Regering vraagt om zuinig rijden Opvolgers voor Cox en Richardson Pompidou vraagt meer topberaad van EEG-landen DIPLOMATIEK OFFENSIEF VAN EGYPTE OP EUROPA £cidócSouuuit MEER SURVEILLANCE DOOR POLITIE NODIG Bandjes bestaan niet Nog geen beslissing over gewestvorming DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG. De regering dringt er met klem op aan dat automobilisten hun snelheid gaan beperken, omdat hier door het bezineverbruik sterk vermindert. Nadrukkelijk wordt gevraagd niet harder te rijden dan 100 km per uur. Zonodig zal zelfs een maximum-snelheid worden afgekon digd. De regering acht het ook wense lijk te bekijken hoe het verbruik voor verwarmingsdoeleinden kan worden verminderd. Ook moet zuinig worden omgespron gen met verlichting van etala ges en grote gebouwen, etc. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) maakte gisteren in de Tweede Kamer duidelijk dat „alle beetjes helpen". Het rij verbod voor de zondag is overi gens verlaat tot drie uur zondag ochtend. Preanier Den Uyl wees het verwijt van de hand als zou veel haastwerk zijn be tracht bij de maatregelen tot beperking van het olieverbruik. Er is, Integendeel, al sinds be gin oktober overleg over de maatregelen gepleegd. Door het recente overleg met de olie maatschappijen is de invoering van de autoloze zondag alleen versneld, aldus premier Den Uyl. De olieboycot wordt door de Nederlandse regering gezien als een Arabische maatregel om via Nederland politieke druk uit te oefenen op Europa. In Eur- pees verband zou dan ook moe ten worden bekeken hoe de pro blemen kunnen worden opge vangen. De afgekondigde maat regelen gelden dan ook bij wijze van voorzorg. Er bestaat im mers nog veel onzekerheid, met name over de vraag in hoeverre de beperking van de o'ieproduk- tie in de Arablscho landen door gaat. Premier Den Uyl liet ook uitko men dat nog weinig zekerheid bestaat over de gevolgen van de boycot voor de voorraden, de werkgelegenheid, de prijzen, etc. Thans hoeven de voorraden nog niet te worden aangespro ken. De beperkende maatrege len hebben, aldus minister Lub bers van Economische Zaken de bedoeling het gebruik van olie en benzine met 10 procent te verminderen. Staatssecretaris Van Huiten maakte duidelijk dat geen soe- pleonthefifingsveribod zal worden gevoerd. Hij deed ook een be roep om slechts in het aller noodzakelijkste geval ontheif'ng aan te vragen. Ook geestelijken vallen onder de maatregel, met uitzondering van hen die kunnen aantonen op zondag een druk programma te hebben en moei lijk van het openbaar vervoer gebruik te kunnen maken. SGP-woordvoerder Van Dis sprak in dit verband van „de schijn van een zekere mate van geloofsvervolging", maar veran derde dit later in „discrimina tie". gediscrimineerd. Van Dis be sloot toen zijn ingediende motie over een soepel ontheffingsbe- leid voor geestelijken aan te houden. In Europees verband wordt ook overleg over de olievoor raden gepleegd. Commissaris Simonet zou hebben voorgesteld een uitvoerstop naar derde lan den door te voeren. Maandag komen in Brussel de Europese ministers van buitenlandse za ken bijeen. Libië heeft Bonn ge waarschuwd dat uitingen solidariteit met Nederland de olievoorzieningen van West- Duitsland in gevaar kunnen brengen. WASHINGTON, (Rtr/AP). De regering Nixon zou Leon Jaworsky, een advocaat uit Houston en voormalig voorzitter van de Amerikaan se bond van advocaten, hebben uitgekozen als de nieuwe speciale aanklager in de Watergate-affaire als opvolger van Cox. De 57-jari- ge senator William Saxbe (rep) meent dat president Nixon hem tot minister van justitie zal benoemen, als opvolger van Richardson. De benoemingen zouden vandaag worden bekend gemaakt. Minister Richardson was op 20 oktober afgetreden omdat hij Nixons bevel niet wilde opvol gen om de speciale aanklager Cox te ontslaan. Cox kreeg ver volgens zijn ontslag aangezegd door waarnemend minister Ro bert Bork. Senator Saxbe heeft vaak kritiek uitgeoefend op pre sident Nixon. Tijdens de laatste bombardementen op Hanoi zei hij dat Nixon zijn verstand ver loren had. Maar hij is van me ning dat Nixon de geluidsban den had kunnen achterhouden. Het Witte Huis heeft gisteren rechter Sirica laten weten dat er geen geluidsbanden bestaan van twee vitale gesprekken in de Watergate-affaire, een ge sprek met oud-minister Mitchell en het belangrijke gesprek met John Dean, Nixons toenmalige juridische adviseur. Dean" ver klaarde op 15 april onder vier ogen aan Nixon dat "hij zijn ver- haal had gedaan aan de justitie. Nixon had Dean bij die gelegen heid gezegd dat hij een grapje maakte toen hij eerder gezegd had dat het gemakkelijk was een miljoen dollar bijeen te krijgen om het zwijgen te kopen van de gepakte Watergate-in- brekers. Het Witte Huis heeft verklaard dat de bandopnamen niet be staan door „een mankement aan de opname-apparatuur". De onderminister van justitie Pe tersen heeft evenwel verklaard dat Nixon hem eens heeft aan geboden de banden te beluiste ren, in verband met het onder zoek tegen Dean. Petersen had toen geweigerd. Het onderzoek naar Henry Ford, kandidaat voor het vice-presi- dentschap, heeft vragen opge roepen over mogelijk verleende politieke gunsten door Ford in ruil voor financiële bijdragen. De Duitse oorlogsmisdadiger Klaus Altman, die onder de naam Barbie onder meer in Frankrijk huis gehouden heeft, is de zer dagen in Bolivia vrijgelaten. De Franse regering, die Alt man (links) bij verstek ter dood veroordeeld heeft, probeert nog steeds diens uitlevering te verkrijgen. (Van onze correspondent) PARIJS President Pompidou wil de Europese samenwerking stimuleren door het houden van geregelde bijeenkomsten van re geringshoofden en ministers van de acht EEG-landen. Dit vanwe ge de nieuwe internationale si tuatie, die met name ontstaan is door de crisis in het Midden- Oosten en het bijna monopolis tisch optreden van de VS en de Sovjet-Unie in deze crisis. Pompidou stelt zich voor dat voor het eind van het jaar de rege ringsleiders bijeenkomsten heb ben om de politieke opvattingen van de acht te harmoniseren; voorts bijeenkomsten van de ministers van financiën om de stabiliteit van de valuta te be vorderen en tenslotte bijeen komsten van de ministers van economische zaken om de stra tegie van de inflatiebestrijding te bepalen. Volgens Parijs zijn Pompi- dou's voorstellen redelijk goed in de verschillende Europese hoofdsteden ontvangen. Duide lijk voldaan is Bonn dat ver klaard heeft dat de wensen van Pompidou overeenkomen met die van de Duitse regeringslei ders. Regeringskringen in Brus sel staan er iets gereserveerd tegenover. Zij wijzen er op dat de besluiten van de vorige top conferentie in Den Haag nog niet eens zijn uitgevoerd en zij vragen zich ook af of het wel goed is een topconferentie te wijden aan één bepaald onder werp. Uitkomst voor watervrees MET EEN VARIATIE op het spreekwoord: de één zijn pijn is ander mans gein. Want de manier waarop de vakcentrales het heffingen-, stelsel bij de milieu-belasting" willen veranderen, zal menig per soon jong of oud die des morgens zijn oren en des avonds zijn voeten liever droog houdt, met animo begroeten. Het overlegorgaan van de vakbeweging heeft minister Westerterp deze maand een brief geschreven met als motto: „als partikuliere huishoudens wegens de biologische vervuiling van het water voor milieu-belasting moeten worden aangeslagen, goed: maar dan op een rechtvaardiger manier". Wie kan tegen zo'n stelling bezwaar maken? Volgens de vakcentrales moet dan maar gekeken worden naar de grootte van het gezin: niet de eigenaars of huurders van een ruimte waar een watermeter staat over één kam scheren ongeacht de kubieke meters die er gebruikt worden. WAT DUS HET ALTERNATIEF? De heffing koppelen aan het feite lijk watergebruik per huishouden. De vakcentrales hadden hun doel natuurlijk ook kunnen bereiken door wat meer BTW te laten be talen op produkten waarvan de produktie met milieuvervuiling ge paard gegaan is. Maar hun keus viel op het water zelf. Het zal menig huisvader en -moeder als ze de kraan horen lopen, met pijn aan de watermeter doen denken. Maar Jantje en Marianne hebben de gein. Want op de kreet „heb je je handen nou weer niet gewassen", of „zijn je tanden nog niet gepoetst" kunnen ze nu te rughalten met 't wijze woord: Weet u eigenlijk wel, wat water te genwoordig kost? Straks krijgt minister Westerterp weer een brief: van de vereniging die pleit voor: „Na gebruik van het toilet, handen wassen tot en met... Te ver gegaan VOLGENS BERICHTEN IS DE TERUGKEER van een missionaris naar Chili afgelopen weekend niet zonder moeilijkheden verlopen. Collega's en andere tegenstanders van het nieuwe regime in Santia go hebben geprobeerd de missionaris van zijn voornemen af te brengen. Want de terugkeer van een buitenlandse priester zou in de gegeven omstandigheden als een morele erkenning van het nieuwe gezag kunnen worden uitgelegd. Gaat men op die manier niet te ver? Het moet toch heel goed mogelijk zijn. dat de missionaris In kwestie ook in deze moeilijke tijd zijn plaats onder het Chileense volk ziet. Het optreden van het militaire regime in Santiago tegen priesters die onder Allende de armen en verdrukten in Chili geholpen hebben, blijft afkeurenswaardig. Maar de opvatting welke een priester heeft van zijn taal als priester, staat daarvan los. Er zijn verschillende totalitair-bestuurde landen waar missionarissen geen enkele kans krijgen zich in te zetten voor een priesterlijke taak. Wanneer een ander land, met een regime en met praktijken die strijden met onze democratische normen, de grenzen voor pries ters niet onder alle omstandigheden sluit, staat het priesters vrij om daar hun taak te gaan vervullen of hervatten. Met politieke normen kan men niet beoordelen inhoeverre zo'n pries ter handelt vanuit een juist geweten. Wie anderen hierin probeert te hinderen, gaat o.i. te ver. Weeroverzicht Fellowships door Fokker teruggeëist SCHIPHOL Fokker heeft be slag laten leggen op drie F-28 „Fellowships" van de particu liere Duitse chartermaatschap pij Aviaction, die met de afbeta ling van de straalverkeersvlieg- tuigeoi in gebreke is gebleven. De aflossingsschuld is opgelopen tot tien miljoen gulden, maar in totaal moet de Duitse maat schappij bijna het viervoudige opbrengen. Verwacht wordt dat binnenkort het faillissement wordt aangevraagd van Aviac tion, dat niet over andere vlieg tuigen beschikt. Specialisten en tandartsen 5% duurder DEN HAAG Het ministerie van Economische Zaken, is ermee akkoord gegaan dat specialisten en tandartsen hun tarieven met vijf procent verhogen. Deze ver hoging geldt vanaf 1' oktober j.l. Volgens het ministerie heeft men de verhoging tot vijf pro cent moeten beperken in ver band met het streven tot mati ging van de hogere inkomens groepen. NEW YORK-TEL AVIV-CAIRO (Reuter-AP-UPI) Egypte zal bin- nenkort een diplomatiek offensief in Europa beginnen t«n einde steun te vinden voor een vredesregeling gebaseerd op terugtrekking door Israël uit de bezette gebieden. Op korte termijn wil Egypte de Israëlische ontruiming van de westelijke oever van het Suezkanaal waar de restanten van het derde Egyptische leger nog steeds zijn ingesloten. DEN HAAG De Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Orde ning zal de regering adviseren over de gewestvorming, maar kon in zijn gisteren in Den Haag gehouden vergadering het niet eens worden over de tekst van het reeds gepubliceerde ontwerp-advies, dat was opge steld door de commissie be stuursvormen en bestuurlijke in deling uit de raad. Op voorstel van de voorzitter van de raad, mr. V. G. M. Marij- nen, is besloten het concept nogmaals te laten bezien door C1 C' O c een kleine redactie-commissie, waarna het op 30 november in de volgende vergadering van de raad andermaal aan de orde zal komen. Prof. mr. A. Kleijn van het Ned. Instituut voor Ruimtelijke Orde ning, die aan het ontwerp-ad vies een notitie had toegevoegd, waarin hij zijn bezwaren uiteen had gezet tegen de invoering van gewesten als een nieuwe, permanente, vierde territoriale bestuursvorm, vond in de ver gadering zowel voor- als tegen standers op zijn weg. Dit offensief zal gevoerd worden door El Zayat, eerste minister van buitenlandse zaken maar nu president Sadats speciale ad viseur. Ismail Fahmi, die in de VS besprekingen voert is hem als minister opgevolgd. El Zayat zal in ieder geval Parijs en Belrado bezoeken en of hij of een plaatsvervanger ook nog Londen. President Sadat van Egypte heeft zich gisteren in een redevoering bereid verklaard vredesbespre kingen te voeren, zodra Israël de westelijke kanaaloever on truimd heeft. Het zullen geen rechtstreekse besprekingen zijn,, maar besprekingen zoals tot dusverre gevoerd zijn: onder de vlag van de VN. Sadat liet zich positief uit over do VS, het land waar premier Golda Meir se dert gisteravond is om te spre ken met minister Kissinger en president Nixon. Golda Meir heeft een ietwat achterdochtige achterban achtergelaten: de meeste Israëliërs vinden dat Is raël onder een veel te zware druk van de VS staat en men vreest dat ze te veel concessies zal doen. Gisteren hebben zich dan ook in Israël betogingen te gen de VS voorgedaan. Kissin- ger zal op zijn beurt naar het i Midden-Oosten gaan. Maandag is hij in Rabat (Marok- I ko,) dinsdag in Cairo, woensdag in Amman en daarna bezoekt I hij nog Saoedi-Arabië, Iran en 1 Pakistan alvorens door te reizen naar China. De Palestijnse be vrijdingsbeweging begint steeds minder bezwaren te hebben te gen een eventuele Palestijnse staat. In de VS is nu de staat van paraatheid waarin de troe pen gebracht waren, nu geheel opgeheven. Rome vier dagen droog ROME (UPI-REUTER) De Romeinen hebben op gro te schaal water geham sterd om een „droogleg ging" van vier dagen door te komen. Tot maan dag zullen ze het moeten stellen met water uit bad kuipen, emmers, flessen, jerrycans, en alles waar maar water in bewaard kan worden, terwijl de Italiaanse hoofdstad een nieuw leidingnet krijgt. Deze tijdelijke droogte moet toekomstige water tekorten, die 's zomers nog al eens voorkwamen, voorkomen. De gemeente koos voor deze operatie het lange vrije weekend van aller heiligen, in de veronder stelling dat veel Romei nen dan niet in de stad zouden zijn. nnng mist 19 temperaturen kxhtdruk m miilibaren >-"0; opklaringen hagel t warmtefront H hoge-drtJtgebied bewoning «Ft» sneeuw T-r kou-front L lage-drukget>ed regen onweer wrdnchting verptaatsmgsnehting DE BILT Droge lucht uit Mid den-Europa en Frankrijk zal in het komende etmaal naar onze omgeving stromen. Het weer zal overdag dan ook een overwe gend zonnig karakter hebben. De aanvoer van deze lucht, waarin het kwik in de nacht tot aan het vriespunt kan dalen, maar in de middag in het alge meen weer kan oplopen tot om streeks 10 graden, vindt plaats langs de westflank van een om vangrijk hogedruksysteem, waarvan het centrum over Po len langzaam naar het oosten trekt. Het heeft in Polen in de nacht van gisteren op vandaag op uitgebreide schaal licht tot matig gevroren. Plaatselijk daalde de temperatuur er tot acht graden onder nul. De vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Vrij zonnig, later meer bewolking en mogelijk regen. Weersoverzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. temp: omstreeks 5 gra den; Max. temp: van 8—11 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. WEERRAPPORTEN Eeldo Eindhoven' Den Helder Luchth. Hld. Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Now York Tel-Avlv Tunis Ter bestrijding misdaad DEN HAAG DS'70 blijft bij haar al eerder ingenomen standpunt dat de criminaliteit in Nederland alleen maar kan worden teruggedrongen als de politiesurveillance wordt uitge breid. Bij de behandeling van de politiebegroting gisteravond in de Tweede Kamer bracht DS'70 woordvoerder mr. Keunig herhaaldelijk de reeds enkele weken geleden ingediende motie ter sprake, waarin van de rege ring maatregelen worden geëist ter bestrijding van de misdaad. Van vele zijden in de Kamer werd in felle bewoordingen stel- steeds uitbreidende criminali teit. AR-woordvoerder Schakel achtte diepte bezinning op dit vraagstuk nodig. In delen van Amsterdam, Den Haag en Rot terdam, maar ook in de provin cie. durft de politie 's nachts nog nauwelijks enige verant woordelijkheid te nemen, aldus de heer Schakel. Bezorgd toonde de Kamer zich ook over de snelle stijging van het aantal particuliere bewa kingsdiensten. Daarmee zijn we niet op de goede weg. De socialist Stoffelen signaleerde nogal wat tekortkomingen op efficiency bij de politie. Van hem kwam ook de suggestie, politie-ambtenaren in uniform een naamkaartje te laten dra gen Mej. Goudsmit (D'66) stelde de regering voor om in afwachting van de komst van een echte ombudsman een ombudscom- missie in te stellen. Een derge lijke commissiè zou volgens mej. Goudsmit tie klachten van burgers tegen t>olitie en daar mee samenhangend de klachten van politieambtenaren over on gerechtvaardigd op hen of op een burger gèworpen blaam t—r>ofpn Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant,\j geniet zoveel meer! -oe- Jongste der wereldmerken.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 13