Diepe val Ajax in hels kabaal van feestend Sofia )NTLUISTEREND EINDE VAN TIJDPERK „FOUT VAN KEIZER WAS AFKNAPPER" Symbolische val van Keizer AJACIEDEN: „HET LEVEN GAAT DOOR" EURORA CUP I EURORA CUP II sie George Knobel na uitschakeling: .JDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 15 !A Ajax kan de Euro- Cup uit de prijzenkast len. Op de 7e november, dag dat Bulgarije uit- ndig de Russische revo- ie vierde, met lange op- :hten sneuvelde Ajax in Vassilevskistadion. Na I minuten voetbal van bikkelhardste soort rd Ajax geschrapt van lijst van deelnemers, «jee doelpunten van KA Sofia ontnuchterden -vftx op die kille november middag. Het tijdperk ti successen is voorbij, tia bezong in de straten triomf, terwijl Ajax stil gsloop. Rest nog de her- lering aan drie schitte- ïde Europa Cup-jaren, ren met verering. Jaren s waarin iedereen tegen Amsterdamse formatie keek. Ajax zal weer van ren af aan moeten begin- n. ravond in het door 80.000 gevulde stadion drukte JÉA Ajax met de neus op de en. Sinds het vertrek van Jo- Cruyff heeft Ajax een enor- duikeling gemaakt. De ifdstedelijke club is niet meer 1 die absolute topklasse. Dat ek al direct na het begin- haal van de matig leidende itser Buchelli, die de tweede sing tegen CSKA liet ontaar- i in een ware voetbal revolu- Keihard, soms dermate on- •antwoordelijk' werd er naar aars benen getrapt, dat van i normaal voetbalgevecht nog iwelijks sprake kon zijn. Niet Jen CSKA maakte zich daar- schuldig, ook Ajax, dat irmee duidelijk illustreerde ;r de capaciteiten beschikken die de ploeg jaren ft gehad. Het wegvallen van uyff heeft Ajax een aantal issen doen degraderen. Ver- de equipe van George jiobel vorig jaar onder Kovacs P* Bulgaren nog met duidelijke ,|ers, van werkelijk krachts- ',h. rschil was er nu althans in de wedstrijd geen sprake meer. keihard li fe en niemand ontziende acties jrden op het slecht verlichte |d van het Vassilevskistadion itoon gespreid, startte met zijn vertrouwde matie. Met Keizer op de lin- rvleugel en met de licht ge- sseerd zijnde Neeskens in het ddenrif. Neeskens torpedeer- onmiddellijk een van de Bul- arse aanvallen en dat zette ;elijkertijd kwaad bloed. De- t kon zich na vier minuten elen dan ook niet inhouden bij duel met Neeskens. Hard nopte hij hem in de maag. •KA zette Ajax in die beginfa- onder druk Ajax raakte ook paniek. Het zonder meer uit- ippen van de bal door Ruud >1 illustreerde de angst, iulgaren met een enorme in vechtend en 'daarbij ge- iund door het joelende pu- iek, vonden zich in eigen huis erminst Ajax' mindere. In nsterdam al had coach Stefan Bij een duel met Kolev komt aanvoerder Piet Keizer, die het groptste aandeel had in de uitschakeling van Ajax, ten val r »p 'UI Boskov duidelijk gemaakt dat zijn mannen Ajax niet hoefden te vrezen. Wel CSKA. liet ook zien geen angst te kennen. Het tackelde net zo hard als Ajax deed. Daardoor kon het ook ge beuren dat Haan en Neeskens na een klein half uur met Spredkov in de slag gingen na alweer een ongecontroleerde ac tie. In die fase was Ajax ook dicht bij een doelpunt. Johan Neeskens mikte uit een voorzet de bal echter net niet hard ge noeg in de hoek, waardoor doel man Vilipov de bal tot hoek schop kon verwerken. Ajax hoefde zich leek na de snelle openingsfase van de Bul garen geen zorgen meer te ma ken. Want al kwam CSK dan tot aan de zestien meter lijn, het duurde allemaal te lang om eni ge kans van slagen te hebben. Ook in de 35ste minuut kwam Ajax dicht bij een kans om de wedstrijd te beslissen. En zich daardoor veilig te stellen voor de volgende ronde. Neeskens ging achter een snel genomen vrije trap van Ruud Krol aan; passeerde verdediger Zafirov maar had de bal net te ver voor zich uit gespeeld om er nog goed bij te kunnen. Maar achter Zafirov holde Penev als een be zetene achter Neeskens aan, die geblesseerd bleef liggen Een duidelijker geval van een otraf- schop was er niet. Maar Buchel li dacht er geen moment aan. Penev werd weer snel opgelapt, Johan Neeskens moest achter het doel uitvoerig worden oDge- knapt maar leek, omdat hij toch al last van een blessure had toch van het toneel te verdwij nen. En terwijl Schilcher zich al warm liep om hem te vervan gen, dribbelde Knobel met de trekkebenende Neeskens langs de zijlijn. Maar Johan Neeskens is niet kapot te krijgen en stap te resoluut weer in het strijdge woel om even later toe te zien hoe Kolev die vele ongecontro leerde acties uitvoerde. Jan Mulder onderuit schopte. Jan Mulder overigens kon gister avond in het geheel niet impo neren. Het maakte Ajax ook een stuk armer in zijn aanvals- kracht, want ook in de tweede helft heef* Ajax niet echt ge vaarlijk kunnen worden. In die beginfase was het weer CSKA dat de klok sloeg. Overigens was het onbegrijpelijk dat juist op het moment dat Ajax het veld betrad in het park achter het stadion een hels vuurwerk in de lucht uiteen spatte. Het was kennelijk de afsluiting van de nationale feestdag, in ieder geval was het fluitsignaal van de scheidsrechter nauwelijks hoorbaar. Ajax bleef onder de met kleuren gevulde hemel toch nog overeind. En al bracht het helse kabaal van CSKA's sup porters de Bulgaren in extase, echt gevaarlijk werden ze niet. Maar hard bleef het wel.En zo leverde een charge van Wim Suurbier de eerste gele kaart op. Maar dat Jekov na een klein kwartier Johan Neeskens voor de zoveelste maal torpe deerde stond in het, draaiboek kennelijk vermeld als een spor tief gebaar. Neeskens nam re vanche op Jekov, die twee mi nuten later werd neergelegd. Buchelli gaf CSKA een vrije trap, die nog bijna een doelpunt opleverde ook. Maar Stuy die kort daarvoor een voorzet van Denev schitterend had gepakt zag het schot van Penev. Fataal Verrassend kwam CSKA toch op een voorsprong. Een dag voor de wedstrijd had Knobel nog uitvoerig over de verdedigende taak van aanvallers gesproken. Als een aanvaller 25 meter van het doel van de tegenstander do bal verspeelt kan het nog geen kwaad, had hij gezegd. Maar gebeurt dat voor het eigen strafschopgebied dan kan dat fataal zijn. Hoe juist de woorden van Knobel op die herfstige middag in Sofia waren, bieek gisteravond. Aan voerder Piet Keizer, gekozen boven Arnold Mühren vanwege zijn enorme ervaring, verspeel de voor zijn eigen strafschopge bied de bal aan verdediger Vas- silev. Vassilev trok de bal ogen blikkelijk voor doel, waar Huls hof en Blankenburg werden ver rast door het plotselinge inko men van Denev. Maar de links buiten Maraschiliev die vrij kwam te staan op rechts, benut te de plotseling geboden moge lijkheid wel. Moeiteloos kopte hij de bal in doel. Ajax was zijn voorsprong kwijt en moest nu zelf naar mogelijkhe den gaan zoeken. Toen bleek weer ook al door het wegvallen van Jan Mulder, dat de aanval vele klassen minder was gewor den. Door het vertrek van ko ningsvoetballer Johan Cruyff, zoals Knobel hem noemde. Con sequent werden Mulder, Rep en Keizer als hij op links opdook, afgedekt. Daardoor bleef Ajax' middenveld ook terughoudend spelen en dat gaf de Bulgaren ruimte en meer moed. De druk op het doel van Ajax bleef daardoor ook aanwezig. Zo moest na een half uur Gerry Mtlhren met een ongelooflijke snoekduik een schot van Ma- raschliev uit het doel kop- pen.dat Stuy al gepasseerd had. George Knobel wisselde met nog een kwartier te spelen da opgebrande Neeskens uit voor Schilcher, maar de Oostenrijker deelde ook al snel in de malaise en maakte zich herhaaldelijk schuldig aan forse overtredin gen. Arnold Mühren kwam daarna Jan Mulder vervangen. Piet Keizer verhuisde naar de spits.. Maar ook deze formule die Ajax winst had gebracht op Feyenoord in de nationale competitie, sorteer de op die winderige november avond geen effect in Sofia. De routine van Ajax zou in een voor de toekomst alles beslis sende half uur de doorslag moe ten gaan geven. CSKA vocht in Sofia Ontgoocheld maakten de Ajaxieden hun tocht naar de kleed kamer. Zwijgend en verslagen stapten ze in de bus. Pas op het vliegveld vonden de spelers zichzelf weer terug. Gerrie Müh ren: „Wat hier is gebeurd had nooit mogen gebeuren. Die Bulgaren hbben toch eigenlijk geen kans gehad. Neem Stuy vandaag nu. al leen de bal die hij na de rust met een hand pakte was moeilijk" Daarna stelde hij simpel vast: „Het leven gaat gewoon door". Al even nuchter was de reactie van Ruud Krol: „Je hebt verloren. Je kunt de klok niet terugdraaien. Die nederlaag gaat ons spelers een hoop geld kosten. Dat is nu eenmaal de konsekwentie. We hadden in Amsterdam de zaak al moeten beslissen. Spelen onder deze om standigheden met zo'n fanatiek publiek beslist niet gemakkelijk". Johan Neeskens ha dduidelijk last van zijn knieblessure. „Ik ben weer op de oude plek geraakt .Juist onder de knie". De Amsterdam mer die even gemakkelijk pleegt uit te delen als te incasseren, had ditmaal erg veel moeite om zijn „verlies" te nemen. „Ik ben heel wat gewend. Maar wat hier gebeurde was onvoorstelbaar. Als je gewoon liep, zonder bal, kwam er plotseling een Bulgaar langs en dan kreeg je een klap voor je kanis. Wat die meneer Penev op dit punt presteerde was eenvoudig niet te geloven". de eerste minuten van de echte speeltijd echter niet alleen te gen Ajax maar ook tegen zich zelf. Toen herkende men even het oude Ajax. Goede combina ties, afwisselend met verrassen de dieptepasses ontregelden de Bulgaarse Cupfighter, die er kennelijk door geïrriteerd raak te. Penev werd door Buchelli met de gele kaart tot de orde geroepen, nadat hij Schilcher met beide handen omver had geduwd, nadat deze weer een overtreding had begaan. In die fase wisselden de Bulgaren ook twee spelers uit. Jankov werd ingezet voor Maraschliev en Ml- chailov mocht opdraven voor Atanassov. Moed Dat gaf CSKA nieuwe moed. Langzaam heroverde ze het ter rein. De blessure die Johnny Rep doelman Vilipov toebracht door achter een diepte pass aan te snellen, hinderden de Bulga ren niet. Vilipov hinkte terug naar zijn doel. Zijn handicap kon in het nemen van een serie strafschop pen een rol gaan spelen. Ieder een verwachtte dat het daarop zou uitdraaien. Met nog vier mi nuten te spelen moest Ajax stand kunnen houden. Maar in de 116e minuut sloeg het noodlot toe. Invaller Michailov stopte een te hard aangespeelde bal met de arm af en schoot, maar Buchelli liet rustig doorspelen. Even aarzelde de Zwitser, maar toen hij zag dat de bal in de hoek belandde, wees hij prompt naar het midden. Heinz Stuy stak geen hand uit naar de bal, die Ajax' lot bezegelde. Na afloop vertelde Knobel dat de Zwitser had gefloten. Dat was ook de reden waarom Heinz Stuy de onverwachte volley van wel twintig meter had laten lo pen. Protesten hielpen niet. Bu chelli bleef onverbiddelijk. Sofia kon geen mooiere dag beleven. De uitschakeling van de drie voudige Europa Cup-winnaar kon geen fraaier slot zijn voor de nationale feestdag. TON DE WIT Jaap van Praag: Geen grote financiële gevolgen SOFIA ,,Het feit dat wij nu zijn uitgescha keld", verzekerde Jaap van Praag, „heeft geen grote financiële konse- kwenties voor ons. Natuurlijk, we zullen minder winst maken. Maar alle verplichtin gen kunnen we zonder problemen nakomen. De begroting van de penningmeester voor dit jaar is gebaseerd op de inkomsten uit de na tionale competitie. Je bent natuurlijk wel aan je naam verplicht snel terug te komen en dat kan nu alleen via een kampioenschap". SOFIA Terwijl de joelende massa langzaam door de poorten van het Vassilevski-stadion drong, zocht Ajax de warmte van de kleedkamer op, nadat sommige spelers snel shirts hadden uitgewisseld. De uit schakeling na jaren van heerschap pij is een gedenkwaardige dag ge worden. Ook voor George Kno bel in de catacomben van het sta dion zuchtte hij eens diep. Proble men en niets anders dan problemen begeleiden hem nu «n de vier maan den Ajax. Voor de wedstrijd had hij nog in dubio ge staan om een aantal spelers op te stellen. Uiteindelijk besloot hij toch de oude forma tie met een aantal krakende vedetten in te zetten. De geweldige hoeveelheid kabaal en de druk waaronder Ajax moest spelen, hadden Knobel toch niet van zijn stuk ge bracht. „Ik ben er inwendig koud onder ge bleven", bekende hij r.a de uitschakeling. „We wisten dat we aan een zijden draad hingen toen we begonnen. Misschien is al les straks gezakt. Ook bij de spelers, zodat we alles weer eens op een rijtje kunnen gaan zetten. Dan zullen er ook rekensom metjes gemaakt worden. De eerste ronde werd vrijgeloot, geen finale een aanzienlijk bedrag gaat nu de mist in. Laten we nu maar eerlijk zijn. Financieel is het een klap. Dat is duidelijk. Was je er doorgeko men dan had je de zaax verder kunnen uitbouwen. Nu is het zo dat ik met een ge kreukelde ploeg weer voor een nieuw toer nooi moet aanzien". Fn daarmee doelde Knobel op de strijd om de KNVB-beker die ook Ajax zondag weer staat te wachten. Overigens wilde Knobel wel kwijt dat het tweede doelpunt van CSKA nooit toegekend had moeten worden, „Dat was een handsbal. Ik zag ook dat hij de fluit in ziin mond had. Hij heeft ook ge floten. Zeker. Maar toen hij zag dat die bal erin ging wees hij naar het midden. En trouwens het eer ste doelpunt was in mijn ogen buitenspel, al moet ik wel zeggen, ciat het een kostba re fout was van Piet Keizer. De buigaren konden nog geen gat in een natte krant schoppen, maar zo'n fout van je oudste en meest ervaren speler is toch een afknap per. Het pleit voor de ijver van de man dat hij echter op die plaats te vinden „Ik had in feite op twee dingen gerekend nu. Keizer en Mulder hadden een bal bij zich moeten kunnen houden en ten tweede is er te weinig geprofiteerd van de snelheid van Rep. Slechts even in de verlenging heb je iets van het echte Ajax-spel kunnen zien". Knobel wilde echter niet de oorzaak van het falen op bepaalde plaatsen leggen. Voor hem staat een ding duidelijk centraal, in de misère die zich van Ajax meester heeft ge maakt: namelijk de verkoop van Jöhan Cruyff. „Zo'n koningsvoetballer aldus Kno bel, die eergisteren al vertelde te hebben gedacht met een Johan Cruyff nog een paar jaar te kunnen werken", stelt andere In staat boven zichzelf uit te groeien, en voor meerdere malen. Dat is met H.S.V. uit Hamburg mei. Uwe Seeler en bij Santos met Pele gebeurd". En daarin heeft Kno bel ook gelijk. Alleen deze topclubs hebben er nooit een moment aan gedacht om een topspeler te verkopen. Uwe Seeler bleef bij H.S.V., Pele bij Santos en Eusebio bij Ben- fica. Ajax liet zijn vedette echter lopen. Ten koste van een smak geld. Nu is daar op de uitschakeling in het Europese voet bal gevolgd en dat is toch weer een aan zienlijk financieel verlies. Tel daarbij de investering die moet worden gedaan in nieuwe topspelers op en van de drie mil joen van Cruyff blijft allengs minder over. „Ik heb veel meegemaakt in vier maanden. Je ziet Cruyff je zo ontglippen. Daar is dit de logische consequentie van". De uitscha keling in de Europa Cup voor landskam pioenen is daar inderdaad voor een groot deel aan te wijten. Maar ook de zeer du bieuze leiding van gisteravond heeft er flink toe bijgedragen. Knobel: „Met dit soort overtredingen is voetbal niet zinvol meer. Terwijl het zo mooi kan zijn. De 23ste man in het veld moet 'n wedstrijd toi een goed einde brengen. Nu kan je wel na derhand je excuus aanbieden, maar het is eenmaal gebeurd". llll Dynamo Dresden (Odl)—Bayern MUnchen (Wdl) (3I) 3—3. Hönes 0—1 en 0—2; Watzlich 1—2, rust Schade 22, Hüfener 32, Muller 3—3. Toeschouwers 36.000. FC Basel (Zwi)—FC Brugge (Bel) (1—2 64. Hasler 10, Lambert 11, Car- teus 12, Balmer 22, Wamp- fler 3—2, rust Lambert 3—3 (strafschop), Hitzfeld 43 (strafschop) Lambert 44, Wampfler 4. Hitzfeld 64. Toeschouwers: 12.000. Worosjilovgrad(Rus)—Spartak Trnava (TsJ) (0-0) 0-1. 0—0 rust Martinkovic 0—1. Toe schouwers: 30.000. Atletlco Madrid (Spa) Dinamo Boekarest (Roe) (2—0) 2—2. Lucescu 0—1, Ayala 1—1, Geor- gescu 12 rust Capon 22. Toe schouwers 35.000. CSKA Sofia (Bul)—Ajax (Ned) (0—1) 2—0 na verl. 00 rust Bene 10, Kolar 20. Toeschouwers: 30.000. Geplaatst kwartfinale: rode Ster (J.sl), Celtic (Sch), Dosza UJ- pest, Spartak Trnava, CSKA So fia, FC Basel, Bayern MUnchen en Atletico Madrid. Glasgow R. (Sch)—Borussia MG(Wdl) (0—3) 3—2. Conn 1—0, Jensen 1—1, Jackson 2—1, rust, Mc. Donald 3—1, Jensen 3—2. Toeschouwers: 32.000. FC Maagdeburg (Odl)Banlk Ostrava (TsJ) (0-2) 3-0 na verl. Abraham 10, rust Hofman 20, Sparwasser 30. Toeschouwers: 15.000. Sporting Lissabon (Por)—Sunder land (Eng.) (1—2) 2—0. Yazalde 1—0, rust Fraquito 2—0. toeschouwers: 50.000. Atletico Bilbao (Spa)—Stara Za- gora (Bul) (0—3) 1—0. Lasa rust- en eindstand. Toe schouwers: 40.000. Rapid Win (Oos)—Milan (Ita) (0-0) 0-2. Bigon 0—1 en 0—2 rust- en eind stand. Toeschouwers: 8000. PAOK Salonlki (Gri)Olympique Lyon (Fra) (3—3) 4—0. Parides 1—0 en 2—0, Aslanides (strafschop) 30, Terzanides 4—0. Toeschouwers 35.000. Clcntoran (Ier)—Brann Bergen (Noo) (1—1) 3—1. Feeny 10, Jamison 20, rust Oslond 2—1, Jamison 31. Toe schouwers 5000. Geplaatst kwartfinales: FC Zürlch (Zwi), Borussia MG, FC Magde burg, Stara Zagora, AC Milan, PAOK Saloniki, Clentoran en Sporting Lissabon.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 15