geblesseerde Neeskens weigerde rustperiode met oog op interland Fluiten Van der Kroft gaf aanleiding tot grote chaos KOVACS: AJAX KOOR ZONDER DIRIGENT Autoloze zondag kostte bijna Hilversum 25 mille NEDERLANDER HEEFT NOG TE WEINIG KENNIS VAN SQUASH VRAAGTEKENS VOOR FADRHONC Rinus Michels verrast Rusland moet voor zaterdag antwoorden Onder politiebegeleiding uit stadion vrijdag 9 November 1973 LEIDSE COURANT PAGINA II 19* AMSTERDAM De twee Europa Cupduels van Feyenoord en Ajax hebben ook voor Fadhronc, met het oog op het treffen met België, gevol gen. De talrijke blessures waren er de oorzaak van dat de bondscoach de geselecteerde namen gisteren met veel twijfels bekend maakte. Een groot vraagteken in de Nederlandse selectie vormt Johan Neeskens. Ajax-breker op het middenveld bleef giste ren de hele dag in bed omdat hij als ge volg van de in Sofia opgelopen blessure niet kon lopen. Clubarts Rolink wilde Nees kens zelfs veertien dagen rust voorschrij ven, maar de speler zelf wenste dat niet met het oog op de wedstrijd tegen de Bel gen, waarna werd besloten, dat hij als het ook maar enigszins kan, zal mogen spelen. Evenmin fit zijn Ruud Krol, Wim Suurbier en Piet Keizer. George Knobel verwacht echter, dat deze drie na een week rust weer in staat zullen zijn zich volledig in te zetten. In de selectie ontbreken prominente namen als die van Jan van Beveren, Epi Drost, Jan Jeurding, Dick Schneider en Henk Wery. Drost en Jeuring zijn vandaag door de Utrechtse specialist dr. Strikwerda geo pereerd aan langzaam genezende blessures. Wery, die een maand geleden tegen Polen na rust inviel, keerde gisteren zo zwaar ge blesseerd terug uit Warschau, dat hij van daag eveneens operatief moest worden ge holpen aan een blessure in de lies. Jan van Beveren verwacht nog zeker veer tien dagen niet te kunnen spelen. Schneider verklaarde zondag j.l. tijdens het duel Roda JC—Feyenoord een knie te heb ben geblesseerd. Ook hij zal vermoedelijk ruime tijd op non-actief staan. De 22 man voor Nederland—België zijn: Stuij, Suurbier, Krol, Hulshoff, Neeskens, Haan, Ger Mühren, Keizer, Mulder en Rep (allen Ajax), Van Hanegem, De Jong, Jan sen en Boskamp (allen Feyenoord), Schrij vers en Van Ierssel (beiden FC Twente), Doesburg (Sparta), Mansveld FC Den Haag), Rensenbrink (Anderlecht), Bro- kamp (MVV), René van den Kerkhof (PSV) en Cruyff (Barcelona). Minder zorgen Wery kwam gisteren per brancard terug uit Polen. Vandaag zal hij worden geope reerd. Raymond Goethals, coach van het Belgi sche voetbalteam, lijkt zich iets minder zorgen te hoeven maken over zijn selectie spelers. Doelman Christian Piot, die een vinger heeft gebroken, mag komend week einde weer spelen. De veelbesproken spitsspeler Raoul Lam bert blijkt ook weer geheel hersteld van zijn enkelblessure. De Belgische selectie voor de wedstrijd op 18 november is: Piot (Standard Luik), San ders (Club Brugge), Roosbeek (Sp. cl. Charleroi), Bastyms (Cl. Brugge). Van de Daele (Cl. Brugge, Martens (RWD Molen beek), Dewalque (Standard Luik), Van Binst (Anderlecht), Dolmans (Standard Luik), TTiissen (Standard Luik), Desanghere (RWD Molenbeek. Dockx (Anderlecht), Verheyen (Anderlecht), Carteus (Cl. Brug ge), Semmeling (Standard Luik), Van der Eist (Anderlecht), J. Janssens (Beveren), F. Janssens (Lierse SK), Lambert (Cl. Brugge), Van Himst (Anderlecht), Nicolay (FC Luik) en Denul (Anderlecht). Ajax begon gisteren opnieuw. De training werd hervat met een nieuw gezicht Arno Steffenhagen (links). Gezamenlijk met Kleton (rechts) en Van Dordt trekt hij een sprintje. PARIJS Stefan Kovacs, oud trainer van Ajax, is niet verrast door de uitschakeling van de bekerhouder in het toernooi der landskampioenen door CSKA. „Ik had het zien aanko men", aldus de Roemeen, die tegenwoordig het Franse elftal onder zijn hoede heeft. „Het zou al te gemakkelijk zijn het ver trek van Johan Cruyff als enige reden aan te voeren, maar vol gens mij is Ajax nu een koor zonder dirigent. De nieuwe trai ner zal nu wel gemerkt hebben dat internationaal voetbal nog weer heel wat anders is". Rinus Michels de voorganger van Kovacs daarentegen had de uit schakeling niet verwacht. Mi chels die momenteel trainer is bij de Spaanse club Barcelona zei dat geluk en ongeluk ook in de voetbalwereld voorkomen. „Ajax had deze keer geen ge luk. Ajax is nog steeds een grootse club en heeft nog steeds de leiding in de Nederlandse competitie. Het optreden van Ajax is dit seizoen zoals ge woonlijk goed geweest", aldus Michels. Erepodium De overwinning van CSKA op drievoudig Europees kampioen heeft in de Bulgaarse pers een enthousiast onthaal gevonden. De in de hoofdstad verschijnen de bladen voeren triomfantelij ke koppen als „Sofia stootte Ajax van het erepodium" en „CSKA vernederde Ajax". Het sportblad „Naroden Sport" constateert gedragen: „Woens dag is een nieuw en waardevol hoofdstuk in de geschiedenis van het Bulgaarse voetbal ge schreven". De tendens van de verdere commentaren is be heerst en tevreden, doch niet juichend. Het Duitse blad „Bild" meent, dat ondanks de nederlaag, ..Ajax nog net zo speelt als toen het werd aangevoerd door de grote regisseur Johan Cruyff". De Italiaanse pers sprak zijn ver- verbazing uit. „Ajax geëlimi neerd", luidde een kop over de volle pagina van het Milanese dagblad II Giorno. „Het grote STEFAN KOVACS ik had het zien aankomen Ajax is uit de Europese cup voor landskampioenen. Dit is zeker het meest sensationele re sultaat uit de tweede ronde van het toernooi. De aanvallen van Ajax leken blind zonder de in telligente steun van Johan Cruyff Wellicht Is de roem volle periode van de Nederland se ploeg voorbij". DEN HAAG De autoloze zon dag kostte de Stichting Neder landse draf- en renspon bijna 25 duizend gulden. Veertig procent minder bezoekers kwam afge lopen zondag naar Hilversum en bovendien was de toto-omzet bij na anderhalf ton minder dan normaal. Cees Berg, perschef van dc Stichting Nederlandse Draf- en Rensport: „Dat het nog veel mensen kost, is te begrij pen. De draf- en rensport heeft haar aanhang wijd en zijd ver spreid over heel Nederland. Betaalde voetbalclubs hadden weinig te klagen, maar him sup porters zitten in de buurt. Als het zo doorgaat, zullen we het prijzengeld van de draverijen moeten gaan verlagen." nedy; Herfstprljs: Lento H. Lord Tulpenburg en Leonard; Flevoramn- Srljs: Isard H, Horse L en Jolly umper; Amateurkampioenschap fi- n-iio: Ireiond. Illya Kuryakln en Hlggens; Tafelbergprijs (tweede af deling). Idool Vredenhof, Important D. Inca; Heldebloemprljs: 3oy. N Rome. Onder zware politiebewa- op kende hij Ipswich een min- stens zo aanvechtbare straf schop toe. ZURICH De internationale voetbai federatie FIFA heeft Rusland tot zaterdag de tijd gegeven om alsnog te besluiten de return-wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap te gen Chili op 21 november in Santiago te spelen. Dg draf. en rensport heeft het pu bliek nodig. Als er minder wordt ingezet, kan er ook min der aan prijzen worden uitge reikt. De autoloze zondag tast I dus de broodwinning aan van Rusland wil de wedstrijd verzet zien naar neutraal terrein omdat de Chileense militaire bewindheb bers het stadion gebruiken als tijdelijk opvang centrum voor politieke gevangenen. De FIFA stuurde gisteren een telegram naar de Russische voetbalbond, waarin wordt gevraagd: „Moeten wij uit uw telegram van gisteren opmaken, dat u trainers en pikeurs. Duindigt besluit komende zater dagmiddag om één uur het sei zoen met een werkelijk prachtig programma dat normaal ge sproken een zondag waard zou zijn geweest.- Er komen 36 renpaarden in drip rennen aan de start. Hoofdmo del bij de dravers vormt het Stayerskarnpioenschap van Ne derland, waarin maar liefst zes tien paarden an de start ver schijnen en 25.000 gulden aan prijzen te verdienen is met 13.000 voor de winnaar. Favo- rie zijn Josje W, Gouden- Zweepwinnaar Jello en de Fran se import Uriosis P. De Ups voor Duindigt: Eland-prijs- Karmaba. Jamaica du Bois en Les- tavil; ArieprIJs: Michel Nimble. Ma bel en Marlnus Carlos: Urlosls P- prljsIxies A-eta. James Buitenzorg en LindaSlayers kampioenschap van Nederland Jello. Josje W en Eland; Slulllngsprljs: Keino. Hoen tje Dartel en Harro Bond prijs: Litanl. Lenn Cavallc RoyalHerfstprljs zich terugtrekt uit de competitie. Wees zo goed ons daarover uiterlijk zaterdag 10 november a.s. u^sluitsel te geven." Polen en Oostduftsland, landen die zich al hebben geplaatst vcor de eindronden overwegen zich voor het eindtoernooi terug te trekken als de FIFA bij zijn besluit blijft. De voetbalbond van Tsjeclho Slowakije heeft zich bovendien ook in een telegram uitgesproken voor verplaatsing van de wedstriid. Ook BUl»arije, een land dat bijna zeker is van plaatsing overweegt zich eventueel terug te trek ken. (Van onze correspondent) ROME „In Ipswich zijn we verlinkt door een dronken scheidsrech ter, woensdagavond in Rome hadden we een bijziende arbiter", al dus een opgewonden speler van het Romeinse Lazio, en zijn kritiek Daarmee verbraken de Britten de gold de Nederlandse scheidsrechter Leo van der Kroft, die afgelo pen woensdag onder zware politiebegeleiding het Olympisch Stadion van Rome moest verlaten. De Romeinse pers spreekt van een schandalig en ergerlijk slechte scheidsrechter. Zijn manier van fluiten, zijn vele „vergissingen" en de ten on rechte aan Ipswich toegekende strafschop zijn volgens de Ita lianen de hoofdaanleiding ge weest tot de beschamende tone len die zich woensdagavond in Rome hebben afgespeeld tijdens en na de wedstrijd Lazio-Ips- wich. neerdaalde. De return Lazio-Ips- wich in het UEFA-Cuptoernooi was op papier een formaliteit. De Engelsen hadden veertien dagen geleden thuis mei 4n gewonnen. Terwijl iedereen zei dat de club kansloos was. re kende anderzijds iedereen op „het grote wonder". De politie moest met traangas op- donder gewonden supporters uit elkaar jagen, talloze gewonden werden In de tweede helft zou het ook naar het ziekenhuis gebracht en minstens 5—0 worden, maar de 22 voetballers zochten na de Van der Kroft, floot dat „won wedstrijd met angstige gezich- der" mooi de heldere avond ten hollend de kleedkamers op, lucht In. terwijl een regen van kussen- Eerst onthield hij Lazio een aan- tjes, flessen en stenen op hen vechtbare strafschop, vlak daar- ban waarin spelers en suppor ters nog steeds leefden. Het werd 2—1, en uiteindelijk 4—2, maar dat teldo niet. De strafschop ontketende een on voorstelbare heksenketel op de tribunes en ook in het veld. Ge helmde politie had handenvol werk. Duizenden supporters dreigden het veld op te komen. De Engelse vlag, die aan een 1 der hoofdmasten wapperde, j werd neergehaald en verbrand. kennelijk omdat de rood-wit-1 blauwe kleuren de verdwaasde1 supporters aan de Nederlandse vlag deden denken. „We hadden met meer dan 4—0 gewonnen als we deze scheids rechter niet tegen hadden Re- had. Ik heb een redelijke inter nationale ervaring, maar zo iets slechts heb ik nog nooit meege maakt", aldus Frustalupi van Lazio. •n Lady Gaily. Joëk H; Herfstprljs (2) lyal Pnl.ii n Darllnp. African Boy en e: Herfstprljs (3): Stal Ge laster Philip uur: Zand; W en Lln._ Karin VV, Kloslvler B irabljn Plgh H. Jorli Karper K: Helde Haghew bloemprljs: Jewelprli Joop HollandlaTafelbergprljt ro Bond. Illustre Mac en Iris DEN HAAG Het zal slechts een select gezelschap wat zeggen dat Squash houdt het midden tussen dezer dagen (vandaag, morgen en zondag) de Internationale Ama- tennis, tafelti teur Squash kampioenschappen van Nederland in Den Haag worden gehouden. Klein Zwitserland zal beslist wel vol zijn met die mensen die de sport kennen, maar op het aantal sportbeoefenaren in Neder land is hun aantal een druppel in de oceaan. Want wie in Neder land, behalve dat groepje dan, weet wat Squash is? een Nederlands spreek woord dat zegt: „Wat de boer niet kent dat vreet hij niet." Van een dergelijke instelling is tie. In Engeland staat squash op de tweede plaats, per jaar komen in Albion 300 banen ge reed. zijn die banen open, dat is een enorm voordeel. Als je zin hebt om te spelen ga je naar zo'n baan toe, koopt een lichtmunt, gooit die in een automaat en speelt een uur of twee uur. net waar je zin in hebt. En er is al tijd wel iemand die een partijtje met je wil spelen. Het aantrek kelijke van dat al is dat je je niet bij een club hoeft andere activiteiten Nederland loopt bij de ontwlkke- LONDEN Jackie Stewart, in 1973 voor de derde keer wereld kampioen formule I geworden, is r sieren gekozen tot sport man - an het jaar in Groot-Brit- tan. Sportvrouw van het jaar De squasher in opperste concert- werd Ann Moore (Europees tratie in de put. Omgeven door kampioene bij het paarden vier muren met alleen zijn te- springen). I genstander naast zich. die wij ons opleggen om maar fit te blijven, denkt niemand aan de sport die daarvoor uiter mate het geschiktst is: squash. In Engeland en Australië is deze sport zeer bekend-. In Australië heeft bijna elke hoek van de straat een squashbaan en zijn er anderhalf miljoen actieve squashers.Het is daar uiter aard de grootste sportorganisa- Hng van deze sport beslist niet voraan. De enkele banen die er zijn werden vanmorgen met twee vermeerderd. De Haagse Squash Rackets Club heeft zijn banen verdubbeld en gebracht op vier. Voor een regio als Den Haag natuurlijk niet om over naar huis te schrijven. badmin- Het wordt in een ruimte (9.75 meter 'ang en 6.40 breed) door twee spelers beoefend. De frame van het racket is net zo lang als dai van een tennisrac ket. maar het blad is veel klei ner (21.6x18,4). De bal waarme de wordt gespeeld is van gum mi met een diameter van 4 cen timeter, die in koude toestand weinig veerkrachtig is. Maar door de harde en snelle slagen van het racket en de klappen op de vier muren wordt de lucht in de bai verwarmd, waar- dor deze een enorme veer kracht krijgt. De spelers ïo- Afreageren pen dan in een game heel wat af, bewegen alles wat beweeg- Als het de Nederlandse overheden baar is, kortom een trimsport in behaagt, kan Nederland over optima forma. een poosje misschien enkele nieuwe squashcomplexen tege moet zien, waar iedereen die zin heeft zijn dagelijkse beslom meringen af te reageren daar toe de kans krijgt; waar leder een, net zoals in een café. met een wildvreemde tien over rood kan spelen. De heer Zandvliet: ..De ruimte die een squashbaan inneemt, is minimaal. De oppervlakte van een tennisveld is meer dan van zes squashbanen, dus dat valt alles mee, daarbij zijn de kos ten natuurlijk aanmerkelijk minder dan bij sporthalh sluiten. In Japan heeft men nu Squash is goed om in conditie te ook gezien dat squash een fit- nessport in optima forma is. In 1977 wil de regering zevendui zend banen hebben en squash sport nummer één maken." De heer Zandvliet, voorzitter van de Haagse Squash Rackets Club en toernooileider van de kam pioenschappen: „In Australië blijven en beslist niet moeilijk. „Als Je een beetje oog voor de bal hebt, kan iedereen het le ren," aldus de ^eer Zandvliet, die vandaag, morgen en zondag tegen de bes'e amateurs in Australië en Engeland zijn ook profs als Nederlands interna tional zal aantreden. Alleen heeft squash één nadeel, het is net als bij Jolly: het is I niet om naar te kijken. Om te weten hoe het moet en hoe goed het voor de conditie is, kan men morgen om 10.00 uur terecut op Klein Zwitserland. Laatste ingreep tot behoud van FC Groningen GRONINGEN B en W van Gro ningen willen een gezondere fi nanciële situatie scheppen in het betaalde voetbal in hun stad. De FC Groningen kampt al jaren met grote tekorten en heeft op het ogenblik een direc te schuldenlast van enkele ton nen. Het behoud van betaald voetbal in Groningen hangt nu voornamelijk af van financiële steun door de overheid. Om liquidatie te voorkomen heb ben b en w tot een laatste In greep besloten. Het college is met een voorstel gekomen dat opnieuw een sanering van het betaalde voetbal in Groningen inhoudt B en w zijn bereid FC Groningen dit jaar vier ton ter beschikking te stellen om een wat steviger financiële basis te krijgen on der voorwaarde dat er een be- stuursformatie wordt gecreëerd die breder en sterker van sa menstelling is dan de huidige. Als streefdatum voor een nieu we bestuurlijke opzet bij FC Groningen wordt 1 december genoemd. Spanning steeg in schaakslrijd OOSTERBEEK De spanning in het scsaaktoernooi om het Ne derlands dameskampioenschap Is gisteren in Oosterbeek ten top gestegen. Ada van der Giessen bleef ondanks een nederlaag in de achtste ronde egen tltel- houdster Rie Timmer alleen aan kop, daar achtervolgstcr Carla Bruinenberg van Fenny Heemskerk verloor. Erica Belle naderde de koploop- ster eveneens tot op een half punt. G De zijn: Graaf 0—1. Rle Tli. r - Gl. vM.-n 1—0, Erica Belle - Jennen Mulder 1—0. Mlek." Kist - Annok Schol 0-1, Cnrln Bruinenberg Fer ny Hei 3. 9. V. EUt 2.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11