FC DEN HAAG KAN ZELFS 1-3 AAN Wedstrijd met alles om publiek te bekoren Dusbaba praatte tegen Mansveld en... hielp hem! Uitstel Positief Be va ROTTERDAM Dit was dan weer eens zo'n wedstrijd waarbij het publiek met volle teugen de sensatie, de spannende momenten, de doelpunten, de strafschop, de onwaarschijnlijke situaties inzoog als een bij de honing. AlleendeferventeRotterdam- se aanhan onder dezesendertigduizend (Den Haag moet een behoorlijk contingent hebben geleverd) zal aan de confrontatie tussen Feyenoord en de per traditie moei lijke tegenstander FC Den Haag ook al is het de „lichte brigade" dagen lang een laffe smaak overhouden. Er kan op gewezen worden dat twee blunders van de Rotterdamse verdedigers Schneider en Vos en een van doelman Reitsma de Haag se treffers tot stand brachten, er valt niet uit te wissen dat het „baby-team" van trainer Teunissen een uiterst fraaie, lofwaardige prestatie heeft geleverd. Nog altijd is de timiditeit tegenover Feyenoord zo groot dat negentig procent van de ploegen in de eredivisie het hoofd laat hangen als ze met 3—1 achter staan. Niet Fc Den Haag, de verzameling lichtgewichten, geschraagd door een minderheid van rou tiniers. Met het lean dat de jeugd eigen is, werd begonnen aan het karwei om die achterstand weg te werken. Het zou zonder meer kleineren van de prestatie zijn als het gelijkspel op rekening van de Rotterdamse feilen zou worden geschreven. FC Den Haag heeft in een wedstrijd, die alles had om het publiek te bekoren hoewel geen hoogstaand duel op zui ver technisch vlak dat ene punt dik verdiend en wederom bloot gelegd waaraan het bij Feyenoord schort: aan het ze ker zijn van zichzelf, aan het vermogen om een voorsprong vast te houden, vooral ook aan het wijzigen naar de omstan digheden van de taktiek. Wim van Hanegem, schamper con cluderend „dat het een vodde- wedstrijd (van Feyenoords zij de) was geweest", verwoordde dat met: „Vroeger konden we een 10 vasthouden en kwam niemand er meer aan. Maar ze gingen nou maar door met het zelfde stramien". Dat stramien was geënt op de zege van de woensdag tevoren od Gwardia: Van Hanegem in de vuurlinie, hoge ballen, Van Hanegem de vrije man met het hoofd bereikend. Maar er was ditmaal geen vrije man. Van Hanegem, die een briljan te eerste helft speelde, kon al leen maar Lex Schoenmaker bereiken, want er was vrijwel nimmer iemand anders. Tegen Gwardia had hij de keus tus sen zo'n vijftal aanvallers. En toch bleef Feyenoord mikken op dat stramien, zelfs met vriie trappen van achteraf. Vijftig, zestig meter zeilde de bal naar voren waar Schoen maker tussen drie man stond ingeklemd. Kristensen een ..te geringe hoogte" kon bereiken en Wery zich te zelden in de strijd mengde. Laatste meter FC Den Haags voorzitter Her man Choufoer, legde met één enkele zin het manco van Feyenoord vast: „Het man keert hen aan de laatste me ter". Waarmee hij wilde zeg gen: ze kunnen allemaal voet ballen maar niet afwerken: ze falen als het erop aankomt- Duidelijker gezegd: ze durven dan niet, zijn bang voor eigen initiatief, onzeker van zichzelf. Lex Schoenmaker kreeg twee enorme kansen. De eerste keer ging hij zelfs voorlangs Thie, die een uitnemende wedstrijd speelde, maar schoot naast. De tweede keer verloor hij een sprint van Thie die veel verder weg moest komen maar royaal op tijd bij de bal was. Kwestie van startsnelheid, die Schoen maker nu eenmaal niet bezit. Ressel wel, maar hij was ge blesseerd en zat aan de lijn, evenals Rijsbergen. En zonder hem begon in de Rotterdamse defensie de ellende. Wim Jan sen was ditmaal stopper, ruim een kop kleiner dan Kees Storm die te veel overtredin gen tegen zich kreeg. Jansen won geen kopduel! Storm, leeggespeeld tegen het eind omdat hij alsmaar was blijven storen, is het type van een orthodoxe middenvoor: sterk in de lucht, stoer ge bouwd, volijverig. Maar het was een waar genot de met minder fysieke mogelijkheden uitgeruste Hagenaars te zien optreden. De „lichte" Swanen- burg, die onderstreepte dat Dick Schneider verre van zijn vorm verkeert: Lichtenbergh, die tegen „kamikazespeler" Jan Boskamp optornde, die nog nooit zo veel op de grond heeft gelegen, de wat steviger Bres die Vos een uiterst moei lijke middag bezorgde en qua snelheid royaal de baas was. FC Den Haag speelde dapper, steeds met drie spitsen. Geen gemier voor eigen doel tenein de te trachten de score te be- pejken. Dat bleek ook niet no dig. want eer Feyenoord besef te dat de Wedstrijd was begon nen. stond de ploeg op achterstand door een gru lijke blunder van doelman Reitsma, na de rust vervangen door Treytel. Trainer Coerver: „Ik heb er in de rust lang over nagedacht, maar ik was toch bang dat Reitsma nog een fout zou maken. Ik heb hem er zo lang ingehouden omdat hij vrijwel niets meer te doen kreeg." Dat was zo. Na de snelle tref fer waarbij Reitsma de bal uit een ver schot van Kila losliet en Storm toesloeg, werd het veidoverwicht van Feyenoord groter. Daardoor moesten Mansveld en Dusbaba „in schoten vallen", kon Schoen maker (verkeerd) aanleggen bij een misser van Mansveld, die in de eerste helft dankbaar mocht zijn voor de steun van voorstopper Dusbaba. Het doelpunt hing in de lucht, zoals dat heet. Het kwam ook- Van Hanegem ontving de bal, De Zoete was bij hem. Van Hane gem schermde de bal af met zijn lichaam zodat De Zoete slechts één ding had kunnen doen: Van achteren aanvallen wat zeker een strafschop zou hebben gekost. De Zoete is daarvoor „te netjes". Hij deed het dan ook niet en met een bijna achteloze, zij het gran dioze, beweging van de linker voet werd Thie verslagen (1— 1), die later zijn grote capaci teiten bewees door feilloos ti men met uitlopen. FC Den Haag verwierf com pleet de gunst van het publiek na de eerste tien minuten van de tweede helft. Een combina tie JansenDe JongSchoen maker bracht Feyenoord hoewel aangevochten door FC Den Haag dat buitenspel van Schoenmaker meende te heb ben geconstateerd op 2—1 en een strafschop omdat Bos kamp was gevloerd door Mansveld leverde door Schnie- der 3—1 op. Dat was in vroe ger tijden tegen Feyenoord een verloren wedstrijd. Het enthousiasme, het karak ter en zoals trainer Teunissen het zei: „De jeugd wil nooit verliezen" brachten FC Den Haag terug. Even werd het te fel, verloor FC Den Haag zich in te ongecontroleerd „trap pen". Daarentegen raakte Feyenoord geïrriteerd omdat die „dreumesen" zich niet bij het schijnbaar onvermijdelijks wilden neerleggen. Van Hane gem: „Ja, we waren geïrri teerd na de rust. Vroeger hiel den we zo'n voorsprong ge makkelijk vast. Maar we ble ven die bal over te lange af stand gooien. We bleven jagen en niet. zoals jaren geleden, wachten op de kans en dan toeslaan. Overtredingen van FC Den Haag? Dat deden wij toch ook toen we jong waren. We zullen weer rustig moeten gaan spelen". Die rust ontbrak. Een gerouti neerde eredivisiespeler als Harry Vos joeg de bal tegen het lichaam van Schneider vanwaar het leer in het doel stuitte (3—2), hoewel Teunis sen claimde dat Kila had ge scoord „die het laatste tikje" gaf. Nog vernederender was de gelijkmaker. Schneider, be laagd door Swanenburg, meen de zich te kunnen veroorloven de bal slordig op Treytel te kunnen terugspelen- Swanen burg dook ertussen en scoorde beheerst (3—3). Niet klaar Dat is FC Den Haag. Zo'n jon ge knaap trekt zich niets van reputaties aan en benut be heerst een kans waaruit vele spelers of hoog over of voor langs hadden geschoten. Met FC Den Haag, dat nog steeds bezig is te groeien, ben je zo maar niet klaar. Feyenoord heeft het ondervonden. Er was nog enig oponthoud omdat Thie (gisteren jarig) zich duizelig en misselijk voel de waaraan ook De Zoete leed maar Arie van Gemert trok èr geen seconde voor bij. Niet te versmaden voor Feyen oord dat na de gelijkmaker be paald tevreden was met het ene punt tegen het toch nog opdringend FC Den Haag. Coerver. zwaar teleurgesteld, maar toch niet (waarom niet?!) als een briesende leeuw te keer gaand tegen zijn mannen: „Wat doe je eraan als er zulke doelpunten val len". Teunissen: „Een compli ment voor mijn ploeg. We vreesden de fysieke kracht van Feyenoord, maar daar zijn we goed doorgekomen. Conditio neel waren er geen proble men". In de toekomst kijkend: FC Den Haag móét een ploeg van betekenis worden als die jeugd is volgroeid. En dat kan best een zeer nabije toekomst zijn: volgend seizoen al. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 1. Storm 0—1. 30. Van Hanegem 1—1. 52, Schoenma ker 21. 55. Schneider (straf schop) 3—1, 58. Schneider (eigen doel) 3—2, 74. Swanenburg 3—3. Het werd zelfs 3—1 maar dat was voor het met elan spelende karaktervolle FC Den Haag ookgeen bezwaar. Na afloop uitte Mans veld zijn vreugde over het knappe gelijkspel door een teder gebaar" bij „dreumes" Swanenburg die als een volleerde prof, be- i een domme terugspeelbal van Schneider. Links Bres, jj j ROTTERDAM Er gebeurt ook in het centrale verde- digingsblok bij FC Den Haag iets bijzonders. Trainer Evert Teunissen voegt namelijk een nieuwe dimensie toe aan het spel zoals de laatste tijd werd gespeeld. Doordat hij eigenlijk een centrale verdediger, Piet de Zoete teveel heeft, maar deze nog altijd beter vindt dan de eventuele vervanger, die voor handen is, heeft hij een concept voor uitwedstrijden uitgedacht, waarin met alle mogelijkheden rekening wordt gehouden. Dat was gisteren weer zo. Piet de Zoete zou Wim van Hanegem nemen en John Dusbaba Lex Schoenmaker. Maar dat was niet voldoende, voorzag Teunissen, die twijfelde aan de kopkracht van zijn verdedigende middenvelder. Laat Mansveld daarom in stappen als het om het directe duel gaat en dan behoort Piet de Zoete ausputzer te spelen. Het was op papier zo eenvoudig. Maar niet in het veld. Aad Mansveld, de ausputzer van origine, begon te zweven, zocht zichzelf op door onzekerheden en stichtte ver warring. Hij stapte net niet snel genoeg naar voren, als de bui- tenspelval dichtsloeg en wist ook niet resoluut te reageren bij ge vaarlijke momenten. Anders zijn grote kracht vinden insiders. Aad Mansveld had toen echter het geluk dat John Dusbaba in vorm groeide. Hij zag zijn grote man in moeilijkheden, praatte met hem en beurde hem... zowaar op. Het onwaarschijnlijke ge beurde: de man die vier maanden geleden nog een onbekende voor het Nederlandse voetbal was, schoot toe om de te vaak ver guisde en te vaak niet begrepen laatste verdediger te helpen. John Dusbaba: „Aad is de grootste voetballer van dit elftal. Hij weet zoveel van alles af, dat ik alleen maar bewondering voor hem heb. Maar dat was tot voor kort mijn grote moeilijkheid juist. Ik durfde hem niet aan te spreken. Dat is over. Doordat ik meer ervaring heb gekregen en daardoor ook meer vertrouwen, ga je elkaar oppeppen, in ieder geval tegen elkaar praten". Dat heeft Mansveld nodig. De soms in het veld iets te onbehou wen overkomende centrale verdediger heeft capaciteiten, waar FC Den Haag zuinig op moet zijn. Maar door de altijd maar wis selende bezetting op de voor stoppersplaats (Weimar, De Zoete en nu Dusbaba) is zijn grote zekerheid in topwedstrijden afgeno men. Steeds was de opgave anders, steeds werden er weer ande re factoren ingebracht, die Mansveld nog niet kende. Ook gisteren. Ineens moest hij weer het directe duel tegen Wim van Hanegem opzoeken en dan maar wachten hoe Piet de Zoete hem rugdekking gaf. Teunissen resoluut: „Dat is een taak. die hij aan moet kunnen. Aad Mansveld vindt dat te eenvoudig afge daan. „Als je als ausputzer te veel in de duels moet, mis je het overzicht en doet dat min of meer afbreuk aan je organisatiever mogen". Maar Mansveld heeft na die slechte eerste helft iets ge daan wat hem niet ligt. Hij sprak met zichzelf zijn moeilijkheid uit maar hield in de rust zijn mond. „Ik wilde kalm blijven. Want als ik teveel laat blijken hoe ik me voelde voorzag ik ook bij anderen een nadelige uitwerking". Toch had alls nog fout kunnen lopen. Want toen Mansveld kort na rust Wim van Hanegem aanpakte, volgens de opdracht, kwam de zwakte van Piet de Zoete bloot te liggen. Hij is voor het hui dige beroepsvoetbal te „netjes" en legt niet graag Iemand neer. Dat is zijn aard niet, ook al weet iedereen dat hij het kan. De Zoete: „Als het loopt kan ik het wel. Maar ik had een erg moei lijke middag". Die moeilijke middag van De Zoete heeft FC Den Haag veel duidelijk gemaakt. De eerste belangrijke test voor dit bij elkaar passende trio heeft enkele vraagtekens opgeroepen, waarbij stil gestaan moet worden. Deze ervaring heeft ook het voordeel meer duidelijkheid te scheppen. En voor Mansveld, die buiten zijn taak als ausputzer niet in lastige varianten betrokken moet worden. En voor Dusbaba, die de voorste spits in dit geval Lex Schoenmaker uitstekend kan uitschakelen. En voor Piet de Zoete, die in ieder geval in de opzet niet meer in de positie mag komen een tegenstander te moeten vloeren. HANS DE BRUYN Het was te voorzien dat' het nieuwe vergoedingssys teem in het betaald voet-[ bal, waarbij het arbeids contract wordt ontkoppeld van het transferbedrag, haken en ogen zou opleve ren. Het was al vreemd dat op de vergadering waar het destijds ter sprake kwam niet meteen een van de clubbestuur ders in de aanval ging om dat er niet zo bar veel ver anderd, in die zin dat de rijke clubs toch weer de grootste moot zullen opei sen. Wie immers het vor- stelijkste salaris kan bie den, kan een speler aan trekken. Bij het huidige systeem moest dat gedaan worden via een (hoog) transferbedrag dat club van de speler kon eisen. Er was een formule ontworpen waarbij be paalde factoren bij het be palen van de transfersom in het nieuwe systeem zou-1 den meespreken (leeftijd, salaris, hoe lang betaald voetbal e.d.). Die normen stonden nog niet muur vast. Het waren adviezen. De FBO, de werkgevers organisatie, wil zich daar over nog eens uitgebreid beraden. Men wenst een systeem waarbij het ge vaar van „uitholling" van de bedrijfstak wordt voor komen. Dus sleutelen aan de normen. Per 1 mei moet dat rond zijn, ook het daarmee samenhan gende arbitragesysteem. Maar het staat te bezien of een zo waterdicht sy steem kan worden gevon den dat de continuïteit van het betaalde voetbal in: geen geval wordt aange tast en dat bovendien de VVCS, de werknemersor ganisatie, volkomen tevre den wordt gesteld. Voor de VVCS was de zaak al rond en dan met ingang van be gin november, dus over enkele dagen. Er zal be leid en wijsheid aan te pas moeten komen om de twee standpunten tot el kaar te brengen, waarbij allereerst de VVCS de vastgestelde datum moet laten vallen en akkoord gaan met 1 mei. Het doe'.pur.t ven Scho~rmcker dat bij FC Den I'ac, en Mansveld laat er met z:jn opgesto ken hand gern twijfel over bestaan als zijnd? in buitenspelpositie gescoord, werd betwist. Het was geen buitenspel. Feyenoord leidde met 2—1. Er zal een brokje eigenbï lang hebben meegespeeh bij de beslissing van d< KNVB die Johan Cru] eensklaps toestemmi gaf om vóór de regiem* taire datum van 1 dece: ber uit te komi voor FC Barcelona. Met| het beslissende duel tegei België in het vooruitzicht kan een niet regelmatig spelende Cruyff aan vorm-] verlies gaan lijden, vendien heeft het bittei weinig zin een speler toe stemming te geven om naar 't buitenland te ver trekken met de bedinging Wch (reglementair) dat hij dan enige maanden niet mag spelen, anders dan vriendschappelijke wed strijden. Wie is daarmee gebaat? Niemand, lijkt bovendien een straf voor de speler, die ener zijds tegemoet wordt ge komen maar anderzijds wordt beknot in zijn acti viteit die zijn beroep is. Men kan altijd schermen met reglementen maar in dien deze volslagen zinloos zijn, is er niets tegen ze „naar de geest en niet naar de regel" te interpre teren. Cruyff, hoe men over zijn vertrek mag denken, heeft zich loyaal opgesteld, is altijd punc tueel op tijd verschenen als Oranje hem nodig had en zal onbetwist de man zijn die het nationale ,jt de team tegen België zekerf niet kan missen. Ondanks een brokje eigenbelang siert het de KNVB dat ze is teruggekomen op een besluit dat niemand dien de: de KNVB niet, Ajax niet, Oranje niet, Cruyff niet. Zoveel negatiefs is terecht omgezet in iets po sitiefs. ÏÓNT1 ,beral bert provi 'te c» verki laatst een 54 pr stemi Zelfs René litiek dat d te m Queb staat ■kë ..t^tev.sfz:-..v. NICE Nice napli men tusse preci

Leidse Courant | 1973 | | pagina 20