Israëlische kippen lieten 't afweten Actie „Voor God" bleek niet actief voor mensen HervormcT moderamen antwoordt rabbijnen Korte metten Het „Scheppend jubileert in Delft met studenten-werkstukken DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Om de verplichtingen tegen over het personeel te kunnen afwikkelen heeft het stichtings bestuur van de met ingang van vandaag opgeheven actie „Voor God" slechts een zeer beperkt bedrag beschikbaar: ongeveer 80.000 gulden. Met name voor de pensioenregeling en de overbrugging voor direc teur Herman Divendal (59 jaar) zijn nauwelijks voorzie ningen getroffen. Ook de gel den, die de donateurs even tueel nu nog zullen schenken, zullen voor de afvloeiing wor den besteed. De bedrijfspsycholoog drs. A. Uyen uit Geldrop, die enkele maanden geleden door de heer Divendal is aangetrokken om de belangen van het personeel bij het bestuur te behartigen, is van mening dat het bestuur in het verleden wel kwistig is omgesprongen met het verle nen van subsidies aan allerlei kerkelijke instellingen, maar dat het onvoldoende gezorgd heeft voor de eigen medewer kers. Nu de financiële situatie van de stichting zo alarmerend blijkt, zal de voorzitter pater dr. E. van Montfoort zich bin nenkort wenden tot de bis schoppelijke beheerscommissie om te bezien of er van die kant steun kan worden verwacht. Overigens wijst het BBK erop, dat de kerkprovincie uiteraard niet het bestuur vormt van de zelfstandige stichting actie „Voor God". Bij de opheffing van het PINK (Pastoraal Instituut der Neder landse Kerkprovincie) lag dit anders. Toen was het dagelijks bestuur van BBK de rechtsop volger van het PINK met alle verplichtingen vandien. Van de zijde van het secretariaat der Nederlandse kerkprovincie wordt er bovendien op gewe zen, dat een aanbod om in dienst te treden bij de pers dienst van de kerkprovincie tot drie maal toe aan de heer Di vendal is gedaan, die hierop echter niet is ingegaan. Mede naar aanleiding van soortgelijke ervaringen met andere katholieke instellingen, die soms verre van doeltref fend functioneren, verklaarde mr. dr. J. Albers OSA, direc teur van het secretariaat der kerkprovincie, desgevraagd, dat het nuttig zou zijn eens na der te onderzoeken of de ker kelijke financiën, die in ver schillende instellingen omgaan, doeltreffend worden besteed, zowel voor het werk als voor de eigen medwerkers. Pater Albers hoopt dat de 1 septem ber benoemde economisch se cretaris van de kerkprovincie, pater H. de Vries SCJ, hieraan te zijner tijd aandacht zal kun nen besteden. Inmiddels heeft kardinaal Al- frink in een brief de heer Di vendal en zijn medewerkers zijn hartelijke dank betuigd voor de vele activiteiten in dienst van de kerk. Het Nationaal Centrum voor Geestelijke Volksgezondheid heeft de stichting voor recht zonder onderscheid (Stirezo) van de Nijmeegse pater Koop man „op grond van psycho-hy- giëne" gevraagd te stoppen met de verspreiding van haar anti-abortusfolder „Landgeno ten ontwaakt". De inhoud" van de folder blijkt volgens het N.C.G.V. een ontredderende in vloed te hebben op de psychi sche conditie van vrouwen, die een abortus hebben ondergaan of een abnormaal kind ter we reld hebben gebracht. De prof. dr. G. van der Leeuwstichting te Amsterdam heeft ter introductie van het onlangs uitgegeven nieuwe liedboek voor de Kerken een grammofoonplatenset op de markt gebracht. Deze platen serie, die als titel heeft „Zingt voor de Heer een nieuw ge zang" bevat 235 van de 491 ge zangen uit het Liedboek. De prijs van deze twaalf langspeel platen in cassette met toelich ting en register bedraagt vijf envijftig gulden. Met een grote meerderheid van stemmen hebben do inwo ners van Montebourg, in het Franse departement Manche, bij referendum uitgemaakt, dat de kerkklokken gedurende het hele jaar in de avond mo gen luiden. Op verzoek van ho teliers en toeristen had de ge meenteraad in 1966 besloten het gelui te verbieden in het toeristenselzoen. De bevolking was daarover verdeeld. Ten slotte werd op initiatief van de burgemeester een referendum gehouden. De officiële viering te Den Bosch van „Zevenhonderd jaar zang in de St.-Janskathedraal" is vastgesteld op zondag 2 juni Kardinaal Alfrink heeft toege zegd de hoogmis op te dragen. De Schola Cantorum van de Bossche St.-Jan zal bij die ge legenheid de première geven na vijfhonder jaar! van een mis van de Zuidnederland se componist Adriaen Willaert. Van deze mis, die „Gaude Barbara" heet, berust het handschrift in het archief van de Illustere Lieve Vrouwe Broederschap te Den Bosch. Kardinaal Sllva Henriquez, voorzitter van de Chileense bisschoppenconferentie is in Rome voor besprekingen met paus Paulus en met Vaticaan se Instanties. Bij zijn aan komst was de kardinaal opval lend zwijgzamer dan de afgelo pen weken. Op de vele vragen van verslaggevers over de po litieke toestand in Chili ver klaarde hij slechts „zeer be zorgd" te zijn. Zoals bekend zal de kardinaal ook andere Europese landen, waaronder Nederland bezoeken. Volgens het Madrileense blad Ya worden momenteel in de Spaanse hoofdstad bespre kingen gevoerd tussen de Spaanse minister van buiten landse zaken Lopez-Rodo en mgr. A. Casaroli van het pau selijk staatssecretariaat. Hoofdonderwerp zou de hervat ting zijn van onderhandelingen over een nieuw concordaat. Acht jaar geleden kwam William Atkinson uit Villanova In Penn sylvania tijdens sportbeoefening zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn nek brak. In februari komend jaür zal hij tot priester wor den gewijd, ondanks de zware invaliditeit, die hij bij het onge val opliep. Dankzij protheses kan hij onder meer een schrijfma chine bedienen, hetgeen hij hier doet op zijn kamer in de uni versiteit van Villanova. (Inter confessionele commissie sprak over huwelijk Een studiecommissie, bestaan de uit leden van de Lutherse wereldbond, de hervormde we reldbond en het Vaticaanse se cretariaat voor de eenheid der christenen her rijdens een bijeenkomt in I eenstem mig het huwelij- gekarakteri- (seerd als een op de duur van het leven gerichte verplichting. Op het stuk van scheiding en het opnieuw trouwen van ker kelijk gehuwde christenen ble ken er echter principiële me ningsverschillen te zijn. In een verklaring aan het slot van de bijeenkomst sprak de gemengde commissie zich uit voor een gemeenschappelijke, interconfessionele huwelijks- pastoraal. Ondanks de ge noemde verschillen in opvat ting zou de samenwerking van de kerken bij de pastoraal sterk kunnen worden verbe terd, aldus de commissie, die van twee tot zeven december volgend Jaar in Straatsburg zal bijeenkomen voor de vierde gespreksronde. De onontbind baarheid van het huwelijk zal dan het enige gespreksonder werp zijn. „Verbondenheid met uw volk betekent ook volle erken ning van het bestaansrecht van de staat Israël, welk recht door de Verenigde Naties bevestigd is. Dit geldt ook voor die leden van onze kerk, die vanuit hun zorg om het lot van de Palestijnse vluchtelingen hun solida riteit met de staat Israël als en zeer kritische solidari teit beleven" Zo antwoordt het breed mode- ramen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk op de brief, die de rab bijnen van Nederland aan een aantal kerken hebben geschre ven. Daarin signaleren zij dat de kerken op geen enkele offi ciële manier afkeuring hadden uitgesproken over de Egypti sche en Syrische aanval op Is raël. De rabbijnen verwijten de Ne derlandse Hervormde Kerk met name dat deze door haar zwijgen haar vroegere uitspra ken over het recht van het Joodse volk op zijn eigen staat zou ontkrachten. De synode antwoordt, dat dit een misver stand is. De Hervormde Kerk voelt zich „in bijzonder in deze dagen van strijd en spanning wezenlijk verhonden met het Joode volk. Deze verbonden heid „berust niet alleen op een historische verwevenheid, maar zij is voor de christelij- Het breed moderamen herin nert aan de pastorale handrei king „Israëël, volk, land en staat", die de generale synode in 1970 heeft doen uitgaan en waarin werd gesteld dat deze verbondenheid uiteraard poli tieke consequenties heeft. Het Joodse volk is van de bestaan de staat niet los te denken. Het breed moderamen zegt verder: „Wij zijn ervan over tuigd dat vrede en gerechtig heid in het Midden Oosten al leen tot stand kunnen komen als Israël kan leven binnen veilige grenzen, die internatio naal worden gegarandeerd en bechermd, en wanneer het vraagstuk van de Palestijnse vluchtelingen evenals dat van de Joode gemeenchappen in de Arabische landen, door alle volken, die in dit zwaar geteis terde gebied leven, gezamen lijk wordt opgelost. Lunchconcert Dili gent ia Barokensenihle Koninklijk Conservatorium Het lunchconcert in Dillgentia werd gistermiddag verzorgd door het Barokensemble van Het Koninklijk Conservato rium; drie uitstekende leerlin gen van drie uitstekende docen ten: de blokfluitist Ezequiel M. Recondo, de cellist Hans Wou denberg en de clavecinist Chris- tof Farr. Natuurlijk stond Hotteterre op het programma: diens Suite in g klein kwam zeer goed tot haar recht, dank zij de wel overwo gen klankverhoudingen en de in tensiteit van expressie in het spel. Als tweede nummer van dit ensemble werd een Sonate in C groot van Francesco Barsanti gepresenteerd, de Italiaan, die na een optreden met Geminiani te Londen in 1714 in Engeland en Schotland een tweede vader land zocht en vond. Naar onze smaak vormden de drie executanten hier een nog beter sluitend geheel: met in tens genot hebben wij dan ook naar hun prestaties geluisterd. Tussen Hotteterre en Barsanti in twee soli van de clavecinist uit Johann Sebastian Bachs Wohltemperierte Klavier; resp. g klein en C groot. Keurig en weloverwogen gebracht: we hadden de voordracht echter iets meer persoonlijk gewenst. Woensdag 7 november treedt de pianist Kees van der Ben in deze Diligentiaserie op. Hopelijk zorgen de organisatoren dan voor een programma, dat het uitgebreide luisterbereide audi torium ongetwijfeld zal waarde ren. B.R. Kunstenaars boos op minister (Van onze kunstredactie) GRONINGEN De beroepsver eniging voor beeldende kunste naars is verbijsterd over do zwakte van de argumenten die de minister van Sociale Zaken, drs. Boersma, bezigt bij het niet nakomen van zijn afspraken. De BBK had aan het begin van het jaar aan de minister een ge sprek aangevraagd over de beel dende kunstenaarsregeling, die onder het ministerie van Sociale Zaken valt. Dit gesprek zou donderdagochtend a.s. op het mi nisterie plaatsvinden. Te elfder ure heeft de minister het gesprek echter geannuleerd. Mid dels 'n telegram liet de bewinds man weten dat hij alleen bereid was tot een gesprek wanneer de BBK zich zou laten vertegen woordigen door hooguit tien man. De BBK had de minister laten weten met 22 man te ko men. Onder hen waren verte genwoordigers van de gemeen ten die de beeldende kunste naarsregeling ten uitvoer bren gen. Bovendien achtte de minis'er zich niet gebonden aan de eis tot in trekking van zg. beperkende be palingen, bepalingen ter elimi natie van groepen kunstenaars op gronden van leeftijd, diplo ma's, nationaliteit, bijverdienste, etc.. De BBK had de minister juist over dit onderwerp diep gaand willen spreken. Akademische Presentatie De stichting COSA (Centraal Or gaan voor het Scheppend Am bacht) gevestigd te Delft, be staat 25 jaar en heeft om dit feit luister bij te zetten een ten toonstelling, in het eigen huis georganiseerd: de twee zalen van het Prinsenhof die vlak on der de „Oude Jan" aan dat prachtige rustieke grachtje de Oude Delft liggen. De expositie heet „Akademische Presenta tie". Wat hier nu te zien is, zijn recente eind-examenwerk- stukken van studenten van acht akademies voor beeldende kunst in Nederland. Men kan dus zeg gen dat het tentoongestelde de laatste stand van zaken op dit gebied aangeeft. Maar hoe is die stand van zaken precies? Sprak men vroeger van „toegepaste kunsten", het genre wordt nu betiteld met „ambachtelijke vormgeving" Bij de eerste benaming viel het accent op de kunst, bij de twee de wordt het ambacht onder de schijnwerper gezet. Natuurlijk lopen beide soorten in elkaar over. Het gaat om het gebruiks voorwerp dat een min of meer kunstzinnige behandeling heeft gekregen. Wie zou menen dat deze jubileum tentoonstelling iets heel bijzon ders is en zich opvallend zou onderscheiden van vorige expo sities op dit terrein of een heel ander beeld zou geven dan de permanente collectie doet, ver gist zich. Het is eenzelfde verza meling van experimentele kera miek, van experimentele hout bewerking, van edelsmeedwerk dat naar nieuwe vormen zoekt en daarbj een zekere moeheid vertoont, van allerlei soorten merkwaardige constructies die weifelen tussen het vertrouwde en het extreme. Kiest men voor het laatste, dan ontkomen we niet aan de indruk dat er dikwijls een noodsprong gemaakt is om niet in herhaling- te vervallen bij ontstentenis van werkelijke inspiratie. Een voor beeld: de keramische plastieken van Lisette Brouwer die vak technisch wel verantwoord zul len zijn maar naar ons inzicht toch geen verbinding tus sen kunst en ambacht laten zien. De vreemde wezentjes van Reinilda van Voorst tot Voorst (eveneens van het Bredase St. Joost) geeft veel meer expressie te zien en Rob Brandt, hoewel enigszins verwant aan de Pop art (zie naaimachine en strijk- tafereel) heeft met zijn „Who's mona Lisa", de handen die de gitaar bespelen, toch wel een „kijkstuk" gemaakt dat het vroegere „schilderij" In het mo derne interieur kan vervangen. Dit is maar niet zoiets als een dwaze inval van het moment dat gemakkelijk als experiment kan doorgaan. En daar hebben we in deze sector toch dikwijls mee te doen. Van de Bossche academie is er mevrouw Iet Cool-Schoorl die niet minder dan 23 stuks „alles uit steengoed' laat zien. Van een experimenteel uitproberen is hier geen sprake. Deze kera miste heeft de grootste eenvoud betracht in haar vormen, in de glazuren alles schijnt op het simpelste afgesteld te zijn, als het ware een protest tegen alle verzinsels van scheefgeduwde monden en kruiken die op het punt staan voorover te vallen. Een tikje meer kleur en we zou den deze collectie de mooiste van de tentoonstelling willen noemen. Aan de lange wand van de bene denzaal hangen acht geweven panelen met de voorstudie er bij van Monique Nijsten, streng geritmeerd en fors van aanpak, haar „Verdrukking" is echter een originele vondst die een poppenspeler haar benijden zou... Zulke dingen geven in ie der geval een cachet waardoor de jubileum-expositie dan toch één moment boven het gewone uitkomt. Het schaakspel heeft velen bewo gen heel eigenaardige stukken te maken. Men is daar trouwens al jaren mee aan de gang: J. F. Mennens van „Minerva" uit Groningen en Ton Fleskens die zijn opleiding in Eindhoven kreeg, vallen op door hun ge slaagde pogingen, de laatste met zijn toepassing van het ele ment hout, Mennens werkte met het zware ijzer en lood waardoor een idee van massivi teit werd verkregen. Enkele fijne portretten van Sara Weezepoel (Maastricht) staan hier wat verloren tussen, we za gen ze liever in de gewone kunst galerie prijken. In de bovenzaal staan de archi tectonische plannen zoals een plan van Peter van Oorschot (Amsterdam) voor een scho- lengebied aan de Coornhert- straat te Den Haag, dat een ho mogene massa schijnt. Er is ook een maquette voor een nieu- we vormgeving van het Ooster- j dok te Amsterdam dat een soort vijver gaat worden en studenten van de Academie te Enschede maakten gezamenlijk 'n project om de Walstraat aldaar een be ter aanzien te geven. Een stukje keurig uitgevoerd Madurodam met verklarende toelichtingen. Deze „Akademische Presentatie" duurt tot 18 november. Het zou echter wel wenselijk zijn wan neer de nummering van de di verse stukken iets duidelijker leesbaar werd gemaakt terwijl de bijgelegde naamkaartjes niet overzichtelijk aangeven wat van wie is. J.V. De Chr. Gem. Zang- en Orato riumvereniging Zanglust o.l.v. Hermar de Wolf (vijfentwintig jaar dirigent van dit koor) geeft dinsdagavond 13 november in de Andreaskerk te Leidschen- dom een uitvoering van het ora torium „Elias" van Mendels sohn. Medewerking verlenen de solisten Hanneke Dinkla so praan, Caroline Rigtering alt, Morius van Altena tenor, Cor Niessèn bas. Elisabeth Bos so praan (Der Knabe). Voor de be geleiding zorgt het Goois Sym phonic Orkest. (Van onze speciale verslaggever Piet Snoeren uit Teil Aviv) TEL AVIV De enigen die het op het commerciële vlak hebben laten afweten in de strijd tussen Israël en de Arabi sche landen, zijn de Israëlische kipper, geweest. De kibboetsi, die pluimvee houden zijn moder ns bio-industrieën waar het licht in de gigantiscne hokken dag en r.acht blijft branden teneinde de hennen tot een optimale produk- tie te prikkdejn. Maar tijdens de oorlog moest er verduisterd wor den en zie: de beesten raakten var de leg. Er dreigde e>en te kort aan eieren in het land. Dat is dan tegelijk ook het enige te kort geweest waaraan het Israë lische volk heeft kunnen merken dat het kn zijn vierde bestaans crisis was gestort. Voor de rest puilden de winkels uit van wel vaart. Een gesprek over dit aanzienlij ke wapenfeit met een weinig voor de hand liggende figuur, na melijk de directeur-generaal voor het wegtransport Daniel Avidan, Onder normale omstan digheden hoort men niet veel van hem. Maar nu is hij ach ter de schermen, op op Mosje Dajan na, de machtigste man in Israël. Aan hem de taak om al lereerst de Israëlische bevolking van Rosj Pinna in het noorden tot Eiath in het zuiden gelukkig te houden en vervolgens om straks de economie op de been te helpen. Voor het eerst onthult hij de inhoud van zijn functie, Hij werkt, bijgestaan door drie elkaar afwisselende secretares ses, de klok rond. Hij voert ge middeld honderd telefoongesprek ken per dag. „We vechten niet alleen een militaire oorlog", zegt hij „We vechten ook een transport oorlog". En precies als bij de militaire oorlog was voor de transportoor log de eerste dag <ïe belangrijk ste. Avidan: „De huisvrouwen sloegen als gekken aan het ham steren. We wilden ze hun gang laten gaan. We wisten dat er pa niek zou uitbreken, als er lege etalages kwamen, en paniek wa3 wel het laatste wat Israël kon gebruiken. We wilden dat kost wat kost voorkomen. Het was een psychologische noodzaak en het is ons allemaal gelukt. De etalages zijn vol gebleven op een paar eieren na, en dat lag niet aan ons dat lag aan de kippen". Hei klinkt zo eenvoudig maar er wa? een knap doordachte, ra- zerdsnel uitgevoerde heksentoer voor nodig, en Avidan was da man die het hem flikte Men dient zich te realiseren dat er In vredestijd 200.000 tot 300.000 ton levensmiddelen en goederen over over de Israëlische wegen daveren. Dat daalde meit het uit breiden van de oorlog onmiddel lijk tot 25.000 ton. De oorzaak Is dat er bij het eerste alarm vla de radio een codeboodschap uit gaat Alle eigenaren van vracht-, wagens die van 1968 of latere jcrer dateren, moeten hun voer tuigen plus chauffeurs zonder dralen naar bepaalde verzamel- centra dirigeren, waar ze voor da oorlogsinspanning worden in- gézet. Er bestaan geen uitzonde ringen. De zaak is bij de wet geregeld. Israël komt dus in een klap zon- der transport te zitten. Maar er is een andere codeboodschap de boodschap van Daniël Avi dan Zodra die weerklinkt, bren gen alle eigenaren van overjari ge vrachtwagens hun voertuigen naar verzamelcentra. Gelljktij- dig leggen tienduizend Israëli die te oud of anderzijds onge schikt zijn voor de militaire dienst, hun dagelijks werk neer of ze nu fabrieksdirecteur zijn dan wel ponskaartensorteer der en melden zich als chauf feur. Ook dit is wettelijk ver plicht. Het in vredestijd onbe kende, maar bliksemsnel parate nooddepartement voor burger- transport gaat aan het werk- Dat er die eerste oorlogsdag in Is raël geen paniek te bespeuren viel is te danken geweest aan atze vloot van Krikkemikkerigc vrachtwagens, vaak bemand °oor grijsaards van 70 of oudier, die traag maar gestaag winkels vol hamsterende huisvrouwen bleven bevoorraden met levens middelen en met de valse In druk: „Er is geen vuiltje aan de lucht'. Als de Arabieren hiervan op de hoogte waren geweest, hadden ze wellicht htm raketten anders gericht. Zo kwam het land de oorlog door. Maar het staakt het vu ren maakte de problemen voor Daniël Avidan hoogstens inge wikkelder. Manschappen keren terug van de fronten en gaan de stilgelegde fabrieken weer aan het draaien brengen. Er wondt geproduceerd en de pro- duktie moet worden verkocht, hetzij in het binnenland, hetzij m exportlanden. Daarvoor ia transport nodig. Het leger ech ter wil de gevorderde moderne vrachtwagenvloot niet kwijt voor het geval de vijandigheden op nieuw oplaaien. Dus blijft Avi dan zitten met ♦ien procent transportcapaciteit van wat nor maal nodig is. „Ik heb vandaag een speelgoedfabriek aan de te lefoon gehad die weer wil gaan leveren", zegt hij met ten hemel geheven handen. „Hoe kan ik end er de huidige omstandighe den speelgoed vervoeren?". Het antwoord op deze vraag heeft op het ogenblik in Israël de hoogste prioriteit. Avidan: „Het trans port vormt de grote flessehals voor de broodnodige herleving van onze economie. Het is een enorm probleem. Vergelijk het rustig met de frontoorlog. Wat we hier voeren, Is een achter hoed eoorlog". Ploegen van IsraëH reizen mo menteel de hele wereld af om do beschikbare vrachtwagens op to kopen. Ze hebben er 2.000 nodig voor onmiddellijke levering, en willen er 40 miljoen dollar tegen aan gooien. Op bezoek bij de DAF in Eindnoven sleepten ze er een dertigtal in oe wacht „Bij Volvo in Zweden waren we gelukkiger. Daar vonden we er 200", zegt Avidan. Om deze nieuwe vloot te bemannen wor den met ingang van vandaag speciale cursussen v*or vracht wagenchauffeurs gegeven. He< oefenmateriaal bestaat uit be tonmixers, want de bouw staat in Israël bij gebrek aan man kracht toch stil. Er meldden zich honderden vrijwilligers, waaronder veel vrouwen. Zo hoopt men langzaam de vastgelo pen transportmachine weer op gang te krijgen. strikte lijst van prioriteiten. De strikte lij^ vanprioriteiten. De levensbehoeften van mensen en vee staan bovenaan. Niemand mag iets tekort komen. Vlak daaronder volgt het transport ven benzine. We willen het mo reel ook hoog houden door ieder een de kans te geven in zijn ei gen auto te rijden. Nummer drie is de industrie, die werkt voor de oorlog, of die toelevert aan de twee eerstgenoemde prioritei ten. Nummer vier zijn de kran ten, want die kun Je ook niet missen voor het ophouden van do stemming. Pas veel later ko men de zware en de lichte indu strieën voorzover ze niet vallen onder drie. Ze kunnen schreeu wen wt ze willen, maéi" Ik ve^'1 dom het om toiletpapier tb gdun vervoeren. Het seizoeortransport krijgt wel prioriteit. Dc <;itrus- oogst begint op gang te komen en die is voor IsraW belangrijk. Alleen de export al levert ons 118 miljoen dollar per Jaar óp. Momenteel transporteren we 700 tot 1000 ton per dag vah dc plukplaats naar de havens. We hebben een lichte achterstand rraar het gaat. Zo nodig zetten we tractors in die rollende plat vormen trekken, wont Je kunt ze laten besturen door jongens van 16 jaar, terwijl dt ouderen aan het front zijn. Maar in decem ber en januari, als het citrus- selzoen zijn hoogtepunt bereikt, moeten we tienduizend ton per dag transporteren. En het ver voer is dan vanwege de winter (korte dagen slechte wegen) moeilijk. I>at wordt een gigan tisch probleem", Daniël Avidan schat dat zijn nooddepartement nog een paar maanden de handen vol zal heb ben. Ter vergelijking: .na de zes daagse oorlog werd het al na twee weken opgedoekt. Ook In dit opzicht heeft de oorlog, van Grote Verzoendag de Israëli's getroffen' 'Vaar het flWi pijn 'doet. „Israël heeft zijn 'spoorwe gen vcrwairlooad", zegt Avidan, Railverkeer is in oOrlAgstljd veel flexibeler oan weffv-^fceer. Met behulp vntt fcrol.>en KUhiien wc een groot deel y^p de vruchtwagens blijven petten voor de beHbéf|$n van dé burge- pjen en de industrie. Israïf ffiöet icip gaan aan _;;n spoorwa gen". En aan zijn kippen natuüri lijk.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7