£cidóöGomcmt Nederlanders hielden zich aan ri ijmaker CENTRAAL AKKOORD ONZEKER Dertig gewonden en gigantische chaos bij botsing tram en bus EEN ERNSTIG ONGELUK Zondag zondaars verdien 'n echte Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur - hoofdredacteur: F. J. Plug. - Chef-redacteur H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,30 per mm. Telefoontjes ƒ2,75 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur). - Abonnementen per week ƒ2,15; kwartaal f27,76;jaar ƒ108,20. 65e JAARGANG No. 19653 MAANDAG 5 NOVEMBER 1973 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers 35 cent TV-SELECTIE I: 19.05 uur Toppop; 20.21 Alexander de Tweede (5); uur Mash; 22.05 uur Tele- 1: 19.05 uur Soete Suikerhol 19.10 uur Hillbillies; 20.21 uur Boerin in Frankrijk (3); 21.15 uur Hier en Nu; 22.00 uur De avonturier, serie. TIJDELIJK BUIEN Eerst nog zwaar bewolkt met buien, maar morgen ook opkla ringen. Minimumtempepraturen van 6 graden aan zee tot 2 gra den in het binnenland. Maxi mumtemperaturen rond 8 gra den. Matige tot krachtige wind uit west to noordwest. Plan in Israël TEL AVIV De plaatsvervangend voorzitter van het Is raëlische vakverbond Histradoeth heeft premier Golda Meir voorgesteld de Israëlische automobilisten te vragen hun auto een dag per week te laten staan en daardoor uitgespaarde benzine aan Nederland te geven. Dit gebaar zou niet alleen bedoeld zijn als demonstratie tegen de Arabische pogingen westelijke landen onder oliedruk" te zetten, maar ook als dank aan Nederland voor de betoonde vriendschap jegens Israël. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De autolo ze zondag bracht met zich mee, dat er nauwelijks ongelukken zijn gebeurd. In Valkenswaard echter verleende een Belgische auto geen voorrang aan een Duitse. Het gezin uit de Duitse wagen (man, vrouw en kind) werd met ernstige verwondingen in een ziekenhuis opgeno men. Twee inzittenden van een koets moesten gisteren In een Rot terdams ziekenhuis opgenomen worden, doordat de koets op de afrit van de Brienenoord- brug in de Maasstad was ge kanteld nadat het pard op hol geslagen en het tuig gebroken Drie leden van een Udens voetbalelftal kwamen zaterdag om het leven toen het busje waarmee het elftal na een wedstrijd naar huis terugkeer de. uit een flauwe bocht tegen een boom vloog. Vier anderen moesten ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Kerkbezoek gelijk DEN HAAG Het kerkbezoek is op de autoloze zondag nagenoeg gelijk gebleven aan dat op andere zondagfin, zo is uit een peiling in vijftig plaatsen gebleken. In een aantal kerken werd wel een geringe achteruitgang geconstateerd, maar deze werd meestal gecompenseerd door een grotere toeloop naar diensten op zaterdagavond. Hier en daar was de toeloop op zondag zelfs groter dan anders. Dit schrijft men toe aan het feit dat nu vaak vol ledige gezinnen naar de kerk kwamen. Motorrijder schept meisje LEIDEN Op de kruising Haag- weg-Churchilllaan is in het weekend een vrij ernstig onge luk gebeurd tussen een voet gangster en een motorrijder. Een Leids meisje stak op het moment waarop enkele auto's op vrij grote afstand naderden, de rijbaan over met haar fiets aan de hand. Ze had echter eert i motorrijder, die met vrij hoge snelheid de naderende auto's in haalde, niet opgemerkt. Een j aanrijding kon niet meer voor komen worden. Het mèisje werd enkele meters meegesleurd en kwam vervolgens op het weg dek terecht. Met een zeer zware hersenschudding moest zij in het Elizabeth-ziekenhuis opgeno men worden. Haar toestand is kritiek. De motorrijder schoof ongeveer 50 meter over het wegdek; hij kwam er vanaf met schaafwonden en een gebroken fcleutelbeen. Geheimzinnig gesis in Langeveld NOORDWIJK Bewoners van het Langeveld waarschuwden de politie, omdat zij in het holst van de nacht wakker waren ge worden van een angstaanjagend gefluit en gesis uit een myste rieus doosje, dat aan de kant van de Vogelaardreef lag. Een politiepatrouille toog op on derzoek uit en loste het raadsel snel op. Het geheimzinnige ap paraatje bleek niets uitstaande met maanmannetjes of ruimte vaartattributen. Het was een doodgewone semafoon van een dierenarts uit een omliggende gemeente. De dierenart sad het toestel even op zijn auto ge legd en was het vergeten het bij zich te steken toen hij wegreed. Jongen (17) in dancing bewusteloos Van onze verslaggevers DEN HAAG De bewindslieden van Verkeer en Water staat gaan deze week na, of het zondags rijverbod ook voor buitenlanders kan gelden. Vrij veel buitenlanders hebben gisteren met hun auto een bezoek aan Nederland gebracht. Een aantal van hen heeft „vooral Duitsers" al dus de verkeerspolitie te zdriebergen onvoorstelbaar hard over de Nederlandse snelwegen geraced, dit tot ergernis van de Nederlanders. Verschillende buitenlanders hebben wel een proces-verbaal gekregen met enkele Nederlan ders omdat zij hun hier afgemeerd pleziervaartuig ge bruikt hebben. Nederland heeft zich op de autolo ze zondag goed gehouden. Dat is de mening van alle deskundi gen. Het aantal processen-ver baal tussen de 50 tot 75 is ui terst minimaal, aldus de politie. De bekeurden zullen nog deze week voor de rechter moeten verschijnen, ïn Den Haag werden 48 auto's aangehouden. Twee automobilis ten kregen een proces-verbaal. In Leiden en omgeving kregen eveneens twee illegale rijders een bekeuring. Een ervan een automobilist uit Noordwijk wist niets van een rijverbod af. Amsterdam telde 19 aanhou dingen, Rotterdam 20, Utrecht 4. Een aantal auto's werd bo vendien in beslag genomen. trams en 9000 taxi's hebben ber- gen werk verzet: liever nog on voorstelbaar veei Nederlanders vervoerd. Het ging uitstekend, aldus de woordvoerders van het openbaar vervoer, ook al moest men soms langer wachten, dan bij normalere diensten. Wel werden de informatiebureaus overstelpt met telefoontjes om inlichtingen. De rijwielverkoop is eind vorige week sterk gestegen, een stij ging, die zich vermoedelijk nog zal doorzetten. Maar het Natio naal Bureau voor Toerisme schat, dat de Nederlanders 12 miljoen gulden minder aan uit stapjes uitgegeven heeft. Dat is ongeveer 1 gulden minder per Nederlander, dan op .gewone" zondagen. Paard, koets, fiets en bromfiets hebben de weg gisteren echter Fietsen lijkt makkelijker dan het is. Zekfir voor mensen, die altijd met hun auto op pad zijn. Maar de uitdrukkingen blijven dezelfde en vooral dat bekende gebaar Ondanks heropend overleg DEN HAAG De ongeveer vijftig bekeurde overtreders van het zondagrijverbod moeten er op rekenen, dat zij deze week al voor de economische politierechter moeten verschij nen 'om zich te verantwoorden. eieren van justitie in de verschillende arron dissementen hebben afgesproken de overtre ders zoveel mogelijk nog deze week voor de rechter te brengen. De straffen, welke zondagse zondaren kun nen krijgen variëren van een berisping tot zes jaar gevangenisstraf en een geldboete van 100.000 gulden. voor een zeer groot deel voor en autopeds. De fietsers stapten zichzelf gehad. En.de spelen- er zelfs voor af en bromfietsers de kinderen op hun rolschaatsen reden maar een straatje om. De 16.000 automobilisten, die giste ren moesten rijden, vielen niet eens op. (Van onze parlementaire redac- tic) DEN HAAG De voorzitters van de organisaties, welke deel uit maken van het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn vandaag bijeen geweest voor een laatste poging een centraal akkoord voor 1971 te bereiken. Hieruit kan worden afgeleid, dat de snel ingelaste bespreking van een kabinetsdelegatie mol vertegenwoordigers van vakbe weging en werkgevers niet voor niets is geweest. Toch is men allerminst optimis tisch over het bereiken van zo'n centraal akkoord. De delegatie leider van de werkgevers, vice- voorzitter Van Veen van her VNO verklaarde ronduit, dat men zaterdag niet nader tot el kaar was gekomen. NW-voor- zitter Kok zei, dat er nauwelijks water aanwezig was om bij de wijn te doen. Het moeilijkste punt wordt ge vormd door de van vakbondszij de gewenste inkomens-nivelle ring. De vakbeweging wil de in komensverschillen verkleinen door de hogere inkomens min der compensatie voor prijsstij ging te geven. De werkgevers zijn hier vierkant tegen. De werkgevers bleken zaterdag niet bereid tot concessies. De vakbeweging stelde zich wat minder strak op. Zo wilde men wel erkennen, dat de gegiste loonsverhoging van 2,5 pet wat hoog was gegrepen, hetgeen erop zou kunnen duiden, dat men wel genoegen zal willen ne men met de geboden 2,25 pet van de werkgevers. Ook zal de vakbeweging niet star vasthouden aan haar eis, dat ie dereen per procent prijsstijging 160 gulden complensatie moet krijgen. Minder compensatie kan echter alleen in die bedrijfs takken, waar de werkgelegen heid gevaar loopt. Boycot van Nederlands vervoer Tripoli (RTR) De Internationa le confederatie van Arabische vakbonden (Icatu) heeft in Tri poli besloten tot een algehele boycot van activiteiten van Amerikaanse en Nederlandse vervoers- en vrachtbedrljven In Arabische landen, zo bericht het officiële Libische Perbureau Arna. Voorts dringt de Icatu bij de Ara bische verenigingen aan op na tionalisatie van alle bezittingen van Amerikaanse en Nederland se concerns in Arabisch landen, en op verbreking van alle diplo matieke, handels- en andere be trekkingen met de Verenigde Staten en Nederland. Aardschok op eiland ATHENE De bewoners van het Griekse eiland Lefkas in dè Io nische Zee, vluchtten gisteren de straat op nadat zich een aardbeving had voorgedaan die twaalf seconden aanhield. O" I reslagen ILPHEN aan den RIJN Tij dens een disco-avond in de St. Jozefzaal in Alphen aan den Rijn is zaterdagavond bij een vechtpartij tussen groepen jon geren de 17-jarige J. O. zo ern stig gewond geraakt dat hij in bewusteloze toestand naar het AZ in Leiden moest worden ve- voerd. Het slachtoffer is vermo- delijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. (Van een onzer vers DEN HAAG Het ram men van een HTM-bus vol passagiers door een onver wachts afzwenkende tram heeft vanochtend op de kruising van het Spui en de Turfmarkt in Den Haag een van de grootste verkeersongevallen uit de Haagse geschiedenis tot gevolg gehad. Eenendertig gewonden, waarvan vijf met zeer ernstig letsel werden door zes ambulan ces van de GGD afge voerd naar vijf verschil lende ziekenhuizen. Door het ongeval ontstond in de Haagse binnenstad een enorme verkeerschaos, terwijl het vervoer op vijf tramlijnen voor meer dan een uur gestremd raakte. Het ongeval voltrok zich even De voorkant van de bus vastgespietst na acht uur, toen een tramwa gen zonder passagiers van lijn 10 van het Spui naar de Turf markt afboog om daar te ke ren. Deze ongebruikelijke ma noeuvre verraste bestuur ders van twee passerende HTM-bussen. Een van de bus sen werd geschampt, terwijl de tweede wagen van lijn 5 met een enorme klap op de tram sloeg. Het kruispunt werd het toneel van in en buiten de bus liggen de gewonden en talloze buspas sagiers met een shock. De be stuurders van de tram en de bus werden beiden zeer ernstig gewond. De uitstekende koppe ling van de tram kwam te recht onder de stoel van de busbestuurder, terwijl de voor kant van de bus als het ware om de tram zat heengevouwen. In de bus liepen door de klap drie passagiers ernstig hoofd letsel op, terwijl talrijke ande re passagiers met vele glas- wonden en gebroken ledematen door de bus geslingerd werden. Circa vijf minuten na het on geval kwam een grootscheepse hulpactie op gang, waarbij in hoog tempo de gewonden wer den afgevoerd. Een poging om beide voertuigen uiteen te trekken mislukte in eerste in stantie omdat de wagens vast zaten aan elkaar. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt, (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Noteer m.i.vRIM al» nieuw kwartaal-abonnee: DUI1 N.._, Stuur deze bon in open envelop, /onder postzegel, naar woonpi.aii:'3w> Stuurde "Schotse jam" naar: LEIDSE Woonplaats: EEE COURANT

Leidse Courant | 1973 | | pagina 1