Israël en vormen nieuwe bestandslijn ijmaker DAJAN ZIET VREDESKANSEN Egypte INKOMENS TIJDELIJK BEVRIEZEN lilWI Prostitué door wurging om het leven gebracht Horeca vreest vele ontslagen Bouwbonden vragen 2% Adviesraad is bang voor moeiliikheden rond studentenflat verdien 'n echte Ceidae Sowant <ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,30 per mm. Telefoontjes f2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week f2,15; kwartaal 27,76;jaar f 108.20. - Losse nummers 35 cent. 65e JAARGANG No. 19657 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 DAtJtjLAj VOOH ZUID-HOl !ANL> TV-SELECTIE Ned. I: 19.05 uur Wat een familie; 20.21 uur Alles of niets; 21.20 Hec Ramsey. Ned. II: 19.05 uur Eddy go round; 20.20 uur Nana Mouskouri; 21.10 uur Ted en meesterkwis- sers; 22.40 uur Continental Sin gers. VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige aan de kust af en toe harde wind uit West tot Zuid west. Min. temp. rond negen graden, max. omstreeks 12 graden. Morgen: zon E.51—16.57, maan (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Als de auto loze zondag lang blijft voortduren, dan vrezen de werkgevers in de horeca- sector een groot aantal werknemers te moeten ontslaan. In de horecasec- tor is vooral buiten de vier grote steden sprake van een enorme omzetverminde- ring. Afgelopen zondag werd slechts 15 pet gehaald van de normale omzet. De horecawerkgevers willen steun van de regering en hebben zich daartoe al gewend tot staatssecretaris Hazekamp (Economische Zaken). De vak bonden hebben ook gevraagd om maatregelen. De werkloosheid is in oktober iets verminderd, indien rekening wordt gehouden met de invloe den van het seizoen. De geregi streerde arbeidsreserve was in oktober (mannen en vrouwen) 121.000; in september was dit aantal 1600 hoger. De niet voor seizoen gecorri geerde werkloosheidcijfers ge ven aan dat er 76.780 r 24.600 vrouwen werkloos zijn. Dit betekent bij de stijging met 4720 en bij met 1040. De niet gecorrigeerde arbeidsreserve voor mannen en vrouwen samen werd dus 108.950, hetgeen een toeneming betekent met 5920. DEN HAAG De Federatie van Bouwbonden NVV en NKV zal tijdens de komende loonon derhandelingen voor een nieuwe bouw-cao twee procent directe loonsverhoging vragen. Welis waar gaat de vakbeweging in het algemeen uit van 2,5 pet, maar de bouwbonden hebben een half procent nodig voor an dere zaken, die geld kosten. De bonden willen de 2 pet voor de helft in centen en procenten. De prijscompensatie moet een minimum van 160 gulden per procent prijsstijging krijgen en voor inkomens boven de 35.000 gulden wat worden afgeknot. Men wi! voorts het loon van 15- jarigen verhogen, volgend jaar reeds de 40-urige werkweek in voeren, de vakantietoeslag en de vakantieduur verbeteren, de pensioenpremie en de ploegen- toeslag verhogen en voorts de onkostenvergoedingen verbete ren. Staatssecretaris Hendriks Teveel bedden in nieuive academische ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) is „zeer ongerust" over de omvang van de te bouwen academische ziekenhuizen te Lei den, Utrecht en Am sterdam. Het vast houden aan een aan tal van 1040 bedden voor deze, nieuwe zie kenhuizen is z.i. on juist, want zelfs wan neer niet-functionele ziekenhuizen gesloten worden dreigt een groot overschot aan ziekenhuisbedden. De staatssecretaris gaf zijn visie 'in een overleg met de vaste derwijs en voor volksgezondheid uit de Tweede Kamer. Hij deelde mee dat alle betrokkenen het eens zijn geworden over de noodzaak van minder bedden voor het nieuwe acade misch ziekenhuis te Maastricht. Mosterd na de maaltijd LEIDEN Als mosterd na de maaltijd heeft de Leidse Advies raad voor de binnenstad com mentaar geleverd op de -defini tieve opdracht van de verbou- wings- en restauratieplannen van de Schouwburg aar. de ar chitect. De Adviesraad betreurt het overigens dat zij door het college van B en W genegeerd zijn wat betreft het inwinnen van de nodige op- en aanmer kingen. In het commentaar van de. raad komt tot uiting dat de integratie met en de gelijktijdige verbou wing van het er naast gelegen K. en O.-gebouw toegejuicht wordt. Daar tegenover is de Ad viesraad niet overtuigd van de noodzaak van een torentje. Het offer dat daarvoor gebracht moet worden, vindt men te groot. Ook trekt de Adviesraad in twijfel of de opleving van de belangstelling voor het toneel zal plaats vinden nu het theater gerestaureerd zal worden. Koning Boudewijn komt nog niet Zwaninierdain ZWAMMERDAM Koning Bou- dewijn van België komt (nog) niet naar Zwammerdam. Dit in verband met de autoloze zon dag. De Belgische vorst, die een ver woed amateur-archeoloog is, zou per helicopter naar het vier de opgegraven Romeinse schip komen kijken. Het bezoek is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Geïnteresseerden kunnen mor gen het 35 meter iange schip bezichtigen tussen 10 en 11 uur en tuss n 14 en 15 uur. Israël treurt om zijn doden in de laatste oorlog. Hier, op een militaire begraafplaats In Misjmar Ha' Negev, knielt een moeder en kust het graf van haar zoon die in de jongste oorlog is gesneuveld: een van de meer dan 1800 doden. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Joseph Sisco wordt in Tel Aviv belegerd door journalisten, als hij op weg is voor zijn onderhoud met premier Meir. TEL AVIV - CAIRO (Reuter-AP-U- PI) Israël heeft ingestemd met het door Kissinger ontworpen en door Sisco voorgelegde akkoord met Egypte en Egyptische en Israëli sche officieren zijn reeds in het door VN-troepen bewaakte nie mandsland tussen Suez en Cairo bij eengeweest om nieuwe bestandslij nen vast te stellen. Het vaststellen van nieuwe bestandslijnen is het eerste punt van Kissingers voorstel len. De overige vier punten houden in: een corridor door de Israëlische linies ter bevoorrading van het ingesloten derde Egyptische leger, uitwisseling van krijgsgevangenen, opheffing van de blok kade van Bab el Mandeb, zodat Israël weer olie kan krijgen uit de haven Eilath en het beginnen met onderhandelingen om een duurzame vrede te verkrijgen. In het algemeen wordt het akkoord gunsti ger voor Israël dan voor Egypte geacht, maar aangenomen wordt dat Kissinger Egypte beloofd heeft al zijn invloed aan te wenden opdat Israël in grote trekken terug zal gaan tot de grenzen van voor 1967. Verdere bijzonderheden over het akkoord zijn nog niet bekend, maar de Jerusalem Post bericht, dat het de bedoeling is dat de Israëlische troelen zich van de weste lijke oever van het Suezkanaal zullen te rugtrekken om op 20 km van de water weg, aan de oostelijke kant, nieuwe stel lingen te betrekken. De Egyptische troe pen zouden zich van de oostoever naar de westoever terugtrekken en eveneens stel lingen betrekken op -0 km van de water weg. Minister van defensie, Mosje Dajan, heeft zich optimistisch uitgelaten over de kan sen op een overeenkomst met Egypte. ..Hoewel wij nog steeds in oorlog zijn en hoewel het bestand niet volledig is, be staat nu wellicht voor de eerste maal de mogelijkheid van een werkelijke vrede", zei hij. Kissinger heeft gisteren bespre kingen gevoerd in de Saoedi-Arabische hoofdstad Riaad en U daarna doorgereisd naar Teheran (Iran). Premier Golda Meir van Israël zal zon dag in Londen een bijeenkomst bijwonen van de socialistische Internationale, die als voornaamste gesprekspunt de situatie in het Midden-Oosten heeft. DS'70 wil: DEN HAAG Een tijdelijke bevriezing van alle inkomens ligt thans het meest voor de hand. Aldus het DS'70-kamerlid S. Keuning gis termiddag, tijdens het debat over de begroting van Sociale Zaken, bij de bespreking van de gebeurtenissen rond het centraal akkoord. Minister Boersma van Sociale Zaken is volgens hem in staat op korte termijn een pakket van maatregelen te treffen, zodat alle vormen van inkomen tijdelijk geremd worden, behalve de zwakke groepen. „Het is ongewenst om 'nu afspraken te maken voor een periode waarvan je niet kan zien hoe die er door de olieboycot zal uitzien, aldus de heer Keuning. De anti-revolutionaire woordvoerder mr. Van Dam gaf nog geen standpunt van zijn fractie. „Wij moeten eerst maar eens weten, welk beleid minister Boersma denkt te gaan voeren". *UT0 Officieel Datsun-dealer voor Leiden e.o. Herengracht 79, tel. 33861-20S Roelofarendsveen e.o. Alkemadelaan 1, tel. 01713—2866 LEIDEN —De Adviesraad voor de binnenstad is bang dat door de nieuwe studentenflat aan de Pelikaanstraat, die binnenkort geopend zal worden, vele moei lijkheden zullen ontstaan voor de bewoners van Maredorp- Oost. De raad denkt hierbij bij voorbeeld aan de te verwachten verkeersproblemen, geluidsover last en verstoring van de TV- ontvangst. De Adviesraad betreurt het dat daar van tevoren geen rekening mee is gehouden en dat de be woners van Maredorp-Oost ge heel geen inspraak hebben ge kregen. In een - ongevraagd - advies stelt de Adviesraad daar om aan het college van b. en w. voor met alle betrokken partij en om een tafel te gaan zitten. Door gezamenlijk overleg moet i men dan zien te komen tot op lossingen voor de problemen. De Adviesraad pleit o.a. voor de instelling van een comité, be-1 staande uit flat- en buurtbewo ners. Het antenneprobleem wil men oplossen d.m.v aansluiting i op het Centra e anteunesysteem. Zuinig Tokio Japan, dat voor zijn oliebevoorrading vrijwel volledig afhankelijk is van het Midden-Oosten, probeert iets aan bezuiniging te doen. De beroemde Ginza, de wijk met de voornaamste warenhuizen en kantoren in de hoofdstad Tokio zag er gisteravond anders uit dan doorgaans 's- avonds het geval is. De beroemde lichtreclames zijn voor een deel gedoofd na een oproep van de regering het elec- triciteitsverbruik nyit 10 procent te verminderen. Duitsland hamstert In West-Duitsland is een tekort ontstaan aan benzine- blikken, nu veel automobilisten in verband met de schaar ste aan brandstof geneigd zijn benzine te gaan hamsteren. En dit ondanks alle waarschuwingen van de overheid geen eigen voorraadjes aan te leggen. Algerijnen verhinderen lossen olie ROTTERDAM (ANP) - Algerijnse opvarenden van de Italiaanse olietanker „Conegliano" (20.000 ton) hebben gisteravond verhin derd dat olie werd gelost in de Rotterdamse haven. Do olie was bestemd voor West-Duitsland. Een tankopslagbedrijf was reeds begonnen de olie te lossen toen de Algerijnse opvarenden hiertegen be zwaar maakten. Zij be schouwden dit als een door breking van de olieboycot iran hun land tegen Neder and. De olie was uit Alge- -ije afkoms ig. De reeds ge oste olie it in het schip te ruggepompt Invoering Lotto pas medio 1974 DEN HAAG (ANP) Niet voor medio volgend jaar kan de invoering van de lotto verwacht worden. Dit heeft staatssecretaris Gla stra van Loon van justitie gisteren ln de tweede ka mer meegedeeld. De invoering van de lotto is mogelijk gemaakt doordat het parlement een initiatief- voorste van de Tweede- Kamerleden Geurtsen (WD) en Van Schaik (KVP) aannam. DEN HAAG In een woning aan de Haagse Rozemarijnstraat is vannacht de 30-jarige prostituee Grietje Meijer-Veenstra vermoord. Het lichaam van de vrouw die door wurging om het leven is ge bracht werd vanmorgen vroeg omstreeks kwari over vier gevonden door haar 32-jarige echtgenoot. De vrouw, moeder van drie kinde ren van drie, vier en zes jaar, werd geheel ontkleed aangetroffen voor haar bed. Van een dader ontbreekt de politie tot nu toe ieder spoor. De echtgenoot van de vrouw werd vanmorgen omstreeks vier uur wakker en bemerkte dat zijn vrouw, die normaal altijd om twee uur thuis is, er nog niet was. Hij ging onmiddellijk naar het vrijstaande pand aan de Ro zemarijnstraat. Zelf woont hij op de Paviljoensgracht. Daar vond hij de deur echter af gesloten. Hierop trapte hij de voordeur in. In de kamer vond de man het levenloze lichaam van zijn vrouw. Op de hals van het slachtoffer waren duidelijk sporen van wurging te zien. De vrouw was gisteravond alleen in het pand aan de Rozemarijn- straat aanwezig geweest. Uit het pand is voorzover tot nu toe is na te gaan niets vermist. Ook werden geen sporen van een worsteling aangetroffen. Vanmorgen zou sectie worden verricht. Gewapende overval op I^eids café LEIDEN Onder bedreiging van een pistool, of iets wat daar op leek, hebben twee mannen gis ternacht een overval uitgevoerd op een café aan het Levendaal. De mannen kwamen omstreeks half een binnen en dwongen de aanwezige café-houder zijn vrouw en een Dezoeker de ach ter de zaak gelegen huiskamer binnen te gaan. De overvallers hadden over hun hoofd een lichtbruine nylonkous getrokken. Toen men zich na ongeveer tien minuten weer durfde te verto nen in de café-ruimte bleken de mannen verdwenen. Zij hadden ongeveer twee honderd gulden aan papiergeld meegenomen. Horeca van Kaa «jeiland Iaat zondag boten varen DE KAAG De eerste autoloze zondag is hard aangekomen op het Kaageiland. De horeca-be- drijven op het eiland, die het mooi nazomerse zondagen moe ten hebben van de vele toerende dagjesmensen, die zich met de pont laten overzetten, hebben naar hun zeggen nog geen 10 procent van de normale omzet gehaald. Men heeft daarom besloten er iets aan te gaan doen. Vier horeca bedrijven (met etn vast perso neelsbestand van 20 man) heb ben twee rondvaartbcdrijven in de arm genomen, die wel mo gen varen en dus ook klandizie kunnen aanvoeren. Met ingang van zondag 18 novem ber zullen de rederijen Triton (Katwijk) en Hulst (Warmond) 's middags uit Leiden (Wilhel- minabrug). Sassenhcim (Haven Wesseling) en Warmond (Ge meentehaven) twee diensten gaan onderhouden. Dut alles tegen gereduceerd ta rief. Een retourtje vanuit Lei- dim kost 3,50 en u.t Warmond en Sassenheim 2,50. Deze prijs geldt echter ook voor kinderen. (ADVERTENTIE) IETCARA WTIEBE) Alleen Krommenie maakt Noviion. Alleen Noviion vloerbedekking heeft het Gouden Keurmerk vanck Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Alleen op Krommenie Noviion stiidt Noviion.^ De moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal-abonne ment wordt door ons goed beloond. Met een origineel boeren Goud se kaasje bijvoorbeeld. Een smaakvolle 'blljmaker', verpakt In luxe ^doos, waarbij ingesloten vele heerlijke kaasrecepten. Noteer m.l.vBON ale nleuw-kwartaal-abonnee: Stuur deze bon In open envelop, Naam: zonder postzegel, naar: Adres: antwoordnummer 349, Lelden. Woonplaats: 8tuu.h« kuij.nur: LEIDSE r«: I::::::::::::::::::: COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1