i RAADSCOMMISSIES ZIEN BUSBANEN NOG NIET ZO ZITTEN Pelikaanflat „Clubrivalen" zorgen voor aantrekkelijke wedstrijd stad en randgemeenten Sint zoekt stokbroodsnijder* Sint zoekt rugzak om babies te vervoeren. Sint zoekt glazen met een gat erin* Sint zoekt zak met 101 stuiters* IER 19! ID PAGINA 3 WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN De busbanen, kunstig geprojecteerd op grote werktekeningen, liggen er nog niet in Leiden. In een geza menlijke vergadering hebben de leden van de commissies 1 voor de stadsontwikkeling, voor de volkshuisvesting en openbare werken en de verkeerscommissie gisteravond l zeer levendig geredetwist met wethouder Kret, die het uiteindelijk voor elkaar zal moeten krijgen, dat de Leidse raad met de onder zijn supervisie op het stadhuis ontwik- Het PAK zou het (gunstig) advies de tijd moeten gunnen om daar voor het busbanenplan in de uit te komen." fractie bespreken, de commis- In grote trekken stond bij de dis- kelde plannen akkoord gaat. Gisteravond zag dat er hele maal nog niet naar uit. De heer Kret vroeg het commisso riaal advies aan de gemeenteraad in te stemmen met de systematische uitvoering van het plan voor de aanleg van busbanen, onder voorbehoud van het aanvaarden door de raad van het systeem voor openbaar vervoer. De KVP-er Cornelissens was een van de weinigen die daar zonder meer mee kon instemmen. sieleden Amptmeijer en Ouwer- kerk waren het op sommige punten met het plan eens, op andere weer niet. De VVD-frac- tie behield haar stem ook voor en dit standpunt gold eigenlijk het merendeel van de aanwezi ge commissieleden. Bij KVP-er Driessen, bijvoorbeeld, wrong de schoen heel sterk an de Bree- straat. Wat gaat daar gebeu ren? Zolang hieromtrent vraag tekens blijven bestaan kon hij niet met de plannen meegaan: ,,Bij dit plan gaat het alleen om de uiteinden: de situaties op Le vendaal en Rijnsburgerweg. Daar moeten we het bij laten. We mogen er niet meteen een VOOÏ* SVStPfMTl sluiks besluit inzake de Bree- DyölCCIIi straat aan verbinden." cussies de auto tegenover de bus. Volgens KVP-er Stroink kan het beoordelen van het bus banenplan niet los gezien wor den van de verkeersafwikkeling in de binnenstad. De heer Kret legde uit. dat de busbanen slechts daar komen waar con centratie van buslijnen plaats heeft; „alleen daar houdt het Kret Eerst kiezen Wethouder Kret benadrukte- enke le malen, dat het eerst ging om het kiezen van het systeem voor het openbaar vervoer: „daarna beslissen we pas over de busba nen. Maar met dat kiezen voor het systeem zullen ook de an dere agglomeratiegemeenten enige haast moeten maken", al dus de heer Kret, „ik hoop dat dit rond december achter de rug zal zijn, zodat w^ volgend jaar met het systeem kunnen gaan werken. Maar vooral ben in dit opzicht moeilijkhe- Oegstgeest en Voorschoten heb- Het PAK, bij monde van me den We zullen hen echter wel vrouw Kerling, vond dat de plan zich in de eerste fase mee bezig." Het is de bedoeling van dhr. Kret c.s. het openbaar ver voer ten opzichte van het auto vervoer te brengen in een con currentiepositie die het nu niet heeft. Waar de auto onverant woord ruimte inneemt, schept het plan weer ruimte voor de bus. En dan ook: hoe minder mobiliteit, des te minder pro- duktie. Kijk maar naar de „op donder voor de economie", de autoloze zondag. fractie onvoldoende reactie heeft gekregen op door de frac tie ontwikkelde ideeën. Zo wilde men met name de Rijnsburger weg doen afsluiten voor door gaand autoverkeer naar de bin nenstad, zeker nu de Plesman- laan en de Oegstgeesterweg dit verkeer kunnen opvangen. Naar de mening van de afdeling Ver keer van de gemeente is gedeel telijke afsluiting (bij Warmon- derweg) wel mogelijk, maar de intensiteit valt toch niet te ver werken op de Plesmanlaan en de Oegstgeesterweg. Een bewo ner van de Rijnsburgerweg vroeg aandacht voor het feit, dat door de voorgestelde busba nen op deze weg tussen Wasse- naarseweg en Stationsplein veel parkeerruimte voor particuliere auto's zullen wegnemen. Wet houder Kret antwoordde, dat daar een oplossing voor wordt gezocht: misschien kan er een aparte parkeerstrook komen (wel kost dit een stukje trot toir), ook kan worden gedacht aan een pasjesregeling of aan een verzamelstalling bij het Academisch ziekenhuis, „maar nooit mag d1* ten koste gaan van ruimte voor polikliniekpa tiënten", aldus de heer Kret. Herman Amptmeijer had geen be zwaren tegen de (komende maandag in de raad verschij nende, bailybrug bij molen de Valk. Wel stond hij erop, dat hij de te plaatsen verkeerslichten niet alleen rekening wordt ge houden met het autoverkeer; meer groen licht voor de voet ganger was zonder meer een vereiste. Ter -vergadering lief ook de NZH een geluid horen Voor deze vervoermaatschappij liggen de knelpunten bij de ver keerslichten hoek Korevaar- straat-Levendaal en aan het ein de van de Breestraat. In beide gevallen is de groene fase te Driessen Oppassen voor Breestraat kort voor de bussen. Kolonel b.d. Wessels van de VVD zag het allemaal niet zo met dat openbaar "ervoer. In de „wandelgangen" vertrouwde hij ons toe: „We moeten dat open baar vervoer esrst aantrekke lijk voor de mensen maken. Ga maar eens na: bij de spoorweg overgang in de Haagweg staan aan beide zijden 910 mensen vijf minuten te wachten op een passerende trein, waar maar vier passagiers Inzitten." Zoeterwoude De K.P.J. or ganiseert vrijdag een kwis- avond waarop de gekste vra gen worden voorgelegd en waarop men de gekste gelui den kan horen. Er is een mi- ni-ralley en men kan panto mime spelen. Er zijn bijzon dere prijzen te winnen in het Don Boscohuis. Boskoop De dekenaktie in Boskoop is geslaagd. Er zijn dankt de Boskoopse burgerij 520 dekens opgehaald en 1250,- voor de verzending. De werkgroep „deken-actie" voor de spontane medewer king. LEIDERDORP „Uk heb nog nooit zo'n grote tegenstand ontmoet." Dit verklaarde gisteravond Bert Enklaar na afloop van de simul taanseance in het Dorpshuis van Leiderdorp, georganiseerd ter ge legenheid van het 100 jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. Enklaar, die internationaal meester is, won van de 42 partijen, 26 duels, speelde er 11 remise en verloor er liefst vijf, een score van 75%. De kortste partij duurde 9 zetten, de langste 48. De jongste speler Peter Bongers (12 jaar) moest om kwart voor twaalf zijn partij in een gewonnen positie afbreken en speelde daardoor gedwongen remise. Hij moest nodig naar bed, om van morgen weer fris op school te kunnen zijn. Parkeerautomaat Beestenmarkt naar De Camp LEIDEN Op het terrein aan do Caeciliastraat tegenover het SL I Elizabethgasthuishof in Do 1 Camp is deze week een parkeer- j automat geplaatst. Door mid- I del van deze automaat, die don derdagochtend 8 november a s. in werking zal worden gesteld, kunnen automobilisten voortaan tegen betaling (één kwartje ptr uur) parkeren voor een periode van maximaal vier uren. Het terrein, dat in afwachting van de ontwikkeling van een be stemmingsplan voor De Camp voorlopig als parkeerterrein is aangewezen, omvat circa 60 plaatsen. De automaat, die in De Camp is neergezet, is af komstig van het parkeerterrein aan de Beestenmarkt, waar een nieuwe „twee-uursautomaat" is geplaatst, die eveneens donder dagochtend in werking zal tre den. Met het verplaatsen van de par keerautomaat van de Beesten markt naar de Caeciliastraat. de aanschaf van een nieuwe au tomaat en de bijbehorende be- stratingswerken is een bedrag gemoeid va.» bijna 30.000. Zoeterwoude Vrijdagavond om half zes vindt de officiële heropening plaats van de r.k. bibliotheek aan de Noordbuurtseweg. Later op de avond 'kan men dan ook weer terecht voor het lenen van boeken. Dankzij een royale gemeente-subsidie Is het geheel in een nieuw jasjo gestoken. Kijk es in de Bijenkorf =t Verkeers- voorlichting 65-plussers LEIDEN Dinsdag 13 november a.s. wordt er speciaal voor de ouderen vanaf 10.30 uur ver- keersvoorlichting gegeven in, het Dienstencentrum Noord Van Hogendorpstraat 36. Inspecteur Oudman van de ver keerspolitie Leiden heeft zich bereid verklaard de ouderen in Leiden wat meer wegwijs te maken in het verkeer en de ver keersregels. Ook onder deze ka- tegorie zijn er nog te veel, die niet helemaal (misschien zelfs helemaal niet) op de hoogte zijn imet de nieuwe verkeersregels, wat gevaar kan opleveren voor henzelf en voor andere ver keersdeelnemers. LEIDEN Ruim een jaar na de officieuze opening van het filiaal „Noord" van de Openbare Bibliotheek Reuvens in de Corantijn- straat neemt het ledental gestaag toe. Op het moment telt men 875 leden en is het boekenbezit 6500. Op aandrang van crm werd de bibliotheek 29 september 1972 in gebruik genomen. Omdat het boe kenbezit nog veel te klein was in verband met de korte voorberei dingsperiode, heeft men toen geen ruchtbaarheid aan de zaak willen geven. Nu draait de bibliotheek op volle toeren: elke woensdag is er een voorleesuurtje voor kinderen tot en met 8 jaar en een keer in de veertien dagen verhuizen vele boeken op dinsdagmorgen naar het dienstencentrum „De Kooi" waar de 65-plussers een keuze kun nen maken. Gezien de grote belangstelling uit de Merenwijk, wil men in de toekomst ook daar een filiaal openen. UW MENING Zeer binnenkort komen de eerste bewoners in de flat aan de Peli kaanstraat. Als het vol is zijn er zo'n 600 studenten. Alleen studenten. De manier hoe dit gebouw afsteekt bij zijn omge ving is tekenend voor de situa tie in Leiden: 1. Voor studenten wordt veel gedaan ze wonen gesubsidieerd in Stichtingshui zen, die overal steeds massaler tussen de andere bebouwing als een breekijzer in komen. 2. Voor de omliggende gewone Leidse bevolking wordt niets ge daan. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren kan alleen renteloos geld lenen, berekent te hoge huren voor de mensen voor wie ze in feite opgericht Is. De particuliere verhuurders trek ken hun huur ook al op aan do huren van de Stichting Huisv. Werkende Jongeren. Huisvesting LEIDEN Voor een bepaald niet bomvolle hal speelde zich de topper LDWS af. Een fout? Be slist niet, want inderdaad ver toonden zich op het speelveld uitsluitend leden van deze Leid se vereniging, zij het dan in de vorm van twee equipes, nl. LDWS en Stormvogels. Laatst genoemde formatie bestaat bij na geheel uit spelers van eerst genoemde club, op één uitzonde ring na. Die eenling is Koos van Es en juist hij zou een verras sende en bijna beslissende rol gaan spelen. Een andere uitzon- 1 dering - een Roodenburger (LDWS'er van origine) - stak echter een spaak in het wiel. Hij bezorgde LDWS de toch wel verdiende overwinning via een diagonale „dreun". Daaraan vooraf had zich een aantrekke lijke wedstrijd afgespeeld. Na deze topper volgde nog een an dere wedstrijd tussen Eerste klassers. Wernlnk en De Mun- nik vochten een rommelig, maar spannend duel uit, waarin de Betonmakers tenslotte moei zaam als winnaars uit de strijd kwamen, 32. LDWS-STORMVOGELS 3—2. De wedstrijd tussen de beide „clubrivalen" begon vrij matig. Er werd in den beginne slecht gepasst, voornamelijk omdat de zenuwen de boventoon voerden. Het was favoriet LDWS, dat het eerst uit de malaise naar voren trad en via het bekende tik- en Kijk es in de Bijenkorf Het eerste doelpunt van LDWS schuifwerk de nodige rust vond. Opponent Stormvogels had het moeilijker, vooral ook omdat vaste krachten Matters en Schoonderwoerd de Bezemer ge mist werden. De Blauwen kre gen dan ook vlot de verdedigen de rol opgedrongen in welk stramien zij zich niet bepaald thuis voelen. LDWS, eenmaal in het ritme, vond dan ook snel de levensgrote gaten in de achter hoede van Stormvogels, dat ech ter voorlopig nog van goals ge vrijwaard bleef. Dat kwam dan omdat Van de Linden en De Roode van dichtbij onzuiver mikten of omdat het houtwerk beter in de weg stond. Maar in de negende minuut was het dan toch raak, toen Ger de Roode een solo ondernam die hij op zijn bekende wijze hard afrond de, 1—0. Even leek het erop als of Stormvogels meteen zou capi tuleren. maar omdat de Rood- Witten verzuimden om door te drukken, glipten zij onder de guillotine vandaan. F.en bijzon der fraai - onverwacht - tegen doelpunt - inleiding vor men van et.. sressacte strijd. van de gemeente zegt tegen werkende jongeren die willen trouwen: „Je bent niet urgent, want je bent samen te jong". Studentenparen kunnen vaak be heerder worden van een studen tenhuis of in een Stichtingshofje gaan wonen. De Stichting Stu denten Huisvesting heeft nl. door de subsidies een goed ge vulde kas, zodat zij de koper kan zijn van vele monumenten en hofjes. Anderen komen niet aan bod. Behalve deze onrechtvaardigheid tegenover onze en dè werkende jongeren zijn er nog twee pun ten op te merken bij de kwestie van de flat' 1. Heel massaal worden mensen de wijk in ge dropt die een heel ander levens ritme enz. hebben. Wij zitten vast aan onze werkuren en dus ook slaaptijd; deze 600 studen ten moeten zelf grotendeels uit maken. welk deel van de dag/etmaal zij aan hain ver plichtingen zullen besteden. 2. Studenten kunnen ook auto's hebben Uiteraard hoeven ze niet per se in onze straten te gaan parkeren, maar zullen dat toevallig wel gaan doen. Tot nu toe is niet gebleken dat de ge meente bereid is groepen par keerders weg te lokken naar het Ir. Driesenterrein door ze ont heffing van betaling te geven (zoals wij vroeger voor de Haarlemmerstraat bewo ners/winkeliers). Wij als buurtvereniging staan voor een hopeloos probleem. Het scheelt niet veel of deze machteloze situatie verleidt ons tot het maken van uiterst on vriendelijke opmerkingen jegens de Stichting Studenten Huisves ting en jegens de gemeente die de ruimte voor voornoemde ka zerne toch maar mooi gegeven heeft zonde- te denken aan de problemen voor onze wijk. Wil de gemeente ons o.d.d. zó in de problemen zetten dat we weg gaan (ontvolking, verpakhuizing enz.) of dat we zo gek worden dat we ons in het parkeergarv ge-a a n-de-M i rakel s teej-wes- pennest steken? Aan de Stich ting Studenten Hulsvesting zou den we vanwege bovengenoem de drie punten willen vragen en eisen: 1. vertwurt U nu de helft van de flat aan de werkende jongeren. Laat al Uw huurders (beide helften) dezelfde gesubsi dieerde huurprijs betalen. Ook U bent opgericht tegen de uit buiters en kamertjesmelkers!!! Zowel de onrechtvaardigheid je gens onze werkende Jongeren, als de bron van problemen door het andere levensritme wordt dan hier alvast grotendeels op gelost. 2. aksepteert U geen huurders met auto's. Uiteraard heeft 1 of 2&hem toch, maar dit handjevol overtreders ver oorzaakt lang niet zo'n groot probleem, als je krijgt wanneer iedere huurder een autopro bleem met z!ch mee mag ne men. Begrijpt U nu toch dat deze vragen voor ons noodzake lijk zijn. Daarom noemden wij ze eisen. Trouwen» zal het uit voeren van beid* eisen Uw slechte naam bij *e bevolking, zeker voor onze wijk, een aardig stuk verbeteren. Buurtvereniging Maredorp-Oost, namens deze, A.L. Bossen sekr. Marktberichten 28-40, Cnrnevr EP Wit, Arthur. Aller. O. J. Sim, Tnn- gerlne Anne Muil 211-35. I.e Röve 40-4.1. Charmeur 11-51. Rozen Oar- llnda 28-46, Ilona S4-S5. Motrea, Pre- cllln 32-43. Anthurlumbloemon 1.36- 1.55. AI*tr..rnior!« 27-32. Lelie» 42-50. Cerbera 47. Nerlnc 23-64. Geplozen chrysanten 21-67 p *t. Trnsohrymin- ten 80-1.7.1. Idem Innrrond 1.45-1.95, Trosnnjeri 00-2,25. IrUs.-n 2.65-3,15, Freesln'», 1,10-2,70 per bos. Koos van Es wipte de bal bij een Stormvogels uitval over Cock Slingerland heen. Welke het gevaar te iaat onderkende. Van Es liep plotseling door en haalde middels een halve om haal grandioos uit. Keihard ver dween de bal achter Visser en een klaterend applaus viel de maker ten deel. Stormvogels putte hier moed uit - ook al om dat Moesman tweemaal achter een het houtwerk raakte - en drukte tot ieders verbazing de favoriet in de hoek. En weer was het Van Es die een huza renstukje zou uithalen. Langs het muurtje knalde hij de vrije trap steenhard in, 1—2. LDWS was hiervan duidelijk onder de indruk. Men ging steeds gehaas- ter en nerveuzer spelen en de underdog kreeg plenty kansen. De beste was wel voor André Hulst, die echter net over tikte. De gong moest LDWS redding brengen. Na rust was het aanvankelijk nog Stormvogels dat de lakens uit deelde, maar het naderend on heil kondigde zich reeds aan. LDWS ging steeds rustiger r. t- len, wetend dat de tegenstander door het tik-takspelletje op den duur uitgeput zou raken. En in derdaad. Collé c.s. gingen risi co's nemen en dat was een ma gistrale fout. Beheerst werd dit afgestraft, eerst door Slinger land die een mooie combinatie met spelmaker Van de Linden afrondde en even later was het De Roode die diagonaal vanuit stilstand inknalde. Stormvogels was rijp voor de slachtbank, men had teveel van zijn krach ten gevergd. Het liep anders, omdat LDWS op balbezit ging spelen en bij het laatste fluitsig naal was de stand dan ook on veranderd. Een aantrekkelijke wedstrijd met goed spel man beide partijen. Wernink - De Munnik 32. Via een magnifiek goal van Smits verkreeg Wernink een vlotte voorsprong die echter niet uit gebouwd werd omdat de voor hoede herhaaldelijk vergat te scoren. Na rust echter wilde de Paars-Witte-equipe snel korte metten maken, hetgeen door 'auten in de defensie van de op ponent lukte, want binnen drie minuten was het via Looy en Zoetemelk 30. Tot zover en verder niet dachten de Beton Boys, maar dat liep bijna ver keerd al. Nadat de doelman van De Munnik nog een aantal blun ders had gemaakt - waar overi gens niet van geprofiteerd werd - zetten de Tennissers aan voor een slotoffensief dat geleid door de gebroeders Haver twee goals opleverde, (één van Wally Ha ver en de ander van Van Leeu wen). Bijna had men nog een gelijkspel bereikt doch de ande re Haver miste Jammerlijk. Een spannend slot van een rommeli ge wedstrijd. Verdere uitslagen: 2A: Togelhandel- Hanob 7-0. LISC-Fortunn 2-2. Re- genboug-VNA 1—4, SLF-Durlsnl 3-6, 2B: Swlft-Oegstgeeiit 4—2. Rooden- 2B. Katwijk •V fi 8 SVLV 2-Regenboog 3 UVS-Dynamo 2—5: 3 C: RHW-SDÖ 2-8. res. 3A. ASC 5-Ulden 3 5-3. LV WMDRcgenboog 3 3-4in res. 3B: Oranje Groen 2-SDO 2 2—1. VNL 2— Unltas 3 1—1, res. 3C: SDO 3-Oegst- gee st 3 6—1. Forluna 4-Tcgelhandel 3 6—2. res. 3D: Stormvogel» 4-Dyno- mo 2 6—3. Gazelle 4 UVS 2 2-9. A 1 Lugdunum-LFC 1-2. Al: SDO- ADWS 2-1. Kijk es inde Bijenkorf Ij 'TJkt.V Jfc* Kijkes indeBijenkorf^^

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3