Bevolking gaat met raad beleid uitstippelen Fietsrouteplan zal er zeker komen UNIVERSITEITSRAAD KIEST NIEUWE LEDEN IN COLLE GE VAN BESTUUR Restauratie spanningen Groenoordhal krijgen onderzoek stad en randgemeenten f 150,- boete I voor veroorzaken frontale botsing „Fiets" moet geduld hebben Wat u OOK moet weten PAGINA 3 DINSDAG 6 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT Meer dan driekwart voor integratie LEIDEN Na een langdurige vergadering heeft de raad met grote meerderheid (28 voor, 6 tegen) gekozen voor een geïn tegreerd systeem van beleids voorbereiding. Nadat de com missie BOO alle betrokken partijen hierover uitvoerig had m gehoord (informatieve raads vergadering van 15 oktober) was het nu de beurt aan de raadsleden hun licht over de zaak te laten schijnen. De geïntegreerde beleidsvoorbe reiding is een onderdeel van een participatie-democratiie, die in Leiden tot nu toe slechts ge deeltelijk toegepast werd. Het houdt in dat bij een voorberei dingsproces alle partijen als min of meer gelijkwaardige ge sprekspartners betrokken wor- ,den. Dit vergt voor zowel raads leden, ambtenaren als actie-co- mités en wijkraden een bereid willigheid om daadwerkelijk aan het systeem deel te nemen. Tèrecht werd er gisteravond door de heer Gerkema op gewezen dat het hier gaat om een pro ces, dat maar moeilijk op gang kan worden gebracht. Tevens bracht hij naar voren dat verte genwoordigers van de deelne mende groepen lang niet altijd representatief hoeven te zijn voor de groep. Mevrouw Den Haan was het met hem eens voor wat betreft het proces-matige in het hele sys teem. ,,We moeten met het aanvaarden van dit systeem nu niet alleen maar bloemetjes zien en denken dat we opeens zo lief voor elkaar worden. Maar we kunnen met het geïn tegreerd systeem tenminste op het juiste moment groepen laten Zu luierman Integratie wondermiddel meespreken." it is bij het meer gedifferen tieerd syteem, zoals dit tot nu toe door de gemeente werd toe gepast veel minder het geval. Hierin krijgt elk bestuurlijk or gaan een aparte taak toegewe- Mejuffrouw Kappeyne van de Coppello (VVD) stond meer een mengvorm tussen de beide sys temen voor. ,,Bij een zuiver geïntegreerd systeem is het voor mij de vraag wie de ver antwoordelijkheid moet krijgen bij het nemen van bepaalde be slissingen." Ook de heer Driessen (KVP) maakte zich hierover ernstig zorgen. ,,Het participeren van deskundigen en minder-deskun- digen in een bepaald systeem kan tot ernstige stagnatie lei den, waardoor vooral de lasten op de schouders van de deskun digen gaan drukken." Tevens vroeg de fractieleider zich af of Leiden een dergelijke organisa torische ingreep financiael zou kunnen dragen. Voor wat dit laatste betreft kon de heer Eist- geest hem geruststellen „Het rapport heeft slechts enkele ar beidsuren gekost." De verdere kosten van een nieuwe opzet werden door hem niet genoemd. Ook mevrouw Geelkerken van de Prot. Christelijke partijen wees op de grote verantwoordelijk heid die er op de schouders van de ambtenaren zou gaan druk ken bij het geïntegreerd sys teem. Ondanks dat was zij toch bereid het pre-advies te steu- Anders was het met de heer Zun- derman die geloofde dat de be volking ernstig teleurgesteld was in de passieve houding van de raad in de jaren voor 1970. „Hoe wil men nu in zo'n korte tijd het een en ander integre ren. Hiervoor is vooral vertrou wen nodig. En die heb ik erg gemist in deze raad. Nu wordt dit systeem voorgzdragen als een wondermiddel tegen alle kwaaltjes van deze gemeente." De heer Elstgeest was van ning dat het vertrouwen wel zou groeien wanneer de betrokkenen eerder bij de beleidsvoorberei dingen zouden worden gehoord In tegenstelling tot partijgenote zag mevrouw Den Haan hei mengtype niet als- de oplossing „Het grote nadeel hierbij is het van de wethouder of dan ook afhangt of ze me erbij betrekken of niet. En dat is juist wat we in de toekomst willen vermijden." i«- LEIDEN Een 39-jarige leraar uit Oegstgeest kreeg van de Leidse ^kantonrechter een boete van 150 voor het veroorzaken van een frontale botsing. Op de Achthovenseweg in Leiderdorp haalde de Oegstgeestenaar een auto in terwijl een tegenligger al te dicht ge naderd was. Bij de botsing die volgde vielpn éeen slachtoffers.. Het' onverant woordelijke gedrag van de le raar noopte de officier een boe- je van 100,- te eisen en tevens ^een voorwaardelijke ontzegging 'i(yan de rijbevoegdheid voor drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De rechter deed er nog eens 50,- bij maar liet de voorwaardelijke ontzegging ach terwege Een gevaarlijke stunt haalde ook een 65-jarige brom- fietsster in op de Leidseweg in Voorschoten. Zij werd door een haar inhalende auto aangereden toen zij plotseling overstak. De rechter veroordeelde haar tot een boete van 100,- subs 10 dagen. Een 55-jarige pomphouder uit Rijnsburg nam onlangs de bocht in de Leidse Vaart veel te ruim. Hierdoor botste hij tegen een geparkeerde auto op, waarna hij doorreed. Dank zij een getui ge kon de Rijnsburger worden achterhaald. De rechter vonnis te 150,- en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. OEGSTGEEST - In het Diensten centrum wordt tot en met 17 ho- vember een keramiektentoon- Stelling gehouden. De expositie werd onder grote belangstelling (350 mensen) geopend. De ex posanten zijn Hettie Ha/onides Jeitje Nikkels Ina Menalds, Viola Nieboer, Jetty Wery, An neke Janse. Tevens zijn er klei nere collecties te zien vort me vrouw Esveld en Emmy van dei Pas. Zij hebben de werkstukken gemaakt onder leiding vai heer7 Roelli uit Valkenburg. LEIDEN Gisteravond werd in het Antonius Clubhuis voor de derde maal de jaarlijkse leerlin gen-avond gehoufen door de firma W. Barning. Er hadden zich 72 leerlinger opgegever voor een wedstrijd. Na een voor selectie speelden er 24 op de Phi- licorda's op het podium, verdeeld over vi,?r groepen. Als presenla trice trad Conny Vink op. Ze trad ook als zangeres op o. een samenzang, die door de heer Reynolds op het orgel begeleid wordt. Zowel in de vaardigheid als muzikaal viel weer een betering te constateren ten op zichte van vorig jaar. De laar- lingen van Barning worden be geleid door de heer De Smit en Putker. LEIDEN Tussen de (particuliere) pachter vnn de Groenoordhal- restauratie en de direcieeur van de hal, Ton Daey Ouwens, is niet alles koek en ei. Er valt tussen die twee nogal eens wat voor. En daar werd gaistermiddag doro de Commissie voor de Bedrijven op het stadhuis het een en ander over gezegd. Natuurlijk niet over „wat precies", want zoiets hoort in een besloten vergadering thuis. Wel was er vanuit de commissie de vorige maand een werkgroep ge vormd' die de kwestie van de verpacnting van het restaurant van dichterbij heeft bekeken. Deze groep bestond uit de raadsleden Zun- derman (DS'VO), Stroink (KVP) en Van Aken (PvdA). Woordvoer der Van Aken legde ten overstaan van commissievoorzitter wethou der Lijten en in oe vergadering bijeenzijnde collega's en ambtenaren een gesproken rapportage over. Er werd he«i summier gesproken van spanningen tussen het tweetal. Ook zou bekeken moeten wor den ot het restaurant in eigen beheer opgenomen diende te worden. „Maar de situatie op dit moment heeft dij het onderzoek voorrang", aldus de heer Van Aken. Nu was het met die werkgroep niet zo goed verlopen. Het college van B. en W. was er namelijk gebelgd over, dat do zaak door de com missie zelf was opgezet zonder net college erin te kennen. Burge meester Vis had de heer Van Aken te kennen gegeven, dat formeel de groep fout zat: „Zoek het dan zelf maar uit, maar zündier onzo meuewerking", was ongeveer de reactie van de 13. van B. en W. Toch zal er een werkgroep moeten komen die het fiat van het colle ge heeft. Daarom zullen B. en W officieel moeten bepalen dat er zo'n groep komt en dan daar was de commisscie het over eens in dezelfde samenstelling. Met de exploitatie van het zalencomplex c.a. Den Burcht door de heer 1. Piasmeijer is het in de afgelopen proefperiode van een jaar prima verlopen. „Het loopt daar goed", aldus Van Aken, „alleen moeten we er wel voor zorgen, dat Piasmeijer niet knel raakt door onze eisen". De commissie was het met het voorstel van B. en W. eens, dat het om formele redenen gewenst is de lopende overeenkomst te beëindi gen, omdat deze op een aantal punten wijziging c.q. aanvulling no- uig heeft. Een overeenkomst van langduriger aurd is dus wenselijk. Een conceptovereenkomst van verpachting en pacht ligt al klaar. Bij een meerjarenraming 1973/1977 is voor wat de investeringen be treft een bedrag van twee miljoen gulden voorzien m.b.t. de Groen oordhal. Zo zal het restaurant uitgebreid moeten worden (tien mille aanloopkosten in 1974) en op de langere baan is aan andere voorzie ningen gedacht (99U.000 gulden voor '75 en 1 miljoen voor 1976). De mededeling van Utrecht, dat daar drie dagen in de week een ex portmarkt wordt ingesteld had commissielid Van Baaren wat schichtig gemaakt. Zo'n exportmarkt heeft Leiden al, maar het col lege zal er toch wel goed aan doen wat spoed te zetten achter de pllannen de Rotterdamse veemarkt naar hier te halen, anders ver zandt de zaak helemaal". Wethouder Lijten gaf hem het routine- antwoord, dat er nog geen nieuws van het marktfront was, „maar ik verwacht binnenkort wel de goedkeuring om te mogen gaan markten". LEIDEN Hoewel de naam Werkgroep ..Fiets" het nauwelijks doet vermoeden, de •leden van deze werkgroep houden van snelheid. Vooral als het betreft het opstel; "len van een (brom) fietsrouteplan voor Leiden. Wethouder Kret en de ambtelijke machine zijn echter niet zo snel; de voor- itter van de commissie Verkeer kon giste ren niet anders doen dan de werkgroep mededelen dat zij geduld moest hebben en dat, indien de raad er mee akkoord gaat, binnenkort bij de leden van "Fiets" een antwoord op hun uitnodiging tot het opstelzien van het plan in de bus rolt. Dèt er door onderlinge samenwer king tussen gemeente en werk groep Fiets -een (brom)fietsrou- leplan komt, is vrijwel zeker: de inhoud van het ontwerp-ant- woordschrijven aan de werk groep staat min of meer gelijk met een belofte. Overigens vond Bert Oosterman (D'66) het ont- •werp-antwoord zeer mager. Hij -hd liever op papier gehad dat er aan de fiets prioriteit gege ven werd bover. de auto. Kret zag dit echter niet zitten. Naar aanleiding van een onder de .bewoners van de "fruitbuurt" gehouden wijkhearing, heeft de PAK-fractie een brief met ver- keersaspecten aan B. en W. ge stuurd. Hierin bepleitte men, behalve het tegengaan vn de stankproduktie door Fasson, aanzienlijke verbeteringen van de leefomstandigheden in deze wijk. Men dcht hierbij o.a. aan versmalling van de groenstrook langs de Lammenschansweg waardoor meer auto's een plaatsje zouden kunnen vinden en aan een speelveldje voor de kinderen uit deze wijk. Voorzitter Kret vond dat het creëren van een speelterreintje in afwach ting van een bestemmingsplan wel een gunstige oplossing zou zijn. Het aanpakken van de ge hele buurt was onmogelijk. Tijdens de commissievergadering heeft men zich ook bezigg:-hou- den met de inrichting van een bushalte bij het Van der Willi- genhof aan de Apollolaan. Dit naar aanleiding van een ver zoek daartoe van een van de bewoners. Wessels (VVD) ver zocht hierover een principe-uit spraak omdt het anders prece denten zou scheppen. Het instel len van een bushalte werd door een woordvoerder van de NZH eohter zeer onwaarschijnlijk ge vonden. LEIDEN In het verpleegte huis „St. Elisabeth Gasthuis hof" slaagden onlangs voor het diploma „Ziekenverzor gende" de zusters C. C. Calk- J. Konstapel, M. J. G. v. Noort, M. J. M. E. Ver heugd. A. v. 't Wout. De vol gende cursus begint per 1 maart a.s. LEIDEN In de Evang. Luth. Kerk aan de Hoogland se Kerkgracht wordt morgen de jaarlijkse bazar gehou den. Voor de kinderen is er een kinderkermis, poppen kast, grabbelton enz. Verder is er een koffietheestandje. 's Avonds draait het rad van avontuur. De bazar is ge opend van 10 tot 12, van 2 tot 6 en van 7 tot 10 uur. ZEVENHOVEN - Morgen en volgende week woensdag wordt in het „Ontmoetings centrum" weer 'n kleding-in- zameling gehouden. Deze kleding gaat naar verschil lende groepen van mensen in nood in binneiv- en buiten land. LEIDEN Met de verkiezing van de heren Maas en Gevers heeft de Leidse Universiteitsraad gister avond voorzien in twee vacatures 'binnen het College van Bestuur Van de universiteit. Deze geringe Wijziging binnen het vijf man tel lende college de heer Maas werd herkei en is niettemin van ingrijpende betekenis. Immers, het was in het verleden dikwijls de heer Gevers, die de oppositie tegen De oeiangstelling voor de opengeval len bestuursplaaïsen was overigens ondanks een vrij agressieve sol- licitatieoproep in het universiteits blad „Acta et Agenda" niet bij ster groot: drie kandidaten voor twee zetels. Voor een enkel raads lid was dit zelfs aanleiding om voor te stellen de verkiezingsproce dure nog enige tijd uit te stellen. Hij bleek in zijn wens echter alleen te staan. Anders was dit met een voorstel van de heer Kassenaar, die de bespre kingen en de verkiezingen achter gesloten deuren wilde laten plaats vinden i.v.m. de persoonlijke noot. Zes raadsleden steunden zijn voor stel, juist twee te weinig om het aanvaard te krijgen. De diskussies over de kwaliteiten van de verschillende kandidaten hadden een nogal zakelijk karak ter. De meeste sprekers, waaron der zelfs enkele universiteits-poli- tieke tegenstanders hadden weinig moeite met de kandidatuur van de heer Maas, die naar hun zeggen in het verleden zijn kwaliteiten als bestuurders ruimschoots bewezen had. De uitslag bevestigde dit: de heer Maas kreeg 31 van de 32 te behalen stemmen. Geheel anders lagen de zaken t.a.v. de heren Gevers en Louw. De heer Gevers genoot, evenzeer als de heer Maas, in Raadskringen reeds dc nodige bekendheid, echter zonder dat van hem gezegd kan worden, dat dit uitsluitend in zijn voordeel werkte. Met name de Centrum Groepering wilde de invloed van Govers' Progressieve Partij binnen Het College van bestuur zo gering mogelijk houden. Anderen daarente gen wensten de materie niet vanuit de partij politiek gezichtshoek te benaderen en zagen in de heer Ge vers naast kwaliteiten als opposi tieleider zeker ook capaciteiten als bestuurder aanwezig. De heer Louw kreeg vooral steun uit de wat conservatievere gelederen en van de vertegenwoordigers van de B-facuJteiten die hun belangen en problematiek het liefst behar tigd en behandeld zagen door ie mand uit eigen kringen. De uitslag bleek een uiterst krappe overwinning van de heer Gevers (18—15), doch hoogstwaarschijnlijk tevens een niet geringe gedaante verwisseling van zowel College van Bestuur als universiteitsraad.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3