LISSE WIL IN '74 BELANGRIJKE PROJECTEN VERWEZENLIJKEN Belastingen in Lisse stijgen Een aap op visite bij St. Paneratius Snijdelwijk lokt niet- Boskopers streeknieuws Doorstromingsregeling werkt moeilijk Sint zoekt koffie met" abrikozensmaak. Utile Dulci verhuist oaar de Alkeburcht Sint zoekt antieke secretaire voor poppenhuis. Burgemeester geeft gemeentesleutel weg Sint zoekt wandelende draak* Commissie peilde geluidsoverlast Fasson-installatie Sint zoekt piepende peren en bananen. Pater Pieterse komt praten over Chili PAGINA 5 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 LE1DSE COURANT 1 i I van Vai- de I ;splan I heeft I iscus- eeste I ,isse De Nota van B en W op de gemeentebegroting behandelt een aantal deelaspecten van het gemeentelijk wel en wee. Hier uit kunnen enkele interessante conclusies worden genoteerd. Zo is er nauwelijks een verruiming van de woningnood te bespeu ren; de doorstromingsregeling blijkt niet naar wens te functio neren; en er is een belangrijke stijging te verwachten van de kosten voor de sociale zorg. B en W willen bovendien het ko mend jaar belangrijke werken aan gaan pakken, tfoewel men a,gemeen in Llsse van gedachte is, dat door de be woning van het complex „Ei kenhorst" aan de Eikenlaan er een belangrijke ruimte ontstaat, doordat niet minder dan 160 be jaardenflats beschikbaar zijn of dat gedeeltelijk nog worden wijst de praktijk uit, dat „Ei kenhorst" voor een gedeelte is betrokken door ingezetenen, die inwonend waren of een eigen woning achterlieten, die ver kocht is. Voorts heeft de bouw van de Shell-woningen in de Poelpolder ook weinig bijgedra gen tot de leniging van de be hoefte aan woningen door inge zetenen. Het aantal woningzoe kenden is bij vorig jaar vrijwel stabiel gebleven, pe streekmuziekschool groeit qua aantal leerlingen nog steeds. Er LISSE Het College van B. en W. heeft op de Begroting 1974 alvast een „Nota doen verschijnen waarin het College zich gelukkig prijst, dat voor het komende dienstjaar 1974 een sluitende be groting kan worden aangeboden. Om deze sluitend te doen krijgen, heeft men niet uit de reserves hoeven putten en is er toch voor onvoorziene uitgaven nog een bedrag van bijna 2 ton als reserve in petto. Reeds vorig jaar werden bij de aanbieding van de begroting 1973 belastingverhogin gen in het vooruitzicht gesteld om het toen door het College opgestelde en door de Raad aanvaarde investeringsplan in de toekomst te kunnen dekken. De belas tingverhogingen betreffen: a. de straatbe lasting met 5%, opbrengtst 60.000.-; b. rioolbelasting met 2% opbrengst 22.000.-; c. reinigingsrechten van 30.- per gebruiker/perceel tot 36.-, op brengst 31.800 op centen. Pers. bel. van 200 naar 300, opbrengst 45.000.-; dus in totaal een bedrag van 158.000.-. Voorts zal de hondenbelasting verhoogd worden van 20.- tot 35.-, hetgeen een extra bedrag van 7000.- in de gemeente kas brengt. Voor 1974 geeft de begroting een bedrag •aan van ruim 21 miljoen gulden tegen 16 miljoen in 1973, hetgeen een stijging bete kent van 5 miljoen oftewel 27%. Het wordt wel moeilijker om de begroting sluitend te krijgen, omdat geconstateerd moest wor den, dat het geraamde middelenpakket achter blijft bij de stijging van het uitga venniveau. De stijging van salarissen van het Gemeentepersoneel vraagt een verho ging van 470.000.- Het College wijst er in de Nota op, dat steeds meer voor al lerlei doeleinden een beroep op de ge meentelijke middelen wordt gedaan. Het is een duidelijke zaak, dat lang niet alle wensen en verlangens, zowel intern van uit het gemeentebestuur opkomend, als van buitenaf komend, gehonoreerd kun nen worden. De zijn nu al 1100 leerlingen waar van 260 uit de gemeente Lisse. Deze school bestrijkt een gebied van 7 gemeenten. Voor 1974 wordt voor sociale zorg en maatschappelijk werk een bedrag uitgetrokken van 778.750,60 tegen ƒ663.453,83 in 1973, een stijging van 115.297,77 (17 procent). De toename is voornamelijk toe te schrijven aan hogere verpleeg- en pensionkosten en toename van het aantal Bijstandsgeval- len o.a. als gevolg van het ge reedkomen van het complex „Eikenhorst" De grote westelijke omleidings- weg is in voorbereiding, maar vóór 1977 zal geen provinciale subsidie beschikbaar komen. Men is wel druk bezig met het treffen van voorbereidingen om gereed te zijn wanneer mer. subsidie kan verwachten. De Kapelstraat zal in het komende jaar aangepakt worden, even eens de inrichting van een par keerterrein Kanaal- straat/Grachtweg, waarvoor het terrein van Segers in de Ka naalstraat met gebouwen werd aangekocht. volgende werken voor: verbete ring Achterweg 200.000,-; doortrekken van de Westerdreef vanaf de Berkhoutlaan tot de Achterweg 250.000,-; uitbrei ding kantoor Openbare Werken 300.000; verbetering kruispunt Heereweg/Veldhorststraat 225.000,-; bouwrijp maken te gaan wonen afhankelijk is van het al of niet verkrijgen van die doorstromingsuitkering. plan-Blokhuis 1.000.000,-; ver binding Achterweg Heereweg 150.000,-; vervanging en uit breiding sportterreinen Spekke- laan 500.000,- en in 1975 400.000,-- Stichting Gemeen schappelijke Openbare Biblio theek 1.000.000,-; de verkeers situatie Bondstraat/Schoofstraat staat voor 1975 op het program ma. Lisse fungerende doorstro mingsregeling heeft teleurstel lend gewerkt. De later in wer king getreden maatregelen met een soepele hantering van de betreffende voorschriften heb ben ten aanzien van de door stroming van goedkope woning wetwoningen naar duurdere huurwoningen niet het gewenste resultaat gehad. Bij het gereed komen van de woningwetwonin gen met een huur van 180 per maand in het noordeljk deel van de Poelpolder konden nog wel een aantal goedkope wo ningwetwoningen worden vrijge maakt, maar bij de daarna ge reedgekomen 96 woningen met een huur van 280 per maand was de doorstroming vanuit de woningwetwoningen zeer teleur stellend. B. en w. hebben niet de indruk dat 'n doorstromings uitkering door kandidaat-door stromers van een zodanig be lang wordt geacht, dat de be slissing om al of niet duurder >d Kijkes inde Bijenkorf JX LKEMADE De in Roelofarendsveen 45 jaar geleden opgerichte schaakclub „Utile Dulci" houdt haar clubavonden in het vervolg niet meer in café Heemskerk maar heeft nu een nieuw tehuis ver kregen in de Alkeburcht. Deze intrek in haar nieuwe home is mede in verband met het 45-jarig bestaan enigszins feestelijk gevierd. Hoogtepunt was o.m. een snel schaakwedstrijd waaraan door 30 man werd deelgenomen. Door ie dere deelnemer wei-dien ca. b partijen geschaakt. De prijswinnaars werden 1. A. Venne, 2 André v.d. Aart, 3 G. Boon, 4. P. Olijerhoek 5 L. van Berkel, 6 L. Koppelaar,'7 W. Schrama, 8 G. Windhorst, 9 G. van Rijn, 10 J. Meijer. De vorige week voor de competitie ge speelde wedstrijd in Leiden tegen Philidor werd door de Veenders met 5y2 tegen 4y2 verloren. Intussen hebben zich weer 3 nieuwe le den aangemeld zodat het totaal nu 28 leden is. KijkesindeBijenkorf VOORSCHOTEN Burgemeester dr. J. van der Haar heeft het voor nemen om zaterdagavond de sleutel van de gemeente Voorschoten op ludieke wijze te overhandigen aan de Prins van de Carnavals vereniging „De Forse Caters". Deze overhandiging zal gebeuren om elf minuten over elf tijdens het Prinsenbal in „De Gouden Leeuw". Insiders twisten nog over de j vraag of de burgemeester van Voorschoten een verroeste schaar of i een grote ijzeren sleutel zal overhandigen. De verroeste schaar stamt uit de tijd toen Voorschoten dichtgeplakt met krantenpapier zat en de (ijzeren sleutel uit de jaren dat het dorp 's nachts binnen- gehaald werd in de dorpstoren. 1 Het zal zeker niet de sleutel van het gemeentehuis zijn, want daar is al een sleutel van in omloop en reeds enige jaren terug gebruikt bij de inbraak in het gemeentebhuis. „De Forse Caters" zullen het za- terdag weten. ROELOFARENDSVEEN De toneelvereniging ,,St. Pancra- tius" mag zich in Roelof arendsveen niet alleen tot de verenigingen rekenen die nog steeds bijzonder gewaardeerd worden maar tevens kunnen bogen op een rijk verleden, en zich dan ook een van de oud ste bestaande verenigingen mogen noemen. Door de T.V. heeft men zich wel enkele ja ren in haar bestaan bedreigd gevoeld, maar de laatste jaren weet men zich weer verzekerd van een goede bezetting in de toneelzaal van het dorpshuis „De Alkeburcht. Binnenkort voert men het blij spel in 3 bedrijven „EEN AAP OP VISITE" van Dick van Maasland op. Hierin maakt men kennis met Alfred Moer man, 'n deftig doende, loslippi ge ambtenaar van het ministe rie, welke in opdracht van de minister een buitenlandse di plomaat te logeren krijgt. Dit tot groot ongenoegen van zijn zuster, terwijl daarbij tevens de verloofde van Alfred voor het eerst op visite komt. Tot overmaat van ramp blijkt er ook nog een lek in de gaslei ding van ziin huis te zitten, waardoor er de gehele dag een man van de gasmaat schappij door het huis loopt. Er doemt ook nog een typiste op van 'n uitzendbureau, terwijl niemand weet wie dat meisje nu eigenlijk besteld heeft. Het kamermeisje eist, dat haar pas verworven vriend ook in het huis van Alfred mag sla pen. En als dan ook nog een nogal vreemde oma op bezoek komt, belt juist de minister op, dat niemand meer het huis tot nader order mag verlaten. Hoe aan dëze vreemde situatie een einde komt kunt u zien en horen op de uitvoeringen op zondag 11 of 18 november a.s. om 20.00 uur precies in de Alkeburcht te Roelofarends veen. BOSKOOP De bouwaktiviteiten in de Snijdelwijk gaan gesta dig door. De nieuwe wijk is bijna vol en de laatste percelen zijn bestemd voor laagbouw. De woningbouwvereniging St. Joseph is bijzonder aktief. Nu de eerste 79 eengezinswoningen bijna klaar zijn, heeft deze wo ningbouwcorporatie alweer de eerste paal geslagen voor de bouw van dertig woningwetwoningen van hetzelfde type. De huur van deze huizen, zo verwacht St. Joseph, zal onder de driehonderd gulden per maand blijven. De 79 premie-verhuur, en de nog te bouwen dertig womngwet- thuizen zijn voorzien van centrale verwarming. De huizen zijn zeer modern ingedeeld met een open keuken en eiken- wenteltrap in de woonkamer. Er is een royale berging aange bouwd en de woningen hebben drie verdiepingen. Behalve de aktiviteiten van de woningbouwvereniging St. Jo seph zijn ook de plannen van de bouwvereniging „Onze Wo ning" in een vergevorderd stadium. Het betreffen hier 83 hui zen waarvan er veertig in de premieverhuur- en dertig in de woningwetsector vallen. De twaalf resterende woningen zullen gereserveerd worden voor kleinere of onvolledige gezinnen. De plannen worden spoedig ter goedkeuring naar Ged. Staten gezonden. Verder is tussen de gemeente en de provincie nrg overleg gaande voor de bouw van zes-en-dertig ,,meebouw"-woningen, die zijn geprojecteerd in het gedeelte van de Snijdelwijk, dat buiten de rode lijn valt die de provincie heeft getrokken om Boskoop binnen de vastgestelde groei te houden. Hoewel Boskoop de langzaamst groeiende gemeente is in de re gio (en dat ook moet blijven) probeert het gemeentebestuur de provincie te bewegen de rode lijn wat te verleggen, zodat hij langs de Snijdelwijk loopt en de bouwerij niet hindert. Bij al deze huizenbouw komt dan nog de bouw van een grote supermarkt voor de VIVO, in de Snijdelwijk west 2. Boven dien gaat het waterleidingbedrijf „de Rijnstreek" zijn kan toorgebouwen in de Snijdelwijk vestigen in de nabijheid van de reinwatertolder. Deze plannen zijn in voorbereiding. De Snijdelwijk, het nieuwe Boskoop in de eens kale en vlak ke polder, lokt vele stedelingen en, hoewel de Boskopers de voorkeur hebben bij het betrekken van do nieuwe woningen, woont daar reeds veel „import". Willen de Boskoopse ingeze tenen nog tien nieuwe woning bemachtigen dan zullen ze moe ten voortraaken. De niet-boskopers staan te dringen. KijkesindeBijenkorf LEIMUIDEN Met het ontsluiten van de toegangsdeur heeft bur gemeester Br een van Leimuiden het nieuwe pand van de firma A. Heuzen geopend. In het nieu- we gebouw is nu het electrisch installatiebureau en de handel in technische en huishoudelijke elektrische apparaten gevestigd. De grote nieuwe zaak. die weer na een periode in de Dr. Stapenseastraat aan de Willem van de Veldenweg is ge legen, betekent een hele aan winst voor Leimuiden en omge ving. Naast een uitgebreid goe der enassor timent is er ook een discobar, waar platen op alle ge bied te krijgen zijn. Bij de rond gang. die burgemeester Breen door het bedrijf maakte vertel de de huidige eigenaar de heer H. Heuzen. dat het 76 jaar gele den is dat zijn grootvader Ar nold op hetzelfde adres een han del in rijwielen begon. Later zijn daar de handel in elektrische ap paraten en het installatiebureau bijgekomen. HAZERSWOUDE Fasson, het bedrijf voor vervaardiging van zelf klevend papier, te Hazerswoude-Rijndijk heeft sedert enkele weken een installatie in gebruik, waardoor minder reukgassen dan voor heen in de buitenlucht v"j kunnen komen. De leden van de Com missie Milieuhygiëne Hazerswoude, die gisteravond in openbare ver gadering bijeenkwamen, waren hierover verheugd. Niettemin reden zij na afloop naar de Leidschendamse zijde van de Oude Rijn, om de geluidsoverlast te peilen, waarvan enkele bewoners hinder zouden ondervinden, nu de nieuwe Installatie in werking is. „Want wij moe ten als commissie deze zaak ook begeleiden", aldus voorzitter L. Verweij, die overigens meedeelde dat de directie van Fason plan nen heeft om ook het nieuwe probleem te bestrijden. Het ligt in de bedoeling dat op 27 maart 1974 boomfeestdag in Ha zerswoude wordt gevierd; met onderwijzend personeel zal wor den overlegd op welke wijze dat gaat gebeuren. Wat betreft de groenvoorziening in de nieuw bouw in de wijk Zuid II zal een voorlopig plan worden opge steld, dat in januari in de com missie zal worden behandeld. Ook zullen dan een aantal (toe komstige) bewoners worden uit genodigd voor inspraak. De wens leeft bij de commissiele den dat de speelruimten bij de scholen in de wijk Rhynenburch in de vrije uren, onder uiter aard bepaalde voorwaarden, voor de spelende jeugd beschik baar zullen zijn. Er is, na een wijkonderzoek van enkele com missieleden, gebleken dal er geen schrijnend tekort aan pa pierbakken ter plaatse is. KijkesindeBijenkorf ZOETERWOUDE Dorpsgenoot Pater Theo Pie terse c.s.m. komt a.s. vrijdagavond in Ons Huis praten over zijn ervaringen in Chili. Hij is daar enige jaren werkzaam geweest in een van de armste wijken van Santiago. Zonder veel financiële middelen stond hij, samen met de bevolking, voor de moeilijkste taak iets te doen aan onderwijs, christendom en vorming. Dat daarbij de politieke en sociaal-economische situatie van het land een belangrijke rol speelde, zal iedereen duidelijk zijn. Chili is tenslotte een ontwikkelingsland en de taak van een missionaris houdt ook in de zorg voor de materiële omstan digheden. Vorig jaar is pater Pieterse in zijn geboorteplaats geweest om de Zoeterwoudse bevolking enthou siast te maken voor zijn werk daar. Hij sprak toen voor de werkgroep Missie- en ontwikkelings hulp en de werkgroep Vrede. Dat pater Pieterse nu weer in Zoeterwoiide terug is, is een gevolg van de machtsovername door de generaals in Chili. Pater Pieterse is graag bereid vrijdagavond a.s. in de grote zaal van Ons Huis voor een zo groot mogelijk publiek te praten en te discussiëren over de situatie in Chili vóór en na de staats greep. Aanvang 8 uur. Geen schuur voor firma Hydra LEIMUIDF.N - Naar alle waar schijnlijkheid zal de Leimuiden- se firma J. C. Hydra en Zn. geen nieuwe bedriifssrhuur op haar terrein mogen bouwen. Burgemeester en wethouders van Leimuiden adviseren de raad om donderdag tijdens de open bare raadsvergadering het voor- <- tot efv/ij-' n van het b"-oep, dat door de firma is ingediend, te steunen. B. e*i hebben i« indruk, dat het gebuuw- gelet op d_- gevelindeling.-n kennelijk voor een ander doel bestemd was. voor een ander doel bestemd

Leidse Courant | 1973 | | pagina 5