I Rem op industriële ■I groei via vergunning Memoires Mindszenty alarmeren Hongaarse regering Student mag doubleren Vervolging agent wegens poging tot doodslag Korte metten Kamermeerderheid voor idee-Lubbers Geen vrijstelling voor Den Haag e.o. Kerk van Chili wil alleen maar godsdienstig actief zijn Katholieken van Engeland hoog op lijst van verslaafden VOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 v. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG inister Lubbers (Economische Zaken) heeft zijn plan om via een stelsel van vergunningen en heffingen greep te krijgen op investeringen in de Randstad en aldus de ongebreidelde groei in dat gebied af te remmen, vrijwel ongeschonden door de Tweede Ka mer gesleept. Na drie weken eindeloos en vaak moeizaam debatte ren, ging de Kamer gisteren dan eindelijk met zijn voorstellen ak koord. De nadruk van de selectieve in vesteringsregeling zal komen te liggen op het vergunningenstel sel. Daartegen hebben AR, CHU, SGP en een meerderheid van de i KVP zich fel verzet. Zij wilden i de nadruk laten vallen op het dan drie miljoen, respectievelijk vijftien miljoen bedragen. Het heffingenstelsel blijft voor heel de Randstad ongewijzigd: 25% op de bouw van bedrijfsgebou wen en 3% -^p dia van installa ties. heffingenstelsel en het vergun- £je VVD heeft zich tegen het voL ningenstelsel slechts aanvullend hanteren, zoals Lubbers' voor ganger, oud-minister Langman had voorgesteld. Een desbetref fend voorstel werd gisteren ech ter door een Kamermeerderheid i weggestemd. Minister Lubbers is wel enigszins aan de bezwaren van eerderge noemde confessionelen tegemoet gekomen. Hij ging er in eerste instantie vanuit, dat geen ver gunning voor de bouw van be drijfsgebouwen en installaties in het westen nodig zou zijn, als het om investeringsprojecten ging die de eer. miljoen, respec tievelijk vijftien miljoen niet te boven zouden gaan. Minister Lubbers heeft deze bepalingen nu alleen gehandhaafd Rijnmond; voor de overige Randstad is pas een vergunning nodig als de investeringen meer ledige wetsontwerp ultgespro ken, temeer daar zij van me ning is dat de afremming van de industriële groei in het wes ten en een betere spreiding van de investeringen over het hele land thans helemaal achter haald dreigt te worden door de nadelige sociaal-economische ef fecten. die de -olieboycot vooral voor Rotterdam en omgeving kan hebben. (Van onze parlementaire re- bers en een grote meerderheid dactle) van de Kamer. Ondanks aan- DEN HAAG De Tweede Ka- drang uit de Haagse gemeente- mer heeft gistermiddag met raad haalde het plan van de ruime meerderheid het voor- heer Wierenga het niet. Slechts stel van de socialist Wierenga PvdA. CPN, SGP, BP en de le verworpen om de nieuwbouw den Schakel (ARP) en de Hage- van bedrijfsgebouwen en in- naar Du Chattinier (KVP) stallaties in de Haagse agglo- stemden voor. meratie vrij te stellen van se- Een ander amendement, dat lectieve investeringsheffing. van de liberaal Van Aardenne. Het plan van Wierenga om de om voor de overheid de moge bouwsom op industrieheffing in lijkheid te scheppen hele gebie- Den Haag, alsmede nieuwe den bij algemene maatregel kantoren, niet te belasten vond van bestuur vrij te waren voor vorig week al weinig genade de heffing werd eveneens ver in de ogen van minister Lub- worpen. Koning Winter kondigde gisteren zijn komst aan met een ftlnk pak hagel. Dat het gelijk goed raak was ondervonden onder andere de automobilisten op de rijksweg Den Haag—Amsterdam onder Wassenaar, waar deze foto werd genomen. R'dam geeft meer dan miljard uit ROTTERDAM (ANP) Rotter dam, zo blijkt uit de cijfers van de begroting voor het komende jaar, zal in 1974 voor het eerst meer dan een miljard gulden uitgeven. Zoals reeds eerder ge meld komt de gemeente tot een sluitende begroting door het aanbod van het rijk, die in de financiële noodsituatie van de grote steden tegemoet wil ko men. Van de genoemde miljard gulden gaat ongeveer 150 miljoen naar de politie en brandweer. De GG en GD slokt rond de 200 miljoen op en de dienst ge meentewerken kost ongeveer 100 miljoen. De subsidies aan allerlei instellingen en stichtin gen bedragen, eveeneens bijna i 100 miljoen Het overige gaat naar andere gemeentelijke dien sten. Wetenschappelijk onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister van Ke- menade en staatssecretaris Klein van Onderwijs en Weten- deutisch examen af te leggen aan het eind van het eerste in schrijvingsjaar en de bepaling te schrappen, dat de student als regel niet mag doubleren. schappen verwachten, dat pas Wat dit laatste aangaat, menen op 1 september 1975 kan worden begonnen met de herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. Dat is een jaar later dan tot dusver in het voorne men lag. Dit blijkt uit hun van daag verschenen memorie van antwoord bij het wetsontwerp „herstructurering wetenschap pelijk onderwijs". De memorie van antwoord is de reactie van de bewindslieden op het voorlopige verslag op het wetsontwerp van de vaste Tweede Kamer commissie voor Wetenschappelijk-Onderwijs, dat in maart dit jaar gereedkwam. Het wetsontwerp zelf dateert uit 1971 en staat bekend als het wetsontwerp Posthumus. De huidige bewindslieden hebben, zo blijkt uit de memorie, niet getornd aan de grote lijnen van dit ontwerp. Wijzigingen zijn aangebracht ten aanzien van het propedeutisch examen (het „propjes") en het doubleren. Voorgesteld wordt iedere stu dent te verplichten zijn prope- minister en s'aatssecretaris dat de studenten binnen de grenzen van de maximale inschrijvings duur de gelegenheid moet krij gen colleges, werkgroep activi teiten, praktica en dergelijke te herhalen. De bewindslieden me nen, dat het propdeutisch exa men zo vroeg mogelijk moet plaatsvinden om de studenten een effectief advies over de ver dere studie te kunnen geven. Zij vinden, dat bij deze vroegtijdige selectie vooral verwezen en niet uitsluitend afgewezen moet wor den. Als zo'n advies vroegtijdig komt, heeft de student, aldus de bewindslieden ook praktisch be keken nog alle mogelijkheden om het op te volgen. Poging 200 knotwilgen te redden W/JK BIJ DUURSTEDE (ANP) Ongeveer 40 „mllieubescheir- mers": onder wie biologiestu denten van de rijksuniversiteit te Utrecht, willen zaterdag 10 november in Wijk bij Duurstede de operatie „knotwilgen' voeren. Zij willen proberen om een rij van ongeveeer 200 knotwilgen langs de Rijndijk tussen Ame. rongen en Wij bij Duurstede te redden door de bomen te knotten. De holle stammen kun nen de zware takken nauwelijks meer dragen, zodat er hoogno dig iets moet gebeuren om deze wilgen van de ondergang te red den. uit- Vroeger werden de wilgen elke vier jaar geknot, omdat de wil- getakken o.a. werden verwerkt in zinkstukken voor dijkbduw. Nu er naar dit rijshout weinig of geen vraag meer is. loont het riet meer de wilgen geregeld te knotten. Geertsema nu officieel commissaris van de koningin in Gelderland is nu definitief. Zij gaat in op 16 november. Mr. Geertsema (55) is reeds af 1959 lid van de Tweede Ka mer voor de V.V.D. welke func tie hij nu zal neerleggen. Hij was burgemeester van Wasse naar (1961—1971) en minister van Binnenlandse zaken in het kabinet Biesheuvel. Hij heeft vroeger wel eens gezegd, zijn politieke carrère te willen beëindigen als commissaris van de koningin. Vanaf september 1975 afstuderen in vier jaar DEN HAAG (ANP) - De her structurering van het weten schappelijk onderwijs zal niet volgend iaar, maar op 1 sep tember 1975 worden ingevoerd. Voor alle studierichtingen geldt dan, dat de totale cursusduur voor propedeuse en doctoraal vier jaar bedraagt, tenzij op grond van herprogrammering van de cursus voor 1 november 1974 verlenging is gevraagd. De inschrijvingsduur zal voor elk van de twee fasen één jaar lan ger dan de cursusduur mogen zijn. De studenten mogen bin nen de grenzen van de maxima le inschrijvingsduur wel double ren. Dit blijkt uit de memorie van ant woord van minister Van Keme- nade en staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschap pen en van minister Van der Stee van Landbouw bij het wetsontwerp voor herstructure ring van het wetenschappelijk onderwijs. Dit antwoord op de schriftelijke vragen van de vas te commissie uit de Tweede Ka mer is een boekwerk van bijna 200 bladzijden, dat ook in het kabinet is behandeld. l Amsterdam (ANP) Tegen de Amsterdamse politieagent-hon dengeleider B. J. van D. wordt een strafvervolging Ingesteld terzake van poging tot doodslag c.q. zware mishandeling, subsi diair bedreiging van de vader van de 15-jarige Surinaamse jongen Renaldo Nelsteln. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie mr. H. W. P. Rem- inerts de Vries, meegedeeld. De heer Nelstein had bij de offi cier van justitie een klacht inge diend dat zijn zoon op zondag avond 15 april j.l. door de agent zou zijn mishandeld en later, toen hij zelf naar de woning van de agent was gegaan, deze een gericht schot op hem zou hebben afgevuurd. Op de bewuste avond liet do agent, die destijds nog in een flatgebouw in do Bijlmermeer woonde, zijn hond uit, de jongen zou hem toen hebben uitgeschol den en hij zou daarop met de hondenriem tegen Renaldo heb ben uitgehaald. De jongen was nar zijn ouderlijk huis gegaan waama zijn vader, moeder en 'n kennis naar de woning van de agent waren gelopen, de agent zou zich door het drietal, dat opheldering over het slaan van de jongen kwam vragen, be dreigd hebben gevoeld. Zijn vrouw had hem via het raam zijn dienstpistool aangereikt. Tijdens het gerechtelijk vooron derzoek heeft de agent ver klaard dat hij eerst gedreigd had en daarna pas een waar schuwingsschot in de lucht heeft gelost. De kogel kwam echter terecht in een raam van het flatgebouw. De heer Nelstein heeft verklaard dat hij opzij ge sprongen was en de kogel langs zich heen hoorde suizen. De be wuste agent is al eens eerder vanwege zijn optreden in het nieuws geweest. Kindertjes te koop NOVA IGUACU (AP) De 40-jarige Braziliaan Laurea- no de Adrade heeft zijn zes kinderen voor 33 dollar per stuk te koop aangeboden, omdat hij naar hij be weerde geld nodig had om de ziekenhuiskosten van zijn vrouw die op het punt stond van een volgende baby te bevallen, te kunnen betalen. Een en ander is door dc politic bekend ge maakt. De man werd gearresteerd toen hij pogingen deed de aandacht van voorbijgan gers te trekken voor het stadhuis om zijn drie doch ters en een zoon. in de leef tijd van 2 tot 12 jaar te ver kopen. Een kinderrechtbank heeft de kinderen onder toezicht van hun grootmoeder ge plaatst. De man is later op vrije voeten'gesteld met het advies om de psychiater eens te gaan opzoeken. Compensatie prijsverhoging aardgas voor tuinders DEN HAAG (ANP) Alle klein- verbruikers van aardgas in de tuinbouw krijgen van 1 januari volgend jaar af voor alle ge bruik boven 30.000 m3 per jaar een compensatie van 2 cent per mil voor de op die datum in gaande prijsverhoging. Aardgas voor kleinverbruik wordt dan 2.5 cent per m3 duurder. De compensatie van 2 cent zal gel den voor tuinders die per jaar niet meer dan 170.000 m3 ver bruiken. Minister mr. A. van der Stee van Landbouw en Visserij heeft op deze wijze enig soelaas willen bieden speciaal aan de grotere kleinverbruikers in de tuinbouw, voor wie de prijsverhoging van het aardgas een aanzienlijke kostenverhoging betekent. Met de restitutie wordt ook meer aansluiting bereikt op de voor grootverbruikers van aardgas geldende prijs. Voor grootver bruikers in de tuinbouw (meer dan 170.000 m3) blijft tot 1 okto. btr 1974 de speciale tulnbouwre- geling van kracht. Watergate- commissie wil gesprek met Nixon WASHINGTON De Amerikaan se senaatscommissie van onder zoek naar de Watergate-affaire heeft een informeel gesprek met president Nixon voorgesteld om de bandopnamen van het Witte Huis en andere verwante zaken te bespreken. Het voorstel is af komstig van senator Lowell Weicker. Commissie-voorzitter Sam Ervin zei- ..Ik zou blij zijn als hij (Nixon) hierheen kwam om on der ede te getuigen," maar men verwacht niet dat Ervin zal aandringen op een formele ge- tuiger.ls. Inmiddels heeft districtsrechter John Sirica president Nixons se cretaresse Rose Mary Woods verzocht te getuigen in zijn on derzoek naar de twee „niet-be- staonde" bandopnamen. Volgens advocaten van het Witte Huis zcu Sirica's bezoek worden inge willigd. Mej. Woods was al .se- cteiaresse van Nixon voor deze president werd en zij is op de hoogte van vele geheimen van het Witte Huis. Universitair Nieuws Aan de Universiteit van Amster dam zijn geslaagd voor het doc toraal examen rechtsgeleerd heid G. W. Vlasman (Lisse): l>et doctoraal examen farmacie: H. J. A. M. Stulemeijer (Wasse naar). Aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen: W. C. J. van Noort (Lisse). De aankondiging door kardi naal Mindszenty, dat zijn me moires binnenkort bij een Ber- lijnse uitgeverij zullen verschij nen, heeft de Hongaarse rege ring gealarmeerd. Uit kringen van het corps diplomatique bij de Italiaanse regering verluidt, dat het regeringsbureau voor kerkelijke zaken in Boedapest de komst van een delegatie naar het Vatikaan heeft aange kondigd. Het Hongaarse bureau voor kerkelijke zaken zou bij de Va- tikaanse raad voor openbare zaken van het pauselijk staats secretariaat willen protesteren, omdat het Vatikaan zich niet houdt aan de overeenkomst, waarin wordt gezegd, dat kar dinaal Mindszenty zich in liet westen zou onthouden van ie dere niet streng kerkelijk-gods- dienstige activiteit. Het Hongaarse bureau zou ver der van het Vatikaan eisen, dat kardinaal Mindszenty offi cieel afstand doet van zijn aartsbisschoppelijke zetel van Esztergom. Op het ogenblik is de kardinaal nog steeds aarts- Kardinaal Jozef Mindszenty. bisschop van Esztergom, ook al kan hij het bestuur erover niet uitoefenen. Vatikaanse waarnemers nemen aan, dat het Vatikaan bereid zal zijn toe te geven aan de eis, dat kardinaal Mindszenty zijn bisschopszetel opgeeft, on der voorwaarde echter, dat men het met de Hongaarse re gering eens kan worden over de persoon van een opvolger. Het protest tegen het openbaar optreden van kardinaal Minds zenty zoals de publikatie van zijn memoires ei. zijn reizen naar het buitenland zou echter krachtig worden afgewezen, omdat dit behoort tot de rech ten van de mens. In de kathedrale basiliek van St. Jan in Den Bosch zal zater dag 24 november de jaarlijkse mis van requiem met militair eerbetoon worden opgedragen voor alle gesneuvelde en over leden mfllitairen. Dr. L. A. M. Goossens, voorzitter van het al gemeen bestuur van de Stich ting Nationaal Katholiek Thuis front zal de mis opdragen. Memisa, heeft het gironum mer van de actie „Geef Ge zondheid" (188.000 te Rotter dam opengesteld voor de be strijding van de honger in Ethiopië. Memisa heeft in dat land zeer goode contacten, zo wel onder missionarissen, als onder de door haar uitgezon den artsen, verpleegsters en gelden via dze kanalen voor sociaal werksters, zodat alle honderd procent gebruikt wor den om directe hulp te bieden. De heer A. J. Onstenk (52) te Hoogeveen hoopt morgen aan de Rijksuniversiteit Utrecht te promoveren tot doc tor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Ik behoor bflj me zelf" over de bekende predi kant-schrijver Cornells Elisa van Koetsveld (1807—1893). Drs. A. H. Onstenk is sinds 1970 consulent van de Vereni ging voor Protestants Christe lijk Kleuter- en Basisonder wijs. Dr. K. J. Kraan, gerefor meerd predikant voor bijzon der contactwerk in Rotterdam heeft een handboek over de dienst der genezing geschreven onder de titel „Opdat u gene zing ontvangt". Behalve een bijbelse oriëntatie, omvat zijn boek ook een uitvoerig over zicht van de geschiedenis van de „dienst der genezing", als mede studiemateriaal over de wijzen waarop men in allerlei kerken en secten, overal ter we reld, met geloofs- of gebedsge nezing tracht bezig te zijn. In de studie is zowel de ontwikke ling in de reformatorische ker ken als die in de rooms katho lieke en oosters-orthodoxe ker ken terug te vinden. Het boek is uitgegeven bij uitgeverij Gi deon te Hoornaar. Het Noorse parlement heeft met 134 tegen zestien stemmen een verzoek van de socialisten afgewezen om do Braziliaanse aartsbisschop Helder Camara een alternatieve vredesprijs toe te kennen, nu de Nobel prijs voor de vrede naar Kis singer en Le Due Tbo is ge gaan, hoewel algemeen werd gemeend, dat Helder Camara do aangewezen man was. Zo wel de arbeiderspartij, als de Noorse conservatieven ver klaarden zich niet In staat het plan te steunen. „De kerk van Chili voelt zich niet geroepen aan de rege ringsautoriteiten het patent van wettigheid te geven, rege ringen aan het roer te brengen of te laten vallen. Haar activi teiten willen niet politiek, maar godsdienstig zijn". Dit staat te lezen in een ver klaring, die kardinaal Silva Henriquez, aartsbisschop van Santiago de Chili heeft ver- Protest in Duitsland tegen onbruikbaar maken van tarwe Met regeringssteun van onge veer tachtig miljoen gulden is alleen al in de Bondsrepubliek In het afgelopen jaar 1,4 mil joen ton tarwe voor menselijke consumptie ongeschikt ge maakt. Dat is volgens de Duit se consumentenorganisatie A.G.V. genoeg om twintig mil joen mensen een jaar lang brood te verschaffen. De A.G.V. heeft scherp tegen deze situatie geprotesteerd en het een duidelijk voorbeeld ge noemd van de verziekte prak tijk bij de marktregeling in de Europese gemeenschap. Men wil dat wordt gezocht naar passende middelen om een overschot aan landbouwpro- dukten ten goede te laten ko men aan landen in nood, het geen overigens geen gemakke lijke zaak is. Tarweleveranties aan de droogtegebieden bleken onlangs geen afdoende hulp te zijn, omdat in vele ontwikke lingslanden tarwe onbekend is en daardoor niet kan worden verwerkt. strekt aan het persbureau der paters Salesianen in Rome, de congregatie waartoe hij be hoort. De Chileense kerk, zo zegt de kardinaal, heeft duidelijk en vroeg genoeg voor de jongste politieke gebeurtenissen in het land haar bezorgdheid geuit, de dwalingen van het politieke bewind van de heer Allende aangetoond en zowel de rege ring als de politieke oppositie partijen herhaaldelijk opgerop- pen om tot één grote nationale consensus te komen. Na de staatsgreep hebben de bisschoppen hun medewerking aangeboden voor dc wederop bouw van het land en in het bijzonder voor de verzoening der geesten, vooral ook voor de versterking en ontwikkeling van de maatschappelijke ver worvenheden der arbeiders, al dus de kardinaal, die verder stelt: "Als kardinaal heb ik namen* de kerk aan de nieuwe rege ring dezelfde medewerking aangeboden, die de kerk in al haar werken voor het alge meen welzijn bad verschaft aan de marxistische regering van de heer Allende. Tegelijkertijd - en dat hebben de autoriteiten van de staat geaccepteerd - eiste ik dezelfde vrijheid van handelen, die de kerk ook on der de vorige regering had." Wat zijn huidige Europese reis betreft zegt de kardinaal: ..Het s geen politieke reis. Deze reis heeft evenmin het karak ter van een politieke vertegen- woord:ging. De Chileense kerk heeft de wens de heilige vader en de episcopaten va nde ver schillende landen te informe ren over haar houding in de huidige situatie van Chili". KERK EN WERELD De Engelse katholieken zijn onevenredig hoog vertegen woordigd in de wereld van de misdaad, zowel als in het ge bruik van verdovende midde len en ln het drankmisbruik. Dit constateert de Engelse priester Terence E. Tanner In het katholieke weekblad „The Tablet". Father Tanner is werkzaam onder verslaafden aan verdo vende middelen in Londen. Hij schat, dat vijftig procent van deze groep uit katholieken be staat. De Engelse katholieken, die tien tot twaalf procent van- de bevolking uitmaken, leveren een kwart van de verslaafden aan drank en een evengroot percentage aan gevangenis klanten. De Engelse priester erkent, dat er geen officiële statistie ken bestaan over de godsdien stige herkomst der verschillen de groeperingen, maar de fei ten spreken voor hem een dui delijke taal. Hij bepleit dan ook een grondig onderzoek naar de vertegenwoordiging der katho lieken onder de verslaafden aan verdovende middelen, vooral naar de oorzaken er van. In „The Tablet" schrijft hij dan: „Het zou dwaas zijn te menen de redenen voor deze verslaving te kennen. De mees te mensen zouden niet verder willen gaan dan te zeggen, dat die verslaving veroorzaakt wordt door innerlijke en uit wendige spanningen, zoals frustratie en agressie". „Ik geloof niet, dat de gods dienst onvermijdelijk tèn grondslag aan deze spanningen ligt, maar wel geloof Ik, dat een verkeerd godsdienstonder richt er de oorzaak van kan z jn. Wanneer ik vader was van een kind, dan zou ik de zekerheid willen hebben, dat, wanneer Ik mijn kind naar een katholieke school stuur, Ik dan niet de mogelijkheid vergroot, dat het later verslaafd raakt aan verdovende middelen".

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7