BOLLEN- KEURING EEN EEUW HALVE BLOEM- WE ZIJN NIET GOED DE ZO ALS MENSEN DENKEN Leidschendamse Chr. democraten bezinnen zich begroting over bollen- en duinstreek KATWIJK WIL „HET KONINGS HOFJE" KOPEN 1972 minder gunstig dan vorig jaar voor Sassenheimse bank „Meisje waaide tegen auto aan PAGINA DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 LLIDSE COU-RAN f BOLLENSTREEK Het Is dit jaar 50 jaar geleden, dat op ini tiatief van de vereniging „De Narcis" werd begonnen met een vrijwillige veldkeuring van nar cissen. Aanleiding hiertoe waren de aantastingen door de grote narcisvlieg en het stengelaaltje, die bij de export steeds meer moeilijkheden gingen opleveren. Met name Amerika, toen onze belangrijkste afnemer, ver scherpte zijn eisen ten aanzien van de import van Nederlandse narcissen en ging zelfs zo ver, deze import gedurende enige ja ren geheel te verbieden. Er was dus alle reden, de verbetering van de gezondheidstoestand van de narcissen met kracht aan te pakken. Door de Plantenzlektenkundige Dienst werd in 1923 bepaald, dat voor het verkrijgen van het voor export noodzakelijke ex- portcertificaat, naast de Inspec tie vóór verzending, ook een controle te velde moest hebben plaatsgevonden. Daarbij werd de door de vereniging „De Nar cis" georganiseerde keuring te velde „mede als eisch gesteld voor het afgeven van certifica ten aan allen, die Narcisbollen zullen exporteren". Wat als keuringsdienst van de vereniging „De Narcis" begon, groeide uit tot de Bloembollen keuringsdienst van nu. Vanaf de oprichting berustte de leiding bij W. van der Laan, die bij zijn overlijden in 1933 werd op gevolgd door F. Limburg. Het is vooral onder diens leiding ge weest, dat de uitbreiding tot een algemene keuringsdienst voor bloembollen en knollen heeft plaatsgevonden. Vanaf 1963 is de directie in handen van ir. H. van Os. De eerste taak-uitbrei- ding vond plaats in 1926, toen in verband met het ernstig optre- vereniging „Het Bijgoed", waarbij elke vereniging zijn ei gen keuringsdienst en zijn eigen specifieke problemen inbracht. den van geelziek in de hyacin- Inmiddels was aan het min of ten de vereniging ,,De Hya cinth" werd opgericht, waarbij gelijktijdig een keuringsdienst voor dit gewas werd ingesteld. In 1938 volgde de vereniging „De Iris", in 1941 de Nederland se Gladiolus Vereniging, in 1947 de Nederlandse Dahlia Vereni ging, in 1951 de vereniging „De Lelie" en in 1955 tenslotte de meer vrijwillige karakter van de keuring een einde gekomen door de, op aandrang van de bloembollenorganisatics, in 1937 tot stand gekomen Bloembollen ziektewet. Onder invloed van de economische omstandigheden in de dertiger jaren, werden steeds meer bloembollen geteeld voor de binnenlandse bloemenproduk- tie. Voor deze bollen verviel de behoefte aan een exportcertifi caat en daarmede ook de nood zaak voor een veldkeuring. Een wettelijke, dwingende grondslag voor wat in de voorgaande ja ren was bereikt, kon niet langer worden gemist. De *oenmalige minister van Landbouw schreef over zijn eigen wetsontwerp dat dit, „eenmaal tot wet verheven, Nederland op het gebied van de wering en bestrijding van bloembollenziekten, aan de spits zal plaatsen." De verenigingen, die op dat mo- I ment ten aanzien van de ziekte bestrijding actief waren en zij, die later zijn ontstaan, kregen als „erkende instellingen" de uitvoering van de Bloembollen ziektewet opgedragen. In deze situatie is tot heden geen veran dering gekomen. Wel zijn be sprekingen gaande, om ook voor bloembollen niet alleen de ge zondheidscontrole, maar ook de kwaliteitscontrole wettelijk ge regeld te krijgen. Ter vergroting van de rechtsze kerheid van het personeel en teneinde een duidelijke lijn te krijgen in hef organisatiepa troon van de Keuringsdienst, werd in 1960 overgegaan tot op richting van de Centrale Vereni ging de Bloembollenkeurings dienst. Deze vereniging heeft, kort gezegd, tot doel het organi seren van een keuringsdienst ter uitvoering van de keurings reglementen van haar leden. Op deze wijze heeft de gezond heidscontrole in het bloembol lenvak zich in 50 jaar ontwik keld. Uit een groepje van enkele controleurs, die slechts een paar maanden per jaar in dienst van de vereniging waren, ontstond een Bloembollenkeu ringsdienst met 46 controleurs in vaste dienst, 4 in losse dienst, 3 hoofdcontroleurs, een administrateur en 3 administra tieve krachten. Hierbij mag worden opgemerkt, dat de over heid nimmer financieel in de keuringen heeft bijgedragen en dat de BloemboUenkeurings- dlenst nog steeds geheel door het bloembollenvak zelf wordt gefinancierd. - KATWIJK De restauratie van „Het Koningshofje" in Katwijk aan den Rijn is het begin ge weest van een regelmatig con tact tussen de stichting die „Het Koningshofje" beheert en de ge meente: In dit contact is weder zijds waardering gegroeid voor de zorg, die de stichting en het gemeentebestuur aan het hofje geven en die er op gericht is dit waardevolle monument in stand te houden. Het ontstaan van het hofje is een historische gegeven op zich. Bij testament van 16 maart 1802 is door mejuffrouw Antonia Ja- coba Koning door afzondering van een kapitaal een stichting in het leven geroepen, welke moest overgaan tot oprichting van een hofje te Katwijk aan den Rijn. Het kapitaal dat werd afgezon derd beliep „Sestig Duvzend Gulderis aan Obligatiën, Rece- pissen, Schuld- en Losrentebrie- ven". Het Hofje diende „ter inwoning van acht of meer bejaarde vrij sters of weduwe zonder kinde ren, ten minste zonder kinderen welke enig toezigt, onderhoud of alimentatie van hunne moeder behoeven, mits ledematen van de Gereformeerde Religie, van een ordente'ijk en onbesproken leven, en niet buiten de voorma lige gewesten Holland en Zee land geboren" zijnde. Uit eerbied voor wat men vroeger in het algemeen belang deed verdient dit hofje in stand te worden gehouden, doch de ex ploitatie levert de stichting jaar lijks een nadelig saldo op. Hier door is een schuld ontstaan die steeds groter wordt. De ge meente Katwijk is daarom van plan het hofje over te nemen te- gen het bedrag van de ontstane schulden dat nu ruim 86.000 gul den bedraagt. De bepalingen in het testament verzetten zich niet tegen dezv. aankoop door de gemeente. Kolonel Bosshardt OEGSTGEEST - "Het Evangelie verkondigen en vertolken, mee te strijden om anderen te helpen", aldus belichtte gisteravond Luit. Kolonel Bosshardt op uitnodiging van het Kath. Vrouwengilde voor do leden van de Christelijke vrouwenbonden te Oegstgeest het werk van 't Leger des Hells. "Het Leger is geboren als een Evangellsatlebeweging, aanvullend op het werk van de Kerken, het richt zich duidelijk tot de buitenkerkelijken." aldus de spreekster. Majoor Bosshardt ging uitvoerig in op het onstaan van het Leger des Heils, dat gesticht werd door William Booth die uit een armlastig, buitenkerkelijk gezin kwam en reeds op 9- jarige leeftijd kostwinnaar was. Booth, geboren in de Engelse plaats Nottingham, werd op latere leeftijd methodistenpredikant in Londens West-End. Maar zijn hart trok naar de armen in 't East-End van de wereldstad. Hij kwam voor de keuze te staan en koos voor de arme en noodlij dende mens. In 1912 was het werk van Booth wereldwijd uitge groeid tot in 40 landen, thans ruim 80. In Nederland telt het Le ger 130 korpsen bestaande uit totaal 30.000 heilsoldaten. Er zijn 160 posten van dienstverlening. Kolonel Bosshardt vertelde op boeiende wijze van haar werk in de Oude Binnenstad van Amsterdam en menigmaal ontbrak ook hier niet de typische Amsterdamse humor. Maar bovenal ver telde zij over de boodschap van het Evangelie, die in woord en daad wordt uitgedragen aan mensen die wezen alleen maar het goede willen maar vaak zo onvolkomen zijn. Spreekster noemde daarvan voorbeelden. Na de pauze werden er vele vragen gesteld. Kolonel Bosshardt zag het dragen van een uniform als zeer positief. „Door de zicht baarheid is er veel meer contact, Het werkt positief want het pers een boekje over "25 jaar werk in een Amshrdamse wijk "werk ligt op de straat". De aanwezigen ontvingen vers van de die meer dan zevenhonderd jaar oud is". Het is bijzonder fraai geïllustreerd door de tekenaar Anton Pieck. De aanwezige dames schonken de spreekster een bedrag van 137 gulden ter ondersteu ning van het prachtige, dienende werk. ILEIDSCHENDAM - In de aula van de school aan de Dobbelaan zijn de drie christen-democratische partijen, ARP, CHU, en KVP, die volgend jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen met 'n gezamenlijke lijst zullen uitkomen, bijeen geweest om zich te bezinnen op de ge meentebegroting 1974. Vethouder Bunnik zei vooraf dat hij persoonlijk nogal moeite had ge had met de hap die uit de saldi-reserve is genomen om het tekort te dekken. De Leidschendamse reserve is nog 41/2 miljoen maar daar moet men volgens de wethouder "uiterst voorzichtig" mee te werk gaan, "het is overigens slechts 150 gulden per inwoner". Vethouder Kranenburg, die het betreurde dat de gezamenlijke ge zondheidsdienst tussen Zoetermeer, Voorburg en Leidschendam niet tot stand was gekomen, zei later hierover dat Leidschendam met Voorburg nog besprekingen voert over een gezamenli jke dienst. lp een vraag over een voor :cht:ti*sembt~naar zei fra-t'evocrz tter A. M. van der Laan dat als duidelijk blijkt dat do bevolking dit wl het zal moeten gebeuren, maar hil wees cr op dat de hoge kosten dan erg_ens anders op moeten worden bespaard. De meerderheid van de raL* is er in ieder geval niet voor te vinden, zei de heer van öer j Laan. Badcentrum van Katwijk opnieuw in de Raad KATWIJK - Nadat de Kat- wijkse gemeenteraad op 28 juni j.l. het ontwerp voor de bouw van een badcentrum in Katwijk Zee verwierp, ligt nu een volgend plan ter ta fel. Hierover zal vanavond de gemeenteraad zich moe ten beraden. In grote lijnen zijn aan de bezwaren, welke de oorzaak waren van het verwerpen, tegemoetkomen. Het nieuwe plan is dan ook geënt op het cude plan, en hiervoor zijn gegronde rede nen. Een nieuw plan van de grond af opbouwen zou tijd en geld kosten. Bovendien spreekt het renteverlies een woordje mee momenteel is reeds voor een bedrag groot 2 millioen aan grond gekocht hetgeen al een bedrag van 175.000 per jaar is. Bovendien st'jgen de bouwkosten 10 12% per jaar. en dit p'-n vrrnvord dcor zal de gemeente op kor:e Jc n een Ycriliv werkt plan opmaken da. daarna ter visie zal worden gelegd. „Van Zanten' nog op kop LISSE Bedrijfsklaverjassen Bollenstreek. In de competitie Bedrijfsklaver jassen Bollenstreek heeft het team „Van Zanten" ook in de tweede avond de leiding behou den. Zij wisten het Draka-team met 13968 tegen 12860 te klop pen. G.W.B. wist op te klimmen naar de tweede plaats door de Vlinder met groot verschil te verslaan met 14706. tegen 11942. De overige uitslagen zijn: Van Stein-Slaapkamercentrum 14209—12963; Kroon—West-Lan- geveld 13207—14441. Na 2 avon den spelen is de stand nu: 1. Van Zanten 29061; 2. G.W.B. 28027; 3. Draka 27507; 4. Van Stein 27396; 5. De Vlinder 26611; 6. Langeveld 26312; 7. Slaapka mercentrum 25662 8. Kroon- West 24790. Zoeterwoudse dekenale raad kwam bijeen ZOETERWOUDE - De dekenele raad, gisteravond bijeen in het zaaltje van de Christus Dienaar- kerk, heeft zich bezig gehouden met de voorbereiding van een bijeenkomst, opnieuw in Zoeter- woude, voor alle parochieraden van het dekenaat. Deze zal plaats vinden op 12 de cember waarbij de nota van het L.P.O. „Mens. waarheen" aan de orde zal komen. Daarvoor zal een deskundig inleider wor den uitgenodigd welke met name het hoofdstuk „Gezin en school" zal behandelen. Het bisdom Rotterdam heeft een Pastoraal beleidsplan opgesteld en aan de dekenale raden voor gelegd. Er werden vier subcom missies samengesteld die ieder twee of drie punten voor reke ning zullen nemen. Hun stukken komen in behandeling tijdens een plenaire zitting. 500 varkens moesten verhuizen NOORDWIJKERHOUT - Door het in voorbereiding verklaren van een bestemmingsplan nabij de vuilnisbelt aan de Tespellaan is het mogelijk geworden, dat de heer de Winter, die op het landgoed „Nieuw Leeuwen horst" een varkenshouderij heeft, zijn bedrijf naar die con treien verplaatst. De gemeenteraad ging hiermee akkoord. Die rierpizr/s!ng zal in twee etappes geschieden. Aller eerst zal de mogelijkheid wor den geschapen om 250 varkens bij de vuilnisbelt te huisvesten en binnen een jaar verhuist het tweede tal van 250 varkens. Dan zal ook de gelegenheid moeten worden geboden daar een bedrijfswoning te bouwen. Enige raadsleden, die kennis genomen hebben van de moge lijkheid om na sluiting van de belt ter plaatse een recreatieve bestemming te projecteren, had den enkele bezwaren. F orumdiscussie over Suriname LEIDEN De Leidse studenten vereniging SSRL organiseert in samenwerking met de wereld winkel Leiderdorp op 8 novem ber een Suriname-avond. Dit ge beurt in het kader van de Suri- came-aktie 73 die gehouden wordt in verband met de bin nenkort te voeren discussie in de Tweede kamer over de staatsrechtelijke positie van de Rijksdelen. Het thema van de avond is der halve: de toekomst van Surina me, Er zal een forumdiscussie gehouden worden door de heren Van Gorlcum, (2e kamerlid van de PPR), Van der Hek (2e ka merlid voor de PvdA), Geurtsen {VVD). v.d. Spek (PSP) Kross, medewerker aan de Surina- me-aktïe '73 en Chin, oud-direk- teur Stichting Planbureau Suri name. Discussieleider is de heer Reugebrink. Er wordt een lite- iraluurstand ingericht. De aan vang van deze avond is 20.00 uur. Plaats: het SSRL-gebouw, Hogewoerd 108, Leiden. Sassenheim Volgens het jaarverslag van de Raiffeissenbank over 1972, dat een dezer dagen uitkwam, is de groei van spaargel den in 1972 beneden het niveau van 1971, d,at een bijzonder goed spaarjaar was ge bleven. De heersende onzekerheid over de sociaal-economische ontwikkelingen had in de eerste helft van het verslagjaar een positieve Invloed op de besparingen. In de tweede, helft van het verslagjaar zwakte de spaardrang enigszins en veroorzaakte een sterke neiging tot vervroegde aanko pen. De verstrekking van nieuwe leningen lagen in het verslagjaar op een hoger niveau dan in beide vorige jaren. De kredietaanvraag van agrarische bedrijven was weer gering. Daarentegen steeg het niveau van de kre dietverlening aan middenstandsbedrijven binnen het kader van de ter plaatse aan wezige mogelijkheden. De groei van het aantal privé rekeninghouders verminderde, daar het aantal bedrijven, dat tot girale uitbetaling van salarissen overging afnam. De rente voor direct opvraagbaar spaar geld handhaafde zich in het verslagjaar op 4%, de hogere rente opbrengende spoor- vormen handhaafden zich tenslotte op een maximum van 7 procent. Enkele cijfers: Balans-totaal 30.587.877 (1971: 2S.502.522), omzet 504,5 miljoen (440 milj.), spaargel den 22.835.102 (ƒ21.171.513), winst 76.033 66.670). Leden 731 (673). Spaarrekenin gen 9445 (9504). Gemiddeld tegoed per boek je 2.418 2,228). Rekening-courant 2S90 (2750), Leningen 467 (427). Dagafschiften 185.127 (169.662). De algemene ledenvergadering van de Raif feissenbank wordt gehouden op maandag 5 november a.s. in het Bruine Paard, aan vang 20.00 uur. Marktberichten Mnrktberlchten. Roclolnrcndsvecn, liloemen 31 oktober - Anjers Rose, Arthur, Esperenre. G.J. Sim IS—27. Rood. Tommy. Telstar 32—10, Wil. Lena 20—29. Kcefer. I.e Reve. Nora. Allee 24—35. Rozen Garnette, Carol. Zorlna, Roswltha. Marimba. 1017. Carina Prominent. Esther Otarim 19—23. Son la 30—19. Motrea 21—26. Belinda 20—36. Ilona 52—75, Bacca ra 5570, AnUiurlumbloemen 1.0C 1,50, Alstrocmcrla 17—25, Gerbera 3S—39, Strelltzla 1.85—2,00, Nenne 26—60. Geplozen chrysanten 17—69 p.st. Troschrysnnten 85—1,76, Idem jaarrond 1,20—1.C0. Eikenblad 55— 75, Trosanjers 1.902,10. Irissen 1.55-2,90, Dahlia's 30—65, Freesia 852.26, Llatrls 2.55—1.10. OrnlUio^ galum 1,752,10 per bos. KATWIJK, Grn oktober 5,90, A I U FMG/ALPHFN - Volgens rc iZ "rr re elekfrimonte- r uit v: n aan dsn Rijn, zou een .jd-.cr cp de Wilhelmina- laan tegen de door hem bestuur- hij de wlelrljdster aanreed. Het rechtbank te me'sje werd hierb*} acht t t F'co gesleurd en bekiw.m t.a. c t een hersenschudding. geus i.e in. c.i es negal va.'.k sterke drank gebruikt, hetgeen de bestelauto zijn gewaaid, doch Terzake het onder invloed vaij^ gevaren op de weg geeft. De eis getuigen verklaarden, dat &1 drank een auto besturen, had de luidde twee weken gevangenis- monteur zo slingerend reed, dat monteur zich voor de Haagse straf en negen maanden intrek- hem daarvan vrijgesproken, ter zake de aanrijding werd de monteur echter veroordeeld tot 150 boete. B n 28. ::i. ki.wlseMerlc 21—31. Boerenkool 3439. Spina- kool l'f IOI 21—34. Krulpeterselle 3541. peen 200.000 kg, bloemkolen 10.000

Leidse Courant | 1973 | | pagina 6