,IK HEB ZIN OM NU ECHT TE DAMMEN BEDRIJFSÏM ANDERS OP BETAALD VOETBAL LOSSE SCHROEVEN Ton Sijbrands prolongeerde wereldtitel ANALYSE FBO wil uitstal nieuv; vergoedingssysteem MAANDAG 29 OKTOBER 1973 A5 wereldkampioenschap dammen fateful sijbrands andreiko DEN HAAG Op het moment dat Andris Andreiko op de drieëndertigste zet in de acht tiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap dammen het remisevoorstel van Ton Sijbrands aannam, werd de doodse stilte in de Sweelinckzaal verbroken door een klaterend ap plaus. Boven, in de als demon stratieruimte ingerichte „blauwe foyer" duurde het iets langer. Daar moest de explicerende Harm Wiersma eerst op de hem be kende toon zeggen: „Dames en heren, ik weet niet of u het zich realiseert, maar door deze remi se is Ton weer wereldkampioen. En dat lijkt me toch wel een ap plausje waard". Toen kwamen ook daar de handen van de onge veer zeshonderd aanwezigen op elkaar. Enige ogenblikken later kwam Sij brands himself de demonstratiezaal binnen. Nadat men uitgeklapt was voor de minzaam buigende wereld kampioen en velen Ton de hard had den gedrukt, speelde Sijbrands de par tij nog een keer na, uitleggend waar- om hij dit en dat had gedaan en ook waarom hij op de achtentwintigste zet een remisevoorstel van Andreiko, dat hem «an het begeerde twintigste punt had geholpen, niet had geaccepteerd. „Ik voelde me op dat moment nog te sterk. Ik had de kans om nog twee velden te bezetten, waardoor mijn po sitie nog een stuk venbeterd zou wor den zijn geweest om de match voor een derde had het geen zin meer om nog verder door te spelen". Van een uitbundige feeststemming was ondanks het prolongeren van de vorig jaar in Hengelo veroverde wereldtitel geen sprake. Even rustig en beschnafd als altijd zette het dampubliek zich weer in de stoelen om het verhaal van Wiersma en Roozenburg verder aan te horen. Ook viel Sijbrands geen huldi ging, zelfs geen gefingeerd spontane, ten deel. Toemooi-directeur Aad Ivens: „Dat kunnen we niet maken. De mntch is immers nog niet afgelo pen. Pas dinsdag na de twintigste par tij gaat er iets gebeuren". De reste rende twee partijen zijn natuurlijk niets meer of minder dan een farce. Reden voor manager/coach Ebbo de Jong om te zeggen: „Daarom ben ik ook altijd zo'n felle tegenstander ge weest Y«n het feit om de tweekamp op twintig partijen vast te pinnen. Als er eenmaal een beslissing gevallen is, moet het afgelopen zijn". Persconferentie Ondanks enige bedenkingen van Ebbo de Jong werd nog voor dezelfde avond een persconferentie belegd. Het voor naamste doel was, zoals perschef Henk Fokkink het plastisch uitdrukte, hiermee te bereiken dat de ploeg van Sijbrands niet heel de verdere avond lastig gevallen zou worden door „pers- muskieten". De meest voor de hand liggende vraag, wat toch wel die beruchte moeilijkheden waren, die het doorgaan van de match in gevaar hadden ge bracht, werd door Sijbrands glim'n- chend beantwoord met: „Ik acht dit tijdstip nog niet geschikt om daar al op in te gaan. De match is immers nog niet afgelopen". En daarmee was het belangrijkste wat er te zeggen viel eigenlijk wel gezegd. Had Sijbiwnds nu nog wel zin om te dammen? Antwoord: „Ik heb zin om écht te dammen", waarop iedereen in lachen uitbarstte. Vervolgens ontkende Sij brands iets te weten van de geruchten („maar als ik het wel zou weten zou nk ook zeggen dat ik van niets wist") dat de Rusen na de 2e partij, die door Sijbrands werd gewonnen, bereid zou- zijn geweest om de match voor een bepaald bedrag te verkopen. En dan terugkomend op het grote aantal remi ses: „Ik had al van tevoren gezegd dat ik niet verwachtte, dat er veel mooie partijen op het bord zouden ko men. De speltrant van Andreiko is dnar nu eenmaal niet naar. En zeker na die gewonnen partij was er voor mij nog maar weinig aan de hand. Als Andreiko die wereldtitel wilde winnen, waar je toch van uit mag gaan, zou hij moeten aanvallen. Wwar behalve in de laatste partij heeft hij geen scherpe openingsvariant gespeeld". En daar mee viel ook een groot deel van de voorbereiding van Sijbrands in het wa ter. Technisch secondant Ed Holst- voogd: „Nu blijkt dat we enn de voor bereidingsperiode vrij weinig hebben gehad, althans voor deze match. Wij hebben volledig op die openingsvarian ten getraind en dat is er niet uitgeko men. Als je het zo bekijkt is het wel teleurstellend. Van de andere kant is het doel bereikt". Of men dan geen andere trainingswijze h«d moeter. vol gen? Sijbrands: „Had ik me op dit soort partijen moeten voorbereiden?" En dan: „Ik ben niet zoals me verwe ten is een afbraakdammer. Laten we de realiteitszin behouden. Mijn voor naamste doel was die titel, nee, niet het geld. Het is zuiver een mentali teitskwestie vun beide spelers dat er zoveel remises zijn voorgekomen. Als ik tegen Wiersma of Gantwarg ge speeld zou hebben zou het heel anders gelopen zijn". Nadelig Sijbrands, fel aangevallen door Piet Roozenburg die zei dat „deze match de propaganda voor onze sport beslist geen goed had gedaan", ontkende na- „Mijn voornaamste bron van inkom sten is het schrijven van damrubrie- ken. Ik speel nog maar zelden een si multaanseance". Maar dacht hij dan niet dat het in de toekomst erg moei lijk zou worden nog een sponsor te vinden die bereid was een dusdanig groot beding in een dergelijk evene ment te stoppen? „Nee, waarom" ant woordde Sijbrands, die verder zei dat hij inderdaad liever in het buitenland had gespeeld „omdat ik dan niet in staat zou zijr. om al die kritieken te le- En daarmee kwam een einde nan het vragenuurtje. Henk .Fokkink, vorige week op staande voet ontslagen door zijn werkgever omdat hij teveel tijd aan het dammen besteedde, bedankte Sijbrands nog eens en legde de nadruk op het feit dat deze persconferentie ge heel gratis door de zeer professioneel ingestelde wereldkampioen wis aange boden. Waarop T**n Sijbrands repli ceerde: „Toch verdomd aardig van PAUL HOVIUS Achttiende partij match wereldtk tel dammen 1 32-28, 19-23; 2. 28X19, 14X23; 3. 37-32, 10-14; 4. 41-37, S-10; 5. 46- 41, 14-19; 6. 35-30, een scherpi' opening waarvan de uitwerkinj geheel in handen ligt van Na 10-14 heeft wit geen a pingspunt maar zwart gaat op in met. 620-25; 7. 33-29, 10-14: na het bekend wordei ar. deze moderne opening wei dikwijls de opbouw 9-14 en I aangehouden maar Sijbrands ii hiervan afgestapt en acht 10-H sterker. 8. 40-35, 17-22; 9. 44-40, aantrekkelijker lijkt 31-27," 22X31, 36X27 om de aanval via 30-24 door te zetten. Dit kan nu ook gebeuren maar Andreiko weifelt met de Roozenburgop. stelling. 911-17; 10. 38-33, 6-11: nu is 30-24, 19X30, 35X24 verhinderd door 23-28 en 22-27 met schijfwinst. 11. 42-38. 23-28; 12. 32X23. 19X28; een schitteren de aanvalszet van Sijbrands waardoor eerstens Andreiko in de verdediging wordt gedwon- gen en ten tweede van de ge plande Roozenburgstelling niets terecht is gekomen.13. 50-44. 16- 21; wit kan dam nemen door 31-27, 22X42. 33X22 42X24, 30 x 10. 17 x 28, 10 - 5 maar na 11- 17.5x16, 7-11, 16x7. 2x11 is dej stand weer gelijk. 14. 31-26, lil 16; 15. 48-42. 1-6: wit valt dej! zwarte schijf op veld 28 nietlL aan en onthoudt zich van elke vorm van actie. 16. 30-24 21-27; nu is deze zet wel correct omdat na 38-32, 27X38, 43 x 23, zwart met 13-19, 24 x 13, 8X28 kan voort zetten. 17. 24-20, 15 x 24; 1-18. 29 x 20, wit moest wel wat speelvrijheid zoeken. 18. 7-11; 19. 20-15, 2-7; 20. 35-30, blijft spanningen creëren en in deze fase van de strijd is dat te waarneren 20. 27-31, 21. 36X27, 22X31; 22. 33X22, 17X28; wit dreigt geheel onder de voet te woraen gelopen. 23. 26-21, dit speelt zwart in de kaart en lijkt vrij zwak.23...., 16X27, 24. 37X26, 11-17; 25. 41- 37, 6-11; 26. 30-24, op 38-32, 27X38, 43X23 verliest wit een scnijf terwijl cp 38-32, 27x38, 42x22 Voor de laatste maal een blik in de toernooizaal. Nog 33 zetten, dan is Sijbrands voor weer twee jaar wereldkampioen. Rechts kijken de arbiters Raymond Picard en Ange Agliardi toe. Het eind is in zicht. UTRECHT Als het aan de FBO, de Federatie van Be taald Voetbal Organisaties ligt, zal het alternatieve ver goedingssysteem in het be taald voetbal niet per 1 no vember 1973 ingaan maar per 1 mei 1974. Dat was de uitkomst van een langdurige vergadering die zaterdag in de gigantische doolhof Hoog Catharijne in Utrecht werd gehouden door de werkgevers organisatie in het betaald voetbal. Een conclusie waar mee de VVCS, de Vereniging van Contractspelers, bij monde van secretaris Karei Jansen het niet geheel eens blijkt. „Er is duidelijk afge sproken dat de datum van in gang 1 november zou zijn. In de vergadering van de sectie betaald voetbal is dat op 12 mei vastgelegd". Wat de gevolgen zullen zijn, laat zich vooralsnog raden. De FBO wil niet afwijken van het stand punt, de VVCS zal water in de wijn moeten doen. Daarbij zal de VVCS zich wellicht voelen als de partij die in het nauw wordt ge dreven omdat deze werknemrs- organisatie tenslotte de doorslag gevende stem in het verschil van datum zal moeten geven. Maar daar staat tegenover het waar schuwende geluid dat de FBO- voorzitter Herman Choufoer zater dag liet horen: „Het hangt af van de houding van de VVCS die ak koord moet gaan met de situatie zoals ze thans is. Als de VVCS uitstel niet wenselijk acht, zal de bedrijfstak betaald voetbal op los se schroeven komen te staan., dan wordt deze bedrijfstak onle vensvatbaar. Er zou een situatie ontstaannjy^arbij voor de spelers een og^inggijlf toestand-.wordt ge schapen f/maar er ..poijdpn geen clubs meer zijn. En ik heb nog nooit gehoord dat spelers zonder club kunnen spelen. Het transfer- systefaiBaafil zodanig moeten wor den gewijzigd datildel bedrijfstak geen geweld wordt aangedaan. Het blijkt derhalve nogal ernstig te zijn wat de financiële toestand van de clubs in het betaalde voet bal betreft. Daarom is ook weder om een voorstel gekomen om op de vergadering van het betaald voetbal op 10 november ten de shirtreclame erdoor gen. Vier jaar geleden werd er al op gezinspeeld maar niemand voelde ervoor. Anderhalf jaar ge leden deed de heer Choufoer in de vergadering betaald voetbal nog maals een poging. De stemmen staakten: 55—55. Een enquête on der de betalende clubs heeft thans uitgewezen dat verreweg het grootste aantal voor is. Herman Choufoer: „De fluctuatie in de stemmenverhouding is ge grond op de verslechterde finan ciële toestand. Hoe gevaarlijk het ook kan zijn (sponsors), we me nen toch het te moeten doen. Men zegt ook wel dat goudinjecties niet zo goed zijn maar artsen die nen ze toe om het leven te verlen- ggen. Bovendien wordt er reclame gevoerd: twee of drie banden op schoenen en broekjes, reclame op trainingspakken. We zijn eigenlijk al met de „sandwichmannen" be gonnen toen we rugnummers gin gen invoeren. Toen werd al niet meer „in de anonimiteit" gevoet bald. Hoe die shirtreclame zal moeten worden, zal door een com missie moeten worden bekeken maar het destijds inged'er.de rap port zal wel als uiitgangspunt wor den gehanteerd". y De heer Van Zandvliet was van De heer Zwikstra (links) die het bestuur van de FBO verlaat om in het sectiebestuur betaald voetbal de financiële expert i mening dat het niet zo ver zal ,op,te,yalgen. Rechts FBO-praeses Herman Choufoer, die over de financiële toestand van het betaald voetbal weinig o moeten komen dat de firmanaam laten horen. „Shirtreclame kan gevaarlijk zijn maar kan het leven van de patiënt verlengen". aan de clubnaam wordt gekop- peeld. Hoofdmoot van de vergadering was uiteraard het vergoedingssy steem als alternatief voor het hui dige transfersysteem. Daarover stelde de vergadering de volgende resolutie op: 1. aanvaarding ten principale van het rapport, Stheeman inzake het onverenigbaar zijn van het transfersysteem met het arbeids recht. 2. aanvaarding in principe van een bindend systeem van vergoe dingen ussen clubs terzake over- gan g van spelers. 3. datum van ingang van uit punt 1 en 2 voortvloeiende wijzigingen te bepalen op 1 mei 1974. Die wijzigingen betreffen de arbi trage en normering, waarop het vergoedingssysteem stoelt. Van Zandvliet: „Het huidige transfer systeem is omgezet in een over gangsregeling die tot een defini tief systeem moet leiden. We wij zen het huidige transfersysteem duidelijk af maar er moet gezocht worden naar een vergoedingsrege ling die geheel acceptabel is. We hebben in de werkcommissie (Van Zandvliet, Van Gelder, Schilder, later vervangen door Smit) geen bindende voorschriften gegeven over die materie. Het waren adviezen. Het sectiebestuur zou ze zelfs in de vuilnisbak heb ben kunnen gooien want de ver antwoording blijft bij dat be stuur. Wij advisereerden slechts, stelden een „meetlat" samen die uiteraard gewijzigd kan worden. Er zijn trouwens wijzigingen in delijk offer. 27. 38X27, 11-16; 28. 47-41, op dit moment stelde An dreiko remise voor. Sijbrands, die aan één punt voldoende had om zijn wereldtitel veilig te stellen, weigerde Het geuigt var. grote zekerheid over i gen stelling. 28. 28-33; 29. 39X28, 17-21; 30. 26X17, 12X23; nog steeds heeft zwart de leiding omdat wit kans loopt om schijf 24 kwijt te ra ken maar ook doordat zwart zich weer op het centrum kan vestigen. 31. 44-39, 8-12; 32. 43- 38, dreigt met 34-30, 25X32, 37X7, 3223-28; 33. 49-43, 16- 21; nu kwam Sijbrands met een remise-aanbod dat Andreiko eerste instantie afwees maar enkele ogenblikken later toch accepteerde. FENNO BOOG. aangebracht. Het misverstand is dat men dacht dat de werkcom missie een stuk beleid vormde, geenszins en is niet meer dan ad vies gegeven". Nadrukkelijk stelde de beer Van Zandvliet dat 1 mei perse d terste datum is. „Die hebben we vastgesteld en dan moet er niet meer aan getornd worden". Her man Choufoer legde nog nader uit dat het tijdsbestek tussen openbaar worden van het nieuwe systeem en uitvoeringsdatum te kort is. „Het is een onmogelijkheid want we zijn nog helemaal niet klaar". Over de honorering van scheids rechters sprak Choufoer ook klare taal. „We willen niet eerder over verhoging discussiëren dan nadat duidelijk is uitgesproken dat de betaling niet ten laste van de clubs komt, zoals thans geschiedt, maar uit de algemene middelen van de KNVB." De betaalde scheidsrechters dienen derhalve voorlopig tevreden te zijn met de onlangs doorgevoerde verhoging van 180.- tot 200.- voor de A- categorie; 90 tot 100 gulden voor de B-scheidsrechters. 50 tot 55 gulden voor de C-klasse. Het spelen op zaterdag bleek een omstreden punt ter vergadering. Choufoer: „Tot nu toe speelden meestal die clubs op zaterdag die in een Europees toernooi zitten, derhalve topclubs. Ook daar is men zelfs terughoudend. Er is te recht opgemerkt dat voetbal op zaterdagavond in de koude maan den ook moeilijker te verdragen is dan op de middag. Er is wel een grotere bereidheid geconsta teerd om op verzoek van zondag naar zaterdag te gaan indien dat om Europa Cupredenen gewenst is". De hee r Zwikstra: „Bij de sectie betaald voetbal ligt een suggestie om daarover een markt onderzoek te laten Instellen. Op de vergadering van 10 novem ber zal Tom Zwikstra (Telstar) kandidaat worden gesteld voor de vakant komende functie van mr. Van Vloten in het sectiebestuur. In de FBO-leiding werd Leo van Zandvliet (benoemd tot voorzitter van Feyenoord) opgevolgd door mr. Hans v.d. Vlugt (FC Gronin gen) en de heer Vollema door drs. H. Willemsen (NEC). De heer J. C. v.d.Klink al tijdelijk in functie, werd officieel benoemd tot directeur van de FBO. HERMAN VAN BERGEM.I

Leidse Courant | 1973 | | pagina 12