FEYENOORD DOORSTOND EEN TOMELOZE AFMATTINGSSLAG Twente bezorgde Griekse doelman een nachtmerrie Theo Pahlplatz: „Na rust wat goed temaken Jan Everse winstpunt in donkere dagen Ook Wery lang uitgeschakeld DONDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT WARSCHAU Met parels zweet op zijn voorhoofd en een van pijn vertrokken gezicht lag Henk Wery op de brancard in de kleedka mer van het Legiastadion. De woorden kwamen hor tend en stotend uit zijn mond omdat zijn adem werd afgesneden van de pijn. Tuist in dit seiroen na de geslaagde schouderope ratie, wilde hij voor de zo veelste maal terugkomen. Toen werd hij gekweld door een enkelblessure, die eindelijk gena* en giste ren, onder de schemerlam pen van het met niet meer dan 5000 toeschouwers (on)gevulde stadion zakte hij na een kwartier op de grond. Zijn rol was voorlo pig uitgespeeld. Wlm van Hanegem mompelde later hoofdschuddend: „Feyen- oord is op het ogenblik een grote lappenmand. Het wordt zonder Schneider en Wery toch wel erg moei lijk. Henk Wery was het onderwerp van de gesprekken, waardoor het bereiken van de volgende UEFA Cupronde bijna in de schaduw kwam te staan. En toch had Feyenoord in de kille voor avondlucht, die nog klammer werd toen de regen na de rust neergutste 'n prestatie geleverd. Niet één om in de annalen bij te schrijven als/een toonbeeld van kwaliteit, maar wel beter dan in Rotterdam en zeker volgens de opdracht die simpel luidde: pro beren uit te verdedigen en in noodsituaties de bal gewoon weg, desnoods uittrappen. Geen basis om een kwaliteitsvol duel mee op te bouwen, maar wel effectief want Gwardia, dat trachtte hetzelfde te doen wat Feyenoord in Rotterdam deed jagen en drukken kwam daarvoor intelligentie en inhoud te kort maar voerde wel een to meloze afmattingsslag uit, die Feyenoord doorstond, hoewel de meeste spelers, toen de moeheid onder de douche was wegge spoeld van mening waren, dat het allemaal nog was meegeval len, zeker de verwachte hard heid in het spel van Gwardia. Belangrijke factor daarvooF was de Franse scheidsrechter He- lies, die uitmuntend leidde en eventuele grofheden meteen de kop indrukte. Van beide trai ners kwamen over het duel, dat tegen het eind tot opperste spanning reikte, lovende menin gen, waarbij het kwaliteit even wel werd verwaarloosd. Gwar- dia's Ryszard Koncewicz oor deelde: „Ik had er op gerekend dat we eruit zouden gaan. Feyenoord had in Rotterdam een doelpunt teveel gemaakt. Maar als we daar een scheids rechter van het kaliber Helies hadden gehad was het in de eerste wedstrijd beslist an ders gelopen. Niettemin, Feyen oord blijft, ondanks blessures, Een geluksdoelpunt, noemde trainer Coerver de treffer, waarmee Szymczak de spanning opvoerde. Eddy Trey tel grijpt vertwijfeld een goede ploeg." Feyenoords Wiel Coerver: „ik ben vol lof over onze defensie. Er is foutloos gespeeld. Dat doelpunt van Gwardia moet ik me' maz zel betitelen. Maar wij hebben toch meer doelrijpe kansen ge- crëerd en dat geeft mij de moed om te zeggen, dat we het beter hebben gedaan dan de Po len in Rotterdam. En er is een winstpunt in donkere dagen: Jan Everse. Wat een klasse heeft die jongen. En wat een persoonlijkheid in het veld." Uitgerekend dat ene doelpunt kwam echter van de kant van Jan Everse, de debutant, die zulk een voortreffelijke indruk had gemaakt. Everse: „Er stonden twee man, Szymczak en Terlencki van wie de eerste de gevaarlijkste is. Ik trachtte hem af te schermen, maar toen ik van de grond kwam, voelde ik al dat de bal over me heen zou gaan." Dat gebeurde dan ook. Terlencki even jong als Everse (19) zette voor, Szymczak had zich inmid dels naast de rechterpaal gepos teerd en vanuit die vrijwel on mogelijke positie kopte hij in, waarbij Treytel, d'e zeker zijn doel verdedigde, de bal nog wel aanraakte, maar niet meer kon stoppen Drie minuten voor de rust had Gwardia de leiding ge nomen na een begin waarin de bedoelingen duidelijk werden gedemonstreerd: Feyenoord on der druk zetten. Daarom moest Theytel al snel een save verrich ten op een enorm schot van Malkiewicz, de man die de ploeg „droeg" en met Szymczak veruit het gevaarlijkste duo vormde. Maar hun acties waren meestal te geraffineerd om door de overi gen naar waarde geschat te kunnen worden. Zij moesten het teveel getweeën doen en in de, het moet gezegd worden, soms toch paniekerig optredende Rot terdamse defensie die altijd ver sterkt was met een enorm wer kende Van Hanegem, met een noest zwoegende Kristensen en een naar vermogen brekende Boskamp, in die defensie speel de Joop van Daele een hoofdrol. Kalm, zelfs dirigerend" loste hij problemen op alsof ze niet be stonden. Van Daele: „Ze be stonden ook nauwelijks voor me, want ik had het volste ver trouwen in de ploeg. We hadden er alleen weer 3—1 van moeten maken". Een onomstreden waarheid als een spreekwoordelijke koe. De rust zou ook eerder in de ploeg zijn gekomen, zoals na de rust het geval was, als Lex Schoen maker (ingevallen voor Wery) niet keihard op de 'at had ge schoten voordat Gwardia de lei ding had genomen, Ressel snel ler had gereageerd bij een doel rijpe kans en De Jong een fraaie pass van Schoenmaker had verzilverd. Dat deed hij niet. In het eerste kwartier trachtte Gwardia vergeefs zijn slag te slaan. Daarna luwden de aan- valsstormen, mede doordat Feyenoord met succes de bui- tenspelval hanteerde en toch vrij gemakkelijk de op Malkie wicz en Szymczak steunende Polen kon intomen, zij het zeker niet op de fraaist mogelijke ma nier Vooral over links had Gwardia zich meer kansen moe ten scheppen. Daar stond aan voerder Wlm Jansen als ver vanger van Schneider. Van alle kanten bleef men toch hameren op het feit dat een drietal kansen niet waren benut die zeker een doelpunt hadden moeten opleveren. Daaronder de door Lex Schoenmaker ge miste strafschop, die toch weinig stof deed opwaaien in de sau na-hete kleedkamer. Schoenma ker: „Ik weet dat het onaan vaardbaar klinkt, maar het is zo gebeurd. Ik liet me verlinken door die doelman. Ik was van plan in de linkerhoek te schie ten. van mij uit gezien. Toen maakte Pocialik een schijnbewe ging en onbewust schoot ik toch rechts. Hij haalde hem eruit." Was Schoenmaker voor het ne men van een strafschop aange wezen? Kristensen: „Wij had den gezegd, dat degene die zich het meest zeker zou voelen een eventuele strafschop zou nemen. Maar Lex pakte meteen de bal op en legde hem op de stip. Toen had ik er geen behoefte meer aan om me te melden, hoewel ik voelde dat ik het zou kunnen, want ik draaide goed." Ook Ressel was door het gebaar van Schoenmaker zo verbluft dat hij geen poging deed. Coer ver: „Schoenmaker wilde me' die strafschop dat schot tegen de lat goedmaken. Hij is in zo'n si tuatie altijd erg zelfbewust, maar ditmaal ging het toch Intussen putten de Polen wel steeds moed uit de door Feyen oord gemiste kansen. Naarmate de Rotterdammers zich rustiger gingen gedragen, vlamde echter het vuur bij de Polen meer op, waardoor Malkiewicz zich liet verleiden Rijsbergen van ach teren neer te leggen en meteen de gele kaart kreeg gepresen teerd. Rijsbergen kreeg een waarschu wende notering in het boekje van Helies toen hij zich in de zenuwslopende laatste fase haalt Feyenoord het of komt Gwardia toch nog op 2—0, waardoor het doelpunt uit Rot terdam dubbel zou tellen en Feyenoord zou zijn gewist met de leiding bemoeide. Allemaal gebeurtenissen In een periode waarin de minuten wer den afgeteld. Toen gingen de handen van de Feyenoorders opmerkelijk slap de lucht In. Het karwei was geklaard, de volgende ronde bereikt, en ge zien de niet fraaie maar wel be grijpelijke opdracht minder met hangen en wurgen dan op het eerste gezicht lijkt. HERMAN VAN BERGEN rl Is 8000. Gwardia; Pocialik. Sroka. Klelak, Ml- challlk. DavtdczynskyKwasnlewtki fFljalek) Masztaler. Polakow; Mal kiewicz, Szymczak en Terleckl. Feyenoord; Treytel, Rljsbcruen, Jan sen. van Daele, Everse. De Jong. Boskamp, Van Hanegem; Wcrv «Schoenmaker» Ressel en Krlsten- Theo de Jong, die tegen Gwardia een pass van Schoenmaker vergat te verzilveren, zorgt temidden van Poolse verdedigers voor gevaar. Doelman Pocialik grijpt op tijd in. Henk Wery wilde dit seizoen voor de zoveelste keer terugkomen. Door de blessure, opgelopen in Warschau, zal hij minstens vijf weken zijn uitgeschakeld. Met de brancard werd hij van het veld gebracht. WARSCHAU Trainer Wiel Coerver wilde nog niet zover vooruit kijken. Hij buigt zich bij terugkomst wel over zijn sterk gestegen problemen na het wegvallen van twee vaste krachten: Dick Schneider en Henk Wery, die belden voor vijf, zes weken zijn uitgescha keld. Schneider verdraaide In de wedstrijd tegen Roda JC zijn knie en de genezing van die blessure zal zeker zes weken duren. Henk Wery zal volgens Feyenoords clubaris Abarbanel ook eenzelfde periode zijn uit geschakeld, Abarbanel: „Hij heeft de aanhechting van een spier gescheurd, hoog in de lies aan de linkerkant. Dat is ontzettend pijnlijk." Wery, in de kleedkamer op de brancard, waarmee hij naar het hotel werd vervoerd en vanochtend ook het vliegtuig werd ingedragen: „Ik voel het nu niet meer zo, want ik heb een pijnstillende injectie ge had. Ik weet precies hoe het geoeurde. Ik Meef met mijn linkerbeen in de weke grond steken, maar ik wilde de bal toch pakken, zette mijn rech terbeen naar voren en voelde zuiver die spier scheuren. Ik stierf van de pijn." Nog meer zorgen voor Feyen oord, dat eind van deze maand de eerste wedstrijd voor de volgende ronde moet spelen. Terwijl ontredderde Griekse spelers weer de gang maken i een van zijn drie doelpunten. Achterberg feliciteert. Enschede Ondanks alle goede voornemens liepen de spelers van FC Twente in de eerste helft bepaald wel met een meer- derwaardigheidscomplex te voetballen. Theo Pahlplatz, ma ker van een kwartet doelpunten gaf dat toe: „Maar zoiets gaat onbewust. En als je van tevoren denkt dat je met een nulletje of vijf, zes gaat winnen krijg je al tijd, dat je de eerste helft bene den de verwachtingen speelt. In de rust beseften we echter ter dege dat we wat eoed hadden te maken en daarom, en omdat we ook een beetje geïrriteerd uit Griekenland waren teruggeko men, liep het later veel beter. Wat mijn eigen spel betreft: als je in een goed draaiend team zit speel je automatisch zelf ook goed. Loopt het echter niet, dan komt de klad erin. Maar geluk kig ging het bij ons in de twee de helft op rolletjes" Zijn ploegmakker Johan Zuidema, zaterdag nog goed voor drie voltreffers tegen FC Amster dam en bij voorbaat al aange duid als de man die de Ensche- dese produktie zou moeten ver zorgen bleef gisteravond steken op een. „Maar" verklaarde hij, „dat kwam omdat er in het cen trum geen ruimte was. Al die Grieken hoopten zich daarop en er was geen doorkomen aan. Bovendien liep die Lebendis verschrikkelijk te schaven en iedereen die bewoog werd door de middenstip, begroet Theo Pahlplatz hem aan het shirtje getrokken" Coach Spitz Kohn: „Patras had niks te verliezen, kon vrijuit spelen, hetgeen voor ons een ex tra moeilijkheid betekende. Ons grote probleem was echter dat we eerst een of twee doelpunten moesten maken om over de drempel te komen. Maar als het dan ook eenmaal loopt bij ons dan zijn we tot veel dingen in staat, vooral in thuiswedstrij den". De zeven doelpunten be vestigden dat voldoende Enschede Slechts 20 minuten had FC Twente nodig om Pana- chaiki Patras te ontluisteron. Twintig minuten, waarin de En- schedeërs alles konden en de 12.500 toeschouwers in vervoe ring raakten door een produktie van zeven doelpunten: 70. In bet bliksemoffensief, waarmee de tweede helft werd geopend was de hoofdrol weggelegd voor Theo Pahlplatz, die eerst een onvervalste hattrick scoorde en uiteindelijk zijn totaal op vier bracht. „We zijn weggespeeld" zei Panachaiki's Britse coach Wilf McGuiness na afloop. Daar had ik na de eerste helft niet op gerekend" Ean begrijpelijke uitspraak, want FC Twente's verrichtingen voor rust waren zo matig geweest, dat de Grieken de na hun zwak ke spel in de eerste ontmoeting verwachte afstraffing leken te kunnen ontlopen. De Twentena ren belegerden in die periode wel het doel van Tzanetoula kos met grote regelmaat, maar de afwerking van de voorname lijk door Dieter Schwemmle ge creëerde kansen was onder maats, hetgeen kon worden toe geschreven aan de te geringe agressiviteit van de spitsen. Panachaiki speelde bovendien wat beter dan twee weken eerder. De Griek-n, bij wie aanvoerder Leventakos ondanks een dij beenblessure de beste speler was. hielden de bal vrij goed in Ce ploeg, maar zagen toch geen kanr tot goed opgezette aanval len te komen. Aan het enige schol op het doel van Piet Schrijvers Davourlis knalde rakelings over ging een over treding van Dandelis tegen René Notten vooraf. FC Twente kwam na een kwartier dicht bij een doelpunt toen Pahlplatz de bal na een door Achterberg genomen vrije trap vei lengde. De paal behoedde Panachaiki voor een achter stand. Op slag verdwenen De ontevredenheid onder de toe schouwers verdween op slag toen de thuisclub na de hervat ting het tempo «pvoerde. De aanvallen op het doel van de snel geïrriteerde Tzanetoulakos volgden elkaar ln razend snel tempo op en in de 50ste minuut, een doelpunt van Andelis was Juist daarvoor door de Oostduit- se scheidsrechter ELnbeck we gens buitenspel afgekeurd verdween de O eindelijk van het scorebord. Uit een voorzet van Schwemmle schoot de vrijstaande Pahlplatz beheerst ln: 1—0. Acht minuten later zorgde Pahl- platr ook voor 20, nadat een schot van Achterberg op het been van Libero Sideris was af- gf ketst. „Dat doelpunt" aldus Wilf McGuiness, „ontnam ons de moed. Bovendien liet FC Twente zien tot welke snelle demarrages de wes'elijke trai ningsmethodes kurnen lelden" In de volgendt fase werd de Griekse doelman Tzanetoulakos de meest beklagenswaardige fi guur ln het Diekmanstadion. Van alle kanten suisden hem de ballen om de oren. In de 59ste minuut een afstandschot van Pahlplatz (30), 50 seconden la ter frommelde Zuidema, na een hoge voorzet van Kalle Oranen de bal voor de vierde keer in het doel en in de 64ste minuut lieten Achterberg en Pahlplatz z:en hoe een vrije trap we gens een overtreding van Le- ventis tegen Schwemmle te gen een slecht opgesteld muur tje dient te worden uitgevoerd: 5-C De Griekse verdediging is al weer te laat met reageren en kan alleen toezien, welke richting de bal nu uit zal gaan. De actie alweer van Pahlplatz eindigt tegen de paal. Niet voldoende De nachtmerrie van Tzanetoula kos was daarmee nog niet ten einde. Toen Frans Thijssen werd neergelegd door Levuntis deponeerde Linbeck de bal op de stip. Kick van der Vall schoot feilloos in (60). FC Twente vond ook het halve do zijn niet voldoende. Pas nadar Cees van Ierse! In de 70ste mi nuut van ruim 35 meter ver woestend had uiigeuaald en de verbijsterde Tzunetoulakos veel te laat had gereageerd (7—0) bliezen de Enscbedeërs stoom af. Panachaiki, dat op eigen veld een nederlaag had ontlopen dankzij de steun van do Roemeense scheidsrechter Petricean, was helemaal dolgedraaid. Wilf McGuiness, die in de tweede helft Leventakos en de evenmin fitte Davourlis had vervangen door respectievelijk Rigjs cn Ioakimidis, liep nu afloop hoofd schuddend naar de kleedkamer, waar verschillende spelers el kaar in de haren bleken te zijn gebogen, ,,'k was nog steeus beduusd van die explosie", zei hij. Doelman Tzanetoulakos was dat ook. Met rood omrande ogen stapte hij onder de douche cn hij was niet de enige, die zijn tranen de vrije loop liet. McGuinness: „We hebben een lesje gehad. FC Twente is een erg goede ploeg. Hopelijk is mijn elftal niet gedemorali seerd"

Leidse Courant | 1973 | | pagina 17