Oost-Europeanen kopen het liefst een westerse auto Luisteren met tanden en kiezen Bollen vroeg in bloei Parijse verkeerspolitie waarschuwt: Mini-auto's geen oplossing voor problemen van stadsverkeer Filebeveiliging langs rijksweg 16 bijna gereed MAANDAG 29 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 9 h WEGWIJS ONDER REDACTIE VAN GUIDO HALLEEN De Russische Lada 1500 S; zo Ie Russische auloriteilen rijden vaak in deze wagen; de Volga I De uitvinder van een Franse mini-auto, die de stadsverkecrs- en j parkeerproblemen moet oplossen en zijn talloze sympathisanten heb- I ben van Parijse verkeerspolitie een ijskoude douche gekregen. De Franse hoofdstedelijke verkecrsautorltelten hebben namelijk bij de I introduktie van de nieuwe „Minima" ter gelegenheid van de 60ste Parijse autosalon verklaard dat het middel erger is dan de kwaal. De „Minima* is, zoals de naam te gebruiken in plaats van de In de auto-industrie kan het raar toegaan. Fiat helpt mede de Russische auroproduktie van de grond en wordt nu onder meer in ons land bekonkurreerd door Russische Fiats, die de naam Lada dragen. Hetzelfde geldt voor Polen en Joegoslavië. In ons land kan men naast het, puur Italiaanse produkt ook nog een Fiat Polski of een Joegosla vische Zastava (Fiat) kopen. Trouwens, wat t* denken van de Spaanse Seats' De Russen zij verzot op wester se valuta. Vandaar kennelijk hun sterke aandacht voor export van westers getinte Russische auto's. Voor de echt-Russische wagens bestaat in onze omge ving weinig belangstelling, het geen ook weer niet zo verwon derlijk is. De Russen riepen im mers juist westerse hulp in om de in ontwikkeling achtergeble ven eigen auto-industrie nieuwe impulsen te geven. Ondertussen kopen wij in Neder land gemakkelijker een auto van Russische makelij, dan de Rus sen zelf. Die situatie is in geheel oost-Europa trouwens hetzelfde. Alleen van Tsjecho-Slowakije kan gezegd worden, dat het au tobezit daar relatief gezien redelijk is ontwikkeld. Eén op de 14 Tsjechen heeft de beschik king over een auto, Toch heeft men daar gemiddeld een salaris Er bestaat een verhaal dat Ludwig van Beethoven, toen hij om streeks zijn veertigste jaar doof begon te worden, probeerde te ho ren met zijn tanden. Hij ving de geluiden op met een houten trom melstok, die hij met zijn tanden vast hield en met het andere einde tegen de resonerende buitenkant van de piano drukte. Hoe het ook zijn moge; de laat ste tijd heeft men weer belang stelling gekregen voor de over dracht van geluiden via het ge bit naar het gehoorcentrum in de hersenen. Drie onderzoekers, Dahlin, Allen en Collard hebben onlangs onderzocht in hoeverre tanden voldoende gevoelig en deugdelijk zijn als hulpmiddel bij het horen. Gebleken is dat niet alleen tanden maar ook het voorhoofdsbeen ongevoelig zijn om lage frequenties te geleiden. Gevoeligheid treedt op bij fre quenties van 2000 trillingen per seconde en bereikt zijn toppunt bij frequenties tussen de 2000 en 4000 trillingen per seconde. De geleidegevoeligheid van tanden en kiezen overtreft die van het voorhoofdsbeen en komt overeen met die van het rotsbeen, dat nu gebruikt wordt voor het over brengen van trillingen. Hieruit kan men concluderen dat het in derdaad mogelijk zal blijken om gehoorapparaten te construe ren d'e gebruik maken van de geleidbaarheid van tanden en kiezen. De methode kan alleen dan werden toegepast wanneer de doofheid veroorzaakt wordt do or de blokkering van de over brengt® tussen trommelvlies en de zintuigcellen in het binnen oor. Het vermogen aan zonne-energie dat de aarde regelmatig ont vangt bedraagt meer dan 80 miljard megawatt Minder dan eentiende hiervan zou voldoende zijn om de zes miljard mensen, die de aarde rond het jaar 2000 zullen bevolken, van een gemid deld vermogen aan energie van 10 kilowatt per hoofd te vnnr- z'en. Dat komt neer op een jaar lijks verbruik van 15000 tot 18000 kwh per hoofd en dat is een zeer comfortabel verbruiksni- veau als men weet dat het elek trisch energieverbruik in de EEG-landen ongeveer 2.742 kwh per hoofd bedroeg. Zonne-ener- gie die zo overvloedig over de aarde wordt uitgestort, hppfr het voordeel dat zij ..schoon" is. Het is daarom dat in het kader van het meerjarenprogramma voor onderzoek van de EEG een plaats is ingeruimd voor een on derzoek naar het gebruik van zonne-energie. Voor dit onder zoek is 5,068 miljoen gulden uit getrokken en er wordt een tesm van veertien man aan gezet. De grote moeilijkheid die zich voor doet bij het winnen van zonne- energie is, dat de zon niet altijd schijnt en als hij dat wel doet op het aardoppervlakte een tem- peracuur van niet meer dan viif- tig graden behaalt. Dat laatste houdt in dat de zonnestraling ge concentreerd moet worden. Zuid-Afrika is een fossielenhaard rijker geworden. De fosfaatmijn .'e Langebaanweg, 100 km ten noordwesten van Kaapstad be looft een van de meestbelovende plaatsen te worden, waar men laat-tertiair gewerveld en onge werveld leven kan vinden. De eerste fossielen werden vijftien jaar geleden gevonden. Onder de recente vondsten bevinden zich een pinguin en een zee hond. De versteende pinguin is de eerste vondst van die aard in Afrika gedaan. De fossiele zee hond is van dezelfde soort als in Argentinië gevonden is, wat de zoveelste aanwijzing is voor een vroeger „super-con. nent, waar van Zuid-Afrika en Zuid-Ameri- ka deel uitmaakten". van twee jaar nodig om zich een Skoda te kunnen aanschaffen. B:j ons hoort de Tsjechische Skoda altijd nog tot de goedko pere wagens. De export van Skoda's naar an dere oost-Europese landen is on dertussen flink gedaald, sedert men daar ook de veel meer mo derne westerse auto's in licentie vervaardigt. Voorbeeld daarvan is de Russische versie van de Fiat 124 (die b'j ons Lada heet), die ondermeer in Tsjecho-Slowa kije een flink deel van de markt heeft veroverd. In Rusland heeft de Lada (Fiai 124) de typisch Russ:sche wa gens als Volga en Zaprarozje verdrongen. De Lada wordt ge- maak: in Togliatti aan de Wol- ga, waar in samenwerking met Fiat een g gantische autofabriek werd gebouwd. S nds 1970 rollen daar de auto's van de band. De Lada werd uiteraard aange past aan het oost-Europese kli maat: een sterkere startmotor, een grotere accu (vlotter starten bij strenge kou), een versterkt onderstel, 'n verzwaarde carros serie, een beperkt onderhoud door het ontbreken van smeer- puwten en een knaldemper van roestvrij staal. De Lada kan dus wel degelijk konkurreren met de Fiat 124. Er is van de Lada 1200 ook nog een stationcar en de snelle, meer luxueuze versie heet Lada 1500 S. De tweede Russische autofabri kant heet Moskvich. Deze wa gens zijn b j ons beter bekend ais Scaldia. De Scaldia wordt in twee fabrieken gemaakt. De fa briek in Moskou werd opgezet in samenwerking met Renault. In ons lane z jn drie vers es te koop. Eén Scaldia 412 M, met viercilinder 1500cc motor en voorts een station car »n een be stelwagen van dit type. Niet (meer) in ons land te koop is de Volga. Vrijwel overal in oost-Europa wordt deze grote, solide zespersoonswagen echter gebruikt als representatieve wa gen door autoriteiten en direc ties. Onbekend voor ons land is de Zaparozje, een kleine vierper- soonsauto met een 1200 cc mo- De Poolse en Joegoslavische Fia's hebben we al vermeld. In Roemenië maakt men echter Renaults. d e Dac'a heten. Zc warden zelfs utgevoerd naar Finland en Algerije. Een Roe meense Dac a 110 (Renault 10) kost daar 55.000 lei. hetgeen overeenkomt met een gemiddeld nkomen van 3.5 jaar. Overigens betaalt men in Bulgarije voor een Zhiguli (een Russische Fiat 124) met een bedrag dat over eenkomt met een salaris van 4,5 jaar Men kan nu niet bepaald konklu- deren, dat in oost-Europa het autobezit bevorderd wordt. Toch blijken de oost-Europeanen met alle geweld zo'n vervoermiddel te willen hebben. Dit zouden de bestrijders van de auto in onze omeving eens goed in gedachten moeten houden. Het wegennet in bijvoorbeeld Tsjecho-Slowakijke, Roemenië en Joego-Salvië is allerminst be rekend op een toename van au tobezit. In Praag, Boedapest en Belgrado kampt men reeds met verkeersproblemen. Op grote wegen ziet men er al files, die uiteraard ook veroorzaakt wor den door de gemotoriseerde toe risten. Gevaarlijk op de snelwe gen zijn langzaam rijdende land bouwwerktuigen. Er zal in oost-Europa meer ge daan moeten worden aan wegen aanleg. want de drang naar het begeerlijk symbool van de wes terse welvaart, de auto, is niet meer te onderdrukken. 8l zegt, een „mini-auto", voor stadsgebruik bedoeld is en dus eer zo gering mogelijk op pervlak van wegdek en pariteer plaats beslaat. Het kunststoffen wagentje is bovendien gemakke- I.jk te demonteren en tijdens een demonstratie werd aange toond dat het binnen enkele mi nuten geheel uit elkaar gehaald en met de lift naar het apparte ment van de eigenaar mee te nemen is. Overigens beperken de ambities van de „Minima" zich tot het leveren van een bijdrage tot de oplossing van ruimtelijke proble- men. Ten aanzien van de lucht verontreiniging is er niets ver anderd: De krachtbron ls een benzinemotor (die van de Ci- troën 2 CV). De Parijse verkeersautoriteiten hebben hun categorische verwer ping van de „Minima" en soort genoten gemotiveerd: In het verkeers- en parkeerprobleem bestaat er geen enkel specifiek probleem dat door de afmetin gen van de automibielen veroor zaakt wordt. Ais men aanneemt dat een be langrijk aantal gezinnen in Pa rijs er zijn voorsteden een ml- nt-auto aanschaft, zal dit in het merendeel van de gevallen de tweede auto van het huishouden zijn. Dit zou dus juist totgroei van het autopark leiden. Maar ook wanneer de aanschaf van een „mini" in feite het ver vangen van een normale auto door een stadsverkeersvehikeltje zcu zijn, zou daarmee de wens om dit wagentje zoveel mogelijk openbare vervoersmiddelen, aanzienlijk toeneem. In plaats van 240.000 wagens die gemid deld langs de Parijse straten ge parkeerd staan, zou men er mis schien (door de geringe afmetin gen van de mini-autootjes) 400.000 kunnen parkeren. En in plaats van de 100.000 auto's die tegelijkertijd door de stad rij den. zouden de Parijse verkeer saders er vermoedelijk 150.000 moeten verwerken. Dus in totaal 200.009 auto's méér. Uit het gebruik van mini wa gens van het nu gelanceerde type met benzinemotor zou een zeer aanmerkelijke toename van de luchtverontreiniging voort vloeien. Gezien deze overwegingen waar schuwt de Parijse verkeerspoli tie ernstig tegen het lanceren van zgn. oplossingen van het stadsverkeersprobleem, die in de praktijk allesbehalve oplos singen blijken. Er wordt op ge wezen dat de thans enige wijze om het probleem onder de knie te krijgen er in bestaat om het gebruik van de particuliere wa gens zoveel mogelijk aft e ra den. Slechts het gebruik maken van de openbare verkeersmidde len, kan een oplossing brengen. Duarmee zal na verloop van langer of korter tijd het totale rij- en parkeerverbod voor een deel van de binnenstad gepaard moeter gaan. Rest tenslotte de vraag of het negatieve advies van de Parijse verkeerspolitie de ontwerp van de „Minima" en de toekomstige kopers van dit wagentje voldoen de zal afschrikken. Het al eerder aangekondigde systeem, dat files bevei ligt tegen achteropkomend verkeer, langs rijksweg 16 (Rotterdam-Breda) zal op 16 oktober in werking gesteld worden. Bij dit systeem zullen voor het eerst In ons land zogenaamde matrix-borden (te vergelijken met elektroni sche scoreborden) worden gebruikt. Op deze borden kun nen onder meer verschillende adviessnelheden worden aangegeven. werking langs rijksweg 16. Het systeem wordt toegepast op de rijbaan, die naar het zuiden voert. Tussen de afslag naar rijksweg 15 (naar het oosten) en de brug over de Oude Maas bij Dordrecht zijn ter weerszijden van de rijbaan om de 600 meter matrixborden geplaatst. Detecto ren in de rijstroken meten door lopend de snelheid en de intensi teit van het verkeer. Deze gege vens worden door een computer verwerkt. Constateert de compu ter een storing in de geregelde gang van het verkeer, dan ver schijnen op de matrixborden af tellende snelheden (90-70-50-30). Tevens gaan de verstralende knipperlichten op de hoeken van de borden branden. Op deze manier wordt het ach teropkomende verkeer ruim te voren gewaarschuwd voor bij voorbeeld filevorming. Over schrijdt de file de lengte van het wegdek waarop het systeem is ingericht, dan wordt automa tisch via een mobilofoon de ver keersdienst te Driebergen ge waarschuwd. Hervindt het verkeer z'n norma le gang, dan verschijnt op de matrixborden het verkeersteken voor "einde alle geboden". Het Is de bedoeling dat op ande re knelpunten van ons hoofdwe gennet eveneens dergelijke be veiligingssystemen worden aan gelegd. BLOEMETJES BINNEN EN BUITEN „Zwarte Hugo" is een mens van kunststof, comploct met skelet en nagemaakte vitale organen, Hij is vervaardigd van materiaal dat net zo reageert als op röntgenstralen als menselijk weefsel en menselijke organen. Sedert enige tijd wordt Hugo in het instituut voor stralingsbeveiliging in München aan dezeifcle omstandigheden blootgesteld als röntgenologen en hun assistenten, tenein de dezen in de toekomst beter tc beschermen tegen de uitwerking van straling. Inmiddels is al vastge steld dat de traditionele loodschorten noch de wettelijk voorgeschreven betonwanden in doorlich tingsruimten voldoende zijn. Om van de koude den een prettige overgang te maken van de late herfsttinten tot de eerste lenteboden in de tuin, kunnen we nu bloembollen forceren. Dit is niet zo moeilijk, vooral niet als we ons als echte leek beperken tot de Paperwhite-narcisse» die na 4 tot 6 weken in volle bloei ko men, en dan nog wel vanaf de eerste dag in het volle licht op de vensterbank. Dit is dan ook de enige bol die een dergelijke behandeling voor l>ef neemt. De andere bollen moeten een koude èn donkere periode door maken voor ze het willen doen in onze meestal oververhitte kamers. Toch luont het de moei te om verscheioene soorten bol len te zetten of dezelfde varië teit met tussenpozen van 2 tot 3 weken, om straks verbaasde vrienden in hei hartje van de winter te verbluffen met altijd doorbloeiende bloemen. Boven dien zijn de bollen thans veel goedkoper dan de bloeiende exemplaren straks bij de bloe mist. Om tegen de jaarwisseling bol len in bloei te hebben, moeten we half oktober zogenaamde ge prepareerde bollen in huis heb ben. Deze hebben een bepaalde koele periode achter de rug in koelhuizen. Voor het trekken in januari zijn de gewone bollen even goed. Tuinbezitters kunnen tegen eind februari trouwens al bloemen in de tuin hebben, al dan niet in combinatie met lage tweejarige planten als viooltje, madeliefje of kruipende vaste planten. Vanouds geliefd als kerstbloem is de hyacint. Door de grote bol len in een glas net boven het water te zetten, ziet men de wortels ontwikkelen, en dat heeft vooral voor kinderen zijn cha me. De bol mag niet i het wa er staan, want da treedt ting op. Tegen vergroe ning vu:i het water legt men een houtsknr'tje in het glas. Om dc week moet het water worden ververs Ook bij het kweken op schalen met grind mogen de bol len niet in het water staan, het geen in glazen schalen het best is te controleren. Alle bollen hebben een koele plaats nodig, tot de wortelvnr- ming voldoende ver is gevor derd. Dan pas komen de blopl- neuzen tot ontwikkeling. Een kelder is geschikt, een garage of een koele berging. De tempera tuur kan heter >et hoven de 10 graden komen. Als de neuzen 5 tot 7 centimeter lang zijn. komen de bollen bin nen. De verdikking van de bloemknop is dan goed voelbaar. Om te beletten dat de bladeren te lang worden, houdt men ze bedekt met een papieren mutsje tot de bloemkleur zichtbaar wordt. Dan blijft de bloem niet meer tussen de bladeren steken. Hyacinten in pot moeten goed worden aangedrukt, anders du wen de wortels de bol omhoog. De grond hoeft niet van extra goede kwaliteit te zijn. Gewone bloemistenaarde Is goed genoeg. Tuinbezitters graven alle te for ceren potten In in een kullhoek. Deze wordt in zandgrond 25 rm diep uitgegraven. In kleigronden iets dieper omdat eerst een drnl- nagelaag van grind of scherp zand moet worden aangebracht. De kuil wordt afgedekt met blad, turf of stromatten, waar door het mogelijk blijft, ook bil mogelijke strenge vorst, de bni- len binnen te halen. Potten in gn-age of in een zg ovenvnte- ringskist, worden regelmatig ge goten. In de grond zorgt moeder natuur voor de nodige vochtig heid. en de ideale temperatuur. Binnen worden de potten niet af gedekt met turf, omdat dit een broeihaard voor schimmels zou kunnen worden. Als de neuzen 5 cm lang zijn, worden de bollen opgehaald. Om de plotselinge overgang naar de warme kamer op te vangen wor den ze nog een iVeek in een koele ruimte gezet en af en toe gego ten. Mislukkingen komen door te warm kweken in een donkere kast of te vroeg in het licht bren gen. De laatste jaren verkoopt men voor mensen die helemaal geen koele en donkere ruimte hebben Vanguard-bollen die dadelijk op water in het volle licht gekweekt kunnen worden, zoals irisjes, blauwe druifjes, kleine tulpjes en natuurlijk de hyacint. Van zelfsprekend zijn die bollen duurder door voorafgaande be handelingen. De witte hyacinten lukken het gemakkelijkst, maar er zijn ook de zg. romelnse hyacinten die meer in trosjes bloeien met mi niatuurbloempjes en die meer natuurlijk aandoen dan de grote re soorten. De neusjes van de romeinen moeten 5 cm lang zijn voor het binnenhalen. De witte zijn het vWiètfJt. gevolgd door de rose waa£D3 als laatste de la vendelblauwe.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 9