5 Sparen is goed. Maar "t kan béter. Bij de ABN. IRA-leiders per helicopter uit bevrijd Rijksverkeersinspectie veel overbodige aanvragen voor vrijstelling „Hoger personeel niet op reservebankje" Schönau weldra gesloten Oliecrisis leesvoer voor autoloze zondag NIEUWE LINIE deOPENE Algemene Bank Nederland Groepspraktijken tandartsen voor gehandicapten DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT x V PAGINA 9 V Mr. Van Boven UTRECHT (ANP) De voorzit- In het maandblad van de NCHP i het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond, mr. P. M. H. van Boven, heeft ervoor gepleit de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel een be langrijke plaats te geven in het overleg werkgevers-werkne mers. WENEN (UPI) Het joodse doorgangskamp Schönau wordt binnen twee weken gesloten en vervangen door „wachtkamer faciliteiten" in Traiskirchen bij Wenen. In Traiskirchen, dat 20 km van Wenen ligt, is een vluchtelingen kamp dat zal worden aange past. Het is de bedoeling dat de emigranten er maar een paar uur blijven. Altamirano niet welkom opJVederlandse ambassade? SANTIAGO DE CHILE/DEN HAAG (ANP) De Nederland se ambassade in Santiago de Chile zou de secretaris-generaal van de Chileense socialistische partij Carlos Altamirano, de toegang tot de ambassade ge weigerd hebben, aldus zegt het Spaanse persbureau Efe. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag kon het bericht niet bevestigen of ontkennen. Men zou de ambassade in Chili om opheldering vragen. Carlos Altamirano, die door de Chileense junta het meest ge zocht wordt, is een van de lei ders van de Unidad Popular. Hij wordt er door de nieuwe machthebbers van beschuldigd de opsteller te zijn van het plan in Chili een totalitair regime te vestigen en de toenmalige oppo sitie „fysiek te elimineren". v DIRECTEUR SCHIPHOL OVERLEDEN AMSTERDAM Op 56-jarige leeftijd is na een operatie in het Tulpziekenhuis in Amstelveen, gisteren de directeur van de NV Luchthaven Schiphol, mr. J. C. H. A. van Stapele overleden. schrijft mr. Van Boven dat het tragische van de organisatie van hoger personeel is dat elk lid op zichzelf een hele piet is maar dat hun samen in onze maatschappij niet veel beteke nis wordt gegund. In de bedrij ven neemt het hoger personeel een invloedrijke plaats in, maar, aldus mr. Van Boven, georganiseerd leeft het nog wat verpauperd in de periferie van het overleg en de machtsstrijd. Hij meent dat een vereniging van hoger personeel zowel om de hoedanigheid van haar leden als om het aantal dat zij verte genwoordigt, een dienovereen komstige plaats moet hebben in het overleg. „Een duidelijke plaats in het veld, niet een op een reservebankje". „Juist zij die zich bijna verslik ken in het woord democratie en die zich de benen uit het lijf lo pen, terug naar de achterban, moesten het eerst ruim baan maken voor deze vitale groep", aldus mr. Van Boven. Kotalla had beroerte DEN HAAG (AP) - Oorlogsmis dadiger Joseph Kotalla is door een beroerte getroffen en moest daarom in een ziekenhuis wor den opgenomen. Hij wordt thans verpleegd in het penitentiair zie kenhuis in Den Haag. Ministerie milieuhygiëne be^nt thuis UTRECHT (ANP) - Het ministe rie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne wil de hand ln eigen boezem gaan steken en de „in terne milieuvervuiling" in de ei gen burelen gaan bestrijden, zo meldt de Algemene Bond van Ambtenaren (ABVA) ln het bondsblad „de ambtenaar". De directeur-generaal voor de mi lieuhygiëne is op het idee geko men om een werkgroep in te stellen die ondermeer gaat be kijken waar men de enorme pa pierberg moet laten waarmee dit ministerie dagelijks wordt geconfronteerd. Ook zit het mi nisterie in zijn imaag met de vele plastic-wegwerp-artikelen. die meestal slechts een keer worden gebruikt voor ze in de prullenmand verdwijnen. Daar nevens gaat men bezien of de ambtenaren op volksgezondheid niet wat aan de zogeheten piu- ze-gymnastiek moeten gaan doen. Het kon moeilijk anders, de week bladen staan deze week in het teken van de oliecrisis en van het terugzien op 18 dagen strijd in het Midden-Oosten. Fijn om zich komende zondag, nu het autoritje naar oma toch niet doorgaat, in te verdiepen. De Haagse Post brengt als leitar- tikel een interview met Piet Brussel, voorzitter van de indus triebond NKV, de „woelma- ker" van die bond. Over de in komensverdeling zegt hij: „Je moet niet alleen naar de centen kijken, het gaat om de bewust wording, om een andere inko mensverdeling. De hoogte van het bedrag interesseert me dan niet zo erg. Wat mij meer inte resseert is dat er iets gebeuren gaat. De echt hoge inkomens worden dan wel gepakt". Vele pagina's worden gevuld met een gesprek met de „zestigers" van de muziek, de componisten, Louis Andriessen, Mischa Men gelberg, Reinbert de Leeuw, Pe ter Schat en Jan van Vlijmen, die het ingeslapen Nederlands muziekleven wakker schudden rond 1960. Elsevier ziet in de autoloze zon dag overigens nog maar een be gin in deze grootste energiecri sis sinds wereldoorlog 2. Het zou komende winter, als die streng blijkt te zijn, wel eens zwaar fout kunnen zitten met de electricüeitsvoorziening omdat de centrales een accuut gebrek aan stookolie krijgen. De toenemende terreur van win kelrovers krijgt deze week eveneens aandacht. De Haagse politie: „Iedere nacht zijn er veertien surveillancewagens in de slag, maar misschien is dat nog te weinig. Het korps in Den Haag is 1800 man groot, maar 300 man extra zou geen overbo dige luxe zijn". Een schrale troost voor de Haagse midden stand en een nieuwe hoop voor winkelrovers. En terwijl een ieder nog nauwe lijks bekomen is van de schok van de Egyptisch-Israëlische oorlog, brengt het blad nog eens de strijd met de Koerden, waar mee het Irakkese leger, weer eens slaags raakte. VRIJ NKDIHUIND Vrij Nederland wijdt naast aan dacht aan de oliecrisis en Israël ook een beschouwing aan de machtigste notabel van Zeeland, gedeputeerde A. J. Kaland, wiens kroon wat deuken heeft opgelopen: „En de politiek is het ondankbaarste wat er is mijnheer. Het is het ene mo ment Hosannah en het andere moment kruisigt hem". Verder draven nog eens de klach ten tegen de Amsterdamse poli- O) Q) *2 Amerika heeft doelbewust de Chi leense economie vermoord. Dat is aantoonbaar. Hoe, vertelt John Collins, politicoloog en his toricus deze week in Vrij Ne derland. Van der Stoel is door de verkeer de mensen voorgelicht, waar het om zijn houding tegenover de Arabische landen gaat in hun conflict met Israël. H^t gaat daarom niet aan minister Van der Stoel de schuld te ge ven van de olieboycot. Dat zegt de Nieuwe Linie deze week. Vraag is maar of hij deze koers zal blijven volgen of dat hij Amerika -naloper wordt. De nieuwe Linie: „Als minister Van der Stoel alle consequenties van zijn beleid heeft voorzien, moeten wij hem een moedig man noemen. De regering waarvan hij deel uitmaakt is echter, net als het kuiken Cali- mero pas uit de dop en we mo gen dus ook de mogelijkheid op peren dat dit in vele opzichten al voortreffelijk werkende kabi net de dreigende ontwikkelingen ditmaal niet geheel juist heeft getaxeerd". Wat is reclame nu eigenlijk? Die vraag beantwoordt Han Snel, reclameexpert uit Ridderkerk: „Reclame is niet zo'n probleem gewoon je boerenverstand ge bruiken. Dan kom je er altijd uit". En dan te weten dat bijna twee/derde van de Nederlandse bevolking (62 procent) reclame volstrekt overbodig vindt. Zestig procent oordeelt negatief over de reclame. De meeste weerzin bestaat er tegen tv-commercials en met name de reclamespots voor waspoeders. De Israëliërs zijn diep teleurge steld in de houding'van de West- europese staten- Deze hebben zich, zo menen zij laten intimi deren door Russische dreige menten en daardoor niet alleen Israël maar ook de Verenigde Staten politiek in de steek gela ten. Dat zegt Accent deze week. Israël 'is allereerst verbolgen over het feij dat de NAVO zo 'snël in zijn'scfiJlp kroop. Een groot interview met mr. J. M. Landré, directeur van de Tros - per 1 januari 1974 met pensioen - prijkt deze wèek ln het blad. Hij is van mening dat het met ons omroepbeleid spaak gaat lopen". De bewapening wordt steeds kwaadaardiger en dodelijker verzucht de Groene. Het wordt een kankergezwel in de wereld samenleving. Een naar idee. Waar ligt de grens van de groei van de militaire apparatuur, vraagt het blad zich af. En geeft er geen antwoord op. Het onderwijs in China en de ver- zetshaarden in CHILI zijn twee onderwerpen die deze week in de Groene uitstekend uit de verf komen. Verder het Midden-Oos ten en de oliecrisis. Maar er is nog hoop in de wanorde: „De Arabische boycot zal op een ge geven moment afgelopen zijn, de energiecrisis blijft. En in complete wanorde zoekte de westerse wereld naar een oplos sing in allerlei verband: de olie-maatschappijen, de negen, de NAVO, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, en ga zo maar door. Misschien dat we in Ne derland toch maar vast een flink aantal kamelen moeten in huren, voor de zondag". Er zijn drie redenen: Ten eerste: er zijn bij de ABN veel verschillende spaarvormen, met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeld: spaarboekje of spaarrekening, rente W/o. Maar ook: spaardeposito's, met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat i: eigenlijk nog een vierde reden-als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken cadeau. Een echte bank, óók om te sparen. neerd, zo meent de heer Bur- gersdijk. De kosten van deze centra zouden zijns inziens moe ien worden betaald uit de alge mene wet bijzondere ziektekos- UTRECHT (ANP) „Er moeten centra komen voor tandheelkun dige hulp speciaal voor thuis of in een kleine inrichting wonende (geestelijk) gehandicapten. In zo'n centrum moeten tandartsen ten. part-time in een georganiseerd Zijn voorstel is enkele weken ge verband samenwerken. Het zou leden ingebracht in het overleg van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering der tand heelkunde en het NOZ met het Dit zegt drs. R. C. W. Burgers- gemeenschappelijk overleg van dijk, tandarts, in een gesprek ziekenfondsorganisaties (GOZ). met „Klik", het maandblad van het nationaal orgaan zwakzinni genzorg (NOZ). De heer Bur- gersdijk is oprichter en secreta ris van de „vereniging tot be vordering der tandheelkundige gezondheidszorg voor gehandi capten" en hoofd van de afde ling kindertandheelkunde van de katholieke universiteit ln Nijme gen. Behalve part-time tandartsen zou er volgens hem een part-time narcotiseur aan het centrum moeten zijn verbonden, een ver koever-zuster (iemand die de patient na de narcose bewaakt), tandarts-assistentes en een mondhygiëniste. De functie van de verkocverzuster kan met een andere functie worden gecombi- DEN HAAG (ANP) De Rijksverkeersinspectie werkt op volle toeren om de stortvloed van aanvraen om ontheffing van het zondagrijverbod nog voor het komende weekeinde te verwerken. Gebleken is dat veel automobilisten zich niet bewust zijn dat zij tot de algemene categoriën behoren die geen ontheffing nodig hebben om in de auto te mogen stappen. Deze onwetenheld be zorgt de Rijksverkeersinspectie, die deze week in overwerk draait, veel extra en onnodig werk. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wijst er dan ook op dat alleen ontheffingen in individuele gevallen die buiten deze ca- tgorieën vallen nodig zijn. Bij de verlening va ndeze ontheffin gen zal men zeer restrictief te werk gaan. Uitsluitend personen die kunnen aantonen dat zij perse geen gebruik van het openbaar vervoer of taxi kunnen maken zullen worden vrijgesteld. Deze uitzonderingsgevallen zijn: geestelijken, predikanten en humanis tische raadslieden die zich beroepshalve op dezelfde dag naar verschillende plaatsen moeten begeven. Fysiotherapeuten als zij kunnen aantonen dat zij op zondag patiënten bezoeken en geen gebruik kunne make va opebaar vervoer, cotinu-arbeiders, indien strikt noodzakelijk, zoals bijv. op verafgelegen bedrijven. Naar plaats en tijd en zoveel mogelijk gecombineerd zal onthef fing kunnen worden verkregen. Deze ontheffingen kunne het best door het bedrijf worden aangevraagd. Artiesten en beoefenaars van vrije beroepen kunnen, ook weer afhankelijk van plaats on tijd en indien geen andere mo gelijkheden aanwezig zijn wor den vrijgesteld. Uit het buiten land terugkerende automobilis ten krijgen, alleen voor wat betreft de komende zondag, het advies aa de grensover gang en stempel van de daua- ne te vragen, opdat bij contro le kan worden vastgesteld dat zij op thuisreis zijn. Hetzelfde geldt voor reizigers die op Schiphol terugkeren en daar hun auto hebben geparkeerd. Voor begrafenisondernemers in de uitoefening van hun beroep zal de ontheffing gelden. Dit geldt ook voor shipchandlers, die schepen en vliegtuigen be voorraden. Voor het vervoer van renpaarden i.v.m. openba re evenementen wordt een vrijstelling verleend. Service wagens van garages zullen niet mogen rijden. De automo bilist die toch op de weg mag verschijnen zal het vertrouwde beeld van de patrouillerende wegenwacht moeten missen. Wel zal de wegenwacht op roepbaar zijn. Bromfietsers mogen wel rij den. Zij zullen echter geen brandstof mogen bijvullen. Ook buitenlandse automobilisten zullen mogen rijden, maar niet mogen tanken. Voor het goede renvervoer over de weg, voor zover dat op zondag toch al mocht rijden behoeft geen indi viduele ontheffing te worden aangevraagd. Er kan derhalve worden gereden met de gebrui kelijke papieren. Voor uiterste spoedgevallen, waarbij de noodzaak eerst de zelfde ochtend is gebleken, zal de Rijksverkeersinspectie op zaterdagochtend van 09.00 tot 12.00 uurh aar kantoren open houden. De ontheffingen ten behoeve van werknemers kun nen het best door directies of werkgevers worden aange vraagd. Voor overheidsdien sten worden de ontheffingen verleend door de rijkshoofdin specteur van het verkeer voor overheidsdiensten. De categoriën die onder de algemene ontheffing vallen en dus geen individuele ontheffing behoeven aan te vragen zijn: motorvoertuigen, gebezigd voor het vervoer van ambtena ren van rijks- of gemeentepoli tie in de uitoefening van hun functie., motorvoertuigen gebezigd voor de uitoefening van brandweer diensten., motorvoertuigen ingericht en gebezigd voor het vervoer van zieken of gewonden., motorvoertuigen bestuurd door huisartsen, artsen-specialisten, verloskundigen, wijkverpleeg sters of dierenartsen en gebe zigd in de uitoefening van hun beroep., motorvoertuigen die speciaal voor invaliden zijn ingericht en door dezen worden bestuurd., motorvoertuigen gebezigd voor het vervoer van invaliden ter bijwoning van kerkdiensten of andere openbare bijeenkom sten van levensbeschouwelijke aard., alle personenvervoer met auto bussen en taxi's., goederenvervoer over de weg, voorzover dat op zondag toch al mocht rijden., alle grensoverschrijdend goe derenvervoer, de ledige heen- of terugrit daaronder begre pen. Motorvoertuigen die worden gebezigd door of in opdracht van de PTT voor het vervoer van poststukken., motorvoertuigen die worden gebruikt door PTT, Nederland se Spoorwegen en door openba re nutsbedrijven voor het uit voeren van spoedeisende werk zaamheden., motorvoertuigen die worden gebezigd voor het vervoer op vliegvelden., motorvoertuigen die worden gebezigd voor het maken van radio- en televisiereportages en die daartoe speciaal zijn in gericht., motorvoertuigen gebezigd voor hulpverlening bij rampen en ongevallen en voor gladheids- bestrijding., motorvoertuigen ingericht voor het vervoer van goederen en gebezigd voor het vervoer van materiaal en requisieten aar en van openbare toneelvoor stellingen en openbare muziek uitvoeringen., landbouwtrekkers, gebezigd bij werkzaamheden ten behoeve van de landbouw en/of vee teeltbedrijf. motorvoertuigen voorzien van een kenteken bevattende de letters „cd" of „cdj"en ten slotte bromfietsen, motorvoertuigen, blijkens het kentekenbewijs toebehorend aan niet ingezetenen van het koninkrijk vallen eveneens on der de algemene categorie van vrijgestelden. De gekaapte helicopter, die er voor zorgde, dat drie IRA-lelders uit de gevangenis van Dublin konden ontsnappen, werd na gebruik teruggezet op het vliegveld van Dublin. Kaper schiet zichzelf in zijn hoofd CARACAS (AFP) Een 18-jarlge Cubaanse jongen heeft zich een kogel door het hoofd geschoten toen bleek dat het Venezolaanse vliegtuig, dat hij wilde kapen, nog maar voor een uur brand stof aan boord had. Hij is le vensgevaarlijk gewond ln een ziekenhuis opgenomen. De jongen, die al jaren in Vene zuela woonde, wilde de Venezo laanse DC-9 kapen en er mee naar Cuba vliegen, om het toe stel met inzittenden te gebrui ken als onderpand om de vrijla ting te verkrijgen van zijn va der en zijn broer, die op Cuba gevangen zitten. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht van Maracaibo, Kort voor do landing in Caracas eiste de jon gen van de piloot, die hij met een wapen bedreigde, dat hij door zou vliegen naar Cuba. Maar de piloot antwoordde dat hij nou maar voor een uur brandstof had en wel in Caracas moest landen. Daarop schoot de jongen zichzelf een kogel in de slaap. Duitse PTT- tarieven verhoogd BONN (DPA) - Het Westduitse kabinet heeft besloten met In gang van 1 juli 1974 een groot aantal PTT-tarieven to verho gen. Het port voor een enkelvoudige brief (tot 20 gram) wordt van 40 op 50 pfennig gebracht en de briefkaarten komen van 30 op 40 pf. Ook de abonnementsprijs wn de telefoon wordt verhoogd. f ADVERTENTIE) „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel voor dezelfde stroomkosten DUBLIN (Reuter-UPI) - Bij een spectaculaire actie zijn gister middag drie leiders van het ver boden Ierse republikeinse leger (IRA) uit een gevangenis in het hart van Dublin bevrijd. De drie mannen werden door een helikopter opgepikt toen zij op de binnenplaats werden gelucht. De actie werd uitgevoerd met een hefschroefvliegtuig van een in fe Ierse hoofdstad gevestigde onderneming. Het toestel keerde later terug op zijn basis op de luchthaven van Dublin. Volgens de politie was de machine ge kaapt. De piloot werd gedwon- «fe- 7'jn passagiers af te zetten op een met meer gebruikte ren baan op enige kilometers buiten de stad. Daar kaapten de man nen een taxi waarmee zij zich lieten terugrijden naar Dublin. Het voertuig en zijn chauffeur werden later op ruim een kilo meter van de gevangenis terug gevonden. De ontsnapten zijn belangrijke le den van de „provisionals", de militantste vleugel van het IRA. Deze ontsnapping kwam op sen tijdstip dat de campagne van het IRA voor een herenigd Ier land in het noorden niet veel weerklank meer vindt. De te rugkeer van de drie leijlers naar het „front" kan de,bewe ging nieuwe moed geven.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9