ZUINIGHEID TROEF IN VOORSCHOTEN Geen ambtenaar voorlichting Veestapel ontkomt ternauwernood aan laaiende vuurzee Grondaankoop uitbreiding Haasbroek rijn- veen- en vlietstreek- Week cel voor dronken vrouw L OOK Wat u moet weten PAGINA 6 DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Nieuwe aanpak van behandeling begroting geen succes In Voorschoten is het verschil tussen een raadsvergadering en een gecombineerde com missievergadering alleen te vinden in het weglaten van het ambtsgebed en het ont breken van de notulisten. De nieuwe aanpak van de be handeling van de begroting door middel van vier gecombineerde commisiever- gaderingen en daarna als sluitstuk een raadsvergade- ring, is na de eerste commis sievergadering allerminst een vooruitgang gebleken. Vond Mr. Goosens {D '66) bij het begin van de eerste avond de commissieverga- dertechniek vooral zo geluk kig omdat de leden vrijer konden praten zonder het nauwe keurslijf van de tijd klok, om half twaalf kreeg hij een verschil van mening met de voorzitter, die hem de normale spreektijd in tweede termijn wilde ontne men. De eerste avond werd gespro ken over de portefeuilles van de burgemeester en de wet houder van financiën. Omdat vrijwel alle gemeentelijke handelingen financiële gevol gen hebben, kreeg de wet houder een scala van vragen op zich afgevuurd. De burge meester verzocht wethouder Iestra om „streng in het fi nanciële tuig te blijven rij den". De wethouder deed dal en de commissieleden kun nen vele vragen nofmaals stellen aan de andere wet houders. De heer Oosterbaan (V.V.D maakte de toepasselijke op merking: „Een kameel is een paard, dat door een commissie ontworpen is" De eerste commissievergadering over de gemeentebegroting was mistig en soins verward. De commissieleden mochten deze avond vragen aan de wethouder van financiën waarom hij tegen de bouw van een zwembad is. Wet houder Pels werd afgeha merd toen hij wilde vertel len, waarom volgens zijn vi sie die bouw wel mogelijk is. Tussen vóór en tegen liggen volgens de nieuwe behande ling bijna zes dagen. VOORSCHOTEN Na de behan deling van een deel van de ge meentelijke begroting is duide lijk geworden, dat Voorschoten komend jaar zuinig aan zal gaan doen. Zowel raadsleden als college van B. en W. dron gen op zo veel mogelijk bezuini gingen aan: betere taakverde ling van 't ambtenarenapparaat, geen voorlichtingsambtenaar en waarschijnijk nog steeds geen zwembad. De heer De Klerk Wolters (PCG) ziet de uitbreiding van het ge meentelijk apparaat met een las tenverzwaring van 50.000,- als een overbodige uitgave. Bij een goede taakverdeling, waardoor geen dubbel werk verricht wordt, kan Voorschoten 't waar schijnlijk met minder ambtena ren af. De heer Oosterbaan (VVD) zette vraagtekens achter de aanschaf fing van nieuwe boekhoudma chines. Drs. Mennema (PvdA) zag wel heil. in het uitbesteden van het oekhoudkundige werk bij een centrale instelling. Drs. ting verhoogd. De boekhoudma chines zijn compleet versleten en afgeschreven, uitbesteding van de boekhouding gaat niet. Meershoek (KVP) miste verge- Wethouder Iestra (PCG) hekelde lijkingsmateriaal met andere de financiële verhouding met gemeenten en vroeg naar de ra- het rijk. Het rijk is zelfs niet dicale omzwaai van B. en W. eens bereid de reële kostenstij- betreffende de bouw van een gingen te vergoeden. Er moest zwembad. gezocht worden naar ruimte om te werken in 1974, daarnaast een kleine doorberekening van de gestegen lasten. Zo worden de reinigingsrechten "bijge steld" met ongeveer IOC en de opcenten op de personele belas- inzake het zwembad is minder radicaal dan gesugge reerd wordt. Eind 1972 leek het er allemaal p dat bouw nog wel mogelijk was, omdat de terug gang in het bevolkingsaantal tij delijk leek. De teruggang van de bevolking zet echter nog steeds door. daarom is het thans financieel niet meer haal baar. Wethouder Pels (PvdA),) die een minderheidsstandpunt inneemt, had daar een andere mening over. maar op verzoek van de burgemeester wordt dat standpunt eerst volgende week behandeld. Eind van dit jaar kan de gemeenteraad wederom een voorstel verwachten voor een krediet voor de aanleg van de verbindingsweg tussen Ade- geest en Noord-Holland. Via de centrale financiering heeft de gemeente 2,- miljoen gekre gen. TER AAR In de gemeente Te Aar is men druk aan het ont sluiten. Onlangs kwam de twee de brug gereed tussen de Kerk weg en dpi nieuwbouw in dam-west. Dit zal zeker tot ge volg hebben, dat de verkeers intensiteit tussen de nieuwbouw een stuk minder wordt omdat door de nieuwe brug in veel ge vallen het doel beter en sneller bereikt kan worden. VOORSCHOTEN Het College van b. en w. zal niet met een voorstel komen tot aanstelling van een voorlichtingsambtenaar. Volgens de burge meester is daar de omvang van de gemeente niet naar, bovendien doet de gemeente reeds aan voorlichting door het gemeentelijk voorlichtings blad „Raadhuisklanken", dat eveneens volgens de burgemeester te weinig verschijnt. Alle leden van het college van b. en w. hebben wekelijks een druk spreekuur, daarnaast zijn er burger avonden voor de nieuwe ingezetenen en soms zelfs hearings. Volgens de instruktie voor de gemeente-secretaris opgesteld door de gemeenteraad, is deze functio naris belast met de algemene voorlichting. Ge zien al deze aktiviteiten op het gebied van de voorlichting, meent het College van b. en w. al leen al om de financiële kosten aanstelling van een voorlichtingsambtenaar volkomen overbodig. De politie in Voorschoten kampt met een onderbe zetting, de organieke sterkte is 29 man. de reële sterkte is maar 21 man. De benoeming van de nieuwe groepscommandant kan eind van dit jaar verwacht worden. Intensief wordt gecontroleerd op snelheid, van januari tot 1 november zijn 642 processen verbaal uitgereikt voor het overschrij den van de maximumsnelheid. Voor andere over tredingen ten aanzien van het wegenverkeerre- glement werden 311 processen-verbaal opge maakt. 200 waarschuwingen uitgedeeld en 37 pro- cessenverbaal werden uitgedeeld voor andere overtredingen. Het vandalisme in Voorschoten is niet erger dan elders, rondom ,,De Lindehoeve" wordt extra verlichting aangebracht. Het door brand gedeeltelijk ver woeste bedrijf van de Verenigde Graanhandel BV aan de Bod- dens Hosangweg, zal zo spoedig mogelijk weer worden her bouwd. Over de juiste omvang bestaan echternog geen defini tieve inzichten. We! is inmiddels een bouwvergun ning verleend voor het herstel ven het dak van de oude maal derij. Het beganeg-rondgedeelte Herhouw de Korenbloem Woubrugge van dir bedrijfsgedeelte was praktisch intact gebleven. De directie van het bedrijf is na drukkelijk gewezen op de alsnog benodigde hinderwetvergunning bij hervatting van het bedrijf. I Daarbij is ook gesteld, dat bij de beoordeling van de hinder- v.etvergunn ng voor het gehele bedrijf nadrukkelijk zal worden gelet op de meest recente mi-1 lieuhygiënische voorschriften en I op de sedert 1963 tot stand ge komen perfectionering van de technieken ter voorkoming vanj stank, stof- en geluidshinder. I 7^™";7F BODEGRAVEN Een 48-jarige monteuse uit Driebruggen ver telde aan de Haagse politierech ter, dat zii slechts vier glazen j bier had gedronken, toen zij in i Bodegraven door de poiitie werd aangehouden omdat zij hoogst gevaarlijk met haar auto 1 reed, waarbij nauwelijks van besturen kon worden gesproken. De politie had in elk geval de grootste moeite gehad om de auto van verdachte te passeren, want ze had de hele rijweg no dig. „Ik was moe", zo verklaarde ver dachte, doch de politie zocht het meer in de drank, waarvoor trouwens redenen aanwezig wa ren. Want verdachte had niet. alleen moeite om op haar benen te staan, doch trad ook zeer agressief tegen de politie op, hetgeen voor een vrnuw wel iets ongewoons is. „Hebt u wat te gen de politie", informeerde de rechter dan ook belangstellend, maar dat bleek niet het geval te zijn. Op het politiebureau bleek het al niet veel beter te zijn, want ook toen gedroeg verdachte zich las tig. Ze weigerde een bloedproef. Overigens was ze zich wel bewust waar het over ging, want ze verklaarde aan de politie: „Ik heb als een schaatser over de weg gereden". In de auto bevond zich een vrien din van verdachte, die compleet dronken was. De Officier van Justitie vond de toestand waarin verdachte verkeerde al niet zo veel beter en hij wees op de ge-, varen welke verdachte andere weggebruikers had bezorgd. De eis luidde twee weken gevange nisstraf waarvan een week I voorwaardelijk en negen maan den intrekking rijbewijs. Ver dachte vond vooral ook dat laat ste bezwaarlijk vanwege haar werk. .In het algemeen wordt een vrouw niet spoedig gevangenis straf opgelegd, maar de eman cipatie is toch al zover, dat we daar niet veel rekening mee be hoeven te houden", aldus de po litierechter, mevr. mr. S. Kal- ker. Het vonnis werd daarom een week gevangenisstraf, 250,- boete, zes maanden in trekking van het rijbewijs, waarvan drie maanden voor waardelijk met proeftijd van 2 jaar. VOORSCHOTEN Voorschoten schrok gistermiddag op door een korte, felle uitslaande brand, waarbij 70 kistkalveren, 20 biggen en wat ander klein vee ter nauwernood aan de vlammenprooi ontsnapten. Om streeks drie uur werden zowel de Voorschotense als de Leidse brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in de boer derij „Lammerenberg" aan de Leidseweg 340. Zowel de vrijwillige Voorschoten se brandweer als drie wagens van de Leidse brandweer waren binnen tien minuten na de brandmelding aanwezig. De stal van de boerderij, waarin onge veer honderd stuks klein vee onderdak vond, stond reeds in een vlammenzee. De stal, die volledig is ingebouwd tussen twee woonhuizen en zo een ern stig gevaar vormde voor uit breiding, werd door de brand- weerkorpsen gelokaliseerd. De De bovenste etage van de stal brandweer geassisteerd door de brandhaard was op de stalzol- was al zeer snel volledig uitge- rijkspolitie en zeer vele buren der, waar een opslag was van brand, op de begane grond stre- tegen de rook en het vuur om hooi en stro. den Voorschotense en Leidse de levende have te redden. Met gasmaskers doken steeds enige brandweerlieden de stal in. Op de tast vonden zij 'n klein hokje met een deurtje en daarin een totaal verwilderd dier, dat sinds de geboorte in de kist had ge- staan en probeerde steeds maar de vlammen in te rennen. De kalveren waren zo wild door de angst dat een drietal zelfs de j Korte Vliet in dook. Een Leidse toeschouwer aan de overzijde zag het, bedacht zich geen mo ment, sprong tt, water en wist deze dieren te redden. Rond vijf uur werd het sein „brand meester gegeven en kon de schade gedeeltelijk op genomen worden. Alle vee was gered, de stal was totaal uitge brand, de beide "woonhuizen wa ren gespaard. De verzekering dekt de schade., Waarschijnlijk is de brandweer te laat gewaarschuwd. RIJPWETERING Jopie Zoetemelk is weer even terug in het Rijpse land. Zijn nog licht gebruind gelaat en ogenschijnlijk prima licha- melijke conditie zijn wel een bewijs, dat het leven in Frankrijk t Joop uitstekend bevalt. Iets. dat hij ook grif taigeeft. Heimwee pinir Rijpwetering heeft hij niet maar het ouderlijk huis is hij toch nog la. b r-i** vergeten. „De Zoet" (om maar .eens met Theo Koo- men te praten) vertelde bijzonder content te zijn over het onlangs geëigende wielerseizoen. Wat uitslagen betreft maar ook op het financiële vlak is het Joop dit jaar voor de wind gegaan. Op hel t ogenblik rijdt hij nog slechts één cycle-cross per week. Voor de rest is het rusten, trainen en de conditie goed door de winter heen 1 trachten te loodsen. Een van de redenen van zijn bezoek aan Neder land is een uitnodiging om aanwezig te zijn bij de opening van een nieuwe zaak van vriend Gerard Vianen in Kockengen. Voor Joop Zoetemelk gelijk de mogelijkheid om even mét zijn Franse vrouw- tje Rijpwetering aan te doen en de oude vrienden op te zoeken. Dan. ra! hij met zijn Peugeot 504 spoedig weer de snelweg naar het lc::.i ven de zon rpimen. ZOETERWOUDE Niet, zoals aanvankelijk gemeld, van avond, maar morgen, vrijdag, houdt de gemeenteraad alge mene beschouwingen bij de begrotingsbehandeling. Het uitstel houdt verband met een vergadering van de Gewestraad. B. en W. zullen op de gemaakte opmerkingen schriftelijk reage ren. Het antwoord komt in behandeling tijdens de vergade ring van 29 november. Aan de agenda van morgenavond zijn twee punten toegevoegd. Er is een voorstel tot aankoop van gronden nodig voor de uit breiding van het sportcomplex Haasbroek met twee voetbal velden voor S.J.Z. Tegelijk wordt ook voor deze aanlegkosten een krediet gevraagd. Het tweede voorstel betreft' het akkoord gaan met de vestiging van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden in de Grote Polder. Dit bedrijf houd: zich voornamelijk bezig met de ver vaardiging van ankers, apparaten en constructiewerk zoals bruggen e.d. Het bedrijf zal een terreinoppervlakte nodig heb ben van 25.000 m2 waarvan 8.000 m2 in een later stadium 15.000 m2 bebouwd zal worden en onbebouwd 10.000 m2. Het aantal werknemers zal in totaal 200 bedragen waarvan 65 on geschoold, 120 geschoold en 15 hoger geschoold. In de komen de drie jaar is nog een uitbreiding van het personeelsbestand te verwachten van 100 werknemers. Als verwarmingsbron zal olie worden gebruikt. Met betrekking van hec aan- afvoeren van produkten zullen 20 tot 25 auto's (personen- en vrachtau to's) het bedrijf bezoeken. Op het terrein zal een oppervlakte van 2.500 m2 voor parkeerruimte worden bestemd. Hazerswoude Adjudant der Koninklijke Luchtmacht D. Plaizier uit Hazerswoude is derde geworden tijdens de schermkampioenschappen van de Klu. Op sabel zowel als elektrisch degen werd hij telkens derde, hetgeen hem dan ook in het algemeen klassement „brons" oplever de. Bij wedstrijden om de ti tel van de Politie Sportbond, waar Plaizier gastdeelnemer was. werd hij derde op elek trisch degen. Wassenaar De afdeling van de ARKA houdt op dinsdag 13 novemlber a.s. te 20 uur in het Jeroenhuis in de Kerk straat een algemene leden vergadering Er zal o.m. ge sproken worden over de be schrijvingsbrief betreffende het ARKA-congres. Op don derdag 22 november a.s. viert de Wassenaarse AR- KA-afdeling het veertigjarig bestaan in het Astra-theater. Boskoop Donderdag 15 no vember komt de minister van Binnenlandse Zaken, de heer De Gaay Fortman, voor de anti revolutionaire partij een lezing houden op uitnodi ging van de AR Kamercen trale Leiden, in hotel Flori da. De minister spreekt over: „De plaats van de ARP in de Nederlandse poli tiek". Lisse Zondag llnov. a.s. is er een jeugddienst in de Herv. Grote Kerk aan het Vierkant te Lisse. Ds. H. D. de Wit zal in deze dienst voorgaan. De dienst vangt aan om 7 uur, doch 10 minu ten vóóraf zal er samenzang zijn. Ds. de Wit zal als on derwerp behandelen: ,,Is een Leiderdorp De belangenge meenschap „Koekoekstraat zal de algemene jaarverga dering op maandag 12 no vember a.s. in het dorpshuis Hoofdstraat (naast de kerk) om 20.00 uur houden. Oude Wetering Vanwege de autoloze zondag zal de geza menlijke jeugddienst die was vastgesteld voor zondag 11 november worden verscho ven naar zaterdag 10 novem ber te 18.30 uur in de gere formeerde kerk te Oude We tering. In deze dienst zal voorgaan de eerwaarde heer Eveleens uit Epe. Bollenstreek Op zondag 11 nov. zal een interkerkelijke aangepaste Gezinsdienst voor Gehandicapten worden ge houden in de Kapel Nieuw Vredehof aan de Joh. van Oldenbarneveldtlaan 15 te Heemstede, aanvang 3 uur. Voorganger zal zijn ds. G. N. H. Germans. WARMOND Zaterdag a.s. wordt t.b.v. de Nierstich ting Nederland de jaarlijkse kollekte gehouden. Warmond se jongere zullen 's morgens. voorafgegaan dor een ge luidswagen, de deuren langs gaan. Zij hopen de opbrengst van vorig jaar (100 gulden te overtreffen. Jeugdsocietet Ut Sloepie organiseert 's avonds voor hetzelfde doel eenloterij met het Rad van Avontuur. De prijzen hiervoor zijn door de sociëteit ter beschikking gesteld. NOORDWIJK Op een goed bezochte propaganda- avond van „Vogellust" en da Vereniging voor Vogel- en Natuurbescherming Noord- wijk, vertoonde de bekende natuurvorser J. P. Strijbos zijn film „Svalbard" (met als ondertietl „Langs koele stranden".). Prachtige kleu renbeelden zag men van de plantengroei en vogelwereld, zoals de roodkeelduiker, de plantengroei en vogelwereld, zoals de roodkeelduiker, de ijseend, rotganzen en sneeuwgorzen. Strijbos is een smakelijk en boeiend vertel ler en men hing aan zijn lip pen toen hij verhaalde van het hachelijk avontuur op een gletscher. ROELOFARENDSVEEN De Vrije Jeugd Recreatie gaat dit keer van haar zon dagmorgenbijeenkomst iets bijzonders maken. De jeugd van 11-15 jaar zal zondag de elfde van Je elfde des mor gens om elf over elf over gaan tot het kiezen van prins Carnaval plus de Raad van Elf, De boerenkapel van Liefde voor Harmonie zal hieraan muzikaal haar me dewerking verlenen. Alphenaar vrij van „dood" door schuld" ALPHEN A/D RIJN De Haag se rechtbank heeft een 22-jarige ijzerweker uit Alphen vrijge sproken van „dood door schuld". Als bestuurder van een personen auto was de man op 3 februari te ver over het kruispunt Neuw- koopseweg-Oostkanaalweg gere den op weg naar Alphen. De auto raakte in een slip en kwam in het water langs de Oostka- naalweg. De bestuurder zelf had nog uit de auio kunnen sprin gen, maar twee mede-inzitten den, Jannie W. Scheve en Frans Marbus verdronken. De verdachte had wel wat bier gedronken maar het alcoholpro millage in zijn bloed bleek slechts 0.8 te zijn. Toch had de officier van justitie twee maan den tegen de ijzervlechter geëist. De rechtbank oordee'.de anders en veroordeelde hem terzake de verkeersfout tot f 200 boete en een voorwaardelijke intrek king van zijn rijbewijs van drie maanden. Boete voor doorrijden HAZERSWOUDE De Officier van Justitie bij de Haagse poli tierechter vond dat de 24-jarige chauffeur in Hazerswoude wel op de gemakkelijke toer was, toen hij daar als bestuurder van een vrachtauto in de Dorpsstraat te gen een personenauto botste en desondanks doorreed. „Ik hoorde wel een klap, maar dacht niet dat er schade was," aldus het niet zo sterke verweer van verdachte, want alleen al het horen van de klap moest al voldoende reden zijn om te stop pen en even een onderzoek naar de klap in te stellen. Dat zou verdachte pas later heb- ben gedaan; hij zou in elk geval weer terug zijn gegaan, maar hij zag niets bijzonders. De poli- tie had verdachte weten op te sporen. De Officier vc..d een stevige waarschuwing gewenst middels 150' boete en vier maanden 1 voorwaardelijk intrekken van het rijbewijs. De rechter hield er rekening mee, dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld en legde alleen de 150 boete -

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6