HERVATTING STRIJD ALS MISSIE VAN KISSINGER MISLUKT Geen alarmerende ontwikkeling van criminaliteit £eidóc@omcmt Vanavond de over rede Nixon oliecrisis Minister Van Agt Geen Nederlandse kolen meer fcK i y; OENSDAG 7 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT A fnister Kissinger en zijn assistenten David Newsom en Josef Sisco zitten hier tegenover koning Hassan an Marokko. Kissinger maakt een reis langs enkfile Arabische hoofdsteden om te proberen de crisis i het Midden-Oosten te bezweren. Momenteel bevindt hij zich in Cairo. itamerlid Diepenhorst Minister moet zich opnieuw verdiepen in „Drie Breda" 1>EN HAAG (ANP) Het Eer- ste-Kamerlid Diepenhorst (ARP) heeft de minister van justitie, Van Agt, gevraagd of deze bereid is zich opnieuw te i verdiepen in de kwestie van de drie oorlogsmisdadigers in Bre- da. )aarmee zou volgens het Kamer zijn schriftelijke vragen le schijn kunnen worden ver leden dat dit kabinet op een .natuurlijke" oplossing van een redelijk juridisch probleem -hoopt. ttlaar de mening van het Kamer lid zou de minister zichzelf de vraqg moeten stellen of hij tot op heden voldoende de voort gang heeft bevorderd van het psychiatrisch deskundigenonder zoek van de „Drie van Breda". _J Gezondheidszorg stuurloos door -besluiteloosheid JÏMSTERDAM (ANP) De ge zondheidszorg in Nederland is stuurloos geworden door het ontbreken van operationele doe- "Hen en vooral ook door de afwe zigheid van een beslissingsstel sel, waardoor besluiteloosheid ontstaat. Vernieuwingsstrevin gen in de gezondheidszorg lopen als zand door de besluiteloze handen van het gezondheidsbe- stuur in Nederland. Deze opmerkingen maakte prof. dr. H.J.J, Leenen, voorzitter van „het Nederlands congres voor openbare gezondheidsrege ling", vandaag in Amsterdam bij de opening van het congres 1973 dat aan „beleid en be sluitvorming in de gezondheids zorg" is gewijd. Prof. Leenen constateerde, dat er meer en meer bij alle betrokke- nen een gelijkluidend oordeel ««over de huidige situatie aan het ^ontstaan is. Het verschil in ^maatschappijvisie leidt steeds minder tot verschil in visie op de gewenste struktuur van de gezondheidszorg. Maar er wordt nog weinig „gedaan" aan een oplossing. Prof. Leenen schrijft dat toe aan het bestaande stel sel met z-jn vele honderden, zo niet duizenden relatief autono- me beslissingscentra die weinig op elkaar zijn aangesloten en die niet steunen op een samen- - hangend gezondheidszorgplan of -beleid. Er zal een „stuurme- chanisme" moeten komen om de gewenste veranderingen te kunnen bereiken. DEN HAAG Minister van Agt van Justitie vindt de ontwikke ling van de criminaliteit in ons land niet alarmerend. Bij voort gezette behandeling van de poli tiebegroting gisteravond in de Tweede Kamer zei hij, dat da ontwikkeling aandachtig en alert gevolgd moet worden, maar dat er geen reden is om alarm te slaan. Hij meent dat het gevoel van on gerustheid onder de bevolking vooral de misdaden met geweld tegen het leven betreft. Nadruk kelijk ontkennend dat hij de za ken wilde kleineren, trok hij een vergelijking met de aantal len dodelijke slachtoffers in het verkeer en als gevolg van hart en vaatziekten. Hieraan sterven jaarlijks aanzienlijk meer men sen dan aan geweldmisdrijven. De heer van Agt meent dat de ontwikkeling van particuliere bewakingsdiensten nauwlettend in het oog moet worden gehou den. Momenteel telt ons land 50 nachtveiligheidsdiensten en meer dan 300 bedrijfsveilig- heidsdiensten. Volgens de minis- ter is er voornamelijk een uit breiding van de bewakingsob- jecten. Minister hoopt op rust binnen landmacht DEN HAAG (ANP) „Het Is jammer, dat allerlei generaals nu menen ontslag te moeten ne men. Maar ondanks alles hoop Ik, dat de zo nodige rust binnen de landmacht zal terugkeren", dit verklaarde minister Vrede- ling gisteren naar aanleiding van het ontslag van luitenant- generaal G. IJsselstein, afgelo pen maandag. De minister zei dat er overigens geen sprake is van politieke op stand van de leiding van de landmacht tegen de regering. Volgens de minister is er nog altijd niet het herstel binnen de landmacht, zoals hij dat zou wensen. Nog afgelopen vrijdag had hij een onderhoud met luitenant-gene raal IJsselstein, waarbij hij deze meedeelde, dat hij luite nant generaal Meijnderts ge vraagd had zijn ideeën omtrent diensttijdverkorting concreet op papier te zetten. Etna blaast kap weg CATANIA (AP) —De Etna, de hoogste en meest actieve vul kaan in Europa, heeft gisteren zijn kap weggeblazen in een uit barsting die beschreven werd als de hevigste van de afgelo pen vijf jaar. Nu de „kap" eraf is bestaat er volgens deskundigen een grotere kans op een nieuwe uitbarsting. Zij voegden er echter aan toe dat de dorpen op de heuvels in de omgeving geen onmiddellijk gevaar lopen. W. Drees van DS'70 waarin wordt gesproken van een on rustbarende stijging van de cri minaliteit en een gevoel bij de burger dat zijn veiligheid onvol doende gegarandeerd is. Minis ter van Agt vond deze bewoor dingen te kras. Zijn oordeel over de motie van het CHU-kamerlid Scholten. waarin ook wordt gepleit voor versterking van de politie en een snellere aanvulling van te korten, was veel milder, maar hij achtte hem eigenlijk overbo dig, omdat de regering naar zijn mening hieraan reeds veel doet. CAIRO (Reuter-AP-UPI) Egyp te dreigt met een hervatting van de strijd als Kissinger er niet in slaagt de verschillen van opvatting weg te nemen over de bestandslijn van 22 oktober en de uitwisseling van krijgsgevan genen. Kissinger voert vandaag bespre kingen in Cairo. Hij heeft ge zegd constructieve besprekingen te hebben gehad met de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Fahmi en premier Golda Meir en uiterst nuttige met ko ning Hassan van Marokko. Hij onthulde niets van zijn plannen. Israël staat op het standpunt dat vredesbesprekingen afhangen van een bevredigende regeling van de kwestie van de krijgsge vangenen en het opheffen van de Egyptische blokkade van Bab el Mandeb, die toegang geeft tot de Rode Zee. Egypte wil met het uitwisselen van ge vangenen wachten tot Israël zich teruggetrokken heeft op de bestandslijn van 22 oktober. In Cairo gelooft men dat het uit eindelijk aan de Amerikanen is om druk op Israël uit te oefe- Volgens berichten uit Libanese bron omvatten Kissingers plan nen deze punten: ontruiming en demiïitairisering van de Sinai en teruggave aan Egypte, inter nationaal toezicht op Sjarm el Sjeik dat de toegang tot de Golf van Akaba beheerst, een refe rendum in de Gazastrook met de keuze onafhankelijke staat of federatie met Egypte of Jorda nië, vrije doorgang voor Israël door Suezkanaal, een soeverei ne Arabische sector in Jeruza lem, grenswijzigingen op de westelijke oever van de Jor- daan, waarbij Israël de strate gische gebieden rond Hebron en Kalkilia mag behouden; de rest wordt een gedemilitariseerde Palestijnse staat en tenslotte een permanente troepenmacht van de VN in de Golanheuvels, nadat deze door Israël ontruimd zijn. Geen uitvoer vergunningen C7 o wapens voor Midden-Oosten DEN HAAG (ANP) - Na het uit breken van de vijandelijkheden in het Midden-Oosten zijn geen vergunningen verstrekt voor de uitvoer van wapens naar dit ge bied. Dit heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken ver klaard in antwoord op vragen hierover van het Tweede-Ka merlid Van der Spek (PSP). Dfize eerste duidelijke' opname van de Kohoutekomeet werd vorige week gemaakt met de 120 cm Schmidt-telescooplens van de Hale-sterrewacht in de VS. De komeet is binnenkort kort voor zonsopgang met het blote oog zichtbaar. De op name is van pater Martin McCarthy van de Vaticaanse ster- rewacht. McCarthy doet als gast van het Amerikaanse ob servatorium waarnemingen in de VS. Heerlen Als de Nederlandse energiebedrijven voor hun pro- duktie van elektriciteit zullen moefen overstappen op kolen wordt dat een dure zaak. Dat zou neerkomen op het kopen van kolen in het buitenland. Onze eigen mijnen zijn op één na gesloten en blijven gesloten. De enige mijn die nog in mini- produktie is, de Emma Hendrik, staakt dit jaar onherroepelijk de produktie. Gisteren hebben de staatsmijnen in Heerlen de laat ste hand gelegd aan het stoppen van de Emma Hendrik. Zelfs de huidige energiecrisis kan daar aan niets veranderen. D.S.M. vertelde dat het om tech nische en personeelsredenen niet verantwoord zou zijn de mijn verder te laten draaien of oude mijnen weer in gebruik te nemen. De veiligheid zou erdoor in gevaar worden gebracht, er zouden nieuwe mijnwerkers moeten worden opgeleid en dan zal dit zeker twee jaar vergen. Het interieur Kerken vragen meer ontheffingen rijverbod voor geestelijken DEN HAAG (ANP) Het inter- kerkelijk overleg heeft in een brief aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat ge pleit voor een soepeler toeken ning van een ontheffing van het rijverbod op zondag voor gees telijken. Afgelopen zondag hebben in ver schillende kerken in ons land geen diensten kunnen plaatsvin- de omdat de geestelijke niet of niet op tijd aanwezig kon zijn. Het interkerkelijk overleg pleit niet voor algemene vrijstelling voor geestelijken, alleen voor een soepele toepassing van het ontheffingsbeleid in bepaalde gevallen. Fabriek in amphitamine ontdekt AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse recherche heeft met de ontdekking van een clandes tien amphetamine-fabriekje in Amsterdam-Noord een eind ge maakt aan een belangrijke lijn voor de illegale uitvoer van pepmiddelen naar Zweden. De installatie werd aangetroffen in een schuur behorende bij een plasticfabriek. Er werden grondstoffen ter waarde van 11.000.- in beslag genomen. In verband met deze ontdekking zijn in de afgelopen week vier personen aangehouden, waaron der de twee eigenaren van de plasticfabriek en de man aan wie zij de schuur hadden ver huurd. Het pepmiddelen-fabriek je werd ontdekt na de arrestatie vorige maand van een Griekse bareigenaar en een Belgische vrouw in Stockholm. Zij werden verdacht van invoer van amphi tamine in Zweden en vermoed werd dat het middel uit Amster dam afkomstig was. Bezweken onder oliedruk NEDERLAND IS GISTEREN bezweken onder de oliedruk. De landen van de Europese Gemeenschap hebben een gemeenschappelijk standpunt kunnen formuleren, dat duidelijk pro-Arabisch is. Wie kennis neemt van de onmachtige verklaringen in Brussel van minis ter Van der Stoel, die tegen beter weten in wil doen geloven dat er in feite niets veranderd is aan het Nederlandse standpunt, kan slechts wensen dat de bewindsman zich) had gehouden aan de af spraak met zijn collega's geen commentaar te leveren op de door de olieboycot afgedwongen en door Frankrijk geïnspireerde EEG- verklaring. Naar buiten toe heeft de Europese solidariteit zich er gisteren in Brussel toe beperkt, dat de overige EEG-Ianden Nederland in de gelegenheid hebben gesteld in te stemmen met een verklaring, die Nederland een maand geleden met beslistheid heeft tegengehouden. Een voordeel zou kunnen zijn dat achter de schermen afspraken zijn gemaakt over stilzwijgende oliehulp aan Nederland als de boy cot voortduurt. Want dat de verklaring van Brussel de Arabieren er toe zal brengen de oliekraan volledig open te draaien valt te betwij felen, terwijl evenmin duidelijk is hoe de vrede in het Midden Oos ten, die opnieuw in een kritieke fase is beland, er mee gediend kan zijn. T oorbarig WE ZIJN NIET DE ENIGEN die gisteren met betrekking tot het „centraal akkoord" te optimistisch zijn geweest; als wij „gelukkig" riepen, premier Den Uyl, de meeste politici, de vakbondsleiders de den het ook. Was het een voorgevoel dat ons achter „Het halve werk? „boven on6 commentaar van dinsdag nog een vraagteken deed zetten? Dat de werkgeversbesturen de concessies van hun delegaties afwezen, gebeurde niet onverwacht. Werkgeversvoorzitter Bartels c.s. hebben waarschijnlijk, met de adem van de regering in hun nek, snel „ja" gezegd in de hoop dat hun achterban de zorgelijke situatie wel zwaar zou laten wegen. Maar die achterban rekende snel uit, dat de vakbeweging in die zelfde zorgelijke situatie minder concessies heeft gedaan. AL EEN PAAR MAAL hebben we hier de vraag neergeschreven, of bij de inkomenstoenadering wel de juiste methode wordt aange praat. De vraag betrekking hebbend op de prijscompensatie is vandaag meer actue.el dan ooit. Intussen is de sfeer rondom dit vraagstuk moeilijker dan ooit. De vakbeweging die winst geroken heeft, zal die ook willen proeven. Misschien is de bom van gisteren toch beter dan een tijdbom die onder alle bedrijfssectorengewijze onderhandelingen zou zijn blijven liggen. Misschien, zeggen we. Want na dinsdag wordt het oppassen met perti nente uitspraken. Dat dacht gisteravond voor radio en televisie mi nister Boersma ook. Weeroverzicht WASHINGTON (AFP) President Nixon zal van avond een televisierede meest begunstigde natie wil krijgen met betrekking tot de olieleveranties uit de Arabische landen, houden over de energiecn- Een cn ander glsteren bekCTd sis. De Amerikaanse presi- gemaakt door het gezaghebben- derzoek in het Midden-Oosten, verteld dat de vrijwillige „at blad dent besloot daartoe nadat zijn adviseurs hem hadden beperkingen die van de be volking zijn gevraagd niet voldoende zijn om een nij pend gebrek aan oliepro- dukten te voorkomen. Saoedi-Arabië heeft de Japanse regering geadviseerd de diplo matieke en economische banden met Israël te verbreken, als het land ten minste de status van de blad voor economisch on- Volgens het blad heeft de rege ring van Saoedi-Arabie de voor waarde gesteld dat een land. teren naar de VS, stopgezet. hebben verbroken, Frankrijk, Ook is een lijst samengesteld Spanje en Groot-Brittannië op met de namen van de meest be- de lijst van meest begunstigde gunstigde landen, voor wie olie- naties. toevoer onverminderd zal blij- Het olie-embargo is volgens ven, aldus MEES. MEES ook gericht tegén landen is Japan een van de belangrijkste afnemers van Saoedi-Arabië. die niet op de lijst van meest-begunstigde partners voorkomen. In augustus van dit jaar importeerde Japan ongeveer 1.3 miljoen vaten oiie dat op de lijst van meest begun stigde naties wil komen, de be trekkingen met Israël mr.et a die ruwe olie verkopen aan de Verenigde Staten. Tot deze lan den behoren Trinidad, De Baha ma's, de Nederlandse Antillen, Canada, Puerto Rico, Bahrein, Goeam en Singapore. breken, economische sancties De Arabische landen hebben sinds tegen Israël uitvoeren en de Arabische staten enige militaire hulp moeten verlenen. per dag. Onder de huidige olie- Volgens het blad staan Arabische embargo's Lebben de Arabische landen als Libanon, Jordanië en landen de olietoevoer naar Ne- Tunesië, Pakistan, Turkije, Ma- derland en de Verenigde Staten leishië, alle Afrikaanse landen en landen die de olie herexpor- die de betrekkingen met Israël het uitbreken van de 18-daagse oorlog hun olieproduktie al be perkt mei 28,5 procent, ofwel 5,826 miljoen vaten. De inkrim ping bedraagt 17 tot 18 procent van de totale olietransporten voor het uitbreken van de oor log op 6 oktober. zonrn9 n>st 19 temperaturen luchtdruk ri rmllibaren opklaringen hagel -w-w warmtefront H hoge-dnAgebied bewolking -fa» sneeuw -rnr kou-front lage-drukgebted regen 7yZ onweer windrichting verplaatsingsrichting De Bilt In de komende dagen zal het zacht, maar wisselvallig weer zijn. De noordelijke stro ming, waarmee koude lucht naar Nederland werd getrans porteerd ontstond nadat een stormdepressie over Scandina vië naa het oosten trok. Deze stroming krimpt op de nade ring van een volgende depresiie naar zuidwest, zodat zachtere lucht naar ons land kan stro men. De frontale zone, die bij dit lagedrukgebied hoort, be reikte vandaag in de vroege ochtend Schotland en zal Neder land in de nacht en ochtend van morgen passeren. Dit gaatge- paard met veel bewolking en plaatselijk regen. Na het front kunnen er ook weer enkele op klaringen voorkomen. Inmiddels ontwikkelt zich midden op de Atlantische Oceaan een volgen de actieve depressie, die snel naar IJsland zal koersen. Onder invloed daarvan zal later op de dag de bewolking opnieuw toe nemen. Vooruitzichten voor vrijdag, opge steld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Onbestendig en zachter. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. WEERRAPPORTEN Amsterdam jtch. I Den Helder Luehth. It ld. Twents VllssInKon Zd Limburg Genèvn Helsinki Innsbrück motregen IXV h. bew. Caia Blanca Istanbul La* Palmai „Kaper" van KLM-toestel geestelijk gestoord AMSTERDAM (ANP) De 35-ja- rlge Franz-Joseph S. uit de Wcstdultsc plaats Klrchhcllen, die op 2 oktober tevergeefs ge probeerd heeft een DC9 van de K.L.M. te kapen tijdens een vlucht van DUsseldorf naar Schiphol, is gisteren bij de grens post Elten aan de Duitse auto riteiten overgedragen. De man is in Amsterdam psyrh' - trisch onderzocht en l.r u nig verklaard. Op grond van heeft de Amsterd hoofdofficier van justitie, ni. F. Hartsuiker, hem buiten r- volging gesteld. Ook de Duuse justitie is van oordeel, dat de man, die al eerder In een inrich ting is gepleegd, geestelijk ge stoord is. Hij zal nu voor herver- pleging opnieuw in een inrich ting worden opgenomen. Op de bewuste vlucht had S., die achterin het toestel zat de eer ste stcwardes, mevrouw Inge de Wilde-Timmer, een brief met ei sen overhandigd. Hij poogde haar onder druk te zetten met een geladen revolver. Hij eiste het aftreden van Bondskanselier Brandt en vrijlating van leden van de Baader-Meinhofgroep. De kaper kon echter worden overmeesterd.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9