Nixon vraagt om matiging olieverbruik £eidóe6ou/ta/ni Nixon geen weet van wijken GEEN LUILEKKERLAND IN LIET JAAR 2000 Arts moet weekend dienst zelf regelen ProfL Tinbergen: bombrieven verwacht iNDERDAG 8 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT avond in een televisierede ge- Nixon zei dat alle regeringswa- zegd, dat hij bezig is met het ontwerpen van plannen huis brandolie en benzine te rantsoe neren wanneer dat komende iwinter nodig mocht zijn bij ge brek aan brandstof, r was al tekort aan olie en dat j is door de Arabische boycot te gen de V.S. nog groter gewor den. Voor komende winter wordt een tekort van 17 pet. Iverwacht. gens zich aan de 80 km per uur zullen houden en dat de verwar ming in de regeringsgebouwen maximaal 20 graden celsius zal mogen zijn, Hij vroeg de Amerikanen dit voorbeeld te volgen en verzocht vooral het zakenleven het ge bruik van energie met tien pro cent omlaag te brengen door thermostaten lager af te stellen of minder uren te werken. Ie president wil bij wet vastleg- De president gaf bestuurders van gen dat lichtreclame en sierver- de Amerikaanse staten en ste- Üichting worden beknot, dat het aantal werkuren in zaken wordt verminderd, de maximum snel heid tot 80 km per uur wordt te ruggebracht om benzine te spa ren en hij wil voorts specials (belasting gaan heffen op over- de Amerikaanse staten en ste den de raad zelf maatregelen te nemen ter beperking van het energieverbruik. Hij vroeg te bevorderen dat meer gebruik wordt gemaakt van massa-tran- sitvervoer en van gezamenlijk gebruik van auto's. o IEN HAAG (ANP) Huisartsen dienen zelf een goede regeling voor de waarneming van het weekeinde te maken. Een alarmnummer van de GGD of de politie lijkt niet de aangewe- Gedeeltelijk eclameverbod voor rookwaren mogelijk EN HAAG (ANP) ln een Ie creëren wet inzake de aanprij zing van waren zou onder meer de mogelijkheid geopend moe ten worden reclame voor siga retten, shag en andere schade lijke consumtieve artikelen- aan beperkingen te binden. Daaronder kan een partieel re clameverbod begrepen zijn. heeft staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid geantwoord op schriftelijke vra gen van het CHU-Kamerlid Van Leijenhorst. toorts valt te denken aan het ont werpen van een regeling, op grond waarvan een voorschrift zou kunnen worden uitgevaar digd tot het doen aanbrengen Ivan een waarschuwing op de verpakking van sigaretten en shag, dat roken gevaarlijk is I voor de gezondheid. Aardgasauto gekeurd pRONINGEN (ANP) Aan het eind van deze maand zullen bestelwagens van het gasbedrijf in Gro- keuring worden aan- rijksdienst voor peze wagens hebben gedurende twee jaar gereden op gecompri meerd aardgas. De onderzoekin- j gen van het gasbedrijf hebben er toe geleid dat er nu een ac- i ceptabel voertuig onder meer I wat het financiële aspect be- j treft, gefabriceerd zou kunnen worden, dat op aardgas kan rij- I den- zen weg te zijn voor de coördi natie van de hulp van de huis artsen. Dit schreef staatssecretaris Hen driks gisteren in antwoord op de schriftelijke vragen van de KVP'ers Heijmans en Krosse, die het alarmnummer van de GGD als doorverwijzingsmiddel hadden aanbevolen. De bewindsman van Volksgezond heid geeft de vraagstellers toe dat de artsen die dienst doen tijdens het weekeinde, geduren de drie dagen een drukke prak tijk hebben, zodat de getroffen regelingen ter zake kwetsbaar blijken. Hun regeling moet zodanig zijn, dat inschakeling van de GGD of de politie tot de hoge uitzonde ringen behoort, aldus de heer Hendriks. Vragen over bevorderingen bij marine DEN HAAG (ANP) - „Is het waar dat bij de Koninklijke Ma rine een groot aantal korporaals dat 14 jaar of langer in die rang heeft gediend per 1 januari 1974 wordt bevorderd tot sergeant?" Met deze vraag hebber, de KVP- kamerleden Du Chatinier en Van Eisen zich gisteren tot de staatssecretaris van defensie gericht. Als dat zö is nemen deze Kamerleden aan dat een zelfde regeling van toepassing zal worden voor de overeenkom stige categorieën van korpo raals bij de Koninklijke Land macht en Luchtmacht. Kamerlid Keja: Wantoestan den in beroepssport DEN HAAG (ANP) Het twee de-kamerlid Keja (WD) heeft gisteren, tijdens het kamerdebat over de begroting 1974 van het departement van Sociale Zaken, minister Boersma gevraagd bij de sportbonden aan te dringen motje van j,et KVP-Kamerlid Fievez inzake de burgemeesters op betere regelingen voor socia le verzekeringen van beroeps- sporters. „Er komen nu mens onwaardige toestanden voor", aldus het kamerlid. Hij sprak met name over zaken, die in de wielrennerij voorko men. „Zo hard mogelijk fiet send, van de ene werkgever naar de andere, gaan beroeps wielrenners geheel onverzekerd door het leven. Handig opgestel de contracten sluiten elke ver antwoordelijkheid voor de werk gevers uit. De heer Keja zei, dat het zo niet alleen bij de wielrennerij gaat. „Loopt het dan mis, dan wordt er een beroep gedaan op de lief dadigheid van de Nederlandse bevolking of worden er benefiet wedstrijden georganiseerd." Eindhoven werd gisteren in de Tweede Kamer ver- KVP-motie burgemeesters benoeming afgewezen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De KVP heeft gis termiddag in de Tweede Kamer een nederlaag geleden. Een mi me meerderheid ging niet mee met de motie van afkeuring van deze partij tegen het beleid van minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) bij de be noeming van de burgemeester van Eindhoven. De KVP, bij monde van haar woordvoerder Fievez, had zich vorige week erg opgewonden over de benoeming van de so cialist mr. Van der Lee tot de nieuwe burgemeester van Eind hoven, hetgeen leidde tot de in diening van de motie van afkeu ring. Hoewel de fractie van de anti-re volutionaire partij tegen de mo tie stemde, bleek nit de stem verklaring van de AR-fractielei- der Aantjes, dat zijn fractie al lerminst gelukkig is met het door partijgenoot De Gaay Fort man gevoerde beleid inzake de benoeming in Eindhoven. DS'70-woordvoerder, mr. Keuning, zei dat de KVP maar moest wennen aan het feit, dat haar positie is veranderd. Dat vond ook de VVD, hoewel deze partij de gang van zaken rond de be noeming op zich afkeurde. Zuidvietnamese militairen onderzoeken hier de schade aan F-5 gevechtsbommenwerpers op de lucht machtbasis Bien Hoa, die dezer dagen werd bestookt door raketvuur van de Vietkong. Bij deze beschie ting viel ook een slachtoffer. ROTTERDAM Een groot vraagteken zet prof. dr. J. Tinbergen achter economi sche toekomstfantasieën die „voor het jaar 2000 of voorraden in aard- en zeebodem zijn nog onvoldoende bekend, evenals de toekomst van de technische ontwikkeling: kan kernfusie voor energie zorgen vanneer? daaromtrent een luilekker* Pessimistische onzekerheden land beschrijven met weekeinden langer dan een werkweek of werktijden als korte onderbreking van dagen van recreatie en liefhebberijen". Bij de be schrijving van zulk een post-economisch tijdperk hebben de economische op timisten volgens prof. Tin bergen alleen maar ge dacht aan de westerse we reld en niet aan de arme bemoedigend', aldus de heer zijn volgens prof. Tinbergen voorts de bevolkingsgroei, de lang zaam lopende vervanging van uitputbare door onuitputtelijke hulpbronnen, de labiliteit van het milieu-evenwicht, de onme telijke achterstand in welzijn van de ontwikkelingslanden. „Het is menselijk en politiek noodzakelijk grote hoeveelheden produkt, uitputbaar en onuitput baar, over te maken naar de derde wereld. Maar de trend van de laatste 20 jaar is niet e.J.aarl.jks; parade in Moskou ter gelegenheid van de viering van de Russische revolutie had dit jaar een primeur: lichte tanks die door de lucht kunnen worden meegenomen en daardoor van betekenis zijn voor de vuurkracht van luchtlandingseenheden. landen. De Rotterdamse hoogleraar in de centraal geleide stelsels en ont wikkelingsprogrammering zei dit vanmiddag tijdens zijn af scheidscollege. tijdens de offi ciële opening van de Erasmus- universiteit in Rotterdam door Koningin Juliana. De 70-jarige prof. Tinbergen, Nobelprijswin naar, doceerde tot 1 september aan de universiteit. Tinbergen wees onder meer op de grote lacunes in de benodigde kennis voor een goede toekomst voorspelling. Weinig weet men nog van de natuurlijke proces sen in de oceaan en dus van de werkelijke voorraden aan voed selbronnen. Ook de minerale Tinbergen. LONDEN AP Scotland Yard heeft gewaarschuwd dat een Ara-1 bische terroristische organisatie wellicht op het punt staat een I nieuwe golf van bombrieven in Europa te versturen. De bombrieven zouden zijn ge richt tegen personen en organi-1 saties die Israël hebben ge-1 steund in de jongste krisis in I het Midden-Oosten. WASHINGTON (UPI) - President Nixon heeft gis teravond verklaard dat hij niet van plan is af te tre den. Hij zei dat dit zijn antwoord is op de roep om zijn aftreden wegens de Watergatezaak. Ik ben in de verste verte niet van plan weg te lopen van de taak waarvoor ik gekozen ben. aldus Nixon. Hij zei er zeker van te zijn dat het Amerikaanse volk er van overtuigd zal raken dat „ik het vertrouwen dat zij in mij geplaatst hebben niet heb geschonden." De Democratische senator George McGnvern ver klaarde gisteren dat Nixon in de komende maanden zal aftreden of tot aftreden zal worden gedwongen door het Congres. Na zijn aftreden zal Nixon, volgens Goldwater snel in de anoni miteit terugval'en. Inmiddels heeft het Witte Huis bekendgemaakt dat Nixon meer juridische ad viseurs in dienst zal nemen om de Watergate proble men misschien meer effec tiever dan voordien te be handelen. Het Witte Huis ontkende dat Nixon onder psychiatrische behandeling zou staan wegens grote psychische druk van de binnenlandse- en buiten landse problemen. Het Amerikaanse Congres heeft gisteren Nixon een belangrijke nederlaag toe gebracht door een veto op een wetsontwerp ongedaan te maken waardoor het recht van de president om oorlog te voeren wordt be perkt. Engelse gastarbeiders in Twente ENSCHEDE (ANP) Bij de Al melose stoomspinnerij „Twen- the" zijn zeven Engelse jongelui in dienst getreden. Ze zullen worden opgeleid tot textielarbei der. Ze werden in Engeland ge worven via een intensieve ad vertentiecampagne en voorlich tingsavonden. De reden voor hun toekomst naar „Twenthe" is het feit, dat de fa briek ondanks intensieve wer ving uit een groot werklozenbe- stand, waaronder vele geschool de textielarbeiders, geen kans zag arbeiders aan te trekken. Voor de Engelsen waren vooral het goede salaris en de secun daire arbeidsvoorwaarden aan leiding om de oversteek te wa gen. Mocht de proef slagen, dan zullen zeke meer Engelse ar beiders gevraagd worden. Rico Bulthuis is dit jaar veertig jaar lang lid van de Haagse Kunstkring. Dit feit wordt in het HKK-gebouw, Denneweg 64. op vrijdag 16 november gevierd met een Rico Bulthuis-avond, waarop zijn eelzijdigheid zal worden belicht: schrijven van romans, mysterieverhalen. filmscenario's, poppenspelen, sprookjes, astrologische werken, magi'-a, boek- en filmbesprekin gen. Wakker geschud OPMERKELIJK IS NIET dat de westere wereld naarstig op zoek is naar middelen om de gevolgen van het olieboycot voor zijn energie voorziening zo goed mogelijk op te vangen. Wat veel meer frap peert is dat. naar aanleiding van dit politiek-economische drukmid del der Arabische landen, het Westen helemaal wakker geschud is; van alle kanten komen onrustbarende rapporten over de problemen waarop, met of zonder olieconflict, de industriële landen wat hun energievoorziening betreft zullen stuiten. Wat de Arabische landen doen als repressaille tegen landen welke ze van een pro-Israël-houding verdenken, is vanzelfsprekend een direc te aanleiding tot beraad: maar al vóór 1 november garandeerden de onteigeningen in en de prijspolitiek van olie-producerende landen grote problemen. In zekere zin ervaren de Industriële landen nu een afhankelijkheid van ontwikkelinglanden welke tot nog toe meestal in de omgekeerde richting heeft gegolden. Een paar decennia terug zouden de wester- se landen beslist naar militaire middelen gegrepen hebben om de olie-producerende landen tot de orde te roepen. DIE TIJD IS VOORBIJ: niet alleen zijn de opvattingen van de rechts orde in gunstige zin ontwikkeld maar bovendien maakt het bestaan van machtsblokken als de Sovjet-alliantie en het snel-opkomende Rood China eenzijdige ac*te van het Westen onmogelijk. Des te dringender wordt het voor dat Westen om tijdig aan alternatieven te gaan denken. Zo ook Nederland; op dit moment moet onze energie-behoefte voor 50 procent door aardolie gedekt worden: van deze 50 is momenteel door de olieboycot vier vijfde onzeker geworden. Volgens de Gas unie zou in totaal nog tien procent van (hot binnenlandse energie verbruik door eisen aardgas gedekt kunnen worden. Met kunst- en vliegwerk wat meer kolen en olie uit niet-Arabische landen kan er nog ongeveer 10 procent bijkomen, maar dan blijft de Ne derlandse natie toch met een gat van enkele tientallen procenten zitten. En zo is het beeld van diverse Europese landen; dat één wat gunstiger dan wij. de ander nog ongunstiger. Maar met zijn allen zitten we straks letterlijk en figuurlijk in de kou. Het zal daarom noodzakelijk zijn op korte termijn de exploratie naar aardolie in nog weinig-ontgonnen landen (Indonesië) te intensive ren; daarnaast wordt verder succes bij het opsporen van aardgas in en buiten Europa van levensbelang. Misschien zal in sommige landen al was het alleen maar als over- bruggingsmiddel ook de kolenwinning weer een beetje in ere moeten worden hersteld. DE REDDINGSPLANK VOOR EUROPA zal evenwel zoals het zich nu laat aanzien vooral gezocht moeten worden in het verder ont wikkelen van centrales voor atoomenergie. Op dit terrein is de ont wikkeling amper begonnen, maar met name in Nederland schijnen velen vast te zitten op hun vrees voor de milieuverontreiniging. Maar moeten de wetenschapsmensen dan niet aangespoord worden om spoedig de middelen te vinden waarmee ook dit gevaar geneu traliseerd kan worden? In elk geval is de toekomst van onze ener gievoorziening niet zo, dat een natie als de onze kan volstaan met het in geweer brengen van actiegroepen die protesteren tegen plan nen voor atoomenergie-centrales e.d. Ook de mijnindustrie en de oliewinning had en heeft schaduwzijden; we kunnen hen evenwel niet missen vanwege de energiewinning welke voor onze generaties onmisbaar is om de wereld welvarend te maken en de mensheid welzijn te bezorgen. Logboek China IN DRUK ALS OFFICIEEL KAMERSTUK is bij de Staatsdruk kerij verschenen het reisverslag van de parlementaire delegati dl in augustus een bezoek aan de volksrepubliek van Mao en Tsjoe en Lai heeft gebracht. Leerzaam en vermakelijk is dit logboek China: leerzaam omdat onze volksvertegenwoordigers met eigen ogen een aantal weinig bekende details in het Chinese leven van alle dag hebben waargenomen en uit de mond van autoriteiten verklaringen hebben opgetekend over bepaalde opvattingen in de Volkrepubliek; bijvoorbeeld dat de Chi nezen van euthanasie niets willen weten. Vermakelijk, omdat ook in dit parlementaire verslag „tante Betje" af en toe om de hoek komt kijken. ZO LAZEN WE dat. de gehele Nederlandse delegatie met grote han digheid met stokjes eten kon en dat de Chinese maaltijd in Peking verrukkelijk was. ïen aansporing om te jaan hijken of ccjte geach te Kamerleden in Royal of Nieuwspoort, de biefstuk met mes-en- vork ook bekwaam te lijf kunnen. Wat te denken over de lyrischo ontboezeming dat vanuit het vliegtuig het Chinese landschap bekend voorkwam; niet erg verschillend van de omgeving van Schip hol, maar bij nader inzien toch meer weg-hebbend van de Italiaan- ce Po-vlakte dan van de Haarlemmermeer". Ja, ja, wie verre rei zen doet En dan de filosofische wijsheid dat de stad Peking opviel, door haar onopvallendheid. Voor hun optreden op het Binnenhof hebben de de legatieleden ook iets geleerd; bij het Volksbevrijdingsleger leerden ze onder ,,de acht punten van aandacht": spreek vriendelijk en wel levend. Daarom had premier Den Uyl bezwaar dus tegen de trant en inhoud van de algemene beschouwingen van vorige maand. NA HET LEZEN van dit logboek begrijpen we ook, waarom Kamer voorzitter Vondeling onlangs na een etentje op Huis ten Bosch te Iaat in de Tweede Kamer durfde te komen: toen hij en zijn delega tie onverwacht bij Tsjoe en Lai werden ontvangen, keerden ze ook te laat terug voor een diner dat zij hun Chinese gasten hadden aan geboden. En wat lezen we? „De Chinese gasten hadden daar allo begrip voor" Maar de parlementsleden die niet mee mochten naar China hebben de punten van aandacht", ook nog niet geleerd: vriendelijk en welle vend zijn. •P- zonn-a opklaringen jg* bewolking regen mist -zw* sneeuw TJf. onweer 19 temperaturen •wv warmtefront -r-r kou-lront windrichting ton luchtdnA in milhbaren H hoge-drukgebied L lage-drukgebied verplaatsingsrichting DE BILT Het zal morgen naar Europa gevoerd. Vorst van zacht, maar w nderig zijn, ter- n>ge betekenis treedt alleen In wijl 'er bovendien veel bewol king zal voorkomen. Dit weerty pe wordt in stand gehouden aoor een omvangrijk gebied t hoge barometerstanden, dat Noord-Scandinavie op. Aange zien in deze situatie de komende dagen weinig verandering komt, llijft het weer zijn wisselvallig karakter behouden. zich uitstrekt van de Azoren Vpoiuitzichten voor zaterdag, op- na3r Midden Europa en een gordel van lagedrukgebieden, die zich rond de zestigste breed tegraad bevindt, Tus?.;i druksystemm handhaaft zich op de oceaan een kracnt.ge w sie- lijke stroming. Op ongeveer 6000 meter hoogte worden soms windsnelheden van 200 km per uur bereikt. De zachte Oceani sche lucht wordt daarmee snel gesteld door het KNMI op woensdag om 18 uur: Winderig weer met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 uur. Min temp.: van 5 - 9 gr. Max temp.: 10 gr. Kans op een di'-te perio- de var. minstens 12 uui 60 pro cent," Kans op een gehe droog etmaal: 30 procent.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13