WERKENDE JONGEREN KRIJGEN FLAT AAN UTRECHTSE JAAGPAD Dieuwke Kollewijn: eigen werk in eigen huis Philidor krijgt het moeilijk Commissie Econ. Zaken wil Morsstraat aan parkeermeters helpen „Hollandse boeiender erfenis" II dan deel I V' stad en randgemeenten yBouw binnen anderhalf jaar gerealiseerd Winkeliers hebben al lang genoeg gewaeht 1 PAGINA 3DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 1973,- LEIDSE COURANT .00 Sfr 5—12.J =1 LEIDEN Op de plaats waar nu nog het fabriekscomplex Backer en Co staat zal binnen twee jaar een geheel nieuw flatgebouw verrij zen. De grond aan het Utrechtse Jaagpad is namelijk in april j.l. verkocht aan de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren, die hier voor haar belangengroep wil laten bouwen. Een dezer dagen wordt begonnen met de sloop van het oude fabrieks complex dat in april 1972 bijna geheel uitbrandde. In januari 1974 kan volgens de planning met de eerste paal voor de flat worden ge slagen. De eerste bewoners doen waarschijnlijk in mei 1975 hun in trede in het gebouw, dat deels uit vijf deels uit zes woonlagen gaat bestaan. Het nieuwe flatgebouw bevat 66 éénkamer en 14 twee kamereemheden, die aan de westzijde op het water van de Nieuwe Rijn uitkijken. De hoofdingang is gepland aan de kant van het Utrechts Jaagpad, waar zich ook parkeerplaatsen bevinden. De wooneenheden variëren van 25 tot 30 m2. Zij liggen aan weerszijde van inwendige gangen, die uitkomen op bergingen, (brom) fietsenstalling, wasserette enz. Om het gebouw architectonisch aan te passen aan de omgeving wil architect Klarenbeek de bovenste verdieping slechts gedeeltelijk be bouwen. Hierdoor krijgt het gebouw, met de knik die er in verband met grondgebrek in moet, een aantrekkelijk aanzien. In record tempo heeft de ontwikkeling van dit plan zich voltrokken. Binnen een jaar was het schetsplan gereed. De stichting wist bij de gemeente een garantie los te krijgen voor de financiering van het project. „Projekt 5" dat op eigen risico de woonbebouwing ter hand nam, vond het bouwbedrijf „Wiima Den Haag" bereid het plan bin nen de daartoe aanwezige budgetten te realiseren. Dankzij de subsi dies za'l de flat aan de gestelde normen kunnen voldoen zonder dat de bewoners op al te hoge kosten worden gedreven. De gemiddelde huurprijs zal, gerekend naar de geldende bedragen van nu, 175 bedragen. Dit is 3 minder dan wat de bewoners van de andere in het beziit van de Stichting zijnde panden moeten neer tellen. De Stichting heeft nu twintig panden in eigendom, twee huur panden en 4 gemeentelijke saneringspanden in gebruik; 28 nieuw- bouwfla'tjes, werden afgelopen jaar aangekocht. Hiermee was de nood van de huisvesting voor de werkende jongeren nog niet gelenigd. Er is meer vraag naar zelfstandige flatjes, dan naar grotere wooneenheden, zoals deze in de oudere panden werden ingericht. Dit bleek onder andere uit de grote belangstelling die er bestond voor de aangekochte nieuwbouw flatjes aan de Rijnoever. Tegelijk met het gereedkomen van het plan is de uitslag van een en quête, gehouden onder de huidige bewoners van de panden van de stichting bekendgeworden. De enquête, die uitgevoerd werd door drs. Van der Keulen had tot doel uit te zoeken welke groep werken de jongeren een beroep doet op de stichting en tevens te weten te komen welke wensen er leven voor wat betreft het woongenot. Uit deze enquête kwam nog eens duidelijk naar voren dat de werken de jongeren meer op hun privacy gesteld zijn dan bijvoorbeeld stu denten. Tevens kregen het wonen bij winkels en groen een hoge waardering, terwijl men er toch ook op gesteld bleek te zijn «n een rustige omgeving te wonen. Wat de populatie van de panden betreft zijn het vooral de jongeren met de inkomens boven de 750 die in huizen van de stichting wo nen. Zij besteden tussen de 26 en 40% van hun salaris aan de huur. Dit terwijl de norm 17-20% is en de studenten maar 10% van hun toelage willen besteden. „Het verschil zit 'm tin het feit dat studen tenhuisvesting door een ander ministerie wordt gesubsidieerd dan wij," aldus de heer Zweerts, voorzitter van de Stichting Huis vesting Werkende jongeren". Een ander belangrijk gegeven uit de enquête is voorts dat elk jaar 1500 werkende jongeren woonruimte zoeken in Leiden. Zij zullen vooralsnog echter niet in de nieuwe flats kunnen komen. De heer Zweerts: „We willen, evenals bij de Rijnoeverflats, de voorrang ge ven aan de bewoners uit de oude panden". Vier illegale plakkers aan gehouden in de binnenstad LEIDEN Surveillerende Leidse agenten hebben gisternacht in de binnenstad vier illegale plak kers aangehouden. Het betreft hier twee groepen van twee per sonen. De eerste groep werd ge signaleerd en opgepakt om streeks half twaalf. Zij waren bezig met het plakken van bil jetten, op deuren en ramen, waarop een bijeenkomst van werkende jongeren werd aange kondigd. De tweede groep werd aangehouden op de Haarlem merstraat. Deze twee jongelui, in de leeftijd van 19 tot 23 jaar, protesteerden aan de hand van biljetten tegen de bouw van een kerncentrale in Kalkar. Inzake overtreding van de Opium wet is er een 17-jarige Leidse jongen aangehouden. De jonj e- man had namelijk heroïne ver kocht aan een 15-jarig meisje. Hij heeft bekend. Uit kleding in een kleedkamer van het gymnastieklokaal van de Bonaventurascholengemeen- schap aan de Mariënpoelstraat is dinsdagmiddag een zes'al portemonnees ontvreemd. In de beurzen zaten resp. bedragen van 85, 30, 20, 15, 7 en 4 gulden. De Leidse politie heeft in samen werking met de PTT gister nacht een klandestiene zender opgespoord. Het betreft hier een 28-jarige Leidenaar. Het is de vierde keer dat de man een pro ces-verbaal aan zijn broek kreeg. Uit de winkel in de hal van. het Diaconessenhuis is gisternacht voor 325 gulden aan goederen ontvreemd. Alphen a.d. Rijn De jaar lijkse bazaar van de afdeling Welfare van het Rode Kruis heeft ƒ1500 opgebracht, ƒ400 meer dan vorig jaar. De ba zaar stond voor de eerste ■maal onder leiding van mevr. M. P. van Dijk-van Velzen. LEIDEN De arbiters van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond hebben de afgebro ken partij van Ad v. d. Berg re mise verklaard en daar Van Reek bij het uitspelen van de enige overgebleven partij niet verder dan remise kwam, werd VAS/ASC 1 de gelukkige win naar met de magere cijfers yan 5i/24V4- In de derde ronde moet Philidor met DD 1 de de gens kruisen. Het Haagse DD is één van de favorieten in de hoofdklasse, Philidor zal dan ook met lood in de schoenen za terdag aantreden. Het is ver wonderlijk dat de kampioen van het vorig jaar het Rotterdamse Charlois samen met Philidor Leiden onderaan de ranglijst bengelt. Philidor was vorig jaar nog goed voor een gedeelde tweede plaats. Dit jaar is de vereniging vooral aan de staart te zwak en over een echte top beschikt de Leidse ploeg niet. We kunnen alleen hopen op een goede uit schieter tegen DD. Eigenlijk UW MENING Koord Studio Al een paar maal bezocht ik de Koord Studio, 's Avonds, toen ik thuis was, had ik het plezierige gevoel weer eens mensen ont moet te hebben. De sfeer in de Koord Studio moet gezamenlijk worden gemaakt en dat gebeurt er ook. Er wordt gezellig ge praat, je kunt er je krant lezen, een spelletje kaarten, of gewoon maar zitten. Ikzelf had het ge voel eindelijk weer eens kontakt te hebben gehad, zonder dat het moeilijk was geweest. Het is zonder meer een feit, dat je als alleenstaande van middel bare leeftijd in Leiden nauwe lijks aan bod komt als het gaat om er even uit te zijn en men sen in gelijke omstandigheden te ontmoeten. De normale ca- fé's en bars bieden niet die ge legenheid tot menselijk kontakt die je zoekt. Bovendien kijkt niemand in de Koord Studio verbaasd of vragend op, als je alleen binnen komt. De initiatiefnemers van de Koord Studio zijn naar mijn mening goed geslaagd in het totstand- brengen van een huiskamerach tige ontmoetingsruimte, waarin iedereen zichzelf kan zijn. Er moet niets, maar alles kan. De tekst: „Doe maar gewoon", zou beslist boven de deur gehangen kunnen worden. De Koord Stu dio is ook helemaal ingesteld op het ontvangen van invaliden, zelfs met een rolstoel. Naar mijn idee de enige gelegenheid in Leiden, waar invaliden ook helemaal hun gang kunnen gaan. Eén van de medewerk sters vertelde me, dat er iedere avond een verpleegster aanwe zig is, om, wanneer dat nod'g mocht zijn, hulp te verlenen. Iedereen, die behoefte heeft aan een beetje menselijkheid of kon takt, kan ik alleen maar aanra den eens binnen te stappen op Oude Rijn 88. Mijn ervaring is, dat je daar echt welkom bent. M.J. Reedijk. ook wel noodzakelijk, om niet in te grote degradatiezorgen te be landen. LSG houdt in de eerste klasse de race met VHS 1 goed vbl.' Reeds nu staan de beide k'anshebbers 2 matchpuntën voor op de rest van het deelne mersveld. Op papier is DD 2 een geducht te genstander. Als er geen spelers aan het eerste van DD uitge leend moeten worden, kan LSG op geduchte tegenstand reke nen. We tippen de Leidse ploeg voor een kleine overwinining. Een benauwde nederlaag tegen Den Haag heeft het tweede van Philidor enigszins terug gewor pen. Winst op Dordrecht, dat nog steeds ongeslagen is, kan de kampioenskansen vergroten. Voorschoten 1 speelt in dezelfde 'klasse tegen MEMO 2. De Am sterdammers zijn bijzonder ge vaarlijk en zullen zeker alles op alles zetten om Voorschoten te vloeren, hoewel Voorschoten na de 8—2-overwinning uit de vori ge ronde tegen DSC 2 zeker niet kansloos is. De revelatie is dit jaar ongetwijfeld het pas gepro moveerde Philidor 3. Het hechte tiental krijgt nu mede koploper Het Witte Paard op bezoek. De uitslag zal zeker niet ver van de 55 grens afblijven met klei ne winstkansen voor Philidor 3. Definitieve uitslagen 2e ronde KNSB: Hoofdklasse: Moerwijk 1—DD 1 5—T\ Watergraafsmeer 1—-Philidor Leeuwarden 1 46 Charlois 1—Eindhoven 1 4^— 5Zi, Utrecht 1BSG 1 5V64/2, VAS/ASC L—Phil. Leiden 1 51/2^.41/2, ie klasse B: Rotter damDD 2 64, VHS 1 MEMO 1 5V2-4V2- SMB 2 Eu ropoort 3'/26'/2, HSGBre da/ME 6—4, VAS/ASC 2—LSG 3^—614. 2e klasse B: Phil. 3 Leiden—VVV 6V^3Vz. witte PaardSchiebroek 73, het Oosten—DSC 1 2i/2—7'/2, Utrecht 2—BSG 2 3—7, ZSC—Saende- Purmerend 55, klasse C: Moerwijk 2—Dordrecht 1 3—7, Watergraafsmeer 2—MEMO 2 55, VoorschotenDSC 2 '82, DD 3—NRSG/w. Steinitz 6l/2— 31/2, Den Haag—Philidor 2 Lei den 5J/44j4- WBÊÊ^W^^ÊSÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^^^^KÊlÊ^ÊÊÊÊKkt Al meer dan 1500 exemplaren verkocht 55 LEIDEN Het tweede deel van veelheid tekst, is het boekwerk het boek „Leiden, een Hollandse visueel sterk vooruitgegaan, erfenis" is uit. Gisteren werden De 13 hoofdstukken verhalen rampen en liefdadigheid, van gebeurtenissen en gebruiken, van taalgebruik, soldatenleven, sportwezen, legenden, rechtsple ging en tal van andere zaken, waarmee Leiden geschiedenis heeft gemaakt. de eerste exemplaren overhan digd aan Leidens burgervader A. J. Vis, wethouder mevr. E. den Haan-Groen en secretaris J. v. d. Poel. De auteurs Herman Kleibrink (foto's, lay-out en li thografie) en Ruud Spruit (tekst) waren min of meer tot Bovendien is het tweede deel een de samenstelling van dit boek prachtige aansluiting op het eer- over de historie van Leiden „ge- ste. Vele summier genoemde dwongen" door de enorme onderwerpen en feiten uit deel 1 vraag naar uitbreiding van het zijn nauwkeurig uitgewerkt, eerste deel, dat in november Behalve aan de historie van de van het vorig jaar verscheen en stad Leiden op zich is veel aan- zeer snel uitverkocht was. dacht besteed aan de sociale le- In mei van dit jaar verscheen van vensomstandigheden LEIDEN. deel 1 de tweede oplage. Beide auteurs hebben dit tweede deel zo mogelijk nog boeiender ge maakt dan het eerste. De rijk dom aan nog nooit gepubliceer de platen en prenten, zeer oude en recente foto's bedraagt ruim 150 stuks, ongeveer 40 meer dan in het eerste deel. Hierdoor, en door vermindering van de hoe- LEIDEN Het had iets weg van een un- dergroud-session of een samenzwering. In een donkerbruin café aan de Morsstraat, met een kop koffie voor zich maar verder in een geur van bier, zaten de leden van de raadscommissie voor Economische Za ken onder aanvoering van wethouder Lij ten, te delibereren met afgevaardigden van de winkeliersvereniging Morsstraat. Als de naam „Kret" viel ging in sommige sectoren een afkeurend gemompel op, of Voorzitter van de middenstandsaf- vaardiging was de heer Van der Nat, die grieven en wensen naar voren bracht. De commis sie wist zich verzekerd van de assistentie van talrijke ambte naren die ook teV hoorzitting waren getogen als secundanten. Er moet iets aan de Morsstraat worden gedaan. Dat is in de loop van de laatste jaren wel duidelijk geworden. Nu gaat de hele boel wel op de helling als bestrating en rioleringswerken aan de orde komen, maar dat gebeurt pas op z'n vroegst in 1975. Maar is er nog wel wat anders dat de winkeliers aange pakt zouden willen zien, minder kostbare zaken die toch zoden aan de dijk zetten. Deze omschreven wensen (al meer dan een jaar oud) zijn: parkeermeters rond de Mors- poort. Op voorstel van Van Aken zal de commissie bij het gemeentebestuur aandringen op parkeermeters in de Morsstraat „want daar men lachte wat schamper, daartoe in do gelegenheid gesteld door commissielid Van Aken, die niet alleen de voornaamste woordvoerder van de commissie was doch ook enkele malen met een „stuk" zwaaide dat anderhalf jaar geleden door wethouder Kret aan de winkeliers was ge zonden: een stuk vol beloften, waar niets van terecht was gekomen. „Hoogachtend, Kret; zo is dat", onderstreepte Van Aken het gebaar. sie) nam Economische Zaken afscheid. Als laatste deed wet houder Lijten, die alsmaar meer had willen opschrijven, zijn notitieboekje dicht. toenmalige bewoners. Grappig zijn de vele uitspraken in anek- dotes in Leids dialekt. „Leiden, kocht, een Hollandse erfenis" is een Op de foto van links boek waarin iedere Leidenaar zijn stad kan terugvinden, ont daan van nieuwbouw en imita ties. Dat het zal „lopen" is ze ker, bij de aanbieding waren al meer dan 1500 exemplaren ver rechts: uitgever van het boek de heer De Klerk, mevr. Den Haan, burgemeester Vis en secretaris de heer v. d. Poel aandachtig kijkend welke erfenis zij van Holland hebben gekregen. verboden en kijk eens hoeveel auto's er staan. Er wordt zelfs dubbel geparkeerd: toezicht wordt er toch niet uitgeoefend", aldus Van Aken. Eventueel voelt men voor uitbreiding van de blauwe zone, maar dat schijnt volgers de heer Kret uit de tijd te zijn. Ook wilde men (twee) gele borden met ih het zwart „Morsstraat" erop. Een aardige verwijzing die ook el ders wordt toegepast met ande re straten e.d. (de borden City- ring zijn legio). Een vlag op de Morspoort lijkt de heren ook wat, op feestelijke dagen. Ze willen het dundoek zelf wel be kostigen. En ook graag wat groenbeplanting tegen de poort aan, in de onbebutte hoeken waar men thans nog een auto wegdrukt. parkeren Volgens de winkeliers is (de com missie vroeg naar hun bevindin gen hieromtrent; de Morsstraat geen sluipweggetje geworden nadat de Plesmanlaan in ge bruik is genomen: „van toene mende drukte hebben wij niets gemerkt", meende de heer Van der Nat" wel heeft de Morssin gel dit karakter gekregen; men wil vaak de lichter op het Sta tionsplein vermijden". Beladen met genoteerde wensen (15 vember vergadert de commis- VOORSCHOTEN De Voorschotense beeldende kunstenares Dieuwke Kol lew iin e:.~ eigen werk in haar eigen huis aan de Tjerk Hiddesdreef II in de wijk Noord-Holland, t' Dieuwke Kollewijn probeert steeds haar droomwereld tastbaar te ma ken tioar ml.'.ael .n pu ..cl, ver.', glas, weefstoffen of leer. Haar woning hang: en si.23. vc. met schilderijen, perkamenten panelen, giasappliquis, berkomsh :n en gerestaureerde oude boekwerken. Zij wer :t vooral in opur.v, waarbij de opdrachtgevers haar de vr.jheid laten over ce vormen Dieuwke Kc .wijn 1 w een sierk religieuze inslag. Al haar werken zijn geinspireerd op haar soms wonderlijke, maar ook wel angstige religieuze dromen. Zij heeft thans een sterk geloof in God, verfoeit de z.g. schriftgeleerden waardoor volgens Bijbelkenners haar dro men wel eens drastisch afwijken van de aanvaardbare uitleg. Wie bereid is enige ogenblikken haar schilderijen te bekijken, gaat als van zelf door het steeds omfloers.e geheel zien. Al haar werk zet de geïnteresseerde toeschouwer aan het denken. Voor alles is Dieuwke Kollewijn een goed „vakman". Zij weet te werken met haar materialen. Haar boekrestauratie is tot in de perfectie uitge voerd, haar werken met glassplinters in allerlei kleuren is speels, haar bloem enschild - rijen zijn uitbundig van kleuren en in tegenstel ling tot haar gehele werk he der en volgens de werkelijkheid. Haar schilderijen geinspir.erd op en door haar droomwereld hebben iets geheimzinnigs. Dieuwke Kollewijn nodigt iedereen in haar huis uit oikoiaaherditsobeta shr tao shr haar droomhuis, waarover zij r A LEIDEN Hengelsportvercni- ging „Forel" hield een wed strijd in de Ringvaart voor bij Aalsmeer. Het weerwas goed en vangst matig. Er werd 2X2 uur gevist. De uitslag luidt: A. Ooijendijk 3630 gr, L. Vlasveld 25EP gr, H. Ooijendijk 1960 gr, G. Lo geman 173C gr, J. Beekman 1130 gi, J. Ooijendijk 935 gr, P.M. de Goederen 870 gr, H. Abspeol 740 gr, I.L.v. Boho- men 650 gr, J.C. ten Donkc- laar 560 gr, G. Ligtvoet 500 gr. Dronken achter stuur: 2 weken Leiden Voor de Haagse recht bank heeft zich te verantwoorden gehad een 2I-j,arige autobestuur der uit Oegstgeest, die onder In vloed van drank verkerend, in de Herenstceg te Leiden twee ge parkeerde auto's aanreed en be schadigde. Daarna was hij zonder meel doorgereden. Verdachte bleek niet in het bezit te zijn van eer rijbewijs. De rechtbank heefl uitspraak gedaan en verdacht« veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf, een jaar intrek king van het rijbewijs wegens onder invloed van drank dl auto besturen en 100 bocu voor de aanrijding. De Zijl/LGB te«ren DWR LEIDEN Aanstaande wcekcnl worden er geen competltlewed strijden gespeeld door de watef poioploegen uit de hoofd- en eer ste klasse. Het team van d ZWL/LGB zal echter wel te wil ter gaan om rr*«e te doen in i strijd om de KisZB-bekcr. Dc Leienaars hebben geloot t- gen DWR uit Haarlem. DW komt uit in de tweede klass Het moet dus de roodwltten ni al te veel moeite kosten om vi de Haarlemmers te winnen. I wedstrijd wordt zaterdag g speeld in zwembad „De Doei te Leiderdorp en begint 0 I 19.00 uur.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3