Met jeugdplan wil de KNVB talenten meer kans bieden Merckx, beschuldigd van dopinggebruik, denkt aan stoppen Religieuzen zullen snel verdwijnen uit sociale sectoren Korte metten V. D. HART: MEER DOEN VOOR UEFA-JEUGD Leo van Dam maakte een galerij van kleine kijkstukjes KERK EN WERELD -VRIJDAG 9 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Waar op dit ogenblik nog in zeer vele katholieke gemeen schappen en sectoren van het maatschappelijk leven religeu- zen aanwezig zijn, zullen zij in de nabije toekomst hieruit snel verdwijnen. Tot deze sombere voorspelling komt het Kaski in Den Haag in een memoran- de jaren 1968 tot Het totale aantal zusters met eeuwige geloften is tussen 1968 en 1972 gedaald van 28.613 naar 26.320 en het aantal broe ders van 6265 naar 5428. Opval lend is, dat het aantal uittredin- cijfers weer wat afneemt. In de gen na enkele jaren met hoge periode 1901-1966 traden gemid deld 72 zusters en 54 broeders per jaar uit. In 1970 was dat aantal opgelopen tot respectie velijk 269 en 161. In 1971 tra den 248 zusters en 115 broeders uit. De daling bij de monniken (abdijen) was veel minder groot dan bij de actieve con gregaties. Het aantal nieuwe leden (novi cen en postulanten) is tussen 1968 en 1972 bij de zusters te ruggelopen van 250 tot 66 en bij de broeders vah 159 tot 63. Het kleine aantal intredingen en de uittredingen brengen veroudering en vergrijzing mee. Bij de zustercongregaties is slechts 15 procent Jonger dan 45 jaar, terwijl 35 procent ouder is dan 65. Bij de broe ders is 27 procent jonger dan 45 en 21 procent ouder dan 65 jaar. Hoewel volgens het Kaski de toekomst van het religieuze le ven niet staat of valt met het aantal religieuzen, heeft het proces van teruggang en ver grijzing wel diepgaande conse quenties. Zo stelt het besturen van orden en congregaties voor problemen als het afsto ten van taken, de behuizing, de verzorging van het toene mend aantal bejaarden reli gieuzen en het probleem om door het toenemend verschil tussen het aantal jonge en be jaarden religieuzen voldoende ruimte te kunnen blijven bie den aan vernieuwingstenden- Het Kaski signaleert ook dat het aantal alleenwonende reli gieuzen snel is toegenomen. Terwijl het aantal religieuzen daalde, steeg het aantal vesti gingen. Van de 685 nieuwe ves tigingen waren er 425 kleine communiteiten met gemiddeld vijf religieuzen. Daarvan wor den er 123 aangemerkt als ex perimentele groepen. De Nederlandse broeders beho ren tot zestien zelfstandige broederorganisaties en 33 priesterorden of - congregaties. Er zijn 86 actieve orden en congregaties van zusters. De enige bisschop-arbeider in de wereld, de 75-jarige mgr. Ancel, heeft op zijn verzoek ontslag gekregen als hulpbis schop van Lyon. Hij is echter gevraagd aan te blijven als vi caris-generaal, vooral voor de arbeiders en de immigranten. Mgr. Ancel was van 1942 tot 1971 leider van de Prado-pries- ters, die zich bijzonder richten op het arbeidersmilieu. Toen Rome een einde maakte aan het experiment van de pries ter-arbeiders, stichtte mgr. An cel nabij Lyon een communi teit van priesters, die parttime in fabrieken werken. De militaire junta van Chili heeft de eerste katholieke mid delbare school genationali seerd, omdat deze marxistisch geïnfiltreerd zou zijn. De school, in Santiago, wordt ge leid door Amerikaanse patere van het H. Kruis. De Ameri kaanse provinciale overste heeft de beschuldiging onge grond bevonden. Al eerder had de militaire junta de leiding ontslagen van vijfendertig openbare middelbare scholen en vervangen door militairen. Vrouwelijke religieuzen in Slowakije, die jonger zijn dan veertig jaar moeten van de Slowaakse regering hun kloos terleven opgeven en een „we reldlijk" beroep kiezen, waar bij hen evenwel verboden wordt daarvoor de sociale sec tor te kiezen. Men ziet daarin een bewijs te meer voor het streven van de autoriteiten alle kloosterorden voor vrou wen In Slowakije op te heffen. De aartsbisschop van Pana ma acht het zogenaamde ka naalverdrag tussen de Verenig de Staten en Panama, dat het eerste land voorrechten geeft bij het gebruik van het Pana makanaal, immoreel. Als er voor dit probleem geen goede oplossing wordt gevonden, dan is het volgens de bisschop te vrezen, dat al sinds langere tijd bestaande spanningen tus sen beide landen, op een kwa de dag tot open vijandelijkhe den leiden. De bisschoppenconferentie van Argentinië heeft zich ge keerd tegen de invoering van de burgerlijke echtscheiding in het land. Zonder de bescher ming van het gezin door de staat, zo zeggen zij in een her derlijk schrijven, is een wezen lijke bevrijding van de Argen tijnse samenleving ondenk baar. In tegenstelling tot Neder land, waar verminderd kerkbe zoek als gevolg van een storm achtig weekeinde de collecte voor Wereldmissiedag deed te ruglopen, is de opbrengst in West-Duitsland aanzienlijk ge stegen. Men rekent met een stijging van vijfentwintig pro cent. In sommige parochies werd soms twee of driemaal zoveel ingezameld als vorig jaar. Oproep tot hulp aan volk Chili door uitgewezen missionarissen Drieëntwintig uit Chili uitgewe zen Nederlandse missionaris sen, onder wie pater Santiago Thijssen scj, hebben zich in een verklaring gericht tot de publieke opninle, vooral arbei ders en studenten met hun orga nisaties. Zij vragen zich niet te laten misleiden door personen en persberichten uit Chili, die de moord op Allende en duizenden Chilenen, de terreur, de ont binding van alle volksorganisa ties (vakbonden, partijen en parlement), dagelijkse execu ties en razzia's, willen voor stellen als „bevrijding van het Chileense volk". Vorige week werd de verkla ring opgesteld door achtender tig uitgewezenen. Behalve door genoemde drieëntwintig Neder landse paters, broeders en zus ters is de verklaring onder schreven door negen Neder landse leken, die in Chili in kerkelijk verband werkzaam waren, alsook door tien Belgi sche missionarissen, een Ier en een Duitser. De .groep constateert dat de Junta „door bruut geweld", een halt heeft toegeroepen" aan de vreedzame opmars van het Chileense volk naar een socia listische maatschappij". Door hun werk onder de arm- sten zeggen de missionarissen in direct contact te zijn geko men met de schrijnende tegen stellingen en ,,de meedogenlo ze uitbuiting van miljoenen mensen". Als reactie op het door de rijke elite beheerste systeem - aldus de verklaring zijn de onderdrukten zich gaan organiseren In eigen vakbon den, volksorganisaties, politie ke partijen, om door verove ring van de macht zichzelf t« bevrijden uit deze situatie van gestructureerd geweld. „Als missionarissen kwamen we langs de weg van de erva ring tot dezelfde conclusie als het tweede Vatikaans concilie, dat de ware kerk de kerk der armen is. Het gevolg hiervan was een volledige deelname door de missionarissen aan het georganiseerd verzet van de onderdrukten. Volgens de missionarissen mag de kerk zich nooit laten ge bruiken als steunpilaar van een maatschappij, die de ar moede veroorzaakt en in stand houdt. Tenslotte zegt de groep van achtendertig dat ze zich verplicht acht te blijven wer ken voor de bevrijding van het Chileense volk. „Met klem vragen wij u nu duidelijk uit te spreken tegen het heersend fascisme in Chili, en uw solidariteit uit te druk ken in konkrete daden die de bevrijding van het Chileense volk en hulp aan de slachtof fers van de staatsgreep tot doel hebben". Het secretariaat van de groep berust bij pater Herman Leemrijse scj, Deurs- neweg 71a te Helmond. Duits voorstel werk half uur langer voor derde wereld Op een bijeenkomst van de ge meente van de protestantse Lukaskerk te Bonn heeft de Westdultse oud-minister prof dr. Th. Oberlaender, ervoor gepleit, dat de werknemers in de rijke Industrielanden een half uur loon per week afstaan voor ontwikkelingshulp. Hij achtte een forse verhoging van hulp aan de derde wereld hoogst noodzakelijk. De nood in de arme landen bevordert volgens hem het opkomen van revolutionaire groepen, die naar het middel van het ge weld grijpen, mogelijk op een slechte dag zelfs naar wapens met atoomlading. Het gaat prof. Oberlaender niet om loonderving. Zijn voor stel komt neer op een half uur extra werken per week. Naar zijn mening zouden zodoende juist ook de kerken hun in spanning voor ontwikkelingssa menwerking moeten vergroten. DEN HAAG De laatste seizoenen zijn er minder talenten naar vo ren gekomen dan (waaraan men gewend was geraakt) in de perio de. dat Cruyff, Kldjnjan, Van der Kuijlen en nog zoveel anderen doorbraken. Dat heeft de KNVB aan het denken gezet en er ligt nu een nieuw jeugdplan voor heel Nederland op tafel, waarvan het meest belangrijke aspect is, dat de amateurclubs er financieel voor deel van kunnen hebben, als een jonge speler het goed doet in een vertegenwoordigend elftal. fondsbestuurder Henk Zon, de vader achter dit voorstel, dat nog door de algemene vergade ring moet worden goedgekeurd: „Er is altijd veel kritiek ge weest op dat bedrag van drie duizend gulden, dat een ama teurclub ontving. Veel te wei nig, zei de minderheid. Als je bekijkt wat we in hem hebben moeten investeren, qua oplei ding en begeleiding, dan is dit een schijntje. Het kwam dan ook voor, dat een jonge knaap bewust niet in de étalage werd gezet, omdat de club of de trai ner hem anders bang was kwijt te raken. Met dit reële be zwaar is in het herziene plan rekening gehouden. Als een jeugdvoetballertje succes heeft in een vertegenwoordigend elf tal. stijgt zijn prijs voor het be taalde voetbal. In het meest gunstige geval kan zö'n knaap een vereniging wel twintigdui zend gulden opbrengen". „Deze nieuwe overweging is een stap in de goede richting", zegt een van de bondscoaches Cor van der Hart, die sinds een week of zes Jong Oranje en het UEFA-elftal onder zijn hoede heeft. Een van zijn taken is deze „wachtkamer" voor hoog stens achttien-jarigen te begelei den in de kwalificatiewedstrij den voor het UEFA-toernooi 1974, dat van 20 mei tot 1 juni in Zweden wordt gehouden. Vol gende week woensdag zal daar mee gestart worden, als het UEFA-elftal in het Zuiderpark tegen Wales in actie komt. Dit duel is de eerste van een reeks van zes, waaraan behalve Wa les ook Engeland deelneemt. Cor van der Hart: „Ik ben erg blij dat uit gesprekken met de bond gebleken is, hoeveel waar de er gehecht wordt aan een goede jeugdopleiding. Want het gezicht van het huidige Neder landse voetbal wordt te veel be paald door spelers, waarin een beetje de sleet zit. Dat kan in de toekomst ernstige gevolgen hebben als er niets aan gedaan wordt. De indruk bestaat name lijk dat er weinig talent meer is en dat wat er is slecht begeleid wordt". Verandering Cor van der Hart is de man, die er bij de KNVB verandering in moet brengen. Hoewel zijn pro gramma met het oog op de wedstrijd tegen Belgie de laat ste tijd overladen was en de Cor van der Hart: Onder de indruk baljeugd. problematiek van het UEFA- jeugdelftal nog niet uitgebreid aan de orde is gekomen kreeg hij langzaam aan wel plezier in zijn opdracht. „Ik heb in juni een maand met die jochies gewerkt en ik ben er helemaal onder de indruk van gekomen. Als je ziet hoe trots die knapen kunnen zijn op het enthousiasme bij de voet- We hebben zo'n vent nodig, die niet alleen ons A-team bege leidt, maar ook de zorg voor la ter ter hand wil nemen. Het elf tal dat straks in het Zuiderpark aantreedt staat volgens onze theorieën in het voorportaal van de wereldkampioenschappen van 1978. Een zaak, waar de bond ook voor te zorgen heeft". taald worden. We doen dat alle maal om het talent, dat er is, in staat te stellen alles voor het voetbal over te hebben". Voordeel De KNVB komt met deze facilitei ten tegemoet aan de bezwaren van sommige clubs. Cor van der Hart: „De clubs hebben hiervan voordeel. Door het in ternationaal contact, dat opge daan wordt, ontwikkelen de spe lers zich sneller dan anders". Dat inzicht heeft FC Den Haag er toe gebracht zijn bezwaren te gen de gang van zaken rond het UEFA-jeugdelftal in te trekken. In de selectie, die Cor van der Hart voor woensdagavond in zijn hoofd heeft, zitten weer vier Hagenaars (Dusbaba, Toet, Jol en Swanenburg). De namen van de anderen in de selectie zijn: Veenendaal en Wisman (Ajax) Gerards en Posthuma (PSV), Norel (G. A. Eagles), Swerissen (FC Amsterdam), Van de Korput en Plasman (beiden Feyenoord) Schrijnema- kers (Heer) Vreysen (NAC), Verhart (Sparta) en Witjes (Roda JC). HANS DE BRUYN goed woord of iets anders een- Door alles net echt na te bootsen voudigs, dan groei je als trai ner. Ben je blij zoveel plezier te kunnen schenken. Daarom ben ik er ook zo ontzettend enthou siast voor geworden". Henk Zon: „Met die geestdrift van Cor zijn we, als bond, blij. HET MINIATUUR HERBOREN wordt zoveel mogelijk de sfeer en de belangrijkheid van „groot" Oranje benaderd. Cor van der Hart: „Een probleem in het verleden was de korte voorbereidingstijd. Dat veran dert met ingang van nu. De hele club komt maandag aan staande bij elkaar en zal - net als het A-elftal - drie dagen in Zeist blijven. Wie in studiemoeilijkheden komt. door de tijd dat hij voor de KNVB op stap is, kan bijvoor beeld bijlessen nemen. De kos ten zullen dan door de bond be- STOCKHOLM Tom Okker heeft gisteren de kwartfinales bereikt van het indoortoernooi van Stockholm Hij won na een tie breaker in de beslissende set met 4-6, 6-3, 7-6 van de Zweed Leif Johansson. Ilie Nastase werd met 6-2, 4-6, 7-5 uitgescha keld door de 17-jarige Björn Borg. BILLINGHAM - Ellie Appel is gisteren in de kwartfinales van het toernooi om de Dewar Cup in Billingham uitgeschakeld door de Britse nummer één Virginia Wade. Ellie Appel verloor met tweemaal 4-6. Eddy Mercfex met de beker en de bloemen, die hij kreeg voor de zege in de ronde van Lombardije BRUSSEL Eddy Merckx heeft gisteren ver klaard dat hij overweegt te stoppen na de Itali aanse beslissing om hem zijn overwinning in de ronde van Lombardije te ontnemen wegens do ping. „Het is voor mij niet mogelijk om te blij ven rijden", zo zei Merckx in een Interview op de Belgische radio, „dit is te ernstig". Merckx blijkt volgens een dopingcontrole tijdens de ronde van Lombardije op 13 oktober een verbo den stimulerend middel te hebben gebruikt. Na dat hij ook bij de contra-expertise positief rea geerde heeft de internationale wielerunie Merckx van de overwinning vervallen verklaard. Boven dien werd de Belg een schorsing van een maand opgelegd en moest hij een boete van 750.000 lire (ongeveer 7500 gulden) betalen. In 1969 werd Eddy Merckx tijdens de ronde van Italië ook een keer op het gebruik van een verbo den stimulerend middel betrapt. Merckx mocht niet meer verder rijden in de Giro. Hij heeft al tijd ontkend toen dope te hebben gebruikt. Merckx verklaarde dat hij voor de start van de rande van Lombardije verkouden was en aan zijn arts een middeltje had gevraagd waarin geen substantie mocht voorkomen, die op de lijst van verboden stimulerende middelen is op genomen. Ais een tijd Is waarin naast „het nieuwste" ook veelvuldig teruggegrepen wordt naar oude kunstvormen dan toch wel de onze. In musea en tentoonstel lingen van kunstgaleries kan men de nagenoeg volledige sca la van periodes en stromingen der kunstgeschiedenis aanschou wen. Leo van Dam b.v., de ei genaar van galerie Centre de l'Art te Den Haag, brengt een nieuwe versie van de middel eeuwse illustratie, van het mi niatuur dat het „amoreuze" en het „sotte" wil toeïichten. Van Dam heeft een reeks kleurige Rijkstukjes gemaakt in een ar geloze en ongecompliceerde Stijl die een mild tegenwicht is van alle gefrustreerde en troe bele modegruweltjes. Ffed Hemmes is de tweede expo sant in deze galerie en diens aquarellen beslaan de tegen overgestelde wand. Zij zijn dan ook volkomen tegenovergesteld aan de kleine gezellige vertel linkjes van Van Dam. Hemmes steunt op realiteit en fantasie, maar hij heeft de natuur gear rangeerd en in een composito risch verband geplaatst. Zijn voorstellingen hebben een sterk dramatisch karakter dat zich middels zijn zuiver picturaal vermogen zo openlijk tot de be schouwer wendt. Mede door zijn vaktechnische talenten ondergaat men gemakkelijk de expressie die er van dit werk uitgaat. Netty Terwiel heeft een naam gekregen als pottenbakster. Haar werk is nu ook in deze galerie te bezichtigen en men kan er zich van overtuigen dat zij zeer vindingrijk is maar met haar „kijkobjecten" het eigen karak ter van de keramiek niet ver loochent. Haar kapelletjes en tempeltjes herinneren toch nog vaak aan het vaasje of de pul zoals men ook vroeger door de fantasievorm héén de zakelijke bedoeling van het ding toch nog altijd kon herkennen, kn altijd e hn r nenek. altijd kon herkennen. In de schier eindeloze stroom van moderne keramiek valt haar werk gunstig op. Tot en met de 24e voor iedereen toegankelijk. In de nieuwe Galerie Triptiek aan het Groenewegje is Kees Hau- wert met zijn etsen en litho's de eerste exposant. Hij is op zijn best met de forse kleurenlitho's die het paard tot onderwerp hebben. Mensen die het vak in hun vingers hebben en over vol doende fantasie beschikken kun nen zich op deze manier ont plooien en b.v. het beeld met de kleurenwerking volkomen doen overeenstemmen. Deze goede grafiek is daar t/m de 23e te i Dam vriendenclub in het Gouden Hooft Voorstel George Knobel In het belang Nederlands van elftal uitstel bekerduels Van onze sportrcdaktie. Amsterdam De waslijst voor geblesseerde topvoetballers zal waarschljnllj tot gevolg hebben dat de voor het komende week end vastgestelde bekerwedstrij den Roda JCAjax en Heeren- Vecn—Feljenoord naar oen an dere datum zullen worden ver schoven. Trainer George Knobel lanceerde tijdens een gisteren in Amster dam gehouden bespreking met bondscoach Frantisek Fadrhonc, Nederlands elftal-begeleider Jack van Zanten en KNVB-em- ploye Carel Aksman het voor stel tot verschuiving. „Omdat" aldus Knobel „ik de zaak met het oog op de wedstr.jd Neder- land-België somber inzie, indien ik gedwongen word tegen Roda een aantal niet fitte spelers het vel in te sturen" Telefonisch conatct tussen Jack van Zanten en de voorzitter van de sectie betaald voetbal, mr. Jacques Hogewoning wees uit, dat deze er een voorstander van is het belang van het Neder lands elftal in dit geval te laten prevaleren. Competitieleider Jan Huijbregts zal daarom in de loop van vandaag, na over leg met de andere leden van de sectie bestuur betaald voetbal en de betrokken clubs een be slissing nemen. HAARLEM Levi's Flamingo's heeft gisteren in Haarlem de eerste wedstrijd voor de Euro pese basketbalcup voor lands kampioenen tegen het Schotse Boroughmulr gewonnen met 129-74. De ruststand was 62-33. BRASSCHAAT In het kasteel te Brasschaat is gisteren de op richting bekendgemaakt van de nieuwe Belgische beroeps wielerploeg Mic-Ludo. De basis van de equipe 'Von Vissers Is een van de managers) zal be staan uit de Belgen Herman van Springel, Eric I.eman, Georges Pintens, Andre Dierlckx en Staf van Roosbroeck. DEN HAAG Wereldkampioen Ton Sijbrands zal niet deelne men aan da grootmeestergroep van het vijfde Suikerdamtoer- nooi, dat van 17 t/m 29 decem ber a.s. in Amsterdam wordt gehouden.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13