Ontwikkeling Stevenshof een kwestie van wikken en wegen Bromfietsers zijn de zondebokken in verkeer Philidor krijgt het moeilijk tegen L dorp I stad Ook kostendrukkende alternatieven in de doeleindennota Ook in Leiden 000007 ïïïhd: Grote Waarom kantoorflat op hearing onbeantwoord OOK Wat u moet weten Moeizame telefoonverbinding PAGINA 3 DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT LEIDEN „Vakmatig gezien is dit een sterk stuk", aldus wethouder A. Kret van Stadsontwikkeling over de lijvige multi-disciplinaire doeleindennota „Leiden Stevenshof", onder zijn leiding samenge steld door de werkgroep Ontwikkeling Stevenshof (Gemeentesecreta rie Leiden, Gemeentewerken, Stichting Het Nederlands Economisch Instituut en Stad en Landschap te Rotterdam). Over een paar jaar moet de bouwontwikkeling in de Stevenshofjespolder tussen De Grote Vink en de Haagse Schouw op gang komen. Dit gebied, on geveer 145 ha groot („een halve Merenwijk"), zal het laatste stuk grond zijn waarop Leiden huizen kan gaan bouwen. De tot stand ge komen nota, die gisteren aan de pers werd gepresenteerd en die wellicht voor een bedrag van 7,50 in de handel wordt gebracht, betekent geen beleidsstandpunt van het college van B. en W. Wet houder Kret: „Nu begint pas de inspraakperiode. Teneinde alle be trokkenen onder de bevolking gelegenheid te bieden een zo goed mogelijke inbreng in deze inspraak te hebben, zal een coördinator van deze inspraak aangesteld moeten worden". De ontwikkeling van Stevenshof moet, volgens de opstellers van de „rechtlijnig" en zo objectief mogelijk vervaardigde nota, een maximale bijdrage tot een zo rijk mogelijk huisvestingspatroon voor Leiden leverden. Deze ont wikkeling levert de planmakers overigens wel een maximum aan problemen op, want de Ste venshofjespolder is, aldus de heer Kret, een verre van een voudig te ontwikkelen project, gezien de landschappelijke pro blemen, de geluidshinder tenge volge van de rijkswegen 11 en 4, het hoogspoorplan van de NS en de wegen naar de kust; „kortom, een moeilijke polder om aan het werk te gaan". Jn de doeleindennota is een be langrijke economische para graaf opgenomen die weinig re den tot optimisme geeft. Er is de gemeenteraad al eens om twee ton gevraagd voor de aan loop van het plan. Binnenkort zal het college de raad om het dubbele moeten vragen, want met het eerste bedrag kan men bij lange na niet uitkomen. De nota geeft een opsomming van een aantal alternatieve moge lijkheden voor de opzet van Ste venshof. Gelet on de doelstelling om voor geheel Leiden een wat evenwichtiger samenstelling van de bevolking te bereiken en ge let op de belangen van de Leidse woningbehoevenden, lijkt volgens de samenstellers van de nota met een differentiatie, ge richt op een menging van goed kope en duurdere woningen, aan beide aspecten recht te worden gedaan. In de nota wordt daar toe een bepaald alternatief voor de woningdifferentiatie aanbevo len. Bij dit alternatief is een ex ploitatietekort van ongeveer 12,5 miljoen gulden te verwachten. Het totaal aantal te bouwen hui zen bedraagt in dat geval ca. 3050, waarvan er 1450 of 47,5 pet. als goedkopere woningen zijn aan te merken. Natuurlijk kan, zo stelde wethou der Kret, er getracht worden door allerlei inspanningen dit tekort te drukken. Zo kunnen worden genoemd: een hogere grondprijs (maar dan ontstaat een te dure wijk), of een gelijk matige verhoging van de grond prijzen. Ook kan men streven naar meer woningen per ha., enz. Wethouder Kret: „Het wordt uiteindelijk een kwestie van beleidskeuze, het zoeken In de doeleindennota Ontwikkeling Stevenshof wordt een aantal kernproblemen aangesneden. Zo gaat het erom, hoe een zo groot mogelijk woongebied kan wor den bereikt, dat op aantrekkelij ke wijze is opgebouwd en niet wordt verstoord door belangrij ke verkeerswegen (waartussen Stevenshof waarschijnlijk ge kneld gaat liggen). Ook vraagt men zich af, hoe het milieu in het bestaande woongebied langs de Rijndijk kan worden verbe terd en welke wijze van ontslui- naar de geschiktste variant. Be stuurlijk moeten we dit in het komend half jaar uitmaken". Het ziet er volgens de wethou der (thans) niet naar uit, dat renovatie van voldoende binnen stadswoningen de bouw van Ste venshof op losse schroeven zal zetten; eventueel kan realisatie door een gunstige renovatie-ont- ting voor de wijk het meest doelmatig is. Andere kernpro blemen: hoe dienen de terreinen voor werkgelegenheid te worden gesitueerd, rekening houdend met de verkeersverbindingen en met het bij voorkeur niet benut ten van terreinen die geschikt zijn voor woningbouw; hoe kun nen de landschappelijke gege vens (waaronder in het bijzon der de boezemwatergangen) in het plan worden geïntegreerd; hoe kan de vereiste plankkwali teit worden bereikt, d.w.z. een acceptabele verhouding tussen de oppervlakten voor „netto"- bouwterrein, openbaar groen en verharding, en het zo goed mo gelijk met elkaar in evenwicht brengen van kosten en opbreng sten van het plan. Bij het zoeken naar alternatieve mogelijkheden voor de planont wikkeling heeft men aangeno men. dat in een strook van 150 tot 200 m. langs de primaire randwegen geen woningbouw zal kunnen plaatsvinden zonder geluidsisolerende maatregelen. In deze zone kunnen wel tot de wijkinfrastructuur behorende wegen en misschien bepaalde vormen van werkgelegenheid (industrie) worden onderge bracht. Vervolgens is aandacht geschon ken aan de wijze van bouwrijp maken en aan de omvang van het woongebied in samenhang met het hoofdwegensysteem. Op deze punten concludeert de nota tot ophoging van het plangebied en integratie van de landschap pelijke gegevens voor zover het de boezemwatergangen betreft. Door deze watergangen te ver binden en te voorzien van bege leidend groen ontstaan doorlo pende groene zones in het ge bied. De voorzieningen voor de wijk kunnen in dit groen een plaats krijgen. Door de hoofd wegenstructuur te beperken tot een stedelijke hoofdweg langs de spoorlijn, de z.g. spoorweg tangent, voor de verbinding met de stad. de Voorschotense wijk Noord-Hofland en met rijksweg 11, wordt een zo groot mogelijk woongebied verkregen, dat niet door drukke verkeersaders wordt doorsneden. De ontslui ting vanaf de buitenrand leidt ertoe, dat het groen en de voor zieningen in het binnengebied verkeersvrij bereikbaar zijn. Ook kan de bestaande bebou wing langs de Riindijk in het plan worden geïntegreerd. De huidige verkeersfunctie van deze Rijndijk wordt in die situa tie door andere wegen (o.a. Plesmanlaan) overgenomen. Op basis van het bovenstaande worden tenslotte twee groepen van elke twee alternatieven on derzocht in de nota. Bij de eer ste groep liggen de terreinen voor werkgelegenheid in een zone langs de spoorbaan en bij de tweede groep in de milieu- strook langs rijksweg 11. Als uit eindelijke conclusie wordt in de nota gesteld, dat een sluitende exploitatie van de Stevenshof niet kan worden bereikt zonder speciale maatregelen. De va riant met de werkgelegenheids- terreinen in de milieustrook langs RW 11, waarbij het boe zemwater in de berekeningen onderdeel vormt van het centra le groen, beantwoordt het meest aan de gestelde criteria en leidt tot het kleinste exploitatietekort. LEIDEN Afgaande op de cij fers van het bureau Veilig Ver keer Nederland zijn er in ons land drie maal zoveel fietsers ais bromfietsers. In de loop der jaren is echter gebleken dat bromfietsers drie keer zoveel ongelukken veroorzaken dan de ongemotoriseerde tweewielers. Een eenvoudig rekensommetje leert ons vervolgens dat de kans, om als bromfietser een aanrijding te krijgen, negen keer groter is dan als fietser. Een griezelig verschijnsel. Door de Leidse politie is in sa menwerking met het Centraal Rekeninstituut van de Rijksuni versiteit een onderzoek inge steld naar de verkeerssituatie in Leiden. Hieruit is o.a. gebleken dat de landelijke ongevallencij- fers ook op de Sleutelstad van toepassing zijn Het is bekend dat medio 1974 het dragen van een bromfietshelm verplicht ge steld zal worden. Deze maatre gel berust op de noodzaak de bromfietsers een betere be scherm ing te geven tegen her- sen- en schtdelletsel. Indin men nu de cijfers van het CRI bekijkt, ziet men dat tij dens -het eerste half jaar van 1973 in Leiden 1143 aanrijdingen hebben H-310 hiervan (10.1%) werden veroor zaakt door berijders van brom fietsen. In 1972 waren dat 1336 botsingen waarvan er 154 door bromfietsen veroorzaakt waren (11.5%). ÜJit de plaatselijke cij fers blijkt bovendien dat tijdens de eerste 6 maanden van dit jaar 489 aanrijdingen, waarbij gewonden vielen plaats gevon den hebben tussen bromfietsen en personenauto's (in 1972 was dat aanbal 645). 95 bromfietsers moesten over deze periode zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen worden (tijdens de eerste helft van vorig jaar wa ren dat er 99). De betrokken automobilisten kwamen er aan merkelijk beter af: 17 bestuur ders werden licht tot zwaar ge wond (1972: 23) Een bromfiet ser kwam dit jaar te overlijden tengevolge van zijn verwondin gen. Tijdens de afgelopen 10 jaar stierven in Nederland bijna 5000 bromfietsers! Deze gegevens tonen overduidelijk dat rijden op een bromfiets gro te gevaren met zich meebrengt. Het verplicht stellen van een valhelm is *lan ook bittere nood zaak. De Leidse politie raadt daarom aan zo spoedig mogelijk een helm aan te schaffen, voor zover deze nog niet in het bezit is. Ook duo-passagiers moeten hiertoe over gaan. Goedgekeur de helmen zullen herkenbaar zijn aan een vignet zoals hier afgedrukt is. Bij de aanschaf van een valhelm moet men o.a. goed op de vol gende punten letten: 1. Een helm mag nooit knellen maar moet toch goed rondom het hoofd aansluiten; 2. de helm moet zodanig zitten dat de rand net boven de wenkbrauwen doorloopt (de rand mag juist gezien woeden); 3. de helm moet op het achterhoofd tot aan het knobbeltje doorlopen; 4. wanneer de kinband gesloten is mag de helm niet of nauwelijks heen en weer geschoven kunnen Voor nadere inlichtingen over de valhelm of voor het verkrijgen van door Veilig Verkeer Neder land uitgegeven stickers en bro chures moet men zijn bij de receptie van het Leidse politie bureau of bij de afdeling ver- keersinlichtingt.i. „Valhelm hoofdzaak" is de slogan, vooral i nu door de „drooglegging" door de Arabische landen het aantal bromfietsers aanmerkelijk zal i toenemen. COUTURE EXCLUSIEF MAARSMANSTEEG 2 LEIDEN - TEL. 40800 voor exclusieve kleding Zo juist ontvangen: Grote collectie RODIER (Paris) LEIDEN - Na afloop van een hearing vraag ik me wel eens af, wat is nu eigenlijk het nut van zo'n avond praten en Informe ren. Omdat het nu eenmaal bij de recent verworven demo cratische rechten v,an de burgers behoort, roep je als over heidsinstantie, die iets wil gaan ondernemen (gisteravond was dit wethouder Kret), de betrokkenen bijeen (i.e. de bewoners van het Stationsplein) en de Morssingel), licht ze over je plan nen in en laat ze vervolgens "inspraak plegen". Resultaat: een wethouder, die een verplicht nummertje afdraait en zich geneert (of dat op zijn minst zou moeten doen), om dat hij toch niet van de hoofdlijnen van zijn plan afwijkt, en dat ook niet kan: en aan de andere kant een groepje belang hebbenden, dat hevig verontwaardigd is, omdat ze voelen dat hun inspraak een farce is. Een tekortkoming van de demo cratie, die zo oud is als het begrip zelf. Het slot van het bekende deuntje klonk gisteravond als te ver wachten: de heer Kret maakto om kwart over tien abrupt een eind aan de discussie en liet de "stationsbewoners" ach ter zonder ze overtuigd te hebben van de noodzaak van de kantooradelaar, die de andere flatvogels rond het Stations plein binnen afzienbare tijd zal overvleugelen. Wethouder Kret ondersteunde het plan met een aantal ruime en voor het publiek niet altijd duidelijke argumenten: hij zag het als een Leidse bijdrage aan de verandering in de werkgele- genheidssfeer. De verschuivingen naar de dienstverlenende sector hebben tot gevolg, dat Leiden in de toekomst kan reke nen op-6000 arbeidsplaatsen in die sector: "We dienen te bou wen voor de werkgelegenheid van morgen". Voorts meende de wethouder, dat het "onverdedigbaar" is om open plekken te houden bij concentratiepunten van het openbaar vervoer en de spoorwegen. M.a.w. het stationsplein wordt een kan toorcentrum. Op zich een aanvaardbaar standpunt, maar zo voel je het niet als je er midden in woont. Gevoelens van onbehagen werden dan ook in voldoende hoeveelheden naar voren gebracht: Waarom moesten de panden aan de Morssingel verkrotten, waarom is er zo veel parkeerruimte aan de voet van de woonflat en niet op bv. het Schuttersveld ("Waar de rozen op de middenberm bloeien"), wat is het nut van het geplande voetgangersgebied, is er niets te doen aan de geluidsoverlast van auto's 's nachts en in de weekeinden? Een aantal van deze vragen konden nog wel beantwoord wor den maar het "Waarom?" met een hoofdletter bleef bij de meeste aanwezigen hangen. Daarom zet je er op een gegeven moment gewoon maar een punt achter. R.v.d. G. LEIDEN - Daar Noordwijk In de eerste ronde van de Leidse Schaak bond niet gespeeld had kon de nieuweling in de tweede ronde pas bewijzen een plaats in de le klasse zeker waard te zijn. Tegen Kat wijk 1 werd een 1—0 voorsprong vakkundig uitgebreid tot 3—2 toen het 4e punt ook veilig binnen was leek Katwijk geslagen. In de tijd noodfase liet Noordwijk de tegenstander geheel onnodig nog tot 5—4 komen. De afgebroken stelling staat gezien de pluspioen iets gunsti ger voor Katwijk hoewel remise moeilijk te vermijden valt. Mocht Katwijk 51/2V/2 de mist ingaan dan betekent dit voor de tweede maal dit seizoen de kleinst mogelijke nederlaag daar de uitgespeel de partij tegen Philidor 4 na de tweede zitting potremise staat wat Katwijk juist de das omdoet. Insiders hadden niet kunnen ver wachten dat Philidor 4 het zo moeilijk zou kunnen krijgen te gen Leiderdorp. Een snelle 10 achterstand werd dan nog wel tot een 4—2 voorsprong omgeto verd maar zeker niet zonder het nodige geluk. De eerste bord speler van Leiderdorp overzag een gemakkelijke winstvariant en was gedwongen een moeilij ke stelling af te breken. Van de overige 3 afgebroken partijen staan er 2 zo goed als gewonnen voor Leiderdopt. De einduitslag zal dan ook niet ver vart de 5—5 BODEGRAVEN De afdeling van de KVP heeft gister avond J. Agerof gekozen als voorzitter. Wethouder Van der Heyden bedankte om ge zondheidredenen en ook de heer Van Doorn vond het na tientallen jaren welletjes. LISSE De afdeling Lisse van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde ver zoekt een ieder er op toe te zien dat er geen paddestoe len worden geplukt of ver nield. LEIDERDORP De heer L. Bo gaartz en mevr. J. Bogaartz— Buch, Heemraadlaan 10 te Lei derdorp waren gisteren 50 jaar getrouwd. De burgemeester en echtgenote hebben 's middags namens het gemeentebestuur en de burgerij van Leiderdorp de gelukwensen overhandigd aan 't bruidspaar. De heer L. Bogaartz is geboren op 27-10-1899 en me vrouw Bogaartz op 2-8-1900. Ze hebben 15 kinderen waarvan er nog 14 in leven zijn, en er 10 ge trouwd en 2 missionaris zijn, één in Indonesië en de ander in Brazilië. Door het feest hebben ze het verlof zo kunnen regelen dat ze ook aanwezig waren op deze heuglijke dag van hun ouders. Het bruidspaar heeft 34 kleinkinderen waarvan er 4 ge trouwd zijn en 1 achterklein kind. De heer en mevr. Bogaartz werken alle twee nog en moes ten een vrije dag nemen om dit feest gezamenlijk met de kinde ren te kunnen vieren. De heer Bogaartz is spraakleraar op al!j? BLO-scholen in Leiden en me vrouw Bogaartz op de BLO- school in Alphen aan den Rijn en op de christelijke scholen in Leiderdorp. Het bruidspaar ge niet alle twee een goede ge.-1 zondheid en ze kunnen hun c taak nog volledig aan. LEIDEN In het Leidse Volkshuis wordt op vrijdag 9 (van 2.30—5 en van 7—10) en op zaterdag 10 november (\an 10—12 en van 2—4) de jaarlijkse rommelmarkt ge houden. De opbrengst hier van zal besteed worden ter verbetering van de sanitaire voorzieningen van het re creatieterrein te Noordwij- kerhout. Toegang vrij. LEIDEN De lustrumcollecte van de Nierstichting Neder land vindt plaats 5 t/m 10 november in ca. 600 gemeen ten, ook in Leiden. Er kun nen nog collectanten ge bruikt worden voor de wij ken Maredijk, Haarlemmer weg en Merenwijk. Aanmel den: mevr. Langeveld, Ko- ser, Morsweg 111, tel. 60674. mevr. Gemund, Ravelstraat 2. tel. 61336 en mevr. Sley- ser, Morsweg 11, tel. 60674. NOORDWIJKERHOUT De heer Hogervoorst is door de raad van Noord wijkerhout benoemd tot bestuurslid van de Stichting Dienstencentrum Bejaarden. grens afliggen. Grootste titel pretendent LSG 2 heeft het te gen LSG 4 geheel niet moeilijk gehad. De spanning ontbrak door het eenzijdige karakter wat de wedstrijd droeg. 5 over winningen op een rij tegen slechts 2 rimises brachten de stand op 7—1 voor de grotere broer. Ook uit de twee overige partijen zal LSG 2 de volle 2 punten gaan scoren. Door deze overwinning staat LSG 2 voorlopig alleen aan kop in de le klasse. In de 2e klusse B wist Sassenheim onverwachts Philidor 5 op een achterstand te zetten. De 41/j-V/2 voorsprong moet genoeg zijn voor de volle winst. LSG 5 kwam adem te kort tegen Leiderdorp 2. In een enerverende wedstrijd werden de nodige stukken naar de eeu wige Jachtvelden gestuurd. Lei derdorp trok met 7—3 aan het langste eind. Het vooral thuis sterk spelende Bodegraven 1 kreeg Voorschoten 3 op bezoek. Ook dit tiental bleek tegen het Bodegravense geweld niet opge wassen te zijn. Een voorlopige stand van 5—2 zal Bodegraven zeker de volle winst opleveren. Overige uitslagen Leidse Schaakbond: klasse 3 B: Noordwijk 2—Philidor 9: 44 voorl.; Valkenburg 1—Koude kerk 2; 46; klasse SC: Koude kerk I—Katwijk 3: 4^—4»^; VTL 1—Rijnsburg 2: 61 3 Philidor 8—Leithen 2: 4'/2—4'/$; zestallen: Valkenburg 2—Lei- muiden 2: 51. W m ciebai BRANDKASTEN DlfUCTICKAMl MS KANTINE INRICHTINGEN MAGA?IJNKASTf v LEIDEN Een technische ploeg D.i kabel, die nodig is voor het in- 1 de PTT is al geruime tijd in Leiden aan het werk om een verbinding tot stand te brengen tussen de telefooncuntrale aan de Boommarkt en de nieuwe centrale aan de Willem de Zwij- gorlaan. terlokale verkeer moet ook 1 cle grachten kruisen. Zo werd c'e kube! vorige week in de Rijnfcburgersingol gelegd achter de molen De Valk. Deze week is men begonnen op de Apothe- kersdijk, die daarom tijdelijk voor het verkeer werd afgego ten. De afsluiting is namelijk nodig omdat een gr'x machine de stalen .>«9chenn._nde mantel schuit onder de walm -or do r moet kunnen persen. Ook wrdt in het water een sluif gebag gerd. Nm. Barentaxatraat 35 lalden

Leidse Courant | 1973 | | pagina 3