevoerd. Als uitsmijter een pittig gespeelde „Arlésienne"-suite van Bizet. Helaas moeten we nu ook nog over het programma voor de pauze spreken, maar met be* s'List minder enthousiasme. Goed, „La Caccia" van Gossec is een leuk werk, maar noch dit, noch het daarop volgende Concert voor trompet en orkest van Hummel heeft ons in en vlam kunnen zetten. Robert Nagel trompet-solist, is een kun dig instrumentalist en hij kent alle technische kneepjes, maar hij speelde het als een goed ge leerd lesje. Muzikaal heeft het ons weinig gedaan. Ook van het orkest kon men beslist niet zeg gen, dat het slecht in vorm was, maar de vonkjes ontbraken. Vandaar dat het voor de pauze boksen bleef. B. Rijnders Wijken informeren ijken wi LEIDEN In samenwerking met de welzijnsraad heeft het Over leg wijkorganen een drietal bij eenkomsten georganiseerd die tot doel hebben de diverse wijk-1 en buurtcomités, clubhuizen, speeltuinverenigingen, diensten centra e.d. op de hoogte te brengen van eikaars bestaan, over eikaars doelstellingen en rechten en plichten. Men kan een keuze maken uit de volgende drie avonden faanvang 20.00 uur): dinsdag lo donder dag 15 en maandag 19 novem ber. De eerstvolgende vergade ring van het Overleg zal zijn op donderdag 22 november, zelfde tijd (20.00 uur) en plaats (Sta tionsweg 28). 1. Zoals het beslist met moet; 2. Zoals het zou kunnen; 3. Het beste is vernieuwd overleg Met verontwaardiging heeft het wijkcomité „Plan Noord" kennis genomen van de plannen om sport park „Noord" uit te brei den met een vierde voet balveld ten koste van de enige speelweide in deze omgeving. Niet omdat het wijkcomité geen vierde veld aan het sportpark zou willen hebben, maar omdat zonder enig overleg met de meeste betrokkenen, op de meest ongelukkige manier beslag wordt gelegd op een kostbaar stuk grond. Terwijl het wijkcomité „Plan Noord" reeds in 1971 aan het gemeentebestuur heeft kenbaar gemaakt, dat indien „het spoortje" zou worden opgehe ven, er via een „herverkave ling" van alle rondom deze spoorlijn liggende terreinen een prachtig geheel gemaakt zou kunnen worden. Terwijl het wijkcomité „Plan Noord" toen reeds aangaf dat er dan plaats zou xomen voor een vierde veld voor sportpark „Noord" en wellicht ook nog voor een complete zwamaccom- modatie op de driesprong van drie wijken, die samen 1/3 deel van de stadsbevolking herber gen. Terwijl de gemeente ons en wijk comité „De Kooi" uitgenodigd heeft voor een bespreking over deze zaken samen met verte genwoordigers van de Ned. Spoorw gen. Terwijl het wijkcomité „Plan van de speelweide, die het halve jaar onder water staat, geen geld heet te zijn. Terwijl het wijkcomit „Plan UW MENING Noord" op 2 september j.l. in een bijeenkomst met de ge meenteraad signaleerde, dat vooral de functionele raden er een sport van maken, om plan nen uit te broeden, die voor een hele wijk een ingreep zijn, zon der overleg met wie dan ook. Terwijl het gemeentebestuur dit alles bekend is, neemt het op aanwijzing van „De Sportstich ting" een allerongelukkigst be sluit over het aanleggen van een vierde veld op de speelwei de. Dit besluit betekent, dat er een zodanige ingreep op het geheel wordt gedaan, dat men andere mogelijkheden voorgoed ver pest. Een telefoontje de meest betrok kene, de voetbalvereniging „Roodenburg" leerde ons, dat ook met hen geen overleg heeft plaats gehad en dat ook voor hen de gepland? ligging van het nieuwe veld allerongelukkigst was. Dwars op de andere speel velden, in de lengte van de speelweide, gekker kon het niet verzonnen zijn. Dat met het losgekomen geld, in het kader van de werkvoorzie ning, snel effectief wil maken is best. Maar doe het dan wel met verstand en in overleg met be langhebbenden. Daarom protesteert het wijk comité met klem tegen deze gang van zaken. Daarom eist het comité dat deze plannen worden her zien en in het breder kader worden geplaatst. Dit plan wordt door „Plan Noord" niet geduld. Wijkcomité „Het plan Noord" J. Vervoorn Deze week in de Leidse bioscopen LEIDEN Drie prolongaties zijn er deze week in de Leidse bioscopen. De nieuwste Nederlandse produktie „Naakt over de schutting" gaat zijn derde week in in het TRIANON-thea- ter. Claudia Cardinale is voor de vierde week te zien in CA MERA, waar zij een van de hoofdrollen in de goede western „Once upon a time in the west" speelt. In LUXOR tenslotte wordt „In de klauwen van de draak" geprolongeerd. Het is de eerste karatefilm die in Amerika geproduceerd werd. Truffaut's „Une belle fille comme moi" is deze week te zien in STUDIO. Het theater ernaast (LIDO) komt met de india- nenfilm „Shato's land". REX heeft deze week „Zweedse ste wardessen". De nachtvoorstelling in het theater is „De brug der begeerte". Voor de kinderen heeft CAMERA „Zorro kruist de degen". De nachtbrakers kunnen in het theater „Strange love" bekijken. Bernadette Lafont terug bij Truffaut STUDIO Truffautes heeft zijn nieuwste film „une belle fiile comme moi" weer laten opluisteren door Bernadette Lafont. Zij was het jeugdige sterretje uit zijn allereerste filmpje „Les mistons". Dit maal is zij een lellebel, die zij met vruchtbare fantasie tot leven brengt. Zij zit als Camille Bliss in de gevangenis en voor een jonge so cioloog, die op „Misdadige vrouwen" wil promoveren, is dat aanleiding om haar daar op te zoeken voor een serie bandre corder-interviews. Door Camille wordt dit gretig aangegrepen om haar troebele straatje schoon te vegen. De socioloog neemt alles voor zoete koek aan en binnen de kortste keren heeft Camille hem om haar vingertje gewonden. Dat Truffauts dunk van sociologen niet zo hoog is komt in de film duidelijk tot uiting. De afwikkeling van de film is aan vechtbaar. Het is bijna een vast stijlprincipe geworden van de regisseur om een open eind aan zijn verhalen te suggere ren. Hierdoor wordt de logica wel enigszins geweld aan ge daan. De onwaarschijnlijke speurtocht naar een foto of filmpje is cr een voorbeeld van. Het is een stijlopvatting, maar velen zul len de film met alle waardering voor de oorspronkelijke be nadering in zijn geheel tenslotte als dolgedraaid Bloederig maar toch vol spanning LIDO Michael Winner is «r in zijn nieuwe western: „Chato's land" in geslaagd om van een niet zo'n origi neel gegeven, toch een zeer boeiende en spannende film te maken. Chato (Charles Bronson) wordt dringend verzocht om de bar, waar hij een drankje wil bestellen, te verlaten onder bedreiging van een revolver. Hij neemt echter het heft in eigen handen en doodt de ruziezoe ker. In de stad worden snel een paar routiniers opgetrom meld om de achtervolging in te zetten, die onder leiding van kaptein Quinney (Jack Palance) Chato moeten terugbrengen. Quincey haait onderweg nog enige makkers op, waaronder een halfbloed Mexicaan, zodat zij met een man of vijftien de Apache achterna gaan. Deze laat hen alle gaten en hoeken zien van het landi waar hij thuis hoort. In de beginne probeert Chato hen alleen maar af te schrikken, maar als zich enige verwikkelingen gaan voor doen, laAt hij rijn ware gezicht zien. Mensen dit niet goed tegen bloederige gehelen kunnen, zouden op dat moment beter de zaal kunnen verlaten, want men moec een echte liefhebber zijn om van dit soort taferelen te houden. WOUBRUGGE Evenals vorig jaar zal ook nu weer 't feest van Sint Maarten wor den gevierd door de leerlin gen van de Openbare kleu terschool en die van de laag ste klassen van de Openbare basisschool en wel op vrijdag 9 november. Het opgehaalde fruit gaat naar landurig zie ken en bejaarden in de ge meente. Lisse De nieuwe gemeent# lijke gymzaal naast de open bare basisschool aan di Ruishornlaan zal dii.sdag 2! november officieel wordë geopend. Lisse De 'ivi.i ledenverga dering van ha» Groene Krui is vastgesteld op maandag 2( november in het wijkgeboul Wilhelminastraat.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3