KNVB weigert toestemming: Varga moet straf „uitzitten" Schoenmaker vertrekt aan eind comnetitie van n mm Debutant Everse zag Feyenoord dit seizoen drie keer spelen „FC Twente heeft nu het geluk van Ajax" Jaap van Praag Ongeloofwaardig Betaalde amateur temidden van vedetten tegen Givardia „Genoeg van onzekerheid mars van Op schaakster Bruinenberg WOENSDAG 7 NOVEMBER 1973 PAGINA 11 i O O SOFIA Jaap van Praag noemde aan de vooravond van de wedstrijd CSKA— Ajax in Sofia het uit Ne derland ontvangen be richt, dat aan Zoltan Var- ga geen overschrijving op korte termijn zal worden gegeven naar Ajax een „ongeloofwaardige zaak". „We hebben volkomen gehan deld overeenkomstig de regle menten die het betaalde voet bal kent", aldus de praeses van Ajax. „Alles is waterdicht. In de eerste plaats hebben we een brief van de Duitse Voet balbond waarin staat dat Var- ga een overeenkomst met die bond heeft gesloten om twee jaar niet in een Westduitse club te spelen. Voorts wordt daarin gezegd dat hij wel bui ten Duitsland dus ook in Nederland speelgerechtigd is. En verder zijn wij in het bezit van het zogenaamde cer tificaat van transfer van de Schotse voetbalbond". HENGELO Ajax zal tot het volgende seizoen moeten wach ten voordat het de maandag ge contracteerde Hongaarse ex-in ternational Zoltan Varga mag opstellen. Varga is tot 30 juni 1974 wegens zijn aandeel in het Bundesliga-schandaal geschorst door de Westduitse voetbalbond en die uitsluiting wordt door de KNVB overgenomen. „Vorig jaar" aldus secretaris betaald voetbal Jan Huijbregts, „heeft Varga al eens onderhandeld met Veendam, dat hem geduren de de schorsingsperiode van Hertha BSC kon lenen. Wij heb ben Veendam toen de toestem ming geweigerd, zoals tijdens de afgelopen transferperiode FC Twente, AZ'67 en MVV even eens geen toestemming kregen de in West-Duitsland gekochte Schalke-spelers Fischer en So- bieray te contracteren". Huij bregts noemt het daarom „van zelfsprekend" dat bij Varga de zelfde lijn zal worden gevolgd. Voor de na de Olympische Spelen te Mexico in het Westen achter gebleven Hongaar zal die mede deling een niet minder grote te leurstelling betekenen dan voor Ajax. Want Varga hoopte bij de Europese kampioen in het prof voetbal te kunnen terugkeren. De 29-jarige ster-aanvaller pro beerde, na aanvankelijk levens lang te zijn geschorst, al eerder bij Ajax in dienst te komen. Pas na het vertrek van Johan Cruyff kreeg de Amsterdamse club echter belangstelling voor de man, die vorig jaar van een transfer naar Olympique Mar seille moest afzien omdat de Franse Voetbalbond in West Duitsland opgelegde straffen eveneens overnam. Varga vond tenslotte emplooi in Schotland. Na een zeer geslaagd seizoen bij FC Aberdeen raakte hij en kele maanden geleden met de club in conflict. Ontevredenheid In de thans aan de gang zijnde competitie kwam hij nog niet in actie. Volgens Schotse zegslie den wegens een ernstige knie blessure, maar „spelersimpre sario" Nicolaus Berger uit Frankfurt schreef Varga's ab sentie toe aan de bij de speler heersende ontevredenheid. „Door niet te spelen hoopt hij gemakkelijker weg te kunnen komen", zei Berger. Ver van huis, waar de KNVB Ajax in een moeilijke situatie bracht, had gisteren ook George Knobel zor gen. Het is te zien aan zijn gezicht. Johan Neeskens (rechts) en Ruud Krol waren vanwege blessures vraagtekens voor de coach wat betreft hun aandeel tegen CSKA Sofia. Dokter Rolink (links) had het dus druk. Of Ajax er nog happig op zal zijn Varga na dit seizoen in dienst te nemen moet worden betwij feld. In Sofia verklaarden voor zitter Jaap van Praag en trai ner George Knobel immers dat de Hongaar werd gecontracteerd om het momenteel te kleine spelersbestand op te voeren. Jan Huijbregts: „Voor het begin van dit seizoen i« naar aanlei ding van een aantal verzoeken van eredivisieclubs om geschor ste Bundesligaspelers te mogen contracteren, een circulaire aan de besturen toegezonden. Daar in stond, dat de spelers zolang ze in West-Duitsland niet zouden mogen spelen, ook niet speelge rechtigd zouden zijn in Neder land. Frankrijk en Oostenrijk hebben een soortgelijk stand punt ingenomen. De Schotse bond meende daarentegen de beslissing aan de clubs te moe ten overlaten". TON VAN DALEN Zich onbewust van de moeilijkheden, waarin Feyenoord door de vele blessures verkeert, joegen Poolse kinderen op handtekeningen. Wim van Hanegem was de meest gevraagde Rotterdammer. Resultaten Hilversum sngdprijs, over e P (W. P. vi Marco Cavaljos 3. Mare 'lnn. 7,30 pl 2,10, 1.! 10 meter: 1. Mlen- der Pijl) 1.24.1. 2. Regina. Jasjl (J. Wagenaar) 1.23.8. 2. Klara Roodnoot. 3. ex aequo: Inze G en- Jean Buitenzorg, wlnn. 3,20 pl. 1.50. 1.80 2.50 2.00 Bols (R. van der Lubbe) 1.24.1. 2. Janky Buitenzorg 3. Jolly Jumper. Wlnn 2.20 1.40 1.50 kopp 2.80. Grote prijs voor de Gooi- en Eemlnn- den III: over 2060 meter: 1. For Ever (H. Pools) 1.20.6, 2. Forlssant, 3. Gudo van Bonnl. Wlnn 3.00 pl 1.50, 1.70 2.30 kopp der II, over 2060 meter: Ironie (J. van Dooyeweerd) *.21.7. 2. Hero Hollandla, 3. Hornblower. wlnn. ƒ3,- pl./ 1.40, 3.00 1,70 kopp 4,30. ;ay) 1.23.1 2 Ivaj rote prijs van de Gooi- en Eemlan- der II (2e a(deling)1. Henrl Bui tenzorg (J. Wagenaar) 1.22.1, 2. Ideal Dear. 3. helios CH .,30 pl. 1,10, 1,30, 1,50 kopp Van onze speciale verslaggever I WARSCHAU Voor Lex Schoen- j maker staat het vast: dit is zijn I laatste seizoen bij Feyenoord. Zijn drie-jarig contract loopt aan het eind van deze competi- I tie af en Schoenmaker zoekt j naar andere mogelijkheden. De kans, dat hij vanavond tegen Gwarditi raag aantreden, Is, on danks het feit dat hij in de thuiswedstrijd twee van de drie doelpunten maakte en daarmee een waardevolle bijdrage lever de tot de zege van 31, zeer ge ring. Alleen als Kristensen niet speelt, zal hij worden opgesteld, als spits. Wim 2,81 Rlngmeesterprijs, over 2440 meter: 1 Kondor Fez (S. van der Oord Jr. 1.25.4, 2. Ilovler, 3. Iko. Wlnn. 2,90 pl. 1,30 1,60 1,60" kopp Schoenmaker: „Voor mij is het 9.80 trio f 230. voornaamste, dat ik jpeel, en Spenkcr-prijs, over 2040 meter: 1. La thi (J Wagenanr) 1.29.0, 2. Linda Gregor. 3. Landlna. Wlnn. 1,70 pl. 1.50 1,90 2.70 kopp. 3,50. tallsatoromzet bedroeg 388.941,-. 18.941,- DOSTERBEEK Carla Bruinen berg heeft gisteen haar achter stand op de leidende Ada van der Giessen bij het Nederlands i damesschaakkampioenschap in Oosterbeek verkleind tot een half punt. In de zesde ronde won Carla Bruinenberg van Mieke van Eist. Ada van der Giessen kwa m remise overeen met Cora van Gent. Ie uitslagen: Zesde ronde: Cora van Gent—Ada van der Giessen li— Ellls de Graaf—Jennette Mulder 0- Elst—Carla Bruinenberg 1. Van der Gles 9. Timmer 2. 10. Schol 1 daaraan heeft het bij Feyenoord te zeer gemankeerd. Toen ik drie jaar geleden van FC Den Haag kwam. werd ik de eerste drie maanden niet eens opgesteld. Ik geef toe dat ik daarna vrij re gelmatig in de hoofdploeg speel de. en dat ik het in het begin van dit seizoen zelf een beetje heb verprutst, maar ik voel er toch weinig vcor, om op de re servebank te zitten." Achteraf betreurt Lex Schoenma- ker het, dat hij destijds besloot naar IJsselmonde te verhuizen. In Den Haag woonde hij in zo'n typische buurt waar iedereen ie dereen kent en waar hij zich thuis voelde. Schoenmaker: „In IJsselmonde woon ik in een doodstille buurt. Mijn vrouw kan er niet wennen en het staat vast dat ik weer naar Den Haag ga, als ik er een huis kan kopen, dat naar mijn zin is. Dat betekent echter niet, dat er een mogelijkheid is, dat ik weer bij FC Den Haag ga spelen. Als ze me al zouden willen hebben, zouden ze het niet kunnen beta len." De 26-jarige Lex Schoenmaker is eigenlijk nooit van plan geweest om naar Feyenoord te gaan. „Ik was toen al rond met Brug- ge, maar dat ging niet door om dat ik nog niet getrouwd was. Ik was toen al twee jaar ver loofd, en voelde er niets voor om naar België te gaan en mijn verloofde in Den Haag achter te laten." Dat bezwaar is nu weggevallen en er zijn wederom contacten met België. Lex Schoenmaker weet zeer goed van zichzelf wanneer hij wel en niet goed speelt of heeft gespeeld. „Die onzeker heid, het soms wel opstellen en dan goed spelen en daarna in- WARSCHAU Het klachtenboek bij Feyenoord is nog dikker gewor den. Gisteren op de ochtend voor het vertrek naar Warschau, lag op de behandeltafel van verzorger Gerard Meijer meer dan de helft van de groep, waaruit in normale tijden de hoofdploeg wordt sa mengesteld. Toen werd duidelijk dat Harry Vos niet zou spelen. Hij heeft te veel last van een gescheurde spier in zijn linker dijbeen. Daarom stapte Jan Everse in het vliegtuig, zeker van een plaats in het elftal. De 19-jarlge Everse, tweede-jaarsstudent aan de acade mie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag, had min of meer als voorwaarde gesteld, dat hij zou spelen als hij de driedaagse reis zou meemaken. Pienter formulerend vertelde Jan Everse in de hal van het Grand-hotel, waar de spelers van Feyenoord logeren: „Toen Vos zondag tegen Roda J.C. niet werd opgesteld wegens die blessure en ik de laatste 25 mi nuten voor Schneider moest in vallen, werd al gesuggereerd dat ik zou meegaan naar War- schau. Ik heb toen gezegd dat ik dan drie dagen op de acade mie zou moeten verzuimen. En dat vond ik niet verantwoord als ik niet de zekerheid had dat ik zou worden opgesteld. Maan- i dagavond heeft meneer Brox me pertinent meegedeeld dat ik 1 in de ploeg zou staan. Toen ben ik meegegaan". Harry Vos, on danks zijn blessure toch in War schau, kon dat beamen. „Inder-1 daad, Jan Everse zou alleen meegaan als hij kon spelen. Ik j speel beslist niet". Er werd in Feyenoordkringen al met grote zekerheid aangeno men. dat Harry Vos niet kon worden opgesteld. Hij was een van de ernstig geblesseerden. Omtrent Kristensen waren de geleerden het niet eens. Kristen- j sen zelf deed zeer twijfelachtig. „Ik geloof er nog niet in, dat ik speel, en als dat zo is,moet ik maar afwachten of mijn enkel I het uithoudt. Ik ben tegen Roda J.C. nogal hardhandig ge vloerd." Ook Wim Rijsbergen trok de schouders op. „Ze zeggen nou wel dat het meevalt, maar ik heb eerst een enkelblessure ge had die dan wej is genezen, maar toch een zwakke plek blijft. Daarna kreeg ik last van mijn lies en nu heb ik het ook nog in mijn rug." Vraagtekens Het klachtenboek is voorts gevuld met een dikke enkel van Peter Ressel, een nog niet geheel ge nezen enkelblessure van Henk Wery, liesklachten van Theo de Jong, een verdikking in Van Hanegems dijbeen en bovendien een enkel, die kuren vertoont. Gerard Meijer sprak bij de op somming van dit lijstje de wei nig optimistische woorden: „Het zijn allemaal vraagtekens". En met die vraagtekens trachtte Wiel Coerver tot een zo verant woord mogelijk sluitend geheel te komen, waarin Jan Everse de debutant is. Een nuchtere jongeman, die vijf jaar geleden Xerxes verliet, drie jaar bij Feyenoord in de jeugdploeg speelde, een seizoen in het b-team uitkwam, nu in de C- ploeg en uitgerekend In de UE- FA-Cupwedstrijd zijn debuut moet maken. Everse: „Ik heb, behalve die 25 mimuten, nog nooit met de jongens gespeeld. Sterker, ik heb Feyenoord dit seizoen misschien drie keer zien voetballen". van een ieder aanneemt dat het er fors tegenaan zal gaan. De kleine coch Ryszard Koncewicz maakt zich nog kwaad over de grove charge van Joop van Daele in Rotterdam, waardoor Michalik een vrij ernstige knie blessure opliep. Toen al, twee weken geleden, siste Koncewicz tussen zijn tanden dat Gwardia in Warschau Feyenoord met de zelfde munt zou betalen. Er wordt dan ook op gerekend dat de Polen hard zullen spelen, waarbij moet worden afge wacht, wat de Franse scheids rechter Helies zal tolereren. Studie Ook daarvan Is Jan Everse niet onder de indruk, want voor hem blijft de studie nummer een. Everse: „Hoewel ik volgens meer dan een trainer de moge lijkheden heb om tot de hoofd ploeg door te dringen, had het maar een haar gescheeld of ik was niet meer bij Feyenoord geweest. Voor dit seizoen had ik moeilijkheden met contractbe sprekingen. Het is toch logisch dat ik elk jaar iets meer wil hebben. Ik betaal er mijn studie van en heb dan nog een zakcen tje over. Maar ik kan alleen 's avonds trainen en de leiding achtte het niet verantwoord, in verband met anderen natuur lijk, om mij een hoger salaris te geven. Dan wordt ik maar amateur en wil ik naar Neptu- nus, heb ik gezegd, en ik zou het gedaan hebben ook. We heb ben elkaar tenslotte toch gevon den. Alle twee wat water in de wijn gedaan. Maar ik heb dui delijk gezegd dat ik de studie laat prevaleren en dus niet an ders dan 's avonds kan trai nen." Deze toch in wezen be taalde amateur, staat vanavond temidden van dure vedetten te gen Gwardia, dat deze ploeg van Feyenoord tegenover zich ziet: Treytel; Rijsbergen, Jan sen, Van Daele, Everse; Bos kamp. De Jong, Van Hanegem; Wery, Ressel, Kristensen. HERMAN VAN BERGEM Vy 4* eens weer op de reservebank zitten, brengt bij jezelf steeds meer twijfel teweeg. Je gaat je onzeker voelen, maar ik weet van mezelf dat ik kan voetbal len, mits ik enige tijd achter el- Door j,et grote aantal geblesseer- kaar wordt opgesteld. Zelfs als den en mede door het te ge- dat in de positie van spits is. j rjnge aantal spelers dat openge- Het moet er nu van komen. Ik ben 26 en mijn sterkste jaren liggen nog voor me". HERMAN VAN BERGEM vallen plaatsen kan opvullen, wordt Jan Everse min of min voor de leeuwen geworpen. Zon der enige ervaring moet hij aantreden tegen Gwardia, waar- Van Ierssel verwacgeen problemen ENSCHEDE Toen Kees van Ierssel enkele we ken geleden zijn debuut (voor slechts vijf minu ten) maakte in het Nederlands elftal, bestempel den velen de verdediger van FC Twente, die in december 28 jaar wordt als een laatbloeier. Niets is minder waar. De Enschedeër speelde ul in vele vertegenwoordigende elftallen. En vijf jaar geleden werd Van Ierssel nog gekozen voor Jong Oranje, het elftal waarin hij vorige week ook optrad omdat de bonden gerechtigd zfjn twee oudere spelers op te stellen. Zijn verkiezing bij „de 22" voor het Nederlands elftal en bij de zes tien voor het duel tegen Polen, kwam dan ook als een verrassing, maar is niet verwonderlijk. Kees van Ierssel kleineert zijn prestaties een beet je. Over zijn verkiezing voor de wedstrijd tegen Polen zegt hij: „Ik deed alleen mee, omdat Epi Drost was geblesseerd". Bescheidenheid wenl hem ook verweten tijdens de laatste wedstrijden van FC Twente. Door de blessures van Epi Drost fungeerde Van Ierssel als vrije verdediger. Het is logisch, dat Van Ierssel werd vergeleken met zijn aanvoerder. De luide aanwijzingen van Epi Drost zijn altijd in de verste uithoeken te horen, maar Kees van Iersel geeft ook als vrije ver dediger geen kik. Kees van Ierssel „In het begin was het natuurlijk wat onwennig op die plaats, maar het ging steeds beter'. Noodzaak De internationale wedstrijden leveren de spelers extra geld op. Ze zijn daar zo aan gewend dat het meespelen in een of ander Europees toernooi noodzaak is geworden. „We moeten bij de boven ste drie eindigen of de beker winnen. Daarom kunnen we in het Nederlands voetbal geen mo ment verslappen. Voor elke wedstrijd moeten de concentratie en de inzet maximaal zijn." Vanavond verwacht Kees van Ierssel weinig moei lijkheden. „Die wedstrijd tegen Panachalki moe ten we kunnen winnen, ook zonder Jan Jeuring. Johan Zuidema doet het steeds beter en is een goede vervanger voor Jan. Bovendien heoben wij dit jaar het geluk dat Ajax in vorige sc.zoenen had. Maar een goede ploeg heeft ook geluk, net zoals goede keepers". JAN PIETER VAN WOENSEL

Leidse Courant | 1973 | | pagina 11