Sparen is goed. Maar *t kan béter. Bij dc ABN. Nixon benoemt nieuwe aanklager in Watergate-zaak De freule vertelt" en blijft zichzelf Grondwaarden dienen basis te zijn van pluriformiteit in katholiek onderwijs NS-Minitrips in eigen land ÊeidaeöouAO/nt Algemene Bank Nederland Ook V.V.D.'s rozen niet zonder doornen Te laat MGR. SIMOMS SCHRIJFT ONDERWIJSGEVENDEN ZATERDAG 27 OKTOBER 1973 LEIDSE COURANT PAGINA 7 De freule bestudeert aandachtig een portret v tricht, waar zij tevoren de tentoonstelling genheid van het zilveren regeringsjubileum v in koningin Juliana in het Bonnefantenmuseum te Maas- ,Het Nederlandse Statieportret" geopend heeft bij gele- in de koningin. DEN HAAG - Weinigen zullen we- prinses Juliana school achter de ten, dat een brief uit Californië aanduiding "mevrouw Kits". de mededeling, dat het met ,,De freule vertelt" heet het boek, Miepje en Bolletje goed gaat, geadresseerd aan freule Wttewaal van Stoetwegen in het eerste oorlogsjaar, vele onge ruste Hollanders geruststelden. Met Miepje en Bolletje werden immers prinses Beatrix en prin ses Irene aangeduid, terwijl Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder 2 dagen Amsterdam va f 5L- DenHaag/Scheveoingen va f 60.- 3 dagen Zuid-Limburg Montferland Bergen (N.H.) Twente Drenthe Zeeland Friesland Brabant Giethoorn 5 dagen Schiermonnikoog Ameland Terschelling Vertrek dagelijks. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS" op het station. voordelig uit met NS ïsTfj VAf 62.- VAf 66.- VJLf 68.- Vif 61- »J.f 71- llf 73.- v-if 79.- v.a.f 80.- vaf 85.- YiflU- Yi f 113- va f 115.- waarin we dit en vele andere wederwaardigheden kunnen le zen. Het is kortgeleden tot haar eigen opluchting gereedgekomen en deze week verschenen (Uit geverij Bosch en Keuning NV, Baarn). De freule vertelt 300 'bladzijden lang en het is een ge noegen naar haar te „luistren". Wie frtule Wttevwaal van Stoet wegen in of buiten de Tweede Kamer, waarvan ze sedert de jongste wereldoorlog 25 jaar deel uitmaakte, heeft horen of zien spreken, weet hoe dat gaat. Zij heeft zich geschaard in een hele reeks politici, die hun erva ringen intussen aan het papier hebben toevertrouwd of toe la ten vertrouwen en levert daar mee een bijdrage aan de be schrijving van een brokje mo derne geschiedenis. In het (boek is de freule zichzelf gebleven. Zoals altijd wordt er niemand onnodig gekwetsti hoe wel vele al dan niet politieke fi guren, die haar pad hebben ge kruist, soms aardig op de korrel worden genomen. Bij dit alles blijft de freule even innemend als waaraan ze haar populari teit, die ook ver buiten haar ei gen CHU-kring strekt, te dan ken heeft. Dat ze zich nooit heeft laten voor staan op haar adellijke titel is haar van jongsaf ingegoten. "...Eens kwam mijn broertje thuis met de opmerking: "Ze zeggen dat ik een jonkheer ben. Waarop mijn moeder meteen repliceerde: "Veeg jij maar lie ver je voeten..." Ze beschrijft hoe ze via de toen malige CHU-fractievoorzitter Ti- lanus in de politiek verzeild is geraakt. Zij kwam voor de CHU in 1945 in het noodparlment. Haar 'maidenspeech ging over de politieke delinquenten. En het was dan ook geen wonder, dat ze allerlei gevangenissen be zocht. Bij een van die bezoeken - het was in 'n Delftse vrouwen gevangenis - bemerkte ze een ongekende geestdrift voor de toenmalige minister-president Schermerhorn. Bij navraag bleek dnt hij in zijn politieke onervarenheid wat al teveel had beloofd. WASHINGTON (AP) - President Nixon heeft gisteravond beloofd dat volgende week een nieuwe specialse openbare aanklager zal worden benoemd om een onaf hankelijk onderzoek in te stellen naar de Watergate affaire. De president zei niet wie de nieuwe aanklager zou zijn, die de ont slagen Archibald Cox zal opvol gen. De bandopnamen van de met de Watergate-affaire samenhangen de gesprekken in het Witte Huis zullen volgende week overhan digd worden aan de federale rechter John J. Sirica. De in houd van de bandjes zal echter niet openbaar worden gemaakt. De nieuwe openbare aanklager kan volgens president Nixon re kenen op volledige medewerking van de uitvoerende macht. De president is evenwel niet bereid vertrouwelijke presidentiële be scheiden vrij te geven. „Ik weet dat veel mensen in mijn handelwijze een grond zien om mij af te zetten", aldus Nixon, „maar ik ben enkel en alleen van plan om de plichten, tot de vervulling waarvan ik vorig jaar november ben verkozen, naar eer en geweten te vervul len". Nixon sprak ook over plannen om het vertrouwen in de regering te herstellen. Hij zei dat de mis bruiken die tijdens de verkie zingscampagne hadden plaats gevonden betreurenswaardig waren. Deze hebben veel schade aan de huidige regering toege bracht en zij hebben tevens schade toegebracht aan het land", aldus Nixon. Noodweer drukte collecte voor wereldmissie DEN HAAG (ANP) De collecte die op Wereldmissiedag in alle rooms-katholleke kerken in Ne derland is gehouden heeft in en kele delen van het land aanzien lijk minder opgebracht dan vo rig jaar- De parochies geven als voor naamste en soms enige reden op het noodweer dat talloze kerkgangers in het weekeinde van 20 en 21 oktober thuis hield. Sommige parochies hebben, al dus het Nationaal Bureau Pau selijke Missiewerken in Den Haag, toegezegd ook komende zondag nog gelegenheid te zul len geven bij te dragen 300 militairen en burgers uit het leger DEN HAAG (ANP) Mtl ingang van 1 januari 1974 zullen onge veer 300 voor het merendeel hoge militairen en burgerambte naren het Nederlandse leger moeten verlaten in het kader van een reorganisatie van een deel van de nationale sector. In totaal zullen tien garnizoenscom mando's worden opgeheven, waarvoor in de plaats zullen ko men vijf zogenaamde provin ciaal militaire commando's. Een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst verklaarde dat een deel van het voor het overgrote deel administratief militair- en burgerpersoneel met pensioen zal gaan, een an der deel zal een andere werk kring (in administratieve secto ren) krijgen. Het is nog niet bekend om hoe veel militairen en burgers het gaat. Wel staat vast dat er een vrij groot aantal opperofficie- ren. officieren en onderofficie ren bij betrokken is. Erzijn drie redenen: Ten eerste: erzijn bjj de ABN veel verschillende spaarvormen.met oplopende rentepercentages, zodat u precies dat kunt kiezen, wat u past. Bijvoorbeeldspaarboekje of spaarrekening, rente 4!/j%. Maar ook: spaardeposito's.met een opzegtermijn van 3 tot 24 maanden, waarbij de rente varieert van 5% tot 7%. Ten tweede: als u toch spaart bij de ABN, kunt u meteen gebruik maken van al die andere ABN-diensten: van een lening-op-maat tot een zonnige vakantiereis. Ten derde: als u nü een spaarrekening opent, met een eerste inleg van tenminste f 10,-, doet de ABN er f 5,- bijEn - dat is eigenlijk nog een vierde reden - als u het leuk vindt, krijgt u van de ABN een grappig spaarvarken A jrr»'. cadeau. 'A.1 9 Een echte bank, óók om te sparen. VELE NEDERLANDSE POLITICI zullen wel eens met afgunst kijken naar de tactisch-sterke positie waarin momenteel de V.V.D. zich be vindt. De partij van Wiegel zit al enkele jaren in de lift en onder een regeringsbeleid dat altijd wel groepen mensen boos of ontevre den maakt, stoelen in het Nederlandse partijwezen de liberalen schijnbaar op rozen. Stel hiernaast nu eens de perikelen van de confessionele partijen, de ellende van D-'66, de afnemende kracht van DS-'70, ja zelfs dc spanning welke vroeg of laat het beleid van het kabinet-Den Uyl binnen de Partij van de Arbeid zal veroorzaken. Maar toch, al kan partijvoorzitster mevrouw van Someren week in week uit ledenwinst rapporteren, ook de rozen van de V.V.D. zijn niet zonder doornen. De partij krijgt nieuwe leden, veel zelfs en zowel opinie-peilingen als tussentijdse verkiezingen voorspellen bestendige winst. Maar er zijn ook leden die vertrekken en sommige liberalen, die blijven, verklaren zich allesbehalve ge lukkig met de gang van zaken. DRS. FRIJLINK, EENS LID VAN HET BESTUUR der Amsterdamse V.V.D.-afdeling, heeft zijn partij niet alleen vaarwel gezegd, maar in een openbare verklaring ook de reden daarvan meegedeeld: hij vindt dat er momenteel in de V.V.D. een rampzalige koers ontwik keld wordt waarvan het liberalisme het slachtoffer gaat worden. Hoewel Wiegel en mevrouw Van Sommeren doen alsof de V.V.D. op weg is een volkspartij te worden, maakt-aldus drs. Frljlink do rechtervleugel o.l.v. mr. Van Rlel zich van de macht meester en draagt op die manier bij tot een heilloze polarisatie. Ook de jongerenorganisatie der liberalen wordt verontrust en doet scherpe aanvallen op mr. Van Riel. Het bestuur van de JOVD zou graag een open discussie voeren over de toekomst van een grote gematigde liberale partij, waarvan dan èèn der voorwaarden beslist zal zijn het uitschakelen van de invloed van de even grillige als aarts-conservatieve Van Riel. OOK DE IMAGE VAN WIEGEL krligt door een en ander vlekken: zijn noodlot naast eigen zelfoverschatting is dat mr. Van Riel hem zo voortreffelijk vindt. Daardoor ontstaat er binnen en buiten de V.V.VD. heimwee naar Geertsema en zeker naar prof. Oud. De V.V.D, wordt kwantitatief sterker maar ze verliest aan liberale kwaliteit. Wat zijn op langere duur daarvan de consequenties? DE GROTE KWAAL van de VN blijft dat ze nog overwegend een in strument is dat repressief actief wordt. Terwijl van de historische waarheid" goed besturen betekent vooruitzien" bitter weinig terecht komt. Het jongste bewijs hiervan ligt in het Midden-Oosten. Nu er veel bloed vergoten is en voor miljarden gulden in vernielingen werd geïnvesteerd, gaat een internationale politiemacht proberen te be vorderen dat partijea zich aan een afgedwongen wapenstilstand houden. Het klimaat rond Israël ls al ettelijke jaren hoogst ongezond;; h;et stond als een paal boven water dat de Arabische Staten alleen maar wachten op een kans om wraak te kunnen nemen voor de ne derlaag van 1967. Waarom hebben de Verenigde Naties, de Veilig heidsraad voorop, ruet geprobeerd om door verbetering van het kli maat en het daar tijdig aanwezig zijn van een behoorlijke interna tionale politiemacht bij het Suez-kanaal eni n Noord-Israël te voor komen wat nu genezen moet worden? Natuurlijk ligt het antwoord op die vraag voor een groot deel In Mos kou en in Washington. Maar daar niet alleen; ook in Neew York zijn kansen gemist. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam - "Pluriformiteit opg odsdienstig ge bied acht ik geen enkel bezwaar, miits iedere docent aan een katholieke school zijn verant woordelijkheid kent ten overstaan van zijn leer lingen en van de hele kerkgemeenschap. Wij zouden enkele grondwaarden moeten kunnen formuleren en nog meer beleven, waarvan de leerlingen weten dati edereen daar achter be hoort te staan. In discussies over de katholieke school blijkt dit heel moeilijk te zijn" Aldus mgr. dr. A. J. Simonis, bisschop van Rot terdam in een zesenveertig pagina's tellende brochure, die is gezonden naar de leerkrachten van alle (850) rooms-katholieke scholen voor basis-, voortgezet-, technisch- en beroepsonder wijs in het bisdom. De brochure, die als titel draagt "Brief aan alle katholieke onderwijsge venden in het bisdom Rotterdam", verschijnt bij gelegenheid van het onlangs gevierde hon derjarig bestaan van de Rotterdamse Vereni ging voor Katholiek Onderwijs. De brief, die bedoeld is als "een woord voor on derweg" gaat in drie hoofdstukken in op de be staande problematiek, eop de voorwaarden voor een beter leefklimaat op de school eno p de ka- techese en pastoraal op school. Wat de proble matiek van het bijzonder onderwijs betreft, constateert mgr. Somonis, dat dit onderwijs van twee zijden gevaar loopt, namelijk struc- tueel door het streven naar geintegreerd onder wijs dat schaalvergroting zal brengen en vanuit de veranderde geloofshouding. Hier signaleert hij de genoemde pluriformiteit en de noodzaak om enkele grondwaardan te formuleren. Grondwaarden Deze grondwaarden moeten volgens mgr. Somo nis in elk geval zijn: het besef dat wij afhanke lijke en tegelijk verantwoordelijke schepselen zijn die mogen geloven in de liefde die God aan alle mensen toedraagt. Voorts het geloof in Christus als de werkelijke Zoon Gods, de weg, de waarheid en het leven; die meto ns is tot over de grenzen van de dood heen. En tenslotte het geloof in de Heilige Geest, die ons oproept tot gemeenschap in de Kerk, door Christus ge sticht op de rots die Petrus is. Mgr. Simonis stelt, dat alleen reeds vanuit de in tegratie-gedachte van geloof en leven, van kate- chese en onderwijs,d e katholieke school warme aanbeveling verdient. De keuze daartoe ge schiedt echter vrijwillig. Voor de onderwijsge vende die voor een katholieke school kiest, houdt dit wat betreft zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van ouders en leerlingen wél in, dat hij het katholieke geloof echt tracht te belij den en te beleven. "Wie in geweten meent hier aan niet te kunnen voldoen", aldus de brief, zal zich ernstig moeten afvragen of hij in een ka tholieke school, zeker op langere duur, wel op zijn plaats is". Leefklimaat De brief besteedt uitvoerig aandacht aan de voor waarden voor een beter leefklimaat op de school, met als voornaamste factor, dat meer dan ooit de onderwijsgevende een vertrouwens persoon zal moeten zijn. De wederzijdse relatie tussen docent en leerling zou alleerst in echte menselijkheid moeten groeien en zich moeten karakteriseren door vergevingsgezindheid, door het weten op elkaar te kunnen rekenen., aldus mgr. Somonis, die pleit voor goed voorbereid eigengemaakt gebed in de klas elke dag, goed samenspel tussen verschillende typen van scho len en vooral samenwerking met de ouders, met name voor de begeleiding van leerlingen in het voortgezet onderwijs tijdens perioden,wa ar- in niet alleen de studie maar ook karakteront wikkeling de hoogste prioriteit moet hebben. Katechese Mgr. Simonis staat een uitdrukkelijke katechese voor omdat dan pas een christelijke levensvi sie kan worden geintegreerd binnen de andere vakken en in het hele schoolgebeuren. Nadruk op gelovige belichting van binnenwereldse waarden acht hij een noodzaak, maar kateche se dient evenzeer aandacht te schenken aan datgene wat onze menselijke ervaring nu een maal overstijgt. "We zullen ons moeten hoeden voor al te subjectieve uitgangspunten, waarmee wij altijd weer geneigd zijn ons een evangelie naar eigen smaak aan te meten of aan anderen over te dragen". Wat de schoolpastor betreft, zegt mgr. Simonis onder meer dat deze pas goed zal kunnen func tioneren in een situatie waarin elk lid van de schoolgemeenschap zich bewust is van zijn ei gen pastorale verantwoordelijkheid. Hij wijst hier op een positieve ontwikkeling in de kerkge meenschap waardoor de gelovigen steeds meer gaan zien, dat zij aan hun geloof en doop een bijzondere zending ontlenen en om elkaar tot steun te zijn. "God roept ieder zijn broeders hoeder te zijn. Het is een gedachte, die wij in ons diocesane beleid sterk propageren. Deze gedacht zou ook in schoolverband steeds meer veld moeten win nen. Het zou het leefklimaat ten goede kome", aldus mgr. Simonis. Sociaal engagement Aanknopingspunten voor het schoolpastoraat ziet hij onder meer in de groeiende vraag naar "meditatie" en het sociaal engagement var vele bewust levende leerlingen voor gehandi capten, onderdrukten en andere groeperingen in onze maatschappij. Het schoolpastoraat zou maatschappelijk engagement moeten helpen versterken. "Onze maatschappelijke betrokken heid in dienstbaarheid aan de vrede. Hiér ligt voor ons alJen een belangrijke pas'orale taak", alsdus mgr. Simonis. De brochure is te bestellen bij het secretariaat van het bisdom Rotterdam, Koningin Emma- plein 3, Rotterdam voor drie gulden te storten op giro 464304). De Bilt Boven de Balkanlanden bevindt zich het centrum van een krachtig en omvangrijk ho- gedrukgebied, dat een uitloper heeft tot over ons land. In nage noeg geheel westelijk- en cen traal Europa heerst momenteel dan ook rustig en over het alge meen zonnig herfstweer. Het ho- gedrukgebied houdt de oceaan depressies op grote afstand van het Europese continent. De fronten van deze oceaandepres- sies slagen er af en toe nog juist in tot over westelijk Ier land en Noord-west Schotland door te dringen. Wel trekt het Balkanhoog zich langzaam wat in Zuidoostelijke richting terug, maar een nog in betekenis toe nemend hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan schijnt zich op te maken zijn rol over te ne men. Het rustige herfstweer houdt daarom nog aan. Rustig weer en overwegend droog. Weinig verandering in tempera tuur. Weersvoorzuitzichten ln cijfers voor maandag: Aantal uren zon 0—5; min temp. omstreeks 5 graden; max. temp. ongeveer 11 tot 14 gra den; WEERRAPPORTEN De Bilt Doelen Eelde Eindhoven Den Helder Zd.Limburg Aberdeen Athene Frankfort Helsinki nnxbrueck Kopenhagen Lissabon Luxemburg 1 "bew. 1. bew, I. bew. Nice Oslo Parlje Stockholm Wenen ZUrlch Driehonderd ontslagen bij Singer UTRECHT Bij het kantoorma chinebedrijf Singer In Nijmegen zullen volgens een voorlopige schatting van de industriebond NVV ln Gelderland, 300 mensen moeten worden ontslagen als gevolg van een op korte termijn bij dit Amerikaanse bedrijf door te voeren reorganisatie. Het be drijf gaat van de produktie van kantoormachines over op de as semblage van kleine computers. Benoeming drs. Sclimelzer DEN HAAG (ANP) Met In- stemming van de dagelijkse be sturen van de Katholieke Volks partij, de Anti Revolutionnalre partij, en de Christelijk Histori sche Unie Is tot voorzitter van de Nederlandse equipe van de Europese Unie van Christen-de mocraten benoemd drs. W. K. N. Schmclzer. De b Schmelzer werd in de vtr. pdering van het politieke bureau benoemd tot vice-voor- zitter van de Europese Unie van christen-democraten.

Leidse Courant | 1973 | | pagina 7