S echter moet uit meer strafsoorten kunnen putten EM Werken in randstad, wonen in 't oosten rais.&raa HP d®IENE MEER AANDACHT VOOR MENSELIJK PROBLEEM Olieboycot zal voelbaar blijven tot in jaren '80 Nederland nog niet rijp voor luchtbus Donderdag 8 november 1973 NIEUWE LINIE Toenemende tendens Mr. v. Vollenhoven curator politie-academie leidse courant Verkeersovertreders slachtoffers laten zien Van onze parlementaire redactie 'EN HAAG De rechter moet uit meer soorten straf kun nen putten bij de veroordeling van delinquenten. Dat heeft het liberale Kamerlid Geurtsen gistermiddag voor gesteld bij de behandeling van de Justitiebegroting in de Tweede Kamer. eurtsen vroeg zich af waarom de straf voor iemand die het tuinhek van een ader heeft vernield bijvoorbeeld nit zou kunnen bestaan uit de verplichting om dat hek weer te repareren. Elsevier opent deze week natuur lijk met het onderwerp „Olie als wapen". Enkele conclusies: „Gelukkig behoudt Nederland nog olieleverende vrienden. De premier van Iran in gesprek met hoofdredakteur dr. Hoogen- dijk: Voor ons is olie geen poli tiek wapen." en „Aan de boycot komt vroeg of laat een eind, maar hij zal voelbaar blijven tot diep in de jaren '80 als er ten koste van zeer grote inspan ningen alternatieve energie bronnen beschikbaar komen." Ook aandacht voor de op 14 no vember trouwende Prinses Anne van Engeland. Het huwelijk komt op tijd, want „ze was zo verslingerd aan discotheken dat twee van haar lijfwachten dreigden met ontslag omdat ze nooit voor vieren in bed kwa men." De Haagse Post juicht naar aan leiding van het centraal ak koord: „Den Uyl regeert echt" en heeft zich daarmee op de grilligheid van de loonpolitiek verkeken. Het blad brengt een uitgebreide appologie over de tweekamp om het wereldkampioenschap dam men. „Het zal blijken dat de match wel interessant is ge weest, maar dat niemand dat in de gaten heeft gehad. In de *3 Q) Q) No tournooiboeken en analyses die over het gebeuren zullen ver schijnen, zal worden bewezen, dat de foeterende damliefheb bers die na de zoveelste remise hun geld aan de kassa wilden terughalen, ziende blind zijn ge weest." Een lang verhaal ook over de lang verguisde, eindelijk PvdA- Kamerlid geworden Marxist Herman Drenth, alsmede over de arts en tovenaar Herman le Compte, die een eenmans guer rilla voert tegen de Belgische orde van geneesheren. Vrij Nederland neemt het op voor minister Van der Stoel en zegt: „Koeweit en Saoedi-Arabië heb ben veel helderheid geschapen aan het Nederlands binnen- en buitenlands politieke front. Het is binnen enkele dagen duidelijk geworden da1 de wij-staan-ach- ter-Israël-sentimenten van een niet onbelangrijk deel van de Nederlandse publieke opinie wordt bepaald door de regel- knop van de centrale verwar ming." Een groot interview met de Russi sche meesterspion Leopold Trepper die na een hongersta king Polen heeft mogen verla ten. Over de olieboycot deze conclu sie: „Te verwachten is, dat de komende jaren met knarsende tanden lief zal moeten worden gedaan tegen de Arabieren, dat hogere prijzen moeten worden betaald voor hun produkten, en dat allerlei regeringen elkaar oliequota trachten af te snoe pen. Dat zal een niet te onder schatten invloed op het interna tionale politieke spel hebben. Ook de internationale economi sche verhoudingen konden wel eens zeer grondig door elkaar worden geschud." Een onthullende biografie tenslot te van een Italiaanse ex-fascist. De nieuwe linie heeft een gesprek met Rabbani, de consul van Koeweit in Nederland die inmid dels is uitgegroeid tot een tv- personality. „Dat is het juist wat ons zo schokt, overal kiest de Nederlandse regering de kant van democratie en zelfbe schikking, maar alleen in het Midden-Oosten kiest dezelfde re gering de kant van de bezetter, staat het niet aan de kant van zelfbeschikking en democratie, maar aan de kant van Dajan, die zegt, dat als hij moet kiezen tussen vrede en gebied, hij meer gebied kiest." Het blad noemt het centraal akkoord „een meevaller voor Den Uyl" en zal het dus wel een tegenval ler vinden dat het er duidelijk toch niet gekomen is. Over de verhouding Europa-Ara bische landen een beschouwing met de slotsom: „Zo blijft klei ne belangenpolitiek Europa ook klein houden. De even kleine hoop kan zijn: de bedreiging van buitenaf, namelijk, dat ver deelde Arabieren en verdeelde Europeanen elkaar tot meer eenheid brengen." In de Groene Amsterdammer deze mening over de oliesituatie uit de mond van Ab Schravenzan- de, die aan het hoofd staat van het district Rotterdam van de Industriebond NVV. „U moet niet vergeten dat de oliecon cerns hier in het Rijnmondge bied een langdurige planning hebben afgewerkt van opbouw en uitbreiding van raffinaderij en. Die ontwikkeling is niet af gebroken, de uitbreiding gaat door naar ik meen omdat al die concerns al geruime tijd hun blik gericht hebben op nieu we oliebronnen, zoals in de Noordzee. Ze hebben hier voor miljarden geïnvesteerd. Dat ge ven ze niet zomaar op. Dat zou teveel verlies opleveren." In Accent bespiegelt prof. Heertje als volgt: „Wordt het concept centraal akkoord werkelijkheid, dan gaat de inflatie onvermin derd voort, en zal de werkeloos heid in de zwakke bedrijfstak ken blijven.' Voorts sprak het blad met des kundigen van het TNO in Delft die menen „dat steenkool nieu we aandacht verdient als grond stof voor een nieuwe energie bron: de waterstof." Conclusie: „Die waterstofwinning lijkt een aantrekkelijke zaak te kunnen zijn die omstreeks 1990 of enke le jaren later een goede vervan ging zou kunnen blijken voor het uitputtende aardgas. Water stof biedt grote voordelen voor het milieu, omdat verbranding slechts water oplevert." u de persoon die een ander opzettelijk of door schuld heeft verwond zijn slachtoffer vergoe ding moeten betalen, zo sugge reerde Geurtsen. Ernstige ver- keersovertreders zouden moeten worden geconfronteerd met de verzorging van veerkeersslacht- offers. De heer Geurtsen drong er bij minister aVn Agt (Justitie) an om een groter straffen- arsenaal voor de rechter te creëren. et punt van de criminaliteit kwam bij deze begrotingsbehan deling opnieuw uitgebreid aan de orde. De socialist Roethof diende een motie in om de re gering te bewegen een nota bij de Kamer in te dienen over de oorzaken van veronfrustend-on- gewenst gedrag en het voorko men daarvan door burgers, in stellingen en overheid, ik het vervolgingsbeleid moet yolgens dr. Roethof aangepakt worden. Wat blijft er over van gelijkheidsnorm, als een die in een Haags postkan toor een greep van 1.200 uit de :as doet, wordt ingerekend als hij kort daarna tot bezinning komt en het bedrag terug brengt, terwijl het onderzoek het openbaar ministerie ten aanzien van voor vele tonnen frauderende artsen, die onverkort ïun functies blijven uitoefenen, ra maanden nog niet tot afslui ting blijkt te zijn gekomen. 'itiek werd er geleverd op het gratiebelid van ministèr Van \gt, zoals dat onlangs tot uiting kwam in de gratiëring van de onder het vorige kabinet door de krijgsraad veroordeelde WDM-bestuursleden. Zij kregen j toen een halve gratie. Die kn- kwam van rechts en van links. De liberaal Geurtsen zei: ,Er is een compromis tot stand ;ekomen, dat de rechtsstaat on vaardig is en de politieke gratie ins land geintroduceerd heeft". )e communist Wolff zei: „Er is „spraken van een politiek zoenof fer, waarvoor geen exouus kan worden Lancering Skylab-3 uitgesteld KAAP CANAVERAL (AP - De lancering van de astronauten van Skylab 3, die zaterdag zou plaatsvinden, is minstens vijf dagen uitgesteld tot 15 novem ber, omdat barsten zijn aange troffen in de acht stabilisatie- kielvlakken van de raket. Gehoopt wordt dat de reparatie op de lanceerstelling kan wor den uitgevoerd.- Als dat niet het geval blijkt zal de lancering nog langer moeten worden uitge steld. De Europese luchtbus kwam gisteren ten behoeve van de Nederlandse pers even voor een der stratievlucht over vanuit Frankrijk naar Schiphol. SCHIPHOL Nederland heeft gisteren voor het eerst kennis gemaakt met de Europese luchtbus. De A-300-B, zoals deze wide body wordt aangeduid, vloog na een demonstratie vlucht gisteravond verder naar Belgrado voor de tweede etap pe van zijn eerste Europese tournee. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat het toestel spoedig ook Schiphol als thuishaven zal hebben. Wel is de KLM een achttal van deze toestellen toe bedacht, maar zoals een KLM-functionaris het gisteren uitdrukte: „Het toestel is er twee jaar te vroeg, en zeker voor Nederland. Het vracht vervoer voor de Europese markt heeft zich nog niet zo ontwikkeld dat de luchtbus nu al voor de KLM rendabel zal zijn. Waarschijnlijk is het wachten op het eind van de ze ventiger jaren, wanneer de luchtbus de DC 9 zal kunnen opvolgen". Nederland neemt deel in de produktie. Fokker zorgt voor alle bewegende delen van de overigens Britse vleugels van het toestel, een aandeel in de produktiekosten dat over eenkomt met het Nederlandse aandeel in de financiering van het hele project: ongeveer 6 Het interieur van de Europese luchtbus procent. In Nederland werkten 1300 man aan deze Europese luchtbus, waarin Frankrijk en Duitsland de voornaamste pro ducenten zijn. De ontwikkeling en ook het produktieschema gaan precies volgens plan. Thans zijn al drie toestellen voortdurend in de lucht voor proefvluchten. Het toestel heeft uitstekende kwaliteiten. Het is gebouwd voor vluchten voor korte en middenafstand, dus beter ge schikt voor Europese omstan digheden dan toestellen van Amerikaanse origine. Het toe stel heeft bijzonder lage be drijfskosten, en zelfs bij een gedeeltelijke vrachtlading is geen volledige passagiersbezet ting nodig om de kosten te dekken. Daarbij is de geluids hinder veel lager dan bij ande re nieuwe toestellen: een ge luidsreductie van rond 90 pro cent. Het brandstofverbruik is 20 tot 30 procent lager per vliegtuigstoel dan bij vergelijk bare toestellen. Het toestel heeft ook een enorm vrachtvo lume, waardoor onder meer 20 vrachtcontainers kunnen wor den meegenomen met een in houd van 4, 5 kubieke meter elk. Het toestel heeft een lengte van ruim 52 meter, een span wijdte van bijna 45 meter, een capaciteit van maximaal 281 passagiers, en een actieradius van 2600 km. De prijs is onge veer 15 miljoen gulden. (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM Werken in de Randstad Holland en wonen in de Achterhoek. Deze combinatie zullen we over een paar jaar steeds vaker tegen komen. Dat wil zeggen, als de heer J. Kipp, directeur van de recreatieschappen Oost Gelderland en Oost Achterhoek het met zijn prognose beslist bij het rechte eind heeft. „De provinciale planologen zeggen weieens van mij: „Het wordt tijd dat die man met pensioen gaat. Zijn gedachten slaan op hol". Maar zelf vindt hij het een logische zaak. Steeds meer mensen uit het westen zullen in het oosten hun wooncomfort gaan zoeken. En als men die ontwikkeling in de hand wil houden moet men niet te lang wachten met het nemen van passende maatregelen. U zou verbaasd staan als u wist hoeveel mensen nu al heen en weer naar het westen reizen", zegt de heer Kipp, die overigens zelf ook niet weet hoeveel het er precies zijn maar wel gemerkt hesft dat de trein van zeven uur die vroeger in Amersfoort en Apeldoorn leeg liep, tegenwoor dig heel wat forensen in Deven- £en voor over hebben, elke werkdag weer, om buiten de drukke randstad te kunnen wonen. Twaalf jaar geleden toen hij nog zijn werk in het westen had en zijn huidige woning in Joppe betrok ging hij het zelf doen. „Ze hebben me toen voor gek verklaard". ter loost. Men is de IJssel al over. Volgens de heer Kipp zal de trek naar het oosten van gezinnen waarvan de man in het westen blijft werken, in de komende ja ren doorzetten en groter vor men aannemen. Het is geen ont wikkeling die hij toejuicht, maar we moeten er eenvoudig rekening mee houden dat het gebeurt —we kunnen geen bord op de IJsselbrug timmeren met de maatregelen die nu reeds door de provinciale heid kunnen worden ginomen, is volgens de heer Kipp het aan leggen van forse groenstroken, van b.v. loofhout in de gebieden die zowel qua landschapsschoon als voor de landbouw van wei nig betekenis zijn. Temidden van dit nieuwe groen, bij voor keur in de buurt van kwijnende kernen dienen mettertijd com plexen tweede woningen te ver rijzen. De heer Kipp licht toe: de woorden: verboden voor wes- U kent die plaatsjes wel waar- terlingen. van je zegt, gunst dat is een Hij begrijpt overigens best dat er dorpje dat aan het wegkwijnen mensen zijn die er uren reizen is. Dat kun je op deze manier dan een injectie geven. Deze tweede woningen zouden dan wel aan hoge eisen van kwali teit en comfort moetan voldoen. Want in de visie van deze re creatie-expert zullen ze meer en meer gaan fungeren als eerste woning. Zeker bij verdere ver korting van de werkweek. Nu al worden veel tweede woningen van vrijdagmiddag tot maandag ochtend bewoond, zegt hij. En die tweede woning maakt een zelfde evolutie door ais we ge zien hebben met het volkstuin tje. Onze stedebouwers, zegt hij ver der, hebben de laatste 50 jaar geen kans gezien de mensen be halve te laten wonen ook nog te laten leven in de steden die zij bouwden. Met als gevolg dat meer mensen de rust en stilte van de natuur zoeken, buiten gaan wonen. En daarvoor dienen algemene voorzieningen te worden getrof fen is de opvatting van de heer Kipp. Op het ogenblik loopt het allemaal nog niet zo'n vaart, Maar de heer Kipp vindt wel dat het oosten alvast rekening kan houden met een toen.men- de vraag uit het westen naar tweede woningen die al gauw genoeg zullen promoveren tot eerste woningen terwijl het flat je in de stad het slaapadres wordt voor de werkende leden van het gezin. Doorhouwen dankzij circustent ANGEREN (ANP) De nieuw bouw van de bloemen-groente- en fruitveiling „VV'70" in het Betuwse Angeren wordt een nogal uniek doorbouwproject. Toni Boltini heeft zijn „drie master" circustent op dc plaats van de bouw gezet, waardoor men tijdens de komende winter maanden door kan gaan met grondwerk, do fundering en een deel van de muren van het vei lingcomplex. Boltini heeft de tent (50x32x12 meter) verkocht aan de bouwer. De „Stichting Verletbestrijding" is over dit doorbouwproject bijzonder en thousiast en zal de aankoop van de tent subsidiëren. Heffingen landbouw schap gaan omhoog DEN HAAG (ANP) De heffin gen van het landbouwschap gaan volgend jaar met tien pro cent omhoog. Op deze manier wil het schap het tekort vnn ruim een miljoen gulden dek ken, dat de begroting 1974 an ders zou hebben vertoond. Een voorstel van de begrotingscom missie, dat miljoen aan de alge mene reserve te onttrekken, was door het dagelijks bestuur afgewezen. In 't bestuur kreeg het wol enkele verdedigers, maar tenslotte koos men toch zonder hoofdelijke stemming voor de heffingsverhoging St. Willibrordvereniging 25 jaar .■Hoe kunnen we beweging houden in dat wat als beweging begonnen is?" zo formuleerde prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de St. Willibrord Ver eniging een van de problemen, die spelen bij het ïilveren jubileum van deze vereniging, adviesor gaan van het episcopaat inzake oecumene. tondag wordt een accent gelegd op dit zilveren ju bileum bij gelegenheid van de jaarlijkse Willi- brordzondag waarij traditioneel aan de Katholie ke kerkgangers financiële steun en aandacht Wordt gevraagd voor het eocumenisch werk van deze vereniging. lehalve de verstarring door voortgaande centrali satie en de vergrijzing, die beide inbreng van de jeugd noodzakelijk maken, noemde prof. Groot de moeizame communicatie tussen basis en top een bron van zorg. Het beleid van de top blijkt doorgaans niet aan te sluien bij de ervaringen van de basis. Be vereniging neemt hierbij een merkwaardige tussenpositie in, doordat zij deelnemend aan de tapgesprekken toch de basis nabij moet blijven. Vcretaris C. Roeleveld van de vereniging sprak op de persconferentie, waarbij een en ander ter sprake kwam, van de laveerkunst" die de moei lijkste taak uitmaakt, laveren namelijk tussen dat wat aan de basis gebeurt en dat wat aan de top aan beleid mogelijk wordt geacht. Overigens gewaagde prof. Groot van een herzie ning van accenten in het komende werk van de vereniging. Interkerkelijke problemen zullen min der zwaar worden aangezet ten gunste van alge meen menselijke problemen, neergelegd in het thema „dood en leven". Men wil met deze oriën tatie op vragen van mensheid en wereld, weer meer aansluiting vinden bij de basis. De (per 1 januari) nieuwe voorzitter van de Raad van Kerken in Neoerland, prof. Dr. H. Berkhof zag een nieuwe impuls voor de roep om eenheid in de nieuwe visie *,p de verschillen. Verwijzend naar Paulus, zei hij dat de eenheid niet ondanks de veelheid maar krachtens de veelheid bestaat. Het gaat niet om uniformiteit of pluriformiteit, maar om het elkaar aanvullen. Met Prof. Groot was hij daarom van mening, dat men, hoe moei lijk men elkaar ook zou kunnen vinden, toch aan de praat, moest blijven. Kleuterschool niet ingericht voor kleintjes DEN HAAG (ANP) - „De kleu terscholen zijn niet ingericht op de optimale ontwikkeling van de kleinsten. Daarom moet de groep niet worden uitgebreid met nog jongere kleuters". Dit hebben twee kleuterleidsters na mens de „actJegroep kleuter leidsters", die zich gesteund weet door ongeveer 1100 kleu terleidsters, gisteren minister van Kemenade nog eens voorge houden. De actiegroep is teleurgesteld. Zij vindt dat de minister het voor stel van de vorige bewindsman om de toelatingsleeftijd voor kleuters te verlagen tot drie jaar en negen maanden niet had mogen indienen zonder de be trokkenen te hebben gehoord. De groep vindt, dat kleuters tenminste vier jaar moeten zijn voor ze naar de huidige kleuter scholen kunnen. Minister van Kemenade deelde mee, dat het voorstel geen op stapje is voor verdere verlaging van de toelatingsleeftijd Door een uitslaande brand is gisteren voor meer dan een miljoen gulden schade aangericht bij de Nederlandse Schroefboutenfabriek in Hel mond. De pakafdeling en een deel van het magazijn gingen verloren. De brandweer slaagde erin, de andere gebouwen te redden. Bij het bedrijf werken ruim 700 mensen, waarvan 40 op de verwoeste afdelingen. DEN HAAG (ANP) Mr. Pleter van Vollenhoven is benoemd tot lid van het curatorium van de Nederlandse politie-academie te Apeldoorn. Deze benoeming is geschied door de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken. Mr. Van Vollenhoven heeft reeds tijdens zijn rechten studie belangstelling getoond voor de politie. Hij heeft zich toen in de staats rechtelijke positie van de poli tie, in haar taak en in de prak tische uitvoering daarvan ver diept en maakt hierover een scriptie onder leiding van proL dr. A. Mulder, indertijd hoogle raar in het straf- en strafpro cesrecht te Leiden. Door diens bemiddeling dr. Mulder werd in 1965 secretaris-generaal van he Ministerie van Justitie is mr. Van Vollenhoven in staat gesteld zich verder in het werk van de politie te oriënteren. De heer Van Vollenhoven heeft studiebezoeken aan enkele on derdelen van het korps rijkspo litie en aan enkele korpsen van gemeentepolitie gebracht. Daar naast bezocht hij politiescholen voor de basisopleiding, dc re chercheschool, de verkeersscho len en de kaderscholen. Hoewel het een .bijvak" voor hem zal blijven, hoopt hij op deze wijze behulpzaam te kun nen zijn om de instandhouding van een goed politic-apparaat te bevorderen, zo heeft de heer Van Vollenhover. -Aegedeeld.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9