Russin zich ia Toeristsjeva schaarde 's werelds grootsten HAAK: IJSHOCKEY .VAN GROTE KLASSE Historische ren voor Ina Schwarzkachel Zij betreurde pech van voornaamste rivale congres Roeifederatie Nederland succesvol op I L* Van Rossum de nieuwe praeses Cricketbond MAANDAG 29 OKTOBER 1973 A3 LUZERN Tijdens een congres van de Internatio nale Roeifederatie (FISA) is zaterdag te Luzern besloten met ingang van de wereldkampioenschappen van vol gend jaar twee nieuwe boottypes te introduceren: de dubbel vier voor heren en de twee zonder stuurvrouw. De organisatoren van wereldkampioenschappen (elk jaar, met uitzondering van een jaar met Olympische Spelen) zullen de deelnemers in de toekomst geen reis kostenvergoeding meer behoeven uit te keren en ont vangen 85 procent van de baten uit televisierechten. De overige 15 procent gaat naar de FISA. Het vervallen van de z.g. in- demnites, een Nederlands ini tiatief, maakt uiteraard het or ganiseren van de wereldkam pioenschappen aanmerkelijk goedkoper. Daarentegen staat dat de uitzending van de ploeg kostbaarder wordt. In dat laat ste geval worden de kosten echter meer gespreid. De orga nisatoren dienen te zorgen voor een goedkoop onderbren gen van de roeiers. Een tweede Nederlands succes was de invoering van officiële FISA-kampioenschappen lichte roeiers in de vier zonder stuurman, skif en acht. Nederland had voorts resultaat met een suggestie een studie in te stellen naar de windin- vloed op de stroming op wed- strijdbanen. In het recente verleden zijn boeien verschil len bij herhaling bepalend voor de uitslagen geweest van inter nationale kampioenschappen. FISA-president Thomas Keiler zegde toe snel een onderzoek door te voeren. Onder meer zal daarbij worden nagegaan welke invloed de tribunes op de stromingen hebben. Het congres ging er voorts mee akkoord dat de naam en het embleem van een sponsor mag worden aangebracht op de bootsrand. De letters mogen echter geen groter afmeting hebben dan vijf centimeter. Drs. Chris van der Ploeg, oud/voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Roelbond en lid van de kamprechterscom- missie van de FISA, werd ge kozen tot vicevoorzitter van do internationale roeifederatie, evenals de Rus Kabarov. Zij vervangen de Deen Hansen en de Italiaan Lanni. In principe werd de organisatie van de wereldkampioenschappen van 1975 toegewezen aan Notting ham en die van 1978 aan Nieuw Zeeland. De FISA- jeugdkampioenschappen zullen volgend jaar in Montreal wor den gehouden. Ina Swarzkachelleidt hét paard Rosebud de ring binnen, terwijl de eigenaresse Van Laars toekijkt. LONDEN Voor de vierde maal dn de zestienjarige geschiedenis van de Euro pese turmkampioenschap- pen heeft een turnster naast de titel in de vier kamp ook de vier gouden medailles in de z.g. toe stelfinales gewonnen. Loed milla Toeristsjeva, die na het behalen van de wereld titel in 1970 en het Olym pisch kampioenschap al tot de allergrootsten behoorde, is daarmee in illuster ge zelschap gekomen. Het 21- jartige Russinnetje even aarde de prestatie van landgenote Larissa Latyni- na. die in 1957 bij de eerste Europese titelstrijd al het goud veroverde en nu als leidster in Londen was en die van Vera Caslavska (Tsj.-Slow.). De Tsjechische, die niet ten on rechte wordt beschouwd als de beste turnster aller tijden, kan echter nog op een beter pestatie wijzen. Zij veroverde immers in 1965 (Sofia) alle medailles en herhaalde die prestatie twee jaar later in Amsterdam, waar zij destijd bij de vrije oefening op de balk met een „tien", de maximale score, werd gewaar deerd. Loedmilla Toeristsjeva, die in de beide dagen volledig uitverkoch te Londense Wembley-pool, eerst haar vierkamptitel prolon geerde, was zaterdag na afloop toch niet helemaal tevreden. Het is echter de vraag of de vrijwel nooit lachende Russin het werkelijk betreurde dat landgenote Olga Korboet niet voor de toestelfinales had kun nen aantreden wegens een bles sure aan de linker enkel. De bij het Engelse publiek mateloos populaire Olga Korboet had haar landgenote waarschijnlijk van tenminste de gouden me daille in de vrije oefening kun nen afhouden. Loedmilla Toe ristsjeva moest zich namelijk bij de Kür na een schitterende schroefsalto steune om het evenwicht te bewaren. Die mis ser was uitermate kostbaar, want na langdurig beraad van de jury kreeg zij uiteindelijk schroefsalto steunen om het 9.30 punten. Doordat zij 'EN HAAG De ongeveer i- tweeduizend ijsho'ckeylief- hebbers, die zondagmiddag a) in de Hou trusthal het team p. kwamen bewonderen van v" de schatrijke Bruce Norris 'rp 'hebben daar geen spijt van 'gehad. Ze waren getuige h; van ijshockey van grote ,f,j klasse en dat is in jaren" niet op de Hokij vertoond. jDat het zo'n wedstrijd van prima ijshockey is gewor- den, komt door het feit dat K) Raak onherkenbaar speel- ■e*1 de en voor het eerst dit sei- b. zoen over alle linie's voluit voldeed. .3 i tak verloor van de profs van J- Londen Lions, maar wie had Lnders verwacht. Met vier tref- ïoo 'ers in de laatste periode, zege vierde de Engelse ploeg met 5- 1. Een overwinm'ng, die vooral tot stand kwam door een betere conditie. Zonder Darve Andrews hadden de Raak-ijshockey'ers in de eerste twee perioden niet zover geko men. B'runen twintig minuten stopte hij maar liefst zeventien schoten, tenwijl zijn collega Leif Holmquist, de doelman uit de Zweedse nationale ploeg die 177 interlands speelde en twee maal de Olympische speLen mee maakte, koelbloedig zeven scho ten verwerkte. Raak h'eld het doel schoon. Al miste Watts in de achttiende minuut alleen voor Andrews. Raak kreeg zo'n kans tegen de sterke achterhoede van Lenden Lions ni&t. In de tweede periode nam Londen Lioms de leiding door W'ngs via een af standsschot, nadat hij de puck ■in vrije positie had anitrvangen van Cutcheon. 0-1. Maar Raak was niet verslagen. De stand had verder opgevoerd kunnen worden als Dave Andrews geen bijna zekere treffers van Ster ner en McCann voorkwam. Gelijk In de twaalfde minnut kwam Raait gelijk. Het enige foutje van doelman Holmquist was de oorzaak. Hi'j verwachtte het schot van Rendal niet en de stand was gelijk 1-1. In pauze van de tweede en derde periode stak Bruce Norris zijn lof over Raak n'et onder sjoelen en banken: „Dit is een pracht ploeg. De jongens kumnen win nen als ze ook conditioneel tel gen de Londen Lions opgewas sen zijn. In de derde periode gaan we het tempo wat verho gen". H:j kreeg gelijk. Want de toeschouwers, hoe graag ze Raak ook de overwinning gun den en hoe fel de anmoedigin- gen cok waren konden n'et voorkomen dat Raak via doel punten van Newell, Watts, Pyatfc en McCann met 5-1 ver loor. Joep van Rijsw'jk secretaris van de Nederlandse ijshockeybond: „Dit is reclame voor onze sport, geen gooi en smijt werk, maar goed ijshockey. Ik wil proberen b'j Bruce Norris of zijn team niet in onze Coupe In&amatio. naai wil mee spelen". Angelika Hellman van Oost- Duitsland bracht met haar paardsprong de handen van het Engelse publiek op elkaar. tevoren drietiende meer had ge kregen, kwam zij toch nog in 't bezit van 't goud. Toeristsjeva werd met die 9.30 in vergelijking met de Oostduitse Kerstine Ger- schau (9.45) maar vooral de Roemeense Alina Goreac (9.55) te hoog gewaardeerd. In derge lijke situaties blijkt dan toch al tijd weer dat gevestigde namen altijd in het voordeel zijn. De grote klasse van Loedmilla Toeristsjeva Icwam bij de brug ongelijk en de evenwichtsbalk echter onmiskenbaar naar vo ren. Op de brug, het zwaarste onderdeel dat het dames-turnen kent, liet de Russin een oefe ning vol vaart en fantasie zien, waarin liefst vier schroefsalto's waren verwerkt. Vooral die bij de afsprong was een juweel. Loedmilla Toeristjeva begon haar optreden op de balk met het uit drukken van een handstand, vervolgde in de volmaakt stille zaal, waarin alleen het snorren van talloze filmcamera's hoor baar was, met enkele flitsende overslagen en twee losse rollen, waarna zij het geheel afsloot met een schroefsalto. Het lever de haar 9.55 op. Voor de West- duitse Uta Schorn, die als enige Westeuropese turnster in drie van de vier finales vertegen woordigd was zij veroverde brons bij de sprong werd de balk een drama. Tweemaal ver loor zij haar evenwicht en moest afspringen. Dat kostte de Westduitse een vol punt Alleen bij het paardspringen, In tegenstelling tot normaal veel lager gewaardeerd, moest Loed milla Toeristsjeva het goud met andere turnster delen. Het was de Oostduitse Angelika Hell- mann, die evenals de Russische op de eerste dag 9.30 (de hoog ste score) had gekregen en In de toestelfinale met 9.55 werd gewaardeerd. De negende Europese kampioen schappen zijn zoals dat bijna altijd het geval geweest is opnieuw een Oosteuropese aan gelegenheid geworden. Alleen in 1963, de titelstrijd werd toen In Parijs gehouden en de toonaan gevende turnlanden bleven weg omdat aan de Oostduitse ploeg inreisvisa werden geweigerd, kwam het eremetaal ergens an ders terecht. Thea Belmer zorg de dat jaar voor een Neder lands succes door het brug on gelijk te winnen en zilver bij het paardspringen. Jannie Vier- stra veroverde bij de sprong brons. De Nederlandse afvaardiging heeft het in Londen bepaald niet slecht gedaan met een achttien de plaats voor Joke Kos en de eenentwintigste voor de boorde vol talent zittende Jeanette van Ravensteijn. De 15-jarige Van Ravensteijn kan, wanneer zij nog wat aan kracht wint, zeker op dezelfde hoogte komen als Ans van Gerven, die na haar succes van München (negentien de en als beste Westeuropese eindigde) enkele maanden gele den met de wedstrijdsport stop te. Een beslissing, die vooral door Eva Bartha zeer betreurd is. Ook Calus Ianu, de in West- Duitsland werkende Roemeense trainer, die vorig jaar de Ne derlandse ploeg met Eva Bar tha op München voorbereidde, is van mening dat Ans van Ger ven te vroeg gestopt is. „Ans had tenminste tot de wereld kampioenschappen van volgend jaar door moeten gaan. Zij had in de vierkamp zesde kunnen worden en zeker één, maar waarschijnlijk twee toestelfina les gehaald. Joke Kos (17) en Jeannette van Ravensteijn eindigden in het al gemeen klassement van de vier kamp hoger dan Ans Dekker en Ans van Gerven, die twee jaar geleden in Minsk resp. 21e en 26e werden. Daarbij dient echter wel te wor den gezegd dat Ans van Gerven in 1971 een complete mislukking van de brugoefeningen had. Zij kreeg als waardering slechts 7.20, wat tenminste anderhalve punt beneden haar normale ni veau was. Met haar achttiende plaats was Joke Kos vijfde in de West-Eu- ropese klassering en Jeanette van Ravensteijn. die met haar eenentwintigste positie nog juist in de beste helft van het alge mene klassement bleef, zevende. ROTTERDAM Tijdens de buitengewone algemene ledenvergade ring van de 90 Jaar geledon opgerichte Koninklijke Nederlandse Cricket Bond is zaterdag In Rotterdam besloten, dat met het spelen van competitiecricket met zg. experimentele wedstrijdbepallngen zal worden voortgegaan. De proef begon in de vierde klas se a in 1972 en was in 1973 ook van toepassing in de afdelingen 2c en 4d. Het experiment houdt onder meer in, dat de wedstrij den met 20 minuten worden ver kort zonder de mogelijkheid van tweede innings. Verder werd be sloten dat er overlegd zal wor den met de clubs, waarvan sommige wel en andere weer niet de speelmogclijkheden wil len beperken. Besloten werd te vens, dat de buitenlandse coa ches niet speelgerechtigd zijn voor de clubs die zij trainen. Over dit probleem wil het be stuur in het vervolg een strak kere reglementering hanteren, ook voor Nederlandse coaches. In de plaats van Drs. H. Grij seels, die tot erelid werd be noemd, koos de vergader::)g W. van Rossem uit Soest tot nieuwe praeses. A. van Stouthandel werd penningmeester en W. J. Peschar commissaris. Mr. K. Kooistra bleef secretaris. Van onze sportredactie puntmakers waren Hunting (5x) en Morris. Brus- DEN HAAG HIJS Vernoica heeft gisteren in sel acht strafminui,en en HIJS tien. Toeschou- Brussel met 5—6 van Brussel kewonnen. De doel- i/ers: 1500. (Van otize paamfespoirtmedewerter) WASSENAAR Ina Schwarzk&chel schrijft histo rie in de Eurpese rensport. Gistermiddag zege vierde zij voor de vijfde maal achtereen In de zwaarste en langste ren van het Dulndlgt-seizoen, de 3600 meter tellende „Cesarewitch". Een top prestatie van do eerste orde, waarop haar colle ga's terecht Jaloers kunnen zijn. Ina (30 jaar) maakte haar seizoen goed met deze overwinning op het paard Rosebud, die haar bij na zesduizend gulden opleverde. Vrij snel was Ina op het zware Duindigt aan de leiding en trok zich van favorieten als Tuscan Pride en Jingo met de kampioensjockey Henk van der Kraats niets aan. Na de strijd: „Ik had niet gedacht dat het paard zoveel lucht zou hebben. Dit is niet te geloven: Vijfmaal achtereen zo'n ren winnen. De mist in Engeland maakte het niet mogelijk voor jockey Starkey over te' komen. Duindigt bleef lang in het onzekere over zijn komst en twaalf minuten voor de start werd pas bekend gemaakt dat McCarrlty het paard Gerabher zou rijden. Toen reeds hadden do wedders de guldens op he>t paard gespeeld en waren de trio's al afge sloten. Het rencomlté had natuurlijk de fout ge maakt het paard niet buiten weddenschappen to laten lopen. Gerebher moest genoegen nemen met een vierde plaats. Als tweede kwam binnen de Ierse Jockey Murtagh die kon wel door de mist heen met Quick Nanny, een stayer van het eerste uur, vóór de Belg Frans van Deuren met de eerste fa voriet Tuscan Pride. Bij de dravers ging het ook om de laatste adem, voor driejarige over 2600 meter. De overwinning was voor Lento H, die ondanks de handicap van 25 meter gemakkeliik won In handen van Gerard van Eykelenborg mot op de rweede plaats Lord Tulpenburg voor derby-winnares Lido Buitenzorg. In de K. J. Meinardi Prijs eerste prijs van vierduizend gulden is de overwinning van Ka- rel Duke niet in gevaar geweest, al kwam in de slotfase Jaspis Du Bois met Reeds van der Lub- be nog opzetten. Andrews bijzonder goed

Leidse Courant | 1973 | | pagina 19